NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAOEEI, 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 17. Brieven uit de Residentie. DONDERDAG 27 f'EBRCAIii. BINNENLAND. VOOB Ooievaar. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. PRAATJES VAN DEN DAG. IV. de vlucht nam. Het bleek nu, dat het kabinet openstond, doch dat er niets werd vermist, de inbreker heeft daartoe geen tijd kunnen vinden. Baas en vrouw werden nu in allerijl gehaald, in den naasten omtrek werd nog een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. Hedenmorgen evenwel werd door de maréchausée een onderzoek ingesteld en heeft zij de hand gelegd op een 21-jarig jongeling van hier, zekere L. T., na een scherp en langdurig verhoor te heb ben ondergaan, heeft hij bekend de inbraak gepleegd te hebben en wel met de bedoeling zich geld toe te eigenen. Hij meende echter, dat er niemand thuis was. L. T. is meer malen met de justitie in aanraking geweest; hij is gevankelijk naar Heerenveen over gebracht. Joure, 24 Febr. Dsn 12-jarigen leerling A. B. van de school aan de Midstraat alhier werd heden tijdens de morgenles door een onderwijzer opgedragen de achterdeur der school te sluiten, waartoe hem een sleutel werd mede gegeven, ’t Trok de aandacht van den onderwijzer, dat de knaap zoo lang uitbleef. Toen de jongen echter terugkeerde en zonder iets te zeggen zjjne plaats op de bank weder innam, werd hieraan verder niet gedacht. Een oogenblik later zag een der onder wijzers door het op de binnen plaats uitziende raam en ontdekte tot zijn grooten schrik een massa rook, die uit het afzonderlijk staande turfhok scheen te komen. Men snelde derwaarts, doch vond de deur van het turfhok gesloten. Met behulp van de inmiddels gerequireerde rijks- en gemeen tepolitie werd de deur van het hok geopend, waarop een verstikkende rook de binnen tredenden tegemoet kwam, ’t Bleek dat een groot stuk zaklinnen, dat onmiddellijk bij den turfhoop lag, aan het branden was. Ware dit even later ontdekt, dan was onge twijfeld ook de turf aangetast en zou de brand ernstiger gevolgen hebben gehad. ’t Vermoeden dat de leerling B. aan het geval niet vreemd was, werd bewaarheid. Hij bekende nl. met den hem medegegeven sleutel, die toevallig ook op het slot van het turfhok past, dat hok geopend en met een lucifer het zaklinnen aangestoken te hebben, waarna hij de hoksdeur gesloten had en weder in de school was teruggekeerd, ’t Nog in zijn bezit zijnde doosje lucifers werd door de politie in beslag genomen. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. De vorige week heeft men bij eene vrouw, wier man naar den boer was, op eene kunstmatige wijze overdag gestolen. De vrouw en kinderen werden in haar eigen woning opgesloten, door de deur met een stok van buiten te voorzien. Daar dit huis afzonderlijk staat, kon dit vrij goed ge schieden. Toen de vrouw naar buiten zou, bemerkte zij dat de deur vast zat en na lang pogingen aangewend te hebben gelukte het haar eindelijk dezelve te ontsluiten. Nu ontdekte zjj ook hoe zij was beetgenomen, daar uit het nevenstaand hok goederen werden vermist. Zulks is geschied bij D. Sm. bjj Veenklooster. Zaterdag j 1. werd de weduwe N. te Kollumerzwaag de dupe der wet op den leerplicht. Na eene boete van 50 cent bekomen te hebben en de tijd der betaling verstreken was, welke tot dusver uitbleet, zou zij door een paar rjjksveldwachters moeten worden opgebracht. Daar de vrouw weigerachtig was de boete te storten en ook de hechtenis niet wenschte, liet ze de bol- korven aan den weg staan en zette koers Kollumerzwaag in. Een bakker nam haar eindelyk in zyn wagen op en bracht haar terug. De wagen werd daarop door de agenten aangehouden en de vrouw verzocht uit te stappen. Daar er van alles zoowat niets terecht kwam, heeft de bakker, daar deze ook gaarne vertrekken wilde, de boete maar voor haar betaald. Daarna konden de vrouw, de bakker, de politie en het publiek vertrekken. Men schrijft uit Maastricht Op de fabriek de Sphinx alhier aibeiden de ovenwerkers thans maar halve en drie kwart dagen, de bordenmakers gaan ook nog steeds met driekwart dagen naar huis, terwijl op