NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD EN WONSERAOEEI. Onder de pantoffel. 1902. 41ste Jaargang. No. 42. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 25 MEI. ft BINNENLAND. X X ■M VOOR toen hij terug kwam, haar man I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. „Zeg Frans, geloot je, dat ik hem be vallen ben?” vroeg de jonge vrouw, toen papa zich ter ruste had begeven. Zy had werkelijk haar best gedaan. Zy had den ouden heer bloemen in het knoops gat gestoken en hem kinderlijk gekust. In één woord, zij had alles gedaan om hem voor zich in te nemen. „Zeker zyt gij hem bevallen, liefste.” Plotseling viel het Frans in, dat zijn vader geen lectuur had, hy bracht hem het avondblad. Zijn vader had hem nog een en ander te zeggen en sprak fluisterend, als had hij geheimen te vertellen, die nie mand mocht hooren. Toen Frans heen wilde gaan, drukte hij hem de hand, zag zijn zoon beteekenisvol aan, doch zeide niets. „Wat is er?” vroeg de zoon. „Zij is zeer lief,' zei zijn vader „buiten gewoon liefmaar...*1 „Wat maar?“ De vader zuchtte en wendde het hoofd om. «Mijn arme jongen* zei hij. dingster tegenover reeds gevestigde Ijjnen, zij het ook onder in velerlei opzichten gunstige voorwaarden optreedt, inzonderheid het verkeer van goederen en vee, tijd behoeft om tot volle ontwikkeling te komen. Den 19 Nov. 1901 werd het verbindings- spoor tusschen bet station en de haven te Harlingen in gebruik genomen, waardoor het goederenvervoer op de lijn Harlingen Sneek zeer wordt gebaat, hetgeen weldra zal blijken door uitbreiding van dat vervoer. De werkzaamheden voor den aanleg van de lijn Franeker—Arum zijn zoo ver ge vorderd, dat zij in het a.s. najaar voor het verkeer zal kunnen opengesteld worden. Door de opening van deze lijn komen alle aan hel net gelegen plaatsen in onmiddel lijke verbinding met de hoofdstad der provincie. De hoop wordt uitgesproken, dat de fioan- cieele toestand der maatschapppy zich allengs zal verbeteren. Vooral het vee ver voer is zeer toegenomen. Er zijn thans 204 personen bij de Mij. in dienst. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 22 Mei. Een steur in onze Geeuw, M. de R.l geen Kamper hoor, neen een echte en een groote ook! ’t Kolossaal beestje, dat de lengte van een flinke roeiboot moet hebben, houdt zich op in ’t wijdst van genoemd vaarwater en is vrijzeker te Lemmer de zeesluis binnen gekomen. Natuurlijk heeft men er al druk jacht op gemaakt, ja al getracht hem onder schot te krijgen; maar tot heden zonder resultaat. Harlingen, 20 Mei. Naar luid der be richten van de ansjovis-vangst op de Zuider zee zijn meest alle visschers in de nabijheid van Enkhuizen bezig hun bedrijf uit te oefenen, waar de meeste kans bestaat een goede vangst te besommen. Dat het evenwel alles geen verdienst is, kan men nagaan als men weet, welke onkosten er dagelijks ge maakt moeten worden en aan welke averjj de visschers met het onstuimige weer bloot staan. Zoo berekende een oer visschers, die op een der dagen van de vorige week dertig duizend stuks had gevangen, dat als alles er af gerekend was, de averij er bjj, de verdiensten ternauwernood de uitgaven konden dekken. Tegen den notarisklerk S. K. te Augustinusga, beschuldigd op 20 April 1.1., het tienjarig dochtertje van den heer R. te Heerenveen in het Oranjewoud te hebben aangerand, werd Woensdag voorde Recht bank te Heerenveen een jaar gevangenis straf geëischt. Stationswerk. Om te voorkomen dat meisjes misleid worden en in verkeerde handen vallen, treft men in sommige groote steden van het buitenland op de stations bij aankomst der treinen dames aan, die de meisjes afwaohten en al wie dat begeeren, gaarne met goeden raad en voorlichting dienen. Zulk een stationswerk is nu ook te Am sterdam begonnen. Voortaan zullen vrou wen en meisjes op het Centraal Station te Amsterdam altijd een of meer dames aan treffen, kenbaar aan eene broche met de woorden„Bescherming van jonge meisjes," die op een licht blauwen