Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 79. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BGLSWAHD ENC WGOERAOEEL Verbetering Vaarwater. i DONDERDAG 3 OCTOBER. BINNENLAND. VOOR Jitpk, Mwwsbl. v. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. (Staat A. No. 21), Vergadering, uitgeschreven door de Heeren C. J. van der Veen te Bolsward en W. H. S. Carstens te IJlst, ten doel hebben de bespreking der verbetering van het vaarwater van Sneek via IJlst, Bolsward naar Harlingen, gehou den ten Raadhuize van Bolsward, Zaterdag den 28 September 1901. WONSERADEEL, 28 Sept. De Gemeenteraad geraakte heden tot driemaal toe op het doode punt (7 tegen 7). Dewijl er eene vacature bestaat en alle 14 leden present waren, moest telkens geacht worden, dat het betrokken voorstel niet was aangenomen. Er waren onderscheidene zaken van meer of minder belang aan de orde. Het bestuur van de bijzondere school te Ping - jum kwam zich beklagen over het plotseling overgaan van een zestal leerlingen naar de openbare school. Het was van oordeel, dat er in dit geval ongewenschte pressie op de ouders was uitgeoefend, en met de wetenschap dat het toezicht ook op het bijzonder onderwijs aan den Raad toebetrouwd is, kwam het nu met het verzoek om naar de oorzaak van dien plot- selingen qvergang een onderzoek in te stellen. Het dagelijksch bestuur deed uitkomen, dat dit verzoek van eene verkeerde premisse uitging. Nergens in de wet is het toezicht op het onder wijs aan den Raad opgedragen. Een onderzoek als het bestuur wilde, ligt buiten ’s Raads be voegdheid. Het qp deze consideratie gegronde voorstel tot afwijzing werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verband met het voorafgaande hield een tweede adres van belasting betalende ingeze tenen. waarin verzocht werd om eene onder- wijzersvacature aan de school te Pingjum niet te vervullen, tenzij duidelijk zou zijn gebleken dat het voor de aanstelling vereischte aantal leerlingen op wettige wijze verkregen is. Tegen over dit verzoek werd door het dag. bestuur in het licht gesteld, dat het getal schoolgaande kinderen op 15 Januari beslissend is en dat naar dat getal de aanstelling niet achterwege mocht blijven. Het advies leidde tot afwijzing. Hiertegen werd bezwaar geopperd, met het gevolg, dat bij stemming de stemmen staakten en er geen beslissing werd genomen. De geloofsbrief van het gekozen lid, den heer L. 8. Piersma te Hieslum, werd goedgekeurd. Tüt zijne toelating werd besloten, voer van uit Harlingen naar het Z.-W. ge deelte der provincie met eenigszins lagen waterstand eene tijdverspilling, en tevens, naar ik mij voorstel, een duur vervoerkon den de toestanden zooverre gebracht worden, dat, hetzij met stoombooten, hetzij met schepen, dat vervoer ongehinderd kon plaats vinden, ons inziens zoude dat èn Harlingen, èn Bolsward, èn IJlst, èn Sneek ten goede komen. In hoeverre, buiten en behalve dit alles de afstrooming bij een verbeterden waterweg van af het Z.-O. der proyincie naar het N.-W. gebaat zoude worden, zal door deskundigen waarschijnlijk duidelijk in het licht worden gesteld. Ziet, M. H. dit alles resumeerende hebben wij gemeend uwe welwillende medewerking te moeten inroepen, teneinde middelen te beramen, om aan den bestaanden onhoud- baren toestand een einde te maken en daarin eene gewenschte verbetering te brengen. Indien U het met ons eens zijt, dat dit ons voornemen door krachtige samenwerking ten uitvoer kan worden gebracht, dan open ik deze vergadering reeds met een aanvan kelijk bereikt succes. Alsnu kwam de heer W. H.S. Carstens aan het woord. Hij dankte de aanwezigen voor hunne opkomst. Volgens Spreker zullen de besluiten op de vergadering te nemen, niet van verre strekking