Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 52. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD De gescheiden vrouw. BESSENWIJN, LIKEUREN zoi De Kiesvereenigini BINNENLAND. lil g ZONDAG 30 JUNI. A. O. v. d. MEI Sj. PRAAMSM Niemand blijve thuis, J. J. LEMSTRA, GROOTZAND. JOHS. °P Wim’s hoofd je zag hem aan en VOOR mama Nergens Tr 3 I Dat heb jullie je allebei verbeeld, begrijp Ik heb haar toch gezien, in een rijtuig, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. unnend zag hy zyn vader --is immers dood fl TT <2 CE’VTOflWT Neen ik heb haar niet gezien. De Stembus is geopen hield Marietje vol, mama had een nieuwen mantel aan en een witte voile voor. Dat is een andere dame geweest, zeg ik je. „neen“ zegt word ik boos Goud in Drentel Arbeiders moesten te Qasselte een put graven en vonden, naar de prov. Dr. Ct. meldt, op een diepte van twaalf voet een laag grond die hun vreemd voorkwam. Overal glinsterde goud of althans iets dat op goud gelijkt. De heer Huges, de eige naar werd er bij gehaald en heeft eene hoeveelheid naar Assen tot onderzoek opgezonden. Met een loupe bekeken glin stert het goud in groote hoeveelheid door de laag. Volgens zeggen is de laag bijna een halven meter dik. Eene waarschuwing voor ouders. Laat men toch zorgen, kinderen niet zonder vertrouwbaar geleide naar Scheve- ningen te sturen zoo schrijft men aan de Haagsche Ct. Donderdag trachtte een elegante dame, in het wit gekleed, kinderen beneden 10 jaar mede te lokken naar, zoo- als zij zeide, een mooie villa, waar zij dan veel lekkers zouden krijgen. Wat die dame met die kinderen voor had, is niet dui delijk; maar veel goeds toch denkelijk niet. Want toen een der twee kinderen, het oudste van 9 jaar, zoo bij de hand was om naar een politieagent te loopen, om te zeg gen dat de dame haar mee wilde nemen, en de agent haar aansprak, beweerde zij O, mama, mama, juichte Marietje, papa heeft gezegd Waar is papa? vroeg de dame verschrikt. Achter het boschje, een eind ver. Dan zacht praten, lieve kinders En weder kuste zij de kleinen om strijd. O mama, begon Marietje. Stil, zachtjes, niet praten Papa heeft gezegd, begon Wim. Stil, beste jongen, lieve, beste Wim. O. wat ben ik bly... wat ben ik gelukkig... O God hoe toevallig... Niet spreken... Stil... Nog één zoentje... Laat Papa ons niet hooren.. Wie zorgt voor jullie De juffrouw. Denk jullie dikwyls aan me, dikwijls, heel dikwjjls? Wat ben jullie groot gewor den; Wim kende me dadelyk... zachtjes praten... Gaat ,u naar papa? Neen dat niethoe toevallig dat ik hier ben vandaag. Je mag niet aan papa zeggen je me gezien hebt j niet doenx beloof Ik zei maar wat, was het schuchter ant woord. De kinderen waren ongerust dat ze iets zouden verklappen; mama had hun verboden. Waar heb jullie het rjjtuig gezien? By ons in de straat van het hotel, fluis terde Marietje. Hoe was mama gekleed? Dat weet ik niet, stotterde Marietje huilend. I Ik zal niet boos worden, kindje, vertel 'maar alles. Ik heb mama niet gezien., ik vertel niets. me De man voelde dat thans de kinderen Mama is dood. Dat is niet waar, zei Marietje half lachend, dat is niet waar, Als ik zeg dat mama dood is, is het zoo, herhaalde de vader ernstig. Het komt niet te pas om, als ik iets zeg- te roepen dat is niet waar. Maar mama reed toch in een rijtuig. Verbeelding, zeg ik je. Wim heeft haar ook gezien. Wim kom eens hierHeb je ook je heusch verbeeld mama te zien Ja papa. Waar? In een rytuig. Dat heb jullie je allebei verbeeld, begrijp je? mama is dood. De trambooten Lemmer—Amsterdam schijnen uitstekend