band op den arm of op een roset van dezelfde kleur op de borst wordt gedragen. Deze dames, aan wie ieder meisje gerust haar vertrouwen kan schenken, zijn gaarne bereid kosteloos gewenschte inlichtingen te ver schaffen, die ieder meisje bevorderlijk kun nen zyn om gerust en veilig te Amsterdam te verkeeren. Zjj zjjn daartoe o.a. voorzien van kaarten, vermeldende het adres van het Tehuis „Koningin Wilhelmina,* het Vrouwen-Logement Tehuis en andere nut tige wenken. De Zondagswet. Het schjjnt dat er ten opzichte van de toepassing der Zondags wet een nieuwe wind waait, en bijv, de matinees op Zondag niet meer zullen wor den toegelaten, ook al wil men het gezel schap onder den meer en meer gebruikelijken vorm der laatste jaren als sociëteit en de bezoekers als geïnviteerden doen doorgaan. De directie van het Paleis voor Volksvlijt althans, waar 2en Pinksterdag een opera voorstelling en Zondag en Maandag een zanguitvoering werd gegeven, is daarvoor bekeurd. De kantonrechter zal nu wel de richting aangeven, die voortaan door de justitie bij de toepassing der Zondagswet moet worden ingeslagen. Amst. Crt. Jammerlik gestikt. Te Alfen bij Til burg is gister het 5-jarig zoontje van Joh. Groote, dat zonder toezicht was gelaten, in een modderput geraakt en gestikt. Lemmer, 22 Mei. In het geheel is alhier deze week 2 millioen stuks ansjovis aangevoerd. De vangst, die Maandag ruim was, bleek echter de laatste nachten zeer schraal te zijn. Ook hedenmorgen was hier de gemiddelde vangst slechts 3000 stuks. De laatste marktprijs was f 4,de 1000. Telegrafische berichten, hier heden ontvangen uit Hindeloopen luiden: vangst gemiddeld slechts 3000; uit Medemblikvangst gemid deld 6000 en uit Urk: vangst zuinig, ge middeld 3000 stuks. Ook werd hier deze week ’n 4 tal geep aangevoerd, waarvoor f 5 per tal werd besomd. Balk, 22 Mei. Nadat de grafkelder der familie Van Swinderen sedert Maandag had open gestaan voor het publiek, is hij heden middag weder afgesloten. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den overleden weldoener voor het laatst te huldigen. Fr. Zuidwesthoek, 22 Mei. De ver scheping van lammeren naar de Holland- sche markten is in vollen gang. De opkoopers klagen over slechte zaken, een gevolg van het schrale weder. Aanvankelijk golden de beestjes best, van f 5 tot 8 9 gld. per stuk; thans zyn de prjjzen gedaald en vin den alleen de beste soorten goeden aftrek. Wegens gras-schaarschte hebben vele landbouwers, die anders de lammeren over hielden tot het najaar, tot dadelijken ver koop moeten besluiten. Knijpe, 22 Mei. Hedenmorgen reed de heer L., inspecteur eener levensverzekering maatschappij te Groningen, met paard en rijtuig door ons dorp, toen de tram passeerde, ’t paard schichtig werd en met rjjtuig en bestuurder te water reed, ’t Rijtuig werd gehavend, de heer L. kreeg een nat pak, dat hij te Heerenveen voor een droog ver wisselde, het paard kwam er goed af. Heerenveen, 21 Mei. De halltwee tram van bier had hedenmiddag een ernstige ontsporing op ’n kwartier afstand vóór Gor- redijk. De machine en twee bagagewagens raakten dwars op den weg en werden vrij wat gehavend. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats, maar ’t tramverkeer onder vond nog al vertraging. Eene familie, die uit was geweest en hedenmiddag terugkeerde, had een reiszak even in de gang laten staan. Toen deze kort daarop werd uitgepakt, vermiste men verschillende gouden en zilveren voorwerpen. De politie werd er mee in kennis gesteld en men had half vermoeden op een har monicaspeler, die aan de deur was geweest, toen men ontdekte, dat men het vermiste ergens anders geborgen had. De Nederl. Tramw.