Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 65. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD JOES WARD EK WONSERAOEEE DONDERDAG 15 AUGUSTUS. BINNENLAND. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Opening der Amsterdam—Lemmer—Jourelijn. weinig, dan zou hulp onmogelijk weest. Frc Witmarsum, 11 Aug. Bij de heden alhier gehouden kaatspartij, waartoe 36 van de bekwaamste kaatsers waren uitgenoodigd, is de prijs van f45 gewonnen door Jan Cuperus van Marssum, J. Drager van Tjum- tnarum en S. Vijver van Franeker, de le premie van f21 door J. Reitsma en H. Hiemstra van Pingjum en P. Wiersma van IJ tens en de 2a premie van f9 door F. Buwalda van Arum, F. Wipstra van Win- sum en J. de Jong van Makkum. Gaasterland, 12 Augs. Hoewel No vember of slachtmaand nog niet in het land is, worden er in onze gemeente en environs in de jongste dagen veel varkens geslacht. Dit geschiedt hoofdzakelijk uit vrees voor de vlekziekte, die zich hier en daar weer vertoont. Zoodra de krulstaarten het voedsel onaangeroerd laten, worden ze ten doode gedoemd. Dit is ook het ver standigste; wacht men langer, dan vertoo- nen zich alras zwarte of blauwe vlekken en het vleesch is zoo goed als waardeloos, hoewel het dan vaak nog wel wordt ge geten. In ’t eerste geval is het nog goed eetbaar. Wonseradeel, 12 Augs. Gisteren avond en hedennacht brak over deze streken een hevig onweder los, vergezeld van ge weldige regen- en hagelbuien. Te Harlingen ging de houtzaagmolen van den heer Beit- schat in vlammen op. In een weide bij Bolsward werd eene koe door de bliksem doodgeslagen. De inwoners van Gaast zagen heden morgen vreemd op van het groote aantal musschen, dat de dorpsstraten be dekte. Men vermoedt, dat zij door den hagel zijn gedood. Joure, 12 Augs. Een 16-jarige knaap alhier had voor geruimen tijd de ouderlijke woning verlaten, zonder dat men wist, waarheen hij zich begeven had. Alle nasporingen omtrent zijne verblijf plaats bleven vruchteloos, totdat hij gister avond onverwachts onder politiegeleide hier arriveerde. ’t Bleek, dat de jongen met het gezel schap van het circus Roberti, dat dezen zomer alhier voorstellingen gaf, was mede- gegaan en ten slotte in Belgie was terecht gekomen. Daar overviel hem het heimwee naar zijn tehuis en verliet hij het circus om zich te Venlo bij de politie aan te melden, die hem over Nijmegen, Arnhem, Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel en Heerenveen verder transporteerde. Lemmer, 12 Augs. Heden Maandag morgen is de nieuwe tramdienst Joure Lemmer en de daarmee aansluitende nieuwe stoom bootdionst LemmerAmsterdam voor het publiek geopend. De salonboot Heeren veen stoomde voor deze eerste reis de haven uit met 3D passagiers, en de Bolsward* kwam hier heden middag uit Amsterdam aan met 66 passagiers. 12 Augs. Twee personen van Heeren veen, die heden morgen omstreeks 7 uur met paard en tilburj' onze plaats passeerden, geraakten even buiten de kom van het dorp met hun voertuig bij den hoogen zeedijk neerde tilbury kantelde onderstboven en een van de inzittenden geraakte er onder. Ook het paard kwam te vallen. Eenige in de nabijheid wonende personen snelden toe, Sneek, 12 Aug. Gisterenavond ruim elf uur heeft de tram van Joure op den Oppenhuizenweg een man gedood, die tas- schen de rails lag te slapen. By onderzoek bleek dat ’t was een timmerknecht van Blauwhuis, een zekere H. L., wien de drank op een plaats had gebracht, waar hij niet behoorde. Be man was gehuwd, maar leefde gescheiden van zijne vrouw. Wijmbritseradeel, 12 Aug. Wijm- britseiadeel regelde de jaarwedden van hh. hoofden en onderwijzers der o.l. scholen in de Gemeente, ’t Heilige moeten zat op den voorgrond, ’t ministerieel besluit van 24 Juni j. 1. De meerdere uitgaaf zal de Gemeente moeten kosten f1325; daartegenover staat eene rijksbijdiage van 11425, alzoo een on geloofd voordeeltje van f 190, iets waar Gedeputeerden wel gauw bij zullen zijn. Natuurlijk ging men niet hooger dan ’t moest wel eene kleine uitzondering worden gemaakt: de hoofden krijgen daar respec tievelijk f 850 en f 800de overige hoofden genieten f 750 en allen de bekende vijf- jaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 200, Dus woning en tuin of vergoeding daarvoor. De gewone onderwijzers