NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMSWABÖ EN WONSER ADEEE 1902. 41ste Jaargang. No. 13. Verschijnt Donderdags en Zondags. IIOMIEIKIAR 13 FEBBUAIU. Uit de Raadszaal. Ml VOOR zakt, het voorstel n.l. touwpluizery beide werd en ook hy trekt 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vergadering op Dinsdag 11 Februari 1902. sa Wy komen van amendement tot amendement, zoodat men er haast geen touw aan kan vastknoopen. Twee punten zjju heden afgedaan, zou het nu met beter zjjn, de verdere voorstellen eerst te onderzoeken, op den weg als met gewone voorstellen wordt gehandeld De heer Schotman. Daar kan ikmy niet mee vereenigen, dit zjjn amendementen, er moet nu een andere barak komen, alleen de wjjze waarop is nog met beslist. Wy behoeven toch niet altyd uit te stellen? De heer Cuperus. De Voorzitter heeft vooraf gezegd geen nieuwe voorstellen heden te zullen behandelen en ik wensch dus te weten of dit ook als een amendement door hem wordt beschouwd. De Voorzitter. Het voorstel om de barak te amoveeren is niet nieuw, doch het verdere wel. De raad heeft evenwel het recht, dit verdere gedeelte als een amendement te beschouwen. De heer Dijkstra. In zie er niets in als een amendement. De heer Fisma. Ik zou het toch ontraden om zonder nader onderzoek op dit voorstel in te gaan, en als het ware een onrype beslissing te nemen. De heer Kramer. De plannen staan wel met elkander in verband, maar toch acht ik het beter nu de plannen verder nog eens onder de oogen te zien en ik ben wel voor uitstel. De heeren Cuperus en v. d. Meer ondersteunen dit. De heer Boersma betwijfelt, of dit wel goed gaat, maar nadat het hem is opge- helderd wordt het in stemming gebracht, en met algemeene stemmen besloten de verdere behandeling uit te stellen. De heer P. J. de Boer vraagt, of nu ook over de voorzaal van Amicitia is beslist, waarop de Voorzitter antwoordt: Neen, zoo ver zjjn wjj nog met gekomen. De openbare zitting wordt daarop geschorst. (De discussion zijn in dit verslag zeer beknopt weergegeven. Om tijd en plaatsruimte te winnen, zijn de herhalingen zooveel mo gelijk vermeden, en bovendien is slechts het voornaamste van het gesprokene hier ver meld.) Verslaggever, zakt, en vind het vreemd dat men meent, daaruit een nieuw gebouw te stichten. De heer Van der Meer. Ik beschouw ook de finantieele zjjde van het voorstel, want mjj dunkt voor esthetische doeleinden heeft Bolsward tegenwoordig geen geld. Daar een nieuw gebouw f 4000 moet kosten, ben ik voor ’t behoud van de oude barak, niet omdat die oud is, maar omdat hij nuttig is, en kan mij er mee vereenigen, om de Noordzijde wat op te knappen. Nu komt in stemming of de barak zal blijven bestaan, en met 7 tegen 5 stemmen wordt besloten, dat hij zal verdwijnen. Voor het behoud stemden de heeren P. J. de Boer, v. d. Meer, Eisma, v. d. Werf en Dijkstra. den daardoor vrijkomenden grond te ver- koopen en daar bestrating aan te brengen. De Voorzitter deelt verder mee, dat som- mige punten van dit amendement overeen komen met die van den heer Dijkstra, doch dat er ook punten bij zyn, dat eigenlijk nieuwe voorstellen zyn. Om nu de discus siën niet onnoodig te verlengen en tevens vruchtbaar te doen zyn, stel ik voor alleen zich te bepalen tot het voorstel van B. en W. en de daarop betrekking hebbende amendementen. Later kan dan over verkoop tuin, afgraving bolwerk enz. beraadslaagd worden. Art. 79 der gemeentewet schrijft trouwens ook voor, dat B. en W. de inge komen nieuwe voorstellen vooraf moeten overwegen. Eerst komt nu aan de orde het voorstel Dykstra, om de barak te laten bestaan en den muur op te knappen en als dat uitge maakt is, kunnen de andere gedeelten be handeld worden. De heer Schotman. Ik vind beter dat eerst wordt uitgemaakt of in Amicitia de touwpluizery zal komen, daar de andere voorstellen hiermede in verband staan. De heer Dijkstra vindt dat men door het voorstel Schotman juist op een verkeerd standpunt zou komen. Gesteld dat besloten werd, dat de touwpluizery in die zaal komt, dan is de barak toch niet meer noodig. De heer Schotman beschouwt zyn voor stel meer als een bemiddelend voorstel. Er zyn voorstellen en amendementen