Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 100. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARO EN' WOKSBMMH. Brieven uit de Residentie. ZONDAG 15 DECEMBER. Uit de Raadszaal. X 4 die zich met 1 Januari e.k. op de Bolswardsche Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nos. g*ratis. VOOR Ooievaar. Ged. Staten, hou- wereld in ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ’s-Hage, 13 December. II. Ik weet niet of ’t bij Shakespeare te vin den is, dat de laster machtiger is dan het zwaard, maar het doet er dan ook eerlijk gezegd weinig of niets aan toe, wie op deze lumineuse uitspraak is gekomen. We weten ’t en dat is per slot van reke ning wel de hoofdzaak. En aan de waarheid in deze enkele woorden uitgesproken zal wel niemand willen twijfelen,’t minst natuurlijk zij, die uit eigen ondervinding hieromtrent kunnen meepraten. Gelijk reeds gezegd: laster is een scherp wapenEn dat niemand er aan ontloopt, hebben we sinds eenigen tjjd kunnen ge waarworden, nu zelfs ’t particulier leven van onze Koninklijke familie niet eens met rust kan worden gelaten. De laagste geruchten zijn, tot den vuil- aardigsten laster opgedrevenmen weet hoe dat gaat. Laster doet altijd opgeld bij de spraakmakende gemeente en hij die aan eenig bittertafeitje dergelijk genot wil ver schaffen zal er met open armen worden ont vangen en wellicht z’n aanbreng met ’n gratis borrel beloond vinden. En zij die ’t daar mogen aanhooren met hun hoofd, verhit van den drank, zullen ’t niet als ’n ernstig geheim voor zich zelf bewaren, maar er mede rondgaan, waar zjj ook maar eenigszins op belangstelling voor hun piquante nieuws berichten rekenen kunnen. Leuk vind ik altijd dat pittig slot„maar je spreekt er niet over hoor. Je zoudt er mijn zegsnaammee in ongelegenheid brengen; hij heeft mij zelf om stipte geheimhouding verzocht. Dus ’k reken op je discretie? Zoo ongeveer is ’t praatje, over den toege- sprokene eigenlijk niet minder dan ’n bedekte invitatie om het zoo spoedig mogelijk verder te brengen. Ja aan de bittertafel wordt wat nieuws gebrouwen en alleen onze „WitteSociëteit* zou wellicht voldoende wezen om een chro- nique scandaleuse te vullen, ware ’t dat onze Hollandsche dagbladen in deze enkele Fransche voorbeelden wilden volgen. En weet wat aan zoo’n borreltafeltje nog ver der z’n oorsprong kan vinden. Raden doet ge het nimmer en wellicht dat ge er nog niet eens geloof aan wilt hechten, wanneer ik het U vertel. Ge weet, van rijd tot tijd komen er wel eens vredes-telegrammen in de wereld, ver langt Engeland niet naar vrede, dan is’tde Transvaal. De door mij bedoelde echter heeten uit de omgeving van Kruger voort te komen, waarin dan meer of minder uit voerig wordt omschreven op welken voet ’t strijdende volk van Transvaal en Oranje- Vrijstaat tot vrede zou willen komen. Zoo’n telegram vinden we dan gezonden aan een Engelech Dagblad of nieuws-agentschap, waaruit onze te Londen gevestigde dagblad correspondenten ’t weer even gretig naar de groote bladen hier overseinen. Dan komt er ’n vet hoofdje boven het telegram te staan, denkelijk nog wel per bulletin den volke bekend gemaakt vóór het verschijnen van het blad. ’t Is dan ook zoo belangrijk, dat het pubiek er wel een uurtje of wat eerder van kennis zal willen nemen. En is ’t zoo doende ook hier publiek domein, dan is het of er een electrische stroom door ons volk gaat. Men spreekt d’er oyer en bijna over niets anders Nu zal de vrede mogelijk komen. De lang-gewenschte vrede! Maar de dagbladen hebben nauwelijks tijd gehad het nieuwste nieuws in hunne dage- lijksche beschouwingen te bespreken of de ontnuchtering komt al spoedig. Dan leest men ’t op een goeien dag, dat ingewonnen idformatiën tot resultaat voerden om deze berichten als volkomen onwaar te aualificeeren. Vergadering op Donderdag 12 Dec. 1901. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeente- en schuttery- rekening over 1900. b. Een dankbetuiging van de werklieden der Gemeentereiniging voor de verhooging van hun weekloon. c. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van ’s raads besluit tot aanstelling van eene onderwijzeres aan school No. I. d. Een adres van den heer Y. Ringnalda, om het „Langeland** wederom voor 5jaren onderhands te mogen huren van de gemeente, die er voor de helft eigenares van is, naar f 31 per pondemaat, zijnde dan f 106,47. e. Een adres van den heer J. A. de Vries, verzoekende, om, behalve het hem toegestane gedeelte sloot voor dam, ook die sloot naar de opvaart te mogen dempen, en te voorzien van een net staketsel, wat zal strekken ter versiering en ook in ’t belang is der veiligheid aldaar. f. Een adres van den heer Gosse de Vries om een strookje grond van de stad voor het door hem gekochte bouwterrein. g. Een adres van de bewoners aan den Stadswal van af het kleine Gasthuis tot de Blauwpoort, verzoekende bestrating van den weg voor hunne woningen. Al deze adressen worden in handen van B. en W. gesteld ten fine van consideratie en advies. h. Een adres van de heeren C. J. van der Veen, W. Carstens en C. W. Eisma, als leden der commissie, welke verbetering van de vaarwaters naar Lemmer en Har lingen wil bevorderen, verzoekende tot goedmaking der kosten van voorbereiding eene subsidie van de gemeente ad f 50. De Voorzitter. Ik stel voor, ook dit adres in handen van B. en W. te stellen om advies. De heer Schotman. Ik zou het rationeeler vinden dat dit adres in handen eener com missie werd gesteld, aangezien de Burg, en een der Wethouders hier de adressanten zjjn. De heeren van der Meer en Dijkstra onder steunen dit voorstel. Bij stemming worden nu benoemd de heeren Schotman, Dijkstra en J. van der Werf. (De beide laatsten ieder bij her stemming met den heer W. v. d. Meulen). i. Een missive van heeren Weesvoogden, verzoekende goedkeuring van den aankoop van 4 perceelen land bij den Marnedjjk, grenzende aan een plaats van het Weeshuis, en waarover het voetpad loopt naar die plaats. De aankoop bedraagt f 17218,25, benevens 7% kosten. Na urgentie wordt de gevraagde goed keuring met algemeene stemmen verleend. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Voordrachten en aanbevelingen van leden in verschillende colleges en besturen, tengevolge periodieke aftreding. a. Gasthuis. De heeren J. H. Kingma, aftr. voogd, en U. Hannema. Hoe zou het ook anders mogelijk wezen, indien men aandacht schenkt aan de wijze waarop die telegrammen van hier uit de wereld inkomen. De groote Londensche bladen hebben hier te lande ook hun relatie, die ’t op ’n frisschen morgen in het hoofd krijgt op wat nieuws uit te gaan, zooals je een pondje tabak gaat halen. Zooals dat bij een goed journalist behoort, beschikt ons mannetje over een geschreven of gedrukt bewijs, dat hem zoo mogelijk verder dan de drempel van het huis moet brengen, wanneer hij straks gaat aankloppen bij eenig goed adres, waar men het weten kan. Én lukt het nog niet zoo spoedig als wel gewenscht werd, dan maar direct op de Boeren-députatie af. Hoe ’t hier gaat? Ja, kijk, wat zal daarop mijn antwoord wezen. Schrijver dezer correspondentie is ook wel eens in directe aanraking geweest met deze Transvaalsche heeren, die ’t wel over den strijd wilden hebben, maar doorgaans niets loslaten, waar ’t ’n journa list doorgaans om te doen is. Zoo ging ’t mij, zoo ging ’t eveneens andere collega’s, die eveneens ’n poging gingen wagen, om ’n mooi nieuwtje voor hun blad te veroveren, maar even goed plat-zak van de vangst thuis kwamen. Nu is ’t een opmerkelijk verschijnsel, dat de buitenlandsche corres pondenten of de alhier gevestigde relation der wereldpers zich bij voortduring in meer fortuin konden verheugen, altijd, wanneer men niet beter wist. Maar ik heb ’t maar al te goed met eigen oog gezien, hoe deze mannetjes weten te werken. Waarheid en onwaarheid blijken doorloopend bij deze heeren met elkander over hoop te liggen. En wanneer ze aan het vechten komen ligt de onwaarheid altijd boven. Ze maken d’er wat van, zoeken allerlei mogelijke gebeur tenissen bij elkaar en fabriceeren van der gelijk gebrekkig materiaal hun wereldnieuws. Zoo’n bezoek aan eenig autoriteit der