NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEI. 1903. 41ste Jaargang. No. 15. Verschijnt Donderdags en Zondags. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 20 FEBRUARI. BINNENLAND. J VOOR INGEZONDEN. en ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. gesproken met den en dacht dat de zaak wjj niet hooren stellen, wellicht dat deze na de schorsing der terechtzitting nader behandeld is, tegelijk met de overige be klaagden, voor wier strafzaken verstek is verleend, en die zoolang uitgesteld werden. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zjjnde 28 Februari a.s. Leeuwarden, 17 Febr. Overal in den omtrek werd gisteren druk schaatsengereden. De stad was als uitgestorven. Op de Nieuwe- atad, waar het anders des Zondags zoo di uk kan zijn, zag men nu nauwelijks een paar wandelaars. De ysbaan en de «lakten buiten trekken de meeste rijders. De grachten zelf en ook de toegangskanalen tot de stad zijn bijna ourijdbaar. Uitstekende schotsen en scnilvers zoover men zien kan. Het zal moeite kosten om dat in orde te krijgen, als het er al toe komt. Inmiddels heeft de vorst veel van hare strengheid verloren. Milder weer is in zicht en wy meenen reeds voorj aars boden, steltloopers, gehoord te hebben. Gorredijk, 17 Febr. De 86-jarige J. G. Harewindus maakte heden middag, trots den vrij sterken wind, nog een uitstapje per schaats van zijn woonplaats Lippenhuizen naar hier. Ook de terugreis werd op geljjke wijze door hem ondernomen. De oude heer was vergezeld van een zevenjarig klein dochtertje. Lemmer, 18 Febr. Do haven is heden Dinsdag zoowel voor zeil- als stoomschepen heropend. De visschers zeilen uit. Sueek, 17 Febr. De uitslag van den tweedaagschen biljartwedstrijd is geweest als volgtf 100 Thiele, Groningen f 60 Wiltson, Amsterdam; t 40 Wiemers, Dok- kum; f 20 Terpstra, Bergum. Oldeboorn, 15 Febr. Een jongeling van hier reed neden namiddag in de richting naar Grouw. Bij de spoorbrug over het diepe Kanaal, dat loopt van het Bokkumer- meer in de Boorn, geraakte hy door ’t zwakke ijs. Had niet de wachteres, die er onmiddellyk bij woont, de tegenwoordigheid van geest gehad hem een langen stok toe te steken, dien hij gelukkig kon grijpen, dan was hy vry zeker verdronken. Nu werd hy als door een wonder gered, pers, dat weet men, hebben vaak tegenwind en kunnen dan door laveeren nog vooruit zien te komen. Deze schipper had geen tegenwind en laveerde toch, en niet in ’t vaarwater maar op straat. Hy is zelfs ’t eene jaar uit- en het andere jaar ingelaveerd. Met een tjalkschip te Makkum liggende, was hij in den nacht van den 31 Dec. op 1 Jan. zoo over zjjn theewater, dat de politie er aanteekening van moest maken, en kort daarop werd hy weer opnieuw aangetroffen met zwaaiende armen, slappe beenen, en wat dies meer zjj. Hij had dus 2 processen-verbaal op zijn kerfstok. Eisch 2 X f 1 of 1 dag voor elke boete. 13. P. H. te Makkum was op een Woensdag in Januari, (den juisten datum konden wjj niet verstaan en doet voor onze lezers trouwens ook weinig ter zake) ook dronken. De eisch voor dezen is f 3 of 2 dagen. 14. P. S. te Makkum, was den 6 Jan. ook wat duizelig in ’t hoofd, zoo erg, dat hy zonder ondersteuning zjjn weg niet kon vervolgen. Als remedie wordt Heden een een goede aderlating voorgeschreven, n.l. f 15 boete of 3 dagen. 15. J. v. d. S. te Parrega staat terecht omdat zyn zoon Gooitze niet trouw de school bezoekt. Bekl. is aanwezig en zegt, dat zyn jongen wel eens een enkele maal een boodschap moet doen, want hy (de vader) heeft een groot gezin, is verleden jaar lang ziek geweest, en is de verdienst zeer noodig. Deze jongen wordt ook al zoo oud, hy is byna 13 jaar, dat er naar zijne hulp wordt uitgezien. Overigens is hjj er voor dat de kinders naar school gaan, en verschillende der aangeteekende verzuimen vinden hun reden in ’t slechte weer, want zij wonen nog al een heel eind van school. Bekl. wordt er op attent gemaakt, dat hy dan het hoofd der school kennis had moeten geven, dat dit de reden waren. De eisch luidt f 3 of 2 dagen. Bekl. verzoekt beleefd, dat dit wat ver zacht wordt, want het is geen opzet en volstrekt geen onwil. 