te zullen voldoen. On langs deed de „Heerenveen" een tochtje van A. naar L. in 4 uur 45 min. Dinsdag deed de andere boot, „de Bolsward" een tochtje van IJmuideo naar ’t nieuwe wan- deihoofd te Scheveningen, en kon, hoewel de zee niet kalm was, best aanleggen. „De Bols ward meet 225 ton, is 52 M. lang, heeft een 325-paardekracht-machine, elec- trisch licht en goed wandeldek. ’t Volgende meldt men nog De directie van het wandelhoofd „Koningin Wilhelmina" te Scheveningen in aan merking nemende den uitstekend geslaagden aanleg aan de aanlegplaats dezer dagen van het salon-stoomjacht „De Bolsward,® toe- behoorende aan de firma Verschuere Co. en J. J. Koppe, de exploitanten van de Zuiderzee-Friesland lijnen, heeft met die firma voorloopige overeenkomst gesloten om die aan alle eischen des tijds beant woordende boot te bestemmen om dezen zomer vanaf het wandelhoofd tochtjes in zee te doen. Voorloopig zijn twee proeftochten bepaald op Zondag 30 Juni en Zondag 7 Juli. Blijken deze pleiziertochtjes in den smaak van het publiek te vallen, dan zullen zij, weer en wind dienende, na 7 Juli dagelijks van 11 uur ’s voormiddags tot ’s avonds 6 uur worden voortgezet. Deze zeetochtjes zullen tegen den prijs van een gulden kun nen genoten worden. De moordzaak te Tilburg. De Rechtbank te Breda heeft Vrijdag den schilder Mutsaers, beschuldigd van moord enz. op het dochtertje van den heer Kessels, vrijgesproken en zijn onmiddellijke invrijheidstelling gelast. Te elf uur heeft Mutsaers de gevangenis verlaten langs de achterzijde. Aan den hoofdingang stonden groepen nieuwsgierigen, die teleurgesteld werden. In een rjjtuig met gesloten gordijnen ging Mutsaers, door zijn moeder vergezeld, naar des verdedigers huis om dezen dank te zeggen. Met den trein van 12 uur vertrok hij naar Tilburg. Vrijdagnamiddag Ministerraad gehouden. Naar wij De kinderen speelden een uur later op een afstand van den on begrjjpeljjken vader. De kleinen waren stil en ontdaan, de vader trok peinzend figuren in het zand, De juffrouw kwam. Driftig sprak hy Denk er om,juffrouw, dat de kinderen met geen vreemde mogen spreken, vooral niet met de dame wier portret u kent. U past daar toch op? Natuurlyk, mynheer. En als ze u iets vragen van hun mama... Dan zeg ik dat ze dood is. Dood, juistdus u hebt me goed begrepen De kinderen weten niet anders, mynheer, ze bidden eiken avond van voor hun doode mama. Goed, dan is alles in orde.... Eenzaam betrad de vader de stoep van het mooie hotel. De Nieuwe Courant. jullie me dat. Dan kom ik morgenochtend op ditzelfde plekjehoud je nog veel van me Wim, schat? Ja, heel veel. Zeg nu toch vooral niet dat je me gezien hebt... en opnieuw werden de kinderen omhelsd. Bent u dood, mama? vroeg Marietje be deesd. Neen kindje, dat zie je wel. Waarom vraag je dat? Daar kraakten voetstappen op het grint en een stem riep uit de verte: „Marietje, Wim, komt hier, je moet niet zoo ver alleen gaan. Gauw weg kinders, gauw, en niets ver tellen. Dag lievelingenzwygen boor. Bleek als een doode verdween de vreemde. de agent haar aansprak, beweerde zij volkomen onwaar dat het nichtjes van haar waren. Deze week is er ook nog een meisje van 12 jaar meegetroond door een elegant gekleeden heer. Deze werd door de politie geboeid in verzekerde be waring gebracht. Men ziet, de politie is waakzaam genoeg. Maar zij kan niet overal tegelijk zijn. Dus nogmaals laten de ouders voorzichtig wezen. Een vreemd pleegkind. Bij een landbouwer te Texel werden eenige bergeenden-eieren onder een kip gelegd om te doen uitbroeden. Dit gelukte, behalve