NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWARO EN WONSERA.OEEÏ. De hoogste prijs. 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 46. ZONDAG 8 JUNI. BINNENLAND. X X VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- Jgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. et kantoor 1 meer nat aan weg. Humoreske, door H. V. :laps als een imse. dfidend aan, en, dat het n. moest je al unner. e van avond jn,” zei een igs tusschen et meer zoo tijd moeten sn een man op z’n pet het kantoor. B werkte als rong op van een bons op le zeer ont- zfin stoel en op den groet aan iredende en ld, zei hfi it u belieft.” le Willemse ie stopte in id den tele- l de hand, uit de han- bouwereerd iheurde hij p: Hoofd- zich liggen >g het kost- 13467. eel, dat nu iich om de n hen met Heerenveen, 3 Juni. Heden middag werd J., werkzaam op de nikkelfabriek alhier door de warmte bevangen en bezwijmde. Een geneeskundige werd te hulp geroepen en het duurde wel vier uren voor de patient weer tot bewustzijn kwam. In ’t hotel Vernimmen bezwijmde denzelf- den avond een handelsreiziger uit Zwolle. Ook bij hem werd de hulp van een genees kundige ingeroepen. Koudum, 4 Juni. In het begin dezer week geraakte een tjalk, geladen met steen kolen, bestemd voor de tichelfabriek te Rijs in de nabijheid van Galamadammen vast. Een paar werklui werden van uit Rijs met een praam derwaarts gezonden om de last te lichten. Dit geschieddedoch nu werd de praam zoo zwaar geladen, dat ze in de z.g. „Holken", een deel der Fluessen, zonk, op ongeveer 10 min. afstands van den wal en op een plaats, waar p m. 9 voet water stond. De opvarenden gingen zich beiden grooten- deeis ontkleeden en zouden trachten zich door zwemmen te redden. Dit gelukte aan een hunnerdeze kwam met inspanning van al zijn krachten behouden doch afgemat aan den wal. De ander echter zonk, voor hjj gereed was, met het vaartuig, waarboven hjj nu halverwege uitstak. Gelukkig werd hij opgemerkt door B. Tjerkstra, B. de Vries e. a., die hem na veel moeite wisten te red den. Vooral aan deze beide mannen (schip pers) heeft de geredde het behoud van zijn leven te danken. Balk, 5 Juni. Ruim 800 ingezetenen heb ben geteekend op de lijst, ter aanbeveling van Jhr. F. R. A. v. Swinderen als burge meester der gemeente. Als men in aanmer king neemt, dat Gaasterland tusschen 4 en 5 duizend inwoners telt, kan men nagaan, hoe algemeen de onderteekening is geweest. Alle partijen hebben in deze meegedaan. Wel een bewjjs, hoe nauw de band is, die de tam. v. Swinderen aan Gaasterland bindt. Wat Oranje voor Nederland was en is, is in het klein het geslacht der Van Swinde- rens voor Gaasterland geweest. Gaasterland, 5 Juni. In de laatste weken komen hier mazelen voor. Een bijzonder verschijnsel hierbij is, dat de patiënten buitengewoon verzwakken. Ook doet zich bij een enkele keelziekte voor. Een jongen te Balk, die voor eenige weken een been had gebroken, kreeg van een anderen jongen, die met hem op het zelfde werk was, ’n slag op het nog zwakke been, waardoor dit opnieuw is gebroken. Appelscha, 5 Juni. Tengevolge van de werkzaamheden aan de sluizen in de Op- sterlandsche Compagnonsvaart, waardoor beneden Wijnjeterp de scheepvaart is ge sloten, komen hier tegenwoordig slechts wei nig schippers. Er wordt dan ook haast geen turf afgevoerd. Wel kunnen de turfschepen van de Friesche klei langs het Tjonger- k anaal de venen hier bereiken, maar dit is niet alleen een omweg, doch ook wegens de hooge