NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD I No. 63. Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. DONDERDAG 8 AUGUSTUS. Frïesch-Groningsche Hypotheekbank, gevestigd te GRONINGEN. BINNENLAND. L’ 4°|0 Pandbrieven a 100 12 ü|0.l Gratis inlichtingen verstrekken H.H. Hoofdagenten en Agenten, bii .sjn vergist u. Denk eens aan hoeveel droomen verwezenlijkt moeten worden voor een arm I meisje dat les geeft, les geeft om brood te I verdienen, dat niets heeft op de wereld dan haar lief gezichtje, waar wat wilde blonde krulletjes omheen dansen en dat, voor haar spiegel staande, denkt „hé, om mijn hals een collier van echte parels, wat zou dat mooi staan,* ik zeg u en u, mijnheer, weet dat wel hoeveel droomen moeten geen waarheid worden om te komen tot de verwezenlijking van dien wensch. VOOR KW MIJN COLLIER VAN PARELS. i hypotheek op En ik.. JU. Crt. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. zóo blij als men zijn van een zoo alleen voordeelig voor het algemeen, zij heeft ook hare vermakelijke zijde, zelfs daar waar ze op moderne leest is geschoeid. Zoohier j.l. Vrijdag. ’t Was tamelijk druk: weekmarkt en jaardag van de Koninginne-Moeder. Op de vleeschmarkt, de noordzijde van de Nieuw- stad pareerde wel niet in uniform, maar toch met volle deftigheid een „ambtenaar* met een groot bord. In afgemeten passen ging het op en neer voorbij de slagerstent van zekeren Brinkhuis, naar wij meenen van Lekkutn. Het wandelende bord bevatte eene waarschuwing om daar kwam het ten slotte op neer geen vleesch te koopen van dezen Brinkhuis, aangezien het af kom- stig was van een tuberculoos beest een dier aan gortigheid lijdende, als er bij stond. „Wat schadelijk is voor den een, is het ook voor den ander. Zecht het voort!* zei het bord en de wandelaar liep maar door. De venter Brinkhuis had de zaak blijkbaar begrepen. Zij scheen uit te gaan van de Leeuwarder Slagersvereeniging tegen de Tuberculose. Al spoedig had hij een groot papier bij de hand en daarop kon het ge achte publiek lezen„Wanggunst, het vleesch gekeurd door een veearts.* Van een proces hebben we nog niets ver nomen. Maar om de geschiedenis van het: „zecht het voort* en „wanggunst* hebben we hartelijk gelachen. En zeer gemodereerd stapte de betaalde banierdrager door. Nu is hij verdwenen. Friso. Sneek. Zaterdagmiddag zag een koop man dicht bij de eerste brug in den Lemsterweg een knaap een paar meters van den grond aan een boom hangen. Met behulp van een wielrijder, die toe vallig passeerde, wist men nog intijds ’t jonge leven te redden. Reeds meermalen heeft dezelfde knaap getracht zich van ’t leven te berooven. Huiselijke tooneelen van droevigen aard, deelt men ons mee, moeten de oorzaak zijn, dat den elfjarige alle lust om te leven, is benomen. In de laatste dagen is het veesmok kelen aan de Belgische grens sterk toege nomen, doordat er in Belgie veel gebrek is aan goed melkvee. Bijna iederen avond gingen in de vorige week hier of daar Neder- landsche melkkoeien over de grens. Gewoon- Ijjk liepen de smokkelpartijen goed af. Niet echter Zaterdagmorgen. Een zestal smokkelaars, twee prachtige melkkoeien geleidende, verlieten 's morgens om circa drie uur de Nederlandache gemeente Koewacht en trokken in alle stilte over de grens. Alles ging goed, tot zij een 2 uur van de grens, onder de gemeente Exaerde, eensklaps vervolgd werden door een brigadier der douanen, den heer v. d. V., gestation- neerd te Moerbeke, en een ander beambte. Nu heb ik het; eindelijk heb ik het dan toch, mg collier van echte, heusche parels. Het ligt rond mijn hals; ’t is van mij; wezenlijk van mij. Ik ben gekleed voor een dinermijn man is al klaar en wacht in de kamer, naast die waarin ik ben. Hij heeft een courant genomen, die nu en dan ritselt, want de deur staat open. Mijn blauw-zijden japon kleedt me goed. Ik ben mooi zoo. O, geen enkele vrouw moet me komen zeggen, dat het haar onverschillig is of ze mooi is. We zijn zoo graag mooi, ’t Is ons aangeboren; en later leeren we, dat het volstrekt geen dwaze trek is in ons, immmers wat middel is liever en gemakkelyker om te heerschen dan schoonheid! En wie wil niet heerschen? Welke vrouw wil niet