Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 55. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD bglswarö sis wonseradeee 5 E DONDERDAG 11 JULI. BINNENLAND. X VOOR MP 'iffl e ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. k- uit den Zuidwesthoek werd in beginsel be sloten tot oprichting eener afdeeling van den Frieschen timmerliedenbond. Een der gezellen zal bij de bazen in den omtrek trachten te vernemen, in hoeverre deze ge negen zijn aan hunne verlangens (15 cent per uur, werkdag 57) te voldoen. Hem. Oldeph. en Noordw., 8 Juli. Zelden heeft de hooioogst in deze en de omliggende gemeenten in zoo korten tijd zijn beslag gekregen als dezen zomer. Het grootste gedeelte is reeds binnen en wat nog buiten is, staat in oppers en rooken op het land. Verschillende omstandigheden hebben tot den vluggen afloop der werk zaamheden meegewerkt: het gunstige weder, de kleinere hoeveelheden gras en het beschik baar zijn van de benoodigde werkkrachten. Het hooi is over ’t geheel uitstekend ge wonnen en staat daardoor in kwaliteit vèr boven den oogst van het vorige jaar. In de weiden is nog voedsel genoeg voor ’t grazende veedit zal waarschijnlijk de boeren doen besluiten verschillende perceelen hooiland nog eens te maaien. Dijken, 7 Juli. Op de Koevorde werd heden een karper gevangen van 14 pond. Precies eene bigge, zeiden de jongens. Adv.bl. voor Friesland. Fr. Zuidwesthoek, 8 Juli. De her opende ansjovis-visscherij achter de kust alhier werd de vorige week ingezet met vangsten van 10 tot 18 duizend stuks en ofschoon dit succes niet heeft stand gehouden gedurende de volgende dagen, is de uitslag toch zoodanig geweest, dat ook in de aan gevangen week het bedrijf wordt voortgezet. De visschers overwegen, dat, wanneer geen stormschade voor het want te vreezen is, er minstens een behoorlijk daggeld besomd kan worden, waarvoor de te verrichten arbeid in ieder geval gemakkelijker is dan die welke tegenwoordig op het veld aan de orde is. De ansjovis werd met 50 ct. per 1000 verlaagd en kost nu weer f 5. De uitkomsten der binnenvisscherij waren in de laatste week bevredigend, uank zij het gunstiger weder. Veel visch werd ook met den hengel bemachtigd, vooral op de meren, waar de baarsazen verschenen zijn. Enkele hengelaars kwamen met 25 a 30 pond baars thuis. Sneek. De heer H. Pollema heeft de benoeming tot lid van Ged. Staten aan genomen. De heer J. P. Engelman, burgemeester van Schoterland, heeft eervol ontslag uit deze betrekking aangevraagd wegens zijne benoeming tot lid van Ged. Staten van Friesland. De heer F. W. N. Hugenholtz, soc.- dem. te Haarlem, is de candidaat der Volks partij voor de Tweede Kamer in ’t district Weststellingwerf. De liberalen hebben aldaar als voorloopige candidaten de heeren dr. H. Blink, Mr. J. A. van Gilse, H. Pijttersen en Veenhoven. Jhr. Henri Tindal is in appèl gekomen tegen de beschikking van de rechtbank, waarbij is geweigerd de homologatie van het door hem aangeboden accoord in zjjn faillissement. Uit Sliedrecht schrijft men ons, dat onder de personen, die aldaar voor de Com missie tot wering van schoolverzuim moesten verschijnen, een paar voorkomen, die hun kinderen geheel thuis hielden, ofschoon er vóór de invoering der Leerplichtwet van zulk schoolverzuim geen sprake was. Het bleek, dat deze personen armoede, gebrek aan brood en kleederen, voorwendden, en op die wijze de gemeente wilden dwingen hun dat gratis te verschaffen. Sckoolbl. N&n goederhand verneemt het Hbl., dat de opdracht tot vorming van een nieuw Ministerie thans is of althans zal worden gegeven aan dr. A. Kuyper. Een zes-jarig jongetje van H., te Uit geest, had de onvoorzichtigheid achter op een der veeren van een in beweging zijnd rijtuig te klimmen. Het kind geraakte met zijn hoofdje tus- schen de spaken en was bijna onmiüdelljjk dood. Te Utrecht zijn bij het delven van een put achter de Twijnstraat, door het verschuiven der aardlaag, vijf werklieden onder den grond begraven geraakt. Vier van hen kwamen met geringe kwetsuren vrjj-, doch de vjjfde, de 33-jarige grond werker van D., is aan de gevolgen van inwendige kneuzingen in het Diaconessen huis aldaar overleden. Ongelukken. Gistermiddag is te Haarlem (N.