Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 69. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD JOLSWAR» EN WONSERADEEL DONDERDAG 29 AUGUSTUS. g BOLSWARDSCHE KERMIS. BINNENLAND. VOOR ml ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ots. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. velen er in gevlogen, dezer dagen nog iemand uit Antwerpen, die genoemde provincie be zocht. Door zekere A., te Odoornveld, zijn ze dien toerist verkocht en geleverd; eerst later bleek hem, door deskundigen voorge licht, dat de gekochte potjes totaal zonder waarde waren. Tijd. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Crt. Het dient gezegd dat de directies der Holland-Friesland lijn (AmsterdamLem mer) en der Nederlandsche Tramweg Maat schappij profiteeren van ’s menschen zwak, graag eens wat „nieuws* te willen. Nudes Zondags een beperkte dienst moet gereden worden, gaan ze pleiziertochtjes met tram en stoomboot organiseeren en moge men wel eens beweren, dat de Friezen stug en stijf zijn, de directies zouden het u wel anders vertellen. Eerst werd een tocht naar ürk onder nomen, verleden Zondag ging het van Lemmer naar Kampen. Beide keeren flink passagierseen fantarekorps was aan boord en het gezelschap was op de terugreis zoo tevreden over het uitstapje, dat men op het dek een... dansje ging maken. Natuur lijk werd ook de skotse tqje, de echt- Friesche dans gedanst en wie zal dan nog kunnen spreken van stugheid en stijfheid bij zulk een gezelschap Door het succes dezer beide pleziertocnten aangemoedigd zal Zondag a.s. een pleiziervaart naar Enk- huizen ondernomen worden, zoodat ook de genoodzaakt hooi te voederen, wat natuurlijk de winterprovisie erg doet slinken. Een weinig regen kan de meeste landerijen niet meer batenalleen kunnen ze wat opgefrischt worden, vooral ook daar de beste groeitijd met deze maand voorbij is. De rogge is flink droog binnengekomen en heeft veel stroo geleverd. Ook de zaadop- brengst lijkt zeer goed te zullen zijn. Met de veldvruchten staat het er over t geheel best voor; bijna zonder uitzondering roemt men de kwaliteit der aardappelen, terwijl de peulgewassen een flinken oogst leveren. Hem. Oldeph. en Ndw., 26 Aug. Een jongen alhier, die met zijn loophengel langs de slooten geen succes had, slaagde beter op het land. Een grazend schaap daar beet zoo goed raak, dat de rijksveearts geroepen moest worden om de haken uit te snijden, ’n Dwaas schaapje zeker, maar dwazer nog was dat andere dier, dat liever z’n staart gaf dan zich te laten vangen. De verblufte melkster bleef met den staart in handen achter, terwijl het beestje er met de melk van door ging. De staartendief. Omtrent de aanhouding van den staarten dief, meldt men nog uit Sloterdijk: Bjj het verhoor dat de aangehoudene onderging bleekt hij te zijn Karl August Friedrich Fer dinand Heinisch, paardenknecht of slachter, verblijf houdende in een logement in de Wijde Kapelsteeg, geboren te Mansfeld. Hij bekende de diverse paardenstaarten van het haar te hebben ontdaan, en dat het motief daartoe was dat hij door verkoop van het haar naar zijn mededeeling aan den borstelfabrikant 8. Buvente in de Warmoes- straat in zijn onderhoud trachtte te voor zien. Nadat alle judicieele vormen waren in acht genomen werd de Duitscher zwaar geboeid want hij was een woesteling en had in het arrestantenlokaal al een deur weten te vernielen door de gemeente en onbezoldigd rijksveldwachters J. Padmos