NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERABEEL 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 25. Voor het Kantongerecht. J DONDERDAG 27 MAART. BINNENLAND. It Praatjes over dit en dat. 1 ^QBHBI VOOR na man de Brak INGEZONDEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Dat blijkt mij uit zijn stijl en toon, Ik heet hem hart’ljjk wellekom Hij komt recht voor zijn meening uit, Windt er geen doekjes om. Wel tweemaal las ik daar dat woord, Zoodat ik waarlijk vragen mag Hoe is het hier met u gesteld, Rijmt gij soms op gezag Moet voor de Brak het sterfuur slaan, Heeft men hier niet gefaald Ik acht, dat halfweg keeren beter is Dan heelemaal gedwaald. XXX. Neef Harmen is nog steeds niet wel En ’k voel mij zoo alleen. Ik ga voor tjjdpasseering dus Eens rijmen, wat ik meen. Maar voor de Brak moet in de plaats Weer komen een gebouw En ik voorspel dat men eens krijgt Nog „smartelijk berouw”. Bolsward, 24 Maart 1902. Uw Dw. JOCHEM OPMERKER. Ziet K. H. in die afbraak heil, Fortuin in ’t oude puin en gruis? Kan men van oude rommel dan Weer bouwen een nieuw huis? Het kost tweeduizend gulden ruim, Die afbraak en herbouw, Terwijl ik twijfel of die grond, Wel zooveel gelden zou. Het is niet om dat oud gebouw, Dat mij dit doet verdriet, Want op zichzelf is toch de Brak Zooveel bijzonders niet. Mijnheer de Redacteur! De Brak wekt dichters. Wel verbaasd! Talenten schuilen hier ter steê, Men gaat nu rijmen in de krant Kom, Jochem, doe hieraan ook mee Van ’t oude wil men maken nieuw, Doch menschen ’t gaat niet op, De metslaarshand is thans te klein Voor d’oude Friesehe mop. Ik las met ernst dat vers eens door, En ’k heb het, naar ik meen, niet mis, Als ’k U verzeker dat die heer Ook een van mijn „trawanten” is. Als dus de raad zijn woord herriep De Brak maar blijven deed, Dan vond ik zulks een flinke daad; Zoo’n avond wel besteed nu f 1 of 1 dag Gewis die Brak doet steeds nog nut, Men kan niet zonder haar, En ’k hoor, reeds is er een bestek Voor ’t nieuwe werkhuis klaar. „Zeg, meen je dat je dichter bent? Wel man, dat is te straf. Ik vrees dat Gysbert Japicx zich Nog omkeert in zijn graf”. „Ik hoor, op ’t plan van ’t bouwterrein Bij gracht en Sneekervaart Daar komen straten ruim en breed En alles naar den aard.” „Kom vrouw,” zoo is mijn wederwoord „Laat mij maar stil begaan, Je spreekt van Gysbertoom, niet waar? Die komt weer op de baan.” Dat oud gebouw is zoo solied Dat ’k er mijn hoofd op geef, Dat geen van ons zijn val ooit zag Als het in wezen bleef. „Maar Jochem", zoo smaalt daar mijn vrouw Mij over ’t schouder heen, „Ga jij ook rijmen in de krant? Is er een van je heen En weet je, wat mijn vrouw toen zei, Menheer de Redacteur? Ik schaam het mij te zeggen haast, ’t Is of ik er mee geur. Joure, 24 Maart. Met den werkman Holke Borger van de kopergieter^ der firma Keverling Co. alhier, die 12 dezer bij het smelten van zink zulke vreeseljjke brandwonden bekwam, gaat het goed vooruit. Hij heeft het gebruik van het linkeroog terug gekregen, terwijl de wonden aan gelaat was op Zondag 19 -1'1- u Doch voordeel zie ik daar niet in, Laat stil de Brak maar staan, Verkoopt slechts tuin en sociëteit, Daar doet men beter aan. „Loop,” zei ze, „met je zotteklap, Je speldt wat op mijn mouw, Misschien komt dan ook eenmaal nog Een standbeeld daar voor jou I Ik zweeg van ’t onderhavig plan, Ik hield mijn tong in toom, Ik wilde hieromtrenf „de kat Gaan kijken uit den boom." „Die straten hebben namen reeds, Ook Gysbert is daar bij. Zijn standbeeld komt er in ’t plantsoen Wel vrouw, wat ben ik bljj“. Doch zie, men fluistert mjj in ’t oor: „Gij handelt hierdoor mis En komt zoodoende met het zout, Als ’t ei gegeten ia”. Die dikke muren zijn nog hecht, Die staan vast honderd jaar, En ook voor ’t dak, dat men thans laakt, Is lang nog geen gevaar. P. de J. te Rien verkeerde den 17 Febr. ook in kenl. staat Daar hij als reci divist terecht moet staan, luidt de eisch 3 dagen hecht. 