Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 77. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Bd.SWA.RD EN WONSEH AOEEt DONDERDAG 26 SEPTEMBER. liXJNNKNLAJND. X X X X NA DE PARADE. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. $XXXXXXXXX,,XXXX.)OCXX$ Een tweegesprek tusschen den czaar en den generaal die de parade commandeerde. Naar het Duitsch van Alfred H. Fried. Verbrokkeling. Het Vaderland wijst er op, dat van een heid ter linkerzijde van de Tweede Kamer tot dusver bitter weinig te bespeuren valt. Van de sociaal-democraten verwondert dit het blad niet. Hun mag er geen verwjjt van worden gemaakt, dat zij niet aanstonds met vrijzinnig-democraten, Unie-liberalen en li beralen van behoudender merk in één hoek gaan kruipen. „Maar van de andere leden der oppositie gaat het blad voort valt dat niet mee. Verbrokkeld waren zij bij de stemming voor een derden candidaat-voorzitter, de eerste gelegenheid, hun geboden om de rijen te sluiten. „En nauwelijks was de Kamer bijeen, of onder mr. Druckers presidium vormden de vrijzinig-democraten een aparte club. „Er bestond ook in het vorig vierjarig tijdperk een vrjjzinnig-democratische kamer- club, waarin o. a. de heeren Borgesius en Lely zitting hadden. Thans zijn deze mannen en anderen nog, uitgeworpen, alsof hun ge zelschap de vrijzinnig democratische vaan bezoedelen zou, alsof een principieel ver schilpunt van voor het komend vierjarig tijdsbestek practisch belang van hun vorige broeders in den politieken strijd hen scheidde. „Het is mogelijk, dat er voeling en nauw verband zal komen tusschen de club-Drucker en een eventueele liberale-Unieclub en wy wenschen niets liever dan dit. Maar zoowel uitlatingen van kort geleden in de Arnhemsche Courant als deze rassche formatie van een vrjjzinnig-democratische kamerclub, wjjzen in andere richting. „Wist de oppositie niets beters te doen dan zich te splitsen De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, bljjkens mededeeling van den tijdelyken voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die Kamer in haar vergadering van 18 dezer besloten heeft den heer mr. J. Schokking, benoemd als lid der Kamer in het kiesdistrict Harlingen, niet als zoodanig toe te laten; dat dus in genoemd kiesdistrict een nieuwe verkiezing moet plaats hebben; heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 1 October a.s., de stemming zoo noodig op Donderdag 10 October d. a. v. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 17 October d, a. v. gegaan wordt, hoe de salarissen en de rijks- subsidie zijn onder de vigeerende wet en hoeveel die zullen bedragen onder de ge wijzigde. Het resultaat van dit onderzoek wordt medegedeeld aan eene gemengde commissie uit het Ned. ond. genootschap, den bond van onderw. en de vereeniging van hoofden van scholen, welke commissie ageert bij Ged. Staten om te voorkomen, dat de subsidiën, welke uit ’s rijks kas aan de gemeenten verstrekt worden voor het onder wijs, ten behoeve van andere takken van dienst besteed worden. De besturen van de plattelands gemeenten bepalen bijna overal de jaarwedden op het laagste bedrag, waar door belangrijke saldo’s van de onderwijs- subsidiën voor niet-onderwyszaken gebruikt kunnen worden, wat blijkens de toelich ting niet de bedoeling van den wetgever is geweest. Stavoren, 23 Sept. Voor de vacante betrekkingen van onderwijzer en onderwij zeres aan de openb. school alhier, aanvangs- jaarwedde f 500 hebben zich niet minder dan 40 sollicitanten aangemeld. Sondel, 23 Sept. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar zullen thans wederom 50 H.A. z.g. „buitenland*1 gelegen over de Langesloot, met Thomas’ slakken- meel bemest worden. Men is reeds weer met dit werk aangevangen. Dat dergelijke lan derijen dankbaar zijn voor de bemesting ook met kleiaarde, bewijzen de vele stukken tusschen Harich en Ypecolsga gelegen. Een groot deel er van prijkt in den zomer met prachtige klaver. Sneek. Terwijl de bladen reeds sedert weken schreven over veroordeelingen ten gevolge der met Januari in werking ge treden leerplichtwet, hoorden we hier nog niets van kantonrechterlijke behandelingen in dezen. Ja, de commissie voor de leer plicht