zijn. Deze bijeenkomst zal moeten dienen om een comité samen te stellen en daaruit een bestuur te benoemen. Dit bestuur zal zich in verbinding stellen met een bekwaam ingenieur. De heer J. Houwink Gz. van Sneek heeft met genoegen de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering ontvangen. Hij zal gaarne medewerken tot bereiking van ’t beoogde doel, maar vraagt of niet bij het plan kan opgenomen worden, eene betere verbinding te water met het Zuiden der provincie, om zoodoende goede zeegelegenheid voor Bols ward via Lemmer te bekomen. De heer H. Pollema, zal als belangstel lende sprekenDeze zaak heeft eene ge schiedenis. Reeds in 1898 kwam er een adres in bij de Prov. Staten om verbetering van de vaart Bolsward—Oosthem tot op 2 meter beneden zomerpeil. In 1893 werd door „Nij verheid" te Bolsward een aanvrage bij ge noemd College gedaan. De kosten waren geraamd op f' 50.000, Later, vernemende dat de haven van Workum in betere conditie was gebracht, trok „Nijverheid" ’t adres m, en vroeg toen om verbetering van den water weg naar Workum, óók op 2 M. beneden Z. P. (kostenraming f 100,000.) Is nu, vraagt de heer Pollema, door de bedoeling van deze vergadering het argument van een verbeterde haven te Workum ver vallen De Voorzitter zegt, dat door het adres van Bolsward het plan Workum is opgegeven, om een betere verbinding over Sneek te krijgen. De heer Pollema, vervolgende, zegt dat de haven van Workum niet aan het doel beantwoordt. De spreker uit Sneek had wei gelijk, toen hij beweerde dat Sneek bij verbetering van het vaarwater, groot belang had. Reeds is de vaart SneekLemmer gebracht van 1,70 tot 2,00 beneden Z.P. Ook is reeds toegelaten dat stoombooten le klasse mogen doorvaren tot IJlst. Sneek zou dus profiteeren, als ook Bols ward—Roptazijl verbeterd werd. N u is dht de zaak. Bereikt een adres van deze vergadering de Provinciale Staten, dan zal het een argument zijn, als daarbij gevoegd kan worden eene opgave van de hoegroot heid van den handel van Bolsward,in cijfers uitgedrukt. De heer C. W. Eisma, Voorzitter van „Handel en Nijverheid" te Bolsward, vindt het zoo jammer, dat Bolsward geen goede communicatie heeft met andere steden, dit is zoo hoogst noodig voor den bloei der plaats, ’t Zal moeilijk zijn op te geven, hoe groot de invoer is, en hoeveel de uitvoer bedraagt. Hoe vindt men in dezen den juisten weg, ten opzichte van de artikels olie, wijn, sterke dranken, kruidenierswaren, hout, enz. Hoe treurig is ’t gesteld met het vaar water naar Harlingen, ’t Is algemeen be kend hoe slecnt dat is. Wij zullen dus den noodkreet aanhouden tot er verbetering komt. De heer Carstens zegt, dat de schippers bang zijn voor Friesland. Zij beweren dat het in onze provincie is: Eeuwig last Overal vast, en dat zij dus liever niet in Friesland varen. Hij betwijfelt of eene statistiek wel zal kunnen worden opgemaakt. Alles heeft er belang bij, de industrie, de landbouw, wat al niet maar ’t zal zeer moeilijk zijn vaste cijfers te geven. De presentielijst was geteekend door de heerenMr. C. C. Paehlig, K. Plantinga, J. Houwink Gz., Firma D. v. d. Werf Gz., Hubert Jans Co., Fontein Tjallingii, H. Schievink, C. W. Eisma, P. J. Lunter, J. L. de Vries, J. H. Kingma, H. Pollema, W. H.S. Carstens, C. J. van der Veen en Mr. J. Schokking. Vele anderen hadden zich laten excuseeren wegens ambtsbezigheden. Brieven van adhesie waren ingekomen van de heeren C. Hummelinck te Vlaardingen, Mr. T. van Hettinga Tromp te Leeuwarden en De Rui ter te Harlingen. De heer C. J. v. d. Veen, Burgemeester van Bolsward, opende de vergadering, met ongeveer de volgende toespraak: Het is mij aangenaam in de Raadszaal van Bolswards Stadhuis welkom te heeten. Uwe vereerende tegenwoordigheid doet