No. 54. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARD EN WONSERADEEI. I Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. Bruning Muhren te AMSTERDAM, gevestigd te Bolsward bij Geör. Nlispeltilom Stijtf, ZONDAG 7 JULI. g A ■w BINNENLAND. Stalen-Depót en Bestelkantoor $xxxxxxxxx:xxxxxxxx$ Uit de Raadszaal. Kantoor frr Bols wandje LiNG was: VOOR F f ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Mej.S. Pekema, Jongemastraat. 1 Na de vaststelling dezer verordening werd door den Voorzitter nog tot plaatsvervan gend lid in het stembureau van a.s. Dinsdag benoemd de heer Kramer, en vervolgens de vergadering gesloten. ll Vergadering op Donderdag 4 Juli 1901. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der staten van af- en overschrijving op de Gemeente-begrooting. b. Een adres van den heer B. Hempenius en andere bewoners van het Kleinzand, ver zoekende verbetering der bestrating, aange zien de jeugd de keien uitbreekt en gebruikt tot demping der vaart, verzoeken zij een bestrating met „kleine steenen.“ Aan Burg, en Weth. ten fine van consi deratie en advies. c. Een adres van de Commissie der Schilder-tentoonstelling, verzoekende vrijheid om het terrein bij Amicitia* van de Bagijne- straat tot het bolwerk bij de woningen van Jorritsma te mogen afschutten, om die ter reinen eenigen tijd aan den publieken dienst te onttrekken. De Voorzitter. Daar hier eenige spoed noodig is, vraag ik urgentie voor dit ver zoek. Daar reeds vroeger besloten is tot het afstaan der terreinen voor de tentoon stelling, hebben Burg, en Weth. geen be zwaar tegen het verzoek. De heer Van der Meuten. Als het ter rein wordt afgebakend, wordt de wandelaars den weg afgesneden. Zij moeten dan terug, of kunnen bij het Joodsche kerkhof neer en zoo door de stad weer op het bolwerk. Zou het niet kunnen dat die weg wat bekort werd en bij de „Looierij'' een brugje werd gemaakt? Dan was de omweg niet zoo ver. De heer Dijkstra. Het komt mij voor, dat het buitenste pad wel vrij gehouden kon worden, en de passage langs de vaart' opsn te laten. Wat de heer Van der Meulen bedoelt is toch eigenlijk ook geen pad. Ik bedoel het padje daar bij de boomen langs. Dan kunnen de wandelaars en de arbeiders die er niet voor willen betalen, toch ook iets van de beweging op de tentoonstelling zien. De heer Boersma. Toen dit punt in be handeling kwam, was het doel, wel het ter rein af te stekken, doch zoo, dat het publiek den weg kan blijven passeeren. De passage voor wandelaars zal dus niet worden belet. Dit verzoek is vooral om de baldadigheid der jeugd te weren. De tent die daar wordt gebouwd, wordt soms verschrikkelijk met steenen gebom bardeerd. Met het voorstel Van der Meulen kan ik mij minder goed vereenigen, omdat dat weinig baat geeft, en ook wat de heer Dijk stra bedoelt, gaat minder goed, omdat het geheele terrein noodig is. Aan de streek bij de Werkmansbloei blijft evenwel het gezicht op het terrein vrij. De heer Schotman. In den beginne kon ik mij goed met den heer Dijkstra vereeni gen, maar met het oog op de plaatselijke omstandigheden, zie ik daarin ook bezwaar. Dat smalle pad zal gevaar opleveren als het druk is, en ook om de goede orde te handhaven. Ik veronderstel dat met de be langen der wandelaars rekening wordt ge houden en de afsluiting geschiedt in overleg met B. en W. en dan kan ik er mij mee vereenigen. De heer P. J. de Boer. Kan het niet gemakkelijker, dat er zoo lang een pad langs het erf der Looierij komt? Als daar dan een hulpbrugje komt, kunnen de menschen daar toch de stad ingaan, dat komt mij goed voor. De heer Eisma. Het gedeelte, wat de heeren bedoelen, heeft steile wallen. Er zal dan een trap moeten gemaakt worden en dan ook nog een brugje. Mij dunkt dat geeft veel kosten en weinig baat. Er zal toch steeds een omweg moeten