Veertigste Jaargang. 1901. No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSERAÖEEE E •Ti L I u a LEUGEN. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. BINNENLAND. 1 FLORALIAFEEST. VOOR INGEZONDEN. 4 ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vrijdag 13 September 1901, Ja Ontwaakt, gij die slaapt in de zonde, met spoed Dat Christus ook o ver U lichte! De Génestbt. maken. „Je gaan, derwijzer. „Zie je, ’t zou je promotie kunnen vertragen. „En ter wille der spoedigste promotie en van enkele guldens salaris meer, verloochent ook deze jonge man zijne prin cipes. Hoevelen ook buigen en krimpen voor booggeplaatsten of anderen, die zij noodig hebben, ook al ter wille van tijdelijk voordeel, terwijl zij hen inwendig haten of minachten Wie telt degenen, die van geloof of poli tieke overtuiging veranderen, zooals men van jas verwisselt; wie telt ze, die met het Heiligste handel drijven Wie streeft nog naar idealisme, wie arbeidt aan zijn ziel? „En de menschen verloochnen hun ziel, En naar ’t eeuwige leven vraagt geen." klaagt onze dichteres. Maar wee die menschen, als de neerge bogen ziel zich eindelijk opricht en vraagt om het voedsel, haar te lang onthouden Wee hen, als zware ziekte of ongeluk onderbreken dat gejacht en gekuip om eer en voordeelals de Dood zich over hen buigt en hun rekenschap vraagt, wat ze gedaan hebben met hun mooi leven. Wat is er in couranten en menschen- monden een drukte geweest over de daad van Luccheni, den moordenaar yan een zachte, lijdende vorstin, den dweper, in wiens zwakke koortsige hersenen vonkte de idéé, de idéé, die hem greep en niet weer losliet, tot de arme in zijn waanzin meende dat de messtoot op een onschuldige zou doen breken den ijzeren muur van onrecht, en dat de knal van zijn revolver zou zijn het sein voor een verloste mensch- heid en wat is er gejubeld toen de onmensch de onmenschelijke straf kreeg van te ver kwijnen in een onderaardsche cel, een mar teling, duizendmaal erger dan brandstapel of pijnbank. Achter hoeveel mooie woorden bedekt men het moorden op het oorlogsveld De arme, die uit honger een brood steelt, krijgt hechtenis; maar woekeraars zijn ge ëerde burgers. Bedriegen is wel zonde, maar in den handel is het eervolmen noemt het dan „zaken doen.“ Een driftkop, die een ander in woede een verminkende stoot toebrengt, wordt gearres teerd. Maar wat openbaren de enquêtes. Woudsend. Zaterdag j.l. werd de brug over de Ee tot doorlating van een vaartuig afgedraaid, toen nog een paar meisjes op ’t beweegbaar gedeelte stonden. Ze wilden er haastig afgaan, wat de eene geluktede andere, ’n 10-jarig kind van den arbeider T. de V., verloor ’t evenwicht en stortte in ’t diepe vaarwater. Er waren geen reddingsmiddelen en ’t kind dreef voor de oogen der toeschouwers door den stroom naar de ducdalf, waar ’t met het hoofd naar beneden wegzonk. Nu kwam er hulp. De 60-jarige Minze Visser trekt buis en klompen uit en springt ’t kind na. Hij verdwijnt in ’t water en komt met het meisje weer boven. Een schouw kwam toeschieten en nam ’t kind over en V. zelf, steunende aan een haak, bereikte den wal. Workum, 9 Sept. In geen jaren is de Paardenmarkt alhier zoo druk bezocht ge weest als dit jaar. Ruim 100 paarden ston den aan de lijn, waaronder vele jonge paarden. Hoewel het aantal bezoekers en koop lieden groot was, kon toch de handel niet levendig genoemd worden. Westergo, 9 Sept. Eergisteren werd in Friesland de speciale jacht op waterwild geslotende heropening volgt 21 Sept. a.s. de opening van de groote jacht (grof wild, hazen en fazanten) 28 Sept., met zonsopgang. De resultaten der geëindigde kleine jacht waren in de laatste dagen bevredigend, in zonderheid op eenden en snippen, welke laatste door de hooge winden naar de lage landen waren gevoerd. De prijzen van het wild waren in de laatste week als volgt eenden 35—50 ct., sloppen 25 ct., talingen 2025 ct., watersnippen 3540 ct., smienten 2530 ct., pijlstaarten 35 ct. Gaasterland, 9 Sept. In onze gemeente