NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARD EN WONSERAOEEI. J lypotheekbank iDAM, 1902. 41ste Jaargang. No. 26. Verschijnt Donderdags en Zondags. j ZONDAG 30 MAART. BINNENLAND. i X X X X Uit de Raadszaal. hypotheek op billijke voor- en 3^2 °lo pandbrieven in )O, f 200 en f 50. .11. Gebr.Mispelblom Albada Jelg*ersma, hnstreken. VOOR I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Vergadering op Donderdag 27 Maart 190,2. L Akkruiu, 25 Maart. Een knecht van den veehouder T. Nij Jam onder Hasker- d ij ken zou het paara uit het land halen. Onverwachts keerde het beest zich om en gaf hem een zoo geweldigen slag legen het voorhoofd dat hij vreeselyk bloedend in eene sloot te recht Kwam. Met moeite kroop hij daar uit, ging naar huis en werd on- middellijk door de hulp van ijjn boer naar hier gebracht en onder behandeling gesteld van een heelkundige, die het v reeselijk gewonde hootd en het stuk geslagen kake been zooveel mogelyk verbond en bevestigde. Omtrent den toestand van deu verwonde kan nog niet veel worden gezegd. Balk, 27 Maart. De Transvaalmannen Steenekamp en De Villiers zouden Paasch- maandag in de kerk te Balk spreken. De kerkeraad wilde echter een entree hefi.-n, doch de huurders van zitplaatsen hebben zich daartegen verzet, waardoor de verga dering is afgesteld. Zij zal nu m de Herv. Kerk te Wijckel worden gehouden. Terhorne, 24 Maart. Een heden door de sluis alhier varende schipper had het ongeluk door het plotseling overslaan van het zeil met een zyner handen tusschen het blok en de zeilscuoot bekneld te geraken. Het gevolg was, dat twee zijner vingers van de hand werden geknepen, een derde bijna, Hepte. Nieuwsbl, v. Ft\ van de Stadswerkin- soen genoeg De gemeente wordt door het voorstel B. en W. ontlast van veel onder houd, en dit is verkieslijk. Ook de demping is uit zuinigheid slechts gedeeltelijk overgenomen. Het verleggen van de brug wordt daardoor ook vermeden. Ik meende dit een en ander uiteen te moeten zetten, want het is volstrekt geen vooropdringen van meenin gen. De heer v. d. Meuten. Ik kan meegaan met B. en W. om met de rooilijn wat vooruit te gaan, doch niet zoover. Door de straat daar achter schuift alles reeds 3 meter vooruit, maar dan nog verder komt mij niet goed voor. Ik heb bezwaar tegen die groote tuinen. Huizen van f 250 en f300 huurwaarde zouden het worden, maai er is meer behoefte aan huizen van f 150 tot f 175 huurwaarde. Ik zou wel een bemiddelingsvoorstel wil len doen, en over de zaak en bloc stemmen, met bepaling dat later de grens nader wordt vastgesteld. De heer Boersma. Ik zou ook gaarne hedenavond dit punt willen afdoen, en wil wel een bemiddelings-voorstel formuleeren. Ik stel dan voor, hedenavond en bloc te stemmen over de voorstellen, onder bepaling dat de richting van de huizen later met onderling goedvinden zal worden bepaald. Dit voorstel wordt ondersteund door verscheidene leden. De Voorzitter houdt een stemming of het voorstel Boersma in behandeling zal komen. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer P. J. de Boer. Ik zou toch wel goedvinden, dat het eenigszins werd vast gesteld. Vanaf de woningen zouderooiing dan loopen naar de groote zaal, en zullen dus de ramen der kleine zaal uitzicht houden in ’t plantsoen? De Voorzitter. Door den heer Boersma is voorgesteld, om die plannen later vast te stellen. De rooilijn kan men later met onderling goedvinden regelen. De heer Schotman. Ik zou dan wenscheljjk vinden met dat bepalen te wachten tot de afgraving van dat bolwerk heeft plaats gehad, men kan dan beter oordeelen. De Voorzitter. B. en W. zijn de uit voerders van de besluiten van den raad, en 'die zullen vooraf de plannen hiervan aan den raad voorleggen. De heer Schotman. Het was volstrekt niet myne bedoeling in de rechten van B. en W. te treden, doch ik meende slechts een wenk te geven. De heer Eisma. Het is zeker de bedoe ling dat verkoop en richting der terreinen later, doch verkoop Amicitia, afbraak Brak en aanbouw werkhuis dadelijk worden uit