NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO ESI WOHSERADEEE.. Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 68. ra g ZONDAG 25 AUGUSTUS. BINNENLAND. Prijs f40, Premie f20, 2e Premie f 10 Na afloop MUZIEK en DANS. a VOOR BW- oogen moeten missen. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Onmiddellijk onderzocht men de cellen. Het dansen der lichten in de duisternis van den tuin was een feest voor de krank zinnigen. Enkelen hielden zich kalm. Niemand was evenwel zoo rustig als onze krankzinnige. Ze sliep en ontwaakte met een gelukkigen zucht, toen men in hare cel kwam. Hare oogen schitterden by het roode fakkellicht; zjj glinsterden van blijd schap. Toen de directeur binnentrad, hief zij haar mooi hoofd op en zei triumfeerend „Ik heb hem De directeur lachte, niettegenstaande het ernstige geval. Hij beschouwde het kalme gelaat van het mooie meisje. „Zij heeft rustig geslapenzei de man van ervaring. sidderden. Langzaam strekte zij hare mooie hand uit en raakte het dikke haar van den oppasser aan. Hij draaide zich om en nam eene majestueuse houding aan. „Wat moet dat?' riep hij heftig, en gaf uit naam van het verstand de krankzinnige met de vlakke hand een Hinken klap op den schouder. Zy zag hem woedend aan. „Neem je in acht!' nep hij. Zij sidderde. Toen evenwel speelde er een vriendelyk, maar onnoozel lachje over hare trekken. „Pas op“, bromde hij, „geen gekheden hoor a De sterke man verdween en het wonder van schoonheid, aanvalligheid en dwaas heid bleef bevend alleen in hare cel. Den geheelen zomer bleef de krankzinnige stil en somber. Zjj was altijd nog laat wakker. Hare wangen werden bleeker, en hare oogen in gelijke mate grooter. Zjj zag er uit als een geleerde, die ijverig over een moeilijk probleem nadenkt en daarby zijne gezondheid en kracht op het spel zet. Tweemaal kreeg zjj een douche wegens verstoring der nachtelyke rust. Toen werd zy voorzichtig. Plotseling begon zy eene buitengewone werkzaamheid te ontwikkelen, maar daarbij was zy eveneens bijzonder voorzichtig, schuw en geduldig. Men lette voortdurend minder streng op haar, daar zy door ge veinsde onderworpenheid het vertrouwen der oppassers had weten te winnen. Zoo kon zy haren langen arbeid voltooien, het geduldige werk van maanden, het onzichtbare boren van een insect, dat in den notenboom of den eik indringt. In een pikdonkeren nacht, terwyl de zwarte wolken langs het firmament vlogen, wipte een lichte schaduw tusschen twee staven van het venster harer cel door, waartusschen er eene was uitgevijld, en daalde in den tuin neer. Zy ging zonder aarzelen, niettegenstaande de duisternis, rechtuit, want gedurende de langzame gereedmakmg van haar werk had zy alles nauwkeurig berekend met het drievoudig geduld van iemand, die een idee fixe heeft. Zy wandelde het bloemperk voorby. De sterke duisternis hulde haar als in een sluier en met het kalme overleg en de voorzichtigheid eener kat sloop zy daarheen. Plotseling bleef zij staan. Daar bevond zich een muur, die met hare deuren en vensters uit de duisternis scheen op te duiken. Hoe opende zij die deur? Het slot liet een zacht gedruisch hooren; ’t klonk als het piepen eener muis. Toen trad zy eene donkere ruimte binnen. Diepe stilte. De wolken liepen over de sterren heen, deden ze verdwynen en lieten dan weer een stukje azuurblauw van den hemel zien. Aan de andere zyde van den muur weerklonk de kreet van een nacht vogel. Droge bladeren dansten over den grond. Daar weerklonk plotseling in de duisternis een kreet, een luid gebrul. De krankzin nigen die in hupne verschillende cellen in eene lichte sluimering lagen, ontwaakten; allerwege ontstond luid rumoer. Overal verspreidde het schrik en ontsteltenis; de woeste krankzinnigen klemden zich aan de traliën vast en brulden en tierden; philo- sophen“ verkondigden allerlei theorieën, anderen lachten en zongen op afschuwely ken toon, ’t Was een tooneel van leven en ge weld, veel gelijkend op het gebrul in een wilde-beestenspel. De deuren werden geopendde directeur verscheen te midden der beambten. Hy meende voor eene ontvluchting op groote schaal te moeten vreezen en sidderde van angst. Eindelijk riep eene stem: „Hierheen, directeur, hierheen!' Eene vrouw, die op den drempel eener deur stond, hield eene lamp in de hoogte. Kinderen klemden zich aan haren rok vast. De directeur herkende de vrouw van onzen oppasser. „Nu?