op het voorstel van B. en W. ingekomen, die geheel verschillend zijn. Als nu wordt uit gemaakt waar het werkhuis zal komen, dan zijn we zooveel verder. B. en W. willen de barak amoveeren als ook het voorste deel van Amicitia weg gaat, komen 6 bouwterreinen open. Als nu van die oude materialen een nieuw werkhuis kan ge bouwd worden bijv, op het terrein van de gemeentewerklieden, dan behoeft dat niet zooveel te kosten. Ook zijn er van meening dat Amicitia moet worden behouden en anderen dat het niet geschikt is voor touwpluizen. De heer P. J. de Boer. Het voorstel Dykstra om de barak te laten staan, komt dus eerst in behandeling, maar dan is nog niet uitgemaakt wat er met Amicitia zal gebeuren. Ik heb nog niet gehoord dat men een ander geschikt lokaal weet voor de werkinrichting. Als men besluit tot afbraak barak en verkoop Amicitia, waar moet dan die inrichting komen? De heer Eisma. Het wil mjj voorkomen, dat door de amendementen en voorstellen op het voorstel van B. en W. men er haast geen kop of staart meer aan kan vinden. In lange discussiën zie ik geen heil. B. en W. hebben hun voorstellen gedaan, de terreinen van de barak brengen wel f 2000 op, het voorste deel van Amicitia ook zooveel, het inrichten der zaal kost f1200, dan is er toch nog f 2800 over, terwyl een nieuw werkhuis f 4J00 moet kosten. Het voorstel van B. en W. geeft voordeel en verfraaiing tevens, want men moet niet vergeten, de beslissing van amoveering der barak en behoud der zaal vau Amicitia tot zyn tegenwoordige bestemming maakt een nieuw werkhuis noodig, en dit is tegen het belang der gemeente. Men kan wel aandringen op behoud van Amicitia, maar dit kost de stad offers, en er is in de ge meente gelegenheid genoeg voor vermaak op verschillende zalen. Daarbjj eischt de wet. dat de vergunning hier niet kan bljjven. In de amendementen zie ik geen voordeel en geen verfraaiing. De heer v. d. Meer. Ook by mjj is de finantieele zyde van het vraagstuk over- heerschend. De gemeentebelasting is hier zoo hoog reeds, dat velen reikhalzend uitzien naar vermindering er van. Nu dunkt my dat wy geen f 4090 mogen besteden voor een gebouw dat slechts 3 maanden in ’t jaar in gebruik is. De heer Dijkstra. Ik meen dat mjjn amendement eerst behandeld dient, voor omtrent Amicitia beslist wordt. Ik houd vol, als besloten wordt, dat de zaal touw- pluizery zal worden, dan hebben wy de barak niet meer noodig. En ik wil ook even terug komen op de berekening van den heer Eisma, waarin hy liet door vloeien, dat die leden welke niet meegaan met het voorstel van B. en W. handelen tegen de belangen der gemeente, dat vind ik een hard gezegde, al wil ik veronderstellen dat by het niet zoo erg bedoelt. De heer Boersma. Ik heb ook den heer Eisma aangehoord en merk op, dat wy in ons voorstel gedeeltelyk meegaan met het voorstel van B. en W. en gedeeltelyk niet. Om tot afdoening te komen, dient eerst öf de barak öf Amicitia beslist te worden. De heer Y. T. de Boer vreest, dat er van avond weer geen beslissing zal komen. De heer Dijkstra. B. en W. stellen voor de barak te verkoopen, ik heb voorgesteld het gebouw te amoveeren en de materialen weer te gebruiken. De heer Schotman. Ik hoorde van een nieuwe inrichting voor touwpluizen en klompmaker jj en de oude materialen te gebruiken. Als dat kan, ben ik er tegen de barak te verkoopen. De Voorzitter. Ja dit is nu het voorstel Dykstra, de barak af te breken en het materiaal weer te gebruiken voor den opbouw van een nieuw werkhuis. De heer Dijkstra. De wjjze waarop, komt later, wy kunnen nu alleen beslissen over, amoveeren of verkoopen. De heer Eisma. Alvorens te besluiten tot amotie der barak zou ik toch gaarne eerst de bestemming willen weten. Besluit men alleen tot af breken zonder meer, dan zouden B. en W. het stilletjes kunnen laten rusten. Ik vind dat by de aftakeling van de voor stellen van B. en W. wy er nog niet veel goeds voor in de plaats krijgen. De heer Schotman. Er is besloten dat de barak verdwjjnt, doch hoe is nogniet uitge maakt. De heeren Kramer, Boersma en v. d. Meulen hebben een terrein aangewezen voor een andere barak en als B. en W. nu ge machtigd worden tot de amoveering, kunnen wy