-B.) de groentenhandelaar J. van der Boom op treurige wijze om het leven ge- Tot zoover de verklaring. Onze abonné deponeerde de gehoorhorens op ons bureau. We toonden ze aan eenige deskundigen. Zij allen verklaarden’t Is boerenbedrog ze werken alleen uitstekend voor den ver- kooper, in dien zin, dat het geld van goed- geloovigen onder de menigte, vloeit in zijn zakken, waardoor hij de dubbeltjes, zij de doofheid houden. We achten het in ’t algemeen belang dit speciale geval mee te deelen. We zijn bereid, zoo noodig, de namen der betrokken personen te publiceeren, benevens die van de geneesheeren, welke zich af keurend over de gehoorhorens uitlieten, en roepen tevens de lezers op, welke ons in deze richting eveneens inlichtingen kunnen ver schaffen, zulks niet na te laten. Zoodoende werken lezerskring en redactie samen voor hetzelfde doe), dat is het in het algemeen belang waarschuwen tegen middelen en practijken, waarbij het publiek geld offert, zonder te worden gebaat. Wij brengen onze hulde aan de redactie van „Het itotterdammertje." Mochten toch vele bladen hunne lezers op dergelijke wijze voorlichten! Maandbl. t. d. Kwakz. Voor alles neutraal! Te ’s Gravenhage werden gister door een koopman in de Spuistraat daar, zgn. jan kende „piepballen" in den vorm van een varken verkocht. Bjj het leegloopen van ’t beestje door het ontvlieden van de lucht bezigde de koopman beleedigende uitdruk kingen voor een minister van een bevriende natie, waarin de politie aanleiding vond den verkoop op die manier te verbieden. Al even weinig neutraal toonden zich dezer dagen de bewoners van Hoorn en Urk. Men meldt althans uit eerstgenoemde plaatsDrie Engelsche toeristen, die met een pleizierjacht onze stad bezochten, on dervonden een zoo „onhartelijke" begroeting van de bevolking, dat ze verplicht waren de haven te verlaten. Naar wjj vernemen waren ze ook genoodzaakt geworden uit Urk te vertrekken, wijl men ook daar vijandig gezind bleek. Men herinnert zich, dat bij de behan deling van de wijziging der Onderwijswet in de Tweede Kamer dr. Kuyper met vier zjjner medeleden een motie voorstelde, waar van de behandeling tot later werd uitgesteld. Die motie luidde „De Kamer, van oordeel, dat het gewenscht is de door de wet vastgestelde minima voor de jaarwedden der onder wijzers, alsmede de wettelijke verhoo- gingen dezer minima, zoowel voor de bijzondere als voor de openbare scholen ten laste van het Rjjk te brengen, gaat over tot de orde van den dag." Het Christelijk Schoolblad herinnert hier aan en schrjjft: „Die motie brengt onmid- dellyk de geheele schoolquaestie weer aan de orde. De nieuwe Kamer vindt ze en het is alleszins denkbaar, dat zij ze aanneemt. En in die aanneming ligt dan eene uit- noodiging aan de Regeering om het aange nomen wetsontwerp in den aangegeven zin te wijzigen," komen. Bij het huiswaarts gaan sloeg zjjn paard aan ’t hollen, waardoor hij van den wagen viel; de wielen van het voertuig gingen den ongelukkige over de borst, zoodat hjj onmiddellijk een lijk was. Te Rosendaal is gistermiddag de 19-jarige D. Ridder bjj het zwemmen verdronken. Zyn lyk is eenige uren later opgehaald. Onder de gemeente Kethel is gister de schippersknecht H. van zjjn schuit in de Schie gevallen en verdronken. Na 3 kwar tier dreggens is zjjn lijk opgehaald. Het 3 jarig kindje van den heer Ch. v. d. Veer, bakker te Maassluis, dat Zater dagavond is vermist, is uit de Zuidvliet daar levenloos opgehaald. Twee jongens, 9 en 11 jaar oud, van den veldwachter K. uit Leusden, waren Zondag, hoewel het hun verboden was, gaan visschen in de Wouden bergsche beek. Zij zjjn beiden in het water geraakt en verdronken. Een sneeuwbal. Bij de uitgevers Herms. Coster zoon zijn, in opdracht van den heer T. de Cock Buning, aldaar, in den handel gebracht, en door tusschenkomst van den boekhandel, overal verkrijgbaar gesteld, twee kaarten, waarvan de netto opbrengst