11. A. B. te Workum is bekeurd omdat zijn dochter niet getrouw de school be zocht. Het hoofd der school wordt hier over gehoord, doeh deze kan natuurlijk niet anders dan de verzuimen bevestigen. Hij weet geen bijzondere reden voor die verzuimen aan te geven. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. S. F. te Makkum was den 5 Febr. erg topzwaar. Voor zijn slingerenden gang wordt heden f 1 of l dag geëischt. 13. D. J. B. te Witmarsum kwam den 19 Febr. nabij zijn woonplaats uit de tram. Hij trok zeer de aandacht van zijn mede reizigers, omdat hij abnormaal was. Hij zwaaide met een paar schaatsen om zich heen, en slingerde erg. Hij kwam aan den weg te vallen en b'eet daar liggen. De marechaussee, die zijn zwaaien had opge merkt, ging op hem toe, maar op diens nadering verrees hij weer, en marcheerde naar huis. Eiscb f 15 of 3 dagen. 14. J. V. te Arum staat terecht wegens overtreding der leerplichtwet. Bekl. is aan wezig. Hij zegt dat het verzuim alleen de breiles betreft en daar het kind op een breischool ging, meende hjj dat hij aan de wet voldeed. Het meisje had trouwens die middagen vrij van school gekregen wegens het ijs en nu is hij om die breiles bekeurd. Bekl. heeft reeds eerder wegens overtreding der leerplichtwet terecht moe ten staan en daarom is de eisch f 5 of 5 dagen. 15. S. V. te Arum verkeert in hetzelfde geval. Een meisje van hem staat aange- teekend als absent bij de breischool. (Jok deze beklaagde voert aan, dat zijn doch tertje op een andere breischool isook hem wordt beduid, dat dit niet voldoende is. De eisch is f 3 of 2 dagen, waarop bekl. verzoekt een lichte straf, te meer daar het hem zoo slecht past boete te betalen. 16. W. K. te Hemelum heeft ook een dochtertje, dat niet getrouw de school heeft bezocht. Eisch f' 4 of 3 dagen. dronken en eene bekeuring Eisch f 1 of 1 dag. 9. K. H. te Workum idem. Eisch ook idem. 10. en handen flink heelen. Over het al dan niet behouden van het rechteroog, kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Het Bildt 24 Maart. Onze gemeente raad heeft een goed besluit genomen. Kin deren beneden de twaalf jaar, die nog onder ’t bereik der leerplichtwet vallen, mag men voortaan geen werk meer doen verrichten in of voor het bedrijf van land- tuinbouw, of veehouderij. Workum, 24 Mrt. In de alhier ge houden vergadering der coöperatieve zuivel fabriek „Workum“ kwam onder de te behandelen punten o. a. voor: „Winter- melken“. Teneinde dit te bevorderen (als voordeelig voor fabriek en werkvolk) werd na breedvoerige bespreking het volgende besluit genomen„Hij, die in de winter maanden half zooveel melk melkt als het hoogste aantal L. in de zomermaanden bedraagt (in denzelfden tijd natuurlijk) ont vangt gedurende al de wintermaanden 1 cent per 2 L. meer dan den gewonen prijs een derde dier hoeveelheid geeft recht op cent, */a ervan op */4 cent verhooging per 2 L. De zomermaanden worden gere kend van 17 April17 Juli. De winter maanden van 4 Dec.4 Maart. Verder werd door het Bestuur aan de leden het verzoek gericht, door het vroegtijdig leve ren der melk de