16. W. P. te Bols ward werd den 13 Jan. bekeurd, omdat hy op gemeentegrond een getimmerte had laten maken, zonder daartoe van Burgemeester en Wethouders vergunning te hebben. Bekl. is afwezig, doch de heer Inspecteur verklaart dat hy den 13 Jan. heeft gecon stateerd dat er tegen de schutting een afdak was gemaakt waaronder karren zouden worden geborgen. Van B. en Weth. istoen een missive aan bekl. gezonden, hem ge lastende den grond binnen 24 uren te ontruimen, zullende zulks anders ten zijnen koste geschieden. Op de vraag of bekl. geen permissie had, antwoordt de heer Inspecteur, dat hy vernomen heeft dat de vergunning is aangevraagd, nadat het ge timmerte er reeds stond en bekl. merkte, dat er geen genoegen mee genomen werd. Eisch f 10 of 4 dagen. 17. H. F. gedomicilieerd te Koudum lag met zyn woonschip in de vaart onder Corn- werd. Hem was aangezegd door de politie om binnen 24 uren te vertrekken, toen hieraan niet voldaan werd, volgde proces. Eisch f 1 of 1 dag. 18. J. S. E. te Makkum werd in be schonken staat op de publieke straat aan getroffen. Dit wordt hem zeer euvel ge nomen, de eisch luidt f 15 boete of 3 dagen. 19 T. A. ook te Makkum, had eveneens te diep in 't glaasje gekeken en ook voor hem is de eisch f 15 of 3 dagen. 20. S. Z. te Workum die ook over zyn bier was, komt er genadiger af. Voor hem wordt f 1 boete of 1 dag ditmaal voldoende geacht. lil. H. de V. te Zurich is houder van kippen. Den 18 Jan. liepen 3 zjjner kippen op den zeedjjk. De politie, die hem reeds meermalen gewaarschuwd had, maakte tegen hem procesverbaal, en heden wordt hiervoor geëischt f 3 of 2 dagen. 22. D. R. te Cornwerd had dienzelfden dag een heel beslag kippen op den zeedyk loopen. In het verbaal worden opgenoemd 5 zwartveenge, 6 donkerbruine en 3 licht kleurige benevens 1 haan, waarvan de kleur ons onbekend bleef. Ook deze bekl. is te voren wel gewaarschuwd, doch ook hy schynt zich daaraan niet te storen. Hoewel zyn pluimvee 5 maal zoo talrjjk was als van den vorigen beklaagde, is de eisch gelyk, n.l. f 3 of 2 dagen. Blykbaar heeft het getal hier geen invloed uitgeoefend. 23. 0. E. te Parrega, moest terechtstaan wegens overtreding der leerplichtwet, en nog wel als recidivist, Een eisch hebben Terhorne, 16 Febr. Twee mannen van hier reden hedenmorgen van Terhorne naar Sneek. ’t IJs was goed vertrouwd, meenden zjj. Op den terugtocht onmiddellijk bij de sluis alhier, toen zij reden over het nog niet lang dicht gevroren wak van een stoom boot, geraakten beide mannen er door. De een kon kruipende het sterke ijs bereiken, de ander is met moeite door middel van een ladder gered. Steenwijk, 17 Febr. J.l. Zaterdagavond bevond de baanwachteres, vrouw N., tusschen hier en Nyeveen, z ch op haar post, teneinde den trein van vijf uur af te wachten. Haar man werkte op eenigen afstand. Reeds was de trein onmiddellijk nabij, toen zij in haar pis verlaten woning luid kindergeschreeuw Boorde en tevens brand ontdekte. In haar angst liep zij onmiddellijk voor den trein langs den weg over en haar woning binnen. Met haar man, die op het hulpgeroep kwam aanloopen, mocht het haar gelukken het vuur meester te worden. Eenig huisraad enkele kleedingstukken gingen echter verloren. Het vuur was ontstaan doordien een jongen een brandende lucifer in een der venstergordijnen had geworpen. WestergO, 17 Febr. In de lage water rijke oorden der provincie wordt thans druk jacht gemaakt op vischotters. Bij open water laten deze gasten zich moeielijk verschalken zijn echter vaarten en plassen met ijs bedekt en maakt eene sneeuwlaag de opsporing gemakkelijk, zooals nu, dan gelukt de vangst beter. Gewoonlijk worden de dieren ’s avonds bij maanlicht verrast en geschotenoverdag laten de otters zich zelden zien. Beroepsjagers zoeken dit wild om de kostbare pels; de visschers werken mee aan de verdelging, omdat deze vischverslinders hen in hun bedrijf dikwijls ernstige schade berokkenen. Lemmer, 17 Febr, De stoombooten der Holianu-Frieslaodlyn hebben sedert Za terdag opnieuw hun dienst op Lemmer, wegens het ijs in zee, gestaakt. De „Bols- ward“ is hier Vrijdagmiddag, hoewel een uur te laat, nog binnengekomen, maar na gelost te h< bben onmiddellyk weer ver trokken, daar de kapitein