NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EK WGKSEIUOEEX De Ongevallenwet. 1903. 41ste Jaargang. No. 39. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 15 MEI. g BINNENLAND. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. INGEZONDEN. l Op mijn vraag of de geheele familie daar logeeren moest, kreeg ik ten antwoordhier achter is ook nog slaapruimte, ga je gang man, zie maar eens. Een strook ter breedte van P/i Meter, gelegen achter de kamers en ongeveer 5 Meter lang, was in tweeën verdeeld en ingericht voor slaaphok, licht was geen sprake van, geheel alleen zocht een klimoprank door den buitenmuur heen gegroeid, zijn ontwikkeling te bevorderen. De eenige afscheiding tusschen de kinder- slaapplaatsen van 2 gezinnen was het privaat voor zestien bewoners. Wat zegt wel van zoo’n concentratie kamp in Bolsward? Ik had zoo gaarne tegen Jochem gezegd: door de pers spreekt ge zooveel en Uw op merkingen zijn vaak zoo juist, kan de kracht van üw geestige taal niet doordringen tot het hart van de Commissie, welke van Staatswege belast is, om dergeljjke onbe woonbare krotten streng te controleeren. Menigeen zou er door gebaat zijn. U dankende voor de plaatsing. Uw dnr„ R. Mijnheer de Redacteur! Mag onderstaand in Uw blad geplaatst worden? Toen ik Maandag 12 Mei, ’s mor gens vroeg de stad eens doorliep, dacht ik Jochem te ontmoeten, om met hem eens rond te zien naar de verschillende woningen, die betrokken moesten worden. Ik vond hem niet en het was voor Neef misschien te koud. Ik ging dus alleen. Onder mijn wandeling kreeg ik een klein begrip van concentratie-kampen, waar een aantal menschen in een kleine ruimte opge pakt, alles moeten ontberen. Al wandelende kwam ik in de Lombardsteeg, waar een drukke passage is, alles was in rep en roer. De nieuwe huurder van dat hok was zoo beleefd mij met den duimstok eens op te geven, de woonplaats voor 10 menschen, man, vrouw en acht kinderen, lengte 2,90, breedte 2,75, huurprijs 145, tezamen 2 hokken 190. Daar het voor velen moeilijk en te tijd- roovend is een wet van 116 artikelen en de daarby behoorende aanteekeningen na te gaan, en wij vermoeden dat velen onzer lezers nogmaals gaarne eenigszins ingelicht zullen worden omtrent „de ongevallenwet 1901“ ontleenen wij aan vertrouwbare bron het hieronder volgende kort begrip, waarin de voornaamste bepalingen dier wet zijn saamgevat Het is onder den titel van „de Ongeval lenwet 1901“, dat volgens haar artikel 115 kan worden aangehaald de wet van den 2e Januari 1901, houdende wettelijke verzeke ring van werklieden tegen geldelijke ge volgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Op een nader te bepalen tijdstip zal deze wet in werking treden met uitzondering yan art. 1. Het maakt op den oningewijde een vreem den indruk, dat art. 1, niet gelijktijdig met de andere artikelen in werking treedt. In art. 1 echter staat: „De werklieden zijn... verzekerd../, en dat is eerst dan mogelijk, wanneer aan de overige artikelen uitvoering is gegeven, m. a. w. alles in gereedheid is gebracht, wat voor verzekering volgens „de Ongevallenwet 1901“ noodig is. In zijn geheel luidt art. 1„De werklie den in de na te noemen bedrijven zijn vol gens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, bun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen'. Op een daarna vast te stellen tijd treedt ook dat artikel in werking en van dien tijd af heeft elke werkman in een der door de wet aangegeven bedrijven (verzekeringsplich- tige bedrijven) recht op schadeloosstelling wanneer bij door een ongeval in verband met de uitoefening van het bedrijf geheel of gedeeltelijk ongeschikt tot werken mocht worden. Overlijdt een werkman tengevolge van zulk een ongeval, dan hebben zijne nagelaten betrekkingen recht op schadeloos stelling. De schadeloosstelling bestaat, naar gelang van omstandigheden, in vergoeding voor kosten van genees- en heelkundige be handeling, vergoeding voor begrafeniskosten en uitkeering van tijdelijke of levenslange renten. De renten bedragen ten hoogste 70% van het dagloonis het dagloon van den getrof fen werkman meer dan f 4, zoo komt het meerdere bij de berekening der renten niet in aanmerking. Ter uitvoering van het bepaalde in art. 1 is te Amsterdam gevestigd de „Rijksver- zekeringsbank', een