Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 91. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 8OLSWARD EN WONSEEAÖEEt BUIHD90& rt BINNENLAND. ’A g DONDERDAG 14 NOVEMBER. VOOR der natuurwetenschap. frissche morgenluchten en zijn hart op te wilde I INGEZONDEN. men niets, doch hoorde alleen iemand in ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. 1 Hoewel zulke feiten aan het wonderbare grenzen, behoeft daarom nog niet aan iets bovennatuurlijks gedacht te wordener zijn nl. in de natuur overeenkomstige voorbeelden genoeg, waaruit blijkt, dat „het leven be staan kan, ook zonder dat het zich op een of andere wijze uit.* Zoo heeft de sl aap reeds eenige over eenkomst met den beschreven toestand ook dan staat het leven voor een deel stil en wel het bewuste leven. Verder zij gewezen op den winterslaap bij sommige dierenook dan staan ver schillende levensfuncties geheel of gedeel telijk stil. Eindelijk zij herinnerd aan de lagere diersoorten; daaronder zjjn er verschillende, wier leven, als de omstandigheden ongunstig worden, zich in het geheel niet uit. Zoo o. a. met de z.g. raderdiertj es, door Leeuwenhoek in het gootwater ontdekt. Droogt de goot, waarin zij verblijf houden op, ook zij drogen in en in dien toestand kunnen zij j aren lang verkeeren, om, ontvangt de goot weer water, onmiddellijk tot het leven terug te keeren. Sneek, 12 Nov. Onze stad betreurt ’t verlies'van een waardig burger, i Op 71-jarigen leeftijd overleed eergisteren de heer Wieger v. d. Heulen, sedert 184& Dat de grens tusschen de uitersten „leven* en „dood“ niet gemakkelijk valt aan te wijzen, wordt iedereen bij eenig nadenken duidelijk, maar het komt toch het best uit bij de gevallen van schijndood, waarin o. a. de Indische fakirs zich willekeurig kunnen verplaatsen. Ongelooflijk moge dit schijnen, toch kan de waarheid moeilijk be twijfeld worden, de getuigenissen zijn er te talrijk voor. Zoo verhaalt J. Brand in zijn werk over het hypnotisme o. a. het volgende, dat wel geschikt is, om de vraag: „Waar ligt de grens?* te wekken. Radjah Singh (zoo heet het daar), be twijfelde, of de fakirs zich werkelijk in den toestand van schijndood verplaatsen en daarom nam hij de volgende proef. In een vierkante kamer, waarin als eenige opening een deur was, werd een fakir opgesloten hij had zich schijndood gemaakt en daarna werd zijn lichaam in een zak genaaid, die zak in een kast gesloten, de kast zelve ver zegeld, evenals de gesloten kamerdeur. Om zich verder de meest mogelijke zekerheid te verschaffen, dat niemand tot de kamer toegang had, liet de radjah het vertrek ge regeld door een afdeeling soldaten bewaken, die, om door het waken niet vermoeid te worden, alle twee uur afgelost werden. Zoo bleef de toestand gedurende zes weken. Toen liet de radjah het vertrek openen; bet zegel van de deur, en dat van de kast bleek on geschonden, de zak begon reeds te beschim melen, en toen het lijk van den fakir er uitgehaald werd, kon, ook bij de zorgvul digste waarnemingen, geen teeken van leven bespeurd worden. Nu begon de inlandsche bediende van den fakir het hoofd met warm water te wasschen en met warme compres- sen te beleggen; hij verwijderde het was, waarmede te voren ooren en neusgaten ge sloten waren, brak den mond open, trok de tong naar voren, besmeerde de oogleden met boter en de fakir herleefde. De oogen openden zich, spiertrekkingen werden opgemerkt, de perkamentachtige huid verkreeg haar nor maal uiterlijk en na enkele minuten wendde de fakir zich tot den radjah met de vraag: „Gelooft ge mij nu?