Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 87. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSERA.BEEE I be Malaria-mug. J DONDERDAG 31 OCTOBER. BINNENLAND. VOOB ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Ct. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. het hotel alhier. In rijtuigen begeven ze ti gehuurd W est- en Sommige diertjes kunnen soms plotseling beroemd of berucht worden. Dit is het geval met het langbeenig mugje, dat sinds een jaar of drie met zekerheid als de ver spreider van de moeraskoorts, de malaria, gebrandmerkt is, de ziekte, die zoowel in onze Oost als in Engelsch Indië, in Italië en in andere deelen van Europa en ook in ons land, vooral in Zeeland, de bevolking teistert. Het is gelukkig geen ziekte, die in den regel doodelijk is; de meeste lijders her stellen er van en de chinine is een uitstekend geneesmiddel er tegen. Maar door herhaalde aanvallen van de moeraskoorts kan men toch zeer uitgeput raken en onder ongunstige omstandigheden, zooals die, waarin reizigers op vermoeiende tochten, vaak zonder chinine, verkeerden, of waarin de armoedige bevolking in de moerassige streken rondom Rome moeten leven, sterven velen er aan. Dat de ziekte vooral voorkwam in streken met moerassen, met poelen en plassen, in het algemeen met veel stilstaand water, wist men sinds honderden jaren en ook dat het droog leggen daarvan veelal de malaria deed ver dwijnen, hoewel niet altijd, terwijl ook niet in alle moerassige streken de koorts voor kwam. Welk verband er echter tusschen de waterplassen in den bodem en de moeras koorts bestond, wist men nietmeestal sprak men eenvoudig van de „ongezonde dampen* die de ziekte zouden veroorzaken. Doch thans weet men, dat een microsco pisch klein wezentje, dat in het bloed van den lijder zich vermenigvuldigt en tijdens den koortsaanval daarin bij millioenen voor komt, maar door een flinke dosis chinine wordt gedood, de oorzaak van de ziekte is en dat die uiterst kleine „malaria-parasieten*, zooals men ze kan noemen een deel van hun leven in het lichaam van muggen doorbrengen en door deze muggen, bij het in echten zin „venijnige* steken, op den mensch worden overgebracht. Het is wel goed om deze boosdoenster onder de muggen nader te leeren kennen. Zij lijkt heel veel op onze gewone kleine langbeenige mug, de bekende steekmug, die de geleerden Culex pipiens noemen, maar de snuit van de malariamug is nog wat langer en zij heeft vier kleine donkere vlekjes op elk der vleu gels. terwijl ook de manier, waarop zij tegen den muur zit, haar van het wel lastige maar niet zoo gevaarlijke kameraadje onderscheidt. De malariamug namelijk, die de geleerden den naam Anopheles claviger of ook wel Anopheles maculipennis hebben gegeven, zit niet met al zijn 6 pootjes tegen den muur of de zoldering, zoodat het lichaam evenwijdig daaraan is, maar hecht zich alleen met het voorste paar pooten vast en laat het lijf er los bij hangen. Men moet er intusschen aan denken, dat er nog veel meer soorten van deze diertjes zijn, waarmee men de booze Anopheles zou kunnen verwarren, al komen die niet zoo algemeen voor als onze gewone steekmug. In het bijzonder moet men haar onderscheiden van de geringde steekmug Culex annulatus, een neefje van ons gewone „neefje*, die men ’s zomers niet veel, maar 's najaarsen ’s winters nogal vaak in onze woningen kan aantreffen. Deze komt met de Malana-mug overeen, doordat zij ook vlekjes op de vleu gels heeft (meestal 5 op eiken vleugel), maar zij is er van te onderscheiden, doordat