“ vroeg hy. De vrouw begon op jammerenden toon te spreken, maar wist zelf ook niet veel. Zjj sliepen. Plotseling had haar man zich met een ontzettenden kreet opgericht en was daarop weer neergevallen. „lets' was van het bed door de kamer weggevlucht. Haar man schreeuwde niet meer. Zjj had schreden de trap hooren afgaan. Daarop was zjj haastig opgestaan, had licht ont stoken en gezien dat haar man onbeweegljjk lag met een grooten spjjker in het hoofd. Hy had zich niet meer verroerd en moest dood zijn. De directeur ging mee naar boven. Hjj vond den oppasser, ineengekrompen, de handen op het voorhoofd, dood, met een spjjker in den linkerslaap. Heen bloed. Boven hot. rechteroog een krabje^ Tram-ongeluk. Door de stoomtram uit Bergen-op-Zoom is gisteren ter hoogte van Stabroeck, aan de Belgische grens, het vierjarig dochtertje van den heer Janssen overreden. Het meisje, wie de beide beenen werden afgereden, was nagenoeg onmiddellijk dood. Verkiezing en haring. De sociaal democraten hebben in het district Lochem een buitengewone actie aan den dag gelegd en blijkens den uitslag hun candidaat, den heer Helsdingen doen zegevieren in den strijd tegen den liberalen candidaat, den heer Hesselink van Suchtelen. Het Volk verhaalt het volgende staaltje van handige taktiek daar tentoongespreid. Te Groenlo had Melchers Zaterdagavond een stampvolle vergadering. Op een eigen aardige wjjze was het publiek van deze vergadering ingelicht. Toen de stadsom- klinker (omroeper) bezig was de vergadering bekend te maken, kwam de wethouder, de heer Ter Bogt, op hem af en verbood hem, zonder opgave van redenen, daarmee voort te gaan. Natuurlijk moest deze stadsambte naar voor zulk gezag buigen. Dra werd dit bekend. Zoo ook aan een onzer geestverwanten, Habné. Oogenblik- kelijk plaatste deze een vaatje met haring op een kruiwagen en begon te venten nieuwe haring, wie op Helsdingen stemt, krijgt zes voor een dubbeltje, wie op Hesselink stemt maar drie. Hedenavond openbare vergadering bij Abbink op de markt, spreker Melchers. Lekkere nieuwe haring Als een loopend vuurtje ging dit nieuwtje door de stad, zoodat ’s avonds de zaal stampvol was. Een paard met een kunstkeel. De heer A. J. Koster, rijks veearts te Beerta, heeft een kunstmatig ademhalingsorgaan om het zoo maar eens te noemen bij een paard aangebracht. Hij heeft het dier, dat lijdende was aan cornage, geopereerd aan de keel. In de luchtpijp is een buisje bevestigd, dat aan den buitenkant eindigt in een plaat. Het paard, dat dagelijks voor den melkwagen van Kramer loopt, haalt door deze buis adem. Dat het hier een ge vaarlijke operatie betrof, behoeft nauweljjks gezegd. Ze is echter uitnemend gelukt. In het Villapark op den Berg te Amersfoort zijn bij den heer 8. een hon derd stuks tafelzilver en bij den heer B. eenig tafelzilver en een paar bedelarmban den gestolen, een en ander met inbraak. De politie, die in de omliggende boscbjes een razzia hield, vond wel een slaapplaats een rol matten als hoofdkussen en een mat als bed met toebehooren, maar geen dief of dieven. Van de vrouw van een postambtenaar te Vliesingen, welke dezer dagen met het fietsrjjden was gevallen, waarbij zjj haar been verwondde, moet thans dit been wor den geamputeerd wegens bloedvergiftiging. Een winkelier op de Scheepmakers- haven te Rotterdam is de dupe geworden van twee vrouwen, met een Zuidelijk type, gekleed ale Zigeunerinnen, die dien win kelier verzochten voor haar guldens van Koning Willem III in te wisselen. Bij ’t uitzoeken naar die guldens, hielpen zij, zooals gebruikelijk, een handje mede, met het gevolg dat de behulpzame winkelier, na het vertrek der vrouwen, een bedrag van ongeveer f80 miste. Herhaaldelijk werd reeds tegen de praktjjken van dergelijke vrouwen gewaarschuwd. Te Drachten lieten de melktappers door den omroeper met