NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.S WA.R1) EN WONSERABEER 1902. 41ste Jaargang. No. 5. Verschijnt Donderdags en Zondags. 5 DONDERDAG 16 JANUARI. Van Frieschen bodem. BINNENLAND. Dalton’s Aural Institute Genezing voor een koopje. <5 VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. UEd. Dw. D. The International Aural Clinic, Per Dr. Lindner? Maandbl. t. d. Kwakz. WO Het schijnt met dit kwakzalvers-instituut in Nederland niet te gaan, niettegenstaande alle moeite, die wordt aangewend bm de lijders aan doofheid in te palmen. Of de waarschuwingen doel hebben getroffen Het „Instituut" te Chicago laat echter niet los. Iemand, die op ons verzoek ge schreven had op de advertentie: „Zijt gij doof", zoodra die advertentie in onze bladen verscheen, kreeg eerst de toezegging van genezing, wanneer hij maar ’t bagatel van f 31,25 overzond Later werd de prijs ver laagd tot f 16,25 en toen ook die aanbieding onbeantwoord bleef, tot f 8,75. Wy schreven toen in ons no, van Juli dat men, als Wat ik hoorde en zag in den spoor wagen* schreef Cremer gelooven we eens, maar dat zal wel zoo bij manier van „schrijven" geweest zjjn. Letterkundigen, dichters of romanschrijvers zien en hooren alles en overal, zittende in hun bureaustoel. Wat wij hier nu even met een paar woorden mee deelen, komt echter wel degelijk uit den spoorwagen of eigenlijk uit de tram, dat is toch broertje en zusje met mekaar. „Duur toch die tram hier", merkt een joviaal oudachtig heer uit Holland op. „Dat kost hier ’n kwartje voor zoo’n eindje" nee, dan moet je bij ons weze, voor’t zelfde geld van Haarlem naar Leiën, rij op maar en wat een afstand is dat." En van de rit naar Hneek was ’t „ont zettend", maar mijnheer dacht er niet aan, dat hier de tram, in Holland ’t spoor de baas speelt. Daar zware concurrentie en hier de tram oppermachtig en’t moet gezegd worden, de eigen lijnen, die veel geld hebben gekost, maken een stevig tarief zeker ook wel noodig. Toen kwam ’t gesprek op ’t boerevak, boterfabrieken, „bargemesten, gnenejetten en dames mei gaaskes for de eageu". ’t Verband tusschen de eerste twee onder werpen is duidelijk, en ieder zei er zijn meening over, bij welker gedachten wisseling „mijnheer" zich deed kennen van een anti- landbouw- en veeteeltkundige zijde. Maar die andere drie onderwerpen? ’t Zou niet zoo gemakkelijk zijn die met een enkel woord, passend m verband met het vorige te brengen, maar een tot nu toe luisterend arbeider, schipper naar ’t ons voor kwam, in elk geval niet iemand van ’t boerevak, wist er wel raad op. Hij mengde zich plotseling in ’t gesprek met: „Praat net praat er my net fen) ’t mei wèze sa ’t wol, dat de boeren nou meer meitsje dan doe se’t spil seis beredden, tige bést, mar de bargen dy mat it bilye praat net. Wat krye se nou to fretten Maismoal yn wetter en doe fen dat echte wiitmoal in kleare soepe. Doe gingen je yn ’e simmertyd op ’e weareld to gast as de boerinne ’n pot mei grienejetten en derin een stik spek as myn klomp, fen dat echte wiitmoal-spek, op de tafel zettepraat net. ’t Is for... wier, da’k uwt sa’n bargetróg ’s slikke ha, h’ nou praat net, echte spullen, wer men een earme arbeider mei fange koe. Mar nou? Nee hjer! Mar de boeretroulje, fensels die woênen sa wol, dy ha d’r mar ’n prinsesselibbentsje troch kriege. Wat hoeve dy nou meer fen büter öï-barren en sok wirk to witten Se kenne nou mar lang sliepe. Da’s oars wat as vroeger, praat netEn de boeren seis Och man, as se nou ’s sin krye oan san jifferke mei ’n gaaske tor de eagen, dan kenne se dy mar nimme, as hja der net tsjin is, praat net! Fen ’t boerewirk hoeve se ommes neat to witten. Sa ha de boeren dus op dy menier ’t rommer kriige as by olds, doe ’n boeredochter of boerefaem allinne boerinne wirde koe, mar oars praat net dy echte grienejetten mei wiitmoalspek krye we net meer to De conducteur bliis: tuut! En ’t jettepraat wier uwt, want de tram stopte en we stapten uit, de meesten waarschijnlijk al dadelijk van andere gedachten vervuld, hun marktdagzaken be treffende, door misschien ook dat een enkele die het nog voor den middag had en zoo aanstonds thuis aan tafel