en J. Westdorp, resp. gestationeerd te Slo terdijk en te Groote IJpolder, geleid voor den officier van justitie te Amsterdam, welke autoriteit hem terstond naar het huis van bewaring deed overbrengen. Of men nu het kwaad gekeerd heeft, of er geen meer individuen zijn, die de paarden zoo mishandelen, is vanzelf niet met zeker heid te zeggen, maar, mocht dit het geval zijn, men kan verwachten dat door de arres tatie van een hunner collega’s zij z ch vooreerst wel stil zullen houden. Oudheden In Drente ontstaat van lieverlede een nieuwe tak van industrie. Zooals bekend is, levert dat antieke landschap nogal eens een voorwerp, afkomstig uit het grijs ver leden, hetwelk voor oudheidkundigen veel aantrekkelijks heeft en door enkele musea voor veel geld wordt aangekocht. Daaronder bekleeden de urnen uit de graven der oudste bewoners, die in Drente nog menigvuldig worden aangetroffsn, een niet geringe plaats. Maar in plaats van die antieke voorwerpen gaat men er potjes aan den man brengen, die onecht en namaaksel zijn. Zijn dezs geheel afgewerkt, dan graaft men ze in den grond, graaft ze later op, enz., en brengt ze daarna in den handel ais echte Keninginnedei to Makkum. Dê' waerd üs in boekje stjflrd mei in orarje-omslach en op dy omslach Frysk lézen. „Utbylding en optocht, op ’t tou set fen de keninginne-forieniging „Makkum*, 31 Augs. 1901“, stie der op. Kom, den scille de Makkumers op dy dei in historyske omgong halde, tochten wy foartynienen en tige nijsgierrich noasken wy it himpen boekje trocb. Nou, dêr wier alderearst in stikje Fryske skiednis yn biskreaun: dy fen ’t jier 1420, for safier Makkum dêr yn bibelle is. Óm dy tiid hinne hiene min de tsjier- deiyen yn-inoar om fen Skieringers en Fetkeapers. Sikke Sjaerdema, de foarman fen ’e earsten, woe ten Makkum sa’n soarte fen festing meitsje for syn ploecbje, mar Tsjaerd Aylva-en-hjarre, de Fetkeapersljue, rieden him op in slüchslimme manear toar de kroade. Hja soargen det de Hollanske foetfeinten dy ’t to Makkum wieme om de Skieringers to helpen, binaud waerden, gau hjar skippen opsochten en der ütstrieken. Do kamen de Fetkeapers yn ’t gea en sljuchtene de skansen wer dy ’t der al oanlein wieme. Disse skiednis scille de Makkumers nou op keninginnedei ütbyldzje. Min fynt it plan en de biskriüwing fen ’t feest ek yn it boekje. It is moai bitocht, det feest. En it is moai bitocht, det boekje. Hwent it feest jowt in stikje yn-Frvske skiednis, en it boekje it biwiis det de Makkumer Friezen, mei de heer S. v. d. Burg, dy ’t it boekje opsteld hat fen ein afoan, in Frysk feest yette op Fryske wize halde kinne en wolle. Det der Frysk songen wirde scil bij dizze strekt. Een vrij talrijke bende Zigeuners heeft pogingen gedaan het grondgebied van Arnhem binnen te komen. Aan de grens werden zij aangehouden door Rijks- en gemeentepolitie en op last van den procureur-generaal ge- kampeerd op Bronbeek, vanwaar zij in de richting van Utrecht zullen worden getrans porteerd onder militair geleide, met bestem ming naar Engeland. Arm kind. Eenige spelende kinderen te Gestel hebben hun zevenjarig speelmak kertje met lucifers in brand gestoken. De knaap is met brandwonden overdekt, en zijn toestand is zorgwekkend. gelegenheid, is al sa moai. En v. d. B. hat nei myn sin in goede kar dien do ’t er syn fredesang makke op ’e wize fen Piter Jelles’ „Oan ’e kant fen ’e silv’ren mar. Hab in bulte wille op Keninginnedei, Makkumers Sneek, 26 Augs. Bouwen