gaarne haar man, haar geliefde, beheer- schen door haar goede schoonheid; vanzelf, zonder moeite, zonder gevaar voor verlies. Ai... ik zie het groote leger geëmanci- peerden al op mij afstormen, met groote woorden en met groote gebaren, schermend met „nuttig levensdoel*, „onafhankelijke positie,* „rechten der vrouw,* en wat niet al meer en ik kruip in een hoek met mijn schoonheidmaar als ze weg zijn, kom ik er met een klein, ondeugend lachje weder uit, niet verslagen; vooral niet verslagen; integendeel met een triomfantelijk gevoel, dat ik er meer van weet dan zij... de armen, die mij arm vinden in mijn afhan kelijkheid. Ook ik heb me eenmaal verbeeld, dat het mooiste wat men bereiken kan „een St. Janspoort, Bolswakd. Taco zijl, 4 Aug. Bij den landbouwer J. Keulen alhier werd heden vuur in het hooi opgemerkt, zelfs in die mate, dat in allerijl de brandspuit van Lemmer werd ontboden. Deze was met bekwamen spoed ter plaatse aanwezig, zoodat wel veel hooi als waardeloos, naar buiten werd gebracht, maar de woning bewaard bleef. Beets, 4 Aug. De oudste kinderen van den kastelein B. alhier hadden zitten vis- schen in een water naast de woning en bij ’t heengaan hunne hengels laten liggen. Hun broertje van ruim 2 jaar zou even kijken en is toen onopgemerkt te water geraakt en verdronken. Een der hengels zat het kind om het lichaam gewonden. Joure, 3 Aug. De fabrieksarbeider Gerrit Kornelis de Vries, die heden op de „Nutsbouw* alhier aan het aardappelrooien was, had daarbij een niet onaardig buiten kansje. Hij ondekte nl. een blinkend voor werp om den stam van een der aardap pelplanten, dat bij nader onderzoek een gouden ring bleek te zijn. Volgens des kundigen is die ring massief en zeer oud. Aan den binnenkant er van is een woord gegraveerd, dat echter niet goed leesbaar is. Naar wjj vernemen zal de ring, waarop door sommigen reeds een goed bod werd gedaan, naar het Friesch Museum van Oudheden te Leeuwarden gezonden worden. Haskerland, 5 Aug. Nu de hooiïng zoo goed als afgeloopen is, trekt menig arbeider uit de gemeente weer naar Duitsch- land, waar nog altijd, inzonderheid voor hen die in het boerenvak werkzaam zijn, volop werk schijnt te wezen. In de gepasseerde maand Juli vertrokken dan niet minder dan 39 personen, onder scheidenlijk naar Euskirchen, Ca tern berg, Wald, Oblige, Freckenhorst, Haldern, Sonsbeck, Rath, Hüsten, Grossenbaum en Neuss. Rotsterliaule, 5 Augs. De hier giste ren gehouden volksvermakeljjkheden zijn uitgeloopen op een vechtpartij. Met romers, stoelen en messen werd woest in het rond geslagen en een gehuwd man liep eene verwonding aan den schouder op. Toen werd de politie geroepen. Heerenveen, 5 Augs. Ons Huis van bewaring staat niet meer geheel ledig en open. Heden heeft een der cellen weer een veroordeelde opgenomen, doch ook maar één en voor korten tijd. Donkerbroek, 5 Aug. Ons anders zoo vredig dorp werd heden morgen reeds vroeg bezocht door een paar maréchaussée’s uit Oosterwolde. Wat was er aan de hand?Bij een heide bewoner had men in den afgeloopen nacht uu.iuu.o. zich weten in te dringen en den huisboel Daar de troep op hun geroep niet wilde voor een gedeelte kort en klein geslagen. Als verdacht hiervan werden drie per sonen geboeid weggevoerd. Wyckel, 5 Aug. Voor eenige dagen werden bij eene behoeftige weduwe alhier hond, schaap en varken gelijktijdig ziek, zelfs zoo, dat de eerste stierf. Bij onder zoek bleek, dat al de dieren gegeten hadden van voedsel, vermengd met eene verfstof. Men denkt aan boos opzet. Hem. Oldeph. en Noordw., 5 Aug. De regenbuien, die elders, ook in den naasten omtrek, verkwikking hebben gebracht, zijn ons telkens misgeloopen. Langer dan 3 weken bleven we hier verstoken van de weldaad des regens en wat dat zeggen wil bij een warmte als van de laatste weken, vertellen beter dan wij het kunnen, de rood-bruine weiden, de stoffige wegen, de verwelkende veldvruchten en de waterlooze slooten, regen bakken enz. Voor het vee ziet het er wel het slechtst uit. Het et-groen van de hooilanden is ver dord en de voorraden gras in de fennen opgeteerd. Spoedige verandering is hier drin gend noodig. Blijft deze uit dan zullen de veehouders hier en daar tot