NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WOKSERA.DEEÏ. Elk mi fcf ii lijn nering I Veertigste Jaargang. 1901. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 93. DONDERDAG 21 NOVEMBER. BINNENLAND. ^xxxxxxxxx”xxxxxxxx^ VOOR m ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgena 10 Ct. per regel. Overigena naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Centa per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. 1897 638 1898 13% 1900 15% 1901 169 1899 763 Het spreekwoord aan bet hoofd van dit opstel geplaatst is vrij kras, ook omdat het woordje r'k geen uitzonderingen erkent. En omdat het zoo by uitstek kras is, plaatsten wij er een vraagteeken achter, waarmee we zeggen willenzou het waar zyn, dat alle mensehen de begeerte of de zorg voor de bevordering van het eigen belang zoo ver dry ven, dat het spreekwoord moet erkend worden een waar woord te zjjn? Wjj willen ’t niet hopen en kunnen het tevens moeilijk aannemen. „Maar,” zegt wellicht iemand, „het spreek woord noemt alleen nering, zeker dus waarbij alleen waar of maat bedoeld wordt, op zichzelf of vereenigd.” Wij stemmen toe, dat de letter aldus luidt, maar weten toch, dat het in veel ruimeren zin wordt toegepast, namelijk op ’s mensehen handelingen jegens, ook wel- eens tegenover zijne medemenschen. Wat het beginsel betreft, kan men van diefachtigen aard alles noemen, wat uit hoofde van eigenbelang, eigenliefde enz.,' in onze handelingen, in ons spreken en zwijgen aan de eerlijkheid tekort doet. Ook met de ruime opvatting noemen wij het spreekwoord zeer kras, zoodat wij er liefst een vraagteeken achter plaatsen. Maar intusschen achten wy het goed, dat over veler handelingen een strenge controle wordt geoefend, zoodat eerlijkheid door bewijzen moet gestaafd worden. Ware dit zoo niet, dan zouden we vreezen, dat men minder mensehen zou aantreffen dan thans, die het spreekwoord tot een leugen maakten. Dat verlangen of vorderen van eerlijk heid in de handelingen van anderen is vrij algemeen, ook bij hen, die weleens hebben laten blijken, het zelf zoo nauw niet te nemen. Wij hebben dan ook recht om die eerlijkheid te eischen onder de mits, dat aan die van ons zelf niet behoeft ge twijfeld te worden, bestaat die twyfel en is zij gegrond, dan is onze eisch een domme of liever gewetenlooze aanmatiging. Zou het hieraan wellicht moeten worden toegeschreven, dat er mensehen worden aangetroffen, die evenmin gestreng zijn in het eischen als in hunne handelingen, maar die het leven als een spel beschouwen, waarin hij, die het slimst en het vaardigst is, de meeste kans heeft van winnen En zoodoende komt het, dat het spreek woord niet altijd in denzelfden toon wordt uitgesproken. Een voorbeeld uit de eigenlijke nering. Wanneer men een eetlepel suiker ineen zekere hoeveelheid water doet en eenigen t\jd goed roert, zal de suiker verdwijnen, doordien zjj in het water wordt opgelost, dat iszeer fijn verdeeld tusschen de waterdeeltjes een plaats vindt en daar wordt vastgehouden. Bevat de suiker echter een niet in water oplosbaar bijmengsel, dan zal dit op den bodem van het glas bezinken. Zekere huismoeder nu, die hiermee bekend was, nam een proef, zij liet uit twee win kels suiker halen, schepte uit eiken zak een eetlepel en deed de suiker van beide winkeliers in een bierglas met vlakken bodem en vulde dit met water. Het water, waarin de suiker was opge lost, van den eenen winkelier was wel wat