valt niet mee vooral niet van gasfabrieken. Dat bleek in onze jongste raadszitting. Daar werd uitvoering gegeven aan het indertijd genomen besluit, om ons een nieuwe lichtverschaffer te bezorgen. Men hoopte er met één ton of iets meer af te komen. Maar onzen vroeden mannen werd ’t al spoedig duidelijk, dat we voor een ton maar een half spulletje zouden krijgen en zoo hoorden we dan jl. Zaterdag, dat men eene fabriek gaat stichten, waar van de kosten vooiloopig geraamd zijn op f211.568. De heer Veen had gaarne gezien, dat bij het plan opgenomen was, aan beide kanten van de straat, die naar de fabriek zal leiden, bouwterrein te maken. Maar de Voorzitter kwam met zulke bezwaren daar tegen, dat de stichting van de fabriek zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De Raad benoemde verder tot leeraar in het teekenen aan de H. B School en Indu strieschool den heer J. J. Bauer te Brielle. Lemmer, 27 Augs. Van 20 tot en met 26 dezer maand zijn op de nieuwe tramlijn van hier naar Joure 2000 personen ver voerd. Ook schijnen de pleizierreizen des Zondags met de salonbooten van de Hol landFriesland lijn zeer bjj het publiek in den smaak te vallen gisteren toch maakten weer ruim 500 personen van de pleizier- reis met de salonboot „Bolsward* naar Kampen gebruik. Noordwolde, 24 Aug. Heden werden door den agent Bosma alhier twee vluchte lingen uit de kolonie Veenhuizen naar hun domicilie teruggebracht. Teneinde aan het speurend oog der politie te ontkomen, had de een zijne gestichts-kleeding tegen burger- kleeding verwisseld, doch zijn ongewone wijze van bandelen in de vrije maatschappij bracht hem al spoedig in verdenking. De ander dacht het terrein der politie te ont wijken door zich te begeven in de richting naar Oldeberkoop, doch ook deze werd door B. ingehaald en bij zijn kameraad in het huis van bewaring gebracht. Hepk. Adv. BI. v. Fr. Sneek, 26 Aug. De gemeente Wijm- britseradeel begint vooruitstrevend te wor den: in de jongste raadszitting werd een conceptverordening ingediend voor een te stichten pensioenfonds voor gemeente-amb- tenaren. Uitgesloten van dat fonds zijn zij, die reeds een pensioen in ’t vooruitzicht heoben. Recht op uitkeering kan plaats vinden op 65 jarigen leeftijd. De deelhebbers moeten 3% van hunne jaarwedde bijdragen. De maximum-uiikeermg is 2/j van de genoten jaarwedde. 27 Aug. Vier candidaten voor éóne vacature in den Raad en onder die vier nog wei twee liberalen, de heer A. Bakker en ’t in de laatste dagen bekend geworden af tredend raadslid, de heer Th. Camphuis. Verder kwamen de tegenpartijen aandra gen met den anti-revolutionair F. Blok en den volksman P. J. v. d. Horst. ’t Lydt geen twijfel of er zal 9 Sept. a.s. weer warm gestreden worden. Wie van ’t viertal ’t zal halen? Vrij zeker krijgen we eerst eene herstemming tusschen een liberaal en een anti-revolutionair. Vrijdag j.l. vonden een paar kleine kinderen een gouden dameshorloge. Spoedig was daarbij de dienstmeid van een der ker mistenten. Deze kreeg het horloge in handen, om even bij den heer N., horlogemaker, te vragen of ’t een gouden horloge was en waarde bad. Op ’t bevestigend antwoord wilde zij het horloge wel verkoopen, doch de heer N. deed dat maar liever niet. Toen ging de meid weer naar buiten en vertelde aan ’t kind, dat buiten stond te wachten, (’t horloge was in de Burgstraat gevonden,) dat ’t horloge geen waarde had. Voor een kwartje kocht zij ’t daarop van de kleine. Spoedig