staat het er met de meeste weilanden zeer treurig voor. Door de langdurige droogte en koude der jongste dagen is de hoeveel heid gras in die mate verminderd, dat ze lang niet meer toereikend is, het vee vol doende te voeden. Menig boer is thans ge noodzaakt zijn melkvee in de z.g. „buiten landen" (vaak op grooten afstand van de boerderij gelegen) te laten grazen, waar evenwel ook al niet veel aanwezig is. Ge woonlijk wordt naar deze landerijen het jongvee gebrachtenkelen brengen er hun melkvee in.Bij dezen treurigen toestand komt nog een rupsenplaag, waardoor menig stuk weiland in erge mate geteisterd wordt. 9 Sept. Heden had de publieke ver huring aan de lijstervangers plaats van de bosschen in onze gemeente, eigen aan de maatschappij „Gaasterland". De totale op brengst der 37 perceelen bedroeg f 616,22. Vorige jaren, toen aan ieder aanvrager vergunning werd verleend a 25 cent bedroeg die opbrengst ruim f 409 minder. Heerenveen, 9 Sept. Men wil, dat onze Kamer ons een betere pasmunt zal geven voor onze „kleine en blikkerige" dubbeltjes; in onze plaats echter hoort men hoe langer hoe meer de verzuchting en wie verlost er ons van de plaag der honden, die „te groot en te bijterig" zijn? Heden werd iemand zoo ernstig door een hond gebeten, dat hij de wond door een geneesheer moest laten verbinden. Deze vertelde hem, dat hij vandaag de zesde reeds was. Hallum, 9 Sept. Heden geraakte een kar, bespannen met twee paarden, aan de haal. De bestuurder P. de Groot kwam te vallen en moest dientengevolge onder ge neeskundige behandeling worden gesteld. De karbak viel van het onderstel en de paarden liepen daarmee tot de huizing waar ze behoorden. Balk. 9 Sept. In ’t naburige Woudsend is Zaterdagavond de schippersknecht K. thuis behoorende te Bakhuizen, over boord geraakt en verdronken. Te Oudemirdum geraakte voor een paar dagen een jongetje onder de postkaraan een zijner beenen werd hij vrij ernstig gewond. Hepk. Adv. BI. v. Fr. Barnum en Bailey. Aan de vergunning aan Barnum en Bailey van 19 tot 22 Sept, op het Alexanderveld te ’s Hage voorstellingen te geven, hebben B. en W. van de hofstad de voorwaarde verbonden, dat het uitgestrekte terrein door een 2 meter hooge omheining moet worden afgesloteneen werk dat duizenden zal kosten en waarmee scheepsladingen van hout zijn gemoeid. Naar de Haagsche briefschrijver van de N. Gron. Ct. mede deelt, gingen de kwartiermakers van B. B. daartoe met een bekend aannemer onder handelen; hij vroeg een tamelijk hoogen prijs, maar men dong er niet op af. Alleen vroegen de heeren hoeveel het wel kosten zou als het in 5 uren werd uitgevoerd. De over straffeloos geduide fabriekstoestanden Men mag luisteren naar lezingen over gelijkheid en broederschap en liefdemaar laat niemand wagen in de maatschappij te leven naar deze beginselen. Hij maakt zich slechts belachelijk. Laten wij zijn vrije menschen, niet ge- bogene door leugen, huichelarij en sleur, want deze drie kunnen ons worden tot misdaad, als wij ons bewust zijn dat zij ons omkronkeld houden en wij rukken ons niet los. W. aannemer keek als verslagen. Hij had er minstens zooveel dagen voor noodig. Neen in 5 uren moest ’t worden gedaan het koste wat het wilde. De aannemer accep teerde het voor een vrij wat hooger bedrag en de heeren van het circus gingen heen met de woorden„Goed, afgesproken, hé, in 5 uuren gij zorgt ook voor het afbre ken? Ge kunt daarvoor het hout krijgen, daar hebben we niets aan." Dat hout nu representeert een bedrag van duizenden gulden. Of Barnum ook rekent zaken te doen in den Haag. De middagvoorstelling van Barnum en Bailey is te Utrecht niet doorgegaan wegens de drassigheid van het terrein. Het Hbld. deelt mede, dat de firma wed. A. Schrijver te Amsterdam met Bamum en Bailey heeft gecontracteerd, op de geheele tournée door Nederland de levensmiddelen te leveren. Een denkbeeld van hetgeen noodig is, krijgt men wanneer men leest dat in twee dagen te Nijmegen gebruikt werden: „twee geslachte ossen, zes