NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAOEEE Gebrs. KINGMA, in EFFECTEN enz. KASSIERS, te Bolsward en Makkum. J. H. KINGMA. In het Tehuis voor Vrouwen te GRONINGEN, 1903. 41ste Jaargang. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 19 JUNI. BINNENLAND. Ziekteverzekering en Gezondheidstuinen. VOOR F I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. ^■1 Kantoor bij den Heer Correspondentschap BOLSWARD le klasse der Nederlandsohe Bank. deel der ziekteverzekerden, bleken slachtof fers van deze ziekte te zijn. In vroegeren tijd zou men hen als ongeneeslijk beschouwd hebben, maar tegenwoordig weet men, dat voor velart^ja»vkA-iïülmkxv Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Donderdagmiddag had op de steenfa brieken van de firma van de Loo te Hm- gerdea een werkman de onvoorzichtigheid, te willen beproeven een dryfriem van een der machines, welke van de achyf geloopen was, weder daarop te brengen, zonder de machine even stil te zetten. Hij werd door den nog in beweging zijnden drytriem mede genomen, met het treurig gevolg, dat hem de rechterarm, na gebroken te zyn, in let terlijken zin van het lijf werd gescheurd. Hij viel toen van boven neder en bad het ongeluk by zyn val nog den linkerarm te breken. Hevig bloedende werd hy opgenomen en aan het flinke optreden van den machinist, die aanstonds den arm af bond, was het te danken, dat het bloeden tydig gestuit werd. Naar Doesburg overgebracht, werwaarts de ongelukkige, die van geen pyn deed blyken, zich te voet begaf by gebrek aan een voertuig, werd hem daar door de doctoren Bloemers en Brand heelkundige hulp verleend; waarna hy naar het St.-Eiisabeth8gesiicht te Arnhem werd gebracht, om aldaar verder verpleegd te worden. Wonseradeel, 14 Juni. In de heden gehouden vergadering van den Gemeente raad is o. a. medegedeeld, dat de konink lijke goedkeuring is verkregen op de nieuw vastgestelde heffing van schoolgeld. De door Burg, en Weth. aangeboden rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1901, zal worden onderzocht door de heeren 8. de Jong, Reitsma en Van der Ley. Een tweetal adressen, waarbjj verbetering van de Lollumervaart wordt verzocht, zijn tot advies aan Burg, en Weth. gerenvoieerd. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van het Bestuur der coöperatieve ver- eeniging „Stoomzuivelfabriek te Lollum", om aldaar een telephoonkantoor te vestigen waarvoor de vereeniging een lokaal en bedienend personeel toezegt is aan Burg, en Weth. opgedragen, bij de Regeenng pogingen aan te wenden, om de voldoening van den wensch van het adresseerend Bestuur te verkrijgen. Tot verschillende beschouwingen leidde het advies van Burg, en Weth. op het ver zoek van de vereeniging „Door Arbeid tot Verbetering", om over te gaan tot het ver harden van de kleiwegen, die de verbinding vormen tusschen de kunstwegen Witmarsum Pingjum en Arum Kimswerd, waartoe door belanghebbenden f 3590 subsidie was toegezegd. Burg, en Weth. stelden voor, zich tot den aanleg van den weg bereid te verklaren, mits eene bijdrage ad f 5(100 worde gestort en de benoodigde gronden op taxatie afgestaan worden. De heer Piersma stelde voor de bydrage van belanghebbenden op f 7000 te bepalen. Daartegenover kwam een voorstel van den heer Blanksma om 50% der kosten voor rekening van de ge meente te nemen, waaruit zou volgen, dat, indien van de provincie 20% wordt ver kregen, de belanghebbenden ongeveer f4400 zouden hebben by te dragen. Beide amende menten werden verworpen, dat van den heer Piersma met 8 tegen 6 en dat van den heer Blanksma met 11 tegen 3 stemmen. Het voorstel van Burg, en Weth. werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Teneinde te voorzien in plaatsgebrek in de school te Witmarsum werden Burg, en Weth. gemachtigd, tegen eene vergoeding van f 40, tydelyk het consistorielokaal der Hervormde gemeente in gebruik te nemen. De heer A. Riuwerda te Makkum ontving eene afwijzende beschikking op zyn verzoek om eene langs zijn pand loopende steeg in eigendom te mogen erlangen. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan R. Bangma als dorpsreimger in het re isort Tjerk werd en aan den heer A. Bruinsma als lid van het burgerlyk arm bestuur te Plngjum. In hunne plaats werden benoemd tot dorpsreiniger A. Bergsma te Arum en tot armvoogd de heer R. J. Bieswerda. Gunstig werd beschikt op een verzoek van 8. By Is ma te Idsegahuizen, om 8 cA. oppervlakte van den berm van den grintweg in eigendom te erlangen. De koopprys werd op f 1 de centiare gesteld. Naar aanleiding van opmerkingen van Ged. Staten werden eenige wjjzigingen aan gebracht in de onlangs vastgestelde veror deningen tot .heffing van sluis- en haven gelden te Makkum, bruggelden te Tjerkweid en veemarktgeluen te Witmarsum. Op het verzoek van W. Veltman c. s. te Witmarsum, om den weg voorlangs de be waarschool te bestraten, verklaarde de Raad zich bereid tot het leggen van eene door- loopende bestrating vanaf de tramrails bij de Doopsgezinde pastorie, langs de bewaar school tot aan de bestrating in het Oosteind, onder voorwaarde, dat de grond, voor zoover hy niet aan de gemeente behoort, kosteloos aan haar in eigendom afgestaan en door belanghebbenden f 3J0 tot de op f 970 ge raamde kosten bygedragen worde. De rekeningen over 1UU1 van 7 armbe- wordt, dat het verblijf in de open lucht een hoofdzaak er bij moet wezen. Naar men weet is overigens hier te lande reeds een begin gemaakt met de oprichting van sanatoria voor longlijders. Het sanato rium Oranje-Nassauoord bij Wageningen is in werking, dat te Hellendoorn zal spoedig gereed zijn, met den bouw van een derde, in de buurt van Amsterdam en alleen voof inwoners der hoofdstad bestemd, wordt aangevangen, en dit alles is zeker uitste kend. Menige lijder, wien de groote kosten aan het verblijf in een buitenlandsch sana torium verbonden, te zwaar vallen, of die om andere reden zijn vaderland niet wil verlaten, kan daar voor een minder hoogen prijs terecht komen. Ook zullen, vooral in de beide laatst genoemde inrichtingen, eenige patiënten tegen zeer geringe vergoe ding of kosteloos kunnen worden gepleegd terwjjl men dit eveneens zoekt te bevorde ren bij het Oranje-Nassauoord sanatorium en wel door de stichting van een Emma- fonds, waaruit de verpleegkosten voor on be middelden zullen betaald worden. Maar dit alles zal aan de overtalryke teringlijders uit den werkmansstand hier te lande nauwelijks iets kunnen baten. Hun aantal is verbazend groot en zelfs als een paar sanatoria geheel voor hen ingericht waren, zou dit nog maar zeer weinig zijn. Er moesten tenminste een dozijn volks- sanatoria of gezondheidstuinen zijn, om in ons land eenige kans te hebben de slachtoffers van de longtering merkbaar in aantal te doen verminderen en van de enorme hoeveelheid levensgeluk en werk kracht, die elk jaar van deze ziekte de prooi wordt, een noemenswaard deel te behouden. Tegenover de grootere kosten, die het vereischte groote aantal dezer gezondheids tuinen noodzakelijk maakt, staat, dat ze eenvoudiger kunnen ingericht zijn. Het moeten een ander soort van inrichtingen zyn. „De werklieden en de fabrieksarbei ders, de dienstboden en de naaisters" zoo schrijft Dr. G. W. Bruinsma„moeten niet door een weelderig leven in het sana torium verwend worden tot nietsdoen wel moeten zy en dit is zeer zeker niet een der geringste voordeelen van het verblijf in een sanatorium hygiënisch leeren leven en denkende behoefte en het vertrouwen in de heilzame werking van lucht en licht leeren kennen en waardeeren, maar daar naast moeten zy het werken en den smaak voor eenvoudige spijzen niet verleeren hun verblijf in de gezondheidsinriehting moet zich zooveel mogelyk aanpassen aan het niveau van hun maatschappelijk leven, en daarby mag nimmer uit het oog worden verloren, dat zy na hun vertrek meestal met handenarbeid onmiddellyk weder hun kost moeten verdienen. Is rust dus eene besliste noodzakelijkheid in sommige tijd perken der ziekte er bestaat geen bezwaar en het zal integendeel by de behandeling dikwyls gunstig werken, indien de Ijjders bezig worden gehouden met lichten veld en tuinarbeid." Door dit laatste wordt de naam gezond- heidstuin nog des te beter gerechtvaardigd en het is zeker dat deze arbeid, zy het dan lichte en al kunnen niet alle patiënten er aan deelnemen, de goede werking dezer inrichtingen zal bevorderen, en een succes zal teweegbrengen, dat al de kunstmatige middelen, om de