kanaal- en sluisgelden zeer kost baar. Fr. Zuidwesthoek, 5 Juni. Zien de ansjovisvisschers het met leede oogen aan, dat passeerende zeil- en stoomschepen hunne netten havenen, de stoombootkapiteins klagen op hunne beurt over den overlast, dien het visschende want veroorzaakt. De gegrepen netten winden zich vast om de vin, waardoor de werking belemmerd en de gang der boot vertraagd wordt. De netten zfin bovendien moeilijk te verwijderen, zoodat niet zelden (ook door de tjalkschippers om uit het ge drang te komen) messen gebruikt moeten worden. Een enkele maal gebeurt het, dat een dreg verdwaalt onder een boot en vastraakt. Een Sneeker stoomboot kreeg daardoor voor een goed wist, wat zfin vriend eigenlijk ge zegd had. Diep ontroerd gingen de vrienden uiteen... Den volgenden morgen hingen voor de ramen van alle sigarenwinkels der stad de trekkingslfisten der loterij. „No 412 lan dauer met twee paarden,” stond met vette letters boven aan de lijst. Meneer Willemse, dien men niet meer op het kantoor zou zien, kwam nog dien zelfden ochtend met zjjn vriend Faase woedend het kantoor binnen geloopen, waar een schate rend gelach het tweetal ontving... Te laat hadden zjj ingezien, dat hun collega’s hen beetgenomen hadden. Ze moesten nu van hun groote plannen afzien en weer hun plaatsje aan den lessenaar innemen, maar radicaal zjjn ze van hun loterjj-woede genezen. telde ook een gulden in dubbeltjes neer, waarna de dubbeltjes en kwartjes broeder lijk in een glazen potje werden gedaan. „Ziezoo, dat zijn vier lootjes. Het gaat in eerlijk compagnonschap, zjjn er nog liefhebbers onder de heeren? daar staat onze pot,” zei Faase vroolijk. Er waren echter geen liefhebbers meer onder de heeren. „Als we ditmaal de vijfduizend niet heb ben, mag de drommel mij halen als ik nog ooit in de loterij speel,” zei Willemse. „We zullen ditmaal gelukkig zijn, ik heb er een voorgevoel van, dat we den hoofd prijs winnen,” zei Faase, die erg optimis tisch was. En dan beloof ik den heeren hier allemaal een fijn diner, als ge nog nooit geproefd hebt.” „Bravo, aangenomen!” riepen allen in koor. „We hebben je woord, meneer Faase...” ’t Was veertien dagen later. De dag, de gewichtige dag met zooveel ongeduld door Willemse en Faase verbeid, was aan gebroken. Heden zou de beslissing vallen vandaag zouden er op het kantoor van mijnheer Verberne twee arme penners ge lukkig worden, of... Faase was in zijn optimisme vol hoop en moed, Willemse echter had de hoop op den hoofdprijs verloren, naarmate de middag verliep en geen tijding hem het gelukkige nieuws kwam melden. Willemse had name lijk met een vriend te A., die commissaris was van de groote verloting der landbouw tentoonstelling, afgesproken, dat deze het hem onmiddellijk na de trekking zou tele- grapheeren, indien hij de gelukkige winner van den hoofdprijs mocht zijn. Thans was het al h^lfvier, en des morgens was de trekking reeds begonnen: er was dus wei- paar weken belangrijke averjj en moest de reis af breken. Hem. Oldeph. en Noordw., 5 Juni. De expresse verscheping van lammeren naar de Hollandsche markten is afgeloopen. De handelaars maakten slechte zaken inzonder heid met de laatste „bezendingen", waarvan vele lammeren onverkocht bleven. Deze zijn uu in de weide besteed om bij gunstiger gelegenheid afgezet te worden. De handel in melkschapen is mede gedrukt, wel opvallend, ,waar het rundvee zoo gezocht en prjjzig is. Hottevalle, 6 Juni, ’t Was wel zoo, dat er te Augustinusga een lijk is opge