vreesde, met het oog op de snelle vorst waardoor het ijs in zee toenam, dat hij den volgenden dag niet meer onze haven zou kunnen verlaten. Naar wij vernemen heeft de dienst thans weer plaats van Harlingen over Nieuwediep naar Amsterdam. Vrijdagavond geraakten twee onzer visschers, met hunne schuiten uit zee komende, op ongeveer duizeud meter voor onze haven, in het ijs bekneld. Wat de opvarenden ook beproefden, zij konden de schuiten voor noch achteruit krijgen en waren genoodzaakt den nacht in dezen ge vaarlijken toestand door te brengen. Ge lukkig bleef het dien nacht stil. Was er echter wind gekomen en het ys begonnen te schuiven, het lot van deze visschers ware bedenkelijk geweest. Zoodra het Zaterdagmorgen licht werd, trokken een honderd man van hier, met sleden eu sterke trossen, over het ijs er op uit, den visschers te hulp. Na veel moeite mocht het eindelijk gelukken, met behulp der trossen, de in het jjs zittende schuiten met onzen Weste lijken havendam in verbinding te brengen, waarna te omstreeks 10 uur onder luid hoera de schuiten door het ys in onze haven werden getrokken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wie is dit seizoen in Friesland de snelste rijder op de korte baan? Het begint er op te lijken, dat het Deknatel, te Oadega bij Drachten is, die verleden jaar reeds menig premie ophaalde, maar toch op de groote hardrijderijen geen nommer i kon worden. Van der Veer te Kauwerd, L. Poepjes te Lammer, J. Dijkstra te Lemmer, waren hem de baas; nu heeft hij de twee laatsten reeds geklopt, weliswaar niet met groot verschil, maar zij werden er flink afgereden. De sterk gebouwde visschers moesten het afleggen tegen den meer slanken Deknatel, die vooral vlug uit bet eind is en daardoor vaak van den start af vóór ia en vóór blijft. Men wil dat v. d. Veer dit jaar niet zal uitkomen; op hardrijderijen in de buurt zijner woonplaat0, waar Deknatel, Poepjes, Dykstra, v. d. Zee, de Vries, Schilstra ver schenen, kwam v. d. Veer ook niet uit. De Friesche hardrijders verlangen er naar zich weer eens te meten met Holst uit Amsterdam en Ter Molen te Zwolle. Waar schijnlijk komen deze Woensdag op de wedstrijden van Thialf te Heerenveen uit; daar zal zeker fel gekampt worden. Brand. Door het omvallen van een petroleumlamp zijn te Puttershoek drie aan elkaar grenzende huizon tot den grond afgebraud. Alles ia verzekerd, In de zitting van het Kantongerecht alhier, van Vrijdag 14 dezer, werden de navolgende zaken behandeld 1. M. 0. verwer en koopman te Bols- ward, is in conflict gekomen met art. 8 van hoofdstuk 2 der politie-verordening. Beklaagde liet in November 1901 een huis in de Hoogstraat geheel verbouwen, en heeft niet voldaan aan de bepaling, vervat in gezegd art. 8 van gezegd hoofdstuk der politie-verordening, dat zegt, dat men vóór er begonnen wordt met bouwen, daarvoor permissie moet hebben van Burgemeester en Wethouders. Er werd met bouwen be gonnen voor er toestemming en goedkeuring van het Dagelykseh Bestuur was ingekomen. Verbalisant tracht zich te verantwoorden door de bewering, dat hjj den aannemer van het werk, den timmerman Feenstra, had opgedragen voor een en ander te zorgen. Deze, deswege als getuige gehoord, beweert dat hy een verzoekschrift had ingezonden, doch dat er iets niet in den haak was met de regels. Getuige heeft er over gemeente-architect in orde was. Dit schynt toch niet zoo te zyn, ten minste het O. M. eischt voor beklaagde eene boete van f 5 of eene hechtenis van 3 dagen. 2. H. C. te Witmarsum heeft ’t met de leerplichtwet aan den stok gekregen doordien zyn zoon Rinze herhaaldelyk de school heeft verzuimd. Hy zal denkelijk kunnen kiezen tusschen eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis. Alsnu volgen meerdere overtredingen der leerplichtwet, t. w. 3. D. de B. te Gaast, 4. J. H. te Arum en 5. J. de B. te Gaast, welke achtereenvolgens worden voorge dragen tot boeten van f3, f3 en f5, te vervangen zoo noodig door gevangenisstraf van 2, 2 en 3 dagen. 6. D. A. L. te Witmarsum, staat ook terecht, wegens schoolverzuim van zyn zoon Auke. Naar aanleiding van een warm woord van verdediging door het Hoofd der School aldaar, stelt het O. M. den Kanton rechter voor, beklaagde te ontslaan van rechtsvervolging, en wel met het oog op huiselijke omstandigheden. 