Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSERAÖEEt No. 83. DONDERDAG 17 OCTOBER. ii Praatjes over dit en dat. NET BINNENLAND. VOOR Hl INGEZONDEN. een, brengen. ^Een ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. XXVII. I, op ergerlijke wijze voort met het colpor- 1 zooals den lezers bekend is, de vorige week de rechtszaal werd uitgezet, roept hij thans nog altyd de woorden, waarvoor hij toen terechtstond. Er ontstond Zaterdagavond weder een volksopioop. De politie pakte ging het met hem naar De rust was daarna on- oehoon vrutt tirt uw ver te Mijnheer de Redacteur „Sedert begin Augustus geen brief van je gehad, ben je uitgepraat of komen we haast weer wat van je te hooren?" schrijf je mij. Ik moet even opmerken dat je er slag van hebt, in weinig woorden je zaken af te doen. Telegramstijl misschien Als je altoos zoo zuinig bij de woorden waart, weet ik niet hoe altijd de krant vol zou komen. En als ik ook zoo beknopt in mijn mededeelingen was, ik zou reeds lang „uit gepraat" zjjn en er zou geen No. XXVII boven dezen brief staan. Maar ter zake. Je weet, dat ik een week of wat bij familie in den Haag gelogeerd heb met mijn gezin. Het beviel mij daar uitstekend en ik zou wellicht nog niet zijn thuis ge komen, althans gepasseerden Woensdag niet met dat slechte weer, als niet een ijverig politiek vriend mij op het hart ge drukt had, dat ik Donderdag present moest zijn bij de stembus. Ja, ja, wij hebben in dit jaar der stemmingen nog eens mogen overstemmen. Door de handelwijze van den Burgemeester van Harlingen is heel wat noodelooze en kostbare drukte veroor zaakt en heb ik mij een zeeziekte op den hals gehaald, die mij lang zal heugen. Mijne huisgenooten zijn zelfs nu, (Maandag) nog niet geheel op streek. Mijne vrouw is sedert Woensdag sterk voor de droogmaking der Zuiderzee en gaat er nooit of nimmer weer over, naar ze heeft gezworen. Daar mjjne huisgenooten nog niet bij hun positieven zijn en neef Harmen de stad uit is, moet ik heden het woord alleen voeren, want ik wil niet hebben, mijnheer de Redacteur, dat je langer moet wachten, nu je knijpbriefje van Vrijdag mij zoo ondubbelzinnig te kennen geeft, dat je met eenig verlangen naar een episteltje van mij uitziet. Trouwens, het is ook mijn schuld maar half, dat er in twee maanden geen „praatjes" in uw Blad voor kwamen. Ik heb neef Harmen voor een week of zes reeds geschreven en hem ver zocht een artikeltje gereed te maken. „Zeg maar", zoo schreef ik ongeveer, „zeg maar wat van de tentoonstelling, bekijk de in zendingen maar eens, meld wat over het bezoek en de te verwachten finantieele uit komst, voeg er desnoods iets van de kermis bij en dan heb je stof genoeg." Ik merk nu, dat hij niets geleverd heeft. Als hij thuis komt, zal ik hem er over onder handen nemen. Dat ik nu nog over die tentoonstelling zal spreken, is dunkt mij geheel overbodig, ’t Zou mosterd na den maaltijd zijn. Ik heb evenwel gehoord dat het wel de moeite waard was en dat zelfs de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zich ver- wo i rr/I voorbij de Gasfabriek. A hazei ik bij mij zelven, ben jij het, die aan het verkeerde adres bezorgd zijtNu, ik voor mij vond dat je nog zoo kwaad niet bent aangeland De wal was hier werkelijk de asschepoester in lompen. Bij vergissing krijg je nu zoo maar ineens een flink nieuw pakje. Ik feliciteer er de bewoners in die buurt mee. En de Blauwpoort, welnu laat die dan nog maar een jaartje wachten, die wal daar bij de draaibrug is veel beter en netjes begroeid en wat de losplaats daar betreft, ik geloof niet dat men er zoo hoog om verlegen is. Ik kom daar nog al eens langs, maar wat daar gewoonlijk aan schipperij ligt, maakt het zich, naar het mij toeschijnt, niet zoo druk met lossen. Een enkele maal heb ik er al eens een flink turfschip zien lossen, maar over een stevige plank kwam men wel aan den wal. Te veel losplaats daar in het plantsoen zou ik ook niet gunstig achten. Ik zag nog al eens dikwerf dat de schip persknaapjes daar druk bezig waren, om die afrastering te vernielen en slechts een maal heb ik getracht ze van de bloemen weg te jagen, doch