Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 53. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARÖ EK OKSEHADEEL t I DONDERDAG i JULI. B1MNENLAMD. Een Amerikaansche schets. VOOR s waarvan druk ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Undertakers. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. 1 Hepk. Advbl. voor Friesl. Vrijheidszucht. Uit bet krankzinnigengesticht te Medem- blik zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder 2 patiënten ontsnapt, Boers en Scheer genaamd. Laatstgenoemde vluchtte reeds voor de vijfde maal, van Boers was het de tweede maal, dat hij wist te ont snappen. Men brengt deze ontsnapping in verband met een te Hoorn gepleegden diefstal. Bij den bierhandelaar Stins zijn aldaar ont vreemd een 50-tal fiesschjes bier, terwijl uit het volksbadhuis zjjn vermist een 70-tal zwembroekjes. Aan dat badhuis werd bovendien een begin van brand ontdekt, die echter spoedig gebluscht werd. Bij den heer Oosterchrist te Hoorn schijnen de ontvluchten kleeren te hebben gekocht, die zij in een melksalon met hun gestichtskleeren verwisselden. De gestichts- kleeren zijn in dit salon door de Hoornsche politie in beslag genomen. De vluchtelingen, die zich in de richting van Berkhout hebben begeven, zjjn nog niet ontdekt. Tweede Kamer. In ’t district Weststelling werf worden van S. D. zijde als candidaten voor de Tweede Kamer genoemd de heeren: Hugenholtz te Haarlem, Bergmejjer te Dordrecht en Gerhard te Amsterdam. Deze drie moeten ook bij het verkiezingscomité op den voorgrond treden. Ellendelingen. De te Onstwedde in de nabijheid van Winschoten gestationneerde Hackney-hengst Duke of Clarence is door kwaadwilligen zoodanig aan een der achter» pooten verminkt, dat het edele dier, dat eerst onlangs voor f 4000 werd aangekocht, zal moeten worden afgemaakt. Galant. Zij: Welke figuur in de quadrille bevalt u het best?* Hij: „De uwe, lieve juffer l* steen, maar beplant met bloempjes en groen, en afgesloten door kolommen, die met ket tingen aan elkander verbonden zijn. De rijke Amerikanen laten meestal monu mentale lijkenhuizen bouwen, waarin ge legenheid bestaat om te rusten. Deze lijkenhuizen zijn van wit marmer, versierd met beeldengroepen, gesloten door een sierhek, waarvan de familieleden de sleutels hebben. Binnen in het gebouwtje zijn nissen, waarin de kisten geschoven worden, nissen die gesloten zijn met een metalen plaat, waarop namen en datums gegraveerd staan. Ook vindt men daar een tafel en eenige stoelen, benevens vazen voor het plaatsen van bloemen. Sommige van deze monumenten zijn kolossaal groot en vertegenwoordigen de waarde van City-gebouwen. Een dag van het jaar wordt gehouden voor het herdenken van de afgestorvenen. Dan worden alle banken, kantoren en winkels gesloten, gaan alle Amerikanen met armen vol bloemen naar de kerkhoven, waar zij de graven versieren van overleden fami lieleden en vrienden. De stedelijke overheid zorgt voor bloemen op de armen begraafplaats, de militaire ver- eenigingeu leggen kransen op de graven van gevallen helden, alle standbeelden in de stad worden versierd en met bloemen ge tooid, en de vereenigingen houden optocht met muziek en bezoeken de kerkhoven, waar hun leden te ruste zijn gelegd. Op decoration-day zijn de steden verlaten, trekken alle menschen naar buiten om te kijken naar de rondmarcheerende vereeni gingen en de treurende, bloemendragende familieledendan is het anders kalm daar liggende kerkhof vol van een drukke woelige menigte, die bedrijvig werkt op de graven, onkruid trekkend uit den grond, poetsend en wrijvend de monumenten boven de rustplaatsen van hen, die hun dierbaar waren. De onverschilligen loopen rond en zoeken naar namen van bekende menschen. „Daar is het graf van die en die, hoort men, dat is zooveel duuend dollars waard? „Dit beeld kwam uit Italië en kostte zooveel „Dit is het graf van zoo en zoo, de man die zooveel geld naliet!