strekt ten bate van de Boerenkrijgsgevangenen en de vrouwen- en kinderenkampen in Zuid- Afrika. De kaarten zijn vervaardigd op de gunstig bekende inrichting der firma Roe- lofzen en Hubner, te Amsterdam. De eene kaart is eene reproductie van eene hoogst belangwekkende en fraaie teekening: De laatste krijgsraad bjj Bloemfontein, omvat door twee hoeken in de kleuren van Trans vaal en Oranje Vrijstaat, doorweven met bladerenranken. Boven de plaat staat Wereldsneeuwbal voor recht en gerechtig heid, links: Help de Boeren, rechts: koop en verkoop geen Engelsche artikelen, terwijl onderaan is gedrukt: Zend aan vijf uwer vrienden een dezer kaarten. Deze kaart is ter grootte van 13 bij 18 cM., en kan per post voor één cent ver zonden worden. De tweede kaart is ter grootte van een gewone briefkaart, zonder andere bijvoeging dan den naam van den afzender eveneens voor één cent te verzenden. Zij bevat de reproductie van eene expresselijk voor dat doel welwillend door den teekenaar Joh. Braakensiek vervaardigde teekening naar de woorden uit den tekst, Openbaring van Johannes 18 11, luidende „En alle koop lieden van Engeland weenen en zullen rouw dragen over den oorlog, omdat niemand hunne waar meer koopt." Zoowel de groote als de kleine kaart is verkrijgbaar in drie talenHollandsch, Fransch en Duitsch. De groote kost vijf, de kleine drie cents. Oldeboorn, 9 Juli. Werklieden in deze environs, bezig met het uitdiepen van vaar ten in het Waterschap „de Deelen", stuiten onverwacht op een belangrijk bezwaar, ’t Betreft een kolossaal grooten keisteen, die midden in den Oudewegster Wetering gevonden is. Het gewicht van die reuzenkei wordt geschat op minstens 20,000 kdo en de vraag ishoe zal men dit voorwerp uit het vaar water verwijderen? Gaast, 8 Juli. De arbeider B. alhier had voor eenige dagen het ongeluk in de hooiïag een bindstok op zjjn been te krijgen. Zijn toestand was gisteren met zonder gevaar. In het naburige Makkum is een oude vrouw met ladder en al van den zolder ge vallen. Haar toestand is eveneens zorg wekkend. Balk, 8 Juli. Het festival van den Frie schen Chnstelijken Bond van harmonie- en fanfarecorpsen zal dit jaar den 14en Aug. in ’t Oranjewoud bij Heerenveen worden gehouden. Niet minder dan 47 corpsen hebben zich bij dezen Bond aangesloten. Bakhuizen, 5 Juli. In de heden ge houden vergadering van timmerknechten Ik gaf hem twee gulden benevens den welgemeenden raad, eerst behoorljjk te vragen aan het in de advertentie vermelde adresof men er voor instond, dat de ge hoorhorens een doove konden doen hooren. De man volgde dien raad of liever, hjj ging nog verder en maakte zelfs met den winkelier in de zoogenaamde „oude Post" de afspraak dat, mochten de gekochte ge hoorhorens niet met succes werken, de oude man ze kon terugbrengen, en natuurlijk ook zijn twee gulden terugkreeg. Thuis gekomen, stopte de man dadelijk de twee gehoorhorens, die ongeveer de halve grootte hebben van een kleinen vingerhoed, in de ooren. Hij hield ze er in eenige weken achtereen zonder het minste resultaat. Dit verwonderde hem; daar de verkooper toch had beweerd, dat het zelfs den meest stokdoove heil aanbracht. Toen nu de gekochte gehoorhorens voor den ouden man niet het minste resultaat hadden, ging hij, op mijn raad, naar den in de advertentie vermelden winkel terug, doch trof er niet aan den persoon, die hem de gehoorhorens had verkocht. „Ik kom ze terugbrengen," zei de oude, want die andere mijnheer heeft gezegd dat, hielpen ze niet, hij me het geld zou terug geven. De snuiter die den grijsaard nu in den winkel trof, lachte en zei spottend: „Man, helpt het niet?" „Neen, mijnheer, ik heb ze reeds ge- ruimen tijd in mijn ooren, maar ik hoor geen zier Ha, ha, ha! „Weet je hoe dat komt? Je gelooft er niet an. Je mot er eerst an gelooven, dan komt het gehoor van zelf..." Desgevraagd verklaarde deze heer het geld niet te kunnen teruggeven. Of de oude man al verklaarde dat hij z’n twee gulden goed gebruiken kon, en te schraal bij kas was om aan kwakzalvers middelen geld kwijt te raken, het hielp