gemaakt worden. Bovendien is het terrein door den Raad reeds vroeger afgestaan en nu is het de be doeling vooral om de jongens van het terrein te keeren. De weg langs de Bagijnestraat blijft vrij, en die naar de Werkmansbloei14 ook. Daar zal een soort poort gemaakt worden. De hoek, die door den heer Dyk stra wordt bedoeld, kan niet best gemist worden. De Commissie is verantwoordelijk voor de inzendingen, en daarom dient het terrein tijdelijk aan den publieken dienst te worden onttrokken. De heer v. d. Meulen. Ik stem toe, dat het terrein voor de tentoonstelling is afge staan, maar dat de weg voor de wandelaars wordt afgesneden, daar vind ik wel iets tegen. Ik zou door een brugje te maken, de passage willen verleggen. De heer P. J. de Boer. Ik kan dat voor stel wel ondersteunen, onder bepaling, dat de Com. voor de tentoonstelling dit werk ten genoegen van B. en W. moet uityoeren, 5-2 a a het eerst genomen, schijnt dus goed bevallen te zijn. Zelfs bij minder gunstig weer, zien vele dames niet tegen een frisch zeebad op. Heerenveen, 3 Juli. Het komt de jeugd ten goede, wanneer haar geleerd wordt oog te krijgen voor het schoone, en het schoone vooral te zoeken in de natuur. Een jongen, die met zorg een bloempje mee brengt uit het veld en dit eigenhandig op kweekt, of thuis komt met een zelf bijeen gezocht bouquet, vindt geen lust meer in vernielen of baldadigheid. Om dien goeden zin aan te kweeken, zal Zondag 14 dezer alhier door de vereeniging „Floralia44 een tentoonstelling worden gehouden van veld- bouquetten, welke uitsluitend door school kinderen vervaardigd zijn. Voor de fraaiste bouqetten worden prijsjes uitgeloofd. Hindeloopen, 4 Juli. Ged. Staten van Friesland hebben het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij de onder wijzer H. v. N. ambtshalve ontslagen werd, goedgekeurd. Deze druk besproken zaak, die ons stadje heel wat hoog ambtelijk bezoek bezorgde, is nu, naar we vermoeden, finaal van de baan. Beetsterzwaag, 4 Juli. De kanton rechter alhier heeft een veroordeelend vonnis uitgesproken tegen den predikant en de diakenen der Hervormde gemeente Donker broek en Haule, die geweigerd hadden, opgave te doen of zeker persoon al of niet bedeeling ontving, wat hen door het Bur gerlijk armbestuur werd gevraagd. De predikant kreeg f 3 boete en de diakenen eik f 1 boete. Voor den kantonrechter te Haariem werd weer een leerplichtovertreding be handeld. Het eigenaardige van dit geval is, dat de knaap wien het gold, een uit een gezin van zeven kinderen, in dienst was bij dr. B. te O verveen, welke heer is president der schoolcommissie, voor wien de jongen loopwerk deed f 1,50 per week. Zekere J. R., die nog iets met de justitie te verrekenen had, zou hedenmorgen te ’s Hertogenbosch naar het „Groot Huis44 worden overgebracht. Heel gemoedelijk volgde hij den politie-agent-begeleider, tot dat de sombere aanblik van de gevangenis hem opeens erg vrijheidlievend deed worden. Juist aan den hoek van Keizer- en St.- Jorisstraat gekomen, gaf bij den agent een beleefd saluut en verdween hij met den looppas langs Keizerstr. Mortel, Kemelsha renhoek en Hier staat de lezer stil, want ook de agent moest daar stilstaan. De vogel was gevlogen. (Nbr.) Te Rotterdam is door agenten van den vreemdelingendienst in de Wijnstraat aangehouden de 15-jarige K. 8ch. uit Crefeld, die zijn patroon, die aldaar eene graveer- inrichting heeft, heeft bestolen voor een bedrag van 1500 mark in wissels en ruim 100 mark in baar geld. Een van de wissels, groot 1200 mark, had hij bjj Venlo uit vrees voor ontdekking, uit den trein geworpen. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht als niet toegelaten vreemdeling. Een passagier aan boord van de boot der „Zeeland14 vertrok gisteravond van Vlissingen met een partijtje sigaren, dat, naar hij meende zoo goed was weggemof feld, dat de douane-beambten hem niet snappen zouden. Die hoop bleek jjdel. Bij onderzoek kwamen 90 sigaren voor den dag, waarvoor de man 135 boete moest betalen. Hij heeft zich voorgenomen nooit meer eene poging aan te wenden tot smok kelen. Te Goudriaan is weder brand gesticht in een houtstruik bij P. P., en in het dak van den landbouwer T. T. Naar aanleiding daarvan is, onder verzwarende omstandig heden aangehouden de boerenzoon O. den O., die naar Dordrecht werd getransporteerd. Men herinnert zich, dat in dezelfde ge meente reeds meer branden zijn geweest door vermoedelyke brandstichting, nog kort geleden bij P. Maat, waar 40,000 halve kilo’s hooi in de asch werd gelegd en bij den landbouwer Van der Laan aldaar. Bedrog in den handel. Onder de manden met gerookte pieter mannen, Maandag te IJmuiden aan de Vischmarkt te Rotterdam gezonden voor den afslag, bleek, naar de N. R. Ct. meldt, er een te zyn, die onderin, behoorlijk ver stopt onder een paar laagjes van die visch, bevatte: drie oude schoenen, een stuk van een corset, oude lappen en stukjes van olie- jassen. Dit bedrog werd gelukkig ontdekt, voordat de visch verkocht was, want in plaats van ongeveer 125 stuks gerookte pie« termannen in te houden, bevatte dit mandje er hoogstens een 40. De Voorzitter. Het komt mij voor, dat om daar een brug te maken voor dat klein eindje, nog al kostbaar is. Er is reeds een weg langs de pastorie van Ds. Pantekoek, en nu vind ik geen verband tusschen de kosten en dien kleinen afstak KASSIERSenCOMMISSIONAIRS in EFFECTEN te Leeuwarden, Heerenveen, Joure en Bolsward. Behandeling van de concept-ver ordening en inzake den hoofdelijken omslag. Het ontwerp der verordeningen op de heffing en de invordering van den hoofdelij ken omslag was ten fine van onderzoek en rapport in handen eener Commissie gesteld, de heeren Schotman, P. J. de Boer en Cu- perus. In een uitvoerig rapport (18 pagina’s druks) werden de artikelen nagegaan en eenige wijzigingen voorgesteld, waarop de Commissie nieuwe verordeningen ontwierp. B. en W. gaven daarop een uitvoerig ant woord, (14 pag.) waarin de wijzigingen mee- rendeels als onnoodig werden bestreden, en de Commissie gaf daarop in de vorige ver gadering een uitvoerige repliek, (14 pag.) Deze verordeningen nu met genoemde bijlagen werden aan de orde gesteld. Er ontstonden drukke discussiën, meerendeels tusschen den heer Schotman, voorzitter der commissie en den heer Eisma, wethouder. Verslag te geven van het verhandelde zonder de oor spronkelijke stukken op te nemen is haast ondoenlyk, en wy zouden wellicht ook te veel vergen van het geduld onzer lezers. Wij bepalen ons dus tot de vermelding dat de vergadering van 7 tot IP/ï uur heeft geduurd, en toen met 9 tegen 3 stemmen, de Commissieleden, (de heer Dykstra was te 10 ure ongeveer reeds vertrokken) de veror deningen zyn vastgesteld. De voornaamste veranderingen welke zijn aangenomen, zijn: dat van ieder aangeslagene t 400 van net inkomen wordt afgetrokken voor noodzake lijk levensonderhoud en voor elk kind be neden 18 jaren f 25. van heffing stijgt naar het 5 S g K 5 o k De aanslagbiljetten zullen in gesloten cou vert worden uitgereikt aan ieder aange slagene. Sneek, 5 Juli. Onze gemeenteraadsver kiezing op heden, is boven verwachting ge slaagd. Herkozen werd de heer D. Gorter, a^tr. lib. met 479 stemmen. Gekozendr. G. Bouma, lib. met 512 stemmen en J. Huges, lib. met 480 stemmen. Herstemming tus schen de heeren H. Kingma Jz., aftr. lib., mr. H. Okma, anti-rev., J. H. Schijfsma, rad. en Tj. t. d. Steele, kath. (oud raadslid), resp. met 416, 402, 428 en 421 stemmen. üitgebracht werden 942 stemmen door 1208 kiezers. Geldige stemmen 933. Zij en hij misten telkens van hunne bezitting een gulden, totdat hij op ’t snugger idee kwam