NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSERAOEEt I 1902. 41ste Jaargang. No. 43. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 29 MBL t Uit de Raadszaal. 11 BINNENLAND, X VOO» r ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 4 5 CL Vergadering op DINSDAG 27 MEI 1902. I I *1 L, I I n u Sneek, 24 Mei. Heden Zaterdagmiddag werd onder een grooten toeloop van volk alhier de visch binnengebracht, die voor eenige dagen in de Oeeuw was opgemerkt, (zie vorig no.) Het was een Steur, lang 2.25 M. en dik p.m. 35 c.M. De stoomboot „Piet Hein" van IJlsthad het beest aan boord, maar keerde spoedig er mede naar IJlst terug. Van andere zijde schrijft men ons over deze „wonderbare vischvangst" Zaterdagmiddag hebben eenige arbeiders met behulp van ’t motorbootje „Piet Hein," dat juist kwam opdagen, in een opvaart van de Geeuw den steur gepakt. ’t Dier heeft eene lengte van 2,25 M. (van snuit tot begin van den staart) en een zwaarte van ruim 200 pond. ’t Is de gewone Steur, Acipenser Sturio, die in zeer enkele gevallen 6 tot 9 M. lang wordt en dikwijls de lengte van 2 tot 3 meter bereikt. ’t Vleesch moet lekker zijn en voedzaam en heeft wel eenige overeenkomst met kalfs- vleesch. Hij wordt versch, gedroogd, gezouten en gerookt gegeten. Reeds by de Romeinen ten tijde der Caesars was de steur zeer in aanzien, zoodat een steur in optocht met begeleiding van muziek door de straten van Rome gevoerd en met bloemen versierd op tafel gebracht werd. Gaas ter laud, 28 Mei. Nu onze zoo algemeen geachte en beminde burgemeester Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen is overleden, is natuurlijk de groote vraag „Wie zal zjjn opvolger wordend" Moeielgk zal het zijn iemand aan te wijzen, die zioh zoo populair zal weten te maken als de overledene was. Eene moeielijke taak heeft alzoo degene te vervuilen, die als burger vader zal worden benoemd. Naar we even wel uit betrouwbare bron vernemen worden van geachte zijde de noodige stappen gedaan om den jongsten zoon van den overledene, Jhr. F. van Swinderen, te doen benoemen. Naar verluidt moet de oudste zoon voor de eer hebben bedankt. ’t Schjjnt zoo’n manier te zijn tegen woordig, om roekeloos om te gaan met bankpapier I Men weet er ook hier van te praten. Een koopman in deze gemeente wisselde een bankbiljet aan een ander ’s avonds thuis gekomen miste hg 't papiertje en nu beweert hg het niet ontvangen te hebben, terwijl de ander zegt van wel. De kwestie is in handen van een advocaat, maar het zal te bezien staan of deze haar kan uitmaken. Achlum, 26 Mei. Het is in deze streken tegenwoordig eene drukke beweging wegens het aanleggen der tramljjn ArumFraneker. Veel volk vindt er thans werk. Met den weg van Arum over Achlum naar Hitzum, is men thans bezig; 160 a 180 man zijn er aan werkzaam. Eenig voordeel geeft dit den bakkers en winkeliers, die het zoo nu en dan druk hebben met hunne nieuwe gasten. Ijverig is het werkvolk aan den arbeid. Hier ziet men een paar bezig met het af perken en afsnijden der zoden, daar een troepje die in kleine wagentjes op smalle rails de zoden vervoeren, elders zijn er druk in de weer met het graven van slooien, het dempen van in den weg voorkomende diepten, het aanvullen van laagten en het egahseeren van den weg. Keeten zijn opgetrokken en zand- en woonschepen hebben hier hun verblijf. Opzichters enz. over bruggen en lijn ziet men te voet of per fiets heen en weer trekken. Een massa zand voor het karwei is reeds aangebracht ter hoogte van het zoogenaamde „Duivelsrek" tusschen Achlum en Hitzum. Een paar oude woningen, die in den weg stonden, zijn afgebroken en een paar boomen gerooid. Aan de zuivelfabriek alhier worden in den laatsten tyd belangrijke verbeteringen aangebracht. Tot nog toe geleek de weg aan weerszijden der fabriek in den winter een ware modderpoel. Thans is men druk bezig voor 't vervolg een beteren toestand aan te brengen, door aan beide kanten een flink harden rijweg aan te leggen. Die aan de zuidzijde is reeds in gebruik genomen. In de behoefte aan een ruim pekellokaal voor de bereiding van kaas is ook voorzien. In de vorige week is men begonnen met het boren van een nieuwe Nortonput, een noodzakelyk werk, wgl de tegenwoordige putten een