kunnen het na 20 dienstjaren brengen tot 700, zegge f 700, met hoofdacte tot f 800, met verplichte acte tot f900, alles in aansluiting met de be doeling der Wet. Onderwijzers gehuwd en boven 28 jarigen leeftijd krijgen te Heeg en Woudsend voor woninghuur f 70, die te Tirns f60 of 20 en f10 boven ’t mini mum f50, dat de gehuwden in de overige plaatsen ontvangen. De verordening treedt in werking 1 Januari 1902. Friso. Irnsum, 9 Aug. Men zegt„een onge luk ligt op eene kleine plaats*. Dat bleek hier gisteravond, toen was ’t aanwezig op de punt van een zeis. J. K. ging met dat werktuig op den schouder langs den „Groe nen dijk* in gezelschap van een knaap. Deze maakte eene kleine onbedachte be weging en kwam daardoor te dicht bij ge noemde punt. Hij kreeg een duchtige snede in ’t oor, zoo erg, dat dit lichaamsdeel bijna werd geamputeerd. De heer Oosterhaven, arts alhier, bood spoedig geneeskundige hulp. Was door het ongeval de geheele schelp weggenomen, en dat scheelde maar weinig, dan zou hulp onmogelijk zijn ge weest. Fran. Ct. De Amsterdamsche correspondent van de Nieuwe Courant schrijft: Zaterdagmiddag tegen twee uur verbeidde een groot aantal belangstellenden bij den steiger der Nederlandsche Tramwegmaat schappij in de haven van de Lemmer, de aankomst van het salon-zeestoomjacht Heerenveen, van Amsterdam. Op diestoomer bevonden zich de gasten van de direction der HollandFrieslandiijn en Nederlandsche Tramwegmaatschappij, die de feestelijke opening van de nieuwe verbinding tussenen AmsterdamLemmer en de lijnen van bovengenoemde tramwegmaatschappij kwa men bij wonen en daartoe ’s morgens 9.30 van de De Ruyterkade vertrokken waren. Uw Amsterdamsche correspondent, ook uitgenoodigd voor deze zeereis, had ge meend een uitstekend excuus voor het niet meemaken van dit zeegedeelte van het feest te vinden in het feit dat hij, aan de west kust van Noord-Holland lijdelijk zijnde, over Enkhuizen Stavoren naar Joure gaande, tijd bespaarde en... al te lang durige maagschommelingen aldus voorkwam. Want er zijn van die menschen die slechts de punt van een stoomboot op en neer behoeven te zien gaan om Met bijzondere belangstelling zag ook ik dus te Lemmer dat stoomjacht naderen waarop mijn dierbare collega's eenige uren met hun diverse kostbare levensorganen hadden op en neer gehobbeld. De resultaten vielen mij bijzonder mede. Er was geen enkel bleek gezicht op de boot. Men had een prachtige reis gehad. Het stoomjacht Heerenveen is dan ook evenals het zusterschip Bolsward dat ook in den dienst der HollandFriesland lijn zal varen in alle opzichten een zee vaardig schip; gebouwd door J. en K. Smit te Krimpen aan de Lek heeft het een lengte van 51 meter bij een breedte van 6,75 M. De machines zijn van het verticale triple- expansie systeem en beide schepen zijn voorzien van kimkielen. Behalve de zee- vaardigheid valt de inwendige inrichting der booten ook zeer te roemen. Een kijkje in de Bolsward deed mij zien dat overal electrisch licht is aangebracht, ook in de 2e klasse kajuit voor in het schip, dat een lengte van circa 11 meter heeft, met Ameri- kaansch grenenhout is betimmerd en voor zien van practische rustbanken en verdere gemakken. De eerste klasse kajuit, bereikbaar door een breede gang, bevat o.a. acht ruime hutten waarin 4 a 6 personen kunnen zitten of’ waarin ’s nachts 2 personen kunnen slapen. Het damessalon naast de trap die van de gang naar dek voert, is hoogst doelmatig en sierlijk ingericht, ruim en luchtig. Achter in het schip is de eerste klasse salon, betimmerd met mahonie- en eschdoornhout. De paneelen zijn kunstig uitgesneden en toonen in groene tint, attri buten en versieringen op scheepvaart en nijverheid betrekking hebbende. De be- kleeding van dit keurig vertrek is van brons velours de Napels. Een ruime dek salon met buffetten en gezellige zitjes, een promenadedek waarop men kan prome- neeren zoo weer en wind en maag dit toelaten volmaken het geheel. ’s Winters zullen de booten door stoom verwarmd worden. De overtocht van Amsterdam naar Lem mer zal geschieden in 4I/2 uur volgens de dienstregeling en met twee vaarten van Amsterdam te 9.10 ’s morgens en 11 uur ’s avonds en van Lemmer ’s morgens 9 en ’s avonds 11.30 Greenwichtjjd, zal voor- loopig in den dienst voorzien