* De Amerikanen, die altijd hun best doen, anderen wijs te maken dat zij veel rijker zijn dan werkelijk waar is, moeten verdragen, dat na hun dood ieder weet hoeveel geld zij bezaten, want bij hun overlijden wordt in de couranten gepubliceerd, hoeveel geld er nagelaten is. Alles in Amerika is practisch ingericht. Wanneer de familieleden niet weuschen te worden lastig gevallen door nieuwsgierige bezoekers en vervelende begrafenisdienaars, dan wordt het lijk naar het magazijn van den undertaker gebracht. Daar wordt dan de kist tentoongesteld in de treurzaal, dan worden de gordijnen naar beneden gelaten en vindt de begrafenis plaats. Zoo wordt ook meestal beschikt over de lichamen van vreemdelingen, die sterven in hotels enz. Want het zou dwaas zijn zooveel last en moeite te hebben, terwijl er inrich tingen bestaan, waar voor een flinke som alle zorgen worden overgenomen. De Nieuwe Crt. Sneek. Een wijze maatregel mogen we ’t gerust noemen, dat ’t toelatingsexamen voor de H. B. School alhier in de volgende week drie inplaats van één dag zal duren. Thans zal men in de gelegenheid zijn den candidaat goed te onderzoeken, welk onderzoek ongetwijfeld èn de inrichting èn den leerling ten zegen zal zijn. Heden morgen had alhier een hoogst treurig ongeval plaats. Een driejarig jongetje, dat met zijne moeder bij zijne grootouders gelogeerd was, speelde met oen knikker bij de vaart loopende langs de laan naar de oegraafplaats. Weinige oogenblikken daarna werd het kind levenloos uit het water opgehaald. Alle pogingen, die Dr. B. aan wendde, om de levensgeesten weer op te wekken, bleken geheel vruchte loos. Het Gerechtshof te Leeuwarden, civiele Kamer, heeft arrest gewezen in het geding tusscheu de voogden van het Old Burger weeshuis te Sneek, appellanten en de heeren T. Overmeer c. s., geïntimeerden. In het kort is de zaak dezeten behoeve van den spoorweg Leeuwarden—Stavoren had er bij Sneek een onteigening plaats, o. a. van een gedeelte van een perceel laudt Een undertaker is een Yankee-begrafenis- directeur, niet een man als in Europa, die statig-deftig in ’t zwart gekleed met een treurgezicht naar het sterfhuis gaat, om met de familieleden de zaken te regelen, maar een modeheer, die in elegant pak, zijn havana rookend, de klanten wacht in een mooi ingericht salonnetje, vol stijlmeubeltjes. Het huis van den begrafenis-directeur is ingericht als een winkel, met een reuzig étalageraam, waarachter kleeden, kisten en kransen tentoongesteld zijn. Aan de mooi bekleede muren hangen foto’s in lijsten, voorstellingen van in be weging zijnde lijkwagens, momentopnamen van multi-millionair-begrafenissen De kisten zijn bijna altijd overtrokken met zwarte stof, geborduurd met zilveren tranen en van binnen bekleed met wit satijn, ge plooid en gedolt als een modernjuweelkistje. De lijkwagen is geheel van glas, gesloten door twee deuren, bekroond door een zwart houten, gebeeldhouwden kap van treurende engelen en afgebroken zuilen. Wanneer in een Amerikaansch huis een sterfgeval heeft plaats gevonden, dan wordt de knop van de buitendeur versierd met een satijnen strik en lange linten, zoodat de voorbijgangers kunnen zien dat er een doode in huis is. Is de overledene een jong meisje, dan is de strik geheel wit, is het een jonge man, dan worden wit met paarse linten op- gehangenzoo wisselen de kleuren naar gelang van ouderdom, geslacht en wel of niet gehuwd zijn, zoodat men aan de kleuren zien kan, hoe oud ongeveer, en wat de gestorvene was. Het Amerikaansche kijkgrage publiek gaat ongestoord het stertnuis binnen om het lijk te zien. Is de gestorvene een bekend persoon, mil- lionair, schrijver, schilder of politicus, dan stroomen de kijkers bij honderden naar bin nen, zich niet bekommerend om treurende familieleden, opmerkingen ten beste gevend over de bloemen, de inrichting der kamers, en het costuum van den overledene. Het gaan kijken in sterfhuizen is een echte Yankee gewoonte, wordt gebruik gemaakt. De dames, elegant gekleed, nieuwsgierig om te weten, hoe de huisinricating van mr. zoo en zoo is, gaan met een treurig gezicht het rouwhuis binnen om te kijken naar de kleur van meubelen en gordijnen. Het lijk wordt geheel gekleed tentoonge steld en begraven. De vrouwen liggen met gevouwen handen in avondtoilet of bruidsjapon in de met wit satijn bekleede kist, als gereed om zich te vertoonen en te schitteren in een balzaal, .terwijl de mannen in rok-costuum met nieuwe verlakte schoenen daar liggen, zooals zij gingen naar opera’s enz. De bloemstukken zijn meestal