graven. ’t Was van een man, die voor vier jaren was overleden en waaromtrent ver moedens van vergiftiging ontstonden door de praatjes zjjner nog levende vrouw, ’t Resultaat van’t onderzoek zal wel spoedig bekend worden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De paardenkoopman R. alhier geleidde Woensdagmorgen een pas door hem gekocht paard aan een halster, waar- een lang touw, op den Lemsterstraat- Niet vermoedende, dat het beest zoo dartel zou zijn, liep hij meer achter het paard, dan er voor. Onverwacht sloeg het dier achteruit met het ongelukkig gevolg, dat R. aan het hoofd geraakt werd en op den berm van den weg terecht kwam. Het geval laat zich nog al bevredigend aanzien. Workum, 5 Juni. De laatste veertien dagen is het hier met de ansjovisvangst treurig gesteld. Sommigen konden niet een goed daggeld verdienen, zoodat degenen die knechten in hun dienst hebben, niet of bijna hun loon van de verdienste konden betalen. In de eerste weken kwam er tussschenbeiden nog eens een voldoend „schotje" en dan herleefde de moed weer bij de mannen, die soms met eigen levensgevaar in hunne kleine bootjes in zee moesten steken bij nog al tamelijk ruw weder. Ook is dit jaar de prijs der viscb zeer laag, zoodat velen er al over denken hunne netten naar den zolder te brengen en voor dit jaar hun bedrijf te staken. Wij hopen dat de laatste weken weer goed mogen maken wat de beide vorige te min hebben opgeleverd en dat de laatste loodjes het „zwaarst" mogen wegen. Westergo, 3 Juni. Allerwege wordt deze week de zeis in de maadlanden geslagen. Bepakt en beladen zijn de maaiers uit Oost- Friesland, Groningen, maar voor een groot gedeelte ook uit de „Friesche wouden" in onze environs verschenen; ze doorkruisen onze dorpsstraten, doen hunne inkoopen bij bakker en kruidenier en zoeken tegen den avond „hunnen boer" op. Over het algemeen begint het maaien dit jaar een week later dan de laatst voorgaande jaren, misschien voor velen ook een week te laat, althans wanneer eenigszins rekening wordt gehouden met de kwaliteit, welke ook de laatst ge maaide „stukken land" moeten geven. Da hooioogst laat zich overigens, althans wat de kwaliteit betreft,zeer voordeelig aanzien; het groeizame weder der laatste dagen heeft hiertoe bijzonder bijgedragen. Moord Zondagmorgen werd te Veendam uit het Westerdiep het lijk opgehaald van den schip persknecht Albert Mulder. De doctoren Esr- kes en Van Olm, die den lijkschouw ver richten, constateerden eene diepe hoofdwonde zoodat hier direct aan eene misdaad gedacht werd. Gisteren zjjn de vermoedeljjke moor denaars, gebrs. K. gevat en gevankelijk naar Winschoten overgebracht. De vermoorde laat eene weduwe met één kind na. Prentbriefkaarten. Sinds de eerste verschijning van prent briefkaarten is op dit gebied een groote vooruitgang ten goede merkbaar. Waren de eerstelingen al van zeer twijfel achtige artistieke waarde, nu is de kunst in dienst dezer industrie getreden en groote artisten hebben teekeningen voor prentbrief kaarten vervaardigd, welke zonder tegen spraak iedere collectie eer aandoen. De firma J. A. v. d. Bosch Zonen, de fabrikanten van het bakende merk „Albada," hebben zich het eigendom verzekerd van eene serie briefkaarten, ontworpen door een beroemde Duitsche artiste en wij durven gerust zeggen, dat verzamelaars die een dezer kaarten voor zijn of hare verzameling kan bekomen, deze met een zeer fraai exemplaar verrijkt. De firma v. d. Bosch Zonen is gaarne bereid aan hen die daartoe