Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 78. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL x Kantongerecht te Bolsward. f ZONDAG 29 SEPTEMBER. SOLIED ADRES! Uit de Raadszaal. d X X X VOOR ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vergadering op Vrijdag 27 September 1901. Ged. Staten merken op, dat bij de ver ordening de hier voorgestelde opklimming, en dus de verhouding van de hoogst en laagst aangeslagenen niet geheel met de wet in overeenstemming is. Burgem. en Weths. in overeenstemming met de Raadscommissie stellen voor, de ge- wenschte verandering aan te brengen, zoo- dat de laagst aangeslagenen iets meer zullen moeten betalen dan oorspronkelijk besloten werd, doch de progressie bljjft toch in hun voordeel. Met algemeene stemmen is deze wijziging goedgekeurd. 4. Voorstel van den heer G. Dijkstra Sz. om dit jaar niet meer over te gaan tot het baggeren van vaarten. De heer Dijkstra verzoekt te besluiten het baggeren dit jaar maar geheel uit te stellen, omdat de beste tijd daarvoor reeds verstreken is en het baggeren, zooals het in de laatste jaren geschiedt, toch niets geeft. De Voorzitter. Op den dag toen dit voorstel inkwam was reeds door B. en W. in hun vergadering besloten, tot de aanbe steding over te gaan, waarvoor trouwens de gelden op de begrooting zijn toegestaan. Daar de uitvoering aan B. en W. is opgedragen, adviseeren die, dit voorstel voor notificatie aan te nemen. De heer Boersma. Ik las in een blad over waterstaatsbelangen een verslag van een deskundige en daarin stond, dat men in den regel in Aug. en Sept, den laagsten stand van het water heeft, waarom hij die maanden het geschiktst acht voor de uitvoering van baggerwerken. Ik wilde naar aanleiding van en om tegemoet te komen aan dit voorstel, B. en W. wel verzoeken, de uitvoering een maand te vervroegen. De heer Dijkstra. Ik wilde hierover niet spreken, maar nu de heer Boersma begint, wil ik opmerken, dat de provincie toch in April en Mei laat baggeren, het komt mij dus vreemd voor, dat die deskundige spreekt van September. Hadden wij in Mei gebaggerd, dan hadden wij er in den zomer genot van gehad. Nu wordt het water weer hooger. Bovendien geeft het baggeren, zooals het hier geschiedt weinig of niets. Het peil moest in de door vaartgelijk, overal 1,10 Meter zijn, en niet hier en daar maar wat weghalen. In de zg- vaartjes kan een mindere diepte wel toe, bijv. 75 of 80 c.M. De Voorzitter. Als de raad de uitvoering der werken aan zich wil voorbehouden, be staat hiertoe krachtens de wet gelegenheid, wanneer zulks vooraf wordt bepaald. Bij de begrooting kan die reserve behandeld worden; ik stel nu voor, dit ingekomen voorstel voor notificatie aan te nemen. Met alg. stemmen alzoo besloten. 5 Voorstel van Burg, en Weth. betref fende het maken eener walbeschoeiing vanaf de gasfabriek De Voorzitter wenscht onder de aandacht te brengen, dit B. en W. indertijd adviseer den, geen walbeschoeiing te maken van de gasfabriek tot achter de R.K. kerk en er is toen besloten den wal wat te verbeteren en een paar stalten te maken. Bij de uitvoering nu blijkt, dat de architect zich heeft gehou den aan zijn eerste plan en intusschen is reeds een gedeelte uitgevoerd. B. en W. vragen nu machtiging dit bestaande door te trekken tot de Brouwerspost, de begrooting der kosten is f 335,75. Om hiermede verder door te gaan is geen geld beschikbaar en ’t wordt daar ook minder noodig geacht. De heer Dijkstra. Ik zou er voor zijn er wel verder mee door te gaan, ’t Is geen eigen belang wat mij dit doet zeggen, maar voor die verdere woningen, bij het 2e stalt is het meest noodig. Daar is de wal het slechtst en een 25 meter zal ook zoo veel niet be- loopen, ’t mag een 75 of 100 gulden worden. Ik vrees echter dat de wal, zooals die nu gemaakt wordt, het niet houden kan, en verder snap ik het, waarom B. en W. er nu den architect voor laten opdraaien Voor 14 dagen was er toch reeds aan het werk be gonnen. De Voorzitter heeft in een vergade ring gezegd, dat de palen reeds gekocht