groote voor stellingen van dingen, betrekking hebbende op de positie van den overledene. Was hij lid van een geheime vereeniging, dan vindt men er zeker het kunstig van immortellen vervaardigde clubinsigne ver sierd met opgezette, reinwitte duiven, die losjes zitten op de bloemen, als kwamen zij daar even rusten. Dan vindt men er harpen en kussens van gedroogde bloemenversierd met vogsls, en een overvloed van korenhalmen, saamge- bonden met lange paarse linten, vol gouden letters. Bij het begraven van een oud-soldaat, wordt de stoet voorafgegaan door mede strijders met hun banieren en een muziek korps, dat nationale liederen speelt, terwijl de kist versierd met Amerikaansche vlaggen, langzaam gereden wordt in den glazen wagen, gevolgd door een drom van jongens en mannen, die meegaan naar het kerkhof om te zien naar het schieten en te luisteren naar de redevoering van den president der militaire vereeniging. In gewone omstandigheden wordt op een draf gereden, niet stapvoets zooals in Europa. De Ieren houden van groote begrafenissen, vinden het een hooge eer, wanneer hun lijkkoets door tallooze rijtuigen gevolgd wordt. Soms ziet men verschillende volgkoetsen achter elkander, waarin slechts één persoon gezeten is, een dame of heerwant ook de vrouwen gaan mede begraven in Amerika. De kerkhoven zijn groot en mooi aangelegd, vol marmeren beelden en torenhooge obe lisken. De meeste monumenten zijn van rood graniet, eenyoudig van lijn, versierd alleen met gouden letters, vermeldend den naam yan de overledenen. Het graf is niet bedekt door een zwaren toebehoorende aan het weeshuis, waardoor het overige gedeelte land werd afgesloten van den publieken weg, waarom de Staat een parallelweg aanlegde vanaf den weg SneekBolsward, langs den stationsweg tot aan het land van het weeshuis. Aan dien parallelweg lag toen ook een stuk land van geïntimeerden, die daarop wonin gen (de Parkbuurt) bouwden en van dezen weg gebruik maakten om op den weg SneekBolsward te komen. Appellanten beschouwden echter den parallelweg als alleen ten behoeve van hun land aange legd en sloten hem af, zoodat geïntimeerden ’n brug moesten maken, om van de huizen, toegang tot den publieken weg te verkrij gen doch stelden tevens een eiech in tegen de voogden om de versperring van den parallelwel op te ruimen en vergoeding van kosten en schaden, welke eisch de Recht bank te Leeuwarden toewees en het Hof heeft nu, ofschoon op andere gronden, dat vonnis bevestigd. Een vreeselijk ongeluk had Dinsdag morgen kunnen gebeuren in onze straten. Een groote veewagen bespannen met twee paarden, stond buiten de Noorderpoort on beheerd. Een jongetje van een jaar of acht bevond zich in ’t voertuig, toen de vier voeters op hol sloegen, de Wijde Noorder- horne door vlogen en koers zetten langs de Kruizebroederstraat en Burgstraat naar den Oosterdijk. Bij de Leeuwarderstraatweg werd het span gelukkig gegrepen en het gillende ventje was spoedig uit zijn benauwde posi tie verlost. Fr. Zuidwesthoek, 1 Juli. De ansjo vis hebben wegduikertje gespeeld. Het kwam de visschers al wat vreemd voor, dat de vischjes zoo plotseling verdwenen waren nu blijkt, dat de aftocht niet gemeend was. De vorige week kwamen nog vangsten van 10 tot 20 duizend stuks en voor de komende week worden op grond van deze resultaten weder goede vangsten verwacht. Het bedrijf, dat, gelijk we meldden, voor een deel gestaakt was, is thans hervat. Hoe lang de campagne nog zal duren, is niet te zeggen. Sommige visschers meenen, dat de tijd verschenen is, andere verwachten nog geruimen tijd vangst, waartoe de hoe danigheid van de in de laatste dagen ge vangen visch aanleiding geeft. Ze mogen gelijk krijgen, de laatsten Ds prijs der ansjovis is nog 5*/a gulden; eenige verhooging wordt echter verwacht. Gaasterland, 1 Juli. Onze landbou wers hebben zich in de laatste 3 dagen der vorige week te nutte gemaakt. Alle be schikbare handen moesten in het hooiland hulp verleenen, omdat het weer bijzonder gunstig was en men van de gelegenheid wilde profiteeren. Veel van beste kwaliteit is in die dagen dan ook binnengehaald. Een aantal boeren is evenwel reeds genoodzaakt te „dollen,* daar het aanvankelijk binnen gehaalde niet droog genoeg was en nu