Rjjksinsteliing door wier bestuur alle schadeloosstellingen wor den vastgesteld en toegekend; de Staat is zonder eenig voorbehoud voor de schade loosstellingen aansprakelijk. Tot dekking barer administratiekosten en der uit te keeren schadeloosstellingen, heft de Rijksverzekeringsbank van de werkgevers in de verzekeringsplichtige bedrijven een premie volgens een nader vast te stellen tarief, aangevende de premie per één gul den van het loon, dat de werkgever aan den werkman betaalt. Naar gelang van het gevaar, dat zij voor de verzekering op leveren, worden de bedrijven ingedeeld in gevaarklassen, die elk een aantal gevaren percenten bevatten; voor elk dier percenten zal de premie in het tarief voorkomen. Eerst wanneer art. 1 in werking treedt begint voor de werkgevers de verplichting tot premiebetaling en tevens zijn van dat tijdstip af de werklieden verzekerd. Het is dus mogelijk, dat de Rijksverzekeringsbank reeds schadeloosstelling moet toekennen al vorens nog premie te hebben geïnd en boven dien zijn er van de oprichting af kosten gemaakt. Opdat de Bank het een en ander zou kunnen dekken, verleent de Staat haar een voorschot, dat binnen vijf jaar terug betaald moet zijn. Werkgevers, die hun werklieden, en werk lieden, die zich zelf op een nader te bepalen tijdstip, reeds bij een maatschappij verzekerd hadden tegen geldelijke gevolgen van onge vallen in verband met de uitoefening van het bedrijf, kunnen, de verplichting tot pre miebetaling voor die verzekering overdragen aan de Rijksverzekeringsbank. Omvat de verzekering meer risico dan dat van ongevallen in verband met het be drijf, b.v. het risico van ongevallen in ’t algemeen, of zijn de bedongen uitkeeringen grooter dan de schadeloosstellingen bij de wet verzekerd, dan kan de verplichting tot premiebetaling slechts voor een deel worden overgedragen. Krachtens zulk een overdracht (die de yerzekeringmaatachappycn moeien aannemen het Schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland. De opbrengst was f 42,30. Zevenwolden, 12 Mei. Het Staphor ster boertje, dat op „medisch gebied' meer en meer naam begint te maken, komt ook hier in trek. Vele lyders, die bij de dokters geen of niet spoedig genoeg hulp vinden, trekken naar Steenwjjk of Staphorst om „het boertje' te raadplegen en bij deze ge nezing te zoeken. Vóór dag en dauw be geeft men zich op weg om toch maar vroeg ter bestemder plaatse te zijn, daar men anders gevaar beloopt of in bet geheel niet of slechts iaat op den dag geholpen te kunnen worden. Het grenst aan het onge looflijke, welke „sterke stukken' vele patiënten weten mede te deelen en hoevele genezingen worden verkregen met een poe der, dat naar deskundigen soms beweren, bijna altijd uit dezelfde ingrediënten bestaat. Het feit bewijst ten volle, dat het geheim zinnige bovennatuurlijke nog altijd aantrekt en dat het vertrouwen in de medici niet ongeschokt is. Zuidwesthoek, 12 Mei. Uitgelokt door de vaak zeer goede verdiensten gaan zich hier in de jongste jaren niet alleen meer de eigenlijke visschers zich met de ansjovis vangst bezig houden, maar ook vele parti culieren leggen er zich op toe, hetzij, dat ze persoonlijk gaan vangen, hetzij, dat ze het laten doen. Het getal vangers moet dan ook zoo aanzienlijk zijn, dat het moei lijk, ja zoo goed ais onmogelijk is, de netten op de Zuiderzee „mis' te zeilen. Fr. Zuidwesthoek, 12 Mei. „Haastige spoed is zeiaen goed' onze ansjovis- visschers hebben ’t ook ondervonden. De rijke vangsten van de vorige week bleven uit en de totale aan voer aan de zouteryen was naar verhouding belangrijk lager dan de vorige week. De gemiddelde weekvangst beliep ongeveer 16000 stuks: vangsten be neden lOUOO stuks, onderscheidene tusschen 20 en 30 duizend, enkele van 60000 en meer. De visehhandelaren verhoogden den prijs van f 3,50 tot f 4,en f 4,25 per 1000 stuks met by betaling voor de levering van de vorige week. De scheepvaartschade aan de netten was belangrijk. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gevolgen van den drank. Zaterdag avond was te Amsterdam, Bernardus Dik hout, oud 28 jaar, sigarenmaker van beroep, uitgegaan en verzeild geraakt in de buurt van den Zeedijk. In een café in de Nieuwe- brugsteeg maakte hy kennis met zekeren J. G. van Doom, glazen wasscher, en eenige vrouweljjke personen. Eerst had men pret, later kreeg men twist en ontstond een vechtpartij. Dikhout kreeg een stomp tegen het voorhoofd boven aan den rechterslaap en moest voor eene bloedende wonde hulp in het Gasthuis zoeken. De daar dienst doende doctor legde een verband en zond toen den verwonde huiswaarts. Op zijne woning in perceel 26, Eerste Boomdwarsstraat gekomen, begaf hy zich ter ruste, maar werd spoedig ernstig onge steld, zoo zelfs dat de familieleden de hulp inriepen van dr. H. A. J. Giesbers, die den toestand van den verwonde noogst ernstig verklaarde en hoorende wat er was geschied, kennisgeving aan de politie noodzakelyk verklaarde. Korten tijd daarna overleed Dikhout. Door den heer F. G. C. J. Fundter de Beauchèae, commissaris van politie in de 6e seciie, werd een onderzoek ingesteld en de glazenwasscher met zijn meisje gearres teerd. Deze heeft bekend dat hy in dron kenschap twist had gekregen met Dikhout en hem een slag heeft toegebracht tegen het voorhoofd. Vermoedelijk heeft de vrouw die den glazen wasscher vergezelde, hem een deurknop, die door haar werd gebruikt als zy in hare woning wil gaan, in de hand gestopt ter verdediging en is daarmede de slag toegebracht; het yzeren voorwerp schijnt doorgedrongen in de hersenen van Dikhout. Het lyk is door de politie overgebracht naar het schouwlokaal aan de Wetering schans. Volgens opgaaf van het stakingscomité te Groningen zyn daar thans 430 stakende timmerlieden, van wie 62 naar elders zyn vertrokken. Zaterdag hebben eenige metselaars en opperlieden gedaan werk gekregen. Er is reeds een afzonderlijk comité voor uitge stotenen gevormd. Naar wy vernemen, worden er pogingen aangewend om de kamer van arbeid voor de bouwbedrijven bemiddelend te doen op treden. Pr. Gr. Crt. Ook de melkinrichting}uffrouwen gaan zich „organiseeren'. Het Volk bericht, dat te Rotterdam een vereeniging dier juffrouwen is opgericht. Loonsverhooging zal het eerste streven der vereeniging zyn. treedt de Rijksverzekeringsbank geheel of gedeeltelijk in de rechten van den verzekerde. Bij het in werking treden der wet blijft onder zekere voorwaarden de gelegenheid bestaan tot verzekering bij maatschappijen, waardoor voor hen, die van deze gelegenheid gebruik maken, de verplichting tot premie betaling aan de Rijksverzekeringsbank ver valt. Een werkgever kan namelijk, op zyn ver zoek, vergunning krijgen om, hetzij het risico over te dragen aan een maatschappij of een vereeniging, hetzij zelf het risico te loopen. De Rijksverzekeringsbank heit dan echter van de Maatschappij of van den werkgever toch een aandeel in haar admi nistratiekosten en in de aflossing van het door den Staat gegeven voorschot en aan gezien het de Bank is, die alle schadeloos stellingen toekent, ook die, waarvoor zij geen premie heeft genoten, zijn er bepalin gen gemaakt om haar het verhaal te verze keren op de maatschappij, de vereeniging of den werkgever, die het risico heeft geloopen. Zoo moet de maatschappij of de vereeniging, die het risico zal overnemen, aan de Rijks verzekeringsbank een pand geven (bestaande in geld of in door de wet genoemde fondsen) en de werkgever, die zelf het risico wil loopen, moet eveneens zulk een pand geven of ten behoeve der Bank hypotheek stellen. Voorts moeten beiden op de door de Bank te bepalen dagen aan deze uitkeeren de door haar uitbetaalde schadeloosstellingen voor ongevallen, waarvan zy het risico liepen. Een niet onbelangryk verschil ontstaat er tusschen de verplichtingen van de Maat- schappy en die van den werkgever zoodra een lytrente anders dan voorloopig is vast gesteld. (Voorloopige vaststelling eener rente heeft b.v. plaats wanneer er een ongeval is voorgekomen in een onderneming, waar omtrent nog niet onherroepelijk is beslist, dat zij verzekeringplichtig is.) De werkgever moet dan bij de Ryksver- zekeringsbank de contante waarde dier rente storten en is dan van alle verdere verant woordelijkheid ontheven, zoodat hij b.v. niet kan worden aangesproken tot terugbetaling der rente, door de Rijksverzekeringsbank wellicht uit te keeren aan de nagelaten betrekkingen van den werkman, die na vaststelling zijner rente nog ten gevolge van het ongeval mocht overlijden. De maat schappij moet echter een pand geven, gelijk aan de contante waarde der rente, en blyft steeds