gevoerd, alsmede dat de toegang naar die werkinrichting zal zijn naar den tuinkant. De Voorzitter. Zeker, er is bepaald dat er een straat van 3 meter komt. De voorstellen worden alzoo met alge meene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting wordt nu geschorst om in geheime zitting te beraadslagen over reclames tegen het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering, werd met algemeene stemmen besloten, op de reclames te beschikken, als in de geheime vergadering is besproken. De Voorzitter. Dat voorstel dus inge trokken zijnde, open ik over de ingediende plannen thans de discussie. De heer Kramer. Met belangstelling heb ik kennis genomen van dit rapport van Burg, en Weth. en constateer met ge noegen dat hun voorstellen zoo dicht staan bij onze plannen. Toch is die instemming niet onverdeeld en zijn er ook bij het nadere plan van Burg, en Weth. bezwaren gerezen. Dat die haven slechts gedeeltelijk wordt gedempt draagt mijne goedkeuring weg, en ook om een straat achter al die perceelen langs te leggen, wil mij heel goed voorkomen. Om de rooilijn voor ver koop van terreinen zooveel vooruit te schuiven dat er ongeveer 900 M'2 meer verkocht wordt kan ik minder goed vinden. Wanneer de perceelen kleiner zijn, zullen ze betrekkelijk meer opbrengen en door de tuinen zoo groot te maken wordt in de hand gewerkt, dat er aan de achterzijde weer kleine woningen worden bü gebouwd. Ook het fraaie aanzien wordt m. i. meer bevorderd door het voorstel der Commissie. Hoewel er niet tegen om iets vooruit te schuiven, gaat die van B. en W. mij veel te sterk. De heer Boersma. Eene toelichting van hetgeen de heer Kramer reeds zoo duidelijk heeft gezegd is wel niet noodig. Ik wil dan ook alleen slechts zeggen, dat toen het vorig jaar de tentoonstelling daar in Amicitia” is gehouden, vond men dat ’t daar verrezen tentoonstellingsgebouw een heel aardig gezicht opleverde en dat heeft dan ook in hoofdzaak tot leiddraad gediend bij onze plannen. Het is ook mijne meening dat onze richting wenschelijker is, meer tot verfraaiing zal strekken, dan zoo als B. en W. dat thans bedoelen. Ik wil nog even opmerken, dat mij uit de teekening is gebleken, en ook de andere heeren zullen dat gezien hebben, dat in het plan van B. en W. aan weerszijden een driehoek komt, wat toch een leelijk gezicht moet opleveren. Met de overige wijzigingen in ons plan kan ook ik mjj vereenigen. De heer Schotman. Ook ik heb met belangstelling de plannen ingezien. Op twee zaken zjjn door B. en W. schaduw zijden geworpen op het plan der Commis sie en wel dat er slechts f 2459 overschiet en dan het onderhoud van het groote plantsoen. Ik wil hieromtrent twee opmer kingen maken. De tentoonstelling had van de gem. een garantie van f500, doch nu is ’t terrein in een onoogelijken toestand ge laten, waardoor de gemeente dan ook geen cent behoefde te betalen. Wellicht zou er een f 300 moeten zijn betaald, maar dan zou het ook in een anderen toestand daar geweest zijn. De f 2000 voor onderhoud plantsoen is ook denkbeeldig. Toen Amicitia is gekocht is die geheele tuin publiek terrein gewor den. Wanneer er nu een groot deel van wordt verkocht, zal het onderhoud zeker niet meer zjjn dan op het oogenblik, zoo- dat ik wel vind, dat het plan die f 2459 zuiver oplevert. De heer Eisma. Wanneer ik de drie verschillende sprekers beantwoord, zal ik beginnen bjj den heer Schotman, en hem opmerken, dat het niet de kwestie is, of die tuin van Amicitia weer door de Ten toonstellingscommissie is in orde gemaakt, de gemeente zou dan hebben moeten be talen, zoodat het gevolg gelijk blijft. De som f 300 betreft dan ook meer het terrein der afgraving. Dat de som f2000 eenigszins denkbeeldig is. is waar, maar zal toch mot de werkelijkheid overeenstemmen. Voor 1170 M2 eene som van f 80 is niet te hoog, en wordt dat gekapitaliseerd, dan komt men op f 2000. Die som komt nooit terug en moet dus in rekening gebracht worden. Omtrent het idee der voorstellen merk ik op, dat het plan der Commissie is nage gaan, en