NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD „OESWARD EN WONSERAOEEt 1902. No. 10. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. EEN &OED ZAAKJE. ZONDAG 2 FEBRUARI. BINNENLAND. X VOOR «1 «w ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar A 5 Ct. 29 9 8 12 8 5 4 4 4 45 - 5725. -2855. -6215. aangaat, worden verdeeld als volgt: 31 voorschotten voor Melktappers. n Groentehandelaars. Schippers. Modisten. Diverse handelaren. Schoenmakers. Kleermakers. Slagers. Sigarenhandelaars. Poeliers. Diverse badrjjven en verbetering v. toestand. De aflossingen der geleende gelden hadden over ’t algemeen geregeld plaats. Welmoest er zoo nu en dan een nalatige leener worden aangemaand en bleven er vier in gebreke, waarvoor de borgen in de bres moesten springen. Daarentegen mag er met genoegen op gewezen worden, dat van de 163 aflossingen tot een bedrag van f 18,715,er 69 maal gebruik is gemaakt van rentebesparing door vervroegde terugbetaling, namelijk 3 maal binnen 10 weken. 14 20 52 30 B Ter herdenking van het 50-jarig bestaan gaf de Secretaris een kort overzicht van het ontstaan, de werking en het nut der Sneeker Hulpbank. Hij bracht een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van de over leden oprichters, waaronder de heeren G. Cool Gz., C. J. Jorritema, S. K. van der Meulen, N. J. Wouda en L. Veen steeds zoo groote belangstelling in deze inrichting hadden betoond, maar in het bijzonder werd den ijverigen directeur G. Cool Gz. herdacht, door wiens initiatief deze nuttige instelling was tot stand gekomen. Lemmer. Donderdagavond omstreeks halfacht werden de bewoners opgeschrikt door brandalarm. In het magazijn van den opkooper M. Davidson alhier was nl. door het vallen van een petroleumlamp in daar onder liggend beddegoed, brand ontstaan, die zich eerst nog al ernstig liet aanzien. Men mocht er echter in slagen de vlammen nog in tijds te bedwingen. Naar men ons mededeelt, was niets verzekerd. Donkerbroek, 30 Jan. Nu de jacht op hazen en patrijzen gesloten is, houden de jagers zich nog eenige weken bezig met het houden van klopjachten. Het doel is, op vossen te jagen, doch slechts een enkele maal gelukt het, er een te schieten. Dat het op zulk een jachtpartij pleizierig toegaat, kan men zich voorstellen, als men weet, dat de jagers in den regel door ’n veertigtal dry vers worden vergezeld en menige grap wordt uitgehaald. Heerenveen, 30 Jan. Onze zandman, die het iedere huisvrouw luide toeroept „er moet zand in de straten,” heeft gelijk en heden bad hij dat wel tweemaal. In en op de straten moest er heden zand, maar men strooide niet (alleen op den Heeren- wal hebben we den zandman gezien) en zoo waren de besneeuwde en door de jeugd tot glijbaantjes gemaakte straten onbegaan baar glad en ieder vond, dat de aarde zeer rond was vandaag. Hoe velen er een tuime ling hebben gemaakt of minstens een „gek figuur sloegen11, durven we zelfs niet bij benadering te zeggen, maar dan moest men van zoo iemand de oritiek eens hooren op... Enfin „er moet zand op de straten 1“ als het zoo glad is. We vernemen, dat in de Schans een bejaard man niet snel genoeg kon uit wijken voor een paard en wagen en toen werd overreden. Hij werd opgenomen en ergens binnen gedragen. Hoe ernstig hij zich bezeerd heeft, wist onze zegsman niet. Balk, 29 Jan. Door den heor Van Santen van Purmerend is bij het gemeente bestuur vergunning aangevraagd voor het bouwen eener fabriek ter bereiding van „luchtgas.11 Het Plan bestaat een naaml. vennootschap op te richten en dan het nieuwe gas te gebruiken voor straatver lichting en voor particulier gebruik binnens huis. Lemmer, 29 Jan. Gisteravond, omstreeks 9 uur, reden de veehouder M. Visser en vrouw van Oosterzee met paard en tilbury door ons dorp toen het paard schrok voor den uitgelaten stoom van de tot vertrek gereed liggende nachtboot en met de tibury bij den hoogen, ouden zeedjjk neerrolde. Gelukkig sprong de timmerman H. Visser onmiddellijk toe. Deze greep het paard, dat beneden aan den dijk lag, en maakte, met behulp van den veehouder, die inmiddels