NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAHO EN WONSBRAOEEP >1 w V' Verschijnt Donderdags en Zondags. Veertigste Jaargang. 1901. No. 103. C V ZONDAG 29 DECEMBER. NIEUWJAARSWENSCHEN wordt beleefd verzocht. Uit de Raadszaal. Woensdag 1 Januari verschijnen. VOOR Weth. ter Er is geen bezwaar om ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. De heer Eisma. Ik vind bepaald beter dat het er uit komt. Deze woorden zjjn er ondoordacht ingeslopen in dit geval. De heer Dijkstra. Ik ben niet tegen de weglating, maar ’t bevreemdt mij wel, dat B. en W. pas nu het verkeerde er yan ontdekken. De Voorzitter, ’t Is nog geen fait accom pli, het kan nog hersteld worden. Met algemeene stemmen het verzoek toe gestaan. 5. Benoeming van leden van verschillende college's en besturen tengevolge periodieke aftreding als: a. Voogd van het St. Anth. Gasthuis. De heer J. H. Kingma, aftr. Voogd wordt met 11 stemmen herbenoemd. De heer U. Hannema bekwam 1 stem en 1 briefje was blanco. b. Voogd van het Weeshuis. De heer U. Hannema, aftr. Voogd wordt met 10 stemmen herbenoemd, de heer P. de Jong had 2, de heer A. Faber 1 stem. De heer Eisma verlaat met verlof de ver gadering. c. Voogd huis. De heer R. de Boer Dz., aftr. Voogd wordt met 10 stemmen herbenoemd, de heer G. Dijkstra verkreeg 2 stemmen. d. Bestuurslid der Stadsspaarkas. De heer P. de Jong aftr. lid, wordt met 11 stemmen herbenoemd, de heer C. Bölger bekwam 1 stem. e. Lid der Plaatselijke Schoolcommissie. De heer A. Vis, aftr. lid, werd met 9 stemmen herbenoemd, de heer S. Ooster- baan Hz. had 2, de heer A. Faber 1 stem. f. Lid der Damescommissie voor het handwerksonderwijs. Mevr. A. BölgerHommes, aftr. lid, werd met 9 stemmen herbenoemd. Mej. S. Pe- kema had 2 stemmen en 1 briefje was van onwaarde. 6. Benoeming van twee leden der Com missie voor de Gasfabriek. De heeren H. Boersma en W. v. d. Meu- len moesten aftreden. De heer Boersma werd herbenoemd met IQ stemmen. De heeren J, y, d. Werf en heeft; is de gemeente hierdoor eigenlijk niet wat gebonden en staat men hier niet voor een fait accompli, zoo ze dat geloof ik noemen De Voorzitter. Wanneer de gemeente het nu niet anders mocht verhuren, zou adres sant het niet vragen. De vraag is of ons dit verzoek wenschelijk voorkomt, want anders zouden wij ’t desnoods ook aan een ander mogen verhuren. De heer Dijkstra. Dan ben ik sterk voor publieke verhuring. De heer v. d. Meer. Dit is inderdaad wel een beetje een vreemd geval. Stel dat de heer Mulier zijn helft eens voor een kleinen prijs afstond, wat zou de gemeente dan doen moeten De heer P. J. de Boer. Burg, en Weths. hebben den huurprijs overwogen. Het is waar, het blijft altoos een lastig geval, maar deskundigen hebben ons verzekerd dat dit land, en nog wel met een breed pad er over, niet meer moet doen, dat het wel degelijk genoeg is. De heer v. d. Meer. De heer de Boer heeft mij, meen ik, niet begrepen. Ik ben niet tegen deze huursom, maar wij mogen den toestand wel onder oogen zien, en welke houding de gemeente zou moeten aannemen, als het te laag werd verhuurd. De heer Eisma. Bij gemeenschappelijk bezit kan men, als de eigenaars het niet eens zijn, publieken verkoop vorderen. Dit of een deeling is de eenige weg in zulk geval. De heer Boersma vertrouwt dat de huur met de billijkheid overeenstemt en is voor het voorstel van B. en W. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Behandeling van het adres van J. A. de Vries tot het dempen eener sloot, met adv es van Burg, en Weths. Burg, en Weths. den architect gehoord, hebben geen bezwaar het verzoek in te willigen onder de gewone conditiën. De heer Keikes. Ik meen gehoord te hebben, dat deze demping tot wederopzeg- gens wordt toegestaan. Kan adressant dan later genoodzaakt worden de sloot weer in den tegen woordigen staat te brengen De Voorzitter. Dit is meer een uitdruk king van usantie. B. en W. dienen bij der gelijke verzoeken het recht aan zich te houden. De heer P. J. de Boer. Ik zie er toch wel iets vreemds in om in dit geval die bepaling er bij te hebben. De