uit bezuiniging is voorgesteld niet verder te dempen dan noodig is, terwjjl het van belang is dat men met een praam kan varen bjj het gebouw der werkinrich ting, met het oog op het aan- en afkoeren der goederen. Dan hebben B. en W. een straat achter de perceelen langs gewild als toegang maar ook in ’t belang der ge zondheid, met het oog op den reinigings dienst, waarvoor geen andere toegang was. Hierdoor wordt aan terrein verloren. Wat is echter het groote verschil tus schen de plannen De Commissie wil meer plantsoen be houden, en B. en W. meenen dat in den tuin vjjf flinke woningen moeten komen met grooter tuinen. De Commissie heeft te weinig ruimte geraamd, en kreeg geen geldelijk voordeel genoeg voor de gemeente. Laten wjj die plannen eens goed door denken, en niet vasthouden aan een een maal gevormd plan. Hebben wjj geen plant- Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Djjkstra was absent wegens ongesteldheid. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, waarbij wordt bericht dat de gemeente voor 5 jaren is vrijgesteld om te voorzien in het onder wijs in de vrije- en ordeoefeningen. b. Idem houdende goedkeuring der wij ziging van art. 143 en 39 der algemeene politieverordening. c. Idem houdende goedkeuring van het primitief kohier van hondenbelasting. a. b. en e. voor kennisgeving aangenomen. d. Een adres van M. Gerritsma te Burg- werd, verzoekende een gedeelte sloot van den trekweg te mogen dempen voor een aldaar te bouwen woning. e. Een adres van heeren Voogden van het St. Anthony-Gasthuis, verzoekende de bestrating van een door hen gereedgemaakt uitgebreid bouwplan later voor den publie- ken dienst te bestemmen, en te verlichten enz. Tot dit bouwplan zijn heeren Voogden gekomen doordat in de stad in de laatste jaren de behoefte aan bouwterreinen zich steeds meer dringend ?doet gevoelen. f. Een adres van de bewoners aan de Harlingerstraat, verzoekende verbetering der bestaande bestrating, en dat ook tusschen de tramrails bestrating worde aangebracht. g. Een adres van den heer H. Vrijburg, gemeentearchitect, verzoekende als zoodanig herbenoemd te worden, daar met Juni zijne benoeming expireert. Al deze adressen worden gerenvoyeerd aan B. en W. ten fine van consideratie en advies. h. De rekening richting. Deze wordt gesteld ten fine van onder zoek en rapport, in handen eener Commissie, waartoe volgens rooster zijn aangewezen de heeren Dijkstra, Kramer en Cuperus. i. De rekening van de Stadsbank van Leening. Ter visie. j. De rekeningen met bijlagen enz. van de Gasfabriek en der Gemeentereiniging. Ter visie. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Behandeling van het adres van J. de Boer, om herbenoemd te worden als Op zichter der Gemeentereiniging, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Wethouders, de Commissie der gemeentereiniging gehoord, adviseeren tot herbenoeming. De heer de Boer wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 2. Benoeming van eene onderwijzeres in School No. I. Mej. M. Leverland alhier wordt met 10 stemmen benoemd. Mej. van Urk te Bathmen verkreeg 2 stemmen. 3. Voorstel van B. en W., omtrent wasch- inrichting en privaat bij de gasfabriek. B. en W. doen het voorstel, de bij de wet gevorderde veranderingen bij de gas fabriek te doen aanbrengen De Directeur is reeds te dier zake veroordeeld, en daar blijkens missive van den Minister de ver anderingen 15 April gereed moeten zijn, wordt voorgesteld een privaat en een wasch- inrichting te doen aanbrengen, De kosten zijn geraamd op f 780, te vinden uit het fonds der onvoorziene uitgaven. De heer Schotman. Ik zou willen vragen, of het niet beter is deze som te vinden bij leening ten laste van de gasfabriek. Het geldt hier toch een uitgave niet direct voor de gemeente, maar voor de fabriek. De Voorzitter. Ik ben dit niet met eens. Het betreft hier een wijziging der bestaande gebouwen, die niet aan de wet voldoen. De gemeente is als eigenares der fabriek ook gehouden dit in orde te maken. Het betreft niet de