mij veronderstellen dat gij het groote plan, waar toe de heer Carstens en mijn persoon het initiatief hebben genomen, wilt steunen. Wij verhelen ons niet, dat de tot stand- koming van een verbeterden waterweg van af Sneek via Bolsward naar Harlingen met zeer veel moeite en groote kosten zal ge paard gaan, maar U zult het met mij eens zijn, dat met volharding en beleid veel kan tot stand worden gebracht. Waar wij in deze vergadering mannen mogen begroeten, die èn door hunne ervaring en bekwaam heid, èn door hunne positie, die zij in de maatschappij innemen, een onmisbaren steun kunnen worden voor het tot stand komen onzer poging, daar twijfel ik niet M. H. of uwe komst alhier zal het begin zijn van werkzaamheid, waarvan het einde met goede verwachting kan worden tegemoet gezien. Wat is de aanleiding geweest onzer aan U gerichte circulaire? In 1898 reeds richtte de Gemeenteraad van Bolsward een gemoti veerd adres aan H.H. Gedeputeerde Staten, er op wijzende, hoe de geheele Westhoek van Friesland gepriveerd is van een goed bevaarbaar water, de communicatie onder houdende tusschen de steden onderling. Immers èn de vaart van Bolsward naar Harlingen, èn de vaart van onze plaats via Nijezijl naar IJlst en Sneek en het Heeger- meer zijn allen vaarwaters in onderhoud en beheer bij de Provincie en allen vallende onder de rubriek C van den staat van kana len en vaarwaters, waarop krachtens Art. 9, le alinea van het reglement van politie, is verboden met stoombooten te varen, zonder speciale vergunning van Ged. Staten, of in strijd met de bijzondere voorwaarden aan de verleende vergunning verbonden, m.a.w., dat op de zeilvaart van Harlingen naar Bolsward (18, Staat C), de Bols warder— Sneeker zeilvaart van Bolsward tot Nijezijl (23, Staat E), niet anders met stoombooten mag worden gevaren, dan met eene afme ting van lengte hoogstens 14 M., breedte 2,50 M diepgang 1 M., terwijl op het vaarwater van Sneek via IJlst naar de Nijezijl met stoombooten van de navolgende afmetingen mag worden gevaren: Lengte hoogstens 20 M. Breedte 3,40 Diepgang 1,20 en dan met eene snelheid, van zonsopgang tot zonsondergang van 8 K.M. per uur en 5 K.M. in de bebouwde kom, terwijl die snelheid op de HarlingerBolswardervaart niet meer mag bedragen dan 6 K M. per uur en 4 K.M. in de bebouwde kom, en van zonsondergang tot opgang van 4 K.M. per uur en 3 K.M. in de bebouwde kom. Neemt men daarbij in aanmerking den geringen diepgang niet alleen, maar tevens de geringe breedte, het aantal bruggen, en wat niet vergeten mag worden de veron- dieping door massa’s modder, die bij een waterstand van 5 a 6 c.M. onder zomerpeil het varen bijna onmogelijk maken,... dan zult U het met mij eens zijn, dat het vragen om verbetering van dit communicatiemiddel geen ijdele klank mag zijn. Bolsward en Sneek, beide plaatsen met vooruitstrevenden geest, zien met verlangen naar het oogenblik waarop zij met Harlingen door een goeden waterweg zullen verbonden worden. De hout-, koren- en steenhandel breidt zich te Bolsward, IJlst en Sneek meer uit en de behoefte aan die ingrediënten wordt met den dag grooter. De aanvoer te Harlingen vermeerdert meer en meer. Qnder de bestaande toestanden is het ver- Eerst moeten de vaarwaters in orde, dan komen de resultaten. Ook de heer Houwink vindt het ondoenlijk statistieke gegevens te verkrijgen van Sneek en Bolsward. Die zijn niet te geven. Wij weten het, Sneek en Bolsward gaan vooruit, beide hebben behoefte aan gemeen schap met Harlingen, eveneens ook zee waarts, over Stavoren en Lemmer. Alsnu vraagt de Voorzitter of de heeren bereid zijn eene commissie te vormen, welke het onderhavige plan zal bevorderen en trachten te bewerkstelligen. De heer P. J.. Lunter vraagt of deze