NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RLSWARD EN WONSERAOEER b De dokter en zijn patiënt. 1902. 41ste Jaargang. No. 23. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 20 MAART, BINNENLAND. h VOOR ga W, moe; ga i 3 Wat er klaagt in ons plantsoen, of het hooger beroep van een veroordeelde. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. en meer intiemen aard l I ’k Liep in ’t plantsoen en zag daar staan, De „Brak”, die nu gaat „naar de maan!” ’k Liep peinzend langs den steenklomp heen.. Daar trof mijn oor een droef gesteen!! „Hoor, hoor, o wand’laar! hoor mjj aan, „En zeg mjj, wat ik heb misdaan; „Waarom moet ik door beulenhand, „Verdwijnen uit mijn oud verband?! „’k Zag eeuwen komen, eeuwen gaan; „Geslachten rijzen en vergaan „’k Zag Bolsward groot en weder klein „En steeds zei ’k: „„goed is ’t hier te zijn! „En ’k diende trouw in al ’t gareel „Waarin men spande, deel voor deel, „Mijn ledematen; ’k treurde niet, „Als vroeg’re schoonheid mjj verliet. „Ik was steeds nuttig, nu en toen, „En ’k kan mijn werk nog eeuwen doen! „Als alles uit den jong’ren tijd „Verzakt, verwatert, breekt of splijt „Dan dien ik nog, van ’t wiegjen af, „Een nieuw geslacht, tot aan het graf! „Och wand’laar, zoek een krantenman, „Die ’t leed, dat ’k voel, vertellen kan, „Aan iedereen die mêeljj heeft, „En gaarne daarvan blijken geeft. „En breng ook aan den Raad der stad „Mijn klacht, die een verzoek bevat: „Och beste, goeie, lieve Raad! „Laat mg toch in mijn ouden staat! „Och, praat het nog eens over, toe! „Uw tong, ik weet het, wordt nooit „En als uw broek verslijten gaat, „Dan geef ik U uit vroeger tijd, „Een mij bekend solied adres, „(Dat nimmer gaat op test of flesch), „Van broekenstof, die nooit verslijt! „Ik weet wel Gij hebt „neen” gezegd; „Waarom U daarbij neergelegd? „’t Is zeker niet de eerste keer, „Dat G’ op uw schreden nog eens weer „Terugkeert; als het raadsverslag ),Ons vol geloof verdienen mag. „Doe mij een nieuwe jas slechts aan, „Liefst van klimop, en ’k ben voldaan!!” XXX. Zóó alleen wordt het hem mogelijk de vermoedelijke oorzaken van het ontstaan der ziekte op te sporen. terughouding bestaat, wordt de mogelijkheid van mistasten by het stellen der diagnose zeer vergemakkelijkt. Zoo is het mogelijk verklaarbaar, dat bij het stellen van een diagnose door verschillende doktoren bjj een zelfde ziektegeval vaak groote afwij kingen voorkomen. Die afwijkingen zijn voor een groot deel dunkt ons het gevolg van gebrek aan kennis van den zieke, waar het vaststaat dat bij het menscheljjk lichaam wel in ’t algemeen onder bepaalde omstandigheden dezelfde verschijnselen zijn waar te nemen, doch dat die verschijnselen bij elk individu, dat een wereldje op zich zelf is, zich anders kun nen uiten. Het succes van den geneesheer hangt dus o. i. voornamelijk af van zijn meerdere of mindere kennis van het lichaam van den patiënt en van zijn handel en wandel. Ons wil het voorkomen, dat een dokter die ons geboren heeft zien worden en heeft zien opgroeien, met onze afstamming, onze neigingen, met onze huiselijke omgeving bekend is, in geval van ziekte veel eerder en veel beter resultaten zal hebben, dan een die voor het eerst aan ons ziekbed geroepen wordt. De wenscheljjkheid en noodzakelijkheid dat de dokter in ons leven en in het gezin de plaats inneemt van den meest vertrouw den huisvriend, werd dan ook niet door prof. Pel als nieuw voorgesteld, veeleer als een goede oude verhouding, waartoe hjj gaarne zag dat men terugkeerde. Dat dit veranderd