NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEt 1 Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 95. Si I' DONDERDAG 28 NOVEMBER. BINNENLAND. J Praatjes over dit en dat. Geen geld, geen visch. VOOR INGEZONDEN. èf ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. S ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver- X volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 Lf I I t hoofdel. omslag betreft, het is waar, die be draagt weer f 25000, maar voor den kleinen man zal het toch minder zijn dan het dit jaar was. De hoogst aangeslagenen zullen echter wat meer moeten bloeden. Enfin, wij hebben later nog wel gelegenheid dat te bespreken. Je vroeg mij, of het Zwolsche tooneel mij gisteren is bevallen, en ik moet volmondig bevestigend antwoorden. Over bet spel mag ik niet schrijven, want dan zou ik verdacht worden invloed op de Jury uit te oefenen, en dus daarover geen woord, maar wel mag ik een woordje zeggen over de regeling in de zaal en dan was het gis teren beter dan de vorige maal. Toen zat ik naar mijn zin te nauw, nu was ’t beter? ,W at is daar eigenlijk van aan Jochem ze zeiden de vloer van ’t tooneel is te laag. Is dat zoo „Ja Harmen, ik ben geen vrijgezel meer, en mag dus vrij uitspreken. Ik zat ongeveer in het midden der zaal, en daar had ik reeds geen vrij gezicht op het tooneel, doch nog verder naar achteren was zulks nog meer ket geval. Om de voorstelling goed te kunnen volgen, moesten zelfs sommi gen gedurende het spel van hunne zetels opstaan/ „De architect schreef toch, dat het tooneel niet te laag is, hij beweert, dat de vloer achter in de zaal omhoog moet, hij wil de zitplaatsen dus amphitheaters gewijze ingericht hebben „Nou ja, maar daar is de vorm der zaal weer minder geschikt voor. Ik beschouw dit als een uitvlucht, evenals een jongen die te laat in school komende, de klok de schuld geeft? „O zoo, Jochem, dat is dan op de wijze als ik het jaren geleden eens hoorde op de Markt alhier. Toen een boer bij den disch van een bekenden hoedenkoopman geen hoed kon vinden, die hem paste, zei hij„je hoeden zijn te klein,waarop de koopman heel gevat antwoordde: „Wei neen, man, mijn hoeden zijn goed, maar je kop is te groot vooruit loop en er op tracht te influenceeren. Het brandde mij toen evenwel op de lippen, dat het mij verbaasde, dat men dat groote gebouw voor een 25 jongens zou reserveeren, en geheel in orde maken ook, enkel opdat die jongelui daar in de winteravonden nuttig bezig kunnen zijn. Met de meerderheid van den raad stem ik in, dat daarvoor onze financiën niet rooskleurig genoeg zijn. üw Dw. JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 25 Nov. 1901. „Van wat anders gespróken, neefin onze laatste raadsvergadering was de ge- meentebegrooting aan de orde, je weet zeker wat er zoo al behandeld is „Ik heb het raadsverslag gelezen, ja. Ben je er weer heen geweest, Jochem, zooals het vorig jaar „Neen, ik ben er niet geweest. Die vergadering werd juist onder kerktijd ge houden, waardoor ik verhinderd was. Overi gens kan ik je zeggen, dat ik toch geen grooten trek Had om er heen te gaan, het is mij het vorig jaar maar zoo tamelijk be vallen, en zoo je weet, ben ik toen ver voor het eind heen gegaan. Het heeft, zoo je gezien zult hebben, ook dezen keer weer heel lang geduurd. Toch ging er aan de begrooting wat vooraf, dat mijne bij zondere attentie trok, en als het een anderen avond was geweest, was ik waarschijnlijk gegaan? „Welk punt was dat, Jochem „Wel dat was hoe de raad zou be slissen over den 6an onderwijzer aan school No. 1 en ten anderen was ik nieuwsgierig omtrent de bestemming van het nieuwe waag gebouw? „O ja, dat is ook zoo, maar hoe zijn je de besluiten nu naar den zin „Ronduit gesproken, Harmen, moetik zeggen dat beide punten wel naar mijn zin zijn uitgevallen. Het is zelfs boven mijn verwachting, dat daar een zesde leer kracht komt. Ik zelt heb er geen belang bij, je weet onze Klaas is al „doorleerd", maar toch eischt een goede klassificatie in een burgerschool met 6 leerjaren ook zes onderwijzers. Ik begrijp heel goed dat de oppositie er op tegen was, o.a. ook omdat het getal leerlingen