hooivoedering moeten overgaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Molkwetu.ni, 5 Aug. Het onderwijzers- gezelschap „Hiudeloopen*, dat in de laatste jaren zijne maandelijksche vergaderingen in ’t logement alhier houdt, zal den laatsten dezer maand, 100 jaren bestaan hebben. Het zeldzame feit zal door de leden en oud-leden in eene feestelijke vergadering herdacht worden. Balk, 5 Aug. In ons dorp hebben de barbiers het scheerloon met 1 cent verhoogd. Vaste bezoekers moeten nu in het vervolg 4 cent, ongeregelde bezoekers en vreemde lingen 5 cent betalen. Leeuwarden. Concurrentie is niet ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. echte, langgewenschte parelen... moet ik Waar is het blonde meisje gebleven... het is niet de vrouw die daar staat... die met weemoed in de oogen en ernst om den mond... Uit dat meisje is niet die vrouw ge worden... Dat meisje is dood... en deze vrouw heeft den kinderwensch van het meisje bewaard... denkende dat ze ook haar jong, kinderlijk gevoel kon bewaren en blij zijn, echt blij zijn, met een collier van parels dat een kind zich wenechte. Arm meisje dat gestorven is arm, blond kind dat doodgegaan is in het leven... Arme vrouw, aie daar nu staat en terug ziet, terugziet, op het leven dat het vroolijke kindermeisje doodde... doodde, onder veel pijn... heel veel pijn... Nu voelt ze die pyn niet meer. het doode meisje; en de vrouw lijkt het leven, het bestaan, de toekomst en het verleden zoo weinig machtig zoo heel niet groot en geweldig meer... Wat wil ze dan? Ze heeft niet meer verdriet gehad dan zooveel anderen... niet meer illusies verloren dan allen.., Alles is goed gegaan. Uit het arme meisje, dat les gaf om brood te verdienen is eene vrouw geboren die wel verwonderd rond mag zien naar de weelde die haar omringt... En toch, toch zou ze alles wat ze heeft willen geven, om nog eens het blonde kind te zijn dat zich zelve spiegelde in haar klein, ge barsten spiegeltje en zich een collier van echte parelen wenscht, het collier dat nu rond haar hals ligt... Mijn man ritselt weer met de krant; ik ben Klaar... en als hij komt, ziet hij wee moed in mijn oogen... en voor ik spreken kan, sluit hij mijn lippen met een kus... En we gaan, samen, hij en ik samen naar het diner... In het rijtuig kust hij me weer... hij zal mijn japon kreuken klaag ik... maar hij lacht, heel zachtjes en zegt: ’k Wist het wel... ’k wist het wel... het waren die parelen niet!... En ik., o, zoo dankbaar. Neen... het meisje dat die parelen wilde, is gestorven met haar parelen... nuar de vrouw leeft... En ik lach... ik lach... we lachen samen... wij armen, ik arme afhankelijke vrouw, samen afhankelijk van eenzelfde macht: De liefde. haar toen en wat imponeerde haar de toe komst, haar, de ijverige achttienjarige, die hard studeerde op het conservatorium. Wat droomde ze een grootheidsdroomen Die zijn alle gegaan waar zoo veel droomen ook van u zullen gaan., of al gegaan zijn. Wie weet waarheen!... Misschien wachten ze nog... ergens... we weten immers niets, misschien wachten ze nog ergens op ons, tot we ons weer bij hen zullen voegen, in een leven niet zoo zwaar als dit leven... Wie weet, misschien vervult God na dit leven onze eerste, rijke droomen, als eene belooning wanneer we zonder hen hier toch tevreden trachten te zijn... Maar mijn parelen collier heb ik ge kregen! Hoe dikwijls heb ik niet gelachen om dien wensch, vreesende dat hij nooit vervuld zou worden. In mezelf dan altijd want nooit heb ik iemand mijn geheim ver langen durven vertellen dan eens en aan een, toen ik wist dat het hem geen moeite en zorg meer zou kosten om het te bevre digen... Nu is het bevredigd. Ik heb mijn paarlen collier. Ben ik nu moet met de verwezenlijking lang gekoesterden wensch? Ik sta weer voor mijn spiegel; nu een mooien toiletspiegel... toen was het een klein spiegeltje met een bruin houten rand; van boven zat een schuine barst; en juist ter hoogte waar gewoonlijk mijn linker wenkbrauw zich afspiegelde zaten wat weer vlekken... Ik sta weer voor mijn spiegel Leelijk ben ik niet geworden; en mijn hals is nog blank genoeg; ook zijn de blonde krulletjes er nogzelfs overvloediger dan toen