“ Een ander geval van zulk een schijndood wordt medegedeeld door Dr. Cheyne uit Dublin. Een overste Townsend beweerde, dat hij kon „sterven* als hij verkoos, om daarna te „herleven* en hij drong bij zijn vrienden zoolang aan op het nemen der proef, dat zij er eindelijk in toestemden zulk een proef bij te wonen. Overste Townsend legde zich op den rug en de getuigen con stateerden, dat polsslag en hartwerking nor maal waren. Langzamerhand echter begon nen deze te verminderen en na eenigen tijd werd er niets meer van bespeurd, zelfs niet bij het nauwkeurigste onderzoek, ja, een spiegel, voor den mond gehouden, vertoonde geen spoor van bewaseming. Men kon niet anders dan den dood vaststellen en men bejammerde het, dat de proef zoo lang ge duurd had; nu had (zoo meende men) de overste, om zijn kunst te toonen zich van het leven beroofd. Reeds maakte men aan stalten tot vertrek, toen plotseling de „doode* eenig teeken van leven gaf, (hij* bewoog zich)spoedig keerden hartwerking en pols slag terug en was Townsend weer normaal. De Fakirs, die hoofdzakelijk in Engelsch Indië voorkomen, zijn eigenlijk dweepers of bedelmonniken, die zich allerlei wreede lichaams- kweflingen opleggen en van aalmoezen leven. ’t water polsen. Eén der aanwezigen had reeds zijn jas half uitgetrokken, toen een brandende lantaarn het terrein verlichtte. Een klagend geluid steeg uit de diepte omhoog. De lantaarn liet zijn schijnsel op het slachtoffer vallen, toen zag men dat de drenkeling een hond was. Door een schipper werd het arme dier pp het droge gebracht. ’t Gooi, 11 Nov. Prachtig herfstweer, voor de zonen Nimrods gouden tijd. En wild? Hazen weinig; doch aan wilde konijnen en fasanten geen gebrek. Ook heeft men hier eenige reeën gezien, zonder er echter tot dusver een te kunnen bemachtigen. Voorts een enorm aantal eekhoorns, waar van het in onze bosschen bepaald wemelt. Dat de boomkweekers van dezen overvloed niet zijn gediend, laat zich begrijpen. Leeuwarden, 11 Nov. Van Woensdag tot en met Zaterdag zal hier eene tentoon stelling worden gehouden van allerlei voor werpen welke vervaardigd zijn door krijgs gevangen Boeren op Ceylon en St. Helena. Men vindt er fraai besneden wandelstokken, pijpen, papiersnijders, pennehouders, por tretten en verder allerlei snijwerk, door de gevangen Boeren uit tijdverdrijf met kunstvaardige hand vervaardigd. Men mag het bezichtigen, men mag het koopen ook, voor veel of weinig. Een ding staat voorop de opbrengst komt ten goede aan de weduwen en weezen van de gesneuvelde Boeren-strijders en voor de vrouwen- en kinderkampen in Zuid-Afrika. Met vrij moedigheid wekken wij onze lezers op, een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling welke een zoo bij uitstek menscblievend doel ten grondslag heeft en uit haar aard zeer belangwekkend belooft te zijn. Warga, 11 Nov. Onze kerkvoogden hebben een goed werk laten verrichten. Ons kerkhof was voorheen omheind ten deele met een ijzeren hekwerk, ten deele met een houten stek en ten deele met een heg. Nu is er om het heele kerkhof heen een muurtje gemetseld en daarop een zeer net ijzeren hekwerk gesteld, waardoor het geheel een veel beter aanzien krjjgt. Sneek, 11 Nov. De aanbesteding onzer nieuwe gasfabriek, die hoogstwaarschijnlijk wel een derdehalfton zal moeten kosten, kan spoedig tegemoet worden gezien. Wanneer de tijd daar is, waarop de nieuwe gasfabriek voor ’t eerst de hoofdkraan opent, dan mag Sneek er zich op beroemen in het bezit te zijn van eene gasinrichting, die niet eer behoeft afgekeurd te worden, voor en aleer Sneek driemaal zooveel inwoners heeft als ’t thans bezit. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een begrafenisplechtigheid. Gistermid dag had te Winschoten eene begrafenis plechtigheid plaats, die veel op een reclame- optocht geleek, schrijft de Winsch. Crt. Zooals men ons mededeelde, werd er een kind van l*/2 jaar begraven, waarvan de vader, misschien ook de moeder, tot het Leger des Heils behoort. De lijkbaar werd gedragen door een achttal jonge meisjes, gekleed in langen zwarten mantel, meteen witte sjerp over den schouder. Over de kist hing een fluweelen kleedje waarop het wapen van het Leger was ge borduurd. De stoet werd geopend door een vaandrig met ontplooide banier en daarachter een schilddraagster met een donker schild met witte letters „De kinderen voor Jezus*. Deze schilddraagster was geflankeerd door twee muzikanten, die af en toe hunne schrille tonen deden klinken. Achter de baar volgden de familieleden met een aantal zoo man nelijke als vrouwelijke soldaten van het Leger des Heils in uniform, allen voorzien van een witten band om den arm. Zoo trok men langs een omweg door een gedeelte van de stad naar den doodenakker. Toen de kist in de groeve was neerge laten, werd door de volgelingen een lied aangeheven en na een gebed nam de kapitein het woord, om de omstanders te wjjzen op het brooze van het menschelijke leven en hen te vermanen tot een leren in Christus. De rede duurde ongeveer drie kwartier, waarna de luitenant een gebed uitsprak. Na het zingen van nogeenHeils- lied, verliet de stoet den doodenakker. Het schouwspel trok vele toeschouwers» Vechtpartij. Tengevolge van drank misbruik, had op de groote naj aars veemarkt te Hoorn gister een hevige vechtpartij plaats tusschen vier markt bezoekers uit Andjjk en Blokker, nog wel familieleden van elkaar. Een der vechtersbazen werd door de politie opgepakt, een ander werd opgenomen, terwijl hij half bewusteloos met een deerlijk gewond oog aan den slootkant lag. Een derde had hevig bloedende hoofdwonden, en bovendien was hem een stuk van zün vinger afgebeten. Intusschen, niet slechts in het dierenrijk zijn overeenkomstige voorbeelden te vinden, ook in het plantenrijk. Zoo kunnen zaden jaren lang in een luchtledige glazen buis bewaard blijven, zoodat er geen spoor van stofwisseling bespeurd wordt, terwijl zij toch volkomen kiemkrachtig blijven. (Dat zij de kiemkracht ongeveer een eeuw be houden, schijnt vast te staan, maar dat de tarwekorrels, uit mummies afkomstig, nog kiemkracht zouden bezitten, is een sprookje die zaden zijn zoowat verkoold en vallen bij bevochtiging uiteen). Uit dit alles blijkt wel, dat de „schijndood* bij de fakirs geen op zichzelf staand ver schijnsel is, en, al is daarmede het boven natuurlijke, dat er in gelegen schijnt, ver dwenen, vreemd blijft het, dat zij zich willekeurig in dien toestand kunnen verplaatsen. Om dat te begrijpen, zij nage gaan, waarin het „vreemde* eigenlijk bestaat en dit nu komt hierop neer, dat de fakirs de ademhaling, bloedsomloop, spijsvertering, enz. willekeurig doen ophouden en terug- keerenvoor hen staan dus de organen voor deze functies gelijk met de hand b. v. van een gewoon mensch. De spieren voor genoemde functies zijn bij de fakirs als bij een gewoon mensch de spieren, die de hand in beweging brengen, d. w. z. willekeurig, terwijl ze bij een gewoon mensch onwille keurig zijn, ziedaar het „vreemde en wonder bare.