niet zoo groot is, dat de wet gebiedend eischt, dat er zes moeten zijn, maar ik meen daartegen te moeten aanvoeren, dat bij deze school bijzondere omstandigheden optreden, en men reeds jaren naar verbetering der leerkracht heeft verlangd. De k.'eine uitgaaf, die onze gemeente er door krijgt, vind ik goed besteed, want het wordt algemeen gevoeld, dat de kinderen van school No. 2 teitelyk in voordeeliger positie verkeerden dan die van No. 1 en dit is toch niet billijk. Het besluit omtrent het waaggebouw is mij ook geheel naar den zin, tenminste ik koester de hoop, dat uit dit gebouw wel meer munt is te slaan. In mjjn vorigen brief’ heb ik daar al even op gezinspeeld, toen ik zei, dat ik hoopte dat er een lucratieve bestemming aan „Amicitia* zal worden gegeven. Meer wilde ik er toen niet van zeggen, omdat men mij anders opnieuw zou beschuldigen, dat ik de raadsbesluiten Wij hebben ook niet de dagen dat vischvrouwen van IJmuiden, Velsen of Scheveningen in de hoofdstad van ons rijk ventende roepen: Schelle...visch, in ijs, Kost haast geen prijs. Schelle...visch!... Rembours werd geweigerd en dit geseind, maar inmiddels was de haastige stads tamboer gaan roffelen, dat 9 uur zou zijn vischafslag vanHelaasDiep teleur gesteld, een enkele met tranen in de oogen, gingen ze heen, de belangstellenden en de vischlief hebbers, en met hen de ADSPIRANT-IMPRESSARIO. Bolsward, 26 November 1901. XXVIII. Mijnheer de Redacteur! De tijd vliegt als het ware mij door de vingers. Ik had na mijne reis wel een en ander na te zien en na te gaan, maar in den eigenlijken zin van het woord kan ik niet zeggen dat ik het druk had, en toch kon ik haast geen tijd vinden voor een brief. Als men eenmaal aan ’t uitstellen is, schijnt het zwaar te vallen zich weer aan den arbeid te zetten. Vandaar dan ook het spreek woord van uitstel komt afstel. Afstel... neen, dan maar dadelijk de pen opgenomen en aan ’t krabbelen. Tijdens mijne afwezigheid heeft men hier ter stede dan eene vergadering gehouden teneinde een Commissie saam te stellen om te geraken tot een verbetering van de vaarten. Ik was met het bericht daarvan zeer ingenomen. De verbetering der ver keerswegen is bevordering van den bloei eener plaats. Ik was in die dagen juist in Rotterdam en zoo ergens, dan is daar te zien wat het beteekent voor een plaats als er beste waterwegen zijn. Dat Rotterdam toch, de oude Maasstad, in 1830 nog niet meer dan 72.UU0 inwoners had, in 1850 geklommen tot misschien 90 000, schijnt deze laatste haive eeuw, ja vooral de laatste kwarteeuw als door den tooverstaf van eene goede fee te zijn aangeraakt. Thans is het een wereldhavenstad van reeds 320.000 inwoners, een vooruitgang die Amsterdam naar de loet steekt. Wat zou het zijn dat eene stad, die zoolang op dezelfde hoogte is gebleven, een stad zonder natuurschoon, zonder ambtenaarskringen gelijk Den Haag, wat zou het zijn dat zulke reuzensprongen van bloei en vooruitgang veroorzaakt? Het is de flinke waterweg naar zee, en de han- delsgeest der bevolking. Zie M. de R. mijne eerste gedachte bij die overweging was, dat ook in Bolsward energie en handelsgeest heerscht, getuige de bedrijvigheid die hier zetelt. Waarlijk de steeds stijgende waarde van de huizen en den grond getuigt van voor uitgang, het wijst op een dringende behoefte om verbetering van de verkeerswegen, vooral te water. De handel op Holland zou hier wat een vlucht nemen, en dus hulde aan de mannen van het initiatief in dezen. De verbetering van den weg naar zee, het is voor onze stad in zeker opzicht een levens kwestie. Van den spoorweg verstoken, moet de waterweg ons vooruitbrengen. En inder daad die waterwegen beantwoorden niet aan de eischen des tijde. Die bochtige, nauwe en ondiepe vaarten, welke men juist in Friesland vindt als erfenis van vorige eeuwen, dient men eens goed ter hand te nemen, 't is het belang van de geheele provincie. Vraag de schippers van elders naar hun oordeel over de Friesche wateren en gij krijgt wat te hooren. Geen offer moet te zwaar vallen om daarin verbetering te brengenIk hoop werkelijk dat het der Commissie blijke, dat ook in onze stad daarvoor genoeg energie