NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWA.RÖ EN WONSERA.BEEI.. Bolger Zoon. Ju Set Tehuis voor Vrouwen van een man die zegt, dat God macntig is, maar dat een gevulde beurs nog heel wat meer kan gedaan krygen. Zeker, ieder een, die gelegenheid heeft gehad by voor komende gevallen eens rond te zien in de wereld, daarby getracht heeft zooveel moge- lyk tot de diepere oorzaken van sommige verschijnselen door te dringen en de han delende personen tot in hart en nieren te doorgronden, zal niet zelden met de conclusie zijn huiswaarts gekeerd, dat men met een gevulde beurs doorgaans meer gedaan kan krygen eu eerder zijn doel bereiken, dan 1902. No. 27. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Brieven uit de Residentie. DONDERDAG 3 APRIL. X VOOR OOIEVAAR. B 1 A N E L A 1N D. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ots. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. VI. Een en ander over Cecil Rhodes. w rechtsomkeert en sleepte den fietser in razende vaart mee. Veel eerder dan hij ge dacht bad, kwam deze te Havelte terug. Terwispel, 31 Maart. Gedurende ruim 17 jaren hebben zij lief en leed met elkaar gedeeld, de 64-jarige F. L. en de 61-jarige J. de V.tot een huwelyk kwam het niet tusschen hen. Daar zij met het stijgen der jaren, hulpbehoevend zijn geworden, werd bun geraden om zich in het armhuis te Ureterp te laten opnemen. Hiertegen werd hunnerzijds veel bezwaar gemaakt, omdat ze dan, hoewel in dezelfde stichting opge nomen, toch niet konden samen wonen. Toen ze vernamen, dat het sluiten van een huwelijk het bezwaar kon wegnemen, be sloten ze hiertoe over te gaan. Zij zijn thahs in ondertrouw opgenomen. Vanwege den armmeester zullen ze van eenige nieuwe kleeren worden voorzien, ten einde op den huwelijksdag netjes voor den dag te kunnen komen. Zoodra het huwelijk voltrokken is, zullen ze in het armhuis worden opgenomen. Knijpe, 31 Maart. Zaterdagnacht zijn hier ergerlijke baldadigheden gepleegd. Twee personen drongen de woning van den heer H. v. Loo binnen en sloegen, nadat ze door de hulp komende buren waren ver wijderd, buiten 13 glasruiten stuk. Tjalleberd, 29 Maart. Dat men met wondjes voorzichtig moet zijn, bleek bier op treurige wijze. Een jonge man kreeg een paar kleine openingen aan den voet en lette daar niet al te veel op. Nadat hij er een weinig pijn aan kreeg en de voet tot aan de knie opzwol, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Deze constateerde bloedver giftiging en na kort lijden is de persoon overleden. Fr. Zuidwesthoek, 31 Maart. De haringvisschers alhier hebben in de laatste dagen der vorige week flink gevangen. Sommige jollen brachten per morgen van 10 tot 20 tal aan waléén kwam zelfs binnen met ruim 60 tal. De overvloedige vangsten hadden eene belangrijke daling der prijzen tengevolge; van f3 tot f 1,10 per tal. Evenals vorige jaren klagen de visschers over de willekeurige noteeringen. Zeilende opkoopers betaalden Donderdag f 1,15; later bleek, dat aan de rookerijen te Lemmer op denzelfden dag fl,40 besomd werd. In de aangevangen week wordt het be drijf voortgezetook te Urk, waar een deel der vloot zich ophoudt. Scharsterbrug', 30 Maart. De ouders zaten in ue katholieke kerk te S\ Nico- laasga en vierden het Paaschfeestte huis by Scharsterbrug zaten op het bed van den knecht de beide zoontjes en speelden met