daar waag ik mij niet weer aan. Ik kreeg toen zoo’n lief taaltje te hooren, dat ik het bejammerde, dat de leerplicht geen vat op die bengeltjes had. Ze toonden goeden aanleg. Ik was reeds een goed eind de Dijkstraat op, toen mij nog de grofste scheldwoorden werden nage zonden. Doch van dien wal gesproken. Wat leven wij hier toch al in een klein stadje, dacht ik zoo. Ik ben, geloof ik, wel een beetje be dorven door hetgeen ik in Hollands steden zag. Och och, wat komt mij hier nu alles klein, nietig en eenvoudig voor. Dikwerf ging ik naar Scheveningen en dat is een zeebadplaats eerste klas geworden, ’k Was er in geen jaar of zes geweest, maar wat zette ik groote oogen op. Alle eischen die men aan een modern ontspanningsoord kan stellen, vindt men daar bevredigd. Kurhaus, Seinpost, Paviljoen, een reeks pieren, een wandelhoofd met Rotonde, kurkapel, zelfs met speelbank ook, naar men mij heeft beduid, talrijke hotels van alles wordt er gevonden. Vooral het nieuwe wan delhoofd was dezen zomer de clou en ’t is ook erg prachtig. Hè, de zucht moet mij van het hart, hier kibbelt men om een stukje walbsschoeiïng van een 100 rijks- daalders, daar ziet men tegen geen uitgaaf van tonnen gouds op. Hier heb je niet eens gelegenheid om fatsoenlijk een bad te kun nen nemen en daar... och wat heb ik in die mooie Septemberdagen nog heerlijk de kabbelende golfjes der Noordzee over mijn hoofd laten spelen. Ja ja, M. de R. ik denk er hard over om te vertrekken, ik gevoel mij hier thans onheimisch. Misschien kan ik je dan van uit den Haag nog wel „Brieven uit de Hofstad" schrijven. Maar neen, dat gaat niet hé, want je doet niet aan politiek, ten minste je Blad niet. En uit de Hofstad moet men over politiek schrijven. Nu wjj zullen later zien. Uw Dw. JOCHEM OPMERKER. Bolswakd, 14 Oct. tiinfin, leden. De aandeelhouders zitten nog wachten op het finantieel verslag en hoe het met hun aandeelen zal afloopen en de tuin van Amicitia hoe die kale hoek nu weer opgeknapt zal worden. Ik ben Don derdag dadelijk den wal eens omgekuierd en zag dat alles reeds opgeruimd is. Ja waarlijk het is er ruim geworden. Wel dacht ik zoo, als daar nu weer plantsoen komt, of bloemperken, dat zal toch mooier staan dan die vroegere oude, zware, half- doode boomen. Het jaarlijksch onderhoud zal dan wel wat hooger komen, maar het zal toch ook fraai staan en,niet waar? dat plantsoen is Bolswards Eldorado. Echter... bij het doorbladeren van de laatste verslagen van den raad zag ik, dat B. en W. plan hebben eerlang aan den raad voorstellen in te dienen ten aan zien van de bestem ming van het gebouw van „Amicitia". Nu ronduit gezegd, ik hoop dat de bestemming dan lucratief voor de gemeente mag uit komen. Op mjjne wandeling den vorigen Don derdag kwam ik ook bij den nieuwen wal Speciaal ing. in den kortst m’ Leeuwarden, 12 Oct. ’t Circus Blu- menfeld, ’t oudste en meest bekende circus van geheel Duitschland, is alhier gearri veerd. De smaakvolle tent staat in de Schrans, onmiddellijk bij de stad. De voor stellingen duren hier zoo ongeveer twee weken. Die van gisterenavond was reeds druk bezocht. Wij twijfelen niet, of ook velen van buiten zullen van de gelegenheid profiteeren. ’t Geheel moge al geen Barnum en Bailey zijn, ’t ziet er naar onze meening wat netter en steviger uit. Bij het toelatingsexamen voor de 1ste klasse der Rijkslandbouw-winterschool alhier slaagden 17 leerlingen. Eén kon niet toe gelaten worden. Sneek. Terwijl de barbiers alhier bijna eenstemmig het scheergeld op 5 cent per keer gebracht hebben, namen de slagers, op een enkele na, het besluit, van 20 Oct. a s. af tot half Mei a.s. den geheelen Zondag hunne winkels gesloten te houden. In ons vorig blad meldden we, dat de knechts 8 maanden geheel en 4 maanden gedeeltelijk (na 12 uur) gesloten verlangen. Deze maatregel is een alleszins te prjjzen zaak, die door nog meer winkeliers moest nagevolgd worden. De heer A. Kabel, alhier, is beroepen naar Arkel, (Ned. Herv. Kerk.) Westergo, 14 Oot. 1901. Dat we dezen datum schil] ven zou het volgende staaltje van bijgeloof niet doen vermoeden. Te L. woont eene vrouw, wier kindje