met één ei, dat daarna onder een kat werd gelegd, dat pas een jong had ge worpen. Ook dit ei kwam uit en de poes schijnt met zijn voedsterkindje al evenzeer ingenomen te zijn als met haar eigen. Eene vreeselyke mishandeling. Naar men aan de Veend. Ct. mededeelt is er Vrijdagnacht te Hollandscheveld, gem. Hoogeveen, een vreeseljjk drama af gespeeld. Een arbeider heeft in een twist zijn vrouw zoodanig mishandeld en op den buik ge trapt, dat de darmen uit bet lichaam hingen, zoodat de dood onmiddelljjk is ingetreden. De dader is gearresteerd en de justitie van Assen is reeds naar Hoogeveen vertrokken, ten einde een onderzoek in loco in te stellen. De landbouwer L. Voorthuyzen, wo nende Sloterweg, Haarlemmermeer, hield gisteren even met zijn rytuig stil voor het depót van den heer H. Jungens, om aldaar een bestelling te doen, de leidsels overla tende aan een vrouw. Het paard aan het schrikken geraakt, loopt achteruit en dringt met het rijtuig de Ringvaart in; de vrouw komt het rijtuig nog uit, maar twee kinderen van 5 en 3*/2 jaar gaan mee te water. Door den heer J. wordt het oudste nog gered, maar het jongste zonk en werd kort daarna door de bemanning van een motor levenloos opgehaald. Twee knechts van den kruidenier G. Kroon te Hilversum, de Boer en Helder man, waren bezig in den kelder een vat spiritus af te tappen, waarbjj een brandende kaars hen van licht voorzag. Plotseling vatte de spiritus vlam. Door het geroep der mannen en door het zien der vlammen, die naar buiten drongen, bemerkte de heer Kroon het ongeval en sloot direct de kel derdeur, waardoor de vlam smoorde. De beide knechts bekwamen ernstige brand wonden aan gelaat en armen. Veel verlangd. Bij een kleermaker in de Fagelstraat te ’s Hage hangt een bordje uit een der ramen, waarop het vol gende te lezen staat „Ik, W. J. W. van der Vet, hebt noodig hulp en raad van een advocaat. No. 1. Dien advocaat moet vry zijn van persoonlijk fanatieke Godsdiensthaat. No. 2. Moet dien advocaat vrij zijn van den invloed die het geld heeft op sommigen, personen, zelfs al wordt hem f 1000 of meer geboden. No. 3. Moet dien advocaat geen slaaf zijn van het idéé, alsdat de nietsbezitter alles moet afwachten van den geldbezitter. No. 4. Ik kan geen geldelijke belooning belooven, daar ik al zeer blijde ben, alsdat ik door mjjn werk buiten schulden kan blijven, dus de hulp moet gratis wezen. Vrywillig aanvaarde bezigheden worden het soliedste behartigd. Deze oproeping blijlt 14 dagen hier ge plaatst, dan zuilen er toch zeer zeker degelijke mannen mede bekend gemaakt zijn. Hy zat nog op de bank en zag naar de kinderen die aankwamen. Zy liepen vlak naast elkaar, soms omziende. Verlegen kwamen ze tot den vader. De klap, in opwinding gegeven, berouwde hem. Vriendelyk liep hij naar hen toe, nam hen mee naar de bank en liet Wim op de knie zitten. „Ben je weer myn lieve jongen? Ja papa. Houd je van me? Ja papa. Stil zat hy daar met den knaap, onrustig door een brief die meldde, dat zyn vrouw in de buurt was. Om uit te hooren begon hy„Malle kinderen wie van jullie had nou verzonnen dat mama... Wie verzon het eerst die gekheid, jy Marietje? De kinderen zwegen en zagen elkaar verlegen aan. Nou Ik, zei Marietje, En hoe zou mama er dan uitzien vroeg hy lachend, ongeloovig. Dat weet ik niet, zei Marietje met neer geslagen oogen. En jy Wim, weet jy dat dan? Ik heb mama heelemaal niet gezien. En waarom heb je dan straks gejokt? Neen papa Als je nog eens Wim. Dan moet papa ook niet jokken. De hand van den zenuwachtigen vader werd opgeheven en kwam terecht op