lucifers, gevonden op de beddeplank. De meid, die alleen met hen thuis is, verricht ’t huiswerk. ’t Is ongeveer tien uur. En een uur later Dan zijn de ouders, te weten K. Hettinga en echtgenoote, reeds op-getelefoneerd uit de kerkdan is de schoone boerenhoeve eene puinhoop, ver teerd door ’t vuur, dat, ontworsteld aan ’s menschen macht, verwoest, vernielt met feilen brand, wat werd gewrocht, met vaardige hand. Dan is daar in die 60 mi nuten in de koestallen eene wanhoop, een angst, een worstelstrijd doorleefd, waarvoor de verbeelding terug deinst, dat alles in te denken. Een veertigtal koeien, een twen- terhengst, eene bruine merrie, reeds van voorjaarslust doortinteld, zijn nu zwarte akelige, verkoolde lyken. Zie, daar ligt eene koe. Is 't niet, of ze naar den vuur gloed staart en nog herkauwt? Daar zyn er, wier ingewanden naar bui ten gedrongen, daar zijn er, wier kalveren ontijdig geboren zijndaar zijn er, die tot in de gruppen teruggedrongen zyn; daar zijn er, die zich van de ijzeren kettingen met wanhoopskracht hebben losgerukt, tot de buitendeur zich redden en toch nog moesten bezwijken. 1600 gulden aan geldswaardig papier wordt gezegd, mede te zijn verbrand. Huis en inboedel, vee en hooi zijn verzekerd. Ook de knecht had zijne kleeren geassureerd. Zoo hevig woedde de brand, dat de brandspuit van St. Nicolaasga niets anders vond te doen, dan ’t hooi nat te houden, opdat brandende vlokken daarvan, door den krachtigen wind voortgestuwd, niet naburige hoeven in vlam zouden zetten. De burgemeester was op ’t terrein aan wezig. Dit werd zoo goed mogelijk afge sloten gehouden. Per tram, per fiets, per pedes kwam de stroom van menschen, on afgebroken en werd niet moe te luisteren naar ’t verhaal van verschrikkingen, door ooggetuigen gaarne telkens en telkens weer ten beste gegeven. Gelukkig dat wij met Schillers woorden kunnen eindigen De boer telt de hoofden van ’t gezin, Geen mist aan die panden der min. Hepk. N. e. Kimswerd, 1 April. De haringvangst gaat niet zoo voordeelig als het vorige jaar. Toen is er veel, thans wordt er weinig gevangen, terwijl de prijzen snel dalend zyn. De laatste storm heeft de netten ook vrij wat gehavend. Een boot van G. S. is op de steenen geslagen en vernield. Zondagavond is alhier met groot succes opgevoerd „Aide Baije“ en „Bouke mei syn fiuitsje.1* Sneek. Heden morgen had in de fabriek der firma N. J. Wouda een ongeluk plaats. De knecht U. H. kwam te dicht bij een der werkassen, waarop deze zyn natte kiel van achteren greep en hem eenige malen in het rond slingerde. Door onmiddellijk stoppen der machine, werd bij zwaar ge kneusd uit zijn benauwde positie verlost. Dr. Posthumus verleende geneeskundige hulp. Naar men verneemt moet zyn toestand hoogst ernstig zijn. Met ingang van heden Dinsdag is aan ons telegraafkantoor gelegenheid tot telepho- nische verbinding met BtdgieAntwerpen, Brussel, Brugge, Charleroy, Dendermonde, Gent, Kortrijk, Landen, Mechelen, Bergen, Doornik, Namen en de tot die groepen behoo- rende Belgische kantoren. Spoedig wordt eveneens aansluiting ver wacht met DuitschiandHamburg, Frank fort a.M., Bremen, de Westfaalsche Industrie Gentra, Baden, Karlsruhe enz. Te Laeuwarden werden Vrijdag 700 a 800 kievitseieren aangevoerd. De pryzen varieerden van 27 tot 34 cent. Aan de markt werden hier heden aan gevoerd 3000 kievitseieren; prijs 17 tot 20 