werd de politie van deze zaak onverricht en deze wist dienstmeid en horloge op te sporen. Het laatste werd op het bureau van politie gedeponeerd. De eigenares is thans gevonden en reeds weder in het bezit van wat zij verloor. Het was de dochter van den heer P. alhier. Gaasterland, 26 Aug. In onze ge meente en euvirons is het met de meeste weilanden vooral de hooggelegene, vanwege de langdurige droogte treurig gesteld. Een bijna vuucroode kleur ligt over alles ge spreid. Het gebrek aan voedsel voor het vee is alzoo grootmenig boer is reeds West-Friezen eens zullen kunnen kennis maken met hnnne oostelijke broertjes en zusjes, die voor plezier uit zijn. Nu we over de FrieslandHollandlijn spreken moeten we ook wel vermelden, dat de speciaal voor deze lijn gemaakte haven te Lemmer, zich niet van eene gunstige zijde laat kennen. In de eerste plaats is ze te klein zoodat de stoombooten er niet in draaien kunnen; in de tweede plaats geeft het passeeren van den te nauwen ingang door een brughoofd te veel oponthoud. Bij kalm weder geeft dit al zwarighedenhoe zal het gaan wanneer de najaarsbuien de zee eens onstuimig maken En hoe, wan neer na stevige vorst de dooi invalt, de westenwind het zeeijs voor de haven van de Lemmer drijft? Men weet het, de haven te Lemmer is door ijsgang nog vaak weken gesloten, wanneer de scheepvaart op alle andere Zuiderzeehavens al weder geopend is. Toch zal de dienst der Friesland—Hol landlijn bij strenge vorst noode gestaakt behoeven te worden. De haven van Har lingen is bijna nooit door ijs geslotenhet ligt dan in het plan de booten van Am sterdam naar Harlingen te laten stoomen, waar ook de Nederlandsche Tramweg Maatschappij hare lijnen heeft. Met dat doel zijn reeds rails naar de haven gelegd. Dat de Holland—Frieslandlijn ook voor de poste rijen verbetering geeft, ligt voor de hand. Post men te Heerenveen, Joure en andere plaatsen nu ’s avonds voor 10 uur, dan komt de brief den anderen morgen in de eerste bestelling (circa 8 uur) te Amster dam. Dit geeft eene vervroeging van min stens 2 uur. Boven het westen van ons land woedde Maandagmorgen in de vroegte een onweers bui, aandrijvende van zuidelijke richting. Te acht uur was zij boven Vlissingen, terwijl zij ongeveer een uur later boven de residentie losbrak. Vergezeld van hevige regenstroomen, zal deze, zoolang verwachte en op vele plaatsen vurig gewenschte bui veel goed hebben gedaan. De sterke zuid- westelflke wind echter en de hevige be wolking, die er op zijn gevolgd, doen vreezen, dat de natuur, wier evenwicht bjj ons helaas zoo weinig velen kan, nu weer eens een poosje overstuur zal zijn. Hopen wij, dat de zomer nog niet vooroij is 1 De toestand van den dierentemmer Charles die tijdens de kermis te Rotterdam bij een voorstelling door een zijner leeuwen werd aangevallen en gekwetst, is van dien aard, dat hij nog steeds te bed ligt. Bjj een andere vechtpartij in het hok tusschen twee leeuwen werd de een in de poot zoodanig gebeten, dat hij niet loopen kon en niet vervoerd kon worden. Ongeluk bij een wielerwedstrijd. Zondag zjjn te Woensel bij Eindhoven bij een wielerwedstrijd zeer ernstige onge lukken gebeurd. Eau der wielrijders kwam in aanraking met den stok van den veld wachter, die de omstanders op een afstand trachtte te houden. De man had zijn stok onder den arm, waardoor hij zelf den weg gedeeltelijk versperde. De wielrijders vielen over en door elkaareen 20-jarige jongeling uit Helmond