de gulden te merken met een streepje. En jawel hoor, den volgenden morgen was er weer zoo'n klein achterwieltje gevlogen, waarom men ’t noodig oordeelde de politie met het geval in kennis te stellen. Onze Commissaris bracht al gauw een bezoek bij de buurvrouw van den bestolene met het resultaat, dat de gemerkte „God zij met ons14 te voorschijn kwam. Door ’t wegnemen van een schroot op den massalen zolder kroop buurvrouw naar de buren en betuigde daar hun vriendschap door ’t wegnemen van de vermiste zilverlingen. Hedennacht kwart voor twaalf werd hier binnengebracht ’t Ijjk van den onge- huwden schipper M. de J., die op ’t Sneeker meer ’s morgens plotseling over boord sprong onder den uitroep: „nou, ’t beste hoor, ’k groet jimme!44 De man verdween terstond in de diepte; zijn lijk werd eerst ’s avonds 10 uur opgevischt. In den laatsten tijd was M. wat vreemd en steeds mijmerde hy over den dood van zijn vader. Woensdagavond viel de heer V. even buiten de stad van de fiets met het gevolg, dat hij een been even boven ’t enkel brak. Woensdagavond ongeveer half twaalf brak in de huizinge van den heer K. Idema, banketbakker alhier, een uitslaande brand uit, die zich eerst zeer dreigend iiet aanzien. Hoewel er geen wind was, vlogen de vonken ver buiten ’t brandend perceel. Doch spoedig rukten de spuiten aan en was men den brand weldra meester. De oorzaak van den brand is onbekend. Hij schijnt ontstaan te zyn boven den oven. Een woord van lof mogen we weer niet onthouden aan onze brandweer, die metz’n zes spuiten zoo uitstekend blijkt ingericht. Naar we vernemen, dekt assurantie de schade, ook de waterschade aan de naast- legers toegebracht. Leeuwarden. Gisternacht te ongeveer 12 uur was de zoon van de weduwe 8. uit Leeuwarden, bankwerker aan de werkplaats der 8.8. te Zwolle, bezig met het nazien eener locomotief. Zonder dat hij het merkte, werd een spoorwagen in de richting van zijn machine geschoven, met het treurig gevolg, dat hy tusschen de machine en wagen werd doodgedrukt. Joure, 4 Juli. Bij den verkoop van paarden aan Franschen zoo ’t heet, maar vry zeker voor Engeland bestemd, waren bij den heer 8. Molenaar 13 exemplaren aangevoerd, waarvan slechts één goed genoeg was. W ist men zeker, dat de opkoopers in dienst van Engeland zijn, dan zou zeker geen rechtgeaard veehouder zijn paarden ten verkoop hebben aangeboden. Fr. Zuidwesthoek, 4 Juli. De a. s. gemeenteraadsverkiezingen hebben hier en daar een eigenaardigen naijver gewekt tusschen de dorpen eener zelfde gemeente. Elk dorp voor zich wenscht een vertegen woordiger in den Raad te hebben en waar 'n soort dorpso ver wicht in dezen bestaat, maakt men zich op deze hegemonie te fnuiken. In het algemeen is dit streven niet af te keurente streng doorgevoerd zou dit dorpisme echter schadelyk kunnen werken. Geschiktheid der candidaten moet den door slag geven; wordt dit gelijk uit anderen hoofde dikwyls gebeurt uit het oog verloren, dan herinnert het dorpisme aan vroegere toestanden van verdeeldheid en vijandige gezindheid tusschen naburige dorpen en moet het in den ban gedaan worden. Lemmer, 4 Juli. Bjjna dagelijks zien wij hier weer, (op een eerbiedigen afstand natuurlijk) onze dames in zee baden. Da proef met deze damesbaden, het vorige jaar dooi onze zwem- en badvereeniging voor Het percentage volgende tarief. a 22 i~^ STS! 1 5 g Bolswardsclie Courant. VAN R R R R R R R R R R R R R R R R R 1 R R R R R R R R R R R R R R R R R R R O o co R R R öóö5öoo8§ ’“•GMCO^TlOOL'-GOgj fjd R R R R R R R R R O o O O R R R R .K O Q o o «O co -- - - R R R R R R R R R R R R R R R R R R R R R O O GM CO R R R R R R R R oa O o' o' o' o' v-T a M R R C35 as o w 2 R R O RRRRRRRRfi g©OOQCOOOO<_ S 2 2 1 o o o (i R R R O O O o o o r-tCMCO'^'lOOt-QOO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1