cent. Te Rotterdam is in het pakhuis op de Scheepmaker shaven no. 17 met groot geweld een gedeelte van den zolder der derde ver dieping, waarop balen koffie van hetLeidsche veem waren opgeslagen, door het bezwyken der binten ingestort. Balken, vloer en koffie kwamen terecht op den zolder der tweede veroieping, die eveneens bezweek. Ook daar had hetzelfde veem koffie opgeslagen en een en ander plofte nu vei der op den zolder der eerste verdieping, die, ondanks de zwaarte, welke er thans op drukte, stand hield. In het benedenhuis, waar de firma M. Reuchlin Zoon haar wijnpakhuis heeft, is geen sonade aangericht, doch in alleryl heeft men daar stutten aangeoracht om te schoren. Uitwendig is aan het perceel niets waar te nemen. Door de oplettendheid van een amb tenaar ten hulppostkantore in de Van den Boschstraat te 's Hage heeft de politie de hand kunnen leggen op een persoon, naar wien zij reeds sedert eenige maanden zucht, n.l. een Duitscher, vroeger te Amsterdam woonachtig en die er zijn werk van maakte op zeer bedrieglijke wijze ingevulde post wissels na temaken. Oningevulde formulieren wist hy zoodanig in te richten, dat de post wissel volkomen geleek op een echten. Zelfs de handteekening van de postambtenaren was nauwkeurig nagebootst. De man had de ronde gedaan by zoo wat alle postkantoren alhier, met inbegrip van het hootdkantoor. Alleen de filialen in de Balistraac en de Van den Boscnstraat had den nog niet de eer van een bezoek gehad, op alle overige kantoren waren de ambte naren dupe geworden en op deze wyze was door den Duitscher reeds een vrij aanzienljjk bedrag bijeengegaard. Zaterdagavond j.l. vertoonde hy zich ein delijk ook in de Van den Buschotraat met eeu postwissel van zyn maaksel, maar daar liep bij in de val, daar de ambtenaar de valschheid bemerkte. En daar het hier was het op heeterdaad betrappen op misdryf, sloot de ambtenaar den man zonder vorm van proces op een kamer en deed de politie waarschuwen. De man ontkende eerst, voorgevende dat hij de wissels niet zelf had vervaardigd, doch last had ze te incasseeren voor twee Duitschers te Amsterdam, die hem aan het station aldaar zouden op wachten om het geld in ontvangst te nemen. Teneinde dit te controleeren en tevens in de geheime hoop misschien de hand te kunnen leggen op een geheele bende, be gaven zich de inspecteurs van politie de heeien Aaltsz en Bremer met den verdachte naar Amsterdam, waar echter al spoedig bleek aat van dit geheele praatje niets waar was. Integendeel, vond men in een woning aldaar verschillende voorwerpen die blyk- baar tot het vervaardigen der postwissels hadden gediend. De man heeft thans een volledige beken tenis afgelegd en is overgebracht naar het huis van bewaring, ft Was in de dagen der vredesconferentie, dat ik door bevriende relatiën meermalen in aanraking kwam met den man, die meer dan één keer in krachtige bewoordingen onomwonden zyn onverholen eerbied en ondubbelzinnige bewondering heeft uitge sproken in woord en geschrifte, voor den man wiens naam hier boven deze corres pondentie werd geplaatst en wiens leven thans ongeveer éen dag-lengte is geëindigd. Ik herinner me nog goed, dat één uit onzen kring geen gelegenheid liet voorbij gaan om William Stead, de wereld-ver- maarde Engelsche Journalist over Rhodes te doen spreken. En wjj allen steunden deze poging gaarne, omdat wjj wel