NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.R.D EN WOWSER ABEEL 1902. 41ste Jaargang. No. 8. Verschijnt Donderdags en Zondags. 8 8 ZONDAG 26 JANUARI. ra BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR SLUITING der VERGADERING. j ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Vergadering op Vrijdag 24 Januari 1902. ^JOCXXJOCXXX^ XIACDCXCXCDCDCDX^ I ƒ93,329,595 -88 974,15 4.355,44s 240 gulden. Workum, 23 Jan. In het vaarwater ,de diepe Dolte* nabij de Hollemeersbrug geraakten gisterenavond twee kleine meisjes van P. de J. te water. Op het hulpgeroep van het oudste meisje mochten een paar mannen, hoewel het al vrij donker was, het genoegen smaken hen behouden op ’t droge te brengen. Ware het eenige oogen- blikken later ontdekt geweest, voorzeker was het geval voor de ouders treuriget afgeloopen» kende voor zijne in aanbouw zjjnde woningen aan de Oostzijde van het Schildwijk een stoep te mogen leggen ter lengte van 28 M. en ter breedte van 0,70 M. en aan de zijde een plank over de goot te mogen leggen. Dit adres gesteld in handen van B. en W. om advies. n. Een adres van den heer H. Groenier Wz., verzoekende de gemeente voor hem eene woning te bouwen, daar hij 12 Mei zijn woning moet verlaten en ondanks her haalde pogingen hij niet kan slagen een woning te huren. Door een deskundige is hem verzekerd dat voor f 4000 wel een goede hui zing gesticht kan worden, en heeft dan de gemeente geen fio. nadeel, daar hem thans f 250 vergoeding voor huishuur wordt uit gekeerd. De Voorzitter stelt voor, dit adres te stellen in handen van B. en W. om advies. De heer Dijkstra vindt beter, dat hiervoor urgentie wordt verleend. Hij gelooft niet dat er iets van zal komen, maar als het wordt aangenomen is er geen tijd te verliezen, daar het gauw Mei is. De heer Schotman. Ik zou wel eensaan B. en W. een vraag willen doen, n.l. of het terrein tusschen de heeren Wesseling en Kroeger hiervoor niet geschikt is. Wanneer de gemeente daar bouwt, kan misschien daar ook voor het hoofd der school voor ,uitgebr. onderwijs meteen gebouwd worden. De twee huizen aaneen en aan ieder zijde een tuintje. Ik geef het slechts in overweging. De Voorzitter. Toen dit adres is inge komen, is bij B. en W. de vraag gerezen, zou dit voor Mei nog kunnen? En wat het Nannenhof aangaat, door de raadscommissie indertijd daarop opmerkzaam gemaakt, zul len spoedig den raad voorstellen bereiken om dat terrein in exploitatie te brengen. In principe zijn B. en W. niet voor het bou wen en achten zij het voordeeliger dat de onderwijzers zelf huren. De heer Groenier trouwens beeft jaren lang van de vergoe ding overgehoudeo. Nu hij thans wat meer moet geven om zich een woning te ver schaffen, gaat het niet op, dadelijk te be sluiten. Dit zou een gevaarlijk besluit kunnen worden. B. en W. achten het wen- schelijk te wachten tot de voorstellen om trent het Nannenhof inkomen. De heer Groenier zal zich dan tijdelijk moeten voorzien. De heer Schotman. De gemeente staat in dezen niet gelijk met particuliere verhuur ders, wijl er zekerheid is, dat men met deze woningen in ieder geval de vergoeding voor huishuur uithaalt. De heer Van der Meulen is het volkomen eens met den Voorzitter. De heer Groenier heeft hier vroeger voldoende gelegenheid gehad zich van een huis te voorzien. Nu behoeft z.i. de gemeente die risico niet over te nemen. Wijl hij jarenlang de gelegen heid had voordeelig te wonen, lijkt het, nu de toestand anders wordt, wel een beetje op een bevel om een huis te verschaffen. De heer Dijkstra. Toen ik urgentie vroeg, deed ik dat, omdat ik den tijd voor 12 Mei te kort vind om een goed huis voor dien tijd bewoonbaar te maken, en als er 14 dagen over verloopt, zou de tijd al weer korter worden. Ik hoop dat er heden avond afwijzend op wordt beschikt, dan kan later altoos nog eens over deze zaak nagedacht worden. De heer Eisma. Ik heb ook hierover na gedacht. De heer Groenier gevoelt behoefte aan een huis, maar op dit oogenblik acht ik het onmogelijk daar bij Mei a.s. in te voorzien. Ik kan mij dus wei vereenigen om de zaak heden at te wijzen, omdat het niet kan. De heer Y. T. de Boer. Ik dacht er