troebel, iets wat zich gereedelijk laat ver klaren, maar de bodem van het glas bleef schoon. Anders was het met nummer twee. Het daarin aanwezige water was troebeler als dat in nummer een, en niettegen staande herhaald roeren vertoonde zich op den bodem van het glas een grijs bezink sel. Zij liet dit boven een spiritusvlammetje drogen en kwam tot de overtuiging, dat de suiker van nummer twee, een bijmengsel, b.v. meel of iets anders en ergers bevatte. „Van dien winkelier koop ik geen suiker weer”, zeide zy tot haar man, „hy is een bedrieger!” Of de leverancier die hem de suiker geleverd heeft,” zeide hy. „Maar je moet je die dingen niet al te veel aan trekken, och, je weet immers, elk is een dief in zyn nering”. „Niet aantrekken,” zeide de vrouw, „als ik bessengelei maak, heb ik van nummer twee een pond meer noodig dan van num mer een en bovendien, ik weet dat de suiker een bymengsel bevat, maar weet niet, wat het is en dat vind ik nog het hatelykste van alles.” „Maak je over die dingen maar niet drif tig of bezorgd,” zeide de man, „gy zoudt anders nog een onrustig leven hebben: wij moeten door de wereld en dat moet een ander ook en die er niet recht door kan weet er krom door." 1901 5% i ons dorp en Drogeham ligt een uitgeveende plas, derachtig woest tafereel aan. Gelegen te midden van hoog land, is de plas zelf om geven door heide en boomgewas. Diep is ’t water, dat veel gebruikt wordt tot het roten van vlas. De mensch, daar gekomen, ver valt in mijmering, wanneer hij, onbekend in die streken, dit natuurschoon ontdekt, geheel onvoorbereidHet geheel beslaat eene oppervlakte van ongeveer 10 ponaemaat. Thans is het onder verkoop. Tjalleberd, 15 Nov. Trots de gedane waarschuwingen bleven de kinderen door gaan met hun gevaarljjk spelletje; met de ruggen tegen elkander staande, wipte de een den ander op. Hedenmorgen waren de meisjes bij school er weer mee bezig en al spoedig vielen er een paar, met het nood lottig gevolg, dat een der meisjes de heup ingeroepen. Moge dit anderen tot waarschu wing strekken. Lemmer, 18 Nov. Hedenmiddag werd alhier door kapitein Hofman, met de tram- boot „Bolsward**, uit zee aangebracht het door hem in de nabijheid van Marken ge vonden lijk van een persoon van ongeveer 25 jarigen leeftijd. Hoogstwaarschijnlijk is dit het hjk van den schippersknecht Broer de Vreese van Bakhuizen, die omstreeks vier weken geleden in de nabijheid van Marken is overboord geslagen en verdronken. Leeuwarden, 16 Nov. Op de algemeene vergadering der Friesche Biljart-club, giste ren alhier gehouden, is besloten, in het begin van December een handicap-biljard- partij te Leeuwarden onder de leden te houden. Bij de rondvraag werd door den heer G re ben de vraag gesteld, met welke middelen de F. B. C. vooral op het platte land meer sympathie kon verkrijgen. Na langdurige bespreking werd door het Bestuur meegedeeld, dat men de zaak zou ter harte nemen en o.a. een circulaire met dat doel verspreiden. Tot Bestuursleden werden her benoemd de heeren G. W. Koopmans en I. Duparc Az. Heerenveen, 18 Nov. Een treffend sterfgeval heeft plaats gehad. Een alhier wonend 26-jarig dienstmeisje zou trouwen. Het huis was reeds gehuurd, de meubelen waren reeds gekocht, de winterprovisie reeds ingeslagen. Maar toen zij 12 Nov. haren dienst verliet, was zij onwel. Zij werd per rijtuig naar de ouderlijke woning te Wol- vega vervoerd. De ziekte (longontsteking) nam in hevigheid toe en