onvoldoende hoeveelheid water leveren. Fr. Zuidwesthoek, 26 Mei. De be richten over de ansjovisvangst luiden in de laatste week ongunstig. In de eerste helft werd er nog iets gevangen; later stond de vangst bijna geheel stil, waardoor de ge middelde weekvangst niet meer dan 5 a 6000 bedraagt. Onder deze omstandigheden zou eenige verhooging van prjjs natuurlijk zijn: toch werd Zaterdag de vorige prijs betaald, n.l. f 4,per 1000 stuks. Het netten verlies was ook in de laatste week zeer belangrijk. Lemmer, 26 Mei. De hier de laatste weken binnen komende stoombootkapiteins rapporteeren, dat bijna over de geheele Zui derzee ansjovisnetten staan. Meer dan eens komt het dientengevolge voor, dat de stoom- booten de schroef vol krijgen van deze netten en dikwijls eerst eenigen tijd achteruit moeten slaan, voor zij de schroef weer goed kunnen gebruiken. Dat de eigenaars van de netten daardoor groote schade bekomen is te begrijpen. Ook hedenmorgen kwam hier een onzer visschers binnen, die bijna voor f 100 schade aan zijn netten had beloopen. Gelukkig dat zijn vangst vrjj goed was. Het moet echter voor de stoombooten ónmo gelijk zijn, al de netten te mgden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wommels. De vorige week vierde de Heer W. K. Hoekstra alhier zijn veertig jarig jubileum als geneesheer van Wommels en omstreken. Een deputatie, bestaande uit een twintigtal leden der vereeniging van geneesheeren uit Frieslands Zuidwesthoek kwam reeds des ochtends Dr. Hoekstra be zoeken en bood hem bij monde van den voorzitter Dr. Hannema van Bolsward een kostbare photogravure aan. Door de inge zetenen van Wommels en een achttal om liggende dorpen werd hem als blijk van groote erkentelijkheid een praohtig schrijf bureau met byoehooren aangeboden. Een kostbaar album bevatte de namen van een vjjfhonderdtal deelnemers. Het dorp Wommels was in feestelijke stemming, een eerepoort was voor het huis van den jubilaris opgericht; behalve de veie vlaggen van particuliere woningen en fa brieken wapperde de driekleur van den toren, ’s Avonds hield Dr. Hoekstra een reoeptie, ten huize van den Heer G. Struiksma. die druk bezocht was. Menig toast, meestal in de Friesohe taal uitgebracht, vertolkte de diep gevoelde sympathie voor de groote ver diensten van den jubilaris. Bgzonder treffend hierin was, dat verschillende minder gegoe den uit groote gemeente Hennaarderadeel met moeite hunne aandoening konden be dwingen, waar zij in herinnering brachten de buitengewoon numane wijze, waarop Dr, Hoekstra hen steeds had behandeld, Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter. Dan zijn B. en W. nog verschuldigd antwoord te geven op een yraag yan den heer Dijkstra aangaande een geschil over een boom. Dit antwoord wordt nu officieel gegeven. De Secretaris leest daarop een missive voor van B. en W., waarin de geschiedenis van dien afstand van grond wordt gegeven, en dat de Wethouder Eisma met den Archi tect belast werden de rooilijn aan te geven. Toen bleek het, dat een boom in den weg stond, en met de Vries werd overeenge komen, dat hij dien boom zou rooien en brengen over het ijs op de Stadsstreng. Dit laatste is niet geschied, de boom bleef liggen in ’t plantsoen. Toen medio April die boom zou worden gezaagd om hem voor den rei nigingsdienst te gebruiken, was de boom niet meer op de plaats, en was de Vries door het raadslid Dijkstra geraden, zich aan die afspraak niet te storen, en den stam maar weg te nemen. B. en W. zouden zich niet zoozeer om de waarde bekommerd hebben, maar om het gedrag van dat raadslid, die zich ongeroepen verwaardigde tusschen beiden te treden, meenden B. en W. voor het be houd te moeten waken. De heer Dijkstra. Ik heb wel bezwaar tegen dat antwoord. Van een gemaakte overeenkomst tusschen B. en W. en de Vries weet de Vries niets, en op de bewering, ik mij als ongeroepene verwaardigde, de Vries zoo wijs te maken, dat de boom hem be hoorde, zou ik willen vragen of niet de heer Eisma als ongeroepene over dien boom ging beschikken, want in het raadsbesluit is er niets van bekend. Dat B. en Weths. zich op de cijfers in de bepaling yan den afstand beroepen, beteekent niets, want de boom stond geheel binnen de rooilijn, wel ’/j meter, zoodat die rooilijn er niets mee te maken heeft. Volgens het Burgerl. Wetboek be hoort aan den kooper van grond alles wat er op en in dien grond zich bevindt, tenzij het wordt uit bedongen. De Vries heeft ook van mij grond gekocht, daarop stonden ook boomen, maar ik heb mij niet verwaardigd hem te zeggen, breng die boomen op mijn terrein. Sluiting der Vergadering. De Burgemeester is met verlof uit de stad, derhalve is de heer Eisma Voorzitter. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer P. J. de Boer was absent met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat bij rond gaand schrijven aan de raadsleden een ver lof aan den heer Schievink was verleend om een belangrijke operatie te ondergaan, om zoo mogelijk herstel te bekomen. Het heeft helaas niet mogen zijn, heden hebben wij zijn stoffelijk overschot de laatste eer bewezen. Ik stel voor, namens den Raad, de Weduwe een brief van rouwbeklag te zenden. Dit verzoek is door den Burge meester mij trouwens ook gedaan. Dit wordt stilzwijgend goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring van ,het prim, kohier van hootdelijken omslag over 1962. b. Een resolutie, houdende goedkeuring der plannen van afbraak „Brak”, verkoop „Amicitia” en de daarmee in verband staande werken. c. Een schrijven van den heer N. v. d. Baan, houdende dankbetuiging voor zyne benoeming tot hoofd der school voor m.u.l.o. Vorenstaande stukken als kennisgeving aangenomen. d. Een missive van Gedeputeerde Staten, omtrent een vroeger door den Raad inge diend verzoek om verbetering der Sneeker- vaart en de Wgmerts tot Heegervar, toen voorloopig aangehouden. Thans is een onderzoek ingesteld en worden de kosten op ongeveer f 150,000 geraamd, waardoor het jaarlijksch onderhoud met rente ongeveer 18000 verhoogd wordt. Ged. vragen wat de Gemeente Bolsward tot deze door haar van zoo groot belang geachte zaak zal willen bijdra gen, daar het bedrag dezer bijdrage van invloed zal zijn op het al of niet uitvoeren van het werk. Ter visie en aan Burgemeester en Wet houders om advies. e. Het rapport van de Comm., die de reke ning van het Stads-Armenhuis heeft onder zocht. Het onderzoek heeft tot geene op- ot aanmerkingen aanleiding gegeven, en wordt voorgesteld de rekening goed te keu ren. Die van den huishoudel. boekhouder in ontvangst en uitgaaf, beide ter somma van f 11,359,68®. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. f. Een adres van den heer J. de Boer, directeur der Gemeente- Reiniging, verzoe kende, in verband met art. 3 zijner instructie, verlof om het agentschap te mogen waar nemen der onderlinge bouwverz.-maatsch. Ter visie en aan Burgemeester en Wet houders om advies. g. Een adres van verschillende ouders, gehoord hebbende dat het de bedoeling is het leerplan van de school voor m.u.l.o. te wijzigen, zoodat die school slechts 4 leerjaren telt. Zij zien hierin, dat voor niet gefortu- neerden daardoor de gelegenheid om voor verschillende examens klaar te komen, kost baar zal worden, waarom zij B. en W. ver zoeken, het personeel niet te verminderen. De Voorzitter. Ofschoon aan B. en W. gericht, komt deze zaak toch ook later bij den Raad aanhangig. B. en W. zijn hier omtrent nog met den districtsschoolopziener in overleg en later zal de Raad het nader hooren. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 1. De heer L. de Groen te Westergeest wordt met 11 stemmen benoemd. De heer Terpstra van Ngemirdum bekwam 1 stem. 2. Benoeming van twee personen voor lid van het College van Zetters. De Voorzitter. Om de 2 jaar wordt in het College van Zetters een aanbeveling van 4 personen gezonden aan den Commis saris der Koningin. Dit is de laatste maal ook geschied. De twee aftredenden zjjn toen benoemd en door het overljjden van den heer M. Oosterbaan, is nu de heer B. F. Wartna uit die aanbeveling benoemd. Voor den heer B. Bölger, die in het Col lege bedankte, werd nog de heer K. Plan- tinga benoemd, doch deze heeft bedankt, zoodat nu een aanbeveling van 2 candidaten moet worden opgemaakt. Na 2 vrije en 2 herstemmingen, moest ten slotte het lot beslissen tusschen de heeren H. Boersma en W. v. d. Meulen en werd eerstgenoemde late eandidaat, Na 3 vrije stemmingen en 1 herstemming besliste het lot tusschen de heeren W. v. d. Meulen en J. Kramer Mz. dat eerstgenoemde 2de can- didaat werd. 3. Verzoek van den heer A. Bouma Hzn. om eervol ontslag als Voogd van het Alge meen Stads-Armenhuis. Da heer A. Bouma Hzn. verzoekt om ge zondheidsredenen eervol ontslag als voogd van het Algem. Stadsarmenhuis. De Voorzitter. Ik stel voor het gevraagde ontslag eervol te geven en tevens dank te betuigen voor de gewichtige diensten als zoodanig bewezen. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 4. Voorstel om machtiging van Gedep. Staten te vragen tot het overschrijden van enkele uitgaafposten over 1901. Daar Ged. Staten bij missive van 8 Dec. hebben verzocht, voor alle posten die zonder machtiging de begrooting overschrijden, vooraf wjjziging aan te vragen, worden deze posten opgelezen en daarna die staat met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van M. Gerritsma te Burgwerd inzake het dempen van een gedeelte sloot, met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weth. ad viseer en het verzoek toe te staan en de sloot over eene lengte van 14*/i M. te dempen, een net staketsel te plaatsen, 4 M. walbeschoeiïng aan te brengen en per M2 5 cent grondpacht per jaar aan de gemeente te betalen. Het wordt toegestaan voor 10 jaren en dan verder telkens voor 1 jaar, indien niet te voren opzegging geschiedt. De erfpacht is in over eenstemming met de boterfabriek te Wom mels, die jaarlijks f 10 betaalt. De heer v. d. Meer. Het komt mg voor dat hier wat anders wordt verleend, dan gevraagd is. Gerritsma vroeg alleen dem ping van de sloot, hij vraagt geen terrein en ik vind het niet billijk hem daaryoor nu grondpacht te berekenen. Ik meen ook dat bij slooten elk de helft van bet terrein be hoort, dit is gewoonlijk zoo. Ik vind die grondpacht nog te meer vreemd, omdat onlangs aan den heer J. de Vries bij het Pan werk ook toegestaan werd de sloot te dempen en dien geen grondpacht werd opgelegd. De Voorzitter. Tot toelichting wil ik meedeelen, dat de toestand te Burgwerd heel anders is dan bij den heer J. de Vries. De ringsloot van den trekweg behoort aan Bolsward en het is wenschelijk dat deze adressant dat terrein bekomt en het is hem veel waard, waarom de architect daarover met hem heeft gesproken en hij er ook zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Er moet natuurlijk een acte van opgemaakt worden, om in later tijd het recht der gemeente te kunnen aantoonen. Wij meenden de adres sant van dienst te wezen, ’t heeft voor hem groote waarde en de grondpacht bedraagt slechts f 2. De heer v. d. Meer. Het bevreemdt mij zeer, uit uw mond te vernemen, dat hij er zijne goedkeuring aan heeft gehecht. Hg zelf heeft mij verzekerd, dat het hoegenaamd zijn doel niet was, om dat terrein te beko men en hjj verkeert ook in ’t vaste idéé dat van de sloot elk de helft toekomt. De Voorzitter. Ik wil toestemmen, dat het verzoek anders was, maar na bespre king van adressant met den architect is dit voorstel gekomen. Hij schijnt dan later ver anderd. Misschien is hij door anderen tot ander inzicht gebracht, dat gebeurt meer in die dorpen. Doch het is hem meer waard ook zelfs als hij de halve sloot rekent. Als hij er echter niet van gediend wil zjjn, vervalt het. Dan behoudt ook de gemeente hare rechten. De heer Dijkstra vraagt, aan wie het onderhoud van den wal behoort. De Voorzitter licht toe, dat in het voor stel is ontschreven, dat het onderhoud aan adressant komt. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer v. d. Meer. De openbare zitting wordt daarop ge schorst. Na heropening wordt op een reclame tegen den hootdelijken omslag besloten, geljjk in de geheime zitting besproken is. Da Voorzitter. Naar aanleiding der offi- cieele mededeeling, dat de heer H. Bohievink overleden is, rust op ons de verplichting tjjdelgk iemand aan te stellen als gemeente ontvanger. De boeken en kas zijn opge nomen en afgesloten, en door B. en W. overgenomen. De heer P. van Gosliga, die met goedkeuring van de leden reeds als plaats vervanger was aangesteld, is ook nu voor loopig door ons daarmee belast. Ik stel voor, den heer van Gosliga thans tijdeljjk te benoemen tot gemeente-ontyanger. Bolswarische Courant I I d

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1