NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OÏ.SWAR» EN WOHSERA.DEEI. 1902. 41ste Jaargang. No. 7. Verschijnt Donderdags en Zondags. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 23 JANUARI, BINNENLAND. X X VOOR INGEZONDEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. reeds in het vorig nummer mee- nog behandeld de navolgende Uw dw., C. W. EI 8 M A. Bolsward, 20 Januari 1902. Zitting van 17 Januari 1902. Voor het kantongerecht werden, behalve de zaak gedeeld, zaken. 1. P. Sneek, 20 Jan. Heden morgen werd van hier naar Heerenveen getransporteerd en aldaar ter beschikking van den O. v. J. gesteld een zekeren C. de BI., oud 23 jaren, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ten nadeele van den landbouwer T. v. d. Bos te Balk, uit diens weide een witpaard stal en dit alhier voor f 45 verkocht aan den paardenslager IJ. B. De eigenaar is thans weer voor f 45 in ’t bezit van ’t gestolene gekomen. De Bi. miste van zjjn schat een 25 gulden, waarvan hij o. a. een harmonica en een draaibord had gekocht. Op 29 Nov. kwam Pieter B. alhier van ’t station en liep in de richting van de Veemarkt. Voor hem uit liep 8. Langius, een oud man. De vader van Pieter zei tot Mijnheer de Redacteur 1 Volgens de Bolswardsche Courant van 1.1. Zaterdag, is bij de behandeling der zaak voor het Kantongerecht, omtrent het privaat bij de gasfabriek, door den Inspecteur van den arbeid medegedeeld, dat hij bij zijne bezoeken herhaaldelijk den Directeur niet op de fabriek vond en toen zich vervoegd heeft bij den Voorzitter der Gascommissie, bij wien hij vermeent geen medewerking te hebben ge vonden, maar den indruk ontving, alsof de Commissie dacht: „we moeten maar eens weten wat de Minister er van zegt.” Is dit een getrouw verslag, dan verzoek ik U het volgende onder de aandacht Uwer lezers te brengen. Nooit heeft de Inspecteur met den Direc teur der Gasfabriek of met mij gesproken over het privaat. Slechts eenmaal heeft het geval zich voor gedaan, dat de Directeur en de Burgemeester beiden niet thuis waren, waarom de Inspecteur zich bij mij vervoegde. Deze eerste en eenige maal vertelde de Inspecteur, dat hij zich niet kon vereenigen met de waschinrichtingwelke o. i. zeer doelmatig was aangebracht, ten dienste der stokers, werkzaam aan de gasfabriek. Bij deze gelegenheid bleek verschil van gevoelens tusschen ons te bestaan en gaf ik den Inspecteur te kennen, dat de eenige weg ter oplossing was: een onderzoek en beslissing van den Minister; (zooals art. 16 der veiligheidswet voorschrijft). Toen de Inspecteur onmiddelljjk daarna een voorschrift zond aangaande deze waschinrich ting, waarbij hij nog een stortbad eischte, gaf hij den Directeur tevens te kennen: nu maak ik u procesverbaal, omdat het privaat voor de stokers niet volgens de wet is ingericht. Deze manier van handelen noemde de Directeur „wraak”, daar nimmer aanmerking was gemaakt op het aanwezige privaat. Nu zullen we de uitspraak hieromtrent afwacbten van den Kantonrechter, evenals we de beslissing ten opzichte van de wasch inrichting afwachten van den Minister. Wie lust heeft studie te maken van de kwestie’s kan, na zich overtuigd te hebben van de inrichting der gasfabriek c.a., artt. 6 en 7 der „Veiligheidswet” en art. 15, 2°. en 3°. en art. 16, 7°. van het Koninklyk besluit van 15 December 1896 (Stbl. no. 215) raadplegen. Hij vèrgete dan ook niet kennis te nemen van den in houd van art. 26 der Veiligheidswet en van ’s Ministers bedoeling, uitgesproken in de Tweede Kamer der Staten Generaal, vergeleken bij het hiervoren om schreven optreden van den Inspecteur van den arbeid. Achtend, zijn zoon, daar hè je den man, voor wien ’k een maand heb gezeten. Het bloed vliegt Piefer naar ,’t hoofd, hij verhaast zijn tred en dient den ouden Langius eenige slagen toe, waaraan deze genoeg had. Pieter is met den eisch, 1 maand gevan genisstraf, van de Rechtbank te Leeuwarden, waarvoor hij zich Zaterdag wegens dit feit had te verantwoorden, niet tevreden. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1901, 5733 mannen en 6320 vrouwen, samen 12053. Zjj vermeerderde dat jaar door geboorte met 163 m. en 164 vr., door vestiging met 400 m. en 414 vr., samen 563 m. en 578 vr. en verminderde door overlijden met 80 m. en 82 vr., door vertrek met 355 m. en 438 vr., samen 435 m. en 520 vr., zoodat de bevolking op den 1 Januari 1902 bedroeg 5861 m. en 6378 vr., samen 12239. Er werden 109 huwelijken voltrokken, Koudum. Tengevolge van het in den laatsten tijd bijzondere zachte weer, staat in den tuin van den heer Burgemeester aldaar, een met name Japansche appelboom in vollen bloei. Het is der moeite waard hem te bewon deren. Dezer dagen ontving een onderwijzer in onze gemeente het volgende, niet onaar dige briefje: Volgens het regt der schoolwet, hebben wij J... van morgen tehuis gehouden. Uw. dn. Een jongeling uit Makkum, die een bezoek had gebracht aan zijn meisje te Witmarsum en Maandagmorgen half zeven uur met de tram zou terugkeeren, is in de haast tengevolge van de duisternis in de vaart geloopen en jammerlijk verdronken. Door de politie te Amsterdam zijn drie personen opgebracht, die zich, waar schijnlijk met minder goede bedoelingen, ophielden voor een goudsmidswinkel in de Kinkerstraat, Bij fouilleering werden op een van hen bevonden 14 loopers en een schaar, op den tweeden een briefje van een in de bank van leening beleenden ring, en op den derden een dergelijk briefje van een horloge en een sleuteltje. Natuurlijk zijn al deze voorwerpen in beslag genomen. Gevaarlijk gezang. „Nu, kinderen, dus Donderdag bij het feest het eerste couplet door de jongens van de hoogste klasse, dan het tweede door de meisjes, en bij het derde valt de heele schoof in. Schoolblad. Wilt gij een goed middel tegen dron kenschap, open uwe oogen en zie den dronkaard. Behalve te Amsterdam zijn thans ook te Rotterdam valsche gouden tientjes in omloop. Eenige familiën in Groningen denken er over in de nabijheid der stad eene com munistische kolonie te vestigen, indien men een geschikt stuk land kan krijgen. In de vorige week stond een honden kar met bakkerswaren bij ’t kanaal te Opeinde. De honden kregen dorst en gingen naar het kanaal. Maar de kar stond op een helling, liep al harder en harder en reed de honden in het kanaal. De eigenaar bezocht juist een paar klanten op eemgen afstand, maar anderen brachten honden, kar en inhoud weer op het droge, echter niet droog en de inhoud in ’t water in de kar drijvende was ongeschikt voor consumptie en verkoop. Roe ouder hoe gekker. Te Schagen is een oud paar, man en vrouw, hebben reeds beide Abraham gezien, dat... geregeld de lessen van een danscursus volgt. Het heete bloed is er hier zeker niet uit. Door de H. IJ. S. M. is thans bepaald, dat de conducteurs die voor verhooging in aanmerking willen komen een examen moe ten afleggen in de morse-telegrafie. Te Noordermeer onder Bergum is thans een duidelijk bljjk van den zachten winter te zien. Naar men ons meedeelde zijn daar jonge kuikens by een klokhen van E. Boonstra aldaar. Te Eernewoude ligt het halve dorp haast ziek door de griep en dergelijke on gesteldheden als zich by zachte winters veelal openbaren. Om by den dokter te Bergum te komen, heeft men een afstand van 3 uren af te leggen. Gelukkig heeft men er een predikant, die de leer der liefde niet alleen predikt, maar vooral practisch beoefent. Dag aan dag kan men den heer Ds. Folpmer van huis tot huis zien gaan om de zieken te bezoeken en daar blyft het niet bij, hij verschaft ook hulp met raad en daad. Mvbl, Kollum^ 21. Io. K. de V., 2o. T.j. de V. en 3o. A. H. te Workum zijn aangeklaagd wegens het maken van burengerucht. De kanton rechter zal over 14 dagen beslissing nemen. 