Trans vaalsche deputatie voert hen al even min tot hun doel. Ze hooren veel, maar niet het veelgewenschte. Geloof maar vrij, dat der gelijk belangrijk nieuws niet zoo voetstoots zal worden meegedeeld aan den eersten den besten buitenlandschen journalist, die zich komt aandienen. Niettemin komt het telegram toch de uit de omgeving van den president. En een dag later kunnen we het allen lezen, dat ,het verhaal van begin tot het einde gelogen of verzonnen werdGe lukkig Engelsch publiekNu ik het toch zoo’n beetje, al is het dan maar zijdelings over den Transvaalschen strijd heb gehad, kan ik ge voegelijk met één grooten stap op het Binnenhof komen, waar deze aan gelegenheid natuurlijk evenmin onbesproken is gebleven en de „premier,1* in zijne be antwoording der algemeene beschouwingen mededeelde, dat de regeering „het psycholo gisch moment* zou afwachten om te doen wat zij te dezer zake zou kunnen doen. Dat deze mededeeling in den mond van dezen minister vanBinnenlandsche zaken geen ijdele phrase is, zullen allen toegeven, die zich de bekende kamer-speech nog herinneren, door hem als afgevaardigde voor Sliedrecht hier ten vorigen jare uitgesproken. Ja, die rede van dr. Kuyper was weer een van die sublieme momenten, die, jammer genoeg, steeds zeldzamer worden in de par lementaire geschiedenis van den dag. De algemeene beschouwingen over de eerste sfaatsbegrooting, welke van deze nieuwe regeering was uitgegaan, hadden al sinds eenige dagen geduurd en ’t regeerings- program was door de verschillende politieke kleurschakeeringen, al voldoende van alle zjjden bekeken. En telkens hadden we de premier maar weer zien verhuizen naar de plaatsen der verschillende sprekers... totdat eindelijk van uit de donkerte om ’t bureau van den president der Kamer ’t groote woord vernomen werd: „Het woord is thans aan den Minister van Binnenlandsche Zaken.** Dat klonk als ’n sein! Van alle zjjden kwamen ze nu aan zwer men krioelend dooreen, tusschen de nauwe groene bankjes door, vullend de midden ruimte tusschen den mmisterstafel en de zetels der stenografen, voor wien een nauwe geul was opengehoudeu, om hen de veelszins moeielyke taak niet onnoodig te verzwaren. En dat alles pakte zich samen in den omtrek van den minister. De bankjes goed gevuld, dichte groepen bij den troon, welker.treden ook al dienstbaar werden gemaakt, om als zetel te dienen voor de verschillende afgevaardigden, die niet elders ’n bekrompen plaatsje hadden kunnen bemachtigen. Daarop kwam ’t los, midden in ’n vol komen stilte, zoodat men bijna slechts uit sluitend ’t pengekras van de journalisten kon hooren. Op de publieke tribune stond ’t stampvol, in ’n paar dichte rijen achter de bank, waarop de eerst gekomenen een goed plaatsje hadden veroverd. De belangstelling was groot! Zoo kregen we op langzaam deftigen toon uitgesproken, nu en dan met krachtiger verheffing van klank, een van die „kabinet- stukjes** te hooren, die ’t meerendeel in den lande slechts bij lezing kent uit het lijforgaan van dezen journalist-minister, op wien in de komende parlementaire periode, de groote aandacht van geheel het land zal zijn ge concentreerd. Nu eens loskomend van ingehouden toon, dan weer rustig betoogend in deftigen toon, gingen bij wijlen de pijlen zijner critiek vlijmend los op de tegenstanders, die hem, den geharnaste met hunne bezwaren en be denkingen hadden durven naderen. Maar toch steeds hoffelijk en correct in den goeden vorm, ook daar waar een geestige boutade aan ’t adres van een der omstanders, het geheele auditorium in helderen schaterlach deed losbarsten. Zoo heeft deze man gedurende enkele uren zijn gehoor bezig gehouden, gebonden met hun aandacht. Inderdaad, men moge gescheiden wezen door verschil van politieke meening of godsdienstig inzicht, hjj die on bevangen genoeg is om tot een eerlijk oordeel te komen, zal moeten getuigen, dat wij op dien middag geplaatst waren tegenover een geniale figuur. b. Weeshuis. De heeren U. Hannema, aftr. voogd, en J. Heijt. Door B. en W. zijn hieraan toegevoegd de heeren A. B. Faber en P. J. de