al haar pooten „geringd* zijn, dat is afwisselend uit lichte en donkere deelen bestaan, wat ook zonder een vergrootglas te gebruiken duidelijk te zien is. De levenswijs van al die muggen biedt de grootste overeenkomst. Zij kunnen nergens ontstaan, waar geen grootere of kleinere waterplassen zijn. De wijfjes leggen namelijk haar eieren in het water en daaruit ^komen kleine larven, die nergens anders dan in het water kunnen leven en na eenige weken, als ze flink gegroeid zijn verpoppen, om na eenige dagen van rust in de volwassen insecten te veranderen, die dan uit het water opstijgen en meest in de buurt big ven rond vliegen, doch soms ook wel zich ver van hun ge boorteplaats verwijderen. Om eieren te leggen moeten zij echter altjjd weer het water op zoeken, hetzij dit een groote vjj ver, een reeks plassen in een moeras, of ook maar een vat met regenwater is. Bij het steken prikken de wijfjes der mug gen (de mannetjes doen dit in het geheel niet) in de huid en brengen tegelijkertijd een ziertje speeksel in de wonde, wat het onaangename, branderige gevoel veroorzaakt. Daarop zuigt het diertje zich zijn maag vol bloed, waarna het lui en loom wordt en vele uren noodig heeft om zijn rijkelijk maal te verteren. Is de mug dus een Anopheles, die reeds Malaria-parasieten in het lichaam heeft^ dan zal zij hiervan, met haar speeksel, eenige in het bloed van den mensch brengen; die parasieten vermenigvuldigen zich daarin snel en de patient krijgt na korten tijd een koorts aanval. Was het echter een Malaria-mug, die zelf nog vrij van die ziekte was, dan doet haar steek niet meer kwaad dan die van een gewone mug. Als zulk een ziekte-vrije Anopheles echter een malarialijder steekt, namelijk een mensch, die reeds aan de koorts lijdt, dan heeft er besmetting in omgekeerden zin plaats; de mensch maakt de mug ziek, door het bloed, dat deze inzuigt en daardoor is nu de mug in staat gesteld, om weer aan andere men schee de koorts mede te deelen. Het is echter hier geen gewoon „overbrengen* van de ziekte, geen eenvoudig overdragen van de parasieten van mensch op mug en mug op mensch, want als het dit ware, zouden waarschijnlijk ook wel andere muggen, dan juist die Anopheles claviger, daartoe in staat zijn, maar het eigenaardige microscopische wezentje, de ma- laria-parasiet, moet een deel van zijn ont wikkeling in het lichaam juist van die soort van mug doormaken en verkeert eerst daarna weer in een periode, om in het bloed van den mensch zich te kunnen ontwikkelen. Wij kunnen hier natuurlijk geen overzicht geven van al de onderzoekingen, die nu sinds enkele jaren door tal van geneeskundigen, in Europa en in Indië, verricht zijn, om zekerheid in deze kwestie te verkrijgen, maar willen toch een paar der meest sprekende proeven, onder leiding van den Engelschen dokter Manson verricht, hier mededeelen. In Londen kent men geen malaria, de Anopheles komt er niet voor. Nu liet men uit de buurt van Rome eenige van deze muggen in aardige gazen kooitjes overzenden, nadat zij zich eerst op de huid van een lijder aan moeraskoorts hadden te goed gedaan. De zoon van dr. Manson stelde zich voor de proef beschikbaar, hij liet zich door de uit Italië aangebrachte muggen steken en... kreeg een flinken malaria-aanval. Nu moest ook nog bewezen worden, dat als men, omgekeerd zich maar voor Ano- pheles-steken beveiligde, men de ziekte niet kreeg, in welk een ongezonde omgeving men overigens ook verkeerde. Ook voor deze proef werden een paar Engelsche dokters gevonden. Zij vestigden