NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD SIS WONSERADEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 99. Besmetting. |l DONDERDAG 12 DECEMBER. N BINNENLAND. 4 die zich met 1 Januari e.k. op de Bolswardsche Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nos. gratis. VOOR ft I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. wijkerwold, veroordeeld tot vijf gulden boete, omdat hij wettelijk als getuige opgeroepen, niet verscheen om te worden gehoord inzake eene overtreding van de leerplichtwet, doch thuis bleef wegens het koude weer. De Banier. Kimswerd, 10 Dec. In de omstreken van Tjerk werd en Wolsum zijn door de lange jacht KimswerdWitmarsum in 4 dagen 56 hazen gevangen (n.l. 10,19,14,13.) Voorwaar geen gemakkeljjke taak voor de zes hazewinden! Een eigenaardig gebruik. Sinds jaar en dag bestaat te Pijnacker (Z.-H.) een eigenaardig gebruik op den St. Nicolaasavond. Zoodra het daglicht is ver dwenen, bewegen zich op straten en wegen tal van kleine en groote jongens, alle fan tastisch vermomd, om aan de huizen der ingezetenen, als knechts van den goeden Sint, met veranderd stemgeluid te vragen, „of er ook pakjes weg te brengen zijn". Bij slechts weinig burgers worden de on- genoode gasten niet binnengelaten de mees ten geven hun, al is er ook niets te bezor gen, een kleine versnapering of enkele centen en daarmee trekken de bezoekers tevreden af. Aan dien rondgang nemen zoowel kleine jongens vanaf 8 of 9 jaren, als jongelieden van boven de 20 deel en wel zonder onderscheid van rang of stand. Sommigen zijn zoo aardig vermomd, dat zij dikwjjls door de eigen huisgenooten of naaste kennissen niet worden herkend. Op merkelijk is het, dat die vreemde, maar toch aardige gewoonte, alleen hier wordt aan getroffen en zelfs in de naburige dorpen geheel onbekend is. Inbrekers zijn ook elders druk in de weer. Te Susteren (L.) wisten zij zich gisterennacht toegang te verschaffen tot het kantoor van den notaris Lienaerts, waar zij uit een opengebroken brandkast f4000 stolen. Maandagmiddag kwam te Scheve- ningen de gewone zee reeds tot aan de duinen voorbij het Oranje-Hotel. Met den vloed bereikte het water den strandmuur en de zakken aan den duin voet bij de Ge denknaald. De eenige bom, die aan het strand aldaar lag, werd tegen de duinen opgestuwd. De wandelpier bleef ongedeerd. Op de strand boulevard was het niet mogelijk te blijven door het scherpe strandzand, dat naar boven woei. Men schrijft uit Rotterdam aan de Telegraaf: Een 56-jarige juffrouw, die goed bemiddeld is, kreeg lust tot trouwen en wist de liefde op te wekken van een 24-jarigen man, met wien zij dan ook onlangs in het huwelijk trad, terwijl het paartje aan den Bergweg als tortelduifjes leefde. Of de liefde van den jongen man niet bestendig van duur was, dan wel of hij meer liefde voor de dutten dan voor de juffrouw had, in ieder geval is hij sedert een paar dagen verdwenen en wordt hij tevens verdacht van diefstal van f 36000 aan geldswaardige papieren ten nadeele van zijn vrouw. Zijn opsporing en aanhouding wordt dan ook door de Rotterdamsche politie gevraagd. Twee jongelieden van het Instr. Bataljon te Kampen, hebben zonder verlof een uit stapje naar Duitschland gemaakt en zich daarna weer hier aangemeld. De politie heeft hen daarop naar Zutphen getransporteerd, waar zij zich voor de bevoegde overheid zullen moeten verantwoorden. Te Wijnanderade CLimburg) is het vijfjarig dochtertje van het hoofd der school onder een af vallende zandmassa geraakten levenloos daaronder uitgehaald. Schadevergoeding voor een spoorwegongeluk. Bij de Rechtbank te Utrecht zijn thans twee vorderingen, te zamen van ongeveer f 150.000, aanhangig gemaakt tegen de Maatschappij tol Exploitatie van Staats spoorwegen, door de heeren O. en Z., wo nende te Vlaardingen en Rotterdam, die intertyd zwaar lichamelijk letsel gekregen hebben bij het bekende spoorwegongeluk te Gapelle aan den IJsel, op 15 Nov. 1899. Ten gevolge van deze ramp werden 9 reizigers gedood en 12 min of meer zwaar gekwetst. Behalve bjj de heeren O. en Z. is het Staatsspoor er in geslaagd, de schade vergoeding onderhands te regelen. De Tilburgsche moord. Naar de Tilb. Ct. verneemt ia weder een onderzoek inzake den moord op Maria Kes sels