Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 81. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSBRADEEI, t a 5 DONDERDAG 10 OCTOBER. BINNENLAND. Politieke Meeting*. VOOR rl ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Lt D _K van den Heer Mr. H. Ph. DE KANTER, met debat. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ^XXXXXAXXX^XXXXXXXX^ Dinsdagavond hield de Kiesvereeniging .Vooruitgang" eene openbare vergadering, waarin Mr. Ph. de KANTER van Haarlem, Candidaat voor de Tweede Kamer in het district Harlingen als Spreker optrad. De vergadering was goed bezet. Nadat de Voorzitter der Kies vereen, den Spreker met een kort woord had ingeleid, nam deze het woord. Van zijne rede als mede van het gevoerde debat volgt hier een overzicht, slechts in beknopten vorm, omdat de plaats ruimte niet toelaat, het gesprokene meer volledig te geven. Spreker begon mat er op te wyzen, dat de lila, partij in het district Harlingen be sloten heeft ook bij deze verkiezing met een eigen candidaat te komen. Er is na de ver kiezingen in Juli een geroep van victorie door het land gegaan van de vereenigde partijen die de meerderheid verkregen, en zelfs werd verklaard dat de liberale partij dood is, doch zegt Spr., dat zit nog. Het liberale beginsel leeft nog wel degelijk. Wel is er bij die partij een verschil van meening gerezen, doch dat is al reeds heel lang zoo de een n.l. wil wat sneller vooruit dan de ander, en in den laatsten tijd, bij de zich opdringende vraagstukken, trad dit verschijn sel wat meer op den voorgrond. De liberale partij als geheel heeft juist in de laatste 4-jarige periode een werkzaamheid aan den dag gelegd, die de vorige periodes ver achter zich laat. Bij de laatste verkiezingen evenwel is de andere richting, de vereenigde Kerkelijke partij aan ’t bewind gekomen. Ik hoop, zoo vervolgde Spr. u aan te toonen, dat men daarmede den verkeerden weg is opgegaan, en dat het tegenw. bewind niet met vrucht kan regeeren. In het district Harlingen zijn de kiezers opnieuw opgeroepen om daarom trent te beslissen. Ik kan bij het tegenwoordig Kabinet niet de noodige eenheid vinden, en vrees een stranding van het schip van den staat. Ik heb hiervoor een historische reden, n.l. het Ministerie Mackay, dat onder gunstiger om standigheden optrad dan het tegenwoordige. Toen, in 1888, was er een gemeenschappelijk punt waarover de 3 partijen het eens waren, en wel de schoolkwestie. Er was toen ge legenheid die netelige zaak op te lossen en de subsidie voor de vrije school is er geko men. Toen die er was kwam de verdeeld heid, de legerwet van Bergansius deed het ministerie struikelen. Het bleek daarbij, dat men in zee was gegaan zonder vasten koers, en trouwens met beginselen wordt niet getransigeerd, Die 3 Kerkel. partijen elkmeteigen beginselen kunnen met geen een stemmigheid een programma volgen. Een tip van het program is ons reeds opgelicht. De vraag rijst of men het onderling eens is en met elkander verzoend is. Uit de bladen blijkt het tegendeel. Dr. de Visser heeft ds. Bronsveld verlaten, en zich aangesloten met een fractie der anti-revolutionairen onder de firma Chr. nationaal. De Tijd, het hoofdblad der Kath. meent reeds dat het tegen hare partij gemunt is. In een artikel, voorkomende in de Gereformeerde Kerk, red. dr. tSchokking, staan verschillende uitdrukkingen die er op wijzen, hoe hij de invloed van Rome vreest en waarin duidelijk wordt uitgesproken dat hij de Roomschen niet vertrouwt. Uit zulke verschijnselen blijkt reeds genoeg. Ook de troonrede wil spreker