ik ze altijd glad streek, om er vooral stemmig uit te zien... Ik sta weer voor mijn - spiegel... en de parelen liggen rond myn hals.., en toch.., toch... die parels zijn het niet... Al waren ze honderdmaal duurder en mooier... ze kunnen nooit zoo mooi zijn als de parels waarvan ik droomde, toen ik, jong, arm, kind, voor mijn leelijk gebarsten spiegeltje stond Waarom toch... mijn collier kan ik laten zien... trotschaan iedereen... Alles is immers goed gegaan... Binnen, in de kamer naast de mijne, leest mijn man de krant... GEBRs7MÏSPELBL0M BËÏJER te Leeu- mUn man, die me mijn parelen ten ge- schenke gaf... En toch, nu ik die parelen aanzie... die ,,17l ni?v echte, langgewenschte parelen... moet ik De Bank verstrekt GELDEN op eerste haast schreien hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit O ja, er zou wel een weg zijn geweest die heel gemakkelijk scheen; er zijn zulke goede, gulle menschen soms voor een arm meisje dat niet leelijk is; maar dat was ’t niet. Neen, een coilier van parels, dat ze voor ieders oog kon dragen... dat ze kon laten zien... trotsch.. aan iedereen... ook aan hare moeder. ’t Was geen gemakkelijk leven dat ze had, het blonde meisje. Ze was niet gebo ren om in alle weer de straat op te gaan en kinderen, soms heel stoute kinderen de eerste beginselen van het pianospel te leeren. Zelf was ze binnenin, zoo’n echt „meisje* en het manteltje van emancipatie, dat ze om had gehangen uit noodzakelijkheid, was zoo dun, zoo dun, dat je er gemakkelijk doorheen keek. Maar ze was gezond, jong, veerkrachtig en elastisch. Soms had ze wel verdriet, veel verdriet; nu van een kind dat allen aanleg miste en volgens papa en mama door haar schuld zoo weinig vorderde, door niet verdiende grofheden van mama’s; maar lang duurde dat verdriet nooit; daarvoor was ze te in gezond; daarvoor lachte ze te graag. Ik ben net een Elastieken bal, zei ze wel eens. Ik rol overal doorheen. Dan krijg ik een trap, dan een deuk en vanzelf kom ik weer in mijn oorspronkelijk fatsoen. En dan lachte ze, lachte ze, dat allen mee moesten lachen. Wat is er al niet gebeurd in den tijd tusschen nu en toen. Hoeveel is er niet in en om haar heen veranderd. Hoe groot en sterk en onoverwinnelijk scheen het leven standhouden, maakten de douanen van hunne vuurwapenen gebruik. Bij het tweede schot viel reeds een der smokkelaars J. N. ter aarde. Hij had een kogel in het achterhoofd gekregen, die tot de hersenen was doorge droegen. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Ook kreeg één der koeien een schot in J de ribben. Al bloedende werd het dier nog I medegenomen. De getroffene is een jongeling van 27 jaar uit de gemeente Moerbeke, die over dag ging werken en ’s nachts smokkelen om zijne ziekelijke ouders beter te kunnen onder steunen. Ofschoon andere smokkelaars nog al eens misbruik van sterken drank maakten, was hij steeds heel matig. Het geval verwekt veel sensatie in de Belgische grensdorpen. Een vreemd verschijnsel doet zich te Borculo voor. Het water van de rivier de Berkel is met een groen achtig slib bedekt. Neemt men een hand vol water, en laat dit weer wegloopen, dan houdt men een groene stof in de hand, die een olieachtigen reuk afgeeft. Men kan er niets in afwasschen of omspoelen, terwijl baden of zwemmen ook niet gaat. Een stout zwemmer. Een officier der huzaren te Zutfen, jhr. G. de B., ging onder zijn collega’s de stoute weddenschap aan om in 21/a uur van daar naar Deventer te zwemmen. Overtuigd van de onmogelijkheid om dezen afstand in dien korten tijd af te leggen, werd bepaald dat het voldoende was als hij er heen zwom, afgezien van den tyd. Deze weddenschap heeft hij gewonnen. Hy legde den afstand af in 3'/2 uur, was weinig vermoeid, doch hij zag blauw toen hij te Deventer aankwam. Hij werd voor alle zekerheid per roeiboot van Zutfen ge volgd. Na behoorljjke rust, brachten zyn collega’s uit Deventer hem ’s avonds per stoomboot naar Zutfen terug. Geplaatst Maatsch. kapitaal f 1.500,000. Reserves ƒ130,538,42. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma warden, Heerenveen, Bolsward, Joure. Bolswardsche Courant. 1 I •l (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1