heden is hier reeds het bericht van haar overlijden ontvangen. Gaastmeer, 16 Nov. De 27-jarige G. v. d. G. die, op den avond van den lotings- dag in onze gemeente, den 20 jarigen A. W. ernstig verwondde door hem met een z. g. „flym“ een diepe snede over den buik te geven, is sedert eenige dagen voortvluch tig. Reeds dadelijk na zyn daad, in dron kenschap bedreven, toonde de anders be daarde jonkman veel berouw en toen onlangs de dagvaarding kwam, is hem zeker de grond onder de voeten gaan branden. Men zegt algemeen dat bij naar Amerika vertrokken is. Velen vragen zich af hoede vluchteling aan papieren gekomen is. Men weet nl. over ’t algemeen niet, dat de justitie zelve te zorgen heeft dat de schul digen haar niet ontgaan en het gemeente bestuur geen rekening mag houden met de wetenschap dat iemand die papieren vraagt, onder verdenking van misdrijf leeft. Zelfs als ’t vonnis reeds uitgesproken is, kan de betrokken persoon nog altijd ongehinderd vertrekken, als de justitie z’n aanhouding niet beveelt. De verwonde is in zooverre hersteld, dat hij zijn werk weer kan verrichten. Oldeboorn, 18 Nov. Bjj de hier ge houden verhuring van weilanden, eigen aan de Ned. Herv. gemeente en den heer van Vloten, waren veel gegadigden aanwezig en werden hooge huurprijzen besomd. Zoo bracht een stuk land, groot 6 pdm., f 290 per jaar op, juist f 100 meer dan vroeger, een ander stuk van dezelfde grootte f 340, en een stuk groot 2 pdm. f 135. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Door den commissaris van politie aan de Oudebrügsteeg te Amsterdam is gear resteerd zekere R., wonende Van Beuningen- straat aldaar, die bij een herbergier op den Haarlemmerweg met valsch geld betaalde. Bij huiszoeking vond men specie en mate rieel voor het maken van geld. De gear resteerde bekende valsch geld te hebben vervaardigd en zelfs te hebben uitgegeven. H jj is ter beschikking van de justitie gesteld. Het venten van allerlei waren aan de huisdeuren, een overlast voor huishoudens met weinig dienstpersoneel, heeft, geljjk allen Hagenaars bekend ie, aanleiding ge geven tot het meer en meer in gebruik stellen van bordjes, waarop gedrukt te lezen staat„Aan de deur wordt niet gekocht drukwerken worden niet teruggegeven. Maar nu is er (gelijk ons werd meegedeeld) een snuggere bol op het denkbeeld gekomen om met zulke bordjes langs de huizen te gaan ventenOveral waar nog niet zoo’n bordje is belt hij aan en vraagt of men ook gediend is van een waarschuwing tegen hem en zjjn collega’s I F. Crt. Zekere P. H., een gehuwd man, en knecht van den heer Bogaerts te 's-Her- togenbosch, bezeerde zich Zaterdag j.l. aan de hand. Op de wonde werd tabak gelegd, waarna de hand in hevige mate begon te zwellen en de pijn ondrageljjk werd. Eer het Zondag was, was de man aan bloed' „Dat is een prachtige leer”, zeide de vrouw, „die er op berekend schijnt, om je den duivel tot vriend te maken. Boven dien wordt op verre na niet altyd bedrog gepleegd, teneinde in Godsnaam, al is ’t dan krom, door de wereld te komen, maar het meest door dezulken, die het louter doen uit lust om te bedriegen en winst bejag, omdat ze meenen nooit genoeg te hebben en die dan ook nooit genoeg zullen krijgen, al zouden zy de welvaart, de ge zondheid of zelfs het leven van hunne medemenschen aan hun duivelschen lust opofferen.” „Och, vrouw,” zei de man, „houd nu maar op en maak je niet warm om die wissewasjeswees rustig en welgemoed en leg er je by neer, dat elk een dief in zijn nering is”. De vrouw, wel begrijpende, dat zy bezig was om op een rots te ploegen, zweeg stil en ging heen, binnen ’s monds mompelende „ik hoop toch niet, dat jy iemand bent van ’t zelfde slag!”