de tilbury verlaten had, het dier los. Het ongeval liep nog al goed af, daar alleen de vrouw een lichte kwetsuur aan het hoofd bekomen had. Ook het paard had geen letsel bekomen, maar de tilbury was zoo gehavend, dat met een geleend rijtuig de reis moest worden voortgezet. Hepk. Nieuivsbl. v. Fr. Een predikant, zich teekenende F., schrjjft naar aanleiding van de berichten in de dagbladen omtrent het met succes toe passen van Röntgen-stralen bij kanker, in een ingezonden stuk in De Nederlander^ dat ook hem uit zijne omgeving een doel treffend middel tot genezing dier vreeselijke kwaal bekend is, maar zelf niet als genees heer willende optreden, hij dit heeft mede gedeeld aan den heer J. T. Wouters, arts, Spijkerstraat 107 te Arnhem. dood zijner schoondochter verliet hy zjjn leunstoel niet meer dan om zich te bed te begeven. Thans gaf de oude juffrouw Nikkel hem op haar beurt haantjes, bouillon en vruchten. Een vreeselyke schrik maakte zich van den zieke meester als hjj de „oude heks” aan zijn bed zag. Moed zei juffrouw Nikkel, moed Alles is nog niet verloren... Daar zijn er, die er erger aan toe zijn geweest en toch weer herstelden Beulmompelde de ondankbare binnens monds. Na verloop van het vijfde jaar, den dag van de veertiende betaling, sprak de oude juffrouw, die een goed geheugen had, den zieke, terwijl zij hem een geurige pudding bracht, nogmaals over het ernstige onder werpIk ben het wederom, lieve mijn heer RijkmanIk kom weer mijn jaarljjksche som innen... Het zal thans niet lang meer zijn. Nog eenmaal twee duizend gulden en den intrest en dit huis is uw eigendom geheel uw eigendom... Mijnheer Rijkman keek juffrouw Nikkel met vreemden blik aan en wilde spreken, maar was daartoe niet in staat, hy slaakte een diepen zucht en viel achterover in zijn leunstoel. Hy was niet meer! De laatste krans droeg eenvoudig ’t opschrift „Eindelijk allen vereenigd 1” Twee dagen later zag men boven de deur van het huis van juffrouw Nikkel weer het fameuze bordje EEN HUIS TE KOOP. zy was er ineens bovenop gekomenOn- middellyk hield de toevloed van taartjes, vruchten en andere versnaperingen op. Maar desondanks werd de oude dame met den dag gezonder en Rijkman verweet zich honderdmaal per dag, dat hy den koop had aangegaan, want het huis was nog geen twintig duizend gulden waard. Op een morgen, heel vroeg, hoorden mynheer en mevrouw Rykman een akelig gekerm, de man sprong het bed uit en riep Dat is een stervende Arme juffrouwThans is het gedaan God roept haar tot zich Goddank 1 dacht Rijkman en spoedde zich naar den anderen vleugel van het huis. Het was echter niet juffrouw Nikkel die op sterven lag, maar de weduwe Jansen. Door een beroerte getroffen stierf zy weldra. De oude juffrouw Nikkel bood beleefd haar diensten aan... Men had de gezichten der anderen moeten zien Toen de be grafenisplechtigheden waren afgeloopen, zei Rykman tot zijne vrouwIk geloof werkelijk, dat de oude heks me heeft beetgenomen. Dit was te vreezen, want drie jaar later was juffrouw Nikkel zoo gezond als een visch in het water en had, zooals haar recht was, reeds zes lieve briefjes van duizend gulden in ontvangst genomen. Daarna werd de zoon van Rykman door den dood aan zyn dierbaren ontrukt. De arme moeder, mevrouw Rykman, zoo zwaar beproefd, kwijnde van verdriet zicht baar weg. Op den avond van den betaaldag van het vijfde jaar gaf zy den geest. Juffrouw Nikkel kwam ditmaal niet persoonlijk de familieleden condoleeren en hun haar diensten aanbieden zy zond een krans, met deze woorden „God vereenigt hen, die elkaar lief hebben Twee jaren gingen zonder een gebeurtenis van belang voorby. Juffrouw Nikkel scheen niets ouder te worden, integendeel, zy begon er jeugdiger uit ,te zien, terwijl mynheer Rykman en de Willemse’s een droevig leven leidden. Daarbij kwijnde de jonge weduwe van Rykman langzaam weg. Thans gaf de haat der vier overlevenden zich vry lucht tegen juffrouw Nikkel, die echter voortging elk jaar haar geld te innen. Men ontzag zich, niet het oude menseh te beleedigen als een deur open stond of een venster