even aan halen. Daarin ie gezegd, dat de verhoudingen met de mogendheden van zeer vriendschap- pelijken aard zijn, doch van het verdelgen van een ras, ons verwant, dat opkomt voor zijn rechten en vrijheden tegen het trotsche Albion, wordt zelfs geen woord gerept. In die troonrede krijgen de land- en zeemacht een bijzonder pluimpje en dan worden ver schillende hervormingen aangekondigd. Aller eerst een herziening der Zondagswet. Spreker zelf is en is ook steeds geweest, voor een betere waarborging der Zondagsrust, maar dat de Kath. en de andere partijen dat op dezelfde grondslagen willen, wordt door hem betwijfeld. De landbouw, vreest Spr. wordt weer met een kluitje in ’t riet gestuurd. Wel zal er komen een landbouw-ministerie, maar Spr. ziet meer belang in ontwikkeling van den boerenstand, verwacht meer heil van ver betering der verkeerswegen ter verzending der producten, dan van subsidies en comité’s. Er worden soc. hervormingen aangekon digd, maar de schatkist vraagt versterking hoort geen zinsneden uit hun verband te ruk ken en zoo als wapen te smeden. Dan bejam mert Spreker het zeer, dat in de troonrede geen woord wordt gerept van Transvaal, evenwel het vorig ministerie zei iets er van doch deed niets, en dat beteekent dus ook niets. Óp daden komt het aan, en die zijn hier nog niet uitgesloten. Over duur brood had hij niet verwacht dat Spreker het hebben zou. Voor 4 jaar werd hard geroepen toen het voorgestelde schaalrecht het brood 1 cent duurder zou maken, en kort daarna werd het onder het lib. ministerie 3 cent duurder. De invoerrechten zijn noodig ter verheffing van den nationalen arbeid. Engeland, het land van vrijhandel heft 8 maal zooveel invoerrecht als Nederland. Minister Pierson heeft dan ook een tarief- wetje ingediend, hoewel het weer werd in getrokken. Dan nog moet hij opmerken, dat het geld der invoerrechten niet besteed zal worden aan snelvuurkanonnen, doch voor sociale hervormingen, terwijl een goede ver dediging des lands niet verwaarloosd mag worden. Transvaal, waarop Spreker zich beriep, heeft intijds ook wel degelijk gezorgd voor voldoende munitie. De antirev. partij is stellig niet tegen uit breiding van het kiesrecht. In dat opzicht heeft Dr. Kuyper steeds klare wijn geschon ken. Algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen, dat wil de partij niet. Die wil geen volkssouvereiniteit, maar de souvereini- teit Gods. Het hoofd van het gezin komt voornamelijk het kiesrecht toe. De 3e en laatste spreker was de heer J. D. v. d. WERF. Deze vroeg of bij den Spr. wel den noodigen ernst voorzat, waar hij zoo weinig goeds van de tegenwoordige regeering ons had voorgelegd. Het kwam mij meer gepast voor, die Chr. lui maar eens stilletjes te laten regeeren. Als het scheepje dan strandt, kan de lib. weer het roer nemen. Niet nobel althans acht ik het, nu reeds twistappels op te werpen. Over duur brood wordt telkens bij ver kiezingen de trom geroerd. Het is als een trommel waarop wordt geslagen, en waar door de handelslui, de industrieelen, de land bouwers en de arbeiders binnen gelokt worden. Men bedenke het wel, onze arbeiders hebben hier geen brood, want door de con currentie van het buitenland is er geen werk. Zij moeten naar Duitschland, Trans vaal, Amerika enz. verhuizen, waar het brood wel duurder, maar toch voor hen beter verkrijgbaar is. Ten slotte wensch ik den Spr. te vragen, hoe hij denkt over het samengaan van de Kath. met de Liberalen. De verschillende uitvallen van den Spreker tegen de Kath. in vereeniging met de 2 andere partijen, en