over, als daar in ’t Nannenhof gebouwd wordt voor de hoofden der scholen, dan dient daarbij ook het besluit dat zij er blijven moeten, en er later niet weer mogen uitgaan. De Voorzitter. Daarin is reeds bij de wet voorzien. De heer Y. T. de Boer. Dan acht ik het toch gevaarlyk om direct daartoe over te gaan. De heer Schotman. Het was niet mijn bedoeling, invloed op dit verzoek uit te oefenen, doch nu de urgentie was verleend, meende ik mijn gevoelen te moeten zeggen. Ik ben er ook voor af te wachten tot de voorstellen, omtrent het Nannenhof aan de orde komen. Met algemeene stemmen besloten, afwij zend op het adres te beschikken. PUNTEN van BEHANDELING: Proces-verbaal van kasverificatie over het 4de kwartaal 1901. De Ontvangsten bedroegen Uitgaven Saldo in kas Aangenomen voor notificatie. 2. Aanwijzing van commission tot opname der rekeningen van de gestichten over 1901. Voor het Gasthuis: de heeren Van der Meulen, Schotman en Keikes. Voor het Weeshuis: de heeren Hommes, Cuperus en Kramer. Voor het Armenhuis: de heeren Van der Werf, Y. T. de Boer en Van der Meer. 3. Benoeming van leden van stembureaux voor de verkiezingen. De Voorzitter benoemt tot le lid de heer J. Kramer, tot 2e lid de heer Boersma, ter wijl de heeren Keikes en Van der Meer als plaatsvervangende leden worden aangewezen. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening B. en W. stellen voor om in de behoefte van kasgeld te voorzien door ƒ5000 te leenen bij de Ned. Bank op gewone conditie. Voor üit voorstel wordt urgentie gevraagd en verleend. De heer Van der Meer. Ik wil een kleine opmerking maken, en wel dat Bolsward niet in een besten naam staat, wat aangaat het betalen der nieuwjaarsrekeningen. Of dat sleur is of gebrek aan kasgeld weet ik niet, doch ik geef B. en W. in overweging voort aan die afdoening te bespoedigen. Het be treft vaak kleine lui, en die hebben er vaak behoefte aan. Ik wensch daarom te ver nemen dat dit j aar de rekeningen snel worden betaald. Is ƒ59110 niet genoeg, dan verzoek ik voor te stellen om hooger bedrag tijdelijk te leenen. De Voorzitter. Het is mij niet bekend, dat de gemeente een onsoliede reputatie heeft. Het is overal gebruik in Maart, April soms Mei die nota’s te voldoen, en dit komt omdat die dikwerf herhaaldelijk door de handen van de ambtenaren moeten gaan. Alle posten voor verschillende takken van dienst worden vaak door elkaar gehaspeld, dan moeten de nota’s gerenvoyeerd worden en later opnieuw geverifieerd worden. Ik geef U echter de verzekering, dat er met den meesten spoed zal worden gehandeld. Met algemeene stemmen de tjjdelijke geld- leening goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van G. de Vries, om een stukje grond in koop te be komen, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. adviseeren het verzoek toe te staan, daar deze grond der gemeente van geen dienst is, en hierdoor het te bouwen huis een betere situatie krijgt. De prijs van den grond te bepalen op f 4,per M2., wat ongeveer een bedrag wordt van f 120,— De heer Boersma neemt de vrijheid op te merken, dat hoewel adressant den grond daar duur kocht, dit voor de gemeente geen reden behoeft te zijn zoo hoog te gaan. Wijl aan anderen wel grond is afgestaan a f 3,50, stelt hij voor ook dit hier te stellen als prijs. De neer IJ. T. de Boer ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter. Ik kan de heeren mede- deelen, dat de kooper wel genegen is f 4 te betalen. De heer Eisma. Ik zie niet de minste reden om den grond goedkooper te geven, dan het achterafgelegen stukje heeft gekost. De adressant is dan ook zeer tevreden met dezen prijs en de gemeente behoeft toch zeker in dezen niet de philantroop uit te hangen, om het zoo maar uit te drukken. Ik vind deze voorste streek is hem eerder het dub bele waard. De heer Dijkstra. Ik meen mij te her inneren, dat de heer Vos daar dicht bij veel meer heeft gegeven. Daar is toen ook gere kend naar den koopprijs van het terrein. Het amendement Boersma wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, de heeren IJ. T. de Beer en Boersma. De heer Dijkstra meent, dat de maat niet j uist is aangegeyen in het voorstel van B.en W. De heer Schotman had ook die zelfde op merking willen maken, maar hij beeft opge merkt dat er staat plus minus 6 bij 5 meter en te meer, daar B. en W. de rooilijn aan geven en dan precies kunnen weten, wat grond wordt afgestaan. Het voorstel wordt met algemeene stem men goedgekeurd. 6. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weth. inzake het gebouw „Amicitia'' en de Barak. De Voorzitter. Omtrent het voorstel in zake Amicitia en de Barak is mij gebleken, dat in mijne afwezigheid daarover reeds belangrijke discussieën zijn gevoerd in een geheime zitting. Toch meen ik, dat er nog zaken zijn op te merken minder voor publi citeit geschikt. Ik stel daarom voor, de ver gadering een oogenblik te schorsen. Aangenomen met 9 stemmen. De heer Y. d. Meer tegen. Na de schorsing zegt de Voor sitter t dat Ijlst, 21 Jan. 1902. Alhoewel niet vol, was de kerk bjj de Dinsdagavond gehou den Trans vaal-meeting toch flink bezet. De sprekeis hebben ten zeerste aan de verwachtingen voldaan. Met gloed en bezie ling pleitten zij voor de belangen hunner onderdrukte medebroeders, en toonden de juiste beweegredenen tot den onrechtvaar- digen strjjd, aan. De opbrengst der collecte, ten behoeve der vrouwen en kinderen in de concen tratiekampen, wordt geschat op ongeveer Aanwezig waren 10 leden. De heeren P. J. de Boer, Cuperus en Keikes waren afwezig met kennisgeving. De notulen wer den gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter. M.H.Het is gewoonte om bij den aanvang van de eerste verga dering des jaars het woord tot U te richten, en ik voel ook behoefte om van dezen zetel U mijn gelukwenschen aan te bieden. Bij een terugblik op het afgeloopen jaar zien wij, dat er belangrijke besluiten door ons zijn genomen, o.a. de nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag, de nieuwe rege ling van het onderwijs en de vaststelling der onderwijzersjaarwedden. In de afgeloopen jaarkring vierde onze Secretaris zijn 25-jarig amb’sjubilé, de ten toonstelling dezen zomer hier gehouden, als mede het bezoek van den Commissaris der Koningin, alsmede van Z Ex. den Minister van Handel en Nijverheid mogen niet onver meld blijven. Er ligt nu voor ons weer een nieuw tijd perk van arbeid, waaraan wij onze krachten naar bestweten zullen wijden. M.H.Het ga U en de uwen allen wel, en dat een har monische en vooral een waardeerende geest de discussiën moge kenmerken. (Applaus.) Ingekomen stukken a. Besl. van Ged. Staten, houdende goed keuring van het suppl. kohier van hoofdel. omslag. b. Idem, houdende goedkeuring deronder- handsche verhuring van de helft van het «Lange LaBd.“ c. Idem, berichtende de koninklijke goed keuring der verordening tot heffing van hoofdel. omslag. d. Idem, houdende goedkeuring der re geling van de onderwijzersjaarwedden. e. Kennisgeving van de heeren Kingma, Hannema, P. de Jong, A. Vis en mevr. BölgerHommes, dat zij de op hen uitge brachte benoemingen aannemen. Van de Pi. Schoolcommissie, een exemplaar van haar huishoudelijk reglement. g. Verslag van de Damescommissie over den toestand van het handwerksonderwijs in de gemeente. h. Jaarverslag der Commissie, tot wering van schoolverzuim. i. Jaarverslag van het onderwijs in de Gymnastiek. Een en ander voor kennisgeving aange nomen, j. Van B. en W. een voorstel tot wijzi ging en aanvulling van art. 143 der politie verordening, zoodat de karrijders hunne bonden moeten bergen in hokken of stallen. Van de bewoners bij het Marktplein zijn her- haaldeiyk klachten ingekomen over het leven, dat die honden onder de karren maken, die vaak door de jongens gesard worden, waarom daarin, ook uit het oogpunt van dierenbe scherming, verbetering dient te worden aan gebracht. Dit voorstel wordt gesteld in handen der Commissie, die met de strafverordeningen is belast. k. Een adres van den heer C. H. Hum- melinck te Vlaardingen, directeur der fabriek „Hollandia11, verzoekende aan die fabriek het gas te leveren tegen denzelfden prijs als het voor gasmotoren wordt geleverd. In handen van B. en W. om advies. l. Een adres van C. Draaisma, verzoe kende 6 boomen aan de Kade te mogen rooien, daar hij plan heeft