7. Zoo komt F. v. G. te Arum er niet af. Het schoolverzuim van zyn dochter Maaike komt den vader waarschynlyk te staan op eene boete van f 5 of eene hechtenis van 3 dagen. 8. P. B. te Bolsward. was onlangs be schonken, en maakte burengerucht. Des wege geverbaliseerd, wordt voor hem geëischt eene boete van f 3 of eene hechtenis van 3 dagen. 9. A. H. arbeider te Workum, bevond zich 18 December 1901, gewapend met een dubbelloops jachtgeweer op het grasgewas op het zeestrand aldaar, teneinde wilde eenden te schieten. Hy had geen acte of buitengewone vergunning van den eigenaar, (in dit geval de Staat). Het O. M. stelt een eisch van 2 geldboeten, ieder van f 10 of 2 X 4 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van het geweer of vergoeding van de geschatte waarde. 10. D. W. te Dedgum heeft een jon getje, dat niet getrouw de school bezoekt. De vader moet heden deswege terechtstaan, en hy erkent dat zyn zoontje wel eens thuis bljjft, maar dan geschiedt dit zonder zyn kennis en ook zonder zyn wil, doch hy is voormiddags niet thuis wijl hij melk- ryder is. „De jongen', zoo verklaart deze vader heden, „heeft rare kuren, hy verpoft het wel eens, en ’t is een rakker. Zyn moeder kan hem niet naar school krjjgen als hjj ’t niet in ’t zin heeft. Als ik ’s na middags thuis ben, zorg ik wel dat hij er komt, want ik ben er voor, dat hjj naai school gaat. Hjj is er trouwens ook noodig heen, want hjj is al 8 jaar en zit nog in de laagste klas“. Eisch f 3 of 2 dagen. 11. L. de V. en K. H. beiden te Workum, waren in Januari op een laten avond op het verkeerde pad. Zjj maakten samen zoo veel drukte en lawaai, en waren zoo luid ruchtig, dat het als burengerucht moest worden aangemerkt, en de politie wist geen beter plaats voor ze dan het arrestan tenlokaal, waar ze tijd hadden om wat te kalmeeren. De afrekening zal hun nu niet mee vallen, want de heer Ambtenaar eischt voor ieder f 10 of 3 dagen. 12. P. M. te Broekerhaven, een gehucht smbjj Bakhuizen, ia schippersknecht. Schip- üe Friesche Zuivelschool. Leeuwarden, 12 Febr. 1902. Geachte Redacfie\ In een aan mij gezonden particulier schrij ven maakt de heer Schokking, afgevaardigde van Harlingen, bezwaar tegen eene zinsnede voorkomende in een verslag van eene te Roordahuizum gehouden vergadering. (Zie Kolk van 5 Febr. j.l.) Ik heb daar op een vraag, waarom ik niet voor Leeuwarden pleitte toen de heer Schokking voor Bolsward pleitte, o. a. medegedeeld dat de Friesche afgevaardigden met het bestuur van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland hadden afgesproken, dat zij geen stappen in de zaak van de zuivelschool zouden doen, voordat de Bond zich over de plaats van vestiging had uitgesproken. De heer Schokking komt er nu tegen op, dat ik blijkens dat verslag gezegd heb: „De heer Schokking hoewel ter conferentie aan wezig, had zich niet aan die afspraak ge houden' en beweert dat eene afspraak als de door mij bedoelde niet gemaakt en althans niet door hem aanvaard is. Laat ik daarom in antwoord daarop en ter voorkoming van misverstand thans ver klaren, dat voor mij wel degelijk eene der gelijke afspraak bestaan heeft. Anders had het tot het bestuur van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken gerichte verzoek in 't geheel geen zin gehad. En dat de heer Schokking die afspraak aanvaardde, leidle ik daaruit af dat hij, hoewel daarvóór zich allerlei voorbehoudende, na. het treffen der afspraak zweeg. Waar nu het raadplegen van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken een zoo practische weg was om de kwestie van de plaats der vestiging tot oplossing te brengen, meende ik uit zijn zwijgen te kunnen opmaken dat hjj daarin toestemde. Het blijkt me nu dat myne onderstelling onjuist was en dat de heer Schokking, die over de meening der belanghebbenden in de hun rakende zaak blijkbaar anders denkt dan ik, bedoeld heeft zien zijne „vrijheid' in deze afgescheiden van die bondsuitspraak voor te behouden. Achtend, Uw dw., G. W. MELCHERS. Bolswardsclie Courant k?.- ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1