i I NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD HUIS, daarnaast, aan de Franekerstraat. ILSWARO EN WONSERADEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 51. DONDERDAG 27 JUNI. V .1 J Af •4’ A' a Praatjes over dit en dat. I* 4 VOOR INGEZONDEN. r hier een degressieve belasting. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Notarissen SCHOTMAN en BRUINSMA. zullen op, DONDERDAG den llen JULI, ’s namid dags 2 uur, in „de Doele” te Bolsward, veilen, ten verzoeke van de V ereeniging 3 maanden. voor Vakonderwijs in de Zuivelbereiding te Bolsward: jgbaar a 5 Ct. Het erfpachtsrecht tot den 9en Jan. 1918; rw Heb je al eens nagegaan, Jochem, wat ze hier eigenlijk met onzen hoofdelijken omslag voor hebben „Ja, ik heb het voorstel en het rapport en het praeadvies gelezen, en heb er dit van begrepen, dat de kwestie vooral loopt of er 1 50 van het inkomen zal worden afgetrokken voor elk kind dan wel de helft er van, gelijk de commissie wil, vervolgens gaat het over de wijze van berekening, die de commissie wat gemakkelijker wil maken, doch overigens zag ik er niet zooveel be langrijks in.“ „’t Zal zoo wel weer komen, Jochem, dat wij weer meer moeten betalen/ „Neen, neef, dat moet ik tegenspreken. De kleine burgerij wordt er bepaald door ontlast, en dus je behoeft je niet ongerust te maken. Zoowel bij de Commissie als het Dagel. bestuur zit het beginsel voor om „den kleinen man" te verlicuten en meteen matige opklimming de rijkeren naar ver houding wat meer te laten betalen. Alleen over de vraag hoe die opklimming berekend zal worden en verder over eenige bij Komende bepalingen, zooals de omschrijving, waarnaar het inkomen wordt bepaald, enz. zijn reeds heele brochures in ’t licht verschenen, en wellicht zijn wij nog niet aan ’t einde, want in de laatste raadsvergadering is de behan deling uitgesteld, wie weet dus wat er nog volgt 1“ „Nou ja, Jochem, maar ik hoorde al een paar maien beweren, dat jij je ook wel aan langdradigheid schuldig maakt/ „O zoo, dank je voor je compliment. Ik heb toch liever, dat je het mij in mijn gezicht zegt, dan dat je het mij acuter mijn rug doet/ Bolsward 24 Juni, 1901. t. t. JOCHEM OPMERKER. „Hé Jochem,zei neef, toen wij dien vorigen Woensdag ’s avonds den uitslag der Provinciale Statenverkiezing hadden ge hoord, zou het ook nog eens kunnen zijn, dat wij de verkiezing voor de 2de Kamer moeten overdoen/ „Bedoel je, dat als Mr. Schokking gekozen wordt in Schoterland, hij voor dat district zal optreden, en wij opnieuw moeten stemmen „Neen Jochem, voor de kans van Mr. Schokking in Schoterland geef ik niet veel. Ik bedoel, of onze verkiezing wel wettig is. Er is immers protest tegen aangeteekend, omdat een candidatenlijst is geweigerd/ „O ja, de candidatenlijst van den heer Zeilmaker, dat is ook zoo. Men was in Harlingen wat heel punctueel op de letter der wet. Maar of nu die verkiezing onwettig is vraag je? Ja, dat zullen wij moeten af wachten. mij diets had gemaakt, dat alles des avonds bekend werd. Ik zal Donderdagavond nog eens gaan hooren, en vertrouw dan dat wij den uitslag der 42 herstemmingen geregeld komen te hooren. fc.ll Ik ben ook bij de „politieke avondge weest en het deed mij bijzonder genoegen daar personen van anerlei richting aan te treffen. Neef Harmen, die bij mij was, fluisterde, dat hij met belangstelling zag, dat ook de partij, die de Bolsw. Crt. ging pas- seeren toen de meetings moesten worden aangekondigd, nu toch wel