NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL I Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 57. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 18 JULI. BINNENLAND. X X VOOR e ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. en een zucht.) maar een van 6 17. G. E. te Wommels heeft in April gezocht naar eieren van kieviten, zonder permissie te hebben voor dat land. Eisch f3 of 2 dagen. 18. I. v. d. L. te Oosterend zocht in het land van Engwerda aldaar den 18 April ook naar kievitseieren, waartoe hij geen permissie had. Eisch ook f3 of 2 dagen. 19. A. v. V. te Sneek maakte zich dien dag ook aan diezelfde overtreding schuldig, en ook voor hem luidt de eisch f3 of twee dagen. 20. H. W. te Burgwerd, heeft op 19 April naar kievitseieren gezocht op land van D. Miedema onder Wommels. Hij had daarvoor geen permissie en werd deswege bekeurd door den Rijksveldwachter Kamstra van Oosterend. Eisch 3 gulden boete of 2 dagen brommen. 21. H. L. te Harlingen was 18 April 1901 op land van K. H. Westra onder Kimswerd. Hij zocht naar eieren, zonder daarvoor vergunning te hebben. De Rijks veldwachter te Harlingen betrapte hem op heeterdaad en maakte procesverbaal op. Heden voor het kantongerecht werd tegen hem, bij verstek een eisch gedaan van f3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. 22. M. W. te Workum heeft zich aan hetzelfde euvel schuldig gemaakt, in den W orkumermeerpolder. Eisch f 3 boete of 3 dagen gevangenisstraf. 23. 8. B. te Cubaard heeft hetzelfde liedje gezongen op dezelfde wijs. Deze beklaagde hield een onderzoekingstocht op land in gebruik bij O. Postma te Cubaard. Eisch idem vorige zaak. 24. L. K. te Arum zocht 19 April jl. naar kievitseieren op land behoorende aan E. de Wolf. Hij had daarvoor geen per missie, werd bekeurd en zal waarschijnlijk moeten betalen, f3 boete, te vervangen door 2 dagen zitten. 25. Alweer verscheen als 1ste getuige de Rijkspolitie Kamstra van Oosterend. Nu gold het W. S. te Hydaard. Deze had op land van dr. Risselade te Sneek, welke landen gelegen zijn onder Oosterend, naar eieren gezocht zonder daarvoor permissie te hebben. Eisch f3, subs. 2 dagen. 29. Het laatst te behandelen zaakje was ook wegens eizoeken zonder vergunning. ’t Betrof 8. H. en G. H. te Gaast, welke op land van Kooistra onder Workum op dit feit waren betrapt, ’t O. M. vroeg voor hen ook eene boete van 3 gulden ot twee dagen hechtenis. Leeuwarden, 15 Juli. De Leeuwarder Slagers vereemging heeft een circulaire ver spreid tot nadere bekendmaking van haar doel. Volgens de statuten bestaat dat hierin, om den band tusschen de vakge- nooten nauwer toe te halen, oneerlijke middelen te weren en knoeierijen tegen te gaan. Tevens wenscht zij het peil der slagersgezellen te verheffen, door open lijk de verdiensten van gezellen en leer lingen te erkennen met vermelding van eervolle onderscheidingen. Het hoofddoel is om de klanten te voorzien van gezond vleesch. Wanneer beesten bljjken tubercu leus te zijn, dan worden deze onherroepelijk afgekeuru. Door het heffen van een matig percentage van het slachtvee is een fonds tot stand gebracht, waaruit de koopsom van een tuberculeus bevonden beest wordt vergoed. Geen lid der vereeniging mag bij openbaren ofonderhandschen verkoop vleesch van die afgekeurde beesten koopen of laten koopen, op straffe dat hij als lid van de vereeniging wordt geroieerd. Haskerland, 15 Juli. Een milicien- verloiganger uit deze gemeente, die zich zon der vergunning van den heer Commissaris der Koningin in Duitschland ophield, werd heden opgeroepen om, wegens overtreding der Militiewet, voor den tyd van veertien dagen onder de wapenen te komen. Moge dit voorval de talrijke naar Duitsch land vertrekkende verlofgangers tot eene waarschuwing dienen om vooral tijdig de noodige vergunning tot een verblijf in dat Rijk aan te vragen. Heerenveen, 15 Juli. Niet ieder heeft een tuin, maar het veld is voor iedereen. En wat dat veld, het bosch, de heide, de waterkant voor schoons oplevert, de Heeren- veensche jeugd heeft ’t ons gisteren laten zien en bewonderen op Floralia’s tentoon stelling van veldbouquetlen. Onze knapen en meisjes zijn uitgetrokken en ze hebben bloempjes gezocht en keur van grassen en Zitting van Donderdag 11 Juli 1901. 