zonder bepaald ziek te zijn, geruimen tijd onwel was. De moeder hoorde den dokter, die een leefregel ordonneerde, goede wenken gaf, maar geen medicijnen voorschreef. Dit laatste was verdacht meende de vrouwwie ziek was moest innemen ’t geval lag dus dieper en 't kind moest „bestjoend" zijn. Een oude vrouw ’t spreekt van zelf kreeg de schuld, de dokter werd afgezegd en ’t kind ingewreven eiken avond weer aan met aea foetida (duivelsdrek) Gaasterland, 14 Oct. Van de bad- plaatsplannen achter Spitsbergen bij Oude- mirdum werd in langen tijd niets gehoord. Dat ze aan de orde blijven, blijkt echter uit het feit, dat de plantsoen-aanleg dezen winter wordt voortgezet. Voor dit doel werd de vorige week opnieuw het rooien van 16 H.A. bosch en het omgraven en egali- seeren van den blootgelegden bodem aan besteed. Het groote werk volgt natuurlijk eerst na de oplosing van de tramkwestie. Leeuwarden, 14 Oct. Ongeveer een jaar geleden nam de „Vereeniging tot be vordering van zedeljjke ontwikkeling" het initiatief tot het oprichten te Leeuwarden van een kinderbewaarplaats. Zij verzocht eene commissie daartoe pogingen aan te wenden en deze vond bij de ingezetenen zooveel steun, dat zij een huis huren en voor dat doel inrichten kon, eene bewaarster aanstellen en half Mei de bewaarplaats openen voor de verpleging van kinderen van 6 weken tot 3 jaar, gedurende een geheelen of een halven dag. In die maand hebben 36, in Juni 87, in Juli 139, in Augustus 175 en in September 190 kinderen er verpleging gevonden, wier moeders ver plicht waren buitenshuis hun brood te ver dienen. De commissie kan van de ontvangen giften nog tot het einde van dit jaar op denzelfden voet voortgaan, maar doet opnieuw een beroep op de ingezetenen om haar werk te kunnen voortzetten en uitbreiden, waarvoor zij rekent ’s jaars f 1000 noodig te hebben. Hserenveen, 12 Oct. Een 90-jarig bijna blind en doof vrouwtje uit het armhuis alhier, dat zonder verlof stilletjes was weg- geloopen, werd hedenmiddag op de Dracht door een boterwagen aangereden, viel met het hoofd op de steenen en werd bloedend opgenomen. Eenige weken geleden is in het armhuis een 32-jarig half-idioot meisje opgenomen, welker ouders overleden waren en dat bij de stiefmoeder zoodanige behandeling on dervond, dat de armvoogden zich haar lot aantrokken. Het bleek, dat zij vier jaren lang op den zolder had doorgebracht en dat zij zoozeer was verzwakt, dat zij zonder hulp niet meer loopen kon. Bij aankomst in het armhuis woog dit 32-jarig levend geraamte niet zwaarder dan een kind van tien, n.l. 58 pond. Na vier weken goede verzorging en verpleging heeft zij nu reeds tien pond in gewicht gewonnen en is ook overigens flink aangesterkt. Buitenpost, 13 Oct. In eene heden alhier gehouden vergadering van afgevaar digden van de Soc. Dem. Arb. Party in de drie noordelijke provinciën en van Volks- kiesvereenigingen is besloten, dat het partij blad De Volksstrijd zal blijven bestaan. Men zal trachten door een garantiefonds dit bestaan te verzekeren. Tevens werd besloten tot het oprichten van een Friesche Propaganda-commissie. Fr. Zuidwesthoek, 14 Oct. Op onder scheidene perceelen bouwland alhier werd bij het rooien der aardappelen opgemerkt, dat vele knollen ronde gaatjes vertoonden, precies of ze „op zetmeelgehalte geboord waren." Bij onderzoek is gebleken, dat de rups van een nachtvlinder (agrotus Segetum) deze schade heeft veroorzaakt. De vruchten op sommige akkers meer dan een derde— zijn alléén voor dadelijke consumptie ge schikt, maar in den handel onverkoopbaar. Dokkuni, 14 Oct. Wie geen loflied zingen op de Noord Friesche spoor, dat zjjn de directie der Dokkumer Stoomboot en die der Ned. Tramweg-maatschappij. Bijna alle verkeer toch van Leeuwarden naar hier heeft plaats per spoor, zoodat het zelfs tot de uitzonderingen behoort, dat boot en tram reizigers uit de richting L. vervoeren. Lemmer, 14 Oct. Den arbeider W. J. de Jong alhier trof Zaterdagmiddag het volgende ongeluk. Zich met paard en wagen op den hoogen zeedijk ten westen van ons dorp bevindende, schrok het paard voor een grooten opvlie genden vogel, sprong