... Men kan het spreekwoord ook uitspreken op een heel anderen toon als de man van zooeven tegen zyn vrouw bezigde. In de wereld namelyk, in de betrekking der mensehen onderling is vertrouwen noodig. Zonder dat, is ’t schier niet mogelijk zaken te doen. En dat niet alleen. Onderling vertrouwen is eene levensbehoefte, is van dag tot dag noodig. Op mensehen met wie wy gestadig in aanraking komen, ver hoogt het niet weinig het levensgenot en is daarvoor zelfs onmisbaar. Maar wanneer wij nu door mensehen, op wie wij meenden te kunnen vertrouwen, of met wie wij in bedrijfs- en handels- zaken, in nering of iets anders in onze goede meening bedrogen worden, dan ont vangt ons vertrouwen op de mensehen een schok en zouden wij allicht ons in onze ontstemming het spreekwoord op de lippen doen nemenelk is, helaas een dief in zyn nering. Vertrouwd te worden en vertrouwen te schenken is onmisbaar en daarom het niet bevorderlijk aan ’t vriendschappelijk en ongedwongen verkeer tussehen mensehen en mensehen, dat in onze dagen, vooral met opzicht tot kleinhandel en nering van allerlei aard het schenken van vertrouwen vaak misplaatst schynt. En toch gaat het niet om het wantrouwen tot het uiterste door te dryven. Sommige, zoo niet de meeste coöperatieve vereenigingen hebben hun ontstaan aan treurige ondervindingen van den kant van den kleinhandel en van nering te danken, deze zoozeer tot nadeel en ergernis. Maar aan wien de schuld Ongetwijfeld voor een gering deel aan hen, die bedrogen onwetend, doordien zy zelf door hunne leveranciers werden bedrogen. Ware dit niet het geval geweest, de Ryksproefsta- tions zouden niet zyn daargesteld, inrich tingen, die moeten dienen om bedrog te voorkomen en waarvan er nog altyd met het oog op de levens- en genotmiddelen die ons, met veel, veel ophef vaak, worden aangeboden, veel te weinig zyn, by de groote afmetingen, die ook in dit opzicht, het bedrog neemt. De wetgeving immers is bij ons te lande in dit opzicht nog al slapjes en zoo daar nog wettelyke bepalingen bestaan, worden zy toch niet gehandhaafd, in de verwach ting misschien, dat het publiek zelf wel recht doen zal of recht vragen. En zoodoende zullen de mengers in ’t groot gelegenheid hebben om door de mazen van het net heen te kruipen, zoolang zy niet verplicht zyn de te leveren waar aan een onderzoek naar de zuiverheid te onderwerpen en by gepleegd bedrog hunnen naam te zien publiek gemaakt. Het publiek op zich zelf kan geen tegen weer bieden, althans niet op den duur en in voldoende mate: de Amerikanen en Franschen of Duitschers kunnen het meel, waarvan wy ons brood bakken, of andere spy zen bereiden voor ’t een derde gedeelte van zyn waarde als voedsel benemen zonder dat wy ’t weten en die vrijgevigheid gaat toch maar al te ver, zouden we meenen. Het spreekwoord, dat zegt, dat elk een dief in zyn nering zyn zou, houden we voor zeer overdrevende meeste gebreken, die we kennen of niet juist kennen, zyn afkomstig uit de hoogte, uit een, voorden burgerman onbereikbare hoogte, en die hoogte is wellicht gelijk aan een schild, dat onkwetsbaar doet zyn. Hiervoor zeiden we, dat het spreekwoord ook wel wordt gebezigd in elke andere betrekking, waarin wy