zich in de Romeinsche Cam pagna, berucht als een echt malaria-gebied en woonden daar het vorige jaar van Juli tot October. Hun huis werd echter geheel „muggenvrij* gehoudenalleopeningen waren met gaas afgesloten, zoodat er geen mugje kon binnendringen. Gingen de proefnemers naar buiten, dan waren hoofd en handen als het ware door kooien van gaas omgeven. Zij leefden overigens geheel zooals de bewoners, die veel van de koortsen te lijden hadden, aten dezelfde spijzen, dronken het water uit de moerassen, ademden dezelfde lucht in als de anderen en lieten zelfs, wat altijd als bij zonder gevaarlijk beschouwd wordt, de grond bij hun woning omgraven. Alleen voor mug- gebeten beveiligden zij zich volkomen en... zij bleven dan ook geheel vrij van de ge vreesde moeraskoorts. De practische gevolgen van de besproken ontdekking liggen voor de hand. Men weet nu precies waarheen men zich bij den strijd tegen de malaria moet richten. Men moet de malarialijders genezen door chinine, waar door de malaria-parasieten gedood worden verder de malaria-muggen van ons verwij derd houden, hen dooden of hun de gelegen heid benemen zich te vermenigvuldigen, dit laatste door zooveel mogelijk, waar malaria voorkomt stilstaande poelen en plassen droog te leggen. Het zal wel m o e i 1 ij k vallen een streek, die er door geplaagd wordt, ge heel van malaria te bevrijden,maar o n mo ge 1 ij k kan dit .thans niet meer genoemd worden. (w. get.) Dr. VITUS BRUINSMA. Bildtsche Crt.y 3 October 1901. Witmarsum. De gemeenteraad be noemde Zaterdag j 1. tot onderwijzeres alhier mej. A. E. Vellinga, thans tydelijk hier werkzaam en tot onderwijzer te Pmgjum de heer Venstra te Dronrijp. Verder besloot de raad om met 1 Nov. e.k., het herhalings- onderwijs in te voeren en wel in de o. s. te Witmarsum, Arum, Kimswerd, Pingjum, Zurich, Makkum en Burgwerd, Workuiu. Het voorbereidend militair onderricht is hier wederom aangevangen. Van deze mooie gelegenheid tot oefening in den wapenhandel etc. wordt wederom gebruik gemaakt door 26 jongelieden. Gaasterland, 28 Oct. Dat ’s’n plaag, die muizenplaag voor den Ijjstervanger. Eiken morgen zyn de besjes, die de weinige lijsters moeten lokken, door de muizen van de steeltjes gebeten en onder de beugels fijngekauwd. ’t Gaat om de pitjes, waartoe natuurlijk bessen geopend moeten worden. Lieten de muizen ze du nog maar aan de steeltjes, zitten, dan zou ’t nog kunnen gaan nu is ’t een last zonder eind. Van vangst kan geen sprake zjjn en wat de vogelaars ook doen, om de knagertjes te weren ’t baat niets.. Men heeft de bessen in petroleum gedoopt geen succes, en koperdraadjes gehangen idemde boomen met teer besmeerd zelfs voor een gedeelte met blik beslagen idem, idem. De Gaasterlander is ten einde raad en zou ’t op hoogen prijs stellen hij en zijn beurs als iemand een afdoend middel aan de hand wist te doen. N.B.! De welgemeende raad vroeger eens gegeven om al de muizen weg te vangen wordt niet opnieuw verlangd. Rijs, 28 Oct. De bekende, veel bezochte uitspanning en herberg alhier, is dezer dagen door de Maatschappij „Gaasterland* uit de hand verkocht aan den heer Schram te Balk voor de som van f 10,000. Vroeger werd, naar men ons mededeelt, een bod van 12 mille geweigerd. Sneek, Maandagavond hield de heer F. Kamstra, alhier, in de groote zaal van Ami- citia de aangekondigde lezing, waarin spr. van zijn standpunt den oorlog en het mili- tairisme veroordeelde. Voor ’t begin der lezing en ook later zong eene gemengd koor, onder leiding en met begeleiding van den heer Swart, een aantal zangnummers, die een aardige af wisseling vormden. Een goede tweehonderd personen waren in de zaal aanwezig. 