waren. De Voorzitter. Op deze verdachtmaking antwoord ik, dat de Wethouder Feenstra den architect meermalen heeft gevraagd, wanneer begin je nu aan den wal? En dan was het antwoord: ik moet eerst hout heb ben. Wij hadden er geen erg in, dat zijne meening was, om daar beschoeiing te maken, trouwens wy mochten veronderstellen, dat de architect met het genomen raadsbesluit op de hoogte was. Nu zag ik persoonlijk de uitvoering die in lijnrechten strijd was met het raadsbesluit en gelastte ik, er mee op te houden. Om het bestaande er nu weer uit te halen, vinden wij te dwaas, en stel len voor het af te werken tot de Brouwers- steeg. Voor herstel b/d Blauwpoort was f320 geraamd, als dat wordt uitgesteld kan dit werk, de kosten zijn f335, klaar komen, doch wij moesten den raad hierover eerst hooren. De heer Dijkstra. Wat ik voorstel is zoo wat 'i3 gedeelte meer, en dat zal dus f 100 moeten kosten. Die zal toch ook wel te vinden zijn. De heer Schotman. Ik heb met verbazing kennis genomen van het voorstel van B. en W, Toen de raadscommissie indertijd den van het Bestuur der gym- Het benoodigde materiaal was in voorraad. Er is daarom geen geld voor aangevraagd en nu spijt het mij werkelijk, dat deze ambtenaar zoo weinig notitie neemt van ’s raads besluiten. Toch kan ik nu meegaan met het voor stel Dijkstra, want de wal tot het 2e stalt is juist het ergst gesteld en uitgespoeld. De heer Eisma. Ik wil eerstens even opmerken, dat de verdenking van den heer Dijkstra ten opzichte B. en W. onverdiend is, en ’t is eenvoudig een misverstand van den architect. Die heeft, gelijk de Voor zitter zooeven ook reeds zeide, gesproken van hout, doch dan hadden B. en W. de meening, dat dit gold de stalten en ook den wal bij de Blauwpoort. Meer verwonderd nog was ik dat het raadslid Dijkstra, die wel opmerkte dat voor die walbeschoeiing geen geld op de begroo ting stond, zulks niet aan B. en W. heeft gezegd, dan was ’t misverstand voorkomen. Nu is er mee doorgegaan, tot de Burge meester het persoonlijk zag. Ik heb echter niets tegen de uitbreiding tot het 2e stalt, en het geld daarvoor zal wel gevonden kunnen worden. De heer Dijkstra. Ik meen nog te moeten releveeren dat in de voorlaatste vergadering de wethouder Feenstra, toen Voorzitter, op de vraag van den heer Schotman of er niet met dien wal begonnen werd, antwoordde dat de palen reeds gekocht waren. Volgens de bedoeling van den raad waren toch voor dezen wal geen palen noodig. Evenwel het is mijn meening niet dat hier met een be doeling is gehandeld en geloof zeker dat het ter goeder trouw geschied is. De heer Schotman. Ja, ik meen dat de oude heer Feenstra toen heeft gezegd: „de materialen zijn reeds aangekocht/ Wordt met algemeene stemmen besloten de verbetering tot het 2e stalt te doen door trekken. 6. Aanbieding van de gemeentebegroo- ting enz. met bijlagen over 1902. De uitgaven en inkomsten zijn beide ter somma van f 103,028,49. Er is geraamd de straat bij de woningen Runia c.s. te bestraten, het Kleinzand van klinkerbestrating te voor zien, het waaggebouw in te richten voor ambachtsteekenschool. De opbrengst van „Amicitia* is pro memorie uitgetrokken, omdat den raad eerlang voorstellen zullen worden gedaan omtrent de bestemming van dit gebouw. Voor de Commissie tot wering van schoolverzuim is f 100 en f40 voor den secretaris uitgetrokken. Inzake het adres der agenten van politie 2a klas, wordt geraamd: de buitengewone diensten inplaats van 15 cent te beloonen naar 20 ct. per uur, met een minimum van 50 cent. De begrooting wordt ten fine van onder zoek en rapport gesteld in handen eener commissie de heeren Y. T. de Boer, van der Meulen en Keikes. 