niet goed sloot. Die heks gaat nooit doodbromde de oude heer Rykman. Toen het zesde jaar aanbrak, werden de Willemse’s door een aanstekelijke griep aangetast en stierven eenige dagen later. Juffrouw Nikkel, die steeds beleefder werd, legde op het graf der beide echt- genooten een krans, met de woorden „De hemel roept zyn uitverkorenen. Toen mynheer Rykman met zyne schoondochter na de begrafenis in het huis traden, waar zooveel leegten gekomen waren, zuchtten beiden diep. De rentenier keek zyn schoondochter droevig aan. Wat zag de jonge vrouw er bleek uit. Helaas, zy zou haar man niet lang overleden twee jaar later gaf ook zy den geest. En op haar graf legde de beminnelijke juffrouw Nikkel een mooien krans met het opschrift in schitterende glasparels: „Mijn vrienden, hier ben ik 1“ Thans bevond zich mynheer Rykman alleen op de wereld. Door droefheid ter neer gebogen, en zijn hart met sombere voorgevoelens vervuld, kwam hy van de begrafenis van de laatste, die hem dier baar was op deze wereld. Elk jaar, als de tyd van betalen naderde, kreeg de man hevige aanvallen van koorts en moest hy weken lang het bed houden, Op het einde van het vierde jaar na dep. in 1901 f 71020,waarvan in het J 1—X. OO 1 t .1 2e 3e 4e Mynheer Rykman, rentenier, had het huis op zeer voordeelige voorwaarden zooals de ongelukkige meende gekocht, heel goedkoop, voor niets byna, om zoo te zeggen. Men hield hem voor een man van oordeel en ondervinding, hij wist wat zaken waren 1 In het kort, mynheer Ryk man zag eindelijk den droom van zyn leven verwezenlijktsedert eenige dagen had hjj zich uit zyn zaken teruggetrokken en zich in het mooiste huis zijner ge- boorstestad gevestigd. Ik ben toch een slimme vogelzei de nieuwe eigenaar tot zich zelf. Ziehier hoe de zaken zich hadden toe gedragen Juffrouw Cato Nikkel, eene oude vrijster van over de zestig, had niet zonder weemoed het beslissende bordje aan den gevel van haar huis laten spij keren. Maar hoe droevig het ook was, het moestzy was oud en gebrekkig geworden, en haar krachten lieten haar niet meer toe, het groote huis te onderhouden zooals het behoorde. Daarom had de oude juffer besloten, het huis, waarin zy steeds geleefd had, te verkoopen. Maar van af den dag, dat het bordje met de vette letters boven de deur prijkte, ging het arme schepseltje met den dag achteruit. Toen had zich mijnheer Rykman aan gemeld, om het huis te bezichtigen, en vond het naar zyn smaak. Juffrouw Nikkel zichtbaar aan den rand van het graf verkocht het huis voor dertig duizend gulden, betaalbaar in vijftien jaren zonder de rente te rekenen. Er was be paald, dat de verkoop eerst definitief zou worden na verloop van vijftien jaren en het betalen der laatste twee duizend gulden. Het huis zou dan het eigendom worden van mynheer Rykman of, indien deze voor dien tijd mocht komen te overlijden, van zijn naaste bloedverwanten. Indien ook dezen voor dien tijd stierven, zou het huis weer het eigendom worden van juffrouw Nikkel. Indien deze echter voor de vyftien jaar kwam te overlijden, al was het ook vier en twintig uur na den verkoop, zou het huis aanstonds aan mynheer Rykman toebehooren, zonder dat deze ook maar een cent had te betalen. Maar daar juffrouw Nikkel de gedachte niet kon verdragen ergens anders te sterven en zy er op stond in het huis, waar zij geboren was, de oogen voor altijd te slui ten, behield zy zich het récht voor, tot haar vertrek naar eene betere wereld, de twee kamers der eerste verdieping te blijven bewonen. Kunt u zich hiermee vereenigen, myn heer? vroeg de oude juffer. Mynheer Rykman wilde juist bevesti gend antwoorden, toen het arme schepsel eensklaps door een vreeselyke hoestbui werd overvallen. Rijkman, die een goed hart bezat, had medelijden met de arme juffrouw en stemde aanstonds toe. Het arme menseh heeft maar eenige maan den meer te leven, dacht hy. Toen Rykman thuis kwam, vertelde hy alles aan zijn beminde gade. Maar zullen we die juffrouw niet lang tot onzen last hebben? vroeg deze aan haar man, toen hy haar alles had medegedeeld. O, neen, ik was bang, dat