Zondagsrust voor de werk lieden te bevorderen. Men beloofde dit zoo veel mogelijk in acht te zullen nemen. Zuidwesthoek, 24 Maart. Aangaande den aanleg van den veelbesproken grint weg alhier kunnen we melden, dat de groote grondeigenaren hunne daartoe be- noodigde landerijen gratis hebben afgestaan. Tevens hebben de kleine eigenaren de vorige weak schriftelyk verzoek ontvangen hun voorbeeld te volgen. Hoewel ze natuur lijkerwijs nog niet geantwoord hebbsn, willen we in het belang der goede zaak hopen, dat dit aniwoord gunstig moge zijn. Warns, 24 Maart. J. G. de Vries, een bekend eizoeker aihier, vond Vrijdag reeds 3 kievitseieren in m nest. Zaterdag vond hy nog 5. kiepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Ds. H. Rogaar alhier, heeft het beroep naar Deventer aangenomen. Aan de fabriek van de firma Louw- mans Co. alhier, werd reeds gedurende geruimen tijd afval van koper vermist, zonder dat het mocht gelukken den dader te ontdekken. Donderdag is evenwel uitge komen dat een der knechten, J. W., gehuwd en vader van een groot gezin, de dader is. Het ontvreemde werd door hem te gelde gemaakt bij zijn schoonvader, opkooper alhier. Voor den commissaris van politie heeft bij bekend, volgens zijn zeggen uit armoede, den diefstal gepleegd te hebben. Sn. Ct. Eene dienstbode van den heer H., verloor gisterenavond op het Kleinzand een bankbiljet van f 40. Na veel zoeken vond men het biljet gelukkig terug tusschen de Poortezijlen, waar het zeker naar toe is gewaaid. Een fietser had Zondagnamiddag het ongeluk in de Nauwe Noorderhorne te vallen. Hij kwam daarbij terecht tegeneen der ruiten van het huis, bewoond door den heer O. Het glas brak doch de fietser bekwam geen letsel. Heden Dinsdag werden alhier ongeveer 150 kievitseieren ter markt aangevoerd. De prjjs was 55 65 cent per stuk. In Rotterdam worden pogingen aan gewend om coöperatieve pensions in ’t leven te roepen. Onderwijzers, ambtenaren bij posterijen en telegraaf, kantoorbedienden enz. zijn bijeengekomen om dit plan te be spreken. De bedoeling is, elk op te richten pens;on voor 10 a 12 personen te bsstem- men. Aan eik pension wordt eene direc trice verbonden, met de hoofdleiding belast. Een gemeenschappelijke eetzaal, bibliotheek en leestafel zullen in elk pension worden ingericht. De meubileering geschiedt van wege de Vere°niging. Daarvoor zal zij een leening van f2000 f4500 sluiten in aan- deelen van f 10, f25 en f50. Een ongeluk. Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur viel een loodgieter van een steiger in de Dirk Hoogenraadstraat te Soheveningen. Men was nl. bezig grind op te hijschen om het dak te asfalteeren, toen de mand te zwaar bleek voor den persoon, die beneden stond en deze een voerman aanriep om even het touw aan zjjn paard te bevestigen en dit de mand te laten optrekken. Dit gebeulde, met het gevolg, dat het paard den steiger on al otntrok, waarop bedoelde loodgieter stond. Met verschillende gebroken lichaams- deelen werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. ’k Zwjjg nog van sociëteit en tuin, Dat komt op later tjjd Dat men tot afbraak reeds besloot, Wil ’k zeggen, dat mjj spijt. Voor ’t Kantongerecht zjjn o. a. de volgende strafzaken behandeld. 1. L. K. te Makkum is een jongen, die zich den 27 Januari heeft schuldig gemaakt aan sneeuwbalgooien. Hier zou wellicht geen rechtszaak van gemaakt zjjn. maar deze knaap wierp op een reeds bejaard om die te sarren en trof hem in en bij het oog. De getuige J. v. d. Kooi getuigt dat hjj het gooien heeft gezien en ook de andere getuige L. de Jong, geeft een dergeljjke verklaring, zoodat het feit be wezen is. Eisch f 3 of 2 dagen. 