vergaderde reeds meermalen en ver schillende ouders van leerplicht-delinquenten moesten voorkomen, maar of nu de woorden van zulke commissies veel invloed zullen hebben De langzaamheid onzer rechts pleging in kleine zaken waarom zijn in onze steden geen politierechtbanken voor snel recht? is spreekwoordelijk en had ten opzichte van de naleving der nieuwe wet tengevolge, dat die nog al eens over treden werd. Bij velen kwam het idee Och, ze doen ons toch niets. Dat laatste idee is nu zeker wel verdwe nen. In de vorige week werden 18 zaken betreffende school No. 3 alhier behandeld door den kantonrechter4 zaken werden ingetrokken, in één geval was de eisch f 1 of 1 dag, overigens over ’t algemeen f3 of 2 dagen. Uit de verdediging bleek, dat sommige kinderen wel naar school waren gezonden, doch eigenmachtig hadden ver zuimd. Zelfs waren er leerlingen in school gebracht, doch ze liepen de lange gang door, gingen achter weer uit, om langs de speelplaats den publieken weg te bereiken. Toevallig trof ’t gisteren tweemaal, dat we op straat kinderen door de moeder naar school hoorden zenden met ongeveer deze woorden„Toe, ga naar school, hoor, anders moet je vader er voor de kast in 1* De veroordeelingen werken dus al. Bij het laatstgehouden examen voor het telegraafradicaal is o. a. geslaagd de heer J. Veringa, klerk aan het post- en telegraaf kantoor alhier. Joure, 23 Sept. Twee varkens van den veehouder Klaas Vleer onder Oosterhaule werden hedenmiddag overreden en gedood door de tram van Sneek naar Heerenveen, die te ongeveer 3 uur alhier arriveert, 't Ongeval geschiedde ter hoogte van „de Kooi** op korten afstand van onze plaats. 24 Sept. Bij het opbouwen van den stoomcaroussel van XhafHiire is iemand boven uit de tent gevallen. Hjj kwam met het hoofd op een kamrad en werd zwaar gekwetst. Heerenveen, 24 Sept. Onder de konij nen te dezer plaatse heerscht een, zoo het schjjnt, besmetteljjke ziekte, ’t Begint met een verlamming in het achterlichaam en gewoonlijk volgt de dood dan al spoedig. Een konijnenfokker heeft in korten tyd reeds 58 konijnen aan deze ziekte verloren. 21 Sept. De tijding van twee droeve gebeurtenissen ging nier hedenmorgen van mond tot mond. Een visscher bij de Bascule- brug vond in den vroegen morgen het lyk eener vrouw in nachtgewaad in zijne netten. Zy was eene zenuwlijderes, gehuwd en moeder. Eene andere vrouw, ook gehuwd en moeder, werd, nadat de man reeds was opgestaan en naar het werk gegaan, levenloos te bed gevonden. 24 Sopt. Terwijl gisterenavond het kin» De plaats waar het gesprek is gevoerd is het paradeveld voor een armeekorps van een met Rusland bevriend land. (De antwoorden van den czaar zyn authentiek, zij zijn nl. ontleend aan het manifest van den czaar van 28 Aug. 1899). De generaal: Uwe Majesteit bewijst een ouden soldaat te veel eer. Ik waag ’t de hoop uit te spreken, dat wij onze armee op de hoogte houden van den tegenwoordigen stand der krijgswetenschap, waardoor wij het schoonste ideaal van elke regeering nastreven.** De czaar: Ik ben van het tegenover gestelde gevoelen, generaal; ik geloof nl. dat eene geleidelijke vermindering van de zware lasten, die door de geweldige oorlogs toerustingen op alle volkeren drukken, het ideaal vormen, naar welks bereiking door alle regeeringen moet worden gestreefd. De generaal: O, Majesteit, dat is een humaan streven, dat op eene grootheid van ziel wijst... De czaar: Mijn streven is juist naar dit doel gericht. De generaal: Ja, aan de schoone en edele gevoelens van Uwe Majesteit te dezen opzichte mag niet getwijfeld worden, maar de anderen, Majesteit, de anderen, zou dat streven ook wel het doel van andere grootmachten zyn? De czaar: Ik koester de overtuiging, dat de bereiking van dit schoone doel wer kelijk een der vurigste wenschen van alle mogendheden vormt. De generaal: Uwe Majesteit, is een leger als dit, steeds aan de hoogste eischen der krijgskunst voldoende, niet de beste waarborg voor den vrede De czaar: Om de weldaden van een echten, duurzamen vrede te verzekeren, moet op den voorgrond staan, dat in de eerste plaats aan de tegenwoordige krijgstoerustin gen paal en perk worde gesteld. In den loop der laatste twintig j