verveling te dooden, naar welke men op de andere sanatoria vaak meet zoeken^ niet kunnen doen bereiken,. Misschien is er voor het inriehten van zulke gezondheidstuinen, in de gezonde zandstreken van ons vaderland, van het particulier initiatief op den duur iets te wachten, maar veel vooruitzicht bestaat daarop niet. Doch waarom zou de Staat hier niet ingrijpen Als eens ook ten onzent van staatswege de verzekering tegen ziekte is ingevoerd, zal, dit leert ons Duitschland, deze zaak zeker moeten aangevat worden. Waarom niet nu al er mee begonnen om dan de proefjaren achter den rug te hebben Ook thans is genezing van teringlijders een groot volksbelang, ook thans zal de Staat door het teruggeven van de gezondheid en werkkracht aan velen zich zelf be voordeelen. B. Crt. Dr. V. B. sturen werden onder dankzegging goedge keurd. Die van de overige 5 armbesturen zullen ter verbetering en opheldering terug gezonden worden. Leeuwarden, 16 Juni. De begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1903 sluit op f 745,655,11*/» Aangevraagd worden 32 opcenten op de noofdsouimen der grondbelasting en 23 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. Dit jaar zyn die opcenten reap. 27 en 2O’/2. Utingeradeel, 16 Juni. Ook in deze gemeente beginnen de veenouders met het doen inenten van hunne varkens als voor behoedmiddel tegen de besmettelijke vlek ziekte. Bij een veehouder onder Akkrum is deze gevreesde ziekte alreeds bij twee gestorven varkens geconstateerd. Rottevalle, 17 Juni. De stoomboot van Lsmmer op Groningen had verleden week een groot aantal hooiers als passagiers. Deze gingen te veel naar den eenen kant, de boot helde dien kant over en een aan zienlijk deel van den bovenlast, waarbij de bekende bundeltjes der passagiers in blauwe zakken, viel in het Bergumermeer. Een man en vrouw te Harkema-Opeinde waren onlangs vrijwillig gescheiden en hadden alles samen gedeeld. De man gaf zijn deel aan anderen in bewaring. Toen hy naar de klei was te maaien, stuurde de vrouw een voerman om zijn goed te halen. De bewaarders waren gelukkig zoo verstandig, het te weigeren en bjj de terugkomst van den man bleek, dat de vrouw vaiscbelyk had voorgegeven, dat hij haar toestemming hiervoor had gegeven. Lemmer, 17 Juni. De holmeester van de salonboot „Heerenveen" stelde mij heden een door hem in de tramhaven opgeviscnte fl esc h ter hand waarin zich een met potlood geschreven briefje bevond van den volgen den inhoud: „Waarde Vrind. Ik laat u weten dat ik goed ben overgekomen op myn reis van Batavia naar Amsterdam. Thuis is alles wel. Ik moest u vooral de groeten doen van Katrijn. Wees hartelyk gegroet, uw vrind Henderik Jong van Amsieruam." Heerenveen, 16 Juni. Meestal kan de tram van tegen achten ’s morgens naar Sneek volstaan met twee personenwagens. Hedenmorgen echter stonden er twee loco motieven klaar, elk met drie personenwagens achter zich, die alle vol zaten. Ook de balcons waren dicht bezet en drie passagiers hadden reeds een plaatsje gezocht in den ledigen beestenwagen achter de voorste locomotief. Wat er gaande was? De jaar- lijksche exodus van Knypsters, „Kompe- nysters" enz. naar de hooilanden had plaats. 16 Juni. Esn bejaarde vrouw alhier had verleden week een wondje aan den neus, dat zij open krabde. 8poedig daarna liep haar gezicht op en ten slotte vertoonden zich over haar geheele lichaam dergelyke verschijnselen. De dokter constateerde bloed vergiftiging. Thans is de toestand gelukkig beterende. Het eene oog zit echter nog geheel dicht. Balk, 16 Juni. Hedenmorgen geraakte een zoon van den smid Bylsma alhier met de hand tusschen de raderen der boor machine, met het gevolg, dat hem drie vingers werden verbrijzeld.-Zooals te voorzien was, hebben de meeste houtbazeu het hout niet op tyd geschild kunnen krygen. Doordien de hoeveelheid hout dit jaar echter niet groot was, komen velen deze week nog klaar.