2. J. B. te Franeker Januari te Welsrjjp in „kenljjken staat. Eisch f 1 of 1 dag. 3. L. R. ook van Franeker was dien avond ook in dat dorp en ook hjj was over zjjn bier. Hij was nog al erg brutaal tegen over den onbezoldigden rjjks veldwachter, die hem over zjjn druktemaken onderhield. Hjj heeft zich volgens verklaring van den beambte, „schandalig gedragen" en is in een braakhok terecht gekomen, om zjjn roes uit te slapen. Eisch f 3 of 2 dagen. 4. A. S. te Hemelum was ook beschon ken toen hjj door de politie werd aange troffen. Eisch f 1 of 1 dag. 5. M. B. van Stavoren, idem. Eisch f 6 of 3 dagen hechtenis. 6. J. K. te Spannum had een arbeids kaart van een jongen die zjjn dienst ver liet. niet ingeleverd. Eisch f 5 of 3 dagen. 7. D. B. en J. B. te Witmarsum had den op een avond om elf uur nog geen trek om de herberg te verlaten. De kaste lein waarschuwde, dat het tjjd was om te vertrekken, hjj sloot de tapkast, maar zjj bleven zitten. Toen de marechaussees kwamen, volgde procesverbaal tegen deze late bezoekers. Eisch voor elk f 3 of 2 dagen. 8. J. H. te Workum was den 8 Febr. was ’t gevolg. Zitting van Vrijdag 21 Maart 1902. Daarop las ik in Westergoo” Ook ’t antwoord van den heer K. H. Die gaat, al sprekend van „gezag,” Het leven van de Brak eens na. Eerst kwam drie X met een gedicht, En vroeg genade voor de Brak, Hjj kittelde den Raad den neus, Terwjjl hjj van „weeromdoen” sprak. Want om dien grond toch van Daar is het om te doen. Men wil dan huizen bouwen gaan, Met ’t uitzicht op ’t plantsoen. 17. T. H. te Franeker werd den 21 Febr. door de politie aangetroffen op den grintweg tusschen Pingjum en Witmarsum. Hij vervoerde op een wagen 1040 lijnkoe ken die elk 1 kilo wogen. De wielbanden waren in verhouding tot dezen vracht te smal. Eisch f 2 of 2 dagen. 18. K. IJ. te Witmarsum liet den 22 Febr. zjjn melkwagen, bespannen met 1 paard, onder geleide van een jongen bene den 15 jaar vertrekken. Het is in Wonse- radeel verboden, paarden langs den open baren weg door jongens beneden dien leeftjjd te doen besturen. Beklaagde is aanwezig doch heeft niet veel in te bren gen. Hjj wil nog al voorgeven dat het hem onbekend was, doch dit wordt ge logenstraft door de verklaring, die de jongen aan de politie heeft gedaan, toen die waar schuwde. De boer heeft gezegd, antwoordde de knaap, dat de politie hem zelf dan maar moet waarschuwen. Die waarschu wing is er nu, in den vorm van f 3 of 2 dagen. 19. J. M. te Witmarsum had op een avond na het het sluitingsuur nog 5 be zoekers in zijn tapkamer. Toen de politie later kwam volgde voor allen eene bekeu ring. De eisch voor den kastelein is f 5 of 3 dagen. 20. F. B., T. B., J. H„ T. H., en H. H. allen woonachtig te Witmarsum zjjn de bezoekers, die de klok ’s avonds niet ge noeg in het oog hielden. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 21. A. de J. te Bolsward was ’s avonds ruim elf uur in de Kerkstraat te zwaar beladen. Twee nachtwachts namen hem in den arm om hem tot zjjn woning te ge leiden. Voor dit geleide wordt in rekening gebracht. 22. 8. A. te Bolsward was den 26 Febr. ook abnormaal. Hjj is dan nog al een lastig persoon, voor de politie en het was niet de eerste maal, dat deze met hem kennis maakte. Eisch 7 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zjjnde 4 April as. 0 Bolswardsche Courant i 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1