zij, om hier vaarten eerste klas te bekomen De toegangsw- gen naar de stad, hetzij de kunstwegen zoowel als de tramwegen, zij bevorderen hetstadsbezoeken de weekmarkt, doch flinke scheepvaart bevordert den groothandel, en met deze de fabrieken en de nij verheid. „Hé neef, ben je weer terug Welkom, hoe gaat het nog met deze welkomstgroet ontving ik Harmen heden morgen, en na zijn wederwoord vervolgde ik„Heb je mijn laat sten brief gelezen „Wel zeker, je zoudt mij onder handen nemen hé, omdat ik tijdens je zomerreis niet in de krant heb geschreven. Maar wat denk je dan, dat ik mijn handen in een wespennest wil steken? Dank je harteljjk, knap jij dat zaakje maar alleen op. Ik vind het soms lang niet pleizierig, dat je mijn woorden publiek maakt en niet zelden ver draait ook. Om mij mag je er mee uit schelden „Foei, neefje, wat val je weer zwart gallig uit vanmorgen. Je hadt gisteren naar „de Doele* moeten gaan, en „Weldoeners der menschheid* zien spelen, ik wed je zou heden wat beter gestemd zijn? „Zoo, is het je bevallen Kom dat voldoet mij. Wat mij betreft, och Jochem, het zit er waarachtig niet aan. Onze hoofde lijke omslag is dit jaar weer even hoog gebleven, de huishuur is mij ook opgehaald, ik durf warempel aan geen weelde meer denken? „Over de plaatselijke toestanden wil ik heden niet met je redeneeren. Wat den Lemmer, 26 Nov. Terwijl de voerman A. Kool met zijn onnibus op de terugreis was van Echten naar hier, geraakte dicht bij onze plaats een der paarden te vallen en brak beide voorpooten. Het dier werd onmiddellijk afgemaakt. Gaasterland, 25 Nov. Op de te Rijs gehouden gewone jaarlyksche „groote11 houc- verkooping zijn in ’t geheel verkocht 71 perceelen kaphout. De totale opbrengst be droeg f 9404. De verkoop geschiedde bij enkele inschrijving. De houtprijzen zijn hier thans als volgteiken bosjes f 0,70 f0,75, berken bosjes f0,55 a f0,60, bak- kerstakken f 1,50 a f 1,65, kneppeltakken f 5,00 a f 5,25, bezemrijs f 9 a f 10, alles per 100 bos. Eiken hout per wagenvracht f6,00 a f6.50. Oudehaske, 25 Nov. De zoon en de arbeider van W. B. bevonden zich met paard en platten boerenwagen op den weg onder Nijehaske. Plotseling schrok het paard voor een voorbijrijdenden trein en sloeg op hol. De beide mannen vielen van den wagen, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren de wagen verloor al spoedig een wieltoen een tweede wiel en nog aldoor rende het paard er mee door, tot het eindelijk te Oudehaske tot staan werd gebracht. 25 Nov. Een koe uit Haskerhorne, welke Zaterdag naar Heerenveen ter markt zou worden gevoerd, werd onderweg dol, rukte zich los en rende het land in. Wel ’n twintig man trokken uit ter jacht, doch de zon was reeds ondergegaan, voor het dier onder schot kwam. Men gaf de jacht toen op, om deze hedenmorgen met nieuwen moed te hervatten. De jager Wieger de Boer heeft thans de koe met een welgemikt schot afgemaakt. Joure, 23 Nov. Terwijl we ons Zater dagmiddag omtreeks 4 uur op den weg van Smkzwaag naar hier bevonden, zagen we in Z.-W. richting een grooten luchtballon zweven,die, naar de hevige slingerbewegingen te oordeelen, erg met den wind scheen te kampen te hebben. Duidelijk was waar te nemen, hoe eerst een zak ballast werd uit geworpen en kort daarop een voorwerp van den ballon werd neergelaten, dat zich in de lucht ontplooide, waarschijnlijk dus een para chute. De ballon steeg toen snel en was spoedig uit het oog verdwenen. 26 Nov. De rentenier Tj. v. d. M. alhier, aie gisteravond nog gezond en wel was, werd hedenmorgen dood in zijn bed gevonden. Garijp, 25 Nov. Dat vele huurders vol moed de toekomst tegemoet gaan, blijkt bijna bij iedere verhuring:’t is tnans al haast regel, eene veel hoogere huursom te beloven. Maar veel grooter verschil zal niet vaak te constateeren zijn, dan bij eene verhuring van een perceel bouwland alhier, in per ceeltjes. Was dat perceel tot nog toe verhuurd voor f 95 ’s jaars, thans bracht het op de som van f 17Ö per jaar. Warns, 25 Nov. Verschillende konjjnen- houders op T Zu'deind van ons dorp zjjn ’s morgens by het ópstaan tot de onaange name ontdekking gekomen, dat hunne beestjes ontvreemd waren. De