ze voor myn voeten dood zou neervallen, zoo ziek is het menseh. Wy zullen het huis goed koop hebben, ik zou me leeljjk moeten vergissen, als wij na de eerste betaling niet reeds eigenaar van het huis waren. Den volgenden dag kwam de notaris en werd de acte in tegenwoordigheid van alle familieleden opgemaakt. Voor de byna uitgedoofde oogen van juffrouw Nikkel bevonden zich: de oude heer Rykman en zyne vrouw Marie, Rykmans zoon en diens echtgenoote, de ouders van de jonge vrouw, mynheer en mevrouw Willemse, en mevrouw de weduwe Jansen zuster van mynheer Rykman. De notaris had zich naar de kamer van juffrouw Nikkel moeten begeven, zoo slecht was zy dien dag. Dezelfde vreeselijke hoest overviel de oude dame, toen zy de pen in haar sidderende hand nam om de acte te onderteekenen. Mevrouw Rykman beefdeindien het oude menseh eens bezweek vóór de verkoopacte geteekend wasEindelijk, na verloop van tien minuten, toen de hoest bedaard was, kon zy haar naam op het gezegelde papier zetten. Rykman zuchtte en mompeldeGoddank Het huis behoorde hem thans toe. Aanstonds installeerde zich de familie Rykman in het nieuwe huis. Het was wel vervelend, dat juffrouw Nikkel de vrije beschikking had over twee kamers, maar Workum, 28 Jan. Bij het verbouwen van de roomboterfabriek van de firma Tjeb- bes Co., verrichtten een tweetal timmer knechten op een steiger eenige werkzaam heden. Ongelukkig brak de steiger en beide mannen stortten naar beneden, met het on gelukkig gevolg dat de oudste K, Z. vijf ribben brak en de jongste J. de J. er ge lukkig met den schrik is afgekomen. De toestand van eerstgenoemde moet naar omstandigheden goed zijn. Sneek, 30 Jan. Tot hoofd van school no. 1 werd hier heden avond benoemd de heer S. de Boer, onderwyzer te Den Burg (Tessel) met 9 van de 14 stemmen. Op no. 2, de beer J. Schaafsma van Gorredijk werden 5 stemmen uitgebracht. Stoomboot aan wal-Sjouwerlui beginnen te lossen Ook ’n baal rijst, door ’t water beschadigd Sjouwerlui denken: ’n buitenkansje; ’t is winter! Misgedacht!-Baas van de boot heeft ’n paard. Paard lust ook rijst!- Paard lust héél graag rijst.-Paard eet te veel rijst.-Paard dood!!- Baas kwaad.-Sjouwerlui ’t Gebeurde te Sneek. Ingezonden. 30 Jan. ’t Werd hier zoowat in den laatsten tijd gewoonte, dat luitjes, die ont heffing van enkele bepalingen der bouw verordening vroegen, met de vraag bij ’t Gemeentebestuur eerst kwamen, als net gebouwde perceel reeds kant en klaar was. In de heden avond gehouden raadszitting meende de Raad aan die onbeschaamdheid paal en perk te stellen, door aan twee heeren, die met hun pand reeds kant en klaar waren, die ontheffing te weigeren. De vraag rijsthoe nu Door het Bestuur der Hulpbank alhier ie in hare 50ste Jaarljjksche Algemeene Vergadering, j.l. Maandag gehouden, verslag uitgebracht omtrent hare verrichtingen in het afgeloopen boekjaar. Wij ontleenen daar aan het volgende: Het totaal der uitgeleende gelden bedroeg in 1901 f 71020,waarvan in het le kwart. 33 leeningen ten bedrage van f 3920. 52 26 w 48 Van deze 159 leeningen zijn er 25 leeningen gesloten tot het maxim, van f 300. 32 een bedrag - 200. 27 B -100. 75 B B bened. -100. De leeningen kunnen, wat de bestemming het zou gelukkig slechts voor eenige weken zyn. Mynheer en mevrouw Rykman instal leerden zich op de eerste verdieping, Ryk man junior en zyn vrouw, de Willemse’s en mevrouw Jansen verdeelden onder elkaar de tweede verdieping en allen legden er zich op toe, de laatste dagen van juf vrouw Nikkel te veraangenamen. De taartjes, de eierkoeken en de fijnste vruchten vloeiden rijkelyk de oude dame toe en des morgens kwam iedereen met een glimlach naar haar gezondheid infor- meeren. Arme vrouwzei Rykman op zekeren dag tot zyne echtgenoote, ik vrees, dat het nog gauwer zal gedaan zyn, dan ik dacht. Ik ben er ook bang voor, bevestigde mevrouw Rykman. Maar plotseling werd de oude sukkel achtige juffrouw Nikkel tot ieders ver bazing en... ergernis frisseheren krachtiger Bolswardsche Courant II I 9 n 9 9 9 9 9 9 V 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1