NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARB EK WONSERADEEL I If JAN A. de VRIES, Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 62. VACANÏIK V ZONDAG 4 AUGUSTUS. Uit de Raadszaal. tl n Tentoonstellingsterrein, VOOR en 799,095 en Voorstel 4. verzoek in te heer Boersma ondersteund. E ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. -28000 - 5000 -14000 Vergadering op Vrijdag 2 Augustus 1901. Bestellingen kannen tevens worden bezorgd aan den winkel van den Heer PIET ALBADA JELGERSMA, tegenover de Waag. - 32000 worden in die van - 8000 E. Holwerda om herbenoemd te worden tot stadsvroedvrouw met advies van Burge meester en Wethouders. B. en W. adviseeren het willigen. Met algemeene stemmen 6. Behandeling van het van der Meulen en Daar de Burgemeester afwezig was, was de heer Feenstra voorzitter. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer P. J. de Boer was afwezig met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een missive van den Commissaris der Koningin houdende kennisgeving, dat hij plan heeft, a. s. Woensdag 7 Augs. onze gemeente te bezoeken, en omstreeks 10 uur ten gemeentehuize zal aankomen. Hij ver zoekt den raad dan bijeen te komen, teneinde de gemeentezaken te bespreken. b. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring yan den verkoop van het per ceel grond bij Nijezijl; a en b voor kennis geving aangenomen. c. Een missive van Burgemeester en Wethouders van Wonseradeel, dat omtrent de ruiling van bruggen en gedeelten weg, het verschil in kosten van onderhoud der bruggen door de bouwcommissie f 20 hooger is geschat, dan bij het voorstel is gerekend. De raad van Wonseradeel stelt daarom voor dat Bolsward i 2360 moet toebetalen, of indien daar bezwaar in wordt gevonden, alleen de gedeelten weg te ruilen en de vergoeding aan Wonseradeel dan op f 1346 te bepalen. d. Een adres van de 8 agenten van politie 2de klas, om een billijke verhooging hunner jaarwedde. e. Een adres van den heer J. Wesseling, verzoekende voor een op het terrein der buizeniabriek, naast den heer Vrijburg te bouwen woning, een riool door de straat te alzoo besloten. adres van het Bestuur der Vereeniging tot Werkverschaf fing om een schuur in gebruik te bekomen met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. hebben geen bezwaar om die schuur voor dit doel aftestaan, doch wel om dit gratis te doen. Voor ’t gebruik stel len B. en W. voor jaarlijks f 25 te heffen, en de vereeniging de herstellingskosten be taalt. De heer Schotman kan meegaan om dat schuurtje at te staan, doch niet om daarvoor jaarlijks f 25 te vorderen. De vereeniging is van philantropischen aard, en hij heeft gehoord de herstelling wel f 100 zal kosten. Waar de raad voor andere doeleinden soms de mooiste terreinen gratis afstaat, zoo als nu voor de tentoonstelling, omdat men dat acht in ’t algemeen belang, daar mag ook aan een vereeniging, die armoede wil voor komen, wel iets worden tegemoet gekomen, en daar B. en W. zelf verklaren, dat de gemeente geen behoefte heeft aan die schuur, vind ik die f 25 een zonderlinge eisch. De heer v. d. Meulen. Ik ben van een tegenovergesteld gevoelen. Deze vereeniging is tot stand gekomen door particulier initia tief, en wanneer aan zulke vereenigingen, ook al is het doel van philantropischen aard, gratis een gebouw wordt afgestaan, zetten wij de deur open voor een menigte aanvragen. Het gebouw, waarin thans die klompen makerij was, is erg verwaarloosd, en ik zou daarom ook bepaald willen zien, dat de vereeniging dit goed onderhouden zal. De heer Dijkstra. Ik ben eigenlijk tegen alles. Ik vind het een onmogelijk ding. Hoe moeten de menschen daar in den winter komen? Moeten ze dan door het plantsoen en den tuin waden, hoe moeten ze de boomen en hout daar krijgen? ’t Komt mij totaal ongeschikt voor, doch als ’t al afgestaan wordt, is f 