7. Behandeling van het adres van F. Postma c.s. inzake eene rioleering, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weths. hebben een onderzoek in loco ingesteld en het is hun gebleken, dat de eene buur daar de andere plaagt, door soms de riolen dicht te stoppen. De rioleering is er voldoende, wanneer de op eigen erf zijnde zinkputten behoorlijk en op tijd geledigd worden, het verwaarloozen hiervan is zoowel een civiel- als strafrech telijke zaak. B. en W. stellen voor de zaak als notificatie aan te nemen, daar de bewoners zelf op hun plicht hebben te passen. Het politietoezicht zal hieromtrent worden verscherpt. De heer Dijkstra heeft ook wel den toe stand gezien, doch als het riool ondergronds komt tot den hoek by Falkena, zou het al veel zijn. Ik weet wel, dat als ik daar woonde ik geen druppel door liet, want er komt geen water, maar modder en drek door de goot. Het voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. 8 Behandeling van het adres van de firma D. van der WerfGz., omtrent levering van steen, met advies van Burg, en Weth. B. en W. rekenen zich verplicht op te merken, dat er een aanbesteding van steen plaats had, doch geen inschrijving hierop is ingekomen. De benoodigde steen is nu tegen onderhandschen prjjs aangeschaft. Van de gewoonte is dus niet afgeweken, en B. en W. hebben de belangen der gemeente niet uit het oog verloren. Zij stellen dus voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dijkstra. Die aanbesteding betrof naar ik meen meer waalsteen4 en nu de Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer v. d. Werf. Ingekomen stukken: a. Een adres van de vaste werklieden der Gemeente-reiniging verzoekende eenige verhooging van hun loon, aangezien dit per uur gerekend 125 cent bedraagt, en hun werkzaamheden toch in alle weer en omstan digheden moeten geschieden. Gesteld in handen van B. en W. om advies. b. Een missive van B. en W., om op voorstel der Gascommissie de levering van gas voor publieke gelegenheden van ver maak, en de huur der gasmeters op speciaal gestelde prjjzen te doen geschieden, Deaan- jjluiting hiervan is van zeer korten duur, en de meters moeten zijn dikwerf van grooter capaciteit, zoodat bij de thans bestaande be palingen geen winst wordt verkregen. Zelfs kwam het voor dat de gemeente 7 maal hoogere meterhuur moest betalen dan ont vangen werd. Ter inzage tot de volgende vergadering. c. Een missive van Burg, en Weth., voor stellende een nieuwe regeling van de onder- wijzerstractementen enz. in overeenstemming met de nieuwe wet op het ouderwijs. Het voorstel behelst, in beknopten vorm, het volgende. Het herhalingsonderwijs op te dragen aan 3 onderwijzers, met 182 lesuren a 60 cent f 109,20 X 3 f 327,60, waarvoor het rijk de helft vergoedt. De jaarwedde van het hoofd der school voor m. u. 1. o. bij den aanvang te bepalen op f 1500 met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen dus 1700 maximum. Voor hoofden van scholen No. 1 en No. 2, aanvang f 1000 en voor de onderwijzers aanvang f 550, allen ook met 4 vijfj aarlijk- sche verhoogingen a f 50. Voor de hoofdacte wordt f 100, voor de bijacten, wanneer daarin onderwijs wordt gegeven 150 verhooging toegekend, voor het geven van onderwijs in de handwerken en teekenen f 100. De le onderwijzer aan scholen met 4 en meer onderwijzers f 200 extra. De vergoeding voor huishuur aan de hoofden f 250, voor de gehuwde onderwijzers boven 28 jaar f 75. De onderwijzers, wier salaris thans hooger is dan bij deze regeling bepaald, blijven dat behouden. Ter visie tot de volgende vergadering. d. Eene missive van B. en W., kennis gevende dat in school No. I een nieuw leerplan met nieuwe klassenverdeeling is vastgesteld, waardoor een 6e onderwijzer aan die school noodig is geworden. Dit is reeds vroeger het plan geweest, evenals zulks aan school No. 11 bestaat, doch werd om reden het geringer aantal leerlingen uitge steld. Nu dit getal hooger is, en een goede klassificatie het hoog noodig maakt, is het plan aan den wetteiijken eisch te voldoen, te meer nu door de hoogere rijkssubsidie dit finantieel minder bezwaar oplevert. Ter visie tot de volgende vergadering. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Benoeming van ter vervanging van den heer P. JBoer, die Wethouder is geworden a. Een lid nastiekschool. Bij 3a stemming werd de heer J. van der Werf benoemd met 6 stemmen, de heer Hommes, mede in herstemming, verkreeg 5 stemmen. b. Een lid der Commissie voor de straf verordeningen. Na 3e stemming (herstemming tusschen de heeren Schotman en Dijkstra, waarbij beiden 5 stemmen), besliste het lot ten gunste van den heer Dykstra. c. Een lid der Commissie over het rapport der beneficiale goederen. Bij 3e stemming (herstemming tusschen de heeren Keikes en Kramer), werd eerst genoemde met 6 stemmen benoemd. 2. Voorstel van Burg, en Weth. inzake eene verlenging en verbreeding van de gas leiding aan de Wortelhaven. Veroordeeld: wal onderzocht, verklaarde de architect dat de wal zelfs zonder kosten in orde kon komen, en hellend gemaakt moest worden. jevraagd [at deze Bolswardsche Courant. I JJ JJ JJ JJ JJ JJ JJ 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 14. 15. 16. 17. ZITTING van 27 September 1901. 1 .AP NVAtblSL TetOYiaktr* p-Q ende eigenschappen ons speciaal artikel MEEL. Wegens overtreding der Leerplichtwet: 1. T. de V. te Witmarsum tot f3 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. te Witmarsum, alsvoren. H. C. te Witmarsum, R. W. te Arum, J. M. te Arum, G. v. d. S. te Bolsward, alsvoren. A. IJ. V. te Scharl, C. v.d. Z. te Bolsward, S. de W. te Bolsward, D. W. te Dedgum, A. T., wed. K. W. te Witmarsum, tot fl boete of 1 dag hechtenis. 12. H. M., wed. J. B. te Arum, alsvoren. 13. P. P. te Witmarsum, tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. T. D. te Arum, alsvoren. J. de J. te Arum, alsvoren. J. B. te Arum, alsvoren. A. v. d. P. te Gaast, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, (is in cassatie gegaan.) 18. P. K. te Workum, wegens te Workum tusschen zonsonder- en opgang rijden met een rijwiel zonder goed licht, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 19. D. P. te Workum, alsvoren. 20. R. de B. te Workum, alsvoren. 21. T. S. te Workum, wegens te Workum tusschen zonsonder- en opgang rijden met een rijwiel zonder goed licht, met o. d. o. tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. 22. A. M. vroeger te Rien thans te Menal- dum, wegens te laat aangifte doen van de ge boorte van een kind, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 23. 8. N. te Witmarsum, wegens openbare dronkenschap, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 24. M. K. te Gaast, alsvoren. 25. P. A. te Hindeloopen, wegens afwezig zijn bij de oefeningen der brandweer, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 26. H. B. te Hindeloopen, wegens idem tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. 27. J. v. d. 8. te Arum, wegens kippen laten loopen over eens anders beplanten grond, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 28. A. B. te Workum, wegens jagen in ge sloten jachttijd, tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van ’t geweer. 29. D. P. te Bolsward, wegens openbare dronkenschap bij 3de herhaling, tot 7 dagen hechtenis. 30. P. T. te Bolsward, wegens openbare dron kenschap, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 31. P. de J. te Rien, alsvoren. 32. H. V. te Bolsward, wegens idem tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 33. J. B. te Bolsward, wegens idem 2 maal gepleegd, tot 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. 34. A. H. te Amsterdam, wegens „varen met een stoomboot zonder vergunning11 tot f10 boete of 3 dagen hechtenis. 35. J. D. te Makkum, wegens „loopen over eens anders grond" tot f 1 boete of 1 dag hecht. 36. Tj. B. te Workum, wegens „te Workum met rijwiel rijden op het straatje voor voet gangers" tot fl boete of 1 dag hechtenis. 37. J. D. te Hommerts wegens „in Hennaar- deradeel zeilen langs den weg" tot fl boete of 1 dag hechtenis. 38. W. C. ged. te Sneek wegens „te Bolsward liggen met een woonschip" tot fl boete of 1 dag hechtenis. 39. J. de H. te Bolsward alsvoren. 40. A. G. te Hindeloopen wegens „burenge- ---Ruyjcm. rucht" tot f5 boete of 3 dagen hechtenis. VRIJ GESPROKEN. P. L. te Harlingen van „visschen zonder ver gunning". ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1