NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BO1SWABÖ EN WONSEHADEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 96. Brieven eit de Residentie. I BINNENLAND. ZONDAG 1 DECEMBER. VOOB f OOIEVAAR. l ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. 1. Den Haag, 29 November 1901. diaken. Snoek, 28 Nov. De Raad heeft heden avond een nader adres van den gemeente- EK noch kan hen onverschillig wezen of ’s avonds in alle oorden des lands hun politieke redevoering juist of onjuist onder de oogen komt van ’t nieuwsbladlezend publiek, maar al is deze toestand op z’n zachtst gesproken ellendig te noemen de eerljjke vervulling van hun moeilijken arbeid zal er niet onder lijden. De hoofden gebogen zitten zij daar gestadig te werken, de pen met groote snelheid vliegend over de blanke vellen, die in ’n ommezien weer gevuld zijn en geregeld verdwijnen in de handen der jongens, die ze naar de druk kerijen der groote bladen, naar station of telegraafkantoor brengen. Ja, lezer, gij, die avonds rustig te huis gezeten aan den warmen haard uw avondblad ontvouwt om kennis te nemen wat ’t Kamerlid van uw district gesproken heeft, vermoedelijk zult ge er wel geen oogenblik aan denken wat er gevergd werd, voordat ge ’t daar onder de oogen kondet krijgen. Echter ’t dient dankbaar erkend, opvolgende regee- ringen hebben gaarne in voorkomende ge vallen de gelegenheid aangegrepen aan deze ridders van de pen ook het ridder kruis van verdiensten te verleenen. Dat thans deze arbeid tegenover nieuwe veelal onbekende sprekers moeiljjker is, laat zich begrijpen. Deze week zijn reeds vele der nieuwelingen in het vuur gekomen bjj de behandeling der Indische Begrooting. ’t Moet eerlijk worden erkend, dat deze nieuwe Minister van Koloniën een uit stekenden indruk heeft gemaakt na de moeilijke taak door hem op schitterende wijze volbracht. Want al is men nu ge durende eenigen tijd gouverneur van Suriname geweest, ’t is daarom nog zeker geen bewijs dat men berekend is voor de taak van Minister van Koloniën. Deze Minister blijkt echter over een enorme werkkracht te beschikken, waardoor hjj reeds thans zóó degelijk beslagen ten jjs kon verschijnen, dat hij bjj meer dan een gelegenheid blijk kon geven, tot in de finesse’s zjjner begrooting te zjjn ingewerkt. En dat wil heel wat zeggen! De oppositie kwam hoofdzakelijk van socialistische zijde, die nu allen aan ’t woord zijn geweest, maar wier bestrijding in geen enkel opzicht zoo krachtig was om den Minister aan ’t wankelen te brengen, ’t Kamerlid Hugen- holtz maakt als parlementaire figuur nog den besten indruk, hoewel deze kamerfractie veel missen zal door ’t verlies van mr. Troelstra, wiens militante figuur wy in geen enkel opzicht hebben teruggevonden bjj geen zijner partijgenooten, die geluk kiger waren in ’t veroveren van een plaatsje in de nieuwe Kamer. Wellicht nog deze week komt de (Staatsbegrooting aan de orde, natuurlijk de algemeene beschouwin gen voorop. Dan zal de groote strijd eerst losbranden en zal ’t aan interessante oogen- biikken niet ontbreken, wanneer de nieuwe regeering daar „au grand complet” achter de ministerstafel gezeten zal zijn. Aan publieke belangstelling zal ’t evenmin ont breken, evenzeer als daarvan sprake is aangaande de ongesteldheid der Koningin, die de spraakmakende gemeente stof levert tot de dolste fantasiën. Gelukkig dat nog heden de meest geruststellende berichten hier binnen kwamen. Dan zal ’t Hof tegen Kerstmis wel in de stad wezen en zullen vermoedelijk de groote winter- partjjen ten hove beginnen, aan welker al- of niet doorgaan voor deze stad heel wat los en vast is. Maar daarover een volgende maal Verbrand. Door een noodlottig toeval geraakten te Baarn de gordijnen van een ledikant in brand, terwjjl er twee kinderen in lagen. Ondanks de spoedig toegeschoten hulp is het jongste, een jongetje van drie jaar, reeds aan de bekomen wonden overleden, De Amsterdamsche politie heeft aan gehouden een persoon, die verdacht wordt van den diefstal in de diamantslijperij aan den Overtoom aldaar, en een tweeden per soon, in wien zij den medeplichtige of dader zien van den diefstal met braak, onlangs te Hoorn gepleegd. de