-De boeren zyn met maaien begonnen, zoodat de arbeiders, wier bosch- werk is afgeloopen,nu met de hooiing aanslag kunnen krygen. Zoodra de ongevallenwet is ingevoerd, waarnaar zoo reikhalzend wordt uitgezien, zullen, als een werkman een ongeluk over komt, hy of zijn weduwe en kinderen, ten minste in de meeste bedrijven, een behoor lijke jaarlijksche uitkeering ontvangen, zoo dat het ongeval, hoezeer het ook te betreuren blijft, hem of zyn nagelaten betrekkingen tenminste niet tot den bedelstraf brengt. Behalve dit hoofdvoordeel, zal echter die wet nog een niet onbelangrijk .bijkomend voordeel met zich meebrengen, namelijk de zekerheid, dat by elk voorkomend ongeluk in fabriek of werkplaats aan den getroffen persoon de meest mogeljjke zorg voor zyn genezing zal besteed worden en men zal trachten hem zoo valide te houden, als het kan, zoodat hy nog geheel of gedeeltelijk zyn werkkracht behoudt, al zal daarvoor ook een kostbare en langdurige verpleging in de een of andere ziekeninrichting noodig zyn. De oorsprong van dit bijkomend voordeel ligt in de omstandigheid, dat na de invoe ring der ongevallenwet het een financieel voordeel voor den Staat of voor de betrok ken Verzekeringsmaatschappijen zal zyn, den werkman, die door een ongeluk is ge troffen, zoo spoedig mogelyk en zoo volledig mogelyk te genezen, daar naarmate dit be ter slaagt, er des te minder jaarlyksche uitkeering behoeft plaats te hebben, en by volledig herstel deze geheel kan opgeheven worden. Hierin ligt een waarborg, dat de beste geneeskundigen en de beste en vaak kostbaarste geneesmethoden dan ook den werkman ten dienste zullen staan. Wat voor de ongevallenverzekering geldt, zou nog in veel sterkere mate voor de ziekteverzekering gelden, wanneer wy ook deze hier te lande van Staatswege ingesteld kregen, zooals in Duitschland nu reeds ge durende een 10-tal jaren het geval is. Men heeft wel eens met verontwaardiging hooren zeggen, en voor een groot deel terecht, dat in sommige opzichten de slaven eertijds er eigenlyk beter aan toe waren dan tegen woordig de arbeiders, omdat de eersten een zekere, vaak niet geringe handelswaarde vertegenwoordigden, op hun gezondheid en werkkracht in letterlijken zin prijs gesteld werd, en de eigenaar er financiëel belang by had, zooveel mogelyk hun herstel te be vorderen, wanneer zjj door ziekte of een ongeval getroffen waren, terwijl daarentegen by den „vryen* arbeider van den tegen- woordigen tijd maar al te zeer geldt, „voor den een, weer een ander." Valt er iemand door ziekte of ongeval uit, tien anderen staan gereed zijn plaats in te nemen. Den zieken arbeider weer zoo spoedig mogelyk gezond te maken, heeft geen financiëel belang voor den werkgever en ook geen direct financiëel belang voor den Staat. Dit zou anders worden, wanneer van overheidswege de verplichte ziekteverzeke ring werd ingevoerd dan zouden de Staat en de verzekeringsmaatschappijen door het ruim salariëeren van geneeskundigen en het openstellen van uitstekend ingerichte ziekenhuizen, badplaatsen en gezondheids- oorden voor de verzekerden, maken dat de ziekte zoo kort mogelyk duurde en zy zou den alles voor het volledig herstel aanwen den, om daardoor het maanden of jaren lang uitkeeren van ziektegeld aan den suk kelenden werkman te voorkomen. Geen belastingschuldige zou, als die ziekteverze kering maar eens ingevoerd was, daarna klagen over het van staatswege inrichten van groote kosteloos opengestelde gezond- heidsinrichtingen enz., want hy zou weten, dat wat hieraan ten koste gelegd werd, zou teruggevonden worden in den vorm van verminderde uitkeeringen by ziekte. Ook overigens zou de behartiging der hygiëni sche belangen van den arbeidersstand, zoo als de zorg voor geschikte woningen, voor goed drinkwater en gezond voedsel, voor een niet te langen werktijd en behoorlijke Zondagsrust, en ook de bestrijding van nachtarbeid, van alcoholgebruik en andere uitputtende oorzaken, een direct financiëel voordeel voor den Staat opleveren, daar door dit alles ziekte en een vroegtijdige dood voorkomen kunnen worden. In Duitschland heeft men door de erva ring in dit opzicht reeds vryw%t geleerd en de uitgaven voor de verzorging van zieke en gebrekkige werklieden zyn sinds de verplichte ziekteverzekering er werd inge voerd van jaar tot jaar gestegen. In het bijzonder hebben die uitgaven in de laatste jaren betrekking gehad op gezondheidsin- richtingen of Sanatoria voor lijders aan tatamdoM» want een zeer groot I r. Bolswardsche Courant f i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1