worden. De overtocht had thans ook 4*/a uur geduurd, want de feestboot arriveerde om 2.10 in de pieren van Lemmer en lag om 2 15 in de nieuwe haven van de maatschappij. Oud en jong hadden zich daar verzameld. Twee muziekcorpsen uit Lemmer bliezen lustige deuntjes en vroolijkten het toch reeds zeer levendige schilderachtige tooneeltje op. Lemmer had goed gevlagd, de inwoners bleken erg in hun schik te zijn met de nieuwe tramverbinding die vooral, wanneer de zijlijn der N. T. M. GorredijkGro ningen over Driehoek en Wjjnjeterp gereed is gekomen van veel belang voor den handel zal blijken te zijn. In Joure was het enthousiasme minder groot. Men is daar vermoedelijk reeds ge wend aan de tram. De 79 gasten van de Heerenveen begaven zich langs den gereedstaanden feesttrein naar de met vlaggen en groen versierde remise en daar werd de feestwijn rondge diend en door den heer Erdbrink, president- commissaris Lemmer, den heer Luiking een woord van welkom op den Frieschen bodem gesproken, de bijzonderheden van de totstandkoming der nieuwe lijn en ook wijlen de directeur S. Hamelink herdacht. Inderdaad is het zeer te betreuren, dat de vader van den tegenwoordigen directeur de opening van deze zijtak van zijn groot tram wegnet niet heeft mogen beleven. Als bijzonderheid kan nog medegedeeld worden, dat het steeds doel geweest was locomotieven vervaardigd in eigen werkplaatsen, te heb ben en de locomotief no. 25, die thans den feesttrein trok was de eerste, die uit de werkplaatsen der maatschappij te Sneek was afgeleverd. Na een kort verblijf in het feestelijk versierde aardige stationnetje, dat o.a. ook een eigen acetyleengasfabriekje heeft, wer den de mooie, van nieuwheid glanzende wagens bestegen. In een open wagen, voor aan, namen de muzikanten plaats en onder het gewuif van de passagiers de Joure- naren vonden alles erg mooi, maar waren niet wuiverig reed de tram, getrokken door de met groen getooide locomotief, de nieuwe baan over. Deze spoorbaan, die door deskundigen zeer geroemd werd, gaat een lang eind recht-toe recht-aan langs de vlakke Friesche weilanden waarop hier en daar boerderijen met meer dak dan muur. Na een gedeelte van Lemsterland aldus doorlijnd te hebben en het groote zilver- glanzend Tjeukemeer rechts, heel in de verte te hebben laten liggen gaat ’t met een brug over... den Rijn! De „Scharsterrien* had men mij het ding genoemd, toen ik ’s morgens den laatsten rit met het omni busje JoureLemmer deed. Een paar uur later pas kwam ik tot de ontdekking dat dit de Rijn of beter gezegd een „Rijn* moest beduiden. Daarna wordt de omgeving doornrjjker. Bij Huis ter Heide is de natuur, ook die waardoor den rjj kastraat weg loopt, zelfs mooi en doet soms aan Gelderland denken. Alleen die hemelhooge roode Friesche daken verstoren deze illusie. Langs den tramweg stonden hier en daar groepjes, die met ver bazing dien trein vol heeren, muziek en vroolijkheid zagen passeesen. Een paar kindervlaggen stonden parmantig op de hekken der weilanden langs den weg. De kinderen stonden echter 500 meter daar achter, schroomvallig bij moeder. Dat teekent! Langweer, het hoofdplaatsje van Donia- werstal is verstoken gebleven van deze tramverbinding, dank zij den tegenstand door het gemeentebestuur, destijds geopen baard tegen de nieuwe lijn. St. Nicolaasga daarentegen is een station geworden. Een eerepoort aan dat station vertolxte de vreugde der bewoners van St. Nicolaasga en natuur lijk speelde de muziek hier weer en stapte het gezelschap even uit. Van St. Nicolaasga gaat een straatweg naar Balk en voor de postverbinding naar Gaasterland is dus dit nieuwe tramstation een aanwinst. Misschien duurt het wel niet zoo lang of er gaat ook nog een tramlijn naar Balk. Tegen 3 uur bereikte de teesttrein Joure en kwam op den bestaanden tramweg Joure Heerenveen aan. Even werd halt ge houden tusschen de „Kalverpooten* zooals men gekscherend de Jourenaren wel eens noemt en zij die via SneekSta voren weer naar Holland terugkeerden, stapten hier uit. Het gezelschap in den trein ging verder naar Heerenveen, waar in het welbekende hotel Jorissen een diner gereed stond en menige heildronk werd gewisseld tusschen de wakkere ondernemers van de HollandFriesland lijn en hun gasten. los. Toen bleek, dat de persoon die onder het voertuig lag, zijn bewustzijn had ver loren en aan het hoofd was verwond. Hij werd nog al spoedig weder bijgebracht en kon de reis vervolgen. Het paard bloedde echter hevig uit den bek. Nijehaske, 10 Aug. „Vrouw!