28 Oct. Aangezien ’t getal leerlingen der Christelijke school hier sterk toeneemt, bestaat ’t plan twee lokalen bij de bestaande school te bouwen. Haskerland, 28 Oct. Voorzeker mag het eene bijzonderheid worden genoemd, dat van 28 Sept, af tot heden, dus gedurende eene maand, in deze gemeente met eene bevolking van circa 8000 zielen, slechts één sterfgeval heeft plaats gehad, en wel te Haskerdijken, waar een kind van ruim 1 jaar overleed. Ooststellingwerf, 28 Oct. De ge rooide aardappelen zijn thans alle naar de winterkwartieren verhuisd. Het grootste deel wordt buiten in kuilen geborgen, de rest gaat in de kelders. Men begint er echter over te klagen, dat de aardappelen gaan rotten, waarom velen den geheelen voorraad nog eens hebben moeten doorzoe ken. Het verschijnsel wordt toegeschreven aan het zoele weder in September en October. Voor de aardappelkuilen belooft dit rotten niet veel goeds. Schoterlandswesthoek, 28 October. Eenige dagen geleden hebben een paar heeren met een boot een bezoek aan onze veenpiassen gebracht. Naar ze zich hier en daar uitlieten moet dat bezoek in verband staan met het voor nemen ook in deze onvischrjjke wateren verschillende soorten karpers te planten. Sloten, 28 Oct. Sedert een paar dagen is alhier aangekomen een le luitenant der infanterie te Leeuwarden, tot het doen van krijgs-geschiedkundige onderzoekingen. Ten gemeentehuize vindt men o.m. belangrijke documenten, betrekking hebbende op de in neming van de stad Deventer door prins Maurits in het jaar 1592. Frederiksoord, 26 Oct. Sedert Woens dag logeeren de Belgische jagers weder in het hotel alhier. In rijtuigen begeven ze zich dagelijks naar het door hen gehuurd jachtterrein in de gemeenten Ooststellingwerf. De heeren, een negental, hebben in 3 dagen 150 stuks wild geschoten, waaronder 18 korhoenders en ruim 100 hazen. Het jachtveld is ruim voorzien, maar „de hazen liggen te vast* zeggen de jagers. Tietjerksteradeel, 28 Oct. Opmer kelijk stijgen de prijzen der landerijen, zoowel van bouw- en weiland, als van hooiland. Landen van behoorlijke kwaliteit en goed gelegen, brengen het al gauw tot 400 a 450 gulden per pondemaat. Is de kwaliteit best en de ligging uitste kend, dan behoort een bod van 500 a 550 gulden per pondemaat niet tot de uitzonde ringen. Vooral ’t hooiland is gewild: f 550 f 600 het mad (1,5 pondemaat.) De hooge melkprijzen zijn zeker hierop van invloed. Althans de pryzen van de melk zjjn al zeer goed merkbaar op het getal koeien. Niet alleen de groote boer houdt er veel melkvee; ook de kleinere man heeft thans een of twee koeien. Voor een paar schapen neemt deze nu liever een koe. Hierdoor neemt 't getal huurders van hooi toe en dit is weer van invloed op de huurprijzen en middellijk op de koopsommen. Gaasterland, 28 Oct. Al hebben we hier onze tram nog niet,'toch gaan we met onze reisgelegenheid vooruit. Zoo hebben de heer Hielkema en de Ned. Tramw.