22. Zes vrijers op één bankje, zegt een liedje. Zoo zou het haast geweest zjjn als de zes bekl. in het laatste zaakje, dat werd behandeld waren verschenen en op ’t strafbankje hadden plaatsgenomen. A. K., D. F., A. v. D„ C. V., A. de B. en C. de B., allen te Stavoren hebben 26 Dec. jl. met sneeuwballen gegooid naar voor bijgaande personen. Zjj werden gewaarschuwd door den politieagent Veenstra, doch gingen door met hunne baldadigheid. Natuurlijk volgde proces-verbaal. Het O. M. eischt voor ieder 3 gulden boete of 2 dagen hecht. Hierna werd de zitting gesloten. F. gaardenier te Gaast staat terecht wegens overtreding der wet op de leerplicht. Hjj is recidivist. Deze maal echter zal hjj denkelijk een kleine boete moeten betalen, aangezien dit proces verbaal (2 feiten) is opgemaakt voor zijne veroordeeling in een vorige zaak. Sinds dien tjjd komt zjjn dochter geregeld ter school, d. w. z. ter handwerksonderricbt. De bekl. is voorstander van goed onder wijs en is er bepaald op gesteld dat zijn kinderen prompt op school komen. Ontevredenheid over de manier waarop te Gaast het onderwjjs in de nuttige hand werken op school wordt gegeven, deed hem besluiten zjjn dochter niet van die lessen te doen profiteeren, hjj liet zjjn kind elders onderrichten. Evenwel nu hjj is ingelicht dat zulks niet kan, bezocht Anna geregeld ook de lessen in de handwerken. Eisch 2 boeten, ieder van 50 cent of 1 dag voor elke boete. 2. A. v. d. P. te Gaast is ook wegens de leerplichtwet bekeurd. Bekl. is niet ver schenen. Er wordt f 0 50 boete of 1 dag hechtenis geëischt. 3. A. R. te Piaam idem. idem. Eisch ook idem. 4. J. C. te Stavoren heeft eene dochter Pietje die verscheidene dagen absent is gebleven van school. Bekl. is afwezig. De heer Hoogland, hoofd der school, deelt mede, dat dit meisje al reeds van school af was. doch het vorige jaar door de leer plichtwet is teruggekomen. Wat de reden van het verzuim is, weet hjj niet, er is hem geen kennis van gegeven. Eisch f 3 of 2 dagen. 5. P. F. te Bolsward heeft den 25 Oct. modder op den wal doen brengen, zonder daartoe van B. en W. verlof te hebben bekomen. Bekl. is aanwezighjj zegt dat op zjjn last die grond daar is gebracht. Voor den opslag van bouwmaterialen was toestemming gevraagd en verkregen. Deze grond werd afgegraven en het was meest zand en puin. De werkman S. Brouwer, die den grond in kruiwagens daar heeft heengevoerd, verklaart gehandeld te hebben op last van beklaagde, doch hjj beschouwt het als bouwmateriaal. Het was een pakhuis op het Hoog, daar was te veel grond en die werd zoolang op den wal gebracht. Modder was het lang niet, er was veel zand bjj en puin en keizel en dat zjjn bouwmaterialen. De politie verklaart dat het gewone modder was, de grond was te hoog en werd afgegraven. Bekl. zegt, dat er meer dan 30 krui wagens zand van gebruikt zjjn voor straat- vloeren, en dat kan toch niet met modder. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl, houdt nog vol, dat het geen modder was, doch zand, puin en keizel. De getuige vraagt of hjj nog spreken mag doch zjjn tjjd is voorbjj. Alleen de bekl. wordt na het stellen van den eisch nog de gele genheid gegeven iets ter hunner verdedi ging aan te voeren. Getuige fluistert nu zjjne ideeën aan het oor van beklaagde, doch deze laat het er verder bjj bljjven. 6. A. B. te Stavoren werd den 3 Nov. betrapt op het lichten van een aalfuik in den Workumermeerpolder. De politie had op die fuik geen goed oog en ging op wacht staan, eindeljjk kwam bekl. de fuik inspecteeren. Toen de man der wet hem hierover ondervroeg, zeide hjj, dat hij voor de aardigheid maar eens gezien had, of er wat inzat, de fuik was niet van hem. De politie is daarop bjj de visschers, die daar recht hebben, gaan informeeren en deze verklaarden er wel ’ast van te hebben, dat soms hun fuiken gelicht werden, doch de bedoelde fuik was niet van hen. De fuik is in beslag genomen en ligt in de rechts zaal Bekl. is afwezig, zoodat dezen visscher zonder acte en vergunning de eisch wordt gesteld 2 maal f 2 of 2 dagen voor elke boete met verbeurdverkl. der in beslag genomen fuik. 7. lo. M. v. d. Z. en 2o. H. K. de B. beiden te Makkum waren den 24 Nov. bjj den zeedjjk met en om centen aan het spelen. Beide jongens zjjn aanwezig. Zjj be kennen wel met centen gespeeld te hebben dQéh v, ds Schaaf» die hen bekeurde, heeft nooit