exploitatie der fabriek. De heer Schotman. Het spijt mfi dat ik Uw meening niet deel. De fabriek wordt bestuurd door een afzonderlijke commissie, en zoo meen ik te weten dat voor ver bouwing, gashouder en dergelfike nog wel leeningen ten laste der gasfabriek loopen. Ik weet dat deze verbeteringen moeten worden aangebracht, doch meen, dat hier voor geleend kan worden ten laste der gasfabriek. De heer Eisma. De uitvoering en exploi tatie is, gelijk de heer Schotman zegt, aan een afzonderlijke commissie opgedragen, maar de fabriek is van de gemeente, en de leeningen zijn steeds ten laste der ge meente genomen. Dat is zoo geweest met den exhauster, den nieuwen gashouder enz,, doch dan wordt de schuld getrokken bij die der gasfabriek, en de administratie wordt afzonderlijk gehouden en zoowel rente als aflossing uit de revenuen der fabriek betaald. De heer Schotman. Ik ben dan in zoo verre voldaan, doch zou graag zien, dat er voor geleend wordt. Hoewel ik de meening deel dat het een afzonderlijk deel der ge meenteadministratie is, laat het mij koud, of het voor de gemeente of de fabriek te boek staat, als maar de gasverbruikers en niet de gemeentenaren hiermede bezwaard worden. De heer v. d. Werf. Staat in het stuk van den Minister dat deze inrichting er 15 April moet zijn? De Voorzitter. Ons is bericht dat het 6 weken na de kennisgeving in orde moet zfin en dat komt uit op 15 April. Met algemeene stemmen het voorstel goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van F. Bruinsma, tot het leggen van een stoep en plank, met advies van B. en W. B. en W. adviseeren het verzoek toe te staan op gewone voorwaarden van soliditeit, onderhoud enz. De heer Boersma. Ik ben niet tegen het voorstel, doch bjj mij is een oogenblik de vraag gerezen, of het niet beter zou zijn de grond voor de stoep te verkoopen De Voorzitter. Dit is bij B. en W. ook wel degelijk overwogen en aan de Kade doch dat de uitgaaf van demping, bouwing werkhuis, bestrating enz. zal beloopen f5093, zoodat er van o verblijft f2459,86. Nu vinden B. en W. de demping der haven niet geheel noodig, alleen zoover als het werkhuis wordt gebouwd, het overige deel kan schoon gehouden worden en heeft dan dit voor, dat men met een praam daar kan komen. De toegang tot die nieuwe werkinrichting vinden zij doelmatiger te verkrijgen, door een straat van 3 meter breedte achter al de perceelen te hebben, dit is ook voor de gemeente-reiniging be vorderlijk en de waarde der perceelen zou door dien maatregel stijgen. Ook de rooilijn voor de bouwing kan Burg, en Weths. niet bevredigen. De ruimte zooals de Commissie voorste't, ach ten zij te gering en er zou te veel grond overblfiven, waardoor geen voldoend over schot voor de gemeente wordt verkregen. Zij vinden een andere richting verkieslijker, waarvan teekening wordt overgelegd, daar hierdoor de huizen een voldoenden tuin krijgen, waardoor ook de klip wordt ont- zeild, dat het hiervoor hinderlijk zou zijn, als later van Amicitia’s zaal met streek grond eens kleine woningen worden gemaakt. De inkomsten van het terrein, volgens laatste plan van B. en W„ met boomen, grond, gebouwen enz. zyn geraamd op f8615,86, de uitgaaf voor demping, nolee- ring bestrating enz. op f4620, zoodat het f1536 meer oplevert dan door de Commis sie voorgesteld. Dan nog moet in bereke ning gebracht worden dat er 1170 M2. plantsoen meer komt bij het voorstel der Commissie. Dit zal van eersten aanleg al licht f300 en aan onderhoud jaarlijks f80 kosten. De voordeelen van dat voorstel ad f2459,86 verminderd met f300 voor aanleg en onderhoud gekapitaliseerd naar 4% op f2000, zouden dan slechts f 159,86 bedragen, het is daarom dat B. en W. aan de laatst door den architect opgemaakte plannen verre de voorkeur geven. De heer Y. T. de Boer. In overeen stemming met mijn mede voorsteller, den heer Hommes, hebben wjj besloten ons voorstel tot verdaging in te trekken. r» Bolsvardsclie Courant i nel VUUgC en spotprijzen. veu.Htgen i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1