25 niet veel. De heer Boersma. Als de ingang langs de Bagijnestraat gebruikt mag worden, gaat het wel, doch anders moet ik den heer Dijkstra toestemmen is het een slecht pad. De heer Eisma. B. en W. hebben die aanvraag van alle kanten bekeken. De heer Schotman zal moeten erkennen, dat f 25 niet veel huur is, en met het doel wel degelijk rekening is gehouden. Men moet bedenken, dat wanneer de commissie de schuur herstelt, de gemeente toch later altijd eenig onderhoud daaraan krijgt. Minder dan f 25 konden wij niet bepalen; gratis gaat niet, want voor de werkeloozen heeft de gemeente zelf ook een instelling, evenwel daar de klompen makerij een tijdelijke werkverschaffing is, profiteert de gemeente ook hiervan. Dat het pad zoo slecht is en er geen boomstammen gebracht kunnen worden, zal wat meevallen voor ’t plantsoen bestaat geen bezwaar, daar behoeven de boomen niet door. En bovendien als het te lastig bleek, kon het ophouden, ’t Zou evenwel jammer zijn, als de vereeni ging geen gelegenheid kreeg, met haar nuttig werk voort te gaan. De heer Cuperus. Ik kan mij wel vereenigen met het voorstel van B. en W. om het tot wederopzeggens af te staan en heb tegen die f 25 ook geen bezwaar. Ik vermeen toch dat voor.de „Amicitia1* een andere bestem ming zal gezocht moeten worden. Op den duur zal de gemeente daar geen koffiehuis willen houden. Als het dus zonder bescha diging van het plantsoen kan gaan, kan ik met het voorstel meegaan. De heer Schotman. Ik hield bij mijn voorstel rekening met den bestaanden toe stand. Ook aan andere vereenigingen wordt wel gratis een lokaal afgestaan. Ik meen dat bijv, de Protestantenbond gratis het schoolgebouw gebruikt, en daar toch deze vereeniging tot werkverschaffing de werke loozen helpt, heeft Bolsward daar voordeel bij. Wil men het onderhoud van de schuur aan de vereeniging opdragen, daar ben ik niet tegen. De heer Dijkstra. Ik ben het niet eens dat de boomen daar gebracht kunnen worden zonder beschadiging van het plantsoen, doch daar dichtbij is een veel beter lokaal, de oude Brak. Boven is touwpluizen, laat ze onder dan klompenmaken. Daar onder ligt thans de kaatstent en zoo wat. Laat ieder zijn goed oppakken, dan is daar een ruim lokaal. Wat daar over den Protestantenbond is gezegd, heb ik nooit eerder gehoord, en als ’t waar is, is ’t een schandaal. De heer v. d. Meulen. Over de geschikt heid der schuur heb ik mij niet verdieptmij dunkt, de Commissie, die het aanvroeg, zal daarover wel geoordeeld hebben, maar ik meen er toch op te moeten staan, dat de vereeniging het onderhoud voor hare reke ning neemt. De heer Kramer. Ik meen te moeten opmerken, dat de Commissie, voor zij deze aanvraag inzond, wel degelijk op de „Brak* het oog heeft geslagen, maar dat lokaal bleek ongeschikt. Het licht is er onvoldoende, en om daar onder te stoken, als boven die touwpluizery is, kwam ons ook gevaarlijk voor. Omtrent het onderhoud van „Spreeu- wenstein," dit mag ik den heer v. d. Meulen wel even inlichten, is door de Commissie meermalen verbetering voorgesteld, doch dit stuitte steeds af op den onwil van den eigenaar, wat het gevolg had, dat het ge bouw tot dusdanig verval is geraakt, dat naar iets anders moest omgezien worden. De heer Keikes vraagt, of die f 25 nu als huur wordt aangemerkt. De Voorzitter. Neen, het is een vergoe ding voor ’t gebruik. Het voorstel van den heer Schotman, om het gratis af te staan, vindt geen onder steuning. Het voorstel van den heer v. d. Meulen om behalve de f 25 het onderhoud aan de Commissie op te dragen, wordt door den Dakpannen fabrikant, Bolsward, is verhuisd. van de KLEINE DIJLAKKER naar de Franekerstraat b.d Fabriek. De Bank verkoopt 4 pets. PANDBRIE- VEN in stukken van f 1000, f 500, f 100 en f 50 tot den koers van 100%. Verkrijgbaar te BOLSWARD by de Heeren Gebrs. Mispelblom Beijen maal niet gedacht. Daartoe