de glasafdeeling de glasbrandsters en snijdsters driekwart dag en soms slechts eenige uren per dag werkzaam zijn. Ge ruchten zjjn in omloop volgens welke bin nenkort een aantal o ven werksters bij gebrek aan werk bedankt zullen worden. Als een bewijs, hoe slecht het op dit oogenblik met de binnnenlandsche vrachtvaart gaat, deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat een schipper van een collega, die averij had gekregen, de vracht van be neden Tiel naar Duitschland overnam voor één-en-veer tig en een halve cent per laat graan 1 moeite komen. En nog geen half uur later weer een jongetje in dezelfde gracht. En dezelfde wakkere man, die bij de eerste drie kin deren zoo flink geholpen had, die pas weer droge kleeding aantrok, sprong weer te water, om ook de laatste dreumes er uit te halen. Op de Geeuw zakte gisteren middag een oud man uit Hommerts, die het linia recta systeem was toegedaan, er door. Met ladders enz. kostte bet veel moeite, den oude buiten gevaar te brengen. Een vreemde grap wordt in de laatste dagen bij den overweg bij ’t Kerkhof uitgehaald. We zagen’t bijv. Zondagmorgen. De trein in aantocht, reeds bij ’t wachthuisje. Gauw ’n paar jongens over de lijn en toen nog een en nóg een. De trein floot nog eens ter waarschuwing. Gisteren middag na 4 uur herhaalde zich de geschiedenis. Jongelui van de H. B. school moesten die kostelijke grap ook eens uithalen. Jongelui, jongens, wat kunt ge gemakkelijk struikelen; weest toch voorzichtig. En dan, wat aardigs, wat grappigs steekt er in? Naar we hoorden, snapte de politie gis teren een drietal jongelui. Een adres, van onderscheidene hand- teekeningen voorzien, onder welke die van dr. G. Bouma, zal, of heeft misschien reeds ’t college van Burg, en Weth. bereikt. In dat adres brengen de ouders der kin deren van school no. 1 onder de aandacht van ’t D. B. de ongezonde conditie, waarin genoemde inrichting gedurende de winter maanden verkeert. Een getrouwe opname van den thermo meterstand in de verschillende lokalen heeft n.l. aan ’t licht gebracht, dat de jeugd in school no. 1 van Nov. tot April zich moet in spannen bij een temperatuur vaak van 70 tot 80 graden en soms hooger. ’t Gevolg van die overmatige warmte doet zich natuurlijk gevoelen in veel thuis blijven wegens ziekte. Burgwerd. Mej. R. Aitema alhier, is geslaagd voor de acte fraaie handwerken. Workum, 24 Febr. Een landbouwer onder Workum zag heden 6 kieviten over zijn land vliegen. Dus de beestjes zijn er weer en zoo het weder mede werkt, kunnen de liefhebbers van eierzoeken hun pols maar voor vast klaar zoeken. Lemmer, 24 Februari. Hedenmorgen kwamen hier voor het eerst na dezen winter twee zeilschepen binnen, in den loop van den dag door nog 14 anderen gevolgd. De schippers, allen komende van Kampen, rapporteerden, dat er nog veel jjs in zee was. Zij hadden dit echter kunnen ontzeilen. Hoewel er ook in onze baven veel drijfijs zit, dat ’s nachts telkens weer vast vriest, konden deze schippers er zich zonder veel moeite door heen werken. Het is echter voor zeilschepen nog niet geraden ’s nachts onze haven binnen te loopende havenvuren worden ook niet ontstoken. Ook onze visschers blijven, wanneer zij van de vangst terugkomen, in den mond van de haven of buiten den Westelijken bavendam liggen. De binnenwateren zjjn alle nog met een dikke ijskorst bedekt. Gaasterland, 24 Febr. De veie arbei ders in deze gemeente hebben, boven hunne standgenooten elders, jaren aaneen het voorrecht gehad goed en goedkoop te kunnen wonen. Dit voorrecht is thans opgeheven. Onder de concurrentie der tijden en der veranderde omstandigheden zjjn de huren der arbeiderswoningen in de laatste jaren enorm gestegen, sommige met 60 a 70%. „De Maatschappij* en enkele parti culieren gingen voorde burgerlijke ge meente is thans gevolgd. De aan haar be- hoorende woningen, die tot heden 30 a 35 gld. huur opbrachten, zijn thans voor 3 jaren verpacht voor 45 a 50 gulden. Gaastmeer, 24 Febr. J.l. Zaterdag had de jager J. H. alhier het geluk, op het Heegermeer in ésn schot niet minder dan 4 wilde ganzen te schieten. De man had daarmee f 5 verdiend. Gorredijk, 23 Febr. In