1. De zitting begint heden met een reeds oud zaakje. In de zitting van 4 April hebben wij reeds melding gemaakt, dat H. J. W. te Witmarsum den 2 Maart door de buurt te Witmarsum reed, met 26 zakken lijnzaad op den wagen. Het gewicht van dit lijn zaad kwam den wegwerker te veel voor, naar verhouding van de breedte der wiel banden, die slechts 5 cM. waren. Omdat toen niet geconstateerd kon worden hoe zwaar het lijnzaad woog, werd de behan deling dezer zaak verdaagd tot 9 Mei. Op dien dag werd door de getuigen en des kundigen verklaard, dat die zakken lijnzaad samen zwaarder wogen dan 600 kilo, zijnde het maximum, dat met wielbanden van 5 cM. mag vervoerd worden. De eisch werd toen gesteld opf 5 boete of 3 dagen. In de vorige zitting, van Juni stond het zaakje weder op de rol doch werd nogmaals uitgesteld en nu heden was als getuige ge dagvaard de heer K. H. Laagland, secr. van den weg, die moest verklaren, dat de weg van de Harlingerbrug te Bolsward tot de Kerkpoortsbrug te Harlingen in beheer is bij de Commissie, uit de Gemeenteraden der drie betrokken gemeenten benoemd. Deze zaak is dus wel lang hangende ge weest, maar nu zal er ten slotte nog een spoedig einde aan komen, want reeds morgen (Vrijdag 12 Juli) zal er vonnis worden gewezen, evenals over de hierna te be handelen zaken. 2. D. L. en J. Z. beiden te Pingjum waren in de maand April aan het eieren zoeken zonder vergunning. Eisch voor ieder f3 of 2 dagen. 3. W. T. te Hindeloopen, is niet aan wezig. Er wordt verstek voor de behande ling gevraagd en verleend, doch wij kregen toen niets meer er van te hooren. 4. P. v. d. M. te Hindeloopen werd den 27 Mei bekeurd omdat hij in een vertrekje achter den winkel sterken drank verkocht zonder daar vergunning te hebben. Beklaagde is tegenwoordig en weet, althans naar hij voorgeeft, niet beter of het is juist de schuld van de wet, dat hij daar achter moet tappen. Bij de invoering van de drankwet mocht de tapperij niet meer in den winkel blijven. Dat is al een jaar of 16 zoo geweest. Menig brigadier is al bij mij in huis geweest en dan was het altijd goed. Ik betaal elk jaar f25 vergun ningsrecht. De rijksveldwachter die het procesverbaal opmaakte, laat een heel ander licht op de zaak schijnen. Den 27 Mei liep hij het achterhuis in en trof daar drie personen, de een met een glaasje jenever, de ander idem brandewijn en de derde dronk bran dewijn op bessen. Reeds heel dikwerf had hij getracht dezen drankverkoop te consta- teeren, doch het mocht vroeger nimmer iemand gelukken. „Reeds menigmaal merkte ik en ook andere beambten dat daar in dit achterkamertje werd getapt en ’s avonds had de politie in Hindeloopen vaak last van de „klanten". En toch was het moeie- lijk eene bekeuring te doen.“ Kwam hij den winkel in, dan was alles reeds aan kant als hij achter kwam, ging hij achterom, dan moest hij het raam passeeren en werd ook gezien voor hij er binnen was tevens was er gewoonljjk een hondje bij huis, dat kefte als er iemand naderde. Den 27 Mei echter kwam hij onverwacht binnen en zag, wat reeds gemeld is. Nu heeft be klaagde wel eene vergunning om over de toonbank sterken drank te verkoopen bij minstens 2 liter ineens, doch in het achter kamertje is geen „vergunning* voor tapperij. W. Meines van Hindeloopen, als getuige gehoord, verklaart dat hij op den bewusten dag daar een glaasje jenever heeft gehad. KantonrechterDat was een gewoon glaasje, niet waar? Er ging toch geen 2 liter in? Getuige. (Met een lach Neen mijnheer, het was cent. J. Koopmans, ook een der bezoekers was als getuige gedagvaard, doch daar deze op een logger vaart, kon hij niet aanwezig zijn. Door de bekentenis van bekl. is het feit trouwens reeds bewezen, doch omtrent het bewijs van „Vergunning", die reeds van 1881 dateert en tot ’83 blijkt van kracht geweest te zjjn, zal een nader onder zoek worden in gesteld. Deze zaak wordt dus uitgesteld tot de e. k. zitting, zijnde 16 Augustus. 