is, ligt, gelooven wij, minder aan den dokter dan aan ons en in het algemeen aan het heerschende stelsel, dat de dokter beschouwd wordt als een loontrekkend dienaar, dien wij evenals een ander leverancier behandelen en waarvan we ons even gemakkelijk ontdoen als van een kruidenier die ons geen goede waar geleverd heeft of iets duurder is dan Wijckel, 17 Maart. Bij besluit van Z.Ex. uen Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de Wed. J. R. Jongstra alhier, tijdens den duur, dat haar zoon Antonius Jongstra als militair in werkelijken dienst is, eene vergoeding zal worden toegekend ten bedrage van f 20 voor elk tijdvak van 30 dagen of minder. Balk, 15 Maart. Heden is uit de hand aanbesteed het bouwen van de „luchtgas fabriek. ’t Werk zal worden uitgevoerd door de aannemersfirma L. Bouwman Co. Da herbestrating van de opgegraven straten na het leggen der buizen zal worden uit gevoerd door den timmerman H. Doele. Het benoodigde kapitaal voor de stichting en exploitatie der fabriek is volteekend. Met de werken zal spoedig een aaavang worden gemaaktmet Augustus hoopt men de fabriek in werking te kunnen stellen. Steggerda, 14 Mrt. ’t Is zeker wel een bij eenderheid, reeds nu melkvee in ’t land te zien loopen. Bij den veehouder G. P. op Kontermansvallaat is dit waar te nemen. Een zevental stuks runderen, waaronder melkvee, mag daar al van de frissche buiten lucht profiteeren en zich te goed doen aan ’t malsche gras. In Dec. van ’t vorige jaar liepen daar ook nog pinken buiten. Waar bij een patiënt tegenover den dokter I en daarmede een groote doktersrekening voorkomen worden. Misschien willen de geneesheeren onder onze lezers over dit denkbeeld hun meeniiig wel eens kenbaar maken. Wij achten de door prof. Pel ter sprake gebrachte quaestie van belang genoeg, om te trachten aan zjjn denkbeelden op een bruikbare wjjze ingang te doen vinden. Er is schrijft de Amst. Courant de laatste dagen naar aanleiding van prof. Pel’s rede voering in de Aula waarin hjj, in het belang eener goede gezondheid, er op aandrong veel te laten en vooral hygiënisch te leven, heel wat geschreven, waarbij ook de verhouding tusschen den dokter en zijn patiënt ter sprake kwam en op een betere en meer intieme verhouding werd aangedrongen. De dokter wenscht prof. Pel in het gezin weer de plaats aangewezen te zien van den huisvriend bjj uitnemendheid. Hoe is die in den regel thans? Voor sommigen is de dokter een nood- zakeljjk kwaad; iemand wiens hulp men eerst inroept, als men geen andere uitvlucht ziet voor den zieke, aan wien men misschien door eigen kwakzalverij reeds meer bedorven heeft, dan de dokter in dagen kan goed maken, als men al eerlijk genoeg is hem te vertellen, wat men zelf geprobeerd heeft. Voor anderen iemand wiens hulp men voor alles en nog wat inroept en van wien men eischt, dat hij steeds en liefst dadelijk voor ons gereed zal staan, omdat hij daarvoor wordt betaald; maar van wien men aan den anderen kant verwacht, dat hij, ter wille van de kosten, zijn visites zoo spoedig mogelijk zal staken. Tusschen hen die zoo over de hulp van een dokter oordeelen wordt de band der vertrouwelijkheid, die er met het oog op het zoo noodzakelijke vertrouwen behoort te bestaan, nooit gelegd. En toch is die band tusschen dokter en patiënt zoo noodig. Persoonlijke aanraking tusschen den geneesheer en den patiënt komt ons van een leekenstandpuut even noodzakelijk voor in den gèzonden als in den zieken toestand. Een goed geneesheer behoort, wil hij zijn wetenschap