den afgeloopen nacht, terwijl de bakker K. ter S. en zijne vrouw naar eene feestelijke vergadering waren, werd eene der twee achtergebleven vrouwelijke huiegenooten; die zich ter ruste hadden begeven, wakker door eenig leven, dat er in de kamer werd gemaakt. Zij liet zich nu hooren en bemerkte daarop, dat iemand zich achter de tafel verschool. Onraad vermoedende, maakte zjj aanstalten om van bed te gaan, waarop de ander ijlings Sneek. Jongelui, jongens past op We herinneren ’t ons nog heel goed uit onze kinderjaren. We hadden een hoofd der school, die niet van ijsvermaak hield. Pas begon het telken jare te winteren, of we moesten als regel voor schoonschrift schrijven IJs kost menschenvleesch 1 Of deze schrifteljjke vermaning ons aan spoorde tot grooter voorzichtigheid, we dur ven het niet zeggen. Dat zoo’n vermaning wel noodig is op zjjn tijd, leeren ons de jongens hier in de laatste dagen Jongens, past toch op 1 Een kind in de trekvaart; een jongen, Zondag, in ’t diepe water bij net begin der Oudvaart. Groote menschee moeten hun leven wagen, om redding te brengen. Verder was het nog overal te redden, overalMaar gisteren middag was het meer dan erg Eerst een drietal kinderen door het ijs in de Westersingelgracht. Een vrouw en mannen er in, om te helpen. Wat een om allen weer op het droge te ’s-Gravenhage, 24 Feb. ’02. Iets over Reclame. Latenwe ditmaal ’t eens over reclame heb ben, niet over de nachtmerrie, welke .juister als „reclame” tegen belastingaanslagen wordt aangeduid, maar recht uit op het eenige groote wapen dezer tjjden van concurrentie en mededinging. In onze groote steden, brandpunten van verkeer en beweging zien en hooren we d’er van in zoo velerlei vorm. De groot handel, de zaken van den eersten rang zien we te voorschijn komen met reclame-mid- delen welke ons, nuchtere menschjes tot hoog-gestemde bewondering en verbazing voeren. We zien op eerste standen groote panden neervallen onder de hamerslagen van den moker en op de vrije ruimte, dan verkregen, komt oprijzen een winkel-paleis, dat zou kunnen wedijveren met het beste dat in de groote metropolen de aandacht trekken kan van een wereld-stad-publiek. En toch... Bij dat vele in soorten en vormen, ver schillend door vinding en uitvoering, in keuze en toepassing, blijft voor hen, die breeder aangeeft in voordeel beschouwing en een ruimeren maatstaf aannemen waar hunne meening gevraagd werd, steeds een mate van onvoldaanheid bestaan. Want... We weten d'er eigenlijk maar weinig van en goed beschouwd zijn we doorgaans als dat slag menschen, waarvan men zegt, dat ze ’t goeie niet willen. Wèl hebben ze ’t voor oogen, zjj zien wèl de weg, welke moet worden ingeslagen, maar niettemin houden zij zich onwetend en putten geen voordeel uit de ondervinding, welke elders werd verkregen, uit de schitterende resultaten waarop anderen zich beroemen kunnen. Wel staan we verbaasd te kijken en maken ’t tot onderwerp van onze gesprek ken en beschouwingen, maar ’t blijft al weer bij overwegingen. De verbazing en verwondering zal ons wellicht eenigszins ontroeren, maar jammer genoeg zal ’t maar al te spoedig blijken dat de indruk van verbijstering er maar heel erg dun op zit en weer even spoedig zal verdwenen zijn als zij over ons licht-ontvlambaar gemoed gekomen was. Dan beginnen we weer kalmpjes aan ’t gerenommeerde sukkelgangetje waarvan onze vermaarde Hollandsche langzaamheid sinds jaar en dag de wijd vermaarde repu tatie mocht verwerven. Heb ik ’t mis? We weten ’t zelf maar al te goed hoe ze elders, over de grenzen, in deze over ons denken. We behoeven er dus niet boos om te worden. Want later zal ’t weer eens gebeuren weer zullen we voor oogen krijgen, wat be reikt zou kunnen worden... anderen zullen er ons sprookjesachtige voorspellingen van doen...toch zullen wij ondanks alles dezelfde blijven. Misschien met ’n enkele uitzondering... met één bekeerling die ’t wel eens beproe ven wil, maar... misschien, want we zijn taai en houden gaarne vast aan wat door lange tijden heen kon in-roesten in levens regel en gewoonte. Zoo zal de bekeerling verzekerd wezen -van lachend te worden nagezien, met ver baasden