Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 59. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD bolsward en wonseradeel Kantongerecht te Bolsward. DE CRISIS. DONDERDAG 25 JÜLI. BINNENLAND. VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ZITTING VAN 12 JULI 1901. Vrijgesproken W. T. Wed. T. T. te Pingjum van het laten loopen van kippen op eens anders bezaaiden grond. Uitgesteld tot 16 Aug. e.k. de zaak van P. v. d. M. te Hindeloopen, be schuldigd van het tappen van sterken drank zonder vergunning. luttele gegeven en daarom komt in de Nederlandsche couranten het simpele gegeven gewoonlijk in rauwen vorm: „de heer Die heeft een onderhoud gehad met den heer Die", „de heer Die heeft zich naar Rotter dam begeven". Nietwaar lezer, we behoeven u niets meer te zeggen, nietwaar? We begrijpen er alles van? Naar Rotterdam, hé? Ja, juist. Com mentaar overbodig. Gij lezers, en vooral gij bedilzieke inge- zonden-stukken-schrijvers onder de lezers, gij zult toch wel zoo wijs zijn, niet aan de redactie te vragen, wat nu de beteekenis is van zulk een „afstappen" Hoe zouden we hem uitlachen, den stum- perd, die zelfs niet begrijpt, dat enfin hij moet dan maar wachten, totdat de Staatscourant spreekt, hij zal dan wel zien, dat het precies zoo uitgekomen is, als wij den menschen toegeknipoogd hebben. Inmiddels vergenoege hij zich met die positieve berichten, die sommige bladen met zeer scherpen politieken blik, met buiten gewoon zekere en hooge relaties, in staat geweest zijn te geven. Die bladen berichtten reeds spoedig na den stemdag „uit welingelichte bron", dat het „niet onmogelijk was", dat de heer Kuyper zou belast worden met het samenstellen van een kabinet. En terwijl de verslaggevers die dit hadden uitgevorscht ter badplaats rustten, kwamen hun oollega’s van een ander blad tot de verrassende ontdekking, dat het samenstellen van een politiek program, „met eenige moei lijkheid gepaard gaat", en wel, omdat katho lieken en anti-revolutionairen niet „in alles overeenstemmen", vooral de quaestie „be scherming of niet" zou aanleiding gegeven hebben Een journalistieke triomf, die de ijverzucht van alle collega’s opwekt is de mededeeling uit de allerbeste bron, dat „men spoedig iets naders van de kabinetsformatie langs officieelen weg zal vernemen". Het is jammer, dat er nog altijd leeken gevonden worden, die niet inzien, hoeveel moeilijke arbeid, hoeveel nauwgezetheid en nauwkeurigheid, hoeveel ervaring en vak kennis noodig zijn om den lezers zulke berichten te kunnen voorzetten, nog afgezien van de verantwoordelijkheid die men op zich laadt, het gevaar waaraan men zich blootstelt. En dat alles in zulk een warmte! N. Ct. Oldeboorn, 22 Juli. Een puik beste stier, eigen aan een veehouder alhier, waar voor een paar dagen geleden te vergeefs f 230 was geboden, is heden, wegens uit zetting van de long, tengevolge de warmte, op advies van een veearts afgemaakt. Zuidwesthoek, 22 Juli. De gevreesde varkensziekte (vlekziekte) heeft hare intrede hier reeds weer gedaan en al een aantal offers geëischt. Als voorbehoedmiddel gaat men op onderscheidene boerderijen de krul staarten inenten. In vorige jaren heeft men er weinig baat bij gevonden. Van deskundige zijde wordt aangeraden, den dieren vooral een frisch hok te geveneen plas helder water, zoo nu en dan verfrischt, wordt van veel belang geacht. Naar we vernemen, doen zich te Hommerts ook vele gevallen van varkensziekte voor. Beetsterzwaag, 22 Juli. Gisteren avond geraakte op oen weg naar Olterterp eene fie.tsleeriinge met haar fiats in aan raking met een der wielen van een haar tegenkomenden zwaar beladen melkwagen. Het gevolg was, dat de fiats omsloeg, over reden en bijna geheel vernield werd. De berijdster kwam er gelukkig ongedeerd af. Een visscher uit den Zuidwesthoek schrijft het volgende Warns, 22 Juli. Uw berichtgever over de baarsvisscherij op het meer heeft het mis. Hij zegt, dat er veel baars bij de zoo bekende Kruispollen wordt gevangen en dat er tal rijke staande azen worden aangetroffen. Dit kan ik beslist tegenspreken. Ik heb in gezelschap van anderen genoemde pollen herhaaldelijk bezocht, doch baars noch aas aangetroffen. Aan vischliefhebbers is deze plek dus