voor den patiënt zoo nuttig mogeljjk aanwenden, bekend te zjjn niet alleen met ons lichaam, maar ook met onzen handel en wandel, met ons doen en laten, een ander. Joure, 17 Maart. Door den rijksveldw. brig. tit. Monsma is hedenmorgen alhier aangehouden zekere M. IJ. IJ., oud 22 jaren, herkomstig uit Apeldoorn, die wegens dief stal gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. Na voorloopig in het wacht huisje alhier in bewaring te zijn gesteld, is hij onder geleide van rijks- en gemeente politie met de halitwaalf tram naar Heeren- veen getransporteerd. Jutrijp, 17 Maart. In de „Brekken* nabij onze plaats bevond zich een tjalk- schip, volgeladen met mest en bestemd voor Holland, toen een der schotten bezweek en de heele lading naar voren kwam. In een oogenblik stond de voorhelft van ’t schip onder water en raakte aan den grond. Gelukkig was het niet zeer diep. Was het ongeval op zee gebeurd, ’t schip zou met man en muis zijn vergaan. Thans kon, nadat een gedeelte der lading was gelost, gedeel telijke herstelling plaats hebben. Arum, 17 Maart. Et heerscht hier meer woninghcbaarschte dan in eenig ander dorp in onze gemeente. Vele gezinnen hebben met 12 Mei a.s. nog geene woning kunnen bekomen, hoewel eenige gezinnen naar elders vertrokken zijn. Pas is zoo’n voorgenomen verhuizing bekend, vaak nog niet eens aan den verhuurder, of tientallen liefhebbers bieden tegen elkander op om de ledig ko mende woning te betrekken. Als alle dorpen eens een nieuwe woningrij als Pingjum bezaten, dat zou een heele verruiming geven. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Lemmer, 17 Maait. Zondagmorgen liep alhier hei gerucht, dat den vorigen dag ten gevolge het stormweer, een jol in de Zui derzee, ter hoogte van het Vrouwenzand, was omgeslagen, en dat de drie opvarenden allen waren verdronken. Oumiddellijk zeilde daarop onze visscher J. Kuipers ter onder zoek uit, en ’s middags omstreeks 12 uur keerde hij hier terug met de omgeslagen jol, gemerkt G A 5, op sleeptouw, en met het lijk van een van de drie opvarenden aan boord. Het was dat van den knecht genaamd Nanne Schakel, oud 29 jaar, van Gaastmeer. Het lijk van den schipper, ge naamd I. T. Visser van Mirns en dat van den jongen is nog niet gevonden. Het lijk van den knecht is heden alhier herkend en door de familie naar Gaastmeer vervoerd. Zaterdagmiddag tijdens het stormweer zag onze visscher A. Poepjes, zich met zijn aak m zee ter hoogte van Mirdummerhoek be vindende, aldaar een omgestagen jol drijven, waaraan zich drie peisonen vastklemden. Spoedig zeilde Poepjes de drie drenkelingen te hulp en hij mocht het genoegen smaken alle drie nog juist bijtijds, daar zij reeds bijna door de koude waren verkleumd, te renden en aan wal te brengen. Het was de jol H 1 37, schipper Ids Koopman van Hiudeloopen. De kapitein van de tiamboot „Bolswaïd” rapporteerde heden, dat het praamschip, oat Donderdag door hem in de Zuiuerzee tusschen Uik en Marken, ondersteboven uiijieme was bevonden, was geraden met s latendrek, te Streek thuis behoorde en dat al de opvarenden door Marker visschers waren gered. Workuui, 18 Maart. Door den poelier Tn. Tjeerue alhier is heden het eerste kievitsei ontyangeu. De toren te Arnhem schijnt bouwvallig te worden. Zondagavond toch te 8 uur ongeveer kwam een groot stuk Mendiger- steen naar beneden, naar schatting van een der omwonenden van pl. m. 150 pond. On gelukken zijn gelukkig niet voorgevallen. De commissie tot wering van school verzuim in Tieijerksteradeel heeft