voelde zij zich veel te zelfstandig. Voor zulke dingetjes had zij bovendien ook heelemaal nog geen tijd gehad. Nu ging zij naar de keuken. Af en toe was zij even bij hare zieke vriendin gaan kijken, maar deze sliep vast. De brandende warmte werd voortdurend ondragelijker. En Gertrude zocht in den tuin nog gauw eenige rozen bijeen, voor zü in huis vluchtte. De kamer van den heer des huizes was gereed. Gertrude keek alles nog eens nauwkeurig na. En toen veegde zjj hier en daar nog een stofje van eene etagère en de schrijftafel en plaatste er een ruiker frissche rozen op. Nu nog eens naar het eten gekeken, ’t Was klaar, ’t Was al 5 uur, maar Marga sliep nog altijd. Toen ging zij op het balkon zitten en wachtte. Een vaalgrijs licht had het verblindend zonlicht vervangen. Nu en dan deed zich een enkele windstoot gevoelen. De kruinen van linden en kastanjes bogen, de dennen kraakten. En Gertrude zat met gevouwen handen en wachtte. Daar brak plotseling het onweer los met geweldige kracht, die voortdurend heviger werd. Bliksemstraal op bliksem straal, donderslag op donderslag volgden elkaar op. Voor de eerste maal in haar leven gevoelde Gertrude zich eenigszins beklemd. Niet omdat zjj bang was voor het onweer; ook niet, omdat Willy met zijn pas gekocht paard nog onderweg was en onder anderen een tamelijk diepe beek moest passeeren. Of was zjj misschien toch wel een beetje bezorgd om hem Tot nu toe had zij nog nimmer gelegenheid gehad, zich voor het leven van anderen bezorgd te maken. Zij had zoo geheel voor hare studiën geleefd, dat het was alsof zjj met alles wat haar omringde niets had uit te staan. Maar vandaag was het wat anders. Vandaag, nu die gemoedelijke huis houdelijke plichten haar levensdoel uit maakten, nu het voor haar een questie van eer was, dat de peultjes niet aan brandden «u de soep niet te zout was. En toch was zij werkelijk trotsch op wat zjj vandaag had gepresteerd, ’t Kwam haar vandaag werkelijk als iets gewichtigs voor en hare studiën daarentegen als vrij droog. De stroomende regen drijft haar in de kamer terug, ’t Is al 6 uur. Het onweer heeft naar het schijnt uitgewoed, in de verte rommelt de donder nog. Marga slaapt nog altijd. En weer maakt zich van Ger trude een vreemde gewaarwording meester, waarvan zij zich de oorzaak niet weet te verklaren. Opnieuw gaat zij naar de veranda en kijkt uit of zij den terugkeerende al ziet aankomen. Waar blijft hij toch? Zij heeft alles zoo behagelijk mogelijk voor hem gemaakt. Zijne pantoffels, zijn huisjasje, hij heeft ze maar aan te schieten. „Waar zou mijnheer toch bljjven?” hoort zij een der dienstmeisjes vragen. Zij zit dus niet alleen met haar angst, hare zorgen, ’t Is immers heel goed mogeljjk, dat hem iets is overkomen. Anders was hij zeker al lang terug. En dan kan zij zich niet meer goed houden met haar onbestemd angstgevoel. Zij legt het blonde hoofd in de handen en weent en snikt, zonder dat zjj recht weet waarom. De regen heeft opgehouden. Eene zachte balsamieke lucht waait uit den tuin tot haar over, ’t Is op eenmaal weer geheel licht geworden. En plotseling dringt eene stem tot haar door, welker klank haar hart hooger doet kloppen, die hare tranen droogt: „Wel kindertjes, is het eten klaar?” Zjj heft het hoofd op. Daar staat hij voor haar, aan wien zij heeft gedacht den geheelen langen dag, voor wien zij heeft gezorgd, om wien zjj zooeven heeft geschreid. En als zjj hem dan aan kijkt met de oogen nog vochtig van tranen, wat aan haar anders nog al kalme gelaatsuitdrukking eene oneindige zachtheid en weekheid geeft, dan, dan flikkert het eensklaps vroolyk in zijn oogen, hjj heeft alles begrepen. En zonder veel woorden te verliezen neemt hjj eenvoudig haar kopje tusschen zijne groote handen en drukt haar aan zijne borst. En het is haar alsof dat iets is, dat ge heel vanzelf spreekt. Want zooeven hoorde