aren heeft de wensch naar een algemeen e, bestendige rust zich bjj alle beschaafde volkeren voortdurend duidelijker geopenbaard. Het behoud van den vrede is als einddoel der internationale politiek gesteld. De generaal: Uwe Majesteit moge mij gelooven, wanneer ik nogmaals verklaar dat ook wij niets liever willen dan den vrede bewaren. Wij rusten ons alleen om des vredes wille ten oorlog toe. Si vis pacem para bellutn. Wij versterken onze krijgs macht en deinzen voor geen offer terug, niet omdat wij den oorlog willen daar behoede God ons voormaar om den vrede te bewaren. De czaar: Om den vrede beter te be waren, hebben de Staten hunne militaire macht op tot nu toe ongekende hoogte ont wikkeld en gaan zij voort deze te verster ken, zouden zij voor geen offer, hoe groot ook, terugdeinzen. Maar al hunne bemoei ingen hebben toch nog niet het zegenrijke gevolg gehad, dat men den zoo vurig ver langden vrede voor goed heeft kunnen ver zekeren. De generaal: Zeker, Majesteit, de offers, die ons de gewapende vrede oplegt, zjjn groot, de lasten zwaar, maar (met pathos) ons volk draagt ze licht, draagt ze met vreugde De czaar: Jawel, mijn beste generaal, maar de offers worden voortdurend grooter, de financieele lasten blijven maar steeds stijgen en treffen de volkswelvaart m den wortel. De generaal: Is het mogelijk, Uwe Majesteit, dat de volkswelvaart aan een dergelijk gevaar bloot staat, waar toch alle geestelijke en physieke krachten door die voortdurende krijstoerustingen steeds meer worden ontwikkeld en met elkaar wedijve ren om het beste voort te brengen? De czaar: De geestelijke en physieke krachten der volkeren, de arbeid en het kapitaal worden daardoor evenwel voor het grootste gedeelte aan hunne bestemming onttrokken en in onproductieven arbeid om gezet. De generaal: Uwe Majesteit heeft gelegenheid gehad, ons prachtig snelvuur- geschut te zien: Uwe Majesteit heeft reeds vroeger onze volgens een nieuw, geheim systeem vervaardigde onderzeesche booten bezichtigd, onze trotsche en onbedwingbare pantserkolossen, onze geniale torpedobooten, al deze wonderwerken der techniek en van het nimmer rustend menscheljjk geniege looft Uwe Majesteit niet, dat deze schep pingen de beste garantiën voor den vrede Wonsetadeel. Voordracht voor onder wijzeres te Zurich: H. Baltjes te Dronrijp, Y. Tiedema te Tzum, A. de Jong te Tjal- leberd en A. Vellmga te Harlingen. Er waren 24 sollicitanten. ’t Is tegenwoordig een en al bedrijvig heid op het bouwland, ’t Gaat vooral druk op een aardappel- en bietenrooien. De aard appels zijn best van kwaliteit en leveren goed. De bieten beloven mede zeer goed. Dit prachtige weer bevordert daarenboven in hooge mate den groei. De later gerooiden zullen dan ook nog heel wat beter zjjn, dan die nu worden afgeleverd. Westergo, 23 Sept. In de vergadering van de ondei wyzers-gezelschappen zijn tegen woordig aan ae orde besprekingen over de nieuwe traetements-regelmgen volgens de gewijzigde wet op het lager- onderwijs, Na» dermeisje met het ruim een-jarig kind van den heer O. bij de tafel zat, trok de kleine onverwachts de kan met heete koffie omver en brandde zich deerlijk in ’t gezichtje en aan hals en armpjes. De toestand leek eerst zorgwekkend en onmiddellijk werd dan ook de hulp van een heelkundige ingeroepen. Heden liet het zich gelukkig gunstiger aanzien. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Harlingen, 23 Sept. In de hedenavond gehouden vergadering der liberale kiesver- eeniging „Vrijheid en Orde** is tot eersten voorloopigen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer J. D. Veegens en tot tweeden candidaat de heer A. Bouman. Bij den voorzitter der liberale kiesver- eeniging, den heer N. Simonsz, was een schrijven ontvangen van den president der anti-revolutionaire kiesvereeniging, den heer P. D. de Ruiter, voorstellende om voor de a.s. verkiezing als eenigen candidaat te proclameeren dr. mr. J. Schokking en zulks om drukte en kosten te vermijden, daar deze heer toch weer zal worden gekozen. De voorzitter achtte de beantwoording van dezen brief te behooren tot de competentie van „Vrijheid en Orde** en las dien voor in de vergadering. De leden achtten het beter toch