5. K. F. te Wommels reed den 21 Mei met de hondenkar door het dorp Spannum en inplaats van door de bebouwde kom bij kar tQ loopenx bleef hij, er pp zitten, Deze gemakzucht kost hem nu denkelijk fl of 1 dag. 6. J. L. te Witmarsum was den 21 Mei ’s avonds dronken. Hij werd door de mare chaussees meegenomen naar hun kazerne, alwaar hij dien nacht een „kamer apart" kreeg. Wat de eisch is voor dit verstrekt nacht- logies konden wij niet verstaan. 7. L. W. te Hindeloopen was dienzelfden avond ook over zijn bier. Zijn waggelende gang en dubbelslaande tong waren de kenmerken, dat hij meer had verorberd dan hij dragen kon. Eisch f 10 of 3 dagen. 8. T. A. te Hindeloopen is ook een van de natte gemeente. Wij hebben hem reeds meermalen moeten vermelden en de heer Ambtenaar acht het noodig hem 14 dagen hecht, toe te dienen 9. P. H. te Witmarsum is de eerste voor ons kantongerecht, die met de leer plichtwet kennis maakt. Zjjn 11-jarig dochtertje Anna heeft herhaaldelijk de school verzuimd. De gebruikelijke waar schuwingen zijn hem gezonden. De com missie tot wering van schoolverzuim heeft hem daarover onderhouden, ten slotte nog eene laatste waarschuwing van den school opziener en toen na dat alles nog de school niet trouw werd bezocht, volgde procesver baal. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij geen huishoudster kan krijgen. Hij heeft hiertoe reeds herhaaldelijk pogingen gedaan doch vruchteloos en nu kan hij met den besten wil zijn dochtertje niet missen als hij zelf op het veld moet werken. De heer Ambtenaar wijst hem er op, dat de wet gebiedt dat kind naar school te zenden, doch de omstandigheden in aan merking nemende, zal hij ditmaal nog een lichte straf eischen. ZEd. Gestr. vraagt f 1 of 1 dag. 10. E. Sch. Duitsch grasmaaier had smaak in de Hollandsche snaps, en den 6 Juni werd hij op het Grootzand alhier door de politie aangetroffen in „abnormalen toestand". De agent vroeg den naam en., „dat mag die jao wol wissen. Ich bin Hendrik van der Wei". Toch kwam dit den agent niet erg vertrouwbaar voor. Hij spoorde nog eens na, ontdekte dat onze Hendrik te Wolsum maaide en toen hij later eens weer in de stad was, vroeg de agent hem ernstig om zijn naam, en ja hoor, het kwam nu al anders uit. Hendrik werd Engelbertus Sch. en de woonplaats in Hannover werd nu ook nader opgegeven. Intusschen is onze maaier reeds weer naar zijn „Heimat" gegaan en zal er zich wel niet veel om bekommeren dat hier voor de dronkenschap f 1 of 1 dag en voor het opgeven van een valschen naam f 10 of 4 dagen wordt geëischt. 11. J. B. te Oosterend reed den 8 Juni met den melkwagen harder dan stapvoets over de brug te Oosterend. De wegwerker Vis ser bekeurde hem. Eisch f 2 of 1 dag. 12. H. W. te Hennaard reed dienzelfden Zaterdag zittende op zijn hondenkar door het dorp Rien. Hij had geen verklaring van een geneeskundige, dat hij niet in staat was te loopen en dan moeten de bestuurders van hondenkarren in Hennaarderadeel in de dorpen hun eigen beenen gebruiken. Eisch f 1 of 1 dag. 13. J. C. van Stavoren is door den schoolopziener te Lemmer bekeurd omdat twee zijner kinderen de school niet geregeld bezoeken. Bij het buitenrechtelijk verhoor heeft deze vader verklaard, dat hij zijn kinderen liever maar niet naar de school zendt, omdat er slecht onderwijs wordt ge geven door den onderwijzer, waarbij die kinderen zitten. De eisch is f 5 of 2 dagen. 14. H. B. te Bolsward was den 11 Juni ’s avonds ruim 10 uur in de Kerkstraat in „kenlijken staat". De agent heeft hem naar zijn kosthuis geleid, en hem tevens aange zegd den dag te onthouden. Eisch 3 dagen hechtenis. 15. J. v. d. K. te Pingjum is smid en had den 5 Juni een jongen beneden de 16 jaren in zijn dienst, zonder daarvoor een lyst en een arbeidskaart te hebben. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij er niet aan gedacht heeft dat de wet dit voor schrijft. Eisch 2 maal f3 of 2 dagen voor elke boete. 