Petit Bleu, wanneer ge de gebruikelijke beweging doet om een vriend de hand toe te steken, hoe deze gewoonte ontstaan is Ziehier de uitlegging: Weleer, wanneer twee lui elkaar ont moetten, moest een van hen de rechterhand waarmee men slaat geopend voor zich uitsteken, alleen om te laten zien dat hij niets daarin verborgen hield, om een aanval te doen. Had deze hand nu haar goede bedoeling doen blijken, dan greep zij op haar beurt de aangeboden hand aan om te voelen of daar ook niets verdachts in was verborgen. Aldus zou de handdruk zijn ontstaan en de beweging, het bewjjs van openhandig- (hartig)heid, zou eigenlijk een bewijs van wantrouwen beteekenen. Nu begrijpen wjj ook, waarom de Chinee- zen elkaar „begroeten” met de gebalde vuist. Gelooven. Schreeuwer: Ik geloof alleen wat ik zie. Vriend: Ik geloof niet eens wat ik zie. Wat dan niet? Jou bijvoorbeeld. De Nieuwe Arnh. Crt. schrijft: Naar men ons mededeelt, heeft een dis tillateur hier ter stede (Arnhem) het middel gevonden, om met een fust spiritus en een fust moutwijn, door in- en uitslag, per dag f100 te verdienen. ’t Aardigste van de zaak is dat naar be weerd wordt, een artikel in de Fiscus hem het middel aan de hand heeft gedaan. ’t Zal wel iets Maastricht’s zijn, daar kennen ze de loopjes. Gisteren heeft op de electrische tramlijn HaarlemZand voort, onder de gemeente Heemstede, een ernstig ongeval plaats gehad ten gevolge van den heerschenden mist. Hoewel alle trams met licht reden, was de mist toch zoo dicht, dat eene botsing niet te voorkomen was. Van uit de richting Zandvoort kwam, van de helling die de viaduct aldaar noodig maakt, een zandwagen door electrische kracht bewogen in snelle vaart aanrijden, welke stiet op den van Haarlem komenden electrischen trein bestaande uit twee wagens, waarvan de machine achteraan reed. De botsing was zoo hevig, dat het voorbalcon van den personenwagen geheel in elkaar werd gedrukt. De wagenvoerder de Roode werd het ernstigst gewond. Een zijner voeten werd tot aan den enkel verbrijzeld. De man is naar Haarlem vervoerd en in het Diaconessenhuis opgenomen. Van de passagiers werden gekwetst twee drijvers, die voor een jacht op weg waren. Het kind te Hoorn, dat door te dicht bjj de kachel te komen, in brand is geraakt, is tengevolge van de brandwonden overleden. Bloedvergiftiging. Dezer dagen kreeg J. v. D. te Den Bosch een wondje aaa een zijner wangen en weldra zette het gezicht op, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer constateerde bloedvergifti ging, en wel in zeer ernstige mate. Niettegenstaande terstond alle heelkundige middelen werden aangewend, is de onge lukkige, een oppassend gehuwd werkman van nauweljjks 22-jarigen leeftijd, na veel pijn te hebben geleden, gestorven. Een nieuw reclamemiddel bezigt een mantelmagazijn te Breda. Elk die daar voor f 10.koopt ontvangt tegenwoordig een vogelkooi met vogel cadeau. Twee Engeleche toeristen, die eenigen tijd geleden Amsterdam bezochten, hebben zich bij de autoriteiten in Den Haag be klaagd over een onheueche bejegening, die hun was ten deel gevallen van een schild wacht voor het koninklijk paleis op den Dam. Zij zouden namelijk beweerd hebben, dat de schildwacht beleedigende uitdruk kingen bezigde, omdat zjj Engelsohen waren. Naar aanleiding hiervan zullen binnenkort maatregelen genomen worden om aan de kleine-steentjes-quaestie voor goed een einde te maken. Kimswerd, 29 Nov. De eerste verga dering met dames van „Kimswerds Nut“ was goed bezocht. Er werd een genoegelijke avond doorgebracht onder ’t aanhooren van verschillende voordrachten, muziekstukken op pianino, viool en fluit en ’t maken van een walrje. In deze bijeenkomst werd tevens besloten een collecte te houden voor de Boeren, waarvoor de dames B. Vos, J. Timmer, A. T. Postma, F. Postma, A. Dykstra, A. Wieling, J. Ransma en T. Winder zich disponibel stelden. Ons dorp is thans ook met *t telefoonnet ver bonden. Wanneer de instrumenten zullen werken is nog niet vastgesteld. Arum, 28 Nov, In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van het kiescollege, werden de aftredende leden van den kerke- raad, de heeren F. Oppedijk en J. H. Bruinsma, met