ook een strooibiljet bij de vorige verkiezing geeft wel aanleiding tot die vraag. De heer de KANTER beantwoordde de sprekers. Hij merkt op, dat de laatste Spre ker soms de noodige bedaardheid miste, overi gens kon hij grootendeels de 2e en 3e in zijn antwoord samenvatten. Da le Spreker deed de verwachting ont staan, dat hij een debat zou openen over de uitbreiding van het kiesrecht, doch het ver liep op een bespreking van den tegen-candi- daat, den heer Zeilmaker. Spreker merkt op, dat het moeielijk is, zich zelf te stellen boven een ander, te wijzen op eigen voortreffelijkheid. De kiezers heb ben daarover a.s Donderdag uitspraak te doen, en men houde mij dus ten goede, dat ik daarop niet kan ingaan. De twee andere sprekers waren elk een vertegenwoordiger van een fractie der verbonden regeerings- partij. De 3a partij, de Chris. Hist, is niet aan ’t woord geweest. De 2e Spr. immers sprak wel over Dr. de Visser, maar zei, dat die niet zyn geestverwant was. Zie, daarin bgt immers al weer opgesloten dat ook hij de fractien der regeeringspartij erkent. Die 2e Spr. zeide ook, dat het liberale leven moest worden wakker geschud door jonge- lingsvereenigingen. Nu ja, een betere orga nisatie is wel noodig, doch waar die Spr. zei dat onder Borgesius in de liberale party herhaaldelijk oneenigheid heerschte, zie dat herhaaldelyk heb ik niet kunnen opmerken, en*hjj heeft geen feiten genoemd. Maar ik heb uit de bladen van den nieuwen tyd laten zien en aangetoond, dat de 3 fractien niet homogeen zjjn. Tot de vraag van den 3en Spr. hoe ik zou denken over samengaan van Kath. en Libe ralen, heb ik geen aanleiding gegeven. De liberalen hebben als beginsel, ieder zijn ge wetensvrijheid te laten en elke richting te dulden, maar dat ik zou zinspelen op een samengaan van de liberalen met Rome, daartegen protesteer ik ten sterkste. Ik heb alleen uit de geschriften laten zien, dat Mr. Scbokking niet instemt met de Katholieken, en de 2de Spr. beschouwe dat niet als enkele zinnen, die uit hun verband zjjn gerukt, neen dat zijn woorden op zich zelf, het wan trouwen in de Kath. is duidelijk genoeg uitgedrukt. Wat de 3e Spr. in het midden bracht over het duur brood en dat beeld met de trommel voor de tent, ik moet eerljjk bekennen het niet te vatten. Maar protectie om de volks- nijverheid te beschermen, hier ben ik niet tegen, doch die graanrechten, daar wel, omdat daardoor duur brood komt. Dat het brood voor een paar jaren opsloeg, hing af van andere omstandigheden, slechte oogst enz. daaraan had* het ministerie toch geen schuld. Maar als door belastingen het brood duur komt, dan wil ik mij, roept Spr. met hand en tand verzetten. Ik vestig er hier de aan dacht op, dat de 2e Spr. constateerde, dat door het vroeger voorstel van schaalrecht het brood 1 cent duurder zou worden. Ik meen vervolgens dat een woord in de troonrede, een woord van medelijden met Transvaal niet misplaatst zou zijn en waar die Spreker zei, dat woorden zonder daden niets beteekenen, daar wil ik toch nog even er op wijzen dat waar geheel Europa stil zwijgend bleef en blijft toezien op den wreeden krijg, het toch over alle werelddeelen met groote belangstelling is gezien, dat Nederland het stoomschip „de Gelderland" zond, om president Kruger veilig uit zijn land te halen. Engeland heft 8 X meer zegt die 2e Spr. en dat kan wel, Duitschland ook veel meer dan wij, maar die landen zijn ook veel grooter. En zelfs al is alles protectie, dan moeten wij het eigenlijk nog niet worden. Onze positie leidt daartoe. De enorme uitbreiding en