Voorzitter. Er is geen bezwaar om *dit te royeeren. Het volgend nummer van de Bolswardsche Courant zal Spoedige toezending van DE UITGEVER. van het Algem. Stadsarmen- Ik stem evenwel toe, als de grond voor een ander kantoor eenmaal gekocht is, is het te laat, en daarom kan ik mij met dit voor stel wel vereenigen. Ik heb den grond eens opgenomen en er kan wel een huis naast gebouwd worden, zoodat het tegenwoordige gebouw geheel kantoor kan worden. Ik meen te weten dat de Directie der posterijen liever huurt dan koopt en met een f 8000 vertimmering zou bij goede ver huring over een flink aantal jaren, wel een goede rentegevende zaak kunnen worden, terwijl als dit gebouw wordt verlaten, de gemeente bepaald schade lijdt. De heer Schotman. Er mag officieel niets van bekend zijn, dat er onderhandelingen over ander terrein plaats hadden of hebben is genoegzaam bekend, ook uit de tot den minister gerichte vraag in de Tweede Kamer, en het antwoord dat daarop is gegeven. De heer Dijkstra. Ik wensch stemming over de urgentie der behandeling, want ik wil mij houden aan ’t reglement van orde. De Voorzitter. Het betreft hier eigenlijk geen voorstel waarover een beslissing van den raad noodig is. Het is meer een vraag of verzoek van vijf leden van den raad aan B. en W. om inlichtingen te vragen, en zonder een besluit zijn B. en W. hiertoe krachtens de wet wel gerechtigd. De heer Dijkstra. U hebt urgentie ge vraagd, en het punt staat immers ook geheel niet op de agenda. De Voorzitter. Hoewel onnoodig, zal ik een stemming houden of er urgentie zal worden verleend aan de behandeling hiervan. Met 12 stemmen voor en 1 (de heer Dijkstra) tegen wordt de urgentie verleend. De Voorzitter. Thans komt dan in be handeling het voorstel om B. en W. te machtigen om inlichtingen te vragen omtrent de plannen van het postkantoor met ver melding dat vergrooting mogelijk is, en zoowel huur als koop. De heer Dijkstra. Het is mij wel, dat B. en W. zullen vragen wat men wil, maar niet dat zij aanbiedingen doen over ver grooting. Dit kantoor is bepaald ongeschikt, veel te laag yan verdieping. Het moet eigenlijk tot den grond toe plat. Ik heb een kantoor een paar malen verbouwd, ook andere bestekken gezien en weet wat eischen ze stellen. In Sneek heb ik voor 6 jaar zelf het postkantoor aangenomen. Toen was het naar men zei veel te groot en nu is er al weer een ander. Laten wij ons dus niet vergaloppeeren, laat ik dat woord hier maar gebruiken. De heer P. J. de Boer. Mij dunkt, wij moeten de zaken niet vooruitloopen. De bedoeling is: inlichtingen te vragen, dan komen later de details. B. en W. kunnen eigenlijk niets aanbieden, doch enkel infor- meeren. De heer Dijkstra. Dat is het juist wat ik ook wil. De Voorzitter. Terecht is door den heer P. J. de Boer opgemerkt, dat men de zaak niet moet vooruitloopen. De bedoeling is, te vragen of men dit gebouw nog wil houden ja of neen, zoo ja, dan onder welke voor waarden en daarover kan men dan onder handelen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. f. Een missive van heeren Wees voogden om een wijziging van art. 18, omtrent de geldbelegging. Het komt dikwerf voor, dat aanzienlijke sommen renteloos liggen, en de inschrijving op het grootboek een heel lage rente afwerpt. Zij verzoeken dus bij art. 18 de inlassching, dat ook rentegevende pandbrieven van solide hypotheekbanken mogen worden aangekocht. Voor dit voorstel wordt urgentie gevraagd, en met algemeene stemmen verleend. De heer Schotman. Ik juich dit voorstel van Wees voogden toe, want het heeft mij meermalen gehinderd, dat Weesvoogden zoo beperkt waren en verhinderd de gelden voor- deelig te beleggen. De heer Van der Meer. Ik wist ook, dat Weesvoogden zeer gebonden waren in de geldbelegging. Toch verwondert mij dit voorste], dat meer een tjjdelijke belegging is in pandbrieven, dat toch incourante fondsen zijn, waarvan de koers zeer kan uiteenloopen, en ik zou dan ook meer courante fondsen prefereeren. De heer Eisma. De reden, dat Wees voogden de pandbrieven van hypotheek banken vragen ie, omdat de belegging dan nationaal blijft, en tevens solide, onder hypo thecair verband met goede overwaarde. De schommelingen der koers in deze fondsen is heel gering, en alleen op enkele tijden des jaars, wanneer minder geld beschikbaar is. ’t Is volstrekt geen windhandel, maar de meest mogelijke zekerheid is hierbij gewaar borgd. Met algemeene stemmen het yoorstel goed gekeurd, Vergadering op Vrijdag 27 December 1901. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der gemeentebegrooting over 1902. b. Idem, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van hondenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van Sj. Hengst, verzoekende dat een boom voor zijne woning mag worden gerooid. Gerenvoyeerd aan Burg, en fine van afdoening. d. Een adres van G. Moll, F. van der Spoel, L. Sikkens, Sj. J. Visser en T. Boschma, allen voorzitters van hier ter stede gevestigde vereenigingen, die hunne vergaderingen of uitvoeringen houden in „Amicitia" en ver zoeken dat aan dat gebouw geen andere bestemming worde verleend, aangezien zij geen geschikt ander lokaal weten voor hunne vereenigingen. Zal worden behandeld bij de behandeling van het voorstel van Burg, en Weth. om- trent „Amicitia". e. Een schrijven van vijf raadsleden, de heeren Cuperus, Schotman, Keikes, Kramer en W. v. d. Meulen, vernomen hebbende, dat de Regeering een grooter postkantoor wenscht, noodigen B. en W. uit, zich met bekwamen spoed tot de Regeering te wen den en er op te wijzen, dat het bestaande postkantoor kan worden vergroot, daar aan de Oostzjjde bij het Kantongerecht de be- noodigde grond aanwezig is. De Voorzitter vraagt voor dit punt urgentie. De heer Cuperus. Ik ben tot dit voorstel gekomen, omdat ik graag zou hebben dat het postkantoor zijne bestemming behield. Wij hoorden van pogingen door de regeering aangewend om „het Hof" aan te koopen. Is zulks geschied, dan zouden wij achter ’t net visschen, waarom ik het noodig acht, zich ten spoedigste tot de regeering te wenden, daar ik het zou betreuren later te vernemen, dat het rijk zich anders had voorzien. De heer Schotman. Ik ben ook mede- onderteekenaar, doch zou het nog wel willen uitbreiden. Ik heb vernomen dat het Rijk liever wil koopen dan huren. Ik zou dus B. en W. willen machtigen ook daaromtrent aanbiedingen te doen met den benoodigden grond daar naast, daar ik vind dat wij op alle mogelijke manieren het postkantoor daar moeten houden, wijl de gemeente anders met een gebouw blijft zitten, waaraan we niets hebben. De heer Van der Meer. Dat de gemeente in dezen schade zou lijden, zou ook ik be jammeren, en vind het niet kwaad daarom de onderhandelingen te openen. Ik merk echter op, dat de directie thans heel hooge e:schen stelt; daarvoor wil men kolossale, groote en dure gebouwen, en ik zou vreezen dat dit voor de gemeente ook schadelijk kon worden. Ik zou dus er voor zjjn te vragen wat ze willen. De heer Schotman. Van der Meer spreekt daar van heel hooge eischen, maar in llooge- veen een plaats met 12000 zielen is een ge bouw voor fll,000 aangekocht, waarin f 2000 is vertimmerd. Dat is geschied onder den Directeur, den heer Havelaar, die nog chef is der posterijen, en wat daar dus vol doende werd geacht, zal ook voor een andere gemeente kunnen volstaan. De heer Eisma. Ik heb bij dit voorstel niet begrepen, dat de zaak urgent was, daar is trouwens ook niet over gestemd. Toch wil ik mijn geyoelen wel zeggen. In de le plaats is de huur van dit postkantoor nog 2 jaar loopende, en officieel is B. en W. heele- maal niets bekend, dat het rijk een ander terrein zoekt. Wel wordt er officieus over gesproken, dat het postkantoor wel van be stemming zal veranderen, doch bekend is er niets van. Toch acht ik het niet van belang ontbloot er de Regeering op te wjjzen, dat dit kantoor wel verbeterd en vergroot kan worden, ’t Verwondert mij echter dat zoo’n voorstel inkomt, zonder dat men iets weet, g. Burg, en Weth. stellen voor een kleine wijziging in het huishoudelijk reglement der commissie tot wering van schoolverzuim. Reeds is bij de begrooting de toegestane som f 140 