notitie wilde nemen van hare telegrammen, die gratis konden worden ingezien. Ik werd dien avond evenwel teleurgesteld, en dat heb ik ook aan neef gezegd. „O,“ zei hij, „dat zal geweest zijn, omdat de uitslag niet naar je zin uit viel „Neen, Harmen, daarom niet. Die het sterkst is, wint het, daar moet de minder heid zich aan onderwerpen/ „Was het dan dat applaudissement, dat ontstond toen het bericht kwam, dat de heer Schokking gekozen was „Och neen, hoewel ik het heel ver keerd vind, zoo openlijk zijne vreugd te laten blijken, ten aanhooreder tegenstanders, kon ik dat van die jongelui nog wel op. Mijn teleurstelling betrof het zoo lang uit blijven der telegrammen, en het zelfs niet arriveeren van alle berichten. Ik had te voren in de kranten gelezen, dat de telegraafdirectie speciaal maatregelen had genomen om de geabonneerden over het geheele land rechtstreeks van het hoofdbureau uit, den uitslag te seinen, en 't was dezen keer nog minder dan voor vier jaar toen geen speciale maatregelen vooraf waren aangekondigd. Ik voor mij kon er dien nacht wel om slapen, dat nog zooyele districten onbekend bleven, maar teleurgesteld was ik toch, omdat men Wonseradeel, 22 Juni. In de heden gehouuen Raadsvergadering is ingekomen: a. Een brief van J. Sikkema te Arum, houdende beklag van beschadiging van zyn huis, tengevolge van het uitdiepen der vaart. (Gesteld in handen van B. en W. tot onderzoek en advies.) b. De gemeente-rekening over 1900. (Tot onderzoek in handen van eene commissie gesteld.) Ds armvoogdij-rekeningen over 1900 zijn goedgekeurd, onder dankbetuiging aan de armoesturen voor het gevoerd zorgvuldig beheer. Aan M. H. Bruinsma te Hartwerd en A. Bouma te Burgwerd zijn gedeelten berm van kunstwegen in eigendom afgestaan. Vastgesteld zijn nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van den hootde lijken omslag. Bij deze verordeningen zijn de beginselen van de bestaande verorde ningen in hoofdzaak gehandhaafd. Wij hadaen hier een degressieve belasting. Zuiver belastbare inkomens beneden f 200 werden voor 50 honderdste in rekening gebracht en met elke t 200 steeg de belast baarheid met 5 honderdste, zoodat met t 2000 de volle belastbaarheid werd bereikt. Deze belastingheffing overschrijdt wel is waar in enkele opzichten de by sub. IV van art. 243 der Gemeentewet voor de progressieve heffing gestelde grenzen; doch sub. V van dat art. veroorlooft afwijking XXV. Mijnheer de Redacteur! ’t Wordt tijd, hoog tijd, dat ik U weer eens schrijf, en waar zal ik U beter over onderhouden, dan over de verkiezingen. Ik voor mij ben blij, dat ze achter den rug zijn, ’t Is waar, de gemeenteraad is nog aan de beurt, maar daarbij treden lang niet zooveel de politieke beginselen op den voor grond als bij de verkiezingen voor de 2de Kamer en in ons district nu ook die der Provinciale Staten. De gemeenteraads verkiezingen kunnen wij als gemeentenaren kalmpjes samen afdoen, doch bij de afge- loopen verkiezingen komen hooger speciali teiten in de weer. Ik hoorde zeggen, dat er dezen keer hier met zooveel politiek leven was als vroeger wel, toen wij haast avond op avond meetings hadden met debatten, die klonken als een klok, terwyl er nu slechts de twee candidaten optraden elk met een rede. Nu ik stem toe, dat er niet zooveel op de groote trom mag zijn geslagen als in 1897 en vroeger, maar er is toch wel degelijk „gewerkt/ Tal van stroobil- jetten hebben ons op de hoogte willen brengen, wie der candidaten