gezien, wat zij in de handen hadden. Getuige v. d. Schaaf verklaart daarop letterlijk „zjj schamen zich niet te zeggen wat zjj zeggen”, wat denkeljjk zooveel moet beteekenen alsik heb het goed gezien, maar de jongens geven er niet om wat zjj zeggen. Eisch f 1 of 1 dag. .8. S. F. de B. te Pingjum was op St. Nicolaasavond wat erg dorstig. Hjj had reeds zooveel gehad, dat de politie aan den kastelein verbood hem meer drank te geven. Door tusschenkomst van anderen, die voor hem bestelden, heeft hjj toch nog meer gehad en het gevolg was, dat hjj niet kon loopen en door den agent met nog iemand naar huis gebracht moest worden. Eisch f 1 of 1 dag. Bekl. was er niet, doch die eisch zal hem niet tegenvallen. Hjj had op den avond der overtreding het zelf hooger geschat, want hjj zei, toen ze hem naar huis moesten brengen „f 3 daar ben ik er wel voor af!” 9. J. H. te Arum heeft een stief dochtertje Anna, dat ongeregeld de school bezoekt. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat het niet aan hem ligt, maar het kind is vaak ziek en dat weet meester ook wel. „Een bewjjs van dokter heb ik niet, want ik moet dokter zelf betalen en dan kan men als arbeider daar dadeljjk maar niet heen gaan.” Deze zaak wordt 4 weken uitgesteld om ’t hoofd der school te hooren. 10. Tegen L. de V. te Koudum is proces-verbaal opgemaakt, omdat zjjn kind de school verzuimde in Juni, Sept., Oct. en Dec. 1901. Eisch f 3 boete of 2 dagen hecht. 11. W. K. te Hemelum zal zich over 14 dagen hooren veroordeelen. 12. 13, en 14. Drie zaakjes, voorfgeko- men uit overtreding der Wet op de leer plicht, tegen J. de B. te Gaast, D. L. te Witmarsum, en F. v. S. te Arum, zullen over 4 weken worden behandeld. 15. H. K., gezagvoerder op eene stoom boot, gedomiliceerd te Amsterdam, is op 16 Nov. jl. omstreeks half twaalf in con flict gekomen met eene of andere veror dening op het varen met stoombooten, in eene der wateren van onze provincie, het geen hjj hoogstwaarschjjnljjk zal moeten betalen met eene boete van 5 gulden of eene hechtenis van 4 dagen. 16. Schilder ’k wou me zelf eens zien, Op het doek geteekend. W. de V., schilder te Workum, wilde zijn huis eens zien, juist niet op het doek geteekend, maar toch kranig in de verf zittende. Ei, ja een goede gevel siert het huis. Nu is het een wonder, hoe lang dat duurt, om zoo’n huis te verven. De woning van dezen Mr. schilder was reeds geverfd, maar nog niet afgewerkt. Zoodoende waren de kadastrale- en wjjk- nummers, welke volgens de wet duideljjk zichtbaar moeten zjjn op de posten van den hoofdingang van dit huis, in vervens- wording, bedekt met een laag verf en niet zichtbaar. De Workumer politie obser veerde dit en bracht de Vr. dit onder het oog. Maar de bewuste nummers bleven absent nu volgde eene waarschuwing van het Gemeentebestuur, ook zonder gevolg. Eigenljjk wel met een gevolg. Procesver baal en heden voor ’t Kantongerecht. Verbalisant verdedigt zich met de be wering dat het huis nog niet was afge verfd. Dit opzetten der kadaster- en wjjk- nummers is het laatste wat men doet. En buitendien, wat zou ’took beteekenen ’t Kadaster is in de war en opgezonden naar Sneek. Hoe kan nu, vraagt bekl. het Gemeentebestuur vragen om die nummers te plaatsen Het O. M. laat in het midden het al of niet in de war zjjn van het ka daster, en eischt eene straf van een gulden boete of een dag hecht. 17. D. J. T. te Witmarsum is op 24 Dec. jl. dronken geweest. Nu dat is zoo erg niet, immers Jan Kiaassen zingt: „wie nooit eens dronken is geweest, die is geen flinke man.* ’t Is jammer voor bekl. dat onze wet er anders over denkt. Dit roesje bezorgde verbalisant twee onaangenaamheden, eerstens het katertje, dat op het roesje volgde, en binnenkort een boete betalen van één gulden of 1 dag in de gevangenis. 18. 19 en 20 zjjn zaakjes tegen J. T. te Wommels, J. A. tjjdeljjk te Bolsward en J. v. d. V. te Makkum, allen aangeklaagd wegens dronkenschap, De uitspraak over 14 dagen» Bolswardsclie Courant ftj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1