mensehen tot elkan der staan en dat daarin vetrouwen onmis baar is, zoowel voor de welvaart, als voor ’t genoeglijk samenwonen.' vinding leert, dat wij. na een vlaag van wantrouwen in meer algemeenen zin, wel dra tot het stellen van vertrouwen, al sluiten wy de omzichtigheid dan ook niet uit, terugkeeren. Iemand dus, die alles en een ieder wan trouwt, moet wel een reeks van droevige ondervindingen hebben, of zaken en men- schen beoordeelen naar hetgeen zijn eigen gemoed aan belangrijkheid in dit opzicht mist. Om dit laatste zouden wij hem nog meer moeten beklagen dan om het eerste. Zeer vele mensehen toch zullen wel eens iets hebben ondervonden, dat de neiging om vertrouwen te stellen in de mensehen geweld aandeed, maar door betere ondervindingen wordt dit alras weer vergeten. Maar hy, die wantrouwt, omdat hy anderen gaarne beoordeelt naar de gesteldheid van zyn eigen zelfzuchtig gemoed, hij is werkelijk zoowel als mensch, als in zijne betrekking tot zijne medemenschen, in wie hij steeds belagers ziet, te beklagen, want niet elk is „een dief in zyn nering.” Enkh. Ct. (i Sneek. Zaterdagavond was het ver huizen voor de post en telegrafie en Zondag werd het nieuwe kantoor in gebruik geno men en voor het publiek opengesteld. Een enkele, die een brief had op de post te brengen, zagen we nog uit gewoonte de bus aan het oude kantoor opzoeken, maar nu zal ieder wel weten, waar hij terecht moet komen. Alle verandering ie geen verbetering, zegt het spreekwoordmaar hier is dit niet van toepassing. Én de beambten, èn het publiek zijn in alle opzichten gebaat met de verandering. Moesten toch in het oude kantoor alle post- en spaarbankzaken voor één loket behandeld en door slechts één ambtenaar verricht worden en ontstond daardoor vaak eene zeer ongewenschte opeenhooping van wachtenden, zeer ongewenscht wat postgeheim en wat tijd betreft, thans is dit geheel anders. Spaarbank, aangeteekende brieven, post wissels en quitantiën hebben nu ieder hun eigen loket. Hierdoor is er minder kans, dat intieme zaken bv. wat de spaarbank betreft aan derden bekend worden. Vraagt men ons, is alles volmaakt, valt er nog iets te wenschen Ja. We beschou wen ’t als een werkelijke behoefte, om de lessenaars uitsluitend in dienst te houden van hen, die moeten telegrafeeren. Daarom is het o. i. noodig dat een schryftafel met de noodige zitplaatsen te midden van de loketten een plaats erlangt. Of ’t van buiten een aanzicht heeft, waarop we als Sneekers trotsch zjjn Toen de verbouw begon, had de voormuur ook vernieuwd moeten worden! De heer A. Kabel, alhier, heeft het beroep naar Kedichem (N. Herv. Kerk) aangenomen. Balk, 18 Nov. Dat de wet op den leer plicht niettegenstaande hare slapte toch nog zeer gunstig werkt op het schoolverzuim, kan blijken uit de volgende gegevens van de openbare lagere school te Balk. Zij geven de verzuimen aan over de zes laatste jaren van de leerlingen der hoogste klasse gedu rende de eerste maanden vau elk kwartaal, ’t Aantal leerlingen is steeds nagenoeg ’t zelfde. 1896 1897 1898 1899 1900 585 638 738 763 314 Ook voor de geheele school valt hetzelfde gunstige resultaat te constateeren. Het totale verzuim bedroeg over die maanden: 1896 1897 1898 1899 13>/2% U% 13% H% Oostermeer, 18 Nov. Tussehen Binnen vliet" genoemd. Zij biedt een schil- Bolswardsche Courant J ij mi l 1a i i vip viAA ngu ecu uitgcvccuuü jptcio, I' 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1