wisten waar Stead over Rhodes begon, wy ver zekerd konden wezen een interessant gesprek te zullen hooren en levensbijzonderheden zouden vernemen, welke wellicht nimmer nog aan ’t papier waren toe vertrouwd. Onze poging gelukte niet altijd en niet steeds was de vermaarde redacteur van het blad de „Revieuw of Revieuws“ bereid op onzen aandrang in te gaan. Eerlijkheidshalve zjj hier aan toegevoegd, dat ’t dezen vredes apostel in die dagen niet altijd gelegen kwam om enthousiaste jongelieden op zyn gezellige kout te onthalen. Want waar ’t den goeden man by voortduring aan tijd ontbrak om den noodzakelyksten arbeid af te doen en zyn veelomvattende corres pondentie te behandelen, was ’t te ver wachten dat hij hen, die iets van hem weten wilden, zoo goed en zoo kwaad als ’t ging met een kluitje in ’t riet stuurde. Toch herinner ik me op ’t oogenblik wel een en ander, interessant genoeg om ditmaal ons praatje te doen loopen over den Kaap- schen Napoleon, over den man, van wien zeker met reden mag worden gezegd, dat hjj behoorde tot de belangrijkste en meest besproken figuren dezer eeuw. Toch zullen van de honderd menschen wellicht geen tien welwillend over hem kunnen oordeelen, ja zou men zeker niet te ver gaan, wanneer men er aan toevoegde, dat hy ook onder de meest gehate figuren moet worden ge rangschikt. William Stead heeft daarop gewezen, maar zich gehaast er by te voegen dat er ook anders gesproken werd door menschen, die, om ’t nu eens familiaar uit te drukken, ook niet „van gisteren of van daag* waren. Daar hebt u Barney Barnato, die woordelijk aan Stead de volgende meening als zijn opinie over Rhodes uitsprak„Ik kan my geen tweeden man voorstellen, die er my toe zou hebben kunnen bewegen, om met hem de amalgamalie der diamantmijnen te ondernemenmaar Rhodes heeft een enorme suggestieve macht over de menschen en ik acht hem in staat om alles van my gedaan te krygen, wat hy wenseht. Alen zou het zoo op het eerste gezicht niet zeggen, maar hy heeft er my in gepraat, zooals hy er iedereen zou inpraten. Natuurlijk wil ik niet beweren, dat ik geen goede zaken met hem gedaan heb, maar ik was in den LEVERTRAAN van Tonella. Echte HAARLEMMEROLIE PIJPEN CASSANO DROP. ZOUT DROP. KISTJES DROP. HONIG VIJGEN. FLEURVIJGEN. KISTJESVIJGEN. BOERHAVISCHE CANDY. •SNUIF. ZINKING. .Eindhovensche KAROTTEN. STEEL. Witte of Aapjes SNUIF (voor hoofdpijn). POMPADOER, enz. Lemmer, 31 Maart. Gisterennacht heeft de wed. L. Schut van Kampen, met haar ijzeren tjaikschrp „Geziua”, een vreeselyken nacht op de Zuiderzee doorgebracht. Op reis van Rotterdam met een lading salpeter voor Groningen bestemd, werd zy Zaterdag avond tusschen Lemmer en Urk door ’n zware storm uit het westen overvallen, die oe op varenden dwong het schip voor beide ankers te leggen. Gedurende dea nacht werd het vaartuig echter zoo geweldig door de hooge zeeën gebeukt, dat het lek werd en men ieder oogenblik vreesde te zullen vergaan. Eeu gedeelte van de lading werkte men reeds overboord. Toen het dag werd sloeg tot overmaat van ramp ook nog de sloep, die achter het schip hing, weg. Men heesch de noodvlag, wat door den Lemster visscher L. Dykstra werd opgemerkt, die met nog eenige visschers aan boord, de in nood ver keerenden te hulp kwam en na de ankers gelicht te hebben, het schip voor den wind af liet dry ven en onder Schokland bracht, waar het