begonnen. De moeder vah den schilder Mutsaers is een dezer dagen door den com missaris ten politie-bureeie ontboden. Deze had een langdurig onderhoud met haar. Zeer waarschijnlijk zal deze zaak binnenkort weder behandeld worden? Wonseradeel, 9 Dec. Donderdag 5 December is op initiatief van de heeren Piccardten De jong, resp. Burgemeester en lid van den Gemeenteraad van Wonsera deel, eene vergadering gehouden in het hotel „De Wijnberg" te Bolsward, met de belanghebbenden inzake het aanleggen van een grintweg van Idsegahuizen naar Bols- ward over Exmorra. Het tot stand komen van dezen weg zou voor den Zuidhoek onzer Gemeente een grooten zegen zijn. Deze streken zouden daardoor uit haar isolement worden verlost. Met name de dorpen Gaast, Ferwoude, Piaam, Idsega huizen, Allingawier en Exmorra, maar niet minder de vlecke Makkum zouden er van profiteeren. Reeds tweemaal eerder, in 1890 door wijlen notaris Ledeboer en in 1895 door den vorigen Burgemeester van Wonsera deel, den heer Visser, zijn er pogingen aangewend om den weg er door te krijgen. Die pogingen zijn mislukt. Thans moet er veel kans van slagen zijn. Belanghebbende boeren gevoelen, vooral in den regentijd, dagelijks het gemis, nu ze bijna allen hunne melk aan de eene of andere boterfabriek afleveren. Idsegahuizen, 9 Dec. De arbeiders uit ons dorp, alsmede uit de dorpen Piaam, Gaast en Ferwoude, hebben hun jaarljjksch Sint-Nicolaasgeschenk weer ontvangen. Dat cadeau bestaat uit... een perceel brandhout, afkomstig van de onbruikbaar geworden palen van de zeewering onder deze dorpen. Die afgebruikte palen worden dan verdeeld in even zooveel perceelen, als er arbeiders zijn, die voor de uitdeeling in aanmerking komen. Daarna worden deze perceelen genummerd en ieder kan het hout gaan weghalen, hetwelk het nummer aanwijst, door hem even te voren getrokken. Deze goede gewoonte van het Djjksbe- stuur dunkt ons wel waard eens in wat ruimer kring bekend te worden gemaakt. Oudeliaske, 9 Deo. Een melkrijder reed Zaterdag m den vroegen nog duisteren morgen een melkbus omver, welke toen tusschen de tramrails rolde. De vroegtram van Lemmer, met passagiers van de nacht boot, stiet er op en ontspoorde. Meer dan een uur vertraging was het gevolg en de hulp-machinist G. v. d. P. van Heerenveen brandde zich door den ontsnappenden stoom deerlijk aan arm en voet, zoodat hij de hulp van een heelkundige moest inroepen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Lemmer. Als bijzonderheid mag zeker wel worden vermeld, dat in ons klein plaatsje nog drie broeders wonen, die met elkaar 250 jaar tellen. Het zijn de Gebr. Sipke de Jong oud 88, Willem de Jong oud 83 en Gerrit de Jong oud 79 jaar. Alle drie zijn nog krasse grijsaards; eerstgenoemde is echter sedert de laatste 18 jaar blind, tengevolge een ongeluk hem overkomen bjj provinciale werken. Had hem zulks thans uvergekomen, dan had hij pensioen gekregen, nu moet hjj door zjjn kinderen alhier worden onderhouden. Steenwijk, 5 Dec. Door het kanton gerecht alhier is het hoofd der bjjzondere school te Gelderingen, in de gemeente Steen- handhaving van een of andere bepaling. Wilt ge een paar bewijzen? Vindt men niet meermalen mesthoopen of verzamel plaatsen van afval en allerlei vuil veel en veel te dicht bij de woningen van men- schen, al wonen die dan ook niet in de kom van de gemeente Zie maar eens, waar zelfs soms de gemeente asch- en vuilbek aangetroffen wordt en hoe dikwijls de bewoners in den omtrek deuren en ramen moeten sluiten voor de welriekende geuren, die deze verzamelplaats in ’t rond verspreidt. Is het wonder, dat men daar dikwijls allerlei ziekten en ellendigheden aantreft? in de tweede plaats verzoek ik u eens een kijkje en een snuifje te nemen bij en boven onze grachten. Door het inwerpen van allerlei plantaardige of dier lijke bestanddeelen, die weldra tot ontbin ding overgaan, is de kleur niet alleen onoogelijk gewordenmaar de met allerlei vergif bezwangerde dampen, die er uit opstijgen, maken het leven in de nabijheid dier pestgracnten niet alleen onaangenaam maar op den duur onhoudbaar. Het moge eenige jaartjes langer of korter wezen, het kan niet anders of op den eenen of den anderen tijd wordt het leven te vroeg afge- sneden. Als zelfs de verf van