op zij en rolde met den wagen bij den dijk neer. De Jong ge raakte onder het rijtuig. Met een stuk uit het oor en de wang en inwendig gekneusd 6 werd hij opgenomen en er moest omniddel- lijk geneeskundige hulp bij hem worden ingeroepen. Het paard kwam er vrij goed af, maar de wagen bleek deerlijk gehavend. Gaasterland, 14 Oct. De lijstervangst heeft in deze gemeente de vorige week goede voordeelen opgeleverd. Donderdag j.l. werden er van 20—160 stuks gevangen. J.l. Zaterdag was 180 het hoogste getal. Met de houtsnippenvangst wil het nog niet. Slechts enkele zijn er gevangen. Een vanger te Oudemirdum vond op een morgen tot zijne niet geringe verbazing een... jong bigje, (natuurlijk dood) in een beugel hangen. Hier was een grappenmaker aan het werk geweest. Rottevalle, 14 Oct. Hij was aan de pier geweest. Dronken kwam hjj thuis. „Ga maar even met de kinderen wandelen, ik wil wat erwten schiften," zei hjj tegen z’n vrouw. Ze deed het. Hij in dien tijd stilletjes weg. De vrouw kwam weer thuis. Even later brachten vier mannen den echtgenoot binnen. Ze legden hem op den vloer en de vrouw ging te bed. Toen ze later naar haren man zag, was hij dood, in de jenever gestikt. Sloten, 14 Oct. Onder behoor van het dorp Tjerkgaast vindt men een uitgestrekte waterpoel, eigen aan den heer R. van Dijk te Sloten. Met goedvinden van den eigenaar zal deze poel tot een grooten vischvijver bestemd worden. Eenige heeren hebben n.l. het plan, bedoeld water geheel af te sluiten en dan te bevolken met eenige duizenden jonge karpers. Men stelt zich voor, dat deze poel aldus in betrekkelijk korten tijd rijk aan visch zal zijn. Hepk. Nieuwsbl. Fr. Hevig verzet. De politie te Haarlem heeft Zondagavond een warm half uurtje gehad. Twee agenten werden geroepen om den oud-huzaar Groot te arresteeren, doch ontmoetten daarbij van diens zijde zoo’n verzet, dat er nog twee agenten noodig waren. Doch nu begon het publiek zich ermede te bemoeien en trachtte dit den arrestant los te krijgen, waarom nog meer hulp werd gerequireerd en eindelijk 12 agenten en een inspecteur bijeen waren. De houding van het publiek werd toen zoo, dat de inspecteur charges liet maken, waarbij vooral op de Groote Markt gevoelige slagen vielen. De arrestant was zoo woedend, dat hij op het bureau stukken beet uit de balustrade. Tegen eenige personen die aan het verzet deelnamen, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Zaterdagavond bemerkte de machinist van de stoomtram van Rozendaal naar Steenbergen nabij Kuivezand, dat een tram geladen met bieten op zijn spoor aankwam. Aangezien de weg daar een zeer groote bocht maakt, was het reeds te laat om te remmen, zoodat beide treinen met een doffen slag op elkander liepen. Het personeel wist zich te redden, doch de materieele schade is zeer groot. De leerlingen van de hoogere burger school te Winschoten hebben zich een uniformhoed aangeschaft. Hij heeft den vorm van den hoed der Transvaalsche Boeren, is blauw gekleurd en prijkt met de letters H. B. S. Het nieuwe hoofddeksel heeft heel wat bekijks. Inbraak te Haarlem. De inbraak bij den heer v. d. Vlerk te Haarlem is een der brutaalste stukjes door heeren inbrekers aldaar verricht. Niet alleen dat ze de kamer, waarin de bewoners sliepen, geruischloos hebben gepasseerd, doch ook hebben ze een anders zeer waakzaam hondje weten te verschalken. Toch schijnen ze door eenig gerucht in of buiten huis te zijn gestoord, daar ze anders het huis gemakkelijk langs de voorzijde hadden kunnen verlaten. Nu vonden ze 't veiliger om heel bedaard een groot aantal luierdoeken op te vouwen en daarvan een stapeltje te maken op een vuilnisbak. Zonder gerucht konden ze toen weer aan de achterzijde van ’t huis ont komen. Vannacht is er, voor zoover bekend, niet ingebroken. Te Groningen gaat de colporteur Bob teeren van zyne pamfletten. Alhoewel hy, zooals den lezers bekend is, de vorige week de rechtszaal werd uitgezet, roept hij thans Er ontstond Zaterdagavond Bos beet en voort ging het met hem het politiebureau, middellijk hersteld, Bolswardsche Courant I i _j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1