NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WOKSERAOEEL 1902. 41ste Jaargang. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. g DONDERDAG 10 APRIL. Uit de Raadszaal. BINNENLAND. w. ♦VOOB worden Op voorstel - ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. ’t Festifal van den fanfarecorpsen in onze provincie )CX.XXX:.KXXXXXXXt der Baan te Bolsward. 2. J. Sehaafsma, hoofd der school te Gorredyk der school te en 3. J. Raadersma, hoofd Oldeboorn. 2. Behandeling van het Vrijburg, om herbenoemd Vergadering op Maandag 7 April 1902, 's morgens 10 uur. Nijeliaske. Jl. Maandag vervoegden zich uy den heer P. alhier twee heeren, handelaars in antiquiteiten. De heer P., zich herinnerende, op den zolder nog een oud schilderij te hebben, indertijd door hem op een boelgoed te Joure gekocht voor de enorme som van 15 cent, bood het den heeren te koop voor een ryksdaalder, welk aanbod direct werd geaccepteerd. Het stuk, gemerkt C. D. V., moet, naar ons voorkomt, worden toegeschreven aan Simon of Cimon de Vlieger (geboren omstreeks 1600 en overleden omstreeks 1660) en is op zeer eigenaardige wijze be handeld. Aanvankelijk geschilderd in olieverf op hout, is de teekening van golven en schepen later met de pen daarop aange bracht en zoo gedetailleerd, dat het geheel het voorkomen krijgt van een ets. Het werk getuigt van groote vaardigheid en is met zorg geteekend. Aanleiding tot dezen eigenaardigen schildertrant gaf zeker de groote moeilijkheid, in olieverf de schepen zoo gedetailleerd te behandelen, als bier het geval is. De eenige van wien ons schilderijen in dezen geest bekend zijn, is Willem v. d. Velde (de Oude). Het Rijksmuseum te Amsterdam is in net bezit van een tiental dezer werken. Da Vlieger echter was een tijdgenoot van v. d. Velde en leermeester van diens zoon, den beioemden Willem v. d. Velde (de Jonge). Waar beide schilders dus zeer goede bekenden waren, is het zeer waarschijnlijk dat De Vlieger, door het werk van zijn kunstbroeder geinspi- reerd, ook wel eens in dien trant zal heb ben gewerkt. In dat geval is het stuk eene merkwaardigheid te meer. Arum, 7 April. Zaterdagmorgen juist voor twaalven ging de mare door het dorp, dat een kind verdronken was. Een vierjaiig zoontje van den landbouwer R. IJetsenga Tegenwoordig waren alle leden. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van den heer W. Propstra, waarin deze zijn verzoek dato 17 Febr. j.l. om vergunning tot het maken van een overdekte bergplaats voor karren enz. op gemeentegrond, intrekt. b. Een schrjjven van den heer J. de Boer, waarin deze den Raad zjjn dank be tuigt voor de herbenoeming tot opzichter der gemeentereiniging. c. Een schrijven van Mej. Marie Lever land, inhoudende eene dankbetuiging aan den Raad voor hare benoeming als onder wijzeres aan school no. 1. d. Eene missive van B. en Waan gaande eene aanvulling in de verordening regelende het beheer van den weg Bolsward- Harlingen. De Commissie van beheer stelt voor om naar aanleiding van eene missive van Ged. Staten aan de aanvulling van art. 6 der verordening nog toe te voegen Het beroep op de Kroon moet worden inge steld binnen dertig dagen na de dagteekening der beslissing van Ged. Staten. Tot het instellen van het beroep is iedere gemeente raad en de Commissie van beheer gerechtigd. Na urgentverklaring met algemeene stem men goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Aanbieding van de lijst en stukken der sollicitanten voor hoofd der school voor m. u. I. o., alsmede van de voordracht. Door B. en W. werd uit 27 sollicitanten het volgende drietal den raad aangeboden: 1. N. van der Baan te Bolsward. 