niet aan te raden. Wie op zoo’n bericht te twee uur in den vroegen morgen van Stavoren mocht vertrekken naar de aangewezen plaats, zou daar niets dan teleurstelling vinden. Donkerbroek, 21 Juli. Hoe gevaarlijk stekeldraad om een stuk weiland voor jonge paarden is, ondervond de landbouwer J. Fochtelo alhier. Toen hij heden morgen naar zijn tweejarig paard ging zien, lag ’t dier dood in een sloot. Een gapende wonde toonde aan, dat het beest achter den draad was blijven hangen en daardoor vermoe delijk is gestikt. Wolvega, 21 Juli. De botermaker der zuivelfabriek „Friso" te Olde'holtpa maakte gister morgen een slechte reis. Door zijn patroon met een paar aaugeteekende brie ven naar het postkantoor gezonden en tevens om voor f500 aan zilver en klein papier te halen, geraakte hij op de terugreis met fiets en ai, in de diepe gracht bij het buiten van den heer Heloma. Hij klauterde er spoedig weer uit; doch moest den geldzak achterlaten. Met vereende krachten werden alle middelen beproefd, om het geld te vinden, doch vruchteloos, waarom men besloot de gracht af te dammen en droog te malen. Tot laat in den avond was men hiermede bezig, doch telkens braken de dammen door. Heden morgen om drie uur werd dit werk hervat en om acht uur mocht de botermaker, onder een luid hoera der omstanders, het genoegen smaken zelf den geldzak uit de modder te halen. Aan nieuwsgierigen ontbrak het natuurlijk met. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Koudum. Koudum heeft nu ook zijn fietsclub, die ten doel heeft niet alleen tochten per fiets, maar, let wel, ook trachten zal het vreemdelingenverkeer aan te moedigen. Be stuursleden van deze club zijn: Dr. de Jong, J. de Jong, notaris en H. Ymker. De ver- eeniging heeft zich aangesloten bij den Frie- schen Wielrjjdersbond. Wonseradeel. Tot de veldgewassen die dit jaar veel belooven behoort vooral ook het vlas. En er is heel wat vlas verbouwd. Toch zullen sommige stukken niet aan de verwachting beantwoorden, Er vertoont zich n.l. roest in, waardoor de verbouwer ge noodzaakt is, ontijdig te trekken, zoodat van het zaad zeer weinig terecht komt. Waling Dijkstra. Er heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd, bestaande uit Friesche personen, die het voornemen hebben den Frieschen dichter Waling Dijkstra, op diens 80 m ge boortedag (10 Augustus) te huldigen. Allen die met dit plan instemmen, werden opge roepen ter vergadering op 23 Juli,’s avonds 8 uur, in het koffiehuis „de Pool" op het Damrak. Het dorpje Blija kreeg eenige dagen geleden de gunst van een paar kooplui in „oudheden", die met hunne gewone vrijmoe digheid binnen kwamen en alras de vraag deden hooren, of d’r niets bijzonders te ver- koopen was. Natuurlijk, dat ze ’t vooral op oud porselein gemunt hadden. Nu, eene bij zonderheid vonden ze zeer zeker bij den heer A. J. aldaar, n.l. twee „trek“-potten, zonder deksel, waarin de thee gegoten moest worden aan de onderzijde, voorwerpen het best te vergelijken, wat constructie betreft, met een „muggenglas." Dat trok ook de aandacht der heeren, die dan ook f 8,boden, maar ze voor niet minder dan f 150,zegge hon derd en vijftig gulden kochten. In zulke ge vallen kan zeker overvragen ook volstrekt geen kwaad. Te Koewacht gingen een drietal knapen van 16 a 17 jaar gezamenlijk zwemmen. Plotseling verdween één hunner in de diepte. By de pogingen, die zijne kameraden in het werk stelden om hem te redden, verdween ook de tweede. De derde, van schrik ver bijsterd, wist nu niet wat te beginnen. Hij beproefde den drenkelingen nog een stok toe te werpen, doch tevergeefs. Daar het water langs een eenzamen weg en ver van menschelijke woningen gelegen is, duurde het geruimen tijd, eer er andere hulp kwam opdagen. Eerst na een uur werden de drenkelingen uit het water gehaald en toen was natuurlijk alle leven geweken. N. R. Ct. De crisis. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. weet met stelligheid mede te deelen, dat dr. Kuyper zoo goed als gereed is met de kabinetsformatie, die hij aan Hare Majesteit de volgende week ter goedkeuring in over weging zal geven. „Het moet heel wat voeten in de aarde gehad hebben, alvorens er overeenstemming in het clericale kamp verkregen was. Hierbij moet dr. Kuyper zich al dadelijk een ware meester in het vak getoond hebben. Alvorens politieke geestverwanten, die voor een por tefeuille in aanmerking kunnen komen, gepolst te hebben, heeft hjj eerst van de andersdenkenden der christelijke partijen een verklaring verkregen, door hem zelf opgesteld, over het in de eerste jaren te volgen regeeringsbeleid. Vandaar het her haald club-vergaderen der clericalen. Toen dit in orde was althans men beweert dat de katholieken op bijna alle geschilpunten toegegeven hebben is de doctor op een ontdekkingstocht naar ministers uitgegaan. Dit schijnt evenwel niet zoo gemakkelyk te gaan als het maken van een „accoord*. Ten minste voor buitenlandsche zaken en voor oorlog hebben reeds eenige heeren bedankt, omdat zij zich niet op den grond slag van het overeengekomen regeerings- program, van het ministerie-Kuyper wilden verbinden. Dit zal den leider der anti- revolutionnairen wel niet afschrikken, want voor beide portefeuilles zullen genoeg candi- daten gevonden kunnen worden. Binnenkort zal dit wel uit de Staats-Courant blijken". Hoewel hij niet kon zwemmen, ging de 14-jarige N. J. O., wonende in de Ooie- vaarstraat te Rotterdam, in de Maas bij de fabriek Feijenoord in het water. Kort daarop zonk hij voor de oogen van zijn makkers in de diepte weg. Nu sprong de 17-jarige C. J., uit de Willigenstraat^ die zwemmen kon, te water, en wendde alle pogingen aan om zijn kameraad te redden. Ten laatste dook hjj naar hem, doch is daarbij waarschijnlijk door den 14-jarige gegrepen, althans geen van beiden kwam meer boven. Zij verdronken beiden. Hun lijken zijn nog niet opgehaald, hoewel ge ruimen tijd onder toezicht der politie ge dregd is. Een klein meisje zei tegen een oude dame die bij haar moe op visite kwam: O, me vrouw, wat is u toch leeljjk I Het kind werd de kamer uitgestuurd en mocht een uur daarna weer binnenkomen om excuus te vragen. Met tranen in de oogen zei de kleine toen„Mevrouw, het spyt mij, dat u zoo leelijk is, maar ik zal het niet weer zeggen*. Veroordeeld: 1. H. J. W. te Witmarsum, wegens een te zware vracht vervoeren op een wagen met te smalle wielbanden, tot eene geldboete van f 5 of 3 dagen hechtenis. 2. D. L. te Witmarsum wegens eierzoeken zonder vergunning- met o. d. o., tot eene geld boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 3. J. Z. te Witmarsum, wegens eierzoeken zonder vergunning, tot eene geldboete van f 1 of 1 dag hechtenis. 4. K. F. te Wommels, wegens in Hennaarde- radeel in een bebouwde kom op een hondenkar zitten, tot eene geldboete van fl of 1 dag hechts. 5. J. L. te Witmarsum, wegens openbare dron kenschap bij 3e herhaling, tot 10 dagen hechts. 6. L. W. te Hindeloopen, wegens openbare dronkenschap, tot eene geldboete van f 3 of 3 dagen hechtenis. 7. Th. A. te Hindeloopen als no. 5. 8. F. H. te Witmarsum, wegens Overtreding der Leerplichtwet, tot eene geldboete van 10,50 of 1 dag hechtenis. 9. E. S., Duitsch grasmaaier, tijdelijk te Wol- sum, wonende te Klieen Duitschland) wegens lo. openbare dronkenschap, 2o. opgeven van een valse oen naam, tot eene geldboete van f 1 of 1 dag voor ’t le feit en eene van f 10 of 4 dagen hechtenis voor ’t 2e feit. 10. J. B. te Oosterend, wegens in Hennaar- deradeel te snel over eene brug rijden, tot eene geldboete van f 1 of 1 dag hechtenis. 11. H. W. te Hennaard als no. 4. 12. H. B. te Bolsward, wegens openbare dron kenschap bij 2e herhaling, tot 5 dagen hechtenis. 13. J. v. d. K. te Pingjum, wegens overtreding van artt. 10 en 11 der Arbeidswet, tot 2 geld boeten elk van f 1 of 1 dag hechtenis voor elke boete. 14. O. B. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap tot eene geldboete van f 1 of 1 dag hechtenis. 15. G. E. te Wommels, wegens eierenzoeken zonder vergunning tot een? geldboete van f 2 of 2 dagen hechtenis. 18. I. v. d. L. te Oosterend, alsboven. 17. A. v. K., gedom. te Sneek, alsboven. 18. H. W. te Burgwerd, alsboven. 19. H. L. te Harlingen, alsboven, M. W, te Woikuiu, alkoven, 21. S. R. te Cubaard, alsboven. 22. L. K. onder Arum, alsboven. 23. W. S. te Hijdaard, alsboven. 