-Mij. een overeenkomst aangegaan, waarbij de laatste een jaarl. subsidie toestaat van f 500, voor een geregelden omnibusdienst BalkHuis- terheide v.v., tweemalen per dag. Vertrek van Balk ’s ochtends 7 uur en ’e namiddags 4 uur, waardoor de belangrijkste aanslui tingen met andere provinciën tot stand zijn gekomen. Naar Balk terug 8,38 en 5,38 van Duisterheide. In Gaasterland heeft men dit met vreugde begroet. Steen wijk, 28 Oct. Dat dieren een sterk herinnerings- of herkenningsvermogen hebben, blijkt uit het volgende. H. Z,, van de nabijgelegen Bovenboer, verkocht aan den op ongeveer 45 minuten afstands wonenden J. Z. een kalf. Tot groote verbazing van allen stond het beest den volgenden morgen voor den stal van zijn vroegeren baas. Dwars door landerijen en langs voetpaden had het den weg gevonden. Een landhek, waar het door moest, had het verbroken. Dokkum, 28 Oct. Onze jaarljjksche kalvermarkt behoort weer tot het verleden. Al gaat het er nu niet precies mee, als in enkele andere plaatsen waar ze geheel verloopt, ook hier wordt het er niet beter op. De aanvoer van Zaterdag j.l. bedroeg 350 stuks, een klein getal zeker voor wie zich nog weet te herinneren, dat, voor eenige jaren, een aanvoer van circa 1000 stuks, een enkele maal zelfs 12 h 1300, regel was. Sedert het verkeer van hier naar alle zijden per stoomboot zoo gemak kelijk is gemaakt, heeft het handels-centrum zich verplaatst naar Leeuwarden. Tot nog voor korten tijd was het de kalvermarkt te Dokkum, waar de Dongeradeelster boeren hunne inkoopen deden. Nu evenwel Oost en West-Dongeradeel door den aanleg van de N. F. L. spoorlijn opgehouden hebben tot de geïsoleerde gemeenten te behooren, staat het te vreezee, dat ook de handel in kalveren weldra naar Leeuwarden zal wor den verplaatst en... onze eenmaal zoo beroemde kalvermarkt, zal ten doode opge schreven zijn. Lemmer, 28 Oct. De politie doet ijverig onderzoek naar een persoon, zich noemende J. H. Schaafsma, en die voorgaf opzichter bij ’s Rijks waterstaat te zijn. Vier weken geleden huurde hij hier een kamer met kost en inwoning bij de Wed. v. d. W. Deze persoon is sedert j.l. Dinsdag spoor loos verdwenen, zonder betaling van kost geld en inwoning. Ook blijkt thans dat hij gedurende den tijd dat hij hier heeft ver toefd, bij een andere weduwe een demi- saison en ’n uniformpet heeft gekocht zonder te betalen natuurlijk. Het moet dezelfde persoon zjjn, die te Zaandam onder den naam Johannes Poelstra en te Sneek even eens onder den naam van Schaafsma, oplichting heeft gepleegd. Hij is ongeveer 25 jaar oud, tenger van gestalte, met donker haar en blonde snor, fletsche oogen, roodpuntige neus en lange vingers. Heerenveen, 29 Oct. Bij den vee houder M. L, alhier heeft zich een beste koe op den stal verhangen, ’t Dier had een waarde van wel f 170. Bakhuizen, 28 Oct. De schippers knecht de V. alhier, varende op een z.g, groentenjager van Broekerhaven naar Am sterdam, is op de hoogte van Marken over boord geslagen en verdronken. Zijn Ijjk is nog niet gevonden. Utingeradeel, 29 Oct. Als een bewijs, dat in de wateren van deze gemeente nog wel dikke visschen schuilen, kan dienen, dat door den visscher K. Bethlehem te Akkrum drie snoeken zjjn gevangen, die onderscheidenlijk ruim 10, 11 en 13 halve kilo zwaar waren. Hoe productief een varken kan zjjn, bljjkt uit het feit, dat een zoodanig dier in eigendom van den vee houder K. Hylkema te Oldeboorn dit jaar in drie malen, het hok vermeerderd heeft met 45 biggen. Hepk. Nieuw&bl. v. Fr. Te *s Gravenhage kwam aan het station Holl. Spoor een trein uit Amsterdam binnen, waarvan de bagagewagen in brand was geraakt, vermoedelijk door een lek in de gasleiding in den wagen. Van den inhoud ging nogal een en ander verloren. Aan De Ned. wordt van welingelichte zijde gemeld, dat Prins Hendrik al de be kende stroopers te Apeldoorn aan werk heeft geholpen, zoodat zij nu een eerlijk stuk brood kunnen verdienen. Bolswardsclie Courant, •j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1