bekkenslag bekend maken, dat zij den prjjs der melk met 1 cent per liter verhoogd hadden. Door de droogte bestond er gebrek aan weide voor het vee, het moest bijgevoederd worden, wat met kosten gepaard ging. Omdat dus de melk den tappers duurder kwam, besloten zij tot de prijsverhooging. Pas had de om roeper dit besluit den volke medegedeeld of weer verscheen dezelfde man, om nu bekend te maken, dat tal van burgers en arbeiders besloten hadden zich die prijsver hooging niet te laten welgevallen en geen melk te koopen tegen een hoogeren prijs. Men bleek onder de klanten zeer solidair menig melkverkooper verkocht geen liter van zjjnen voorraad, terwjjl andere boeren, die niet tot verhooging van prjjs waren overgegaan, geen melk genoeg hadden om aan de aanvragen te voldoen N. R. Ct. De jongen die sedert Zaterdag te Deventer vermist werd, is gisteren leven loos uit den IJsel opgevischt. Een bescheidens. Werkelijk rijke lui praten nooit over hun geld.,, hoor je mjj Donderdag 29 Augustus 1901, van PAARDEN ONDER DEN MAN, die ineens niet meer dan f 40, (op de korte baan) hebben gewonnen. AANGIFTE op dien dag tot ’s middags 12 uur bij D. TWERDA, in ’t „Wapen van Wonseradeel” te Bolsward. De oppasser knipte met de oogen en glimlachte. Hy ergerde zich niet over den meikever der krankzinnige. Hy was volstrekt geen ruwe, hardvochtige kerel. Alleen in noodzakeiyke gevallen gaf hy een douche hy nam nu en dan eens wat van het eten der krankzinnigen af en gaf krankzinnigen die geweld maakten een pak met den stok. Maar overigens was het heel goed bij hem uit te houden. Een aanval van woede van aan vervolgingswaanzin lijdenden deed hem in lachen uitbarsten. Zyne sterke zenuwen waren tegen alles bestand. „Waar dan?' vroeg hy. „Hier!' antwoordde zy en toonde hem een gat in den wand. „Een gat in den wand?' vroeg hy ge ërgerd. „Dat mag je niet doen hoor!' Daarop stapte hy zonder verdere compli menten de cel binnen en gaf haar een flinken klap op de wang. De krankzinnige had berouw dat zy hem het gat had ge toond, maar zy was ook nog jong en niet slim genoeg. De oude krankzinnige in no. 20 zou zoo niet hebben gehandeld. De verzameling van „kostbare steenen' die deze er op na hield, zou men niet hebben ontdekt! De oppasser bekeek het gat eens. Hy stak den vinger er in, maar vond geen mei kever. Hy scheen na te denken en krabde zich achter de ooren. „Stop toch myn meikever niet in je hoofd!' zeide de krankzinnige weenend. Zy beproefde met hare hand in het haar van den oppasser te zoeken op de plaats waar deze zich achter het oor had gekrabd. „Houd je gemak, mal spook!' bromde deze. Zy trok zich in een hoek terug en schreide luide. „Houd je mond!' snauwde hij haar toe. Zy keek met loerenden blik naar het plompe hoofd van den opzichter en riep lachend: „Ik zie hem!' Zij wees naar het borstelige haar dat den schedel van den oppasser bedekte. Deze streek er onwillekeurig met de hand door. De krankzinnige sperde de oogen wyd open, ’t Speet haar opnieuw hem er opmerkzaam op te hebben gemaakt, en ze vleide: „Druk hem toch niet dood! Geef hem my terug! Och toe, asjeblieit!' „Mond houden hoor, geen gekheden!' Hy ging naar buiten. De krankzinnige droogde hare tranen en zette zich in den versten hoek. Zy was zeer ernstig gestemd. Achter haar mooi voorhoofd, dat afwisselend gerimpeld en glad was, schenen hare ge dachten ijverig bezig te zyn. Zy sprak evenwel niet meer over den meikever. Sinds de oppasser haar wat brood had onthouden, dat daarop door de familie van den voprtreffelyken man werd gebruikt, begreep ze, dat het gat „voor den meikever' haar geen goed deed. Ze sloeg haastig de oogen naar den grond, wanneer hy de cel binnentrad. Met sidderende borst zag zy rustig toe. wanneer hy hare cel inspecteerde. Maar het safierblauw harer oogen wierp lichtende vlammen van onder de neerge slagen wimpers. Hy was niet lastig en hield slechts vluchtig inspectie. „Goed, goed!' zeide hy toen. Daarop keerde hy haar even den rug toe en van die gelegenheid maakte zy ge bruik om een langen, hartstochtelyken blik op zyn kroesharigen schedel te werpen. Plotseling wendde