24. lo. G. H., 2o. S. H., beiden te Gaast, wegens eierenzoeken zonder vergunning, no. .2 met o. d. o., no. 1 tot f 2 of 2 dagen hechtenis en no. 2 tot f 1 of 1 dag hechtenis. Het duurt maar enkele dagen, doch ge durende dezen korten tijd hebben een paar onzer landgenooten te verduren wat Dreyfus als zijn ergste marteling op het Duivels eiland noemde: „twee oogen, die je aldoor aanstaren, dag en nacht, zonder ophouden". Hier is evenwel niet sprake van twee oogen, maar van het aantal in de honds dagen nog ijverige journalisten, vermenig vuldigd met 2, nog ongerekend de brillen glazen, die op journalistieken bodem welig tieren. Daarbij schreven Dreyfus’ bewakers nooit in eenig blad, of hij links dan wel rechts was gegaan, of bij zat dan wel stond. Zij namen van zijn bewegingen kennis zonder meer. Dreyfus had op het Duivelseiland geen ministerie te vormen. De heer Kuyper heeft dat wèl te doen in Nederland. Ging Dreyfus van links naar rechts, dan was daarvan de reden, dat hij in het rechter- hoekje van zijn hut wat meer schaduw meende te vinden, of omdat het links tochtte. De bewegingen van den heer Kuyper, die zich natuurlijk nooit naar links begeven zal, staan in verband met het lot van ons vaderland. Daarom zal hij zich niet over onbescheidenheid van zijn collega’s kunnen beklagen, wanneer zij hem op den voet volgen niet alleen, maar hun verkregen wetenschap uitstorten ter plaatse, waar zulks te doen gebruikelijk is, namelijk in hun courant. Intusschen: het is een hoogst zonderling deel van haar taak, die de pers Vervult in dagen van ministerieele crisis, een spel tusschen den kabinetsformeerder met steeds afwisselenden partner uit de ministrables, die hij bezoekt aan den eenen kant en de journalisten, die elkanders partners zijn aan den anderen kant. Zie, daar komt de houder der koninklijke opdracht uit zijn of eens anders huis; zijn gelaat is door de spiedende blikken van de journalisten te bestudeeren gedurende den lijd, dien de gehaaste man noodig heeft voor den weg van straatdeur naar rijtuigportier. Doet de gastheer hem uitgeleide, dan behoeft men niet alleen af te gaan op wat beider gelaat te lezen geeft, dan immers kan men wel eens hoogst gewichtige zaken afluisteren. „Het is warm", heeft de a. s. premier gezegd. „Drukkend", heeft de partijleider ge antwoord. Wat zou dat beteekenen? Men gaat naar zijn bureau met den zorgvuldig genoteerden buit. Men neemt het hoofd in beide handen en gaat nadenken, napluizen, combineeren, redeneeren, afleiden. In dat andere hoofd, het gewichtige, dat weldra niet meer het hoofd yan één man maar van een geheel land zal zijn, daar zit het geheim, het groote, dat wij allen wenschen te bezitten, één enkel woord van hem zou de nieuwsgierigheid van tienduizenden kun nen bevredigen. Maar de regels van het spel verbieden hem, zoowel als zijn partner, dat woord te spreken. Hij moet kleur bekennen, hij moet de kaarten, die hij opspeelt, open op tafel leggen, maar wat hij in de hand heeft... aan de ervaren spelers om uit dat wat hij openlyk „weggooit" te concludeeren omtrent dat wat hij houdt. Van stoep tot rijtuig moogt ge hem bekijken, zien of hij ernstig kijkt, of luchthartig, somber of vriéndelijk en de gesprekken afluisteren, die hij van genoeg belang acht, te dier plaatse te voeren ten aanhoore van den eerste den beste. Hij heeft gezegd, dat het warm is. Wat beteekent het woord „warm" in den mond van een kabinetsformeerder? Wat wil een man, met wien een kabinetsformeerder spreekt, zeggen, wanneer hij het woord „drukkend" gebruikt. Zou „warm" beteekenen, dat het warm is toegegaan tusschen de bondgenooten Zoo ja, ziet „warm" dan op een heeten stryd of op hartelijkheid? Bedoelt „warm", dat het ministerie gevormd wordt in het zweet des aanschijns van den formeerder? Ziet „drukkend" op dwang? Zoo ja, door wien uitgeoefend? Of... zouden misschien al deze veronderstellingen onjuist zijn en „warm" zoowel als „drukkend" betrekking hebben op de temperatuur, die toch inderdaad in deze dagen eenigszins hoog is? De journalist, d. w. z. de Nederlandsche journalist, die gewoonlijk nauwgezetter is dan zijn collega’s buiten de grenzen, staakt meestal het werk tegenover de moeilijkheid het grpote onbekende af te leiden uit het I I Bolswardsche Courant. J ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1