politie is met dezen diefstal in kennis gesteld. Hepk. Rieuwsbl. v. Fr. Geen meevaller. Door de politie te Maastricht is aange houden zekere P., die in 1888 door het hof te ’s-Bosch wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot 8 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Aan die straf had hij zich door de vlucht naar België weten te onttrekken. In de meening ver- keereade, dat na een afwezigheid van 12 jaren de straf was verjaard, is hij naar Maastricht teruggekomen met het bekende gevolg. Ja, Bolsward is eene zeer oude stad, meer dan 1000 jaren oud. Bolsward is eene nette stad, beroemd om de merkwaardige gebouwen en oudheden uit den tjjd van vele eeuwen geleden. Bols ward is eene bedrijvige stad, heeft zich enorm uitgebreid in om vang en zielental, heeft op velerlei gebied eminente mannen gekend en... heeft in de laatste jaren en nu nog, mannen van het initiatief. Dit heeft Bolsward’s naam en roem van weleer, gestand gedaan en hoog gehouden. Het is bekend wat in de laatste jaren op initiatief van mannen uit hooge en lage kringen, is ondernomen en met succes ten uitvoer gebracht. Bolsward was ook be roemd om... de visch. In het Raadhuis hangt een gravure waarop aan het einde van de Marktstraat, bjj „het huis met de groote luifel” mooie visch (schelvisch mis schien) door eene vischvrouw ten verkoop wordt aangeboden. Men ziet hoe een heer, tenminste iemand met stok, groote pruik en steek, visch koopt en betaalt, op ’t mo ment waarvan de jeugd (toen ook al nieuws gierig) haastig komt aanloopen stellig om te zien wat voor de visch wordt betaald. Doch de tijden zjjn veranderd. Onze Frie sche meren zjjn voor een deel droog ge maakt en waar vroeger prachtige, heerlijke baars werd gevangen en gegeten, heeft men nu weiland. Op het Raadhuis hangt mede eene gra vure voorstellende: „Bolsward, een stad in „Friesland, in Westergoo, schaars 3 uren „ten zuiden van Franeker en 1 'h uur west- „waarts van de zee”. Van de zee... ja, en nooit meer visch, tenzjj bot of mooie, volle haring. Maar de ijverige, kleine venter van ’t laatste artikel, leeft niet meer. Met leede oogen zien we soms een „aal- „schuit van Workum” in ’t Kruiswater liggen om de lekkere, Friesche paling op te nemen en te vervoeren naar Engeland. Snelle vervoermiddelen ontnemen ons veel, en veel gaat onzen mond voor bij. Maar juist snelle vervoermiddelen kunnen van elders ook ons weder tevreden stellen. En men probeerde dit. Meermalen was er over gesproken of er toch geen gelegen heid zou bestaan om in Bolsward Weer te krjjgen die dagen, Die schoone dagen van voorheen. Eindelijk was men het eens, dat IJmuiden óf Nieuwediep moest worden gehoord. En zoo was het dat op 18 Nov. 1901 „de man van de pen” een brief schreef aan eene firma te IJmuiden en Nieuwediep. Daarin werd uiteengezet wat men wenschte en de vraag gesteld of men hierop zou willen ingaan, zoo ja, op welke wjjze, ’t liefst met proefzending, voor afslag voor rekening van den afzender. De eene firma zond eene briefkaart, „dat door het ruwe „weer van de laatste dagen de aanvoeren „van visch tjjdeljjk zjjn onderbroken' enz en verder: „Wjj zullen u later berichten, „wanneer wjj een zending kunnen aanraden. „Deze en volgende week is de visch veel „te duur*. Dat was wat verlangd werd. Na overleg tot overeenstemming. De andere geadres seerde zond Donderdag j.l. een telegram „afgezonden ongeveer 50 schelvisschen en „eene mand groote schol* enz., van rem- boers geen sprake, en toch bljjkt Vrijdag morgen dat de zending is tegen rembours met vracht f 39,69. En alhoewel het visch- comité nog niet was geïnstalleerd, het reglement nog niet was vastgesteld, het bedrijfskapitaal nog niet was bepaald en geen weerstandkas was gevormd, zou toch de Adspirant-Impressario de afslag hebben bevorderd, ware het niet dat hem bjj onder zoek bleek, dat de schelvisch voor een deel te klein was, te klein om de geachte vischliefhebbers van Bolsward te presen- teeren, en te klein om een gewenschten hoogen prjjs te maken. Wjj hebben niet de tjjden van: ’n Pondtje hooter Kost ma,er ’n stooter, Bolswardsche Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1