de beste waren, en waarom men die „zwart moest maken/ In de partijbladen werden de tegencandidaten soms dan ook zoo zwart gemaakt, dat het mij haastging als den bejaarden Arnhemschen kiezer die ze allen zwart maakte. Waarlijk, die zwartmakerij van de tegenpartij keur ik af. Laat ieder voor zijn beginsel uit komen, flink en vrij, doch die strijdleuzen, alsof het vaderland ten gronde zal gaan, dat afgeven op de tegenpartij keur ik ai in elke party, daaraan doe ik niet mee. Wij zijn hier in Friesland nog al koudbloedig in vergelijking met onze zuidelijke naburen, ja zelfs in vergelyking met de bewoners der hoofdstad waar men soms zingende groepen de straten kon zien en hooren doorkruisen, die straatdeuntjes galmden tegen hun politieke tegenstanders doch de couranten en strooibiljetten waren in onze provincie lang niet in den toon als ik het zou wenschen. Ik weet heel goed, dat die scherpe toon, welke soms werd aangeslagen niet als thermometer kan dienen voor de kies warmte van het overgroot aantal kiezers, o neen, bij velen wijst die op nul soms onder het vriespunt maar ik vind een heftig woord toch nooit goed om dezulken op te wekken. Daaruit kan slechts ver bittering ontstaan, en dat mag toch niet. Ik voor mij geloof zelfs, dat niet zelden zulke scherpe woorden afbreuk doen aan de partij, die ze bezigt. Onze kalme Fnesche volksaard wil niet opgezweept worden, en bij de twijfelachtigen kan een gemoedelijk woord vaak ten goede, doch een heftig woord niet zelden ten kwade werken. De gehouden stemmingen geven den aandachtigen toe schouwer stof tot nadenken Duitschland afkomstig was. Hij is zoolang in ’t huis van bewaring onder dak gebracht en wordt morgen (Maandag) over de grenzen geleid; dan moeten zijn landgenooten hem maar verder terecht helpen. Opsterland, 24 Juni. Het wolvee wordt tegenwoordig geplaagd door een soort rups, die in groote menigte onder de huid wordt aangetroffen en de arme dieren vreeselijk doet lijden. Meermalen valt het voor, dat een schaap of lam zoodanig door de rupsen wordt geteisterd, dat het bezwijkt. Oudemirdum, 24 Juni. Van verschil lende zijde wordt ons het gerucht bevestigd, dat de vorige week op de Zuiderzee een botter uit Vollenhove is omgeslagen. De bemanning, bestaande uit drie personen, moest in de golven het leven laten. Het getal ongelukken is het afgeloopen voorjaar in vergelijking met andere jaren opmerkelijk groot. Sneek, 25 Juni. Tot candidaten voor den gemeenteraad zyn hier hedeu gesteld Van lib. zijdede heerenDr. G. Bouma, Th. Camphuis, aftr., D. Gorter, aftr., J. Hugos, en Joh. Schijfsma Jr. Van antirev. zijdede heeren A. Bren- ninkmeijer en J. J. v. d. Steele, kath., Joh. Posma, P. K. D warshuis en F. de Wolf, chr. hist, en antir. Hepk. Advbl. voor Friesl. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Crt.: Het aanbod tot stemmenruil met de socialisten in Schoterland door mr. T. de Vries, hoofdredacteur van het orgaan der Anti-revolutionaire Persvereeniging in deze provincie, gedaan, heeft onder de Anti revolutionairen kwaad bloed gezet tegen dezen leider van hun persorgaan. Op de eerstvolgende vergadering dier Persvereeniging zal dan ook het beleid van dezen hoofdman wel aan critiek bloot staan. Terwyl de heer de Vries hulp zoekt bij de socialisten, hebben de Provinciale Comités van de Anti-revolutionaire en Christelijk- historische partijen, geheel in den geest van dr. Kuyper, aan de kiesvereenigingen gead viseerd bij de herstemming