bloei der groote steden Rotterdam en Amsterdam pleit daarvoor. Ten slotte begrijp ik niet waarom de anti rev. zoo op huismanskiesrecht staan en waarom moet men toch wel getrouwd zijn om kiezer te kunnen worden en den 3en Spr. die mij verdenkt van niet genoeg ernst te hebben, vraag ik, of het door hem in ernst gezegd is„laat die partij maar liever schipperen, als ze strandt kunnen de liberalen het roer weer nemen." ’t Lands belang is geen tooneel- voorstelling, men kan maar niet een poosje laten schipperen en laveeren, tot de boot vast zit. Neen, de landsregeering is een te ernstige zaak en als men zijn stembiljet invult dient men ’s lands belang te overwegen. Dan vaardigt men geen mannen af die maar wat schipperen en laveeren, maar hen, die een vasten koers nemen. De Voorzitter, de heer As. VIS bracht een woord van dank aan den Spreker en de debattere, alsmede aan de opgekomenen. Hij vertrouwde dat de heer de Kanter den indruk zal hebben gemaakt een goed volks vertegenwoordiger te zijn en beveelt hem dan ook aan bij de kiezers. daarvoor en dan wil men invoerrechten heffen, niet slechts op de nijverheidsproducten maar ook graanrechten, om den landbouw daardoor te beschermen. Spr. keurt dit af, o. a. ook omdat de voordeelen in den zak der land eigenaren zullen vloeien en dus de landbou wers zelf er niets aan hebben. Op die soc. hervormingen volgt in de troonrede allereerst de aanschaffing van snel- vuurkanonnen. Spr. is tegen de hooge opdrij ving van de kosten voor oorlog en marine. Die dure schepen en kanonnen worden te spoedig weer voor oudroest van de hand gedaan. Wel wil hij het land verdedigen, maar door een goede volksoefening. Als de ziel er in zit, is een volk sterk, dat leert ons heden Transvaal. Spreker wil niet verder over deze troon rede en regeering handelen, doch nog even aanstippen, dat hij zich rekent onder de voor uitstrevende liberalen. Hij onderteekende het program der lib. Unie, doch toen daarbij als eisch gesteld werd, de grondwetsher ziening urgent te achten om te komen tot alg. kies- en stemrecht, heeft hij zich niet bij die vrijzinnig liberalen willen scharen. Wel is hij van oordeel dat door het loon-en huurstelsel te veel kiezers worden uitge sloten, en zou hij uitbreiding binnen de grenzen der grondwet zeer gaarne zien. Trou wens voor een wijziging der grondwet zou op ’t oogenblik ook heel geen voldoende meer derheid zijn te vinden. Dr. Kuyper zelf heeft, zegt Spr. met de kieswet eigenlijk kiekeboe gespeeld. Ik verhang, zoo besloot Spr. mij niet aan beloften. Ik vraag steeds wat is in ’s lands belang. Waar ik met de tegenwoordige regeering moeielijkheden voorzie, daar acht ik het de plicht der liberale partij om toe te zien, en dan schaar ik mij steeds tot dat deel dier partij dat in vooruitstrevende richting wil werken. Dit een en ander acht ik genoegzaam om als kennismaking te dienen. Er bestaat ge legenheid tot debat. Wie dus over een of andere zaak nadere toelichting verlangt, zal mij daartoe bereid vinden, terwijl ik mijne hoorders dank voor hunne welwillende aan dacht. In het kwartiertje van de pauze hadden zich een drietal sprekers aangemeld om te debatteeren. Het eerst was aan de beurt de heer C. W. E1SMA. Deze bracht hulde aan den Spr. van dezen avond, en het gehoorde kon hem bijna bevredigen in een punt echter ging hij niet met hem mee en dat is wat hij zeide aangaande de uitbreiding van het kiesrecht. Dat toch is wel een urgente zaak. Hoe kan er sprake zijn van een volksver tegenwoordiging, als een groot deel des volks wordt uitgesloten van