commissie zal werken in den zin der circu laire, (verbetering Sneek— BolswardHar lingen) of met de aanvulling van verbeterden zeeweg. ’t Laatste, denkt spreker, zal ook van invloed zijn op de afstrooming van het boe zemwater naar zee. Alsnu geeft de heer Pollema naar aanlei ding van het gesprokene van den heer Lunter eenige zeer belangrijke inlichtingen omtrent de afstrooming in onze provincie. Op eene desbetreffende vraag van den Voorzitter, verklaren alle aanwezigen (buiten stemming Mr. J. Schokking en de vertegen woordiger van W. J. van Welderen Rengers) zich er voor eene commissie samen te stellen, tot verbetering van de waterwegen Sneek Nijezijl, Bolsward, Harlingen en van Sneek naar Zee. Alsnu wordt de commissie samengesteld. Wordt besloten deze te vormen uit 14leden: 2 heeren uit elk der steden Sneek, Bolsward, Harlingen en IJlst, benevens de Burge meesters dier plaatsen. Tot lid worden benoemd de volgende heeren, voor SneekJ, Houwink Gz., Alex. Brenninkmeijer en Mr. D. Alma, Burge- mees t er Voor Bolsward: J. H. Kingma, C. W. Eisma en C. J. v. d. Veen, Burgemeester. Voor Harlingen: Hubert Jans Co., D. H. Fontein Hz. en J. Hora Adema, Burge meester. Voor IJlst: W. H. S. Carstens, Croles en H. P. Fledderus, Burgemeester. Tevens worden nog als leden aangewezen de Burgemeesters van Wonseradeel en Wijm- britseradeel. De heer C. W. Eisma, vraagt of men niet bij de Staten zou kunnen aanvragen of de provincie ook twee hater ambtenaren be schikbaar zou willen stellen voor de voor- loopige werkzaamheden, zulks met het oog op de kosten; waarop de heer H. Pollema aanraadt een adres te richten aan Gedepu teerde Staten, om toepassing van een artikel van de wet op de waterschappen in dit geval. Ten slotte neemt de heer C. J. van der Veen nog eens het woord. Wij staan aan het eind van onze voorloopige werkzaam heden zegt spreker. Ik dank de heeren voor hunne medewerking en hoop dat ons plan moge slagen: verbeteren van waterwegen in Friesland. Sluiting der vergadering. Thans volgde de reeds lang aanhangige zaak der verbetering van de Melkvaart, loopende van Makkum naar Zurich, alwaar ze aan de dijk- vaart naar Harlingen aansluit. Verleden jaar is door de Provinciale Staten op een verzoek van den Raad 300/0 subsidie toegestaan in de kosten van uitdieping tot 1,50 M. beneden zomer peil. Daarbij was de voorwaarde gemaakt, dat alle in de vaart aanwezige bruggen met den onderkant der liggers moesten worden gebracht op 2,20 boven zomerpeil. Tegen het voldoen aan die voorwaarde bestond bezwaar, omdat de Pieter Koolstille (trambrug) te Makkum op 2.05 ligt en onmogelijk verhoogd kan worden. Inmiddels was de aandacht gevestigd op een reeds vroeger aan de orde geweest plan tot het maken van eene afsnijding uit de Melkvaart langs Laanzicht. naar de Groote Zijlroede. Daar door zou de scheepvaart en de afstrooming aanzienlijk worden gebaat en de kronkelende en zeer nauwe vaart door de kom van Makkur.. kunnen vervallen. Eene commissie van onder zoek werd benoemd en deze had in de vorige vergadering geadviseerd het plan uit te voeren, onder beding, dat van de provincie subsidie zou worden verkregen en wel 500/q voor de kosten van het nieuw gedeelte vaart, begroot op f 14,250 en 300/0 van die voor verbetering van het bestaande gedeelte, begroot op f23,350. Na breedvoerige discussie en nadat de stemmen hadden gestaakt over een voorstel om 5Q0/0 over het volle bedrag der kosten te vragen, werd dit voorstel aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Van den minister van Binnenlandsche Zaken was bericht ingekomen, dat Z.E. genegen was om in de kosten der voorgenomen stichting van een schoolgebouw met onderwijzerswoning te Burgwerd en het aanbouwen van een lokaal aan de