zou gaan de hei melijke hoop koesterde, dat de snertpot hem wachtte, „al wier er dan net ’n stik wiit- moalspek sa great as ’n klom yn" We hadden ook van winterpot" kunnen spreken, maar nu dit seizoen ons tot nu toe zóó veronachtzaamt en ons bijna doet ver geten wat sneeuw en ijs is, spreken we liever daar maar niet van. briefomslag bevond zich behalve het post stempel van aankomst te Borselen alleen het poststempelRotterdamVlissingen 7 Januari 1902. (M. Crt.) Men leest in het ütr. Dagbl. Volgens een rapport zijn in Maastricht een zevental kinderen in dienst van den drankhandel als expediteurs van jenever werkzaam. Een drietal dier stumpers moet geregeld drank brengen van een aan een distilleerderij behoorende slijterij in de Boschstraat aldaar naar Wyk een 4-tal andere „kannetjesjongens” is in dienst van een slijterij in de Vyfharingenstraat en brengt jenever e.d. naar verschillende slijterijen en kroegen in en buiten Maastricht. De belooning is al even schitterend als het be drijf schandelijk istwee heele centen ont vangt zoo’n stakker per keer. Stellig, ouders, die op zulk een wijze munt trachten te slaan uit de povere werkkracht van hun kinderen, moet een woord van sterke afkeuring treffen doch dubbel schandelijk is het bedrijf van den werkge ver kan voor de ouders nog hun arme lijke toestand als verontschuldigend worden aangevoerd, van de zijde des werkgevers is het niets dan laakbare begeerte om goed- koope werkkrachten zich te verschaffen welke gevolgen zijn bedrijf voor die kinderen heeft, laat hem onverschillig. En dat deze gevolgen niet van onschul- digen aard zij o, leert een bericht, dat begin November in onze dagbladen werd opge nomen. „Te Maastricht is een meisje van 8 jaar bedwelmd in een goot liggende aangetroffen. Door een dokter werd dronkenschap gecon stateerd, en inderdaad werd op haar een kruik jenever gevonden, die zij voor een sljjter moest rondbrengen en waaraan het kind zich rijkelyk had te goed gedaan. Verleden jaar moest een knaap dit rond brengen en zijn proeven met den dood be- koopen. Op 1 Jan. 1902 waren in de Ned. Herv. Kerk te zamen 240 vacaturen, op 1 Juli 1901 243 vacaturen en op 1 Jan. 1901 253 vacaturen. In Friesland waren op 1 Jan. 1902 44 plaatsen vacant, en wel: St. Annaparochie, Beetgum, Bolsward 1 pl., Bozum, Franeker 1 pl., Gerkeklooster, Gorredijk, Harlingen 2 pl., Hiaure, Hinde- loopen,Hollum, Hoogebeintum,Idsegahuizen, St. Jacobiparochie, Jorwerd, Kooten, Longer- houw, Lutkewierum, Makkinga c.a., Metsla- wier, Midlum, Morra, Nes op Ameland, Noordwolde, Nijega, Nijega en Elahuizen, Oosterwierum,Oosterwolde,Opeinde,Oudega, Peins c.a., Peperga c.a., Pingjum c.a., Rot- tevalle, Scherpenzeel, Suameer, Surhuister- veen, Veenwouden, Vrouwenparochie, Wier, Wommels c.a., Wouterswoude en Zwaag- westeinde. Door den aanhoudend harden wind uit het Westen, stijgt het boezemwater in Friesland met den dag, zoodat vele landen zijn ondergeloopen- Nacht en dag wordt er met de sluizen gestroomd, terwij 1 de molens in den polder onafgebroken malen om het overtollige water kwijt te raken. Smokkelaars-taktiek. Men schrijft aan het Handelsblad'. Iemand te Zuiddorpe zou trachten een groote party sigaren België binnen te smok- kelen. Des avonds zou getracht worden de sigaren over de grenzen te krygen. Tot ontsteltenis van den handelaar kwamen ech ter de smokkelaars een paar uur later terug- geloopen zonder de sigaren. Er was nl. op hen geschoten, naar zij meenden door Bel gische douanen, en zij hadden daarna de vlucht genomen met achterlating van den buit. Het is nu bekend geworden dat niet op hen geschoten was door douanen, doch door andere smokkelaars,die zich haastten de sigaren veilig over de „Schreef" (de grens) te brengen. Werkstaking te Enschedé. De deken wevers van de firma Van Heek en Go. hebben het werk neergelegd. Er zyn 160 stakers, onder wie 10 vrouwen. Een circu laire van de stakers om steun verscheen zooeven. Gisteravond is aan de fabrieken gecollecteerd. Goud. In de gemeente Hellendoorn wordt het onderzoek naar goud in den berg daar nog steeds met yver voortgezet. Er wordt gegraven en geboord, doch omtrent de resultaten