te Leeuwarden de candidatuur van den heer Pijttersen te steunen tegenover die van den heer Melchers, lid der S. D. A. P., ofschoon in die raad geving mede gezegd wordt, dat het comité de beslissing laat aan de kiesvereenigingen. Men ziet hieruit dat de redactie van het Christelijk orgaan en de Provinciale comités ook op dit punt al niet homogeen zijn. Trouwens mr. de Vries, die voor de Provinciale Staten aanbevolen werd door het kiescomité der arbeiderspartij in het district Leeuwarden tegenover de liberale candidaten eene houding, die wij zeer vreemd vonden van eene democratische partij heeft gemerkt, dat die aanbeveling bij die partij weinig uitwerking heeft gehad. De partijgenooten van het comité waren in dezen minder meegaand dan het comité zelf, wat pleit voor de beginselvastheid dier partijgenooten. De candidaten der kerkelijke partijen, door dat comité aanbevolen, kregen slechts 100 a 200 stemmen meer dan de kerkelijke candidaten, niet door dat comité aanbevolen. Mr. T. de Vries zelf zal dus gemerkt hebben dat men onder de socialisten zijne Christelijk- democratische neigingen niet al te best vertrouwt, ook al geeft hij daarvan hoog op vooral bij de socialisten. Intusschen Leeuwarden heeft zich bij de verkiezing voor de Prov. Staten kranig gehoudenFraneker niet minder, waar zelfs een zetel gewonnen werd. In Schoterland vielen mr. Sickenga, lid van Gedeputeerde Staten, en de heer v. d. Meulen. Daar werden gekozen de heeren van der Zwaag en Eisma. Zijne niet-herkiezing heeft de heer Sickenga voornamelijk te danken aan de kiezers in de gemeente zijner inwoning, Weststellingwerf, en de daaraan grenzende gemeente Ooststellingwerf. De kwesties over slikgelden en waterafvoer van de heide werden daar tegen zijne verkiezing geëx ploiteerd. Wij spraken reeds vroeger over de kwestie der slikgelden van den polder des heeren Eisma; de kiezers hebben nu den heer Eisma in plaats van den heer Sickenga gekozen. Uit die ruiling van personen blijken de redenen van den val des heeren Sickenga heel duidelyk. Een drietal jongelingen uit Acht- karspelen die een jongmensch uit Surhuis- terveen op den openbaren weg vervolgden, zoodat deze genoodzaakt was in een boer- dery te vluchten, waar hij overnachtte, doch ’s morgens dood op zijn legerstee werd ge vonden, zyn aangehouden, omdat de genees heer constateerde, dat de dood een gevolg was van mishandeling» van de gestelde regelen, wanneer de bestaande verordeningen of andere omstandigheden daartoe aanleiding geven. De Raad heeft gemeend deze concessie te mogen inroepen, omdat de bestaande grondslagen door een twintigjarige ervaring billijk en rechtvaardig zijn gebleken. Inkomsten uit bezit worden voor het geheel, die uit nijverheid voor 3/4 belast. De aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud zal bedragen voor eenloopende personen f 200, voor hoofden van gezinnen zonder kinderen f 300, met 1 kind f 350, met 2 of 3 kinderen f 400, met 4 of 5 kinderen f 450 met 6 of meer kinderen f 500. In opzicht tot de met de gemeente Bols ward voorgenomen ruiling van bruggen en gedeelten kunstweg was ingekomen een rapport van de bouwcommissie, die daarin beweert, dat de door de architecten van beide gemeenten aangenomen grondslag voor de kosten van het onderhoud van bruggen niet juist is. Naar haar oordeel vordert het onderhoud der brug te Hichtum, die Wonseradeel in onderhoud erlangt, f20 per jaar meer dan de deskundigen op rekening hebben