geslachte varkens, twee geslachte schapen, 125 pond gezouten varkensvleesch, 500 K.G. aardappelen, 50 K.G. havermout, 2100 cadetjes, 200 brooden 1 K.G., 50 K.G. meel, 400 pond witte suiker, 400 liter melk, 3 liter room, 120 bos wortelen, 120 K.G. bieten, 50 K.G. spliterwten, 6 hammen en 25 K.G. waschzeep. Ons wordt de opmerking gemaakt, en het komt ons voor, dat zjj wel overweging verdient, dat er voor de intendance van elk leger zeker wel het een en ander zou te leeren zijn bij de leiders van „Bamum Bailey’s World Show". Wanneer men nagaat, dat zij in een vreemd land reizen meteen 1000-tal menschen en honderden groote en kleine dieren, dat zij op vele plaatsen slechts één dag, op andere hoogstens twee dagen vertoeven, terwijl toch de voeding op tijd niets te wenschen overlaat, dan krijgt men alle respect voor de „intendance" van het Amerikaansche uitspannings-etablissement. Bij menige groote manoeuvre in eigen land klopt alles lang niet zoo goed als hier. Roofvisschen. Te Drunen (N.-Br.) was een koe bezig in de spoorsloot haar dorst te lesschen, toen het dier plotseling achteruit sprong. Een oogenblik later lag een groote snoek in het zand te spartelen. De roofvisch had nameljjk in het water de onderlip van het rund vastgegrepen, en werd op deze zonderlinge wijze op het droge gebracht. Voor den koeherder was deze vangst een onverwacht buitenkansje. In de Friesche gemeente Ooststellingwerf werd een jongen bij het zwemmen in de vaart door een snoek dermate in het rechter been gebeten, dat de wonde door een dokter moest worden dichtgenaaid. Aan de beterende hand. De Bredasche Crt. verneemt dat de toestand van den heer S., die bij de ontploffing van het „geladen" aschbakje te Breda zoo ernstig gewond werd, vrij gunstig is. Er bestaat hoop, dat het gekwetste oog zal behouden blijven. De trommelvliezen waren niet ge- scneurd, maar door den hevigen knal werd de gewonde slechts tijdelijk verdoofd. Hij heeft het gehoor reeds terug. Schandelijk. Gistermorgen zeide de 17-jarige werkjongen P. de Waard uit Dordrecht te Z wij ndrecht tot eenige makkers „waaronder gewed dat ik van hier naar Dordt en terug zwem". „Om een kan jenever", zeiden de anderen. De weddenschap werd aanvaard en de W. begaf zich te water. Van Zwijndrecht naar Dordrecht ging ’t goed, op den terugweg van daar naar Zwijndrecht echter begon hij, onder den Zwijndrechtschen wal gekomen, te zinken. Stellig zou hij verdronken zijn, indien niet twee personen, te Zwijndrecht aan den wal staande, te water gesprongen waren en hem gegrepen hadden. Bewuste loos werd de Waard op den wal gehaald en daar zoolang geslagen, totdat hij weer bij bewustzijn kwam. Hjj is toen van Zwijndrecht naar Dord recht gebracht. D. Ct. Ongelooflijk. Onze correspondent te Heerenveen schrijft ons het volgende „De 91-jarige D. Glas, die 82 jaar onaf gebroken m de boomkweekerjj der firma W. Krijns te Joure, tot groote tevredenheid van zjjn patroons werkzaam was, kan wegens verval van krachten zijn werkzaamheden niet meer verrichten, zoodat hij niets kan verdienen en wel genoodzaakt zal worden om bij ’t armbestuur aan te kloppen. Wel een bewijs dat een pensioenwet voor oude en invalide werklieden dringend nood- zakeljjk is." Algem. Hand.BI. Sneek, 10 Sept. De uitslag van de raadsverkiezing, die hier gisteren plaats vond, sluit geheel met onze profetie in een vroeger nummer: herstemming tusschen den heer A. Bakker (lib.) en F. Blok (antir.) Hoe de herstemming op 20 Sept, uitvalt? Komen de liberalen getrouw ter stembus, dan bestaat er alle kans, dat de liberale candidaat slaagt. Maar blijven er weer zooals gisteren, een dikke vierhonderd weg, dan gaat de antirevolutionair, gesteund door de 108 stemmen van de volkspartij plus nog zooveel van de Camphuis categorie met de vlag strijken. 