geworden en de vergaderavond wenscht men in plaats van op Woensdag op Don derdag te hebben. Wordt voorgesteld het reglement in dien zin te wijzigen, doch de som over dit jaar te bepalen op f 100. Met 12 stemmen goedgekeurd, de heer Dijkstra tegen. h. Een adres van den heer N. J. Drost hoofd der school voor m. u. 1. o. om met het oog op zijn leeftijd en gezondheid eervol ontslag op 1 April a. s. en met het oog op zijn aanvrage om pensioen nog deze maand de beslissing te nemen. De Voorzitter. Daar de heer Drost nog deze maand gaarne het besluit zal hebben, zal het zeker met een smartelijk gevoel ver nomen zijn, dat de man die zoolang en zooveel heeft gepresteerd, zich gehouden acht zijn ambt neer te leggen. Ik stel voor aan zijn verzoek te voldoen onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten aan het onder wijs alhier bewezen. (Applaus.) Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. PUNTEN van BEHANDELING: j. Voorstel van Burg, en Weth. inzake de gebouwen „Amicitia11 c.a. Burg, en Weth. hebben overwogen dat de „Amicitia" en de „Brak“ geen voldoende voordeel opleveren en er geen behoefte is aan het blijven bestaan er van, terwijl de Brak" groote kosten van onderhoud vordert en bovendien niet tot sieraad strekt. Zij stellen daarom voor de „Brak" te verkoopen op afbraak, het vrijkomend terrein en de voorzijde van Amicitia’s gebouw publiek te verkoopen. Kegelbaan en warande te sloopen en de groote zaal van een zolder te voorzien en te bestemmen als lokaal voor de werk verschaffing. De herstelling en verandering der zaal is begroot op f 1115. De Voorzitter stelt voor dit voorstel ter visie te leggen. De heer Dijkstra. Ik zou er wel voor zijn een commissie te benoemen ten fine van onderzoek. Ik vind het nog al een ingewik kelde zaak. De heer Boersma en nog een paar leden ondersteunen dit voorstel. De hreer Eisma. Het verwondertmij dat dit voo stel wordt gedaan en wordt onder steund. In de vorige vergadering is gevraagd de voorstellen te doen, nu zijn ze er, en waarom nu een Commissie te benoemen. Zal men die meer vertrouwen dan het Dage- lijksch Bestuur? De heer P. J. de Boer. Het komt mij beter voor, de zaak zoo in behandeling te nemen. Elk der leden kan het voorstel onderzoeken, en dat dient toch te geschieden, beter dan dat drie zich daar mee belasten. Blijkt later dat men op bezwaren stuit, dan kan het nog altijd aan een Commissie wor den opgedragen. De Voorzitter. Ik zou ook liever zien dat het voorloopig niet commissoriaal werd gemaakt. Alle leden kunnen nu het plan nagaan. Blijkt het later dat men het niet eens is, dan kan het nog altijd gebeuren. De heer Dijkstra. Ik doe het voorstel, omdat ik deze plannen nog al zeer inge wikkeld vind. Al zijn er 3 commissieleden, dan kunnen toch de andere leden daarom evengoed zich zelf op de hoogte stellen. Ik begrjjp niet wat er tegen is. ’t Zal toch niet zijn dat ik het voorstel? De Voorzitter. Personaliteiten blijven hier buitengesloten. Het voorstel Dijkstra om een Commissie te benoemen, wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Van der Meulen, Boersma en Van der Meer.) Deze plannen liggen dus voor den Raad ter visie. 2. Voorstel van den heer A. v. d. Meer, omtrent de vervulling der vacature van onderwijzer aan School No. I. De heer Van der Meer doet het voorstel om aan school No. I een onderwijzer te be noemen, waarbij de hoofdacte niet zal ver- eischt worden, omdat daardoor f 100 aan salaris kan worden bespaard, terwijl z. i. die acte geen waarborgen van practische bekwaamheid geeft, door de inrichting der tegenwoordige examens. Dit voorstel wordt ter visie gelegd. 3. Behandeling van het adres van Y. Ringnalda, tot onderhandsche verhuring van het „Langeland" met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weth. adviseeren gunstig op dit verzoek te beschikken, aangezien hun van deskundige zijde is verzekerd, dat de huur voldoende hoog is. De heer Dijkstra. In het adres staat dat Ringnalda de andere helft reeds gehuurd Bolswardsche Courant. - ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1