besloten zich tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek eene verordening in het leven te willen roepen, waarbjj de werkgever, die tijdens de schooluren leerplichtige kiudeien m zijn dienst heeft, strafbaar woidt gesteld. Iemand uit Twijzelerheide ging naar Buitenpost en had ruim f 300 bij zich. Daar mislukte hem het plan, waarvoor bij er heengegaan was. Hij zette er een borrel op, raakte met andeien aan de zwier, lag bij vreemden te slapen en was per slot van rekening zijn boekje met ruim t 300 kwijt. Te Surhuisterveen meenden de men seden, dat er te Opende brand was en nat was er ook. Vlammen en vonken kon men zien. Een persoon klom in een boom, en toen bleek het, dat er een veld heide in brand stond. Later kwam uit, dat jongens ’t hadden in brand gestoken. Een schaap van den daglooner K. W. te Oostrum bracht de vorige week met minder dan vijf welgeschapen lammeren ter wereld. Wel is het beroep van dokter een beroep als elk ander, die voor zjjn dienstprestatie betaald wil worden, ook al komt hij slechts éénmaal per jaar met zjjn rekening en al valt ook daarom die rekening meestal tegen en al wordt de betaling nog al eens op de lange baan geschoven. Er zjjn er dan ook die aldus redeneeren de gezondheid van ieder mensch is van belang voor alle anderen, ergo, hebben allen belang bjj de gezondheid van den enkele en omgekeerd, dns behooren allen voor eikaars gezondheid te waken en is het plicht van de gemeenschap voor goede doktoren te zorgen en behoorde dus de staat of de gemeente, met hetzelfde doel als waarmee zij voor goed drinkwater en andere hygiëni sche maatregelen zorgt, die voor onze ge zondheid tot zich te trekken. Het behoort niet tot de onmogelijkheden dat in de toekomst de dokter rijks- of ge meenteambtenaar zal worden, ofschoon wjj nog niet kunnen inzien, hoe de zoo ge- wenschte verhouding tusschen patiënt dokter daardoor van zou worden. Doch alvorens wij dit dorado bereikt zullen hebben, is het niet onmogeljjk, dat een andere en betere verhouding geschapen wordt. Die verhouding zal het gemakkeljjkst te bereiken zijn door in de eerste plaats de geldquaestie, het idéé van loontrekkend dienaar, op den achtergrond te dringen en naar een middel te zoeken dat den dokter te allen tijd, ook wanneer wjj niet ziek zijn, den toegang tot onze woning verschaft en hem daar tot een gaarne geziene verschij ning maakt. Eerst dan zal het hem mogeljjk worden wenken en voorschriften te geven op hy giënisch gebied en kan hij door zjjn adviezen ziekten helpen voorkomen. Maar, zal men vragen, op welke wjjze wil men deze adviezen honoreeren? Wil men ze in de plaats stellen van een bezoek en tegen den prijs van visites doen betalen? Ons dunkt, dat daarmede het doel niet zou worden bereikt, dat men van de zjjde van het publiek in den dokter allicht weer in de eerste plaats den loon trekken den dienaar zou zien, terwijl aan den anderen kant de dokter om dezelfde reden angstig zou zjjn te dikwijls te zullen komen. Wil men dit bezwaar ondervangen, dan is er dunkt ons geen betere weg dan het instellen van een abonnement voor hygiëni sche adviezen, afgescheiden van de dokters rekening voor het bezoeken van werkeljjke patiënten. Een dergeljjk stelsel bestaat reeds bij de ziekenfondsen, ofschoon op een andere leest geschoeid. Eigenljjk is het een nieuwe vorm van verzekering, die tengevolge kan en moet hebben, dat ziekten, vooral kleine ziekten INGEZONDEN. Bolswardsche Courant pc/ ion '•X'G yxrl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1