2. J. heide heeft z’n meester of meesters gevon den. Bij eene vechtpartij sloeg men hem een arm stuk, ’t Was een der personen, die onlangs in Twyzel eene nabootsing van den Zuid-Atrikaanschen oorlog gaven. Iemand te Surhuisteryeen had eene dienstmeid. De dienstmeid had een vrijer. De meid zou met Mei van dienst verande ren en daarom verbood haar heer en mees ter haren vryer huis en heem. Deze schijnt hem in ruil daarvoor wel eens geplaagd te hebben. Toen men nu op een avond hoorde, dat er een steen op de deur gesmeten werd, gingen de huisheer enzjjuzoon de laatste mooi aangeschoten naar buiten om den j.l. is dit adres in de openbare zitting van den Raad ingekomen, en toen gesteld in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter antwoordt, dat de behan deling in de volgende Raadszitting zal plaats hebben. De heer Eisma. Ik heb het woord ge vraagd voor eene zaak die niet ieder bekend is en alle raadsleden niet gelijk belang meer zal inboezemen. In 1699 werd op kosten van de leden der Vroedschap en van den raad, de thans nog in de Ned. Herv. St. Martinikerk aanwezige Regeeringsbauk gemaaktdaartoe werd afgeschaft het houden van een jaar- Ijjkscben maaltijd (Collation). Deze bank is het eigendom gebleven van de Regeering der stad Bolsward, waarin altijd zitplaats hadden de Burgemeester en Raadsleden alsmede de Secretaris der gemeente. Op een vroeger gedaan verzoek werd ook zitplaats verleend aan den Vrederechter en later aan den Kantonrechter te Bolsward. De zit plaatsen waren aldus geregeld: eerst de Burgemeester, dan de Wethouders, daar naast de Vrederechter, later de Kanton rechter, verder de leden van den raad en de Gemeente-Secretaris. Daar door verschil van godsdienstige meeningen een klein aantal heeren recht hebbenden in de Regeeringsbank plaats namen, is, op daartoe gedaan verzoek, in veel lateren tjjd door den Gemeenteraad besloten, h.h. kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente vergunning te verleenen, mede zitplaats te nemen in deze bank. Het recht van B. en W. der raads leden en van den Secretaris der gemeente bleef evenwel onverkort behouden. Het is mjj wenschelijk voorgekomen, dit in eene vergadering van den Raad aan te voeren om den schijn tegen te gaan, als zou door iemand onzer onrechtmatig gebruik van de Regeeringsbank worden gemaakt. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting. Na heropening der openbare vergadering werd het kohier van den hoofdelijken om slag met algemeene stemmen vastgesteld, gelyk in de geheime zitting was besproken. Ten slotte stelt de heer v. d. Meer, naar aanleiding van het medegedeelde door den heer Eisma omtrent de Regeeringsbank in de St. Martinikerk, de volgende motie voor: „De Raad, dank betuigende aan den „heer Eisma voor zjjne mededeeling om- „trent de Regeeringsbank in de St. Mar- „tinikerk en zjjne verdediging van de „rechten van den Raad, stelt er prjjs op, „dat die rechten volkomen bljjveu ge handhaafd*. Nadat deze motie met algemeene stemmen was aangenomen, sloot de Voorzitter de vergadering. dader, den vrijer van ’t meisje, zoo ze meen den, geducht af te rossen. Echter er was geen vrijer te zien ennu rosten vader en zoon elkander af. S. v. d. Hoek te Harkema-Opeinde heeft reeds nieuwe aardappelen. Hij had in den afgeloopen herfst eenige aardappelen onder wat ruigte laten liggen. Nu kwamen ze weer voor den dag met nieuwe aardap peltjes als kleine knikkers er aan. Dit leert ons, dat, als men in den herfst aardappelen poot, 's winters met ruigen mest, turfmolm of zooiets dekt en des voorjaars geleidelijk weer ontbloot, men zeer vroeg nieuwe aard appelen kan hebben. Te Twijzelerheide kregen drie broe ders twist over een hoekje grond hunner moeder, ’t Liep zoo hoog, dat het tot hand tastelijkheden kwam. Twee sloegen den derde zóó, dat hij met als *t ware versplin terden schouder bleef liggen. Toen kwamen de vrouwen tusschenbeiden en men hield op. Tot troost kreeg de mishandelde de verze kering mede, dat hij er nu nog van opko men zou, maar bij een volgende gelegenheid moest sterven. Woningnood. Ofschoon er tal van woningen bijgebouwd worden, is de woningnood te Heerenveen nog zóó groot, dat op 12 Mei a.s. een der gemeenteraadsleden nog geen woning heeft. De „edelachtbare* zal dan dakloos zyn. Hy zal zijn gezin uit logeeren zenden en zelf een kosthuis zoeken. Het ontvluchten uit Rijkswerkinrichtingen. In de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen komt het deserteeren tegenwoordig veel voor, 12 a 14 gevallen per week zijn geen zeldzaamheid. Wel worden er velen reeds ontdekt, vóór zij in veiligheid zijn, maar ook gelukt