onze woningen er geheel door afgebeten wordt, hoe zal ’t dan wel niet zijn met ons lichaam, een zoo fijn samengesteld werktuig. Wordt er daarom wel genoeg toegezien op de vervuiling van ons grachtwater? O ja, er bestaan veel verordeningen, die het verbieden de afval in de sloot te werpenmaar wat geeft het, als het verbod niet gehandhaafd wordt? Wij geven gaarne toe, dat het voor de politie een hoogst moeilijk, ja zelfs een onbegonnen en niet uit te voeren werk is. En daarom moesten de menschen zelf wijzer zijn en iets nalaten, wat noodwendig schadelijk moet zijn voor de gezondheid van anderen, ja, wellicht die van henzelven of hunne huis genooten. Als er een besmettelijke ziekte bij hen of in hunne nabijheid uitbreekt, als wellicht hunne dierbaren het met hun leven moeten boeten, dan wordt er steen en been geklaagd, zonder te bedenken, dat men zelf een der oorzaken van het onheil is. Met eenigen goeden wil zouden er immers wel middelen ge vonden kunnen worden, om aan dezen onhoüdbaren toestand een einde te maken Het komt er slechts op aan, of er samenwerking bestaat. Dat is het geheele geval. Doch er is nog meer. Er zijn huisjes zoowel hier als in den omtrek, die zoo primitief zijn ingericht, dat zij zelfs een behoorlijk privaat missen. Het gevolg is, dat men daardoor niet alleen in huis een bedorven kwalijk riekende lucht krijgt, maar op schromelijke wijze gracht of sloot moet ontreinigen en verpesten. En al mocht het zijn, dat er bij vele huizen dergelijke noodige inrichtingen wel gevonden worden, dan is het toch vaak het geval, dat zij in of op een sloot of gracht uitkomen, waar door het water voor alles onbruikbaar wordt niet alleen, doch de lucht bezwangerd met allerlei wezens, die ’t op onzen ondergang toeleggen. Doch daarover later nog een hartig woordje. Voorloopig bepalen wij ons alleen tot de lucht en niet tot het water. En dan hebben wij ten slotte nog een ernstige vraag aan onze huismoeders en dienstboden. Hoe staat het met de lucht in uwe huiskamer Zie, het gebeurt ons meermalen, dat wij eene woning betreden, waar de lucht be zwangerd is met allerlei geuren, die men nu juist niet voor zijn pleizier opsnuift. Er heerscht, om het kind met permissie nu eens bij zijn waren naam te noemen, een zeer ondragelijke menschenlucht. Dit onder vindt men meer in de huizen der minder gegoeden en eene dame uit de hoogere wereld trekt er den neus voor opdoch hoe is het daar Ook daar wordt ons reuk orgaan dikwijls onthaald op den geur van allerlei reukwatertjes, zeepen, middelen ter vertraaiïng van het gelaat ais anderszins, geuren, die niet minder schadelijk zijn voor de gezondheid. In andere woningen weer kan men reeds van verre ontwaren, dat er gekookt is of wordt en wat er gegeten is of zal worden. Hoe staat dat bij u in de keuken, lieve dienstbode Of maant gij eene uitzondering Hoe is 't gesteld, mevrouw of juffrouw, in uw kelder of provisiekamer? Is de lucht daar wel altijd heel zuiver? Of soms ook verontreinigd? Staan er ook rottende of tot ontbinding overgaande of over gegane spijzen, uie allerlei soorten van bacillen bevatten, die het op u of de uwen begrepen hebben? Weg dan daarmee, zoo ver mogelijk, opdat gij geen schade lijdt aan uwe gezondheid. Dagelijks goed nagezien of er zich ook levensmiddelen in bevinden, die de lucht uw slaap- of ziekenkamer altijd zoo in, dat een gezonde menschenneus er veilig en goed komen mag Ja maar, zegt misschien iemand, hoor eens, mijn vriend, is bet bij jou altijd zuiver en goed, of mankeert daar ook wel eens iets Wel zeker, mijn waarde, dat gebeurt ook wel en dat zal overal wel het geval wezen. Maar weet ge, mijne vrouw zet dan deuren en vensters open en de meid volgt daarin haar voorbeeld. Dat moge soms wat tocht en zelfs de koude in huis brengen, maar wij krijgen dan ook versche, gezonde lucht. En dat is juist nummer één van de geschiedenis. Onze huismoeders zijn al te bevreesd, om zelfs in den zomer de lucht vrijen toegang te geven tot hare woning. En in den winter? Wel, mijn lieve mensch, dan is er in ’t geheel geen denken aan. Dan wordt alles pot en potdicht gesloten, vaak gespijkerd. En door tochtlatten en al die dingen meer, moet de lucht buiten gehouden worden. Ja, dat kan je begrijpen Dan de ramen open? Neen