niet, hij was zijn twee gulden kwijt en hield de voor hem volkomen waardelooze gehoor horens. Steiner’s Hygiënisch Instituut. Poeder tegen magerheid.) Toen wij in Februari j.l. in enkele woorden vermeldden, dat de plaatselijke Gezond heidsraad te Karlsruhe, onder meer, ook tegen de bovengenoemde inrichting ge waarschuwd had, schreven wij er o. a. bij „Daar de middelen, voor zoover wij weten, hier te lande nog niet geadverteerd worden, bepalen wij ons voor ditmaal, tot de ver melding der namen. Indien enkele daarvan haar intrede in ons land doen (wat ons niet zou verwonderen) komen wij daarop nader terug." Spoediger dan wij dachten moest aan dit voornemen gevolg worden gegevende volgende advertentie, in onze bladen voor komende, gaf daartoe aanleiding MAGERHEID. Schoone volle lichaamsvormen krijgt men door het gebruik van ons bekroond Oostersch krachtpoeder. Gouden medaille. Hygiënische Tentoonstelling Parijs 1900. Toename tot 30 pond in 6—8 weken gegarandeerd. Zeer vertrouwbaar, geen bedriegerij. Vele dank betuigingen. Prijs per carton met gebruiks aanwijzingen f 1.50. Remise door postwissel of postzegels. Hygiënisch Instituut, D. Fransz, Steiner en Co., Berlijn 138, Königgratzerstrasse 69. Wat van de belofte, in de advertentie gedaan, te verwachten is, leert ons nu de waarschuwing uit Karlsruhe, die vertaald, aldus luidt: „Onder het opschrift „Magerheid" beveelt een Hygiënisch Instituut van D. Frans Steiner en Co., te Berlijn, zijn Oostersch krachtpoeder aan, door welks gebruik fraaie volle lichaamsvormen en, reeds binnen 6—8 weken, een gewichtstoename tot 30 pond zou kunnen worden verkregen. Het poeder, dat op bestelling per brief wordt verzonden, bestaat uit boonen-,erwten-,linzen en rijstemeel, suiker, zout en natron. Dezelfde werking, die aan het „krachtpoeder" wordt toegescnreven, kan derhalve ook bereikt worden door het gebruik van peulvruchten en suiker. De prijs van het middel 2 Mrk. voor een carton met ongeveer 200 gram is buitensporig hoog. Wij waar schuwen daarom tegen de handelingen van bedoelde inrichting, die niet anders ten doel hebben dan het publiek te exploiteeren. De plaatselijke Gezondheidsraad. Is ’t nog noodig aan deze waarschuwing iets toe te voegen Wij vermelden alleen dat uit een biljet, bij het poeder verstrekt, blijkt dat men be halve dit poeder ook nog „Oostersche kracht- pillen*, aan ’t zelfde adres verkrijgbaar, moet gebruiken en dat het Instituut zich tevens beschikbaar stelt voor de aflevering van het groote Voltakruis, maagdruppels, een zalf tegen rheumatiek, een middel tegen drankzucht, haarmiddelen, enz. enz. Inderdaad een raar soort van „Hygiënisch Instituut!" BOERENBEDROG? Aan „Het Rotterdammertje" van 1 Juni ontleenen wij het volgende: „Eenige weken geleden werd ons door een onzer lezers het volgende geval mede gedeeld. ’k Had kennis aan een oud man, een oppassend persoon, maar levende onder schrale omstandigheden. Als ik hem zag, klaagde hij minder daarover, dan wel over het groote gebrek des ouderdoms: De doofheid. Hij had er reeds alles aan geprobeerd, maar het hielp niet. Hij begreep dat het een der gebreken was van den ouden dag, doch had weleens gelezen, dat jongeren, bij wie tegenwoordig de doofheid ook méér dan vroeger voor komt, allerlei middeltjes aanwendden ter genezing, waarvan een enkele, volgens hooren zeggen, met succes. Hij had er mij reeds dikwijls over ge sproken en kwam, op zekeren dag, met een glans van blijdschap op ’t gelaat, bij mij binnenstappen, toonende de hier onder afge drukte advertentie: GEHOORHORENS onzichtbaar in het gebruik, geven het ge hoor aan den hardsthoorende. Prijs per jaar f 2.Chemicaliënhandel „Oude Post" Goudschesingel 81. Als hij nu maar twee gulden had, dan zou hij het probeeren en waarschijnlijk ge nezen, of althans zeker door middel van die gehoorhorens kunnen hooren; ’t stond immers in de krant en de goeie man meende dat, was het bedrog, het zoo maar niet jn de bladen mocht worden afgedrukt. Bolswardsche Courant. i -Hl iJ f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1