zjj zijne vriendelijke stem dicht aan zijn oor. Zjj onderscheidt niet nauwkeurig wat hij vraagt, daartoe is zjj te opgewonden en te zenuwachtig. Maar zjj weet, dat haar eenvoudig, zacht „ja” hem als ant woord voldoende is. En als hij haar dan kust en haar zjjn lieve Gertrude, zjjn lief wjjfje noemt, dan denkt zjj plotseling aan hare nog altijd ingepakte boeken. Zij zal ze morgen uit pakken, zonder verzuim. Maar niet om hare studiën weer op te vatten, doch om er een kookboek uit te halen, dat zij met het laatste Kerstfeest heeft cadeau gekre gen. Toen heeft zij daarom wel een beetje gelachen, maar nu heeft dat boek eensklaps groote waarde voor haar gekregen. Zij was reeds vier weken te logeeren bjj haar vriendin. Vandaag lag er een drukkende warmte over huis en hof. Reeds kort na het ontbjjt was men in de koelste kamer de warmte ontvloden. En toen was Willy met zjjn dogcart naar de stad gereden voor zjjne zaken, en Marga, zjjne zuster, die zjjn huis houden bestuurde, zat met het donkerge- lokte hoofd in de handen geleund. „Ach, Gertrude, die verschrikkelijke hoofdpjjn! En nu moeten de meisjes juist vandaag Willy’s kamer doen. Ik kan niets doen, heelemaal niets. Kook jij vandaag maar. Neem wat je wilt. Willy komt eerst van avond terug, en dan moet het eten gereed ziin”. nadere aankondiging VEKFIAATST naar het in het plantsoen bjj de „AMICITIA. Bolsward, 3 Aug. 1901. De Opperbrandmeester, ri&van toelichting. In de gemeentebegr. 1901 dienen gebracht te worden: onder de inkomsten f 4000 van de tijdelijke geldleening. uitgaven - 26 verhooging voor den doodgraver. - 4106,22 voor afl. en rente tijdelij ke leening. - 112,50 verhooging van onderhoud trekweg en den post onvoorziene uitgaven te vermin deren met f 244, waardoor de ontvangsten en uitgaven beide worden geraamd op f 110,854,64s, en alzoo met een saldo van nihil. Wordt urgentie verleend, en de wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van Mej. mogen leggen, en eenige boompjes temogen rooien, alsmede eenige bestrating te mogen maken. Al deze adressen worden ter visie gelegd, en in handen van B. en W. gesteld om advies. f. Reclames tegen den hoofdel. aanslag. Ter inzage voor de leden van den raad en in handen der Commissie voor den hoofdel. omslag. g. Een kennisgeving van B. en W. dat voor de brug te Exmorrazijl f 400 op de begrooting is gesteld, doch door wijziging de aannemingssom f 564 bedraagt. B. en W. stellen voor den post met f 164 te verhoogen, en vragen urgentie voor de behandeling. De urgentie wordt verleend en de ver hooging met algemeene stemmen goedge keurd. h. Een mededeeling, dat van den heer K. van Ringh voor het archief ten geschenke zijn aangeboden een drietal voorwerpen n.l. een zegelring, een amulet en een kaart van Friesland op zijde gedrukt. De Voorzitter stelt voor, de geschenken te aanvaarden en den schenker dank te betuigen. Alzoo besloten (met applaus). PUNTEN van BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 2de kwartaal 1901. De ontvangsten bedroegen f 163 386,875 uitgaven - 156 309,79 Saldo in kas - 7,077,08s Aangenomen voor kennisgeving. 2 Aanbieding van de gemeente- schutterij-rekening over 1900. De gemeenterekening wijst aan in ontvangst f 123,673,17s de uitgaven - 122,874 08 het batig saldo f Gesteld in handen eener Commissie, de heeren P. J. de Boer, Schotman. 3. Uitloting van één aandeel in de geld leening van f17000,f8000,f 2^000, f5000,en f14000,en drie aandeelen in de geldleening van f32000, In de geldleening f 17000 wordt getrokken no. 5 7 ,14 1 7 nos. 21, 6 en 9. van Burgemeester en Wet houders tot wijziging en aanvulling der gemeente-begrooting voor 1901 met memo- Bolswardsche Courant u tl w 22 •n •n n •n 7» 77 77 77 77 1) 77 •n 7» ïfeMstit Hjjittaital gevestigd te 's-GR AVENEL AGE. G. H VAN DER WERF.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1