later zien. De heer Dijkstra. Ik zou dan by die machtiging willen bepaald zien, dat ook de oude schuur, werd afgebroken en uit de oude materialen een werkhuis voor klom penmakerij gemaakt. De heer v. d. Werf. Ik vind het toch bezwaarlyk om daartoe te besluiten, wyl wij niet weten of het kan en wat het kost. De heer v. d. Meer. zooals al eerder is geschied. Hij vindt, de barak moet niet blijven. Als daar vier nieuwe woningen kunnen komen, vindt hij dat beter. Als men nu maar vast besluit om dat oude gebouw af te breken, dan is er een begin, anders komt er ook geen eind. De heer Eisma. Naar aanleiding van ’t gesprokene van den heer Dijkstra, moet ik zeggen, dat hy de zaken uit het verband rukt. B. en W. willen verbetering en ver fraaiing. Een nieuw gebouw kost f 4000 en als men nu besluit, de barak af tebreken, en Amicitia te verkoopen, dan moet er toch een nieuw gebouw komen. De heer Schotman ziet er geen ver fraaiing in, dat de touwpluizerij en de klompenmakerij daar by elkaar komen en in zjjne berekening vergat de heer Eisma de opbrengst van Amicitia, by verkoop. De Voorzitter brengt nu in stemming of eerst over Amicitia beslist zal worden en dit wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen (tegen de heeren Djjkstra,v.d.Werf, Eisma en Keikes). De heer v. d. Meulen. Nu komt dus de vraag, zal Amicitia werkinrichting worden, of niet. De beide wethouders hebben reeds bezwaren geopperd tegen de ingekomen voorstellen, doch terrein heeft de gemeente daar by de klompenmakerij en de opbrengst van Amicitia’s zaal, stel f 2000 en de kosten van inrichting f 1200 maakt samen f 3200, mij dunkt daar kan al een heel gebouw voor komen. Ik verklaar mij dan ook tegen de werkinrichting in de Ami citia. De heer Dijkstra. Ik heb een amende ment voorgesteld, mij dunkt dat gaat voor het voorstel van B. en W. Ik wil de Amicitia in twee deelen verkoopen. De heer Eisma kan wel zeggen dat die zaal niet noodzakelyk is voor zijne tegenwoor dige bestemming, maar die 5 vereenigingen past het niet om in de Doele te gaan. Ik zie in het behoud der zaal wel een alge meen belang dat zwaarder weegt dan de touwpluizerij. De heer Kramer. Ik vind, dat de dis cussiën weer meer algemeen worden. Een en ander staat trouwens ook in nauw ver band en ik wil even opmerken dat ik het niet in het belang der verfraaiing acht, die zaal voor werkhuis in te richten. Beter vond ik ons voorstel daaromtrent, waarop ik nu niet verder wil ingaan, doch ik zeg alleen, dat ik voor verkoop ben van Amicitia. De heer Eisma. Het schijnt, men mjj verkeerd begrypt. In myn becijfering toonde ik aan, dat men door verkoop barak en inrichting zaal Amicitia, bijna f3900 zou bewaren, en wat het oogpunt der verfraaiing aangaat, B. en W. beoogen daar rondom een rjj mooie huizen. Er is daar achter ruimte genoeg, en door een stek van 2 meter boog zou ook voor die omwonenden de werkinrichting gemaskeerd zyn. Ik kan mijn stem niet geven aan den verkoop Amicitia. De Voorzitter brengt na eenige rede kaveling met de heeren Boersma en Dijk stra over de prioriteit van voorstellen en amendementen in stemming het voorstel van B. en W.. n.l. Amicitia in te richten voor werkhuis. Dit wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen (voor de heeren P. J. de Boer, Y. T. de Boer en Eisma.) De heer Dijkstra. Myn amendement trek ik nu in en de heer Kramer wenscht al vorens den verkoop van Amicitia te beslis sen, eerst te weten wat de afloop der andere voorstellen zal worden, en dus zyn amendement in. De heer Schotman. Dan stel ik voor, eerst de vraag te behandelen, zal de barak blyven of niet? De heer Boersma ondersteunt dit. De heer P. J. de Boer vindt dat nu be slist is dat in Amicitia geen werkhuis komt, de barak wel zal moeten blyven of dat er een ander werkhuis gebouwd wordt. De heer Dijkstra. Ik vind dat waar nu de klompenmakery is, met den grond daar achter wel een werkhuis kan gebouwd wor den, en uit de afbraakmaterialen van die oude schuur en de barak zou het niet veel kosten, misschien f1800 a f2000. Even wel de barak kan nog wel 100 jaren staan. De heer Kramer. Git een oogpunt van verfraaiing zou ik het toch raadzaam vin den, dat die oude barak