16. O. B. te Bolsward was den 15 Juni beschonken op de Koemarkt alhier. Hij maakte zulke wonderlijke passen, dat de agent het noodig oordeelde hem tot zijne woning te achtervolgen. Eisch Q of 1 dag. planten en prachtige waterlelies en ze hebben daarvan bouquetten gemaakt, het een nog fraaier dan het ander, ieder naar zijnen smaak. Zoo waren er ook, die de schoonheid als het ware „ophoopten" en overlaadden, daarentegen anderen, die wat al te veel de eenvoud als een kenmerk van het ware be schouwden. Schoonheidszin is niet aan ieder een gegeven, maar bij een wedstrijd als deze kon onderling worden vergeleken en kregen vele jeugdige mededingers onwillekeurig oog voor fraaier rangschikking, voor beter har monie van kleuren dan hun eigen bouquet ten te aanschouwen gaven. Dit kan niet anders dan ten goede werken. En, zooals we reeds gezegd hebben, wie eenmaal heeft geleerd het schoone te zien in de natuur, zal zich niet bezondigen dat schoone te vernielen en te beschadigen met schendende hand. Ook dien weg op leidt het ten goede. En nu de tentoonstelling. Er waren in het geheel 125 inzendingen. De leerlingen van school no. 1 die reeds meermalen zoo’n echoonheidswedstrijd heb ben gehouden, werden „wegens meerdere bekwaamheid" afzonderlijk beoordeeld. Dat was billijk. In het geheel zijn 32 prijsjes uitgereikt. Murmerwoude, 15 Juli. De dienstbode van ds. W. te Driesum had Zondagavond bezoek van haar vrijer. Zooals het dan wel meer het geval is, werden zij ook nu weer geplaagd door de zoogenaamde „struuers," die met leven en geweld de nachtrust der verdere huisgenooten verstoorden. Hieraan wilde de heer des huizes een einde maken. Hij liep, in drift ontstoken, de deur uit, trof op den weg een drietal jongelieden aan, die daar toevallig passeerden, kreeg een van hen te pakken, deelde dezen een paar flinke klappen uit en vernam toen, dat de gekastjjde niets met de „struners" te maken had en geen vrede nam met de ondervonden behandeling. Naar wij uit goede bron vernemen heeft hij klachte gedaan bij de politie, die tegen ds. W. proces-verbaal heeft opgemaakt. Sloten, 15 Juli. Het kan zijn nut hebben te vermelden, dat het paard van den heer G. v. d. Wal alhier eene belangrjjke operatie heeft ondergaan aan de Rijks veeartsenij school te Utrecht en volkomen hersteld is teruggekeerd. De operatie geschiedde kos teloos, alleen voor verplegingskosten werd voor den tijd van ruim dertig dagen een gering bedrag in rekening gebracht. Bij voorkomende gevallen kan deze weg aan landbouwers worden aanbevolen. Jutrijp—Hommerts, 16 Juli. Voor ons hier iets zeldzaamsde brandklok klepte, de brandspuit trok uit, er was brand. Bij den landbouwer H. Huitema stond een groot blok hooi, nog van ’t vorige jaar, in brand. Omdat het vlak naast het huis stond, was er reden om ongerust te zijn. Gelukkig was de wind niet sterk en in gunstige richting. Met vereende krachten mocht het dan ook gelukken den brand te blusschen en het middengedeelte te behou den. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Oldeboorn, 15 Juli. Door den heer J. R. Koopmans werd heden een achter zijne woning alhier aan den hengel gevangen visch vertoond, welke bij nader onderzoek bleek een Gallicische karper te zijn. Misschien is het een der exemplaren, welke men eenigen tijd geleden in het Bot- meer heeft laten zwemmen of van die welke in de Terkaplesterpoelen de vrijheid hebben gekregen. In elk geval was het thans reeds be langrijk ver van die wateren verwijderd. Voor de mannen, die zich met het plan ten van deze viscbsoort bemoeien, dient, dat de hier gevangene, die weder in vrijheid is gelaten, 22 centimeter lang was en zjjn ge wicht ruim 2 H.G. bedroeg. Lemmer, 15 Juli. Het eerste ongeluk op de nieuwe tramlijn van hier naar Joure had Zaterdagmiddag te Follega plaats. Een koe van den veehouder J. de Haan aldaar, zich op de lijn bevindende, werd door een zandtrein aangereden en gedood. Hepk. Adv. BI. v. Friesl. Onweer. Zaterdagavond tusschen 6 en 7 barstte boven de kom der gemeente Klundert een geweldig onweer los. Binnen een kring, met een straal van pl. m. 10 min., sloeg de bliksem niet minder dan 8 keer in. De trefgevallen warenéénmaal in eene woning, waar betrekkelijk geringe schade werd aan- gericht op 2 plaatsen stapels (tolloü) Icarwij^ die verbrandden en op 5 plaatsen verschil lende boomen. Oude menschen herinneren zich zulk een verschrikkelijk onweer niet. Slagregen en hagel hebben veel schade aangericht, ft. Cri. Bolsvanlsche Courant. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1