de wang van zyn zoontje. Het kind begon te schreien. Pas op, ondeugende jongen. Als je weer brutaal bent zal ik je nog anders leeren! Hou op met huilen. Gauw of je moet in huis. Papa jokt niet en als ik wat zeg, dan zul je me gelooven, begrepen De kinderen knikten schuchter. Een poos later speelden ze een eind verder samen. De vader zat in gedachten verdiept op een bank, de kin gesteund op de groote koperen knop van zyn wandelstok. Zacht sprak Wim het eerstHy heeft me een klap gegeven en ik heb er toch gezien. Ja, beaamde Marietje, met een nieuwen mantel en witte voile. En een heer naast haar, met een lange snor. Dan is mama ook niet dood. bij beveelt voor de Stemming van op DINSDAG 2 JULI as., volste vertrouwen aan de Candidat/Ogen’.dat ?e ,jUn m°?der gezien, zoo niet gesproken hadden; hy lag vertrouwelyk de roeg Heb je mama gezien, Wim? Neen. Dat jok je. Zie me aan en vertel waar je haar hebt mtmoet Nergens. En ze had een nieuwen mantel aan en vitte voile. Ik heb baar niet gezien, hield de knaap rol met angstige stem. Plotseling zich be- i jaan en r’ep Neen, viel de man woedend in. U zei dat toch. Neen, zeg ik je, leugenaar! En toornig ,iet kind heen en weer schuddend, herhaalde iÜ op bevelende stem Waar heb je mama gezien? werd de gewone j vernemen hebben de Ministers besloten gezamenlijk hunne portefeuilles ter beschikking van H. M. de Koningin te stellen. Een gauwdief. Esn gezelschap Amerikanen uit New- York, in een rijtuig op het Beursplein te Rotterdam gezeten, zoude gister een kiekje nemen van president Kruger, wanneer die passeerde. Toen hy op komst was legde een der tot het gezelschap behoorende dames haar portemonnaie, waarin f60 en eenige byouterieën, naast zich en nam met beide handen het fotografietoestel vast. Een mede- toeschouwer had deze portemonnaie opge merkt en maakte van een onbewaakt oogen- blik gebruik om haar weg te nemen en er mede van door te gaan. Wreede ouders. Te Hilversum was Woensdagavond een groote oploop bij het station. Men wilde den restaurateur en zijn tweede vrouw te lijf, omdat zij een zoon van 15 jaar uit het eerste huwelyk van den man, een zwak en weinig ontwikkeld kind, eenige weken had den opgesloten en hem het noodige voedsel onthielden. Een schilder, die op een ladder aan het station werkte, ontdekte den knaap en verloste hem uit zijne gevangenisstraf, gaf hem te eten, en stelde de zaak in handen van de politie. Omdat zy het zelf worden wou Te Breda zou in een der districten een candi- daat gesteld worden voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. De lyst had reeds dagen in de buurt gecirculeerd en een meer dan voldoend aantal handteekeningen be vestigde de candidatuur. Vergenoegd over het verkregen goede resultaat, werd de lyst gedeponeerd in den zak van den hoofdonder- teekenaar. Diens vrouw echter, waarschijnlijk minder ingenomen met ’s mans candidaat- schap, heeft ter sluiks het corpus delicti uit den zak gehaald en verbrand. Vergiftiging. Uit Sleeuwyk bericht men, dat de vrouw van E. K. getracht heeft haar man te vergiftigen. Zij heeft, naar men vernomen heeft, aan een wachtmeester der marechaussée te Woudrichem reeds bekend. Volgens het N. v. d. D. hebben in ronde cijfers genomen een honderd en vyftig duizend kiezers zich den 14en Juni 1.1. niet geroepen gevoeld een gang naar de stembus te doen. F Bolswardsche Courant B w r/,Kx mo aa/n an vrai-Lnl wam» ia lino L/XJ. V ox n op hen af, knielde neer bij de kinderen omhelsde Marietje en kuste haar vurig. A.XJLKZ X X,-f ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1