bleef op de plaats dood, een ander uit Strijp en een uit Tongerle werden antieke waar. Naar wij vernemen zijn reeds I zwaar gekwetst. De veldwachter werd zoo i--1-j-j--j zwaar gekneusd, dat hij in zorgwekkenden toestand verkeert. Een automobiel, die te Scheveningen achter het Hotel des Galeries tegen het hek stond geposteerd, vatte eensklaps met een geweldigen slag vuur. De benzine was ontploft. De vlammen sloegen zeer hoog, tot aan de tweede étage, terwijl de vonken hoog in de lucht over het hotel vlogen. Ofschoon er dus wel gevaar bestond voor het hotel, heeft de vlam geen schade ver oorzaakt. De plannen voor den aanleg van een stoomtram op het eiland Texel van Oude- schild naar den Burg en de Waal zijn, naar men mededeelde, in zooverre gevor derd, dat met den aanleg terstond wordt begonnen, als de gemeente den weg ver- Ze is weer op komst, de vroolijke klant. Met hare kramen en spelen zal zjj zich morgen Donderdag bij het Bolswardsche publiek aandienen om gedurende zes dagen te verblijven. En Bolsward zal ook nu weer doen blyken. dat zjj hecht aan het jaarlijksche feest, de oorspronkelijke jaar markt. Het Bolswardsche publiek zal niet aai zelen, het verblijf der gast binnen onze veste, zoo aangenaam mogelijk te maken, het zal niet in gebreke blijven de beschei denheid die de kermis kenmerkt, te waar- deeren, want wie weet het niet „de kermis komt maar eens in ’t jaar“. Welaan dan, Bolswardsche jonkheid, welaan dan, een tijd van ontspanning nadert, vier feest op gepaste wijze zooals het betaamt, vier feest, geniet met opge wektheid van het schoone en goede, dat men u bp de kermis aan zal bieden, het zü u van harte gegund En gij ouderen van jaren, zij het niet op die wijze als toen gij nog jong waart, gij zult gewis ’t uwe doen tot verhooging der feestvreugde, opdat van de Bolswardsche kermis gezegd kan worden, dat er heerschte ééne stemming, één genot, één geest. Wat de kermis dit jaar brengen zal? In ons vorig nommer gaven wij reeds eene opsomming. Het zjjn bijna alle oude bekenden. De nog veel verfraaide stoom- caroussel van J. Huiskens, een Paradetent van Hart, de Kinomatograaf van Slieker, het Panorama van Damman, een lucht schommel van Sipkens en het Museum International van onzen stadgenoot Bak- kerus zullen allen trachten u genot, en vermaak te verschaffen. De heer Lauwers, de van ouds bekende gezichtkundige, ont breekt niet op ’t appèl. Nu de Tentoonstelling zooveel afwis seling brengt en dagelijks concerten worden gegeven, was het te verwachten, dat in „de Doele” geen Tooneelgezelschap kon worden geëngageerd, met kans van eene goede reussite. Toch slaagde men er in voor Zondag een uitstekend gezelschap onder Directie van den heer Vleugels van Rotterdam te doen optreden. De roem welke dit gezelschap op de Leeuwarder kermis in „de Harmonie” behaalde, zal ongetwijfeld velen naar „de Doele” doen gaan om te profiteeren van een uitstekend café chantant gezelschap. In „Amicitia” komt de heer Henri ter Hall met een grand spectacle concert varié, en zal ook zonder twijfel weer volle zalen trekken, terwijl in verschillende andere lokalen gelegenheid zal bestaan voor muziek en dans. Er komt dus ditmaal genoeg om te genieten en te profiteeren, mits vergezeld door goeden lust en niet te vergeten, een flink gevulde portemonnaie. Want dat zijn machtige factoren, welke wy ieder van harte toewenschen. Bolswardsche Courant. (i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1