aanvrage doen een exemplaar der genoemde prentbriefkaarten te zenden zoolang de voorraad strekt. Men vrage ze aan het kantoor te Alkmaar of aan een der depóts Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 40; Rot terdam, Groote Kerkplein 9; Leeuwarden, Groote Hoogstraat. „De Gou- illemse en ,’s het be- dat er hfi de cuisiniers in de stad te krijgen was, geurde hier op de tafel, die onder het groote aantal flesschen met het edelste en kostbaarste vocht dreigde te bezwijken. Tot laat in den avond werd vroolijk feest gevierd; dozijnen toosten werden uit gebracht en door het gelukkige tweetal beurt om beurt diep ontroerd beantwoord. Bfi het scheiden zei meneer Willemse met zijn half gevuld champagneglas in de hand, dat zijn collega’s waarschijnlijk niet meer de eer zouden hebben, hem nog op het kantoor te zien, hij had reeds andere groote plannen in zjjn hoofd, zei hij. Meneer Faase wiens hoofd tamelijk zwaar was ge worden, verklaarde met van aandoening trillende stem, „dat hij zich bij het gezegde van zijn collega aansloot,” hoewel hij niet Het was een snikheete zomermiddag. Op het kantoor van den fabrikant Verberne was ’t drukkend warm. De klerken zaten als paardrijders op hun krukken. De een was pas uit zfin middagdutje ontwaakt en rekte zich met breed gebaar uit, terwijl uit zijn wijd geopenden mond een vervaar lijk geluid steegeen andere lag met zfin hoofd op zfin handen op den lessenaar en staarde strak voor zich uit naar een en hetzelfde punt; hfi behoorde blijkbaar niet meer tot deze wereld, maar zweefde met zfin geest in hooger sfereneen derde loerde met arendsoogen naar eenargelooze vlieg, die over zfin journaalboek kuierde, terwfil zfin hand gereed was om op het gunstige oogenblik het arme diertje te van gen. Nog een ander keek met soezende oogen een krant in; op allen had het druk kende weer dezelfde uitwerking, het maakte iedereen lui en ontnam allen lust tot wer ken. Zelfs de anders zoo ijverige eerste boekhouder, de eenige, die een pen tusschen de vingers had, maakte bfi tusschenpoozen bedenkelfike buigingen met het hoofd, tot ten slotte de penhouder uit zfin klamme vingers viel en als een piek in den vloer bleef steken, door welk gedruisch de boek houder eensklaps het hoofd ophief en uit zfin soezenden toestand ontwaakte. Het drukkende weer mocht een veront schuldiging zfin, dat de anders zoo ijverige penners dien middag zoo lusteloos waren. Daarbfi was er in de laatste weken weinig werk „op den winkel”, zooals het daar heette- zoodat er niemand of niets onder leei*^ rus klai dut I kee naai staa je n ff I ,1 .Ik tent kwa paar Dl zaan men paar same kans ditm aan dat haah bego .G der landl binm den vfiftii En langt die 1 prfizt langz aan lettel ,A Enge of vfi Faase nad dit laatste met stentorstem voorgelezen en keek nu zfin collega Wil lemse aan, of die zich nog niet gewonnen zou geven. „Twee volbloed Engelsehe paarden met landauer,” herhaalde Faase. „Of vfif duizend gulden in contanten,” herhaalde Willemse, die meer gevoelig scheen te zfin voor klinkende specie dan voor volbloed Engelsehe paarden. „Vfif duizend gulden!...” „Wel, waag er enkele kwartjes aan, ge zfit immers een geluksvogel,” zeiden de andere collega’s. Maar Willemse had deze aansporing niet noodig, hfi had zfin vingers reeds in zfin vestjeszak laten glfiden en haalde er lang haam vier kwartjes uit te voorschfin. Faase Bolswardsclie Courant L' slot ff zuc juis ond vlie ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1