zich de wachter om en zag dien blik. „Wat ben je toch een mal schepsel!' riep hy lachend. Hjj had den meikever nog niet vergeten, maar nu beging hy den dommen streek haar toe te roepen: „Ja, ja daar zit hjj in!' Daarbij wees hij ter hoogte van zjjn slaap. Zy sidderde en hare oogen bliksemden van toorn en verlangen tegelyk. Vóór hy weg ging trad hjj een oogenblik aan het venster. De groote tuin lag daar mooi, badend in den glans der zon. Een bloemperk met geraniums bloeide, een groote metalen kogel weerkaatste het licht en eene hen met hare kiekens deden zich tegoed aan koren dat voor hen was uitgestrooid. Onhoorbaar kwam de waanzinnige nader. Pare wangen brandden^ hare neusvleugels Balk, 22 Aug. Gisteravond had in bet naburige Harich een ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch betrekkelijk nog al goed afliep. Terwijl dr. Tromp alhier n.l. dat dorp in zijn rijtuig passeerde, schrok eensklaps het paard,sprong dadelijk terzijde en kwam gedeeltelijk in een bermsloot terecht, die door z.g. puntdraad van den weg is gescheiden. Hier bleef het dier even achter hangen, doch stierf al heel spoedig. De voerman geraakte te water, doch kwam met een nat pak en den schrik vrij, terwijl dr. T. ongedeerd in den wagen bleef, die op den berm was blijven staan. Hem. Oldeph. en Ndw., 22 Aug. De landbouwer B. te K., die een akker ploegde, dreef, zonder het te willen, het kouter door een in den grond verborgen wespennest. De aldus gestoorde en verdre ven diertjes lieten zich geducht gelden: bij honderden vielen ze ploeger en paarden aan, die op hun beurt verdreven en bovendien hevig gestoken werden. De eerste heeft, naar men ons mededeelt, geneeskundigen bijstand moeten inroepen. 22 Augs. Op onderscheidene boer derijen in deze gemeente heerscht vlekziekte onder de varkens. In de laatste dagen breidt deze ziekte zich uit. De niet aangetaste dieren worden nu hier en daar met serum behandeld. Wel wat laat, om er baat van te verwachten! Met de varkensziekte gaat beweren velen de palingziekte ge paard (verband van gelijktijdigheid Thans is het weer zoo. De ziekte onder de visschen heeft storing veroorzaakt in de verzending van dit waterbanket naar Londeneene palingschuit uit Heeg zette de lading reeds te Amsterdam af. Kippenburg, 21 Aug. Hoe gevaarlijk een wespenbeet zijn kan, ondervond eene vrouw alhier. Zij kreeg n.l. zulk een hevigen steek in de wang, dat dit lichaamsdeel zeer sterk opzwol. Geneeskundige hulp bleek zeer noodzakelijk. Uit den Zuid-oosthoek, 22 Augs. Het ziet er met de weide voor het vee in deze streken niet rooskleurig uit. De aan houdende droogte is oorzaak, dat de wei landen totaal kaal en wit gebrand zijn. Sommige boeren op de hooge zandgronden zijn reeds genoodzaakt hooi te voederen. Vit is wel jammer, daar de hooiprjjzen dit jaar buitengewoon hoog waren. Knollen en spurrie kunnen wegens de droogte niet groeien. Ook van dit herfstvoeder zal dus wellicht met veel terecht komen. Wie tegenwoordig niet te klagen heeft, dat is de bjjker. De laatste twee weken heoben de bijen uitstekend gewerkt. Som mige korven moeten met 2 of 3 „opzetters' worden voorzien, om de bijeenvergaarde honig en was te kunnen bergen. Koopers van „vette* bijen ziet men nog niet veel. Het is in de laatste jaren meer en meer de gewoonte, den gevulden korf m zjjn geheel te verkoopen. Aan „uitbre ken' doet men niet veel meer. De oogst der bouwlanden Ijjkt goed. Aardappels zijn best van deugd, maar klein van stuk. Dit laatste schijnt ook het geval te zullen worden met ue boomvruchten. Vooral de pruimen zijn klein en zeer laat rjjP. Alles schijnt dus de nadeelige gevolgen van de droogte ondervonden te hebben. He pk. Hieuwsbl. v. Fr. Ongelukken, Een jongen, die den spoorwegoverweg bij de Schoontjeslaan te Haarlem wilde oversteken, terwijl de boom neergelaten was, is door een trein gegrepen en verpletterd. In de stoomsmederij van den heer A. D., te Rozendaal (N.-Br.), heeft een werkman koperen splinters in de oogen gekregen. De ongelukkige zal het gebruik van beide T Bolswardsche Courant. OP fï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1