verdwynt. Achter de klompenmakery ligt wel terrein, en als die oude sloot gedempt werd, was ook aan die zyde een goede toegang te krygen. De heer Eisma. Ik sta verbaasd over de cijfers die ik hoor van den heer Dykstra, die bouwkundige is. Ik weet van onzen architect dat veel steen verwaterd is, dat er reeds balken bjj de muren zjjn neerge- Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Hommes was afwezig met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der tydeljjke geldleening. b. Een adres van den heer J. H. Voss, verzoekende naast zyne woning eenig heestergewas te mogen plaatsen, en de pomp daar te mogen wegruimen. c. Adres van de h.h. Tuininga en Reinsma om naar het kantoor hunner stoombootonderneming een steenen padje te mogen leggen. d. Adres van den heer Joh. de Boer, directeur der gemeente-reiniging, verzoe kende herbenoeming, daar 12 Mei zijne betrekking expireert. Al deze adressen in handen van B. en W. ten fine van advies. e. Het advies van B. en W. omtrent het voorstel van den heer A. van der Meer, om in School No. 1 de hoofdacte voor den te benoemen onderwijzer niet verplichtend te stellen. B. en W. kunnen zich niet ver eenigen met het argument, dat de hoofd- aete geen voldoende waarborgen voor de practyk zou leveren, daar bet.examen toch meerdere kennis eischt van pedagogiek enz. In andere gemeenten wordt daarom ook de hoofdacte wel degelyk op prijs gesteld, in de hoofdstad zelfs verplichtend gesteld voor aHe onderwijzers. De finantieele zyde van de f 100 die meer moet worden uitgekeerd zyn van geen groot gewicht, maar boven dien is alleen een onderwijzer met hoofd acte te belasten met het teekenonderwys, en wanneer daar afzonderlijk iemand moet aangesteld worden, zou het meer moeten kosten. B. en W. adviseeren daarom, afwijzend op dit voorstel te beschikken. Ter visie tot de volgende vergadering. De heer P. J. de Boer merkt op, dat niet vermeld is, dat hy zich niet kan ver eenigen met het laatste gedeelte van het voorstel, wat betreft, dat een onderwijzer zonder hoofdacte niet zou mogen helpen in de teekenschool. De Voorzitter. Dit advies is by stem ming aangenomen in de vergadering van B. en W. Als U bezwaren hebt, kan die als raadslid bij de behandeling openbaren. De heer De Boer. Dat is zeker waar, maar toch had ik verwacht, dat myn ge voelen in ’t advies zou zyn meegedeeld. f. Het advies van de Commissie, inzake het adres van het Comité tot verbetering der vaarwaters. De Commissie had liever gezien dat de Gemeenteraad deze zaak had ter hand genomen, dan dat zooals thans, zulks van particuliere personen uitgaat. Toch meent zy gunstig op het adres te moeten adviseeren. Ter visie tot de volgende vergadering. g. Een bericht van heeren Voogden van het Armenhuis, berichtende dat de heer R. de Boer Dz. tot hun boekhouder is benoemd. Diens borg is de heer H. J. de Visser. Deze borgstelling behoeft de goedkeuring van den raad. Na urgentie wordt de vereischte goed keuring verleend met 11 stemmen. De heer Dykstra tegen. h. Een adres van den heer F. A. J. Heemskerk, bouwkundige te Amsterdam,dat hy hier een woning wenscht te bouwen. Hy verzoekt een strook grond by de Sneeker- poort naast het huis van den heer Boersma, tegen f3,60 de M2., onder eenige bepalingen. In handen van B. en W. om advies. PUNT van BEHANDELING: 1. Voorstellen en amendementen in zake „Amicitia c.a. De Voorzitter merkt op, dat met de voor stellen omtrent Amicitia enz., tevens in behandeling komt het vroeger ingekomen adres van de Voorzitters van 5 vereenigingen, om Amicitia niet een andere bestemming te geven en om de discussiën niet te lang te hebben, herinner ik, dat ieder niet meer dan 2 maal over eene zaak mag spreken. Op de voorstellen van B. en W. zyn ingekomen amendementen, van den heer Dykstra, alsmede van de heeren Kramer. Boersma en v. d. Meulen. Dit laatste be helst om het achtergedeelte van den tuin te verkoopen voor bouwterrein, de groote zaal niet in te richten voor werkhuis, maar publiek te verkoopen. Het bolwerk langs ■den tuin af te graven, de barak en het yoorgedeelte van Amicitia te amoveeren. x Bolswardsche Courant f t i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1