gesteld. De commissie was diens volgens van gevoelen, dat Bolsward f 400 aan toehaak meer moet betalen, dan door de architecten is opgegeven. Aan Bolsward zal nu worden bericht, dat Won seradeel f 400 meer bedingt. Afwijzend is beschikt op het verzoek van den directeur der Nederlandsche Tramweg- Maatschappjj om het subsidie voor de geprojecteerde Ijjn FranekerBolsward— Workum van f 1000 tot f 25000 te verhoogen. Aan mejuffrouw H. v. d. Broek is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Burgwerd wegens benoeming te Waddinxveen en aan den secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim is een jaarlijksche belooning van f 60 toegekend. Fr. Zuidwesthoek, 24 Juni. Meer dan de helft der anejovisvisschers hebben in den loop der vorige week, wegens geringe vangst, het bedrijf gestaakt en zullen de netten niet weer te water laten, als de ongunstige berichten, omtrent de vangst blijven aan houden. Men vischt thans nog op treffers, liefst met oud want, daar het mogelijk ver lies van nieuwe netten door de twyfeiachtige kansen niet gedekt kan worden. Zoo nu en dan komt een schot binnen, van 3, 4 en 5 duizend stuks, dikwijls echter blijken de beugen nauwelijks zooveel honderden te bevatten en uitzondering is ’t niet, dat er hoegenaamd niets gevangen wordt. Het vorige jaar toen de vischjes f 10 per 1000 stuks golden, werd de visschery op dezen voet voortgezet; thans echter nu slechts f 5,50 genoteerd wordt, gaat het alleen voor visschers die waardeloos want in voorraad hebben. Westergo, 24 Juni. Van de 560 klasse- onderwyzers in Friesland, die bij het door den Bond van Ned. Onderw. ingestelde salarisonderzoek de ter invulling aangeboden kaarten inleverden, zullen 176 met 1 Jan. 1902 in het genot komen van de huur toelage, welke bij de jongste onderwijs wets wijziging aan gehuwde onderwijzers van 28 jaar en daarboven is toegekend. Sondel, 24 Juni. De alhier gehouden verpachting van hooilanden, eigen aan de maatschappjj „Gaasterland" ging zeer vlug van de hand. Da huurders waran graag. Voor 4Oa/io pondemaat, gelegen in het „Oudemirdumer veld" was het hoogste bod 1246 per jaar; voor 4‘/2 pondemaat in de Buiten-Ee f60; voor L01lha pondemaat over de Langesloot f 1870,50. Deze 107‘4 0 pondemaat is in 1898 bemest met terpaarde, wel een bewijs, dat dit de moeite loont. Verder dient hier bij te worden gemeld, dat deze landerijen ’s winters alle geheel of voor het grootste deel onder water (zee water) staan. In sommige jaren komt er van den hooioogst vanwege het vele water zoo goed als niets terecht. Sneek. Zeer waarschijnlijk, meldt Het Volk, komen dezen zomer twee gezelschappen Engelsche socialisten en anti-oorlogsmannen een rondreis door Nederland maken, het eene gezelschap van 13, ’t andere van 8 dagen. Het eerste komt 28 Juli over Vlis- singen. Dit gezelschap is o.a. op 31 Juli te Leeuwarden en bezoekt ook op 2 Aug.Sneek. Het zal aldaar slechts eenige uren blyven. Leeuwarden, 23 Juni. Gisteren werd hier iemand onder politie-geleide binnen gebracht, die zwervende in de omgeving van Dokkum was aangetroffsn. Toen men den man in verhoor wilde nemen, bleek echter, dat hem niets aan het verstand was te brengen en geen woord uit hem was te krijgen, zoodat men zeer waarschijnlijk met een doofstomme heeft te doen. Uit een briefje, dat de zwerveling bij zich droeg, kreeg men de wetenschap^ dat hy uit Notaris SCHOTMAN. Bolswardsche Courant. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1