het menigeen de grens te be reiken en daar werk te vinden by onze Duitsche naburen. De reden dezer menigvuldige ontvluch tingen moet gezocht worden m den langen straftijd, welken door de rechtbanken wordt opgelegd, want verreweg de meesten worden voor 3 jaar, het maximum, opgezonden. Naar aanleiding van de dwaze cha rivari, Vrijdagavond in den Haag opgevoerd, waar onder de auspiciën van eenige gere formeerde dominé’s, een miskend genie die professor verdiende te zijn en andere des kundige vermaardheden, een ongenoemde, die tot het einde zyn incognito bewaarde, over geneeskunde en kwakzalverij „tot troost der zieken* een voordracht hield als inlei ding tot de dwaasste exclamaties van heele en halve krankzinnigen, zegt de schrijver van de „Dingen van den Dag* in het Va derland De zieken die Vrijdagavond naar Dili- gentia mochten zyn opgegaan om „troost* te vinden, zyn de slachtoffers geworden eener bedroevende mystificatie. Men genoot net droevig schouwspel van een comité, dat niet den spreker had uitge- noodigd, maar dezen voor het eerst van aangezicht tot aangezicht ontmoette. De spreker, die de comitéleden aldus bloot stelde aan een onherstelbare blamage, bleek een kwakzalver, die niet eens zijn naam durfde noemen. En voor het overige kreeg men de min of meer geëxalteerde „getuigenissen* van adepten van het anti-medische heilsleger der kwakzalverij. Als zoo de „officieele wetenschap* durfde optreden, zou men van.... kwakzalverij sprekenArnh. Crt. De heer F. U. Schmidt doet in „het Volk* het denkbeeld aan de hand, „dat getracht worde de haringspeetsters zelve tegen het reactionaire ontwerp van dr. Kuy- per in de weer te brengen, en hy is over tuigd dat ook andere arbeidsters en arbei ders zich daarbij wel zullen aansluiten. Dok beveelt hij 't aan als uitstekend propagan damiddel voor de sociaal-democratie. Wordt dit plan uitgevoerd, dan wordt een illuster voorbeeld gevolgd. Niemand minder toch dan de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, was ’t, die in 1878 met het volkspetione- ment tegen de wet-Kappeyne soortgelijk propagandamiddel voor de anti-revolutionaire party in toepassing bracht, en het ambt, thans door hem bekleed, toont aan met welke uitwerking. Arnh. Ct, Onweer. In het oostelijk deel van de provincie Groningen woedde Zaterdagmid dag een kort, doch hevig onweer. Te Spits bergen, gemeente Noordbroek, sloeg de blik sem in de boerdory van J. Bleeker, zonder brand te veroorzaken. Een koe en een var ken werden doodelijk getroffen. adres van H. te worden tot gemeente-architect, met advies van B. en W. Op voorstel van B. en W. wordt de heer H. Vrijburg herbenoemd met algemeene stemmen. Op eene vraag van den heer G. Dijkstra antwoordt de Burgemeester, dat de instructie van den gem.-architect zal worden ge handhaafd. 3. Behandeling van het adres van Voog den van het St. Anthony-Gasthuis, inzake uitbreiding van de stad, met advies van B. en W. Het adres van h.h. Gasthuisvoogden is bij B. en W. in goede aarde gevallen. Er komen volgens het plan, flinke straten, goede waterafvoer, en de stad zal bepaald by de verwezenlijking van een en ander, in aanzien winnen. Daarom stellen B. en W. voor het plan goed te keuren. De heer v. d. Meer. M. de V. Het heeft me aan gelegenheid en tijd ontbroken, de stukken omtrent dit wezenlijk prachtige plan goed te kunnen nagaan. Ik stel daarom voor, de beslissing te verdagen tot de vol gende vergadering. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer G. Dijkstra. Aangenomen met algemeene stemmen. 4. Behandeling van het adres van P. Rosier, om grond te bekomen voor bouw terrein, met advies van Burg, en Weths. Adressant verzoekt om 160 vierk. Meter grond aan het Nannenhof, voor bouwter rein. Aangezien B. en W. den gemeente- architect reeds een tjjd geleden hebben op gedragen een bouwplan voor het Nannenhof te maken, stellen zij voor afwijzend op het adres te beschikken. Aangenomen met algemeene stemmen. 5. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor installatie van muntgas meters. Op de begrooting is f3500 uitgetrokken, waarbij f 1100 voor muntgastoestellen. De gascommissie verzoekt deze som met f 1000 te verhoogen wegens de vele aanvragen om m ontgas. B. en W. stellen voor, het crediet met f 2000 te verhoogen, ook met het oog op de f 780, benoodigd voor privaten en Tvaschinrichting aan de gasfabriek. Aangenomen met algemeene stemmen. Nu de punten van behandeling zijn afge loopen, vraagt de Voorzitter of een der leden ook nog het woord verlangt. De heer Cuperus stelde de vraag wanneer behandeld zal worden het adres van den heer Hummelinck te Vlaardingen. om ver laging van den gasprys. Den 24 Januari was al spelende in de om de boerderij loo- pende gracht geraakt en werd oogenschijn- lijk levenloos opgehaald. Door het toepassen van practische middelen, zoowel door par ticulieren als door den dokter, slaagde men er echter in de levensgeesten weder op te wekken. Zuidwesthoek, 7 April. De vorige week hebben we hier bezoek gehad van eenige Hollandsche veekooplieden. Tegen hooge prijzen hebben ze betrekkelijk een groot aantal koeien gekocht; van sommige boeren niet minder dan 10 en meer stuks. Vooral goed melkvee is zeer gewild. Wegens gebrek aan hooi ziet men hier op sommige plaatsen reeds jongvee in de weide. Tjerkgaast, 7 April. De omnibus, die dageiyks van de halte „huis ter Heide* naar Balk rijdt, is hedenmorgen bij ons dorp te water geraakt, doordat een der paarden plotseling eene benauwdheid kreeg en daardoor neerviel. De passagiers hadden den tijd het rijtuig ongedeerd te verlaten, doch de voerman kwam in de sloot terecht. Nadat voerman, paard en wagen op het droge waren gebracht, kon de reis, na oponthoud van ruim een uur, worden voortgezet. Sneek, 7 April, bond van f zal alhier in ’t laatst van de maand Juli worden gehouden. De dag wanneer en ’t terrein waar, moet nog nader met ’t bestuur van den bond en eene commissie uit ’t be stuur van de vereeniging voor Vreemdelin genverkeer alhier worden besproken. Hoogstwaarschijnlijk zal een dag in de week, misschien een Woensdag, de onder scheidene corpsen in ons midden zien. Lemmer, 7 April. De kapitein Koff- man met de tramboot „Bolsward* heden middag alhier binnenkomende, rapporteerde, dat hy op zijn reis van Amsterdam naar hier, over de geheele Zuiderzee een massa hout heeft zien drijven, waar tusschen stuk ken van een wrak van een schip. Hoogst waarschijnlijk is dus een schip met hout vergaan. Visschers waren bezig dit hout op te pikken. Het tjalkschip „Hendrika*, schipper Jac. Venema vao Wudervank, Donderdag van hier vertrokken met een lading aard appelmeel, bestemd voor Gouda, is Vrydag in de nabijheid van Urk door stormweer overvallen en lek geslagen. Daar de op varenden ook het roer niet meer meester konden blyven, waren ze genoodzaakt het schip voor den wind af te laten dry ven, tot het in oe nabyheid van den Mirdumerhoek zonk. De opvarenden, schipper, knecht, loods en twee kleine kinderen, konden zich lukkig nog in een bootje redden en werden later door een jol opgepikt en te Tacozyl aan wal gebracht. Het schip, dat evenals de lading was verzekerd, is geheel uit elkaar geslagen. Eenige tuigage, ankers kettingen en zakken meel konden ecnter nog door onze visschers gered worden, en zyn hier behouden aangebracht. Leeuwarden, 8 April. Binds Donder dagavond wordt hier een dienstmeisje ver mist. Zij is tusschen acht en haltnegen uitgegaan, na de huisgenooten goeden avond te hebben gewenscht en heeft alles achter gelaten. Ze was gekleed in zwarte japon en bruinen langen mantel en had een grys castoren hoed op. De politie heeft reeds allerwege een onderzoek ingesteld, tot heden echter zonder resultaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Aangevoerd werden hier Dins dag ongeveer 3UU0 kievitseieren, prijs 18 ct. 5 April. Naar wij vernemen is aan onzen stadgenoot, den heer T. Kloosterman, het bouwen van de R.K. kerk, pastorie en klooster te Witmarsum, gegund. Kimswerd, 7 April. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres te Hengeloo (O.), komen oa. voor Mej. Hal- bersma te Wieuwerd en Mej. B. Vos, alhier. Een vechtlustig persoon te Twyzeler- I - i-nia mi Bolswardsclie Courant K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1