* Deze afwijking van het gewone (meer is het niet) kan twee oorzaken hebbenzij kan n.l. yerklaard worden als uitzondering of als ziekte-verschijnsel. Om te begrijpen, dat hier van een uit zondering sprake kan wezen, zij opgemerkt, dat wel in doorsnede bij alle menschen dezelfde spieren willekeurig (onwillekeurig) zijn, maar dat er toch ook tal van ver schillen zijn. Zoo komt het b. v. voor, dat het oor of één vingerlid afzonderlijk be wogen kan worden, hoewel dit aan de meeste menschen onmogelijk is, en het ligt in den aard der zaak, dat zulke afwijkende bewegingen juist om hun afwijking vlijtig beoefend worden, zoo dat personen met zulk een afwijking of uitzondering die afwijkende beweging uitstekend verrichten kunnen. Op deze wijze kan het ook met de fakirs gesteld zijnzij kunnen menschen zijn met de afwijking, dat de spieren voor de adem haling, bloedsomloop, spijsvertering wille keurig zijn, en dan behoeft hun kunst niet te verwonderen. Deze verklaring is echter (het zij dadelijk toegegeven) te eenvoudig, om zonder meer te gelden. Zeker, het kan zijn, dat de fakirs uitzonderingen zijn, maar... deze ver klaring lijkt wel een weinig op... maakwerk. De verklaring als ziekteverschijnsel is dan ook vrij wat aannemelijker, al is zij minder eenvoudig. Hierbij bescnouwt men de kunst der fakirs als een optreden van een zenuw ziekte, de hysterie. Daarbij komt het namelijk voor, dat bewegingen, oorspronkelijk wille keurig, onwillekeurig worden, dat bijv, hand of voet niet meer bewogen kunnen worden als men dat wil, hoewel de spieren voor deze bewegingen volkomen gezond zijn. Ook het omgekeerde doet zich voorspieren, eerst onwillekeurig, worden bij lijders aan hysterie vaak willekeurig, zoodat het kan gebeuren, dat de ademhaling, bloedsomloop, enz. aan den wil onderworpen worden. Wijl nu de fakirs (ook als gevolg hunner levens wijze) in den regel zulke lijders zijn, behoeft hunne kunst nu niet aan iets bovennatuur lijks te doen denken, al wekt zij opnieuw de vraag: „Waar ligt de grens!* A. Ct. M. de R.! Vergun my s v.p. een klein plaatsje voor onderstaande regelen in Uw blad, naar aanleiding van een bericht, voorkomende in het laatste no. Hierin wordt n.l. verteld dat, met ingang van 1 Dec. a s. de bekende schaatsenfabriek van den heer G. S. Ruiter van Akkrum naar Bolsward wordt over geplaatst. Dit bericht is in zooverre onjuist, dat de bestaande fabriek van de Firma G. S. Ruiter te Akkrum blijft gevestigd; de heer Ruiter is echter „uit de firma getre den” en zal thans (naar ik verneem) zich ten Uwent vestigen. Dankend voor de opname, Uw getrouwe Lezer, X. beambte ter Secretarie van Wijmbritseradeel. Wakker op zijn post, was getrouwe plichts betrachting zijn leuze. Den vrijen tijd, dien hem restte, besteedde hij voor een groot deel aan de beoefening der natuurwetenschap. Met ’t opkomen der zon was Van der Meulen reeds lang uit de veeren en zag men hem kort daarna de muffe stad ont vluchten, om buiten te genieten van de frissche morgenluchten en zijn hart op te halen aan voorspellingen van op handen zijnd weer. ’t Is niet te verwonderen, dat de man dikwijls als vraagbaak diende, wanneer de wateren met een ijsvloer waren bedekt, of wanneer na lange droogte ’t oog smeekend was gericht naar de sluizen des hemels. En al faalden zjjne voorspellingen wel eens, toch bleef hij tot aan zyne dood ’t vertrouwen genieten van hen, die zoo vaak met blijde hoop vervuld werden, als op hun vraag: „Wat denk je van ’t weer, van der Meulen