* „Ja-a?“ „’k Hoor inbrekers bij de voordeur.* ’t Echtpaar was in eens volkomen wakker. Het gestommel voor de deur bleef aanhouden. Fluks schoof de man een raam op. De in brekers weg. En hij zag? Tal van korven uit eigen bedrijve opgestapeld voor de deur. „Vrouw, houd jij hier de wacht, dan zal ik eens zien of ik die schelmen ook te pakken kan krijgen.* Da vrouw voor het raam, de man naar de deur. Na veel duwen krijgt hij die open, maar aan achterhalen van de daders was niet meer te denken. Ze waren echter herkend en bleken nog meer te hebben uitgevoerd. Bij eene buur vrouw hadden ze één, bij een ander ’n paar petroleumvatten voor de deur gezet, een roeiboot was op het droge getrokken enz. enz. Zou de tijd gekomen zijn, om te Nijehaske eene vereeniging op te richten tot het ver schaffen van nuttigen nachtelijken arbeid? Follega, 10 Aug. Na de feestelijke opening der tramlijn LemmerJoure op heden Zaterdag, werden op de terugreis naar Lemmer een drietal schapen toebehoorende aan een werkman alhier, door de tram over reden en gedood, ’t Is te wenschen dat de noodige afrastering spoedig worde aange bracht, om herhaling van dergelijke onge vallen te voorkomen. Haskerland, 12 Aug. „As hja net gelyk binne, den wirde hja wol gelyk*, is een Friesch zegje, dat aangeeft hoe door het huwelijk tien zinnen tot vjjf behooren te worden gemaakt. Tien jaren waren voorbij gegaan sinds hun huwelijksdag, doch het echtelijk geluk scheen, wanneer het al de deur mee was binnengekomen al zeer spoedig door het venster weer te zijn geweken en heeft toen den terugweg niet kunnen vinden. Tot scheiding werd besloten. De vrouw ont bood een vrachtrijder, die het huisraad naar de woonplaats barer ouders bracht, waarheen zij zelve heden vertrok. Haar eigen drie kinderen nam ze mee, twee kinderen uit een vorig huwelijk van den man liet zij achter. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Ergerlijk. In de Korte Leidschedwars- straat te Amsterdam woonde een echtpaar, dat bekend stond aan den drank verslaafd te zijn. Gister is de vrouw aan de gevolgen van haar toomelooze drankzucht overleden. Ze had in de laatste 14 dagen niet anders dan spiritus tot zich genomen en heeft zich aan dat vocht letterlijk doodgedronken. De man was, toen zij den geest gaf ook be schonken. In de schamele kamer bevonden zich op dat oogenblik voorts nog een „vriend* en diens vrouw, die beiden eveneens zeer dron ken waren. De man stond ten slotte op, waggelde naar het politiebureau en deed daar het verzoek, of de politie het lijk kwam weghalen, daar hjj er geen weg mee wist. De politie voldeed aan het verzoek, maar j rekende tevens wegens hun dronkenschap 1 den verzoeker en de visite in, welke laatste bleek zonder vaste woonplaats te zijn. De kermis te Rotterdam. Ten dienste der veiligheid op het kermisterrein te Rot terdam, zijn aldaar op verschillende punten observatieposten der brandweer opgericht, zjjnde wachthuisjes met kijkgaten, staande op een ongeveer 6 meter hooge stellage. Van uit hun hooge standplaats kunnen de brand meesters het terrein met zijn vele brand gevaarlijke inrichtingen overzien. Beneden in den observatiepost staan man schappen gereed met de noodige brand slangen, enz, Tjjdens afwezigheid der bewoners, die waren kermishouden, is Zondagavond te Haarlem bjj een bewoner van de Oostvest inbraak gepleegd, vermoedelijk met een val- schen sleutel. Behalve geld uit de winkellade, werden gouden en zilveren sieraden ont vreemd ter waarde van ongeveer 50 gulden In tegenstelling met het bericht uit Heerenveen, waar de gevangenis ledig zou zyn, meldt men dat die in de zuidelijke provinciën geregeld zoo druk bezet zyn dat er gedurig overplaatsing moet volgen naar andere inrichtingen van dien aard. De N. G. Crt. meldt, dat bjj de ver kiezing van den heer Drucker tegen het fatale uur van sociaal-democratische zijde iemand in het stadhuis aanwezig was, om, wanneer behalve den heer Drucker nog een andere ernstige candidaat ware gesteld, een Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1