het kiesrecht 1 Daarvoor is reeds jaren gestreden. Bij de vorige ver kiezing werd door de vooruitstrevenden de heer Zeilmaker candidaat gesteld, doch de heer Bouman bleef de afgevaardigde in dit district. Bij de laatste verkiezing was voor dezen evenwel geen meerderheid te verkrijgen. Er was ook toen getracht een man te krijgen, die men het volle vertrouwen kan schenken, ook bij de liberale partij. Die verkiezing is ongedaan gemaakt, en nu zou men te meer verwacht hebben, dat de heer Zeilmaker bij de liberalen steun zou vinden, temeer tegen over den heer Schokking. Tegen de ver eenigde kerkel. partyen behoort een man van vooruitstrevende richting, en men had niet verwacht, dat de heer de Kanter als tegen- candidaat zou zijn opgetreden. Voor hem komt later wel een gelegenheid. De heer Zeilmaker is in dit district bekend, en ik meende, dit onderwerp hier in het debat te moeten brengen, want ik acht het in ’t belang voor ons district, dat de heer Zeil maker gekozen wordt. De heer P. H. de JONG is de 2de spreker. Deze volgde den Spreker van dezen avond op den voet zijner rede en stipte zeer veel punten aan, waarin hij met hem van meening verschilde. Beknopt kunnen wij de voorn, even aanstippen. Spreker heeft gezegd, dat na de verkiezingen zoo luide victorie is ge schreeuwd, dit kan hij niet toestemmen. Dat de liberalen dood zyn, is eigenlyk door de eigen bladen dier party verkondigd, toen zij beweerden, dat die partij wel eens wakker geschud moest worden, en zelfs lib. jongelings- vereenigingen noodig geacht werden om er wat politiek leven in te brengen. Dat het ministerie Mackay in ’88 in gunstiger om standigheden verkeerde kan wel omgekeerd worden. Er was toen een veel sterkere oppositie. Dit ministerie kan veel beter van wal steken. De scheiding tusschen Dr. de Visser en Ds. Bronsveld zou Spr. vollediger gegeven hebben, als hij ook het antwoord van Dr. de Visser had medegedeeld, en wat de aan halingen van Mr. Schokking aangaatxmen be- Leeuwarden. De flinke regenbuien hebben hier vooral heel wat verfrissching aangebracht. De stank van het water, ook zelfs in het groote kanaal, was voor velen bijna ondragelyk. De dienstmeisjes zyn daar ook mee in hun schik. Zij kunnen nu weer eens zien, dat het schuren van het koper- goed iets helpt. By de leelyke uitwazemingen was dit niet het geval. Tijdens het gure weder daalde de barometer alhier Zondagavond te 9 uur tot 733 mM. (de laagste stand). Maandag morgen 11 uur was de stand 749, Bakhuizen, 7 Oct. Ds bekende Eiffsl- toren in de bosschen achter Rijs zal morgen door de maatschappij „Gaasterland" bij inschrijving op afbraak verkocht worden, Wegens bouwvalligheid was de toegang in de laatste tijden verboden. Voor de vele bezoekers van Gaasterland is het te wenschen, dat de opbouw van een plaatsvervanger op hetzelfde schoone punt niet mag uitblijven. Arnhem, 6 Oct. Hebben Barnum en Bailey m „arm Friesland" het meeste geld ontvangen, hier in deze luxe-stad hebben ze een leelijk schadepost je gemaakt. Het plan was te Arnhem twee voorstellingen te geven, maar ’t weer was van dien aard, dat Zaterdagavond het publiek niet overal droog kon zitten en enkelen de parapluie moesten opsteken. Zondag mocht er slechts één voorstelling gegeven worden, maar toen het publiek tegen zes uur ’s avonds naar het terrein stroomde, was de tent reeds half verdwenen. Vooral was dit een groote teleurstelling voor het buitenyolk, dat bjj duizenden naar de stad gekomen was. L r» Bolswardsche Courant. I 1 L. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1