-Mij. heeft in 1901 aan winst behaald f 70,408,06. De directie heeft op de algemeene vergade ring van aandeelhouders voorgesteld, om geen dividend uit te keeren, doch de winst ten bate van de Mij. te gebruiken, ten einde daarmede het hoofd te kunnen bieden aan de eischen tot herstel en vernieuwing, die in de eerstvolgende jaren weg en werken, gebouwen en rollend materieel, na een ge bruik van ongeveer 20 jaren, ongetwijfeld zullen stellen. Al zijn de ontvangsten op de ljjn Joure Lemmer aanvankelijk nog niet zoo aanzien lijk als velen zich wellicht hebben voorge spiegeld, zoo zegt de directie er mag niet worden over het hoofd gezien, dat het I verkeer over eene nieuwe lijn, die als mede- „Bent dwaas papa... „Je moest het roer in handen hebben, mijn jongen, ik weet wel, zooals mama kunnen niet alle vrouwen zijn, maar toch, baas in huis moest je toch wezen.' „Kom, onzin,' zei Frans, „ga liever naar bed, papa.' Frans ging heen en zei Agnes: „Nu, wat zegt hij van mij „Och niets bijzonders, hij vindt je aardig.' Toen na een oogenblik zei ze „Weetje watde menschen van mij denken?' „Neen.' „Dat ik onder de pantoffel zit.' Hij begon te lachen. „En weet je wat ze van mij zeggen.' „Neen.' „Iets nog veel erger.' „Wat dan „Dat ik onder de pantoffel zit.' En toen zij na wederkeerig vragen ge zellig naast elkaar zaten keek zij hem ver trouwelijk aan en zei „Wie denk je dat er gelijk heeft?' „Ik geloof, dat beiden gelijk hebben, papa en Dientje 1“ Twee bestellingen en twee bezoeken op een voormiddag dat kost tijd. Op het laatste bezoek had men haar gebak voor gezet en haar geplaagd, dat zij haar man geen vijf minuten durfde laten wachten zij was echter heengegaan. Het was werkelijk laat. Zij liep de trap pen op, wel niet bevreesd, maar toch haastig, om op tijd thuis te zijn en trok haastig de keukendeur open, die Dientje steeds aan liet staan. „Is mijnheer al thuis?” Neen, hij was er nog niet. Zij slaakte een zucht van verlichting, legde hoed en mantel af en snelde naar de eetzaal om te zien, of de tafel goed ge dekt was. Zjj was een half jaar getrouwd, doch kende reeds haar man en wist, dat ieder teeken van onordelijkheid hem een weinig uit zijn humeur bracht. Lieve hemel, geen azijn in de karaf! Zij ging naar de keuken om de karaf te vullen en nam in ’t voorbijgaan de deksels van de pannen om zich te overtuigen, dat alles in orde was. „Maar Dientje, de erwten zijn nog niet gekookt!' „Neen, ik zal het nog doen,” antwoord de Dientje met de grootste kalmte van de wereld. „Ik zal het nog doen!' De jonge vrouw geraakte buiten zich- zelvezij vroeg Dientje, of zij niet wist, dat mijnheer om halfvyf thuis kwam, en of ze zich soms verbeeldde, dat mijnheer op halfgare erwten gesteld was. Wat dacht ze wel, dat mijnheer daarvan zou zeggen? Dientje lachte even, terwijl ze het for nuis vol hout stopte. „Nu ja,” zei ze, „mijnheer is toeh niet zoo gevaarlijk, als het eens een paar minu ten langer duurt. „Als ik mevrouw was, zou ik niet zooveel om haal maken. De menschen zeggen echter, dat mevrouw onder de pantoffel zit.” „Wat zeg je daar Een oogenblik heerschte er stilte, toen zei de jonge vrouw iets, dat verpletterend werken moest, doch alle uitwerking miste zij begaf zich opgewonden naar haar kamer. Toen haar man thuis kwam, zat ze met gloeiende wangen en verwarde haren bij de schrijftafel met vijf halfgeschreven ver knoeide getuigschriften voor Dientje voor zich en was op het punt een zesde te beginnen. Zij had hem niet hooren komen, zoodat hij voor haar stond vóór zij het merkte. Agnes.” Zij stond op en vroeg, waarom hij zoo laat kwam. „Pst,” zei hij, „breng je haar in orde! Ik heb iemand meegebracht.” Aanstonds was ze voor den spiegel en had haar kapsel in orde gebracht. „Wie dan „Papa.” „Mijn hemel.” Eer haar man van jas had kunnen ver wisselen, had zy alle laden open- en toe gedaan, vier rozetten in het haar en drie halstooisels gepast. Zij had haar schoon vader maar een paar keeren vluchtig gezien en nu zou hij eenige dagen blijven. „Wil je probeeren, of je een verovering ip hem maken kunt,” vroeg haar man. Kleed je heel eenvoudig, wees hartelijk voor den ouden heer en je zal hem best bevallen.” Intussehen ging de schoonvader de wo ning door en keek eens rond. Hy was gekomen om te zien, hoe zijn zoon het maakte en het „mama” te ver