een welkom antwoord werd ge geven. Thans is de goede man heengegaan. Een welverdiende rust wachtte hem na 1 Januari, maar een hoogere macht besliste anders. De heer A. Kabel, alhier, is beroepen naar Makkinga c.a. (Ned. Herv. Kerk). Gaasterland, 11 Nov. De ontwouding van deze gemeente wordt stelselmatig voort gezet. Vele perceelen akkermaalshout, waar van het houtgewas 8 a 10 jaren oud is en de bodem niet al te slecht, worden geveld, waarna de tronken (stobben) gerooid en het terrein geëgaliseerd wordt. De aldus ge vormde weidegronden vinden onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden goeden aftrek en blijken na korte jaren veel meer rendabel te zijn dan de bosschen. Voor het a.s, winterseizoen wordt op deze wijze opnieuw bijna 50 pondemaat ontgonnen. De werkzaamheden worden aangenomen door de arbeiders, die daarmede een behoorlijken daghuur (f 0,80 a f 1,00) kunnen verdienen en tegelijk in ’t bezit komen van groote hoeveelheden brandhout. Balk, 11 Nov. De coöperatie in Gaas terland breidt zich uit. Voor een vijftal jaren werd de coöp. roomboterfabriek gesticht. In dit jaar ontstond de coöp. woningbouw ver- eeniging, die in de nabijheid dier fabriek 10 flinke arbeiderswoningen laat bouwen. Nu weer wil men aan de fabriek een graanmalerij op coöperatieven grondslag verbinden. Sneek, 11 Nov. De jonge man, die zich uitgaf voor opzichter van den Waterstaat, en belangrijke oplichtingen pleegde, is in handen gekomen van de politie te Deventer, zijn werkelijke naam is J. H. uit Groningen. In eerstgenoemde plaats fungeerde ’t corpus delictie als zendeling. In Lemmer, waar hij ’t een week of vier heeft uitgehouden, lichtte hij zijn kostvrouw op voor een klein f 100. Een goudsmid aldaar borgde hem een verlovingsring en een gouden horloge. Met de politie in Lemmer was hij groote maatjes, evenals, naar men meedeelt op andere plaatsen. Als opzichter van den Waterstaat liet hij zich dienstbrieven adresseeren met vjjf lakken die ’t stempel van een cent droegen. Overdag huurde hij bij Lemmer een bootje waarmee hij in meren en vaarten peilingen en opnamen deed. Heerenveen, 11 Nov. Kon men vroeger zonder gevaar van boete voor de personeeie belasting een stookplaats „vergeten*, sedert de invoering der nieuwe wet hebben velen reeds tot hunne schade en schande onder vonden, dat de arm van den fiscus wat langer geworden is. In de wintermaanden mogen nu de belasting-ambtenaren vrjj iedere woning aoorzoeken en deze heeren laten zoo’n ge legenheid niet ongebruikt! Wee dengene, bij wien meer kachels of stookgelegenheden gevonden worden dan waren aangegeven, of andere vertrekken van een kachel voorzien, dan in Januari het geval was. Gewoonlijk heeft deze visite in het najaar plaats. Onze lezers mogen dus nog wel eens goed teilen en zoo noodig naar den ontvanger gaan, die hen in twijfelachtige gevallen wel zal in lichten. De ondervinding leerde sommigen, dat men het best doet bij twijfel naar den hoogsten ambtenaar om raad te gaan. Nijeliaska, 11 Nov. Zaterdagavond heeft hier iemand, die de onvoorzichtigheid beging van een in volle vaart zijnde tram te springen voor de zooveelste maal moet daartegen gewaarschuwd worden het ongeluk gehad, dat hjj viel en zich ernstig aan het voorhoofd bezeerde. Balk, 12 Nov. ’t Was Zaterdagavond en sociëteit; ’t had elf uren geslagen. Plotseling werd men opgeschrikt door een zwaren plomp in het water. Door de duisternis zag Bolswardsche Courant, 'j I I •j ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1