naast het café een burgerhuis te bouwen en deze boomen tegen den voorgevel staan. Ook de boomen voor het café te mogen verwijderen, daar deze hinderlijk zijn. Verder verzoekt hij een stoepje te mogen leggen tot de hoofd be strating. Voor dit voorstel wordt urgentie verleend. De heer Eisma heeft de rooilijn van den voorgevel nagegaan en het is hem gebleken, dat die boomen juist op de grens van den gemeentegrond zijn geplant. Nu die boomen dikker worden, staan ze gedeeltelijk op het erf van Draaisma. De gewone twee rijen boomen langs de Kade bljjven, het betreft een zestal boomen aan den kant voor het café. Er is geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek. De heer Dijkstra wil even constateeren, dat Draaisma wel eerder had kunnen komen met zijn verzoek. Hij had voor 10 weken al reeds plan te bouwen. Het verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. K». Een adres van F, Bruinsma, verzoe- naar aanleiding van dit voorstel door onder linge bespreking eenige lichtpunten zijn op gekomen. Hij stelt voor, de discussiën te voeren naar aanleiding der gestelde vragen, n.l. lo. Is Amicitia s zaal een solied ge bouw en voor de werkinrichting geschikt 2o. Is de schuur, die thans klompenmakerij is, ook voor dit doel in te richten? en 3o. Wat is het kosten-bedrag als een voldoend gebouw voor werkinrichting wordt gebouwd Het rapport van den gemeente-architect is, dat de Amicitia-zaal solide is wat funda menten, muur en dakwerk betreft en genoeg hoogte bezit om er een droogzolder in te leggen. De oude schuur is bouwvallig en heeft geen voldoende ruimte voor de werk verschaffing en een nieuw gebouw van vol doende afmetingen zal moeten kosten 4236. Wordt een terrein gekozen waar geheid of belangrijk opgehoogd moet worden, dan komen die kosten nog bovendien. De heer Dijkstra. Ik wensch een amen dement op dit voorstel in te dienen, n.l. de Barak te laten staan, de muur naar het bol werk op te knappen, en bier de werkver schaffing te doen blijven. Dan verder Ami citia in twee deelen te verkoopen, zooals de gemeente het indertijd heeft gekocht. Verder de hoogte van het bolwerk at te graven en de vrijkomende terreinen te verkoopen. De heer v. d. Werf. Ik denk niet, dat over dit uitgebreide voorstel hedenavond eene beslissing zal worden genomen. Ik ben er wel voor de zaak aan te houden, te meer daar er slechts 10 leden ter verga dering zijn. Wij kunnen dan het voorge stelde nog eens goed nagaan. Verscheidene leden steunen dit voorstel. De heer Boersma. Ik kan niet met Burg, en Weth. en ook niet met den heer Dijk stra meegaan. Ik heb ook een voorstel en zal dit spoedigst bij B. en W. indienen. De heer Kramer. Door de discussion is een nieuw gezichtspunt geopend en hoewel ik niet met den heer Dijkstra eens denk over den tuin van Amicitia, komt het mij toch uitstekend voor daar te bouwen. De heer Eisma. Ik meen nog in het openbaar te moeten uitspreken, dat men wel de voordeelen voor de gemeente in het oog moet houden, maar toch de verfraaiing niet mag veronachtzamen. Van het opknappen der Barak zal niet veel terecht komen ten opzichte der te maken onkosten. B. en W. willen eerst dat terrein van de Baras ver koopen, de zaal van Amicitia voor werk inrichting bestemmen, dan kan later over den tuin beslist worden. Ik kan echter mee gaan om de beslissing hedenavond uit te stellen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel v. d. Werf aangenomen, De Voorzitter. Ik wensch nog deze ge legenheid te bezigen om den heer Schotman te antwoorden op den wenk den 29 Dec. gegeven omtrent de reorganisatie van het onderwijs. In het college van B. en W. heerschte hierover geen eenstemmigheid, doch ik kan mededeelen, dat, daar bet voorstel daaromtrent nog van recenten datum is, van B. en W. geen voorstellen daaromtrent zijn te wachten. Mocht evenwel uit den raad het voorstel komen, dan ver zoeken wij zulks niet uit te stellen, opdat wij dan den gegeven wenk kunnen volgen. Het voorstel v. d. Meer, omtrent het be noemen van een onderwijzer zonder hoofd- acte, zal in de volgende vergadering ter tafel komen. 6 Bolswardsclie Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1