wordt men niets gewaar. Er zyn nog eenige werklieden aangenomen, zoodat thans onder leiding van den heer van W. een vijftiental mannen bezig zyn. Dariviniaansch. Jonge dame (over moedig): „Professor, durft u my in myn gezicht zien en dan nog volhouden, dat ik af stam van een aap?" Professor (na eenig nadenken)„Zeker, Maar het moet een heel lief aapje geweest *Ün," Sloten, 13 Jan. Bij den tweeden zitdag is heden de bekende „stadsherberg" alhier verhoogd tot f 2409. De finale toewijzing is 3 weken uitgesteld. Joure, 13 Jan. Op het heden alhier gehouden schipperscompact hielden het aanbod van en de vraag naar schippers knechten ongeveer gelijken tredde loonen liepen van f 160 tot f 290. Ooststellingwerf, 13 Jan. De open winter schynt niet zeer bevorderlijk voor de gezondheid te zyn, althans er komen hier vele ongesteldheden voor, die aan influenza doen denken. Gevallen van longontsteking en inge- wandsaandoeningen zijn niet zeldzaam. Toch is gelukkig het aantal sterfgevalllen niet groot, dank zij de hier thans voldoende geneeskundige hulp. Luiujeberd, 13 Jan. De stoomzuivel- fabriek nadert met rasscbe schreden hare voltooiing. De bouwmeester is bezig de laatste hand er aan te leggen en de monteurs van de machines en de electrische ver lichting hebben bijna gedaan. Het vervoer der melk wordt zeer zeker in den loop dezer week aan de inschrijvers, die naar het oordeel van het bestuur bet doelmatigst hebben ingeschreven, gegund en daar het fabriekspersoneel al reeds benoemd is, zal de inwerkingtreding niet lang meer op zich laten wachten. Terstond kan de fabriek beschikken over de melk van 800 koeien, een getal, waarop tal van coöperatieve fabrieken in den beginne niet konden rekenen en daar de landontginning hier telken jare meerder weiland brengt, zal ook het aantal koeien in deze gemeente met de jaren toenemen. Van daar, dat het bestuur bij de stichting er op gerekend heeft, dat vermeerdering van het aantal koeien niet dadelijk vergrooting van de fabriek ten gevolge behoeft te hebben. Fr. Zuidwesthoek, 13 Jan. De ver huurders van huizen zyn tegenwoordig goedaf. Eenige jaren geleden kwam het nog al eens voor, dat hier en daar wonin gen onverhuurd .bleven en werd het bezit er van een twyfelachtig voorrecht genoemd, thans heerscht byna overal woningnood, waardoor de loskomende perceelen tegen zeer verhoogde prijzen gemakkelyk aftrek vinden. Wie niet kan slagen dat zyn er velen en wat geld heeft hun getal is min der groot vervoegt zich by den timmer man. In het bouwvak heerscht daardoor eene ongewone levendigheid, die grooter wordt nu de pryzen der materialen dalende zyn. Te Stavoren verrezen het vorige jaar 10 nieuwe woningenin verschillende dorpen in den omtrek worden eveneens onder scheidene nieuwe gebouwen aangetroffen. Dit jaar zal het wellicht nog drukker gaan. Dokkum, 12 Jan. By Kou. besluit van 16 Jan. 1867 werd benoemd tot burge meester der gemeente Dokkum de heer D. de Vries, die derhalve Donderdag as. dit ambt 35 jaren zal hebben waargenomen. Het is ongetwyfeld een zeldzaam feit dat een burgemeester zyne 35 jarige ambts vervulling herdenkt, steeds in dezelfde ge meente werkzaam. Hepk. Nieuwsbl, v. Fr. Bjj den expediteur Jansen, aan de Rijnkade te Arnhem, is gisteravond inge broken. Een kistje, inhoudende f 2000, is ontvreemd. Aan het Hollandsche Spoorstation te ’s Gravenhage geraakte de ladingmeester Van den Berg op het rangeerterrein onder een machine, waardoor hem een been by de knie, het andere by den enkel werd afgereden. Per brancard werd hy naar het Ziekenhuis vervoerd. De postkar van Assen en Gasselte is Zaterdagnacht naby Gieten door een vyftal personen aangehouden. Een hunner, die het paard by den teugel greep, moest het ten gevolge van het hevige steigeren weer loslaten. Toen de kar daarna in volle vaart verder reed, werd haar een kogel nage zonden. De daders zyn niet bekend. Te Borselen ondervond men in de afgeloopen week dat een brief lang onderweg kan zyn. Een brief uit Vlissingen, bestemd voor Borselen, Dinsdag 7 dezer op de post bezorgd, kwam eerst Vrydag 10 dezer des voormiddags te Borselen aan. Het onaan gename gevolg bestond