voorloopig dien dag veilig lag. Hedenmorgen kwam het schip hier nog behouden binnen. Schoterland, 31 Maart. Het aantal kiezers in deze gemeente is dit jaar met 81 toegenomen. Dit is niet zoozeer een gevolg van toename der bevolking, maar voorna- meiyk van wat men kiezersteelt noemt. Wie kiezer wezen kon, maar het niet was, is opgezocht en aangespoord om te doen wat ue wet vereiscbt om het kiesrecht deelachtig te worden. Van over den Tjonger, 31 Maart. Een giappige gebeurtenis met 'n gedres- seerden houd. .Een bakker te Havelte had er een, dien hy, als ’t erg woei, voor zyn fiets spande. Het dier trok dan zoo goed, dat de bakker byna niet behoefde te trappen. Een anuer Havelter fietser, kreeg het beest een dag te leen. Eu het trok...! Maar toen het halfweg Uffslte eens omkeek en ont dekte, dat uiet z n baas maar een vreemde de fiets betrapte, maakte het onmiddellyk met een eerlyke moraliteit. Maar we weten tevens dat hetzelfde geld evengoed verderf en ellende, schande en ondergang niet buitengesloten, kan binnen voeren waar men zich door goud-bezit tegen alles gewapend achtte. Was ’t wonder dat Rhodes een „geld wolf* werd In zekeren zin niet, wanneer men in ’t oog houdt, dat hy Zich steeds ruimer van zyn geldmacht bediende om zyn doel te bereiken. Alles zou hy kunnen bereiken tot stand brengen, wanneer hjj maar geld liet zien. Nog een van zijn beruchte uitvallen, die als zy waar zijn, den man volkomen teek enen, zegt: „Ik heb nog nooit iemand ontmoet, met wien ik voor geld geen zaken kon doen.* Of dat niet van overdrijving vry was, kunnen we gevoegelyk in ’t midden laten. Men zou zoo kunnen zeggenzooals de waard is, vertrouwt hy zyn gasten. Gelijk ik reeds in den aan vang aanhaalde, was de bekende William Stead, een verwoed Rhodes-ver- eerder. Men moest zoo enkele uitvallen omtrent hem uit dezen mond hooren, om te begrypen, om een gering idéé te kunnen vormen wat men in Old-Engeland van dezen man nog verwachtte. Of men thans zijn dood als een nationale ramp zal beschouwen ’t Is niet te gelooven, wanneer de Engel- schen willen begrijpen dat zy in hem den hoofdschuldige hebben te zien, welke hen in dezen rampzaligen krijg heeft gewikkeld. Men weet dat Rhodes onnoemelijk ryk was. Wellicht is ’t onbereikbare voor hem mogelyk geworden, juist met deze schatten als hulpmiddel. Maar de dood heeft hij niet kunnen omkoopen. Nu is hy heen gegaan, achterlatende al dat vele, waarvoor hy rusteloos heeft gewerkt en geknoeid. Ook zyn kostbare collectie Oud-Hollandsch zilver, waarvan hy voor enkele jaren by gelegenheid van zyn bezoek te Amsterdam nog heel wat tegen hooge pryzen wist machtig te worden. Werkelijk, indien wy die leven volgen van het begin tot het einde, trachten zyn bedoelingen te verklaren en zyn daden tot de juiste verhoudingen terug te brengen, dan zullen wy spoedig het hoofd om wenden van dezen man, wiens karakter weinig of niets verheffends geeft te bewonderen. Ja, schatten, ontelbare schatten wist hij te veroveren. Maar in ’t aangezicht van den dood zal ’t ook hem wellicht zyn duidelijk geworden, dat ’t ten slotte den mensch weinig baat, al slaagde hy er in de geheele wereld te ver overen. indien de edelste karaktertrekken en de hoogste moraal daarby ten offer wordt gebracht. Bolswardsehe Courant - --uLmJa Won 4>4»n 3 mal O'3,111 al 16,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1