blik bekeken, bezorgd en verwon derd als de anderen zijn voor ’s mans be houd, thans in gevaar gekomen! O die reclame! Nog eens: wat weten we d’er van! Ik denk dan nog eens even terug naar de dagen dat de Barnum and Bailey-show ’t heele land in ’n secure ontroering bracht met hare reclame, die zeker nergens de weerga gevonden heeft. We weten hoe ze met hunne reclame-wagens „de troep” voor uit gingen. Geen muur, geen raam geen steen werd vrij gelaten van hunne kleurige reclame-middelen. Overal wilden zij wezen, allerwegen moesten zij zijn. In straten en in stegen gingen zjj voort met het doel en de werking hunner onderneming uit te schreeuwen naar alle hoeken en zijden der stad. Nog zie ’k het wagentje staan in een der aristocratische wijken der hofstad, waar men zoo waar ook de pui van het provin ciale gouvernements-hotel zelfs wilde doen zuchten onder een laag van opzienbarende reclame-biljetten. Maar men beduidde onze mannekens, dat zulks niet zoo gemakkeljjk zou kunnen gaan. Maar wat lachten de Amerikaansche reclame-koningen, voor wien niets heilig is om hun doel te bereiken. Waarom zouden wjj ’t Koninklijk paleis „sparen?” voegden zij mij toe. Zeker, dat was nu eigenlijk ook je ware, de uitvoering van ’t eenige, groote begrip van wat men reclame noemt. Een idéé, breed en flink, uit onbekrompen beurs uitgevoerd, zeker als men is, dat de uitgaven voor dit doel aangewend niet renteloos zullen blijven, maar eerder weer in drie-dubbele mate zullen ferugkeeren in de kas. Want deugdelijke reclame moet niet wezen als ’n fluister-praatje aan ’t oor van den buurman, die er bij gelegenheid ook eens over spreken wil. Maar schreeuwen moet het, breed en krachtig naar alle zjjden, dat de stad er van gewagen kan en spre ken met andere woordenin zake reclame moeten we in onze advertentiën niet op ’n regel of tien of op ’n enkelen gulden letten. Reclame moet flink worden aangevat! Nu staan wjj Hollanders hier niet juist in de voordeeligste positie om met een flinke reclame ons doel te bereiken. Wat elders mogelijk is, zal hier afstuiten op velerlei oorzaken. Ons Hollandsche publiek is niet zoo heel gauw in te palmen, komt niet zoo heel spoedig onder den indruk, laat zich niet meeslepen naar ’t doel, waar men de men schen hier wil hebben. Een aardige reclame pakt ons niet zoo gauw, omdat we eerst eens kalmpjes den boel willen bekijken... je moest eens worden beet genomen... en je kan niet weten wat er achter zit. Zoo gaan we aan ’t overwegen en moeten eerst nog eens hooren hoe onze buurlui er over denken. Onze Hollandsche eigenaardigheid is dat wij te lang koud en onverschillig blijven... ons leuk houden tot we er alles van weten. Voor ons Hollandsche reclame-mannen een belangrijk bezwaar! Maar onze reclame-ondernemers hebben ook nog wel ’t een en ander op hun ge weten. Niet altijd maakt men gebruik van de meest-gewone hulpmiddelen, trekt men partfl van Je verschillende meeningen welke het volk in sommige omstandigheden be- heerschen. Wanneer men eens kennis neemt van de herinneringen welke Villemessant, de dichter van het vermaarde Fransche dagblad „Le Figaro" heelt te boek gesteld, weet men al dadelijk welke zijde de onwetenden moeten inslaan om hun doel te bereiken. Maar hjj werkte met een Fransch publiek! Ook hij had moeite om de dag- blad-reclame er „in” te krijgen,’n nieuwig heid waar men niet zoo heel gauw aan wilde, maar hij wist ze wel te overtuigen. In zjjn blad laat hfl ’n heel verhaal uit werken, en nog wel in verzen, van een verliefde juffrouw die zich in levens-moe- heid uit het venster van ’n derde verdie ping werpt. Ze gaat echter niet tot deze daad van wanhoop over zonder voor haar kanarie-vogeltje de zorg in te roepen van hen, die ’t beestje zouden vinden. Als slot van ’t heele verhaal leest men nu ’t adres, waar ’t vogeltje te zien is: Een mode-magazjjn op een der boulevards! Het Parjjsche publiek, ontvankelijk voor in drukken als geen ander, sentimenteel als geen ander, gaat er natuurlijk heen en... de reclame is bereikt! Zouden we met een en ander ook niet ons voordeel kunnen doen? s ■■■KM Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1