hierin dat de vol trekking van een huwelyk (waarmede de brief in verband stond) bepaaid op Don derdag 9 Januari, eerst Vrydag kon plaats hebben. Belangstellenden waren Donderdag per rijtuig naar het gemeentehuis gekomen doch moesten teleurgesteld terugkeeren om Vrydag de tweede reis te doen. Up den men een beetje geduld heeft, misschien nog geld toe krijgt en waarlyk, het begint er op te lijken. Ofschoon ook op den laatsten brief geen antwoord werd gezonden kwam dezer dagen het volgend, letterlijk overge nomen schrijven, fiat duidelijk genoeg voor zich zelf spreekt: „Geachte Heer! „Het is nu byna tien jaren verleden sedert het ontstaan van onze beroemde Oor Kliniek, en is nu het oudste en meest vermaardste gesticht van deze soort in Amerika. „Binnen een paar maanden wenschen wy ons tienjarig bestaan te vieren, en wij heb ben ten doel om dan een brochure te drukken waarin zal voorkomen een volledig verslag van onze werkzaamheden en deszelfs ge volgen. „In dit yerslag zal worden opgenomen het aantal patiënten, die zich hebben aan geboden, het aantal, dat als ongeneesbaar werd van de hand gewezen, en ook het aantal patiënten, dat onder behandeling werd genomen, en zij, die of hersteld of gebaat zijn. „Daar wij begeerig zijn het aantal genezen patiënten zooveel mogelijk te verhoogen, en daar wij er ons zeker van gevoelen, dat het geval vroeger door u beschreyen stellig ge neesbaar is, staan wij nu bereid u een paar van onze Goudene Tympanums als cadeau toe te zenden zonder eenige onkosten, mits, dat die ons later, wanneer de genezing is bewerkstelligd worden teruggezonden, te saam met een kort verslag betreffende het herstel. „Voor de verschillende middelen, die er ook noodwendig moeten worden aangebracht, n.l. Balsem, Lotion, Castiliaansche Zeep, Oorspuit, Oordrupper enz., en die niet kun nen worden teruggezonden, vragen wij alleen de kosten er van, welke bedragen de som 2.25 dollar of (f 6,62). „Daar deze gelegenheid ter inschrijving voor deze middelen zal gesloten worden bin nen den tijd van 30 dagen diene uwe bestel ling met het bedrag van 2,25 dollar of (f 6,62) ons in handen te zyn binnen 30 dagen na den hier bovenstaanden datum. „Geene verdere onkosten of betaling wordt gevergd, zelfs na een volkomen herstel. Onze eenige eisch dan is, dat u het paar Thermo-electrische Tympanums ons terug stuurt na de genezing en ook het verslag hierboven aangeduid. „Laat deze gelegenheid niet voorbij gaan. Niemand was ooit voor zoo geringe kosten van oorkwalen genezen. Stuur ons uwe bestelling dadelijk, en daarby verhaast u zoo gewenscht herstel. „Ware het mogelijk voor u eens op ons kantoor te komen en te zien al de brieven, die wij van allerwege van genezen patiënten ontvangen, ons meldende de wonderbare genezing van hun kwaal, wy zijn er zeker van, dat u al reeds lang onze middelen van toepassing had gemaakt voor u zei ven. „Hopende een spoedig antwoord hierop, blijven wy Hoogachtend, Snoek. Vanwege de Friesche Billard- Club (F. B. C.) zal op 14 en 15 Februari a.s. in „Amicitia" alhier, een nationale cadre- billardparty worden gehouden. De best bekende spelers uit de provinciën Friesland, Groningen, Noord- en Zuid- Holland zullen ter deelneming worden uit- genoodigd. Behalve de gewone pryzen, zullen her- innerings-medailles worden toegekend. Ten bewijze, dat in onze provincie nog menig haasje zyn schuilplaats zoekt, kan dienen, dat eenige jachtliefhebbers te Pingjum, in 22 jachtdagen 156 langooren wisten te bemachtigen. De schippersverhuring, die heden in ’t café Van der Meulen op de KI. Palen werd gehouden, was zeer druk bezocht. Voor buitenknechts besteedde men van f 160 tot f 275, binneuknechts werden be taald met f 150 tot f 225. Hindeloopen, 14 Jan. Hoe broos een mensckenieven is bleek hier heden morgen op treurige wyze. De melkboer W. V. was sinds eenige dagen onwel, doch niet van ernstigen aard, zoodat men in het minst niet ongerust was. Heden morgen moest de man even naar achteren en daar hij langer dan gewoon wegbleef ging men zien en vond hem dood bjj het secreet liggen. - Bolswardsche Courant •lil --

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1