tellen, die gaarne meegegaan was, doch bij de winterkou de reis niet aandurfde. En zoo ging hjj rond, lang en groot en dik, de handen op den rug en ’t hoofd om hoog, en bedacht zoo, wat dat alles wel gekost zou hebben. Dat buffet was prachtig, en dat zilver en porselein. Myn God, wat een weelde. Wie van beiden zou dat alles zoo gewild hebben? Zyn schoondochter had wel wat geld meegebracht, doch waar moest het heen, als alles op dezen voet werd ingericht? Nog was hy met zyn beschouwingen bezig, toen de kinderen binnentraden. Agnes viel hem dadelijk om den hals, zy had zoo lang op hem moeten wachten, dat ze byna begon te denken, dat papa zyn winterslaap hield. Er lag zooveel frischheid over haar kleine gestalte en een zoo onwederstaanbare be valligheid in haar bewegingen, en er blik ten zulke heldere oogen onder de zwarte wenkbrauwen uit, dat schoonpapa voor een oogenblik zyn bekommering vergat en men in opgewekte stemming aan tafel ging. Dank den laten terugkeer van mynheer en de komst van een gast, hadden de erw ten tijd gehad om gaar te worden en was het middagmaal uitstekend. Met de maal tijden echter, zooals „mama” die wist op te dienen, kon deze niet vergeleken worden, ’t Was hier juist andersom. Thuis legde mama de beste beetjes op het bord van vader, hier zag hy echter zyn zoon zoeken in de schotels en er de lekkerste brokjes uitnemen. „Dit moet jij nemen, Agnes! Nog een stukje hiervan!” En zy nam het aan, alsof het zoo hoorde. De schoonvader begreep de verhouding tusschen de jonggehuwden verkeerd en verstond ook zyn dochter niet, toen zy hem luid en openhartig vroeg: „Weet u wel, papa, dat Frans slecht opgevoed is?” „Neen” antwoordde papa. Hy was er zich van bewust, dat Frans in zyn jeugd geregeld tweemaal per week een pak slaag gekregen had. Hy gevoelde dus geen schuld. „Toch is dit zoo. Hy wil my dwingen brood by den maaltyd te eten, en een wel opgevoed man dwingt geen dame ergens toe.” Ja zy was een verwend en overmoedig dametje. Te gelyk was hy er van over tuigd, dat het er hier door haar toedoen zeer deftig uitzag. Agnes bleef zich zoo voorkomend en lief mogelyk voordoen. Hy moest haar geestig en verstandig vinden, en werkelijk boezemde ze hem belangstelling in door over handel en industrie, ja zelf over politiek te spreken. Intussehen verlangde schoonpapa er toeh naar zyn zoon eens alleen te spreken en by het dessert vroeg hjj, wat zy in den namiddag zouden doen. „Ja wat gy wilt, pa,” zei Frans. „Willen we uitgaan.” „Goed, zullen wy naar een concert gaan?” „Ja,” zei Agnes, „laten we naar het concert gaan!” Papa stond verwonderd, zyn vrouw zou niet op het idee gekomen zyn, zich in het gesprek van de heeren te mengen, als zij hun plannen bespraken. „Ja, maar,” zeide hjj na een poos, „we blijven nog al lang uit.” „Juist daarom, dacht je”, zei Agnes lachend, „dat je me kwyt zoudt raken. Neen hoor, daar komt niets van papaatje. Ik heb een beginsel om overal mee heen te gaan.” „Een gelukkig beginsel,” antwoordde hy, en keek zyn zoon aan. Deze zag het en lachte eens. „Deed ik dat niet,” ging Agnes voort, „dan zou Frans somtijds vergeten, dat ik er ben. En als ik niet overal kan zyn, waar myn man is, dan ben ik niet goed getrouwd.” Zy sprong op, ging achter den stoel van haar man staan en sloeg beide armen om zyn hals. „Ziet u papa,” zei ze, „ik wil mee en kan hem anders vasthouden.” Een oogenblik later had ze losgelaten en wierp de heeren handkusjes toe: „Bonjour, ik ga toilet maken.” De heeren lachten, papa eenigszins be drukt. Toen Dientje de thee had binnen gebracht, en zy elk meteen kopje voor zich zaten, dacht papa eens poolshoogte te nemen. „Hoor eens, Frans, ga je dikwijls uit?” „Neen, niet bijzonder veel,” antwoordde zyn zoon. „Hm, dat kan ik my voorstellen.” „Waarom Het antwoord liet zich wachten, in de deur stond Agnes, elegant, deftig en klaar om de heeren op hun uitstapje te verge zellen. Bolswardsche Courant F* O] ftj ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1