scholen te Makkum en Witmarsum, begroot op f 23,600, 50<>/q buitengewoon subsidie toe te kennen, zoodat na aftrek van de gewone bijdrage f 7400 ten laste van de gemeente zoude komen. Z.E. wenschte te vernemen of de Raad bereid was zoodanig subsidie te aanvaarden. De Raad besloot te antwoorden, dat het subsidie in dank aanvaard wordt. Voor de benoeming van eene onderwijzeres aan de school te Zurich waren op de voordracht geplaatst de dames H. Baltjes te Dronrijp, IJ. Tiedema te Tzum, A. de Jong te Luinjeberd en A. E. Vellinga te Harlingen. Mej. Tiedema werd met 8 stemmen benoemd. Mej. Baltjes erlangde 1 stem en mej. Vellinga 5 stemmen. J. Salverda A.Mzn. te Makkum vroeg om een gedeelte van de publieke straat, ter grootte van 3 M2., waaraan hij voor den voorgenomen ver bouw van zijn pand behoefte heeft, in eigendom te erlangen. Besloten werd hem de gewenschte oppervlakte tegen f 1 per M2, af te staan. Ged. Staten hadden gezonden een nota, waarin bedenking werd geopperd tegen de verordening omtrent het toelaten tot en het verlaten van de openbare lagere scholen. Vooreerst wilden ze het dispensatierecht omtrent de toelating niet tot beneden den leeftijd van 5 jaren uitgestrekt zien (liever nog zouden ze den leeftijd van toelating op 51/a jaar willen bepalen) en ten tweede wenschten ze de bepaling omtrent het verlaten van de school in dier voege geredigeerd te zien, dat de leerlingen (behoudens dispensatie van Burg, en VVeth.) de school moeten verlaten, zoodra zij de klasse hebben doorloopen, waarin zij bij het bereiken van den 13-jarigen leeftijd waren geplaatst. Het dag. bestuur stelde voor aan de wenschen van Ged. Staten te voldoen. Aldus werd besloten, nadat de stemmen hadden gestaakt over een voorstel tot verdaging der be handeling. Op het verzoek van de besturen der nuts- departementen, om reeds dezen winter met het herhalingsonderwijs een aan vang te maken, werd met 8 tegen 6 stemmen gunstig beschikt. Het bestuur der bijzondere school te Arum vroeg van de gemeente eene tegemoetkoming in de kosten van herstelling der onderwijzers woning, welker muur sedert het uitdiepen van de vaart verzakt is. Het dagelijksch bestuur bracht hierop een afwijzend advies uit. De afdoening daarvan werd tot de volgende ver gadering aangehouden. Op een verzoek van de commissie van beheer van den BolswarderHarlingerweg, om alsnog hare gewijzigde begrooting voor 1901 goed te keuren, of wel het dag. bestuur te machtigen om aan haar f 675 subsidie uit te keeren, werd afwijzend beschikt. Door de commissie van rapporteurs werd rapport uitgebracht van het onderzoek der begrooting voor 1901. De behandeling hiervan is tot de volgende vergadering aangehouden. Suameer, 30 Sept. Door den visscher M. v. d. M. alhier ia in de Bergumermeer een snoek gevangen van ’t kolossale gewicht van 24 pond. Luinjeberd, 30 Sept. Meldt men van elders dat het aantal liefhebbers voor de betrekking van onderwijzer groot ia, ook voor de betrekking van directeur der zuivel fabriek is dit het geval. Bij het bestuur der coöperatieve fabriek hebben zich een vjjftig liefhebbers aangeroeid, waaruit een grostal geformeerd zal worden. Kortezwaag, 30 Sept. Gisteren liep ’t 5-jarig jongetje van een hier vertoevenden schipper door eene weide, waarin eenige jonge koeien liepen. Plotseling komt een der dieren op ’t ventje toe, neemt hem op de horens en rent er mee weg, waarop ook ’t andere vee kwam toeioopen. De omwo nenden kwamen ontsteld toeschieten en wisten door harde slagen zooveel te bewer ken, dat de koe *t jongetje neerwierp, dat daarna met gebroken schouder opgenomen werd. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen. Bolswardsche Courant, I k i I - ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1