bjjna algemeene stemmen herkozen, respectievelijk ais ouderling en Wanneer de donkere dagen voor Kerstmis zjjn gekomen, ontbloeit ons grootestads- leven. ’t Badplaatsleven is uitgebloeid, alles trekt weer samen in de stad waar de uitgaande en genot zoekende wereld, avond aan avond, gelegenheid in overvloed ziet aangeboden om de verlangens te bevredigen. Waar zal men heengaan, daar de over vloed voor velen de keuze wel moeiljjk zal maken Vooral in ’t middaguur is het aardig, mede plaats te nemen in den dichten menschenstroom, die langzaam voortschui felt over ’t asphalt-plaveisel, langs de schitterende étalage’s, waar de kostbaarste voorwerpen op het gebied van weelde en kunst onder den goudgelen schijn van oogverblindend kunstlicht zjjn uitgestald. Want de feestdag der verrassingen nadert! Eigenaardig dat wjj, twintigste-eeuwers nog zoo gaarne vasthouden aan dezen avond van verrassingen en genoegens, wjj die soms andere zaken zoo spoedig storm- loopen, waar wjj ons kunnen verzetten tegen verouderde traditie en gebruiken. We denken en doen immers modern, willen gaarne mede opgaan met de eischen van een nieuweren tjjd en zjjn daarom gaarne geneigd om weg te ruimen wat er in deze tjjden ons nog overbleef van het oudeer waardige, dat heilig was voor onze vaderen. Maar al heeft ook dat wel eenigzins geleden onder den druk der tjjden, de kern van ’t feest is toch gebleven. Daarom gaan allen mee en de dichte rijen feestgangers, die drukbabbelend en vrooljjk koutende over de komende verrassingen, voortgaan in ’t straten-centrum der hofstad, waar in het wandeluur alles samentrekt. Maar ook om dezen tjjd van ’t jaar worden ook niet zelden op een andere plaats in deze stad verrassingen bereid, die minder onschuldig en verder strekkend in de gevolgen zjjn. De groote politieke strijd op ’t Binnen hof, in de oude danszaal der Oranje’s is begonnen en dag aan dag zien we onze volksvertegenwoordigers met de zwart lederen portefeuille’s onder den arm hun weg nemen naar het historische stadhou- derskwartier waar de vergaderzaal der Tweede Kamer gelegen is. En ’k behoef eigenlijk wel niet te zeggen, dat er in deze dagen meer belangstelling is voor 't politieke spel, dat daar gespeeld zal worden, dan in vroeger dagen. Eene nieuwe regeering een splik-splinter-nieuwe Kamer! Aan leiding in overvloed. Voor de tribune- bezoekers eene aantrekkelijkheid, te meer om daar voor een uurtje hun bivouac te gaan opslaan, ’t Is anders wel eigenaardig, dat de groote trek van het publiek naar deze tribune volstrekt niet altjjd samenvalt met de belangrijkheid van het onderwerp dat daar behandeld wordt. Enkele uitzon deringen daargelaten, is ’t daar voor de meesten doorgaans een aanloopje om voor ’n kwartiertje onder dak te komen, ’n schuil plaatsje te vinden, wanneer regen, sneeuw of wind ’n verblijf buiten minder aantrek kelijk kan maken, dan boven op de publieke tribune in de wel-verwarmde vergaderzaal. Laat ’k u zeggen dat de ruimte er niet heel erg groot is en er bjj druk bezoek al heel spoedig moeten worden teruggewezen. En voor de kamer-journalisten is ’t al niet veel beter gesteld. Ook hun tribune is hoog boven in de lucht gebouwd en daarbjj zoo nauw, dat twee personen er onmogeljjk kunnen passeeren, zonder elkander hinder lijk te worden. Een soort „kippenloop” zou men zoo zeggen, maar deze kippen moeten zich nog al rustig houden. Deels omdat zjj met al hun krachten moeten bljjven bjj hun werkzaamheden, maar ook om geen gevaar te loopen ’t met den Voorzitter te kwaad te krjjgen. In dit opzicht mogen onze Hollandsche Kamer- journalisten geroemd worden, in gunstig onderscheid met hunne collega’s in buiten- landsche parlements-bijeenkomsten. Daarom verdienden zjj ’t dubbel en dwars, dat ’t hen wat gemakkeljjker werd gemaakt hunne veelszins moeiljjke en afmattende taak naar behooren te kunnen vervullen. In de eerste plaats mochten zeker de Kamerleden zelf daartoe wel eens medewerken. Want't zal secretaris, den heer J. v. d. Laan, om vergunning voor ’t vervullen van de betrek king van secretaris van den Macadamweg SneekBolsward, eenvoudig voor kennis geving aangenomen en wel met 10 van de 15 stemmen. Witmarsum, 29 