sterk begint te broeien. Over ’t geheel mag men, zooals 't zich laat aanzien, wat de kwantiteit betreft, zeer over den oogst tevreden zijn. De meeste „buitenlanden* leveren dit jaar mede best. De akkerge- wassen, waaronder vooral de rogge, staan naar wensch! Deze laatste staat bepaald prachtig. Hem. Oldeph. en Noordw., 1 Juli. De werkzaamheden in ’t hooiland zijn thans in vollen gang en werden in de laatste dagen door uitmuntend weder begunstigd. Er is puik hooi gewonnen, zon- en wind- droog, blank en geurig en jong en krachtig. Als sterke broei nu maar mocht uitblijven; er wordt echter voor gevreesd, ook door de brandwaarborg-maatschappjjen, waarvan sommige bereids goede wenken onder de aandacht hunner verzekerden hebben laten brengen. Het droge warme weder is ook de veld vruchten ten goede gekomen, inzonderheid de aardappelen en peulgewassen. Van de eerste staan de vroege soorten in vollen bloei, beschot en deugd zullen, naar het zich laat aanzien, voldoende worden. Lemmer, 2 Juli. Zaterdagmiddag kwam alhier de eerste tram voor het station aan. De directeur, de heer Hamelink, arriveerde er mee om den weg en het stations-empla- cement, dat de vorige week is afgewerkt, te inspecteeren. Met verlangen wordt hier naar de opening van den tramdienst uitge zien, daar wjj dan in anderhalf uur van hier naar Sneek kunnen stoomen, over welke reis men thans per stoomboot nog drie uren doet. Hoewel de datum van 16 Juli a.s. reeds in verschillende bladen als de dag van de officieele opening is gemeld, kunnen wij uit officieele bron mededeelen, dat die datum nog niqt kan worden vast gesteld. De weg is nog op verre na niet zoodanig afgewerkt, dat hij met voldoende veiligheid in gebruik kan worden genomen. Bij de oprit van de brug over de Zijlroede alhier moet eerst ook nog een massa zand worden aangevoerd. Franeker, 1 Juli. Bij de heden gehou den stemming voor den gemeenteraad (vijf vacatures) werden 585 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen zijn de heeren H. Kamstra aftr. met 391 en IJ. L. Brouwers aftr. met 314 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B de Boer aftr. 266, F. Hamers 259, S. Heijt aftr. 208, J. Hogendijk 212, P. H. de Jong 243 en E. v.d. Schoot 260 stemmen. Leeuwarden, 1 Juli. Blijkens het ge meenteverslag over 1900 was de volksge zondheid in deze stad gedurende dat jaar gunstigin voorbereiding was de invoering van een ontsmettingsdienst overeenkomstig de denkbeelden der commissie voor volks gezondheid. Aan de Zwem- en Badinrich ting was, als proef een afdeeling ingericht, waar baden volgens de Kneippsche methode konden worden genomen. Mocht het ge bruik daarvan eenigen omvang nemen, dan zou die afdeeling worden uitgebreid. Het Stadsziekenhuis kleefden veel gebreken aan men wachtte op de gelegenheid tot afdoende verbetering; het hulp-ziekenhuis was onge schikt tot verpleging van lijders aan be sme tteljjke ziekten en ook niet geschikt te maken. 1 Juli. Kapitein P. W. de Jong van het stoomschip „Dockum I* rapporteert het volgende: „Op mijne reis van Rotterdam naar Leeuwarden ontwaarde ik Zaterdag- op Zondagnacht te circa halftwee even voorbij Marken, een motorschip in zinkenden toe stand. Op vreeselijk alarm zette ik koers naar de vischschuit „Viechhandel III*, van de Reederij van KlaverenRotterdam, waarvan het vooreind vol water was ge- loopen. Na veel krachtsinspanning gelukte het ons, de bemanning aan boord te krijgen. Alle pogingen, het schip op de droogte te sleepen, teneinde het verder zinken te beletten, mislukten. Vele trossen, zoowel touw als staaldraad werden stukgedraaid. We besloten nu om maar zooveel mogelijk van den boven-inventaris te redden, hetgeen ons gelukte. De lading, bestaande uit paling, ging natuurlijk verloren. Te Enkhuizen aangekomen, ging de bemanning van boord en stoomden wij zelf verder, om Harlingen te bereiken. Een en ander was verzekerd. Langezwaag, 1 Juli. De landbouwer W. T. de Boer alhier, heeft een hert gezien, niet ver van zijne woning, achter een hout wal. Toen het dier onraad vernam, nam het ijlings de vlucht in de richting van Kortezwaag. o deze monumenten zijn waarde van City-gebouwen. Bolswardsche Courant. g t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1