aansprakelijk voor terugbetaling van alle uitkeeringen, die de Rijksverzekerings bank nog mocht doen na vaststelling der rente. Dit verschil heeft zijn grond in het feit dat men tusschen de Ryks verzekeringsbank en de maatschappijen geregelde betrekkingen verwacht, waardoor langdurige verbintenissen geen bezwaar opleveren, terwijl het daaren tegen, ter voorkoming van moeilijkheden, aanbeveling verdient met den werkgever zoodra mogelyk al te rekenen. Van het bedrag der administratiekosten, door de Rijksverzekeringsbank te heffen, en van haar tarieven vooral zal het al af hangen, of maatschappijen en vereenigingen met vrucht als verzekeraar kunnen optreden voor werkgevers zal in veel gevallen mis schien het storten van een waarschijnlijk niet onbelangryk bedrag als pand, een be zwaar zyn om zelf het risico te loopen. Ten slotte vermelden wy nog, dat tegen bepaalde beslissingen van de Directie der Rijksverzekeringsbank beroep open zal staan bij raden van beroep, en in hoogste ressort by een college voor het Kijk. In de raden van beroep zullen werkgevers en werklieden zitting hebben; voor het overige wordt alles, wat de samenstelling der genoemde colleges betreft, bij nadere wet geregeld. Leeuwarden, 10 Mei. Gisteren in het waaggebouw een kleine proefneming. Een der groote weegschalen in werking. Op het eene bord een ons en op het andere een klein pakje papier. Het ons ging naar be neden. De boterhandelaars werden er bij geroepen, opdat ze met eigen oogen zouden zien, dat het papier nog geen ons woog. En nu het volgende tot opheldering. De fabrieksboter wordt voor ze in het vat gaat in een vel doorschijnend papier ge wikkeld, waarmee de boter in de waag ook op de weegschaal komt. Nu had een der kooplieden gezegd: „ik koop geen papieren wil u daarvoor twee ons korten.' Maar de verkooper antwoordde: „neen, dat laat ik me niet doen.' Daarom de proef op de som genomen en een vel papier (voor 1/3 vat) droog en schoon op de schaal gelegd. Het woog ongeveer ’n half ons. ’t Was niet de eerste maal, dat men zich verzette tegen ’t meebetalen van ’t papier en er kwamen klachten, dat het volle gewicht aan boter niet werd geleverd. Vele kleintjes maken ook hier een groote en op twintig vaten geeft het een verschil van twintig halve onsjes of een kilogram. Daarvoor is de boter te duur. Dit papier voor de verpakking moet ook niet steeds van dezelfde soort zyn en heeft derhalve wel eens verschillend gewicht. 12 Mei. Gerhard Hubers Grachten, politieagent te Meppel, thans in hechtenis, heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij, met gedeeltelijke bevestiging van het vonnis der rechtbank te Assen, wegens doodslag en het wegnemen van een lijk met het oogmerk om het overly den en de ge boorte te verhelen, is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Ook de Proc. Generaal bij het Hof heeft cassatie aangeteekend. Heerenveen, 12 Mei. Naar we ver nemen zal hier dezen zomer eene tentoon stelling van in ’t wild groeiende bloemen en planten worden gehouden. Lemmer, 13 Mei. De 60-jarige arbeider M. Dijkman, werkzaam bjj de Ned. Tramw.- Maatschappij alhier, hedenmorgen te kwart voor zeven van hier naar Follega vertrok ken om aldaar te werken, geraakte aldaar met beide beenen onder de tram. Het eene been schynt met een schamper vrij geko men te zyn, het andere is boven den enkel gebroken, met twee vleeschwonden. Uit een ter plaatse ingesteld onderzoek blijkt, dat het ongeluk van Dykman aan eigen onvoorzichtigheid is te wyten. Hy sprong uit een in beweging zynde tram, niettegenstaande de machinist op het sein van den conducteur reeds remde. Dienten gevolge geraakte D. met beide beenen onder een bagagewagen het rechterbeen is ernstig verwond. 12 Mei. De werkstaking alhier van de ansjovis-kopsters is afgeloopen en heeft tot resultaat gehad, dat een der zouters den eisch der vrouwen, om minstens 7‘/a cent voor het mandje te ontvangen, heeft ingewilligd. Hoewel de andere zouters bij de door hen gestelde loonsverlaging van 5 cent per mandje bleven, hebben de vrou wen heden echter by alle zouters het werk hervat. Makkum, 10 Mei. Te dezer plaatse hebben eenige dames en heeren den inge zetenen een uitvoering aangeboden en op dien avond gecollecteerd ten behoeve van Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1