Nov. Bij de Dinsdag gehouden stemming werden herkozen tot kerkvoogd de heer E. Jansen en tot notabelen de heeren J. J. Adema, F. G. Bergsma, R. J. Visser en H. Hiemstra; de laatste voor eene buitengewone vacature. In dejaar- lijksche ledenvergadering onzer ijsclub bleek gisterenavond, dat de kas sloot met een klein nadeelig saldo. Tot bestuurslid werd herkozen de heer K. Westra en verder werden benoemd zes keurmeesters. Indien de gelegenheid zich voordoet, zal eene hard rijderij worden gehouden van mannen en vrouwen. Fingjum, 30 Nov. Woensdagavond werd ten huize van den kastelein Hoitinga eene vergadering gehouden van belangstel lenden in de begrinding van den kleiweg PingjumArum, daartoe opgeroepen door het bestuur van onze afdeeling „door arbeid tot verbetering. Het drukke verkeer eischt een beteren toestand van dezen weg en algemeen was men van gevoelen, dat een kunstweg af doende verbetering zal geven. Aan ’t bestuur werd eene commissie van vier leden toegevoegd om gezamenlijk de zaak verder voor te bereiden. Het doel is particuliere bijdragen te verkrijgen en zoo mogelijk den aanleg van gemeentewege te doen plaats hebben. Heerenveen, 28 Nov. Eene groote uit gestrektheid lands, tusschen de ijsbaan en de Terbandsterkerk gelegen en verleden week aangekocht door de heeren H. Korf, de Jong en mr. E. Boschloo, zal bestemd worden tot eene vischkweekerij, die van eenige beteekenis kan worden. Daar ze gunstig gelegen is voor dit doel, hebben we goede verwachtingen van deze onder neming. De ervaring toch heeft geleerd, dat vischkweekerijen, zij het dan ook ten koste van eenig leergeld, op daarvoor gun stig gelegen schrale gronden, zeer goed kunnen rendeeren en eene toekomst hebben. Lemmer, 28 Nov. De scheepstimmer werf van de Gebrs. de Boer alhier zal be langrijk worden uitgebreid. Het maken van een groote dwarshelling en de daaraan ver bonden werkzaamheden, is reeds opgedragen aan den aannemer H. Visser alhier. Dien tengevolge zullen binnen korten tijd de grootste in onze provincie varende schepen ook in onze plaats vervaardigd en hersteld kunnen worden. Ooststellingwerf, 28 Nov. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Focbteloo, hebben zich 18 sollicitanten aan gemeld. Allen zijn nog zonder betrekking en het blijkt dus wel, dat de markt tegen woordig overvoerd is. Toch schijnt het voor uitzicht voor de onderwijzeressen nog min der rooskleurig. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Staalhoudende eieren. Men schrijft aan de Zutph. Ct. Onder den naam „Eisen eier* wordt sedert eenigen tijd door het hoenderpark „Eieenei* te Oldesloe in Holstein (dr. Bonder) voor lijders aan bloedarmoede het gebruik van eieren aanbevolen, welke een bijzonder hoog gehalte aan ijzer hebben. Gewone eieren bevatten slechts kleine hoeveelheden daarvan. Door gepaste voorbereidingen is het den ondernemers gelukt, kippen te kweeken, welke eieren met een gemiddeld gehalte van 40 milligram ijzer leggen. De prijs is echter nog wat hoog, het dozijn eieren kost nameljjk f 1,80 zonder porto en verpakking. Zou het ook van belang kunnen zjjn voor onze hoenderfokkers om ook in deze rich ting te gaan werken Een gefingeerde zenuwlijder. Op den Neude te Utrecht kreeg Maan dagmiddag een haveloos gekleede knaap van omsteeks 15 jaar, een zenuwtoeval. In een oogwenk stonden natuurlijk een menigte menschen om hem heen, waaronder eenigen, die den ongelukkigen jongen uit medeljjden een geldstuk in de hand stopten. Vreemd genoeg nam deze dit telkens met een dank baar hoofdknikken aan, doch nog vreemder was het, dat de komst van een politie agent den snaak deed opstaan, met het doel er van door te gaan. Da agent was hem echter te vlug. Hij erkende in hem het vrindje, dat hetzelfde kunstje reeds meermalen had vertoond. De jongen werd daarom naar de Ganzenmarkt overgebracht. Het ontstaan van den handdruk. Hebt ge er wel eens aan gedacht, vraagt Bolswardsche Courant ca I I Donkere dagen. Komende verrassingen. Op 't Binnen hof. In de Kamer. Op de Tribune. De eerste kennis making. Indische Begrooting. Koloniale specialiteiten. De ongesteldheid der Koningin.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1