10 Sept, ’t Bouwen van een zieken huis door de Roomsch Katholieken, waar voor ’t huis van den heer A. Veen Ez. met tuin voor de som van f 16000 ten vorigen werd jare aangekocht, gaat voorloopig over. Men deelt ons mee, dat ’t terrein te laag ligt, om een voldoende waterlossing te krijgen naar de Franekervaart. ’t Ophoogen ervan moet met zooveel kosten gepaard gaan, dat men ’t maar wijselijk achtte, ’t gekochte pand vooreerst tot Mei 1902 aan den vroegeren eigenaar te verhuren* Laten wij zijn heerlijk vrije menschen, niet gebogenen door leugen, huichelarij en sleur, want deze drie kunnen ons worden tot misdaad, als wij ons bewust, zjjn dat zij ons omkronkeld houden en wij rukken ons niet los. ’t Is moeilijk om geheel yrij te worden voor ieder, die geboren wordt in het groote huisgezin, dat menschenwereld heet. Wèl helder moet het waarheidslicht schijnen in onze verblinde oogen, en wel forsch moeten de bazuinstooten schallen, die oproepen tot waar zijn. Onze maatschappij is een „practische" maatschappij, waar de sterken leven ten koste der zwakkenwaar een hardnek kige strijd wordt gestreden van broeders tegen broeders; en waar helaas maar al te dikwijls hij, die zichdoor liegen het meest opwerkt en het handigst anderen verdringt, de grootste brokken uit den schotel krijgt. Waarom ook niet De mensch is zichzelf het naast. Er moet gestreden worden, fel en venijnig, om maatschappelijken voor rang, en vooral geld verdiend, altijd maar meer. Deze leer wordt de jeugd al vroeg inge pompt, en alles wordt geofferd aan schijn. Naar het wezen der dingen wordt niet ge vraagd de glanzende oppervlakte is vol doende, laat dan het innerlijk maar rot zijn. „Neen jongen," zegt menige vader en moeder, „van een engagement met dat meisje kan niets komen. Je moet een rijk meisje trouwen, anders kun je je stand niet ophouden." En de gehoorzame zoon, van jongs af overtuigd dat stand en rijkdom in deze wereld de meest begeerlijke zaken zijn, laat het arme kind loopen, wier hartje al in vlam stond door de hofmakerij van den knappen luitenant; en in zijn ziel werd iets verstikt, iets heel reins, dat begon op te ranken in teere schoonheid en zong van geluk. Maar op zulke kleinigheden mag niet worden gelet, het eenige doel is „carrière moet niet naar die vergaderingen vermaant een hoofd zijn klasse on- Bovenstaand feest zal Vrijdag 13 Septem ber as., des avonds ten 8 ure, weder in „de Doele” worden gevierd. Een bijzondere avond zeer zeker, want het zal dan de twintigste maal zijn, dat Bestuurders met inzenders samen komen om op bescheiden wijze feest te vieren. Van harte hoopt het Bestuur, dat de ingezetenen van Bolsward, nu het ’t vieren van het twintigjarig bestaan van Floralia geldt, hetzelve zullen verblijden met de noodige geschenken, die ’t als prijzen voor de best gekweekte planten kan uitreiken. Ruim 200 aanvragen om stekken zjjn er geweest, zoodat al worden ze niet allen ingeleverd, de tentoonstelling iets belooft te worden. Vrijdagmiddag van 24 uur zullen de bloemen in de Doelezaal worden tentoon gesteld, leden en begunstigers hebben daar vrijen toegang, ieder ander kan er komen tegen betaling van 50 cent. Men kan zich dan overtuigen met hoeveel lust en zorg er gekweekt is. Vrijdagavond ten 6 ure is de zaal ge opend voor de inzenders en inzendsters en ten 7 ure voor andere personen boven den 16-jarigen leeftijd, tegen betaling van 10 cent per persoon, voor deze laatsten, voor zoover er plaatsruimte is. Bolswards ingezetenen weten het, onze fondsen zijn niet van dien aard, dat we zelf prjjzen kunnen koopentot nog toe, deden wij nooit te vergeefs een beroep op Uwe liefde voor Floralia, van daar, dat wij wederom op U durven rekenen en U met vrijmoedigheid durven vragen; zendt s. v. p. uwe geschenken Donderdagavond tusschen 7 en 10 uur in „de Doele”, het Bestuur houdt daar zitting en zal in dank Uwe feestgaven in ontvangst nemen. Bolswakd, den 7en Sept. 1901. Het Bestuur der Vereeniging „Floralia”, C. J. v. d. VEEN, Voorzitter. D. v.d. MEER. P. J. FENNEMA. K. v. RINGH. G. J. KEILMAN. J. HOMMES. Dr. C. J. NIEMEIJER. J. HEIJT. M. SCHOTMAN Mz. Notaris. re Bolswardsche Courant. OP I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1