hoor, dat is te koud en we krijgen turf en hout en steenkolen niet voor niemandalJij hebt goed praten. Wel, moedertje, probeer het eens en geloof gerust, dat ge er de voordeelige gevolgen van ondervinden zult. Laten wij later nog eens praten over besmetting door andere oorzaken. Enkh. Ct. De geleerden vertellen ons, dat er in de schepping microscopisch kleine wezentjes zijn bij milliarden en milhardan, die het er voortdurend op toeleggen aan alle leven een eind te maken, zoowel aan dat van planten als van dieren. Ook de mensch ont snapt niet aan huune aandacht, en waar de zoogenaamde bacillen, of hoe ge ze anders noemen wilt, slechts gelegenheid zien om ons in het lichaam te sluipen, daar laten zij het volstrekt niet na. Zij vinden er hun grootste pleizier in ons bestaan te verwoesten en onze familie of vrienden in rouw te dompelen. Gelukkig, dat er geneesheeren zijn die, van hun bestaan op de hoogte, alle midde len aanwenden om ze te verdelgen en alzoo ons leven te behouden. Niettegenstaande deze overwinning op onze vijanden behaald, verlangt niemand er naar door die roovers met een bezoek vereerd te worden. Want is het ook al, dat de zieke het leven be houdt, toch verkeert iemand, die meer of minder ongesteld wordt, lang niet in een benijdenswaardige positie. En al mocht het ook al wezen, dat wij door onze ziekte geen schade lijden in ons bestaan of in onze portemonnaie, ons lichaam wordt er niet beter op. Er blijft altijd nog wel iets zitten, dat ons voortdurend aan de broos heid van ons leven herinnert. Mocht de medische wetenschap in den tegenwoordi- gen tijd met reuzenschreden vooruitgaan en vaak in staat zijn ons er weer op te brengen, het is in vele gevallen toch ook waar, dat het beter is een ziekte te voor komen, dan haar te genezen. Dit is zoo klaar als een klontje en daarom vordert deze uitspraak volstrekt geen bewijs. En dat voorkomen, zie je, daar kunnen wij zei ven al heel veel aan doen, door den raaa op te volgen, die de medicussen ons geven. Mocht nu iemand ons tegenwerpen, dat er tegen den dood toch geeu kruid gewassen is, dan heeft bij daarin volkomen gelijk en zulks is zelf yoor het voortbestaan van ons wereldje maar gelukkig ook. Waar zou het heen, als alle menscheu nier op aarde een vaste verblijfplaats hadden Wel komaan, wij aten elkaar immers met huid en haar op Maar den dood voor eeuwig van onzen aardbodem verdrijven, is heel iets anders als het leven verlengen, totdat het uurwerk versleten is. En hieraan kunnen wij medewerken, al lijden wij vaak schip breuk en worden wij weggerukt uit onzen werkkring voor het onze tijd is, naar men- schelijke wijs gesproken. Doch dat zijn van die raadselen, welke het ons nooit gelukken zal op te lossen. Dat reinheid en zindelijkheid tot die voorbehoedmiddelen behooren om uit de macht van dat kleine tuig te blijven is reeds vaak gezegd, maar wordt ook even vaak vergeten en de eerste regelen der gezondheidsleer ziet men dagelijks met voeten treden of eerst toepassen ais het te laat is. Meermalen is het hier, dat men den put dempt als het kalf verdronken is. Voor eerst zindelijkheid op de lucht, die wij iuademen. En laat de reiniging van deze niet veel te wenschen over Let er slechts op, hoe wij soms de liefeiijkste geuren inademen, die ons het hart in ’t lijf doen keeren. Zulke verpeste lucht is niet alleen de kweek- en broeiplaats van onze vijanden, maar tevens ook het voertuig, dat ze in onze longen en daardoor in het bloed brengt. Weg dus overal met die voor werpen en stoffen, welke de lucht besmet ten. Maar, vraagt ge, er bestaan daarom trent immers wettelijke bepalingen, die bevelen, dat deze or die voorwerpen of inrichtingen of stoffen niet mogen worden aangetrotfen binnen een kring van zooveel of zooveel meters van de kom der gemeente deze laatste aannemende als het middelpunt van den cirkel. Accoord, mijn waarde, daar zijn wetten tegen. Maar kijk eens rondom u, hoe juist en accuraat er naar geleefd en gehandeld wordt, niet alleen door particu lieren, doch ook door corporation, ja zelfs door de overheid, wier plicht het is een nauwlettend toezicht te houden op de kunnen verontreinigen, En richt ge het in 3ffl Bolswardsche Courant. sa «J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1