Jong. c. Algemeen Armenhuis. De heeren R. de Boer Dz., aftr. voogd, en C.G. de Groot. d. Stadsspaarkas. De heeren P. de Jong, aftr. lid, en C. Bölger. e. Schoolcommissie. De heeren A. Vis, aftr. lid, S. Oosterbaan Hz. en A. Faber. f. De Damescommissie voor de Hand werken. De dames A. BölgerHommes, aftr. lid en 8. Pekema. Deze voordrachten en aanbevelingen wor den ter visie gelegd, om in de volgende vergadering de benoeming te doen. 2. Voorstel van B. en W. om verlenging der concessie te vragen voor tolheffing op den trekweg naar Pijphorne. Daar de thans verleende concessie 12 Mei a.s. expireert achten B. en W. het wenscheljjk weder verlenging der concessie te vragen, niet zoozeer om de opbrengst der tollen, maar meer omdat anders de trek weg meer voor veeleiding wordt gebruikt. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. om ontheffing te vragen van het invoeren der vrije- en orde- oefeningen in de scholen. Daar door de overeenkomst met heeren Weesvoogden in de Gymnastiek alhier reeds voldoende is voorzien, achten B. en W. het raadzaam ontheffing te vragen van het onder deel de vrije- en ordeoefeningen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het plaatsen van nog een gas lantaarn op de Koemarkt. De Gascommissie bericht dat het haar na een gehouden inspectie wenscheljjk is voor gekomen, om behalve enkele lantarens te verplaatsen, nog een lantaarn op de Koe markt aan te brengen aan het pakhuis van de Firma Oosterbaan. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Behandeling van de rekening van den weg Bo' sward— Harlingen over 1900, met rapport der commissie. De Commissie, die deze rekening onder zocht, heeft geene op- of aanmerkingen, en adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Aanbieding en vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting over 1901. Dit kohier ten bedrage van f20 wordt vóór 15 Februari a.s. invorderbaar gesteld. Goedgekeurd. De heer Van der Meer wenscht B. en W. te interpelleeren inzake de vacature Beit- sma aan school No. I. Hij vraagt of daar voor reeds een oproeping is geschied en tevens of het voornemen bestaat, weer iemand met hoofdacte te vragen. De Voorzitter. Tjjdeljjk is de vacature vervuld door Mej. Leverland. B. en W. hebben met de oproeping gewacht tot de goedkeuring is verkregen op de nog aan te stellen onderwijzeres, en dan de oproeping in eens te doen. Het voornemen is een onderwijzer te vragen met hoofdacte. De heer Van der Meer. Ik vind niet noodig dat hier een onderwijzer met hoofd acte komt. Behalve het hoofd is er een onderwijzer aan de school met hoofdacte. Deze aangelegenheid is niet door den raad verordend, en ofschoon het nog kort is ge leden dat de raad besloot, iemand met hoofdacte te vragen, toch behoort bij elke vacature in dezen de raad gehoord te wor den. Het is mjjne meening, dat hier geen hoofdacte noodig is, doch een practisch ervaren onderwijzer, en ieder die weet, hoe de examens voor de hoofdacte worden afge nomen, weet dat die acte geen waarborg geeft voor de practische bekwaamheid. De Voorzitter. De raad is toch steeds van een ander beginsel uitgegaan. Waar U zegt, dat de hoofdacte geen waarborg geeft voor de practische bekwaamheid, heeft de gemeenteraad gemeend dat zulks wel degeljjk het geval is, en het bezit dier acte steeds op hoogen prijs gesteld. Neemt echter de raad nu een beslissing als door U voor gesteld, dan moeten B. en W. daarin be rusten, doch ik geef U in overweging dit voorstel schriftelijk in te zenden, opdat het in de eerstvolgende vergadering kan be handeld worden. De heer Van der Meer zal hieraan gaarne gevolg geven, doch heeft nog iets anders, namelijk dat bij de fabriek van den heer Wesseling de straat dikwerf door het klei- aanvoeren bevuild wordt. Hjj zou gaarne hebben, dat er op werd toegezien, dat het Bolswardsche Courant Lasterpraatjes Een scherp wapen VredesnieuwsHoe zoo’n telegram in de wereld komt Vindingrijke jour nalisten Op ’t Binnenhof De pre mier aan ’t woord! De Kamer in groote aandacht. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1