eens te probeeren of het ook anders kon. Leeuw. Ct. De Prov. Gr. Crt. schrijft: Een te Helpman wonende ongehuwde moeder wordt door verscheidene ingezetenen beschuldigd haar 3-jarig zoontje op eene gruwelijke wijze te mishandelen. De mare- chauseée uit Groningen stelde gisteren hier naar een streng onderzoek in. Er zyn tal van personen als getuigen gehoord. Het mishandelde kind is, naar ons verder wordt medegedeeld, door een officier van gezondheid te Groningen, geneeskundig onderzocht. Dit onderzoek moet werkelijk aan het licht hebben gebracht, dat de beschuldiging tegen over de moeder gegrond is. Ministeriêele belangstelling. Werd de Bolswarder schildertentoonstel- ling bezocht door minister De Marez Oyens, de opening der nieuwe Ambachtsschool te Harlingen, waarvoor zich reeds een 30-tal leerlingen aanmeldden, zal bijgewoond worden door dr. A. Kuyper, de minister president. zijn; dat het daarin belegde geld op deze wijze volstrekt niet is weggeworpen, omdat als men de zaak met ruimen blik beschouwt het den vrede heeft verzekerd? De czaar (hoofdschuddend)Honder den van millioenen worden aangewend om allerlei vreeselyke verdelgingsmiddelen te vervaardigen, die vandaag als het laatste woord der wetenschap worden aangekondigd en reeds morgen veroordeeld worden als hebbende alle waarde verloren, omdat in- tusschen eene nieuwe ontdekking op dit gebied heeft plaats gehad. De generaal: Toegegeven Majesteit maar dan waag ik toch de vraagWint dan niet juist bij dezen wedijver de uitvin der, de vaderlandsche industrie en met haar op dezen laatsten grond weer de volks welvaart De czaar: Neen, volstrekt niet, de nationale beschaving, de vooruitgang der volkswelvaart, het voortbrengingsvermogen zien zich in hunne ontwikkeling ernstig bedreigd, worden er door verlamd, of in verkeerde richting geleid. De geweldige crisis op elk gebied heerschend, is voor het grootste gedeelte in het leven geroepen door de tot het uiterste opgedreven wa pening. De generaal: Maar Majesteit, wat anders dan onze armee heeft ons dit lange tijdperk van vrede verzekerd Deze leger massa’s, die geduchte bewapening, deze geweldige krachtsinspanning beteekenen vrede De czaar: Neen, juist deze geduchte legermacht is een voortdurend gevaar. De generaal: Uwe Majesteit heeft gezien hoe instinctief het volk in zijne armee zijne beschermster ziet tegen gevaren die ’t dreigen, hoe het haar liefheeft, hoe het met vreugde de offers brengt, die zij van hem vordert. Deczaar: U stelt de zaken verkeerd voor, mijn waarde generaal, al de door mij aangevoerde argumenten maken de legers van onze dagen tot een drukkenden last, welken de volken slechts met moeite kunnen dragen. Het is duidelijk dat, wanneer het op deze wijze blijft voortgaan, dat tot een catastrophe moet leiden, welke men met alle middelen moet trachten te voorkomen, omdat bij de bloote gedachte, welke gevol gen zij na zich zou moeten slepen, ons eene huivering door de leden vaart. De generaal: Uwe Majesteit moge het een ouden soldaat vergeven... maar het is toch onze plicht, die ons dat alles ge biedt, die ons dwingt onze legers voort durend meer volkomen te makea, ze slag vaardig te houden, opdat wij in de ure des ge vaars... De czaar: Neen neen 1 Deze onop houdelijke toerustingen paal en perk te stellen en middelen te zoeken om het onheil te voorkomen dat de gansche wereld be dreigt, dat is de hoogste plicht, welke in deze tijden den Staten is opgelegd. De generaal: En Uwe Majesteit koestert zelf den wensch dezen plicnt te vervullen De czaar: Ik ben diep doordrongen van dezen plicht; deze ernstige vraag is evenwel alleen dan met gegronde hoop op eenig succes te behandelen, wanneer het oprechte streven van alle Staten daarop is gericht, dat de idee van den wereldvrede zal triumpheeren over alle twist en twee dracht wanneer het streven van allen zal zijn alles in een machtigen bond te ver- eenigen - De generaal: Beveelt Uwe Majes teit dat ik de troepen laat afmarcheeren (De czaar knikt; men hoort trompetsig nalen, dan het spelen van vroolijke marschen, hoerageroep, het getrappel van paarden, het dreunen der kanonnen.) Bolswardsche Courant fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1