NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEI. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1902. No. 51. 41ste Jaargang. Het Apothekenvraagstuk. DONDERDAG 26 JUNI. BINNENLAND, X X X X VOOR naar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Ct. De Plu.imvee-Tentoon.stelling' te Heerenveen. Dat belooft heel wat te worden, Vrydag, Zateroag en Zondag 1 We hebben hedenavond eens ’n kijkje genomen op het terrein, waar het een-en-al bedrijvigheid is, en kregen reeds bij den eersten oogopslag den indruk dat het een tentoonstelling wordt op grorte schaal. Als je vooraan in den gemeentetuin dat hoofdgebouw ziet van meer dan 60 meter lengte, met vier eindelooze rijen van open ijzeren traliekooien, die door twee ruime gangen gescheiden zijn, dan is de eerste gedachte: daar breng je alleen reeds een middag in zoek. En dan staat er op zij, aan den kant van Leistra, nog een kleiner gebouw van 19 Meter en naast den pastoneiuin zal nog een tent verrijzen waarin voederartikelen, broed machines, kunstmoeders, het aquarium en zoo al meer tentoongesteld zullen worden. als dit met de notarissen het geval is (con- cessie-stelsel). De concurrentie zal daardoor zeker verminderen, maar men behoeft niet te verwachten, dat van het publiek zulk een aandrang tot dat stelsel zal uitgaan, dat het kans zal hebben, tot wet verheven te worden. Immers het publiek ziet niet in. dat de vermeerderde concurrentie dreigt, de nog zoo hoogstaande vertrouwbaarheid der apothekers te doen dalen, en vindt eigenlijk, dat ’t nog te veel betaalt voor zijn medicijnen. Een derde groep, gesteund door socio logen, die den Staat tot algemeene voor zienigheid willen verheffen, wil ingevoerd zien Staats-apotheken. In centrale maga zijnen zouden de grondstoffen ingeslagen en tot praeparaten toebereid worden. De apo theken zouden haar voorraden uit die maga zijnen verkrijgen en afleveren tegen betaling. Maar de apothekers, zoowel in de centrale inrichtingen als in de apotheken zouden ambtenaren zjjn met vaste bezoldiging, ran gen en pensioen, evenals nu de militaire apothekers en de stads- en ziekenhuis-apo- thekers. Voor den apotheker zou het stelsel stoffelijk, althans waarlijk zoo kwaad niet zijn. Alleen die tegenwoordig zeldzame apothekers, die door den toeloop van een ge goede cliëntèle in staat zijn, fortuin te maken, zouden er op tegen kunnen hebben. Maar of het publiek er wel bij zou varen Het werkelijk min- of onvermogende pu bliek komt door ziekenfonds of gemeente- zorg goedkoop genoeg of zelfs kosteloos aan zijn medicijnen. Van de Staats-apotheek zouden gebruik moeten maken de midden stand, de gegoeden, de rijken. De prijzen der geneesmiddelen zouden zoo moeten be rekend worden, dat de Staat de onkosten van oprichting, schadeloosstelling aan platte- landsgeneesheeren, den inkoop van grond stoffen en de bezoldiging der apothekers en van het geheele personeel ruim er uit zou kunnen halen. En dan zou vermoedelijk blijken, dat alleen de rijken er een (door hen niet ge- wenscht) voordeel bij zouden hebben, omdat deze thans iets ruimer betalen, maar het den apotheker daardoor mogelijk maken, voor den burger zeer matige prijzen te hou den, ja voor sommigen het werk om niet verricnten en alleen de grondstoffen in reke ning brengen. Het unitormtarief zou voor de menschen, die zuinig bebooren te zijn, waarschijnlijk te hoog worden. Want net zou dwaasheid zijn als de Staat er geld ging bjjleggen. Maar dit zelfs daargelaten, zou een groot deel van het publiek de vriendschappelijke verhouding tot den apotheker, wiens toe wijding in tijd van nood van evenveel waarde is als die yan den dokter, noode verwisse len met de ambtelijke verhouding tot den Siaats-pharmacent, die niet meer van u weet, niet meer voor u voelt dan de post beambte, welke u postzegels verkoopt voor zooveel cents, onverschillig of ze opeen ver- lovings- of doodstijding zullen worden geplakt. Intusschen gaan er nog wel 3 maanden heen, eer een omwenteling in de wetgeving plaats vindt, als door de concessie- en Staats- apotheekmannen gewenscht wordt. En wets wijziging bij het bestaande stelsel zal zekere vormen yan concurrentie onderdrukken, maar andere zullen ontstaan, als de houding van het pubiek ze aanmoedigt. Moet dan het apothekersbedrijf zoodanig achteruitgaan, dat de volksgezondheid ge vaar loopt, en de apothekers ontaarden in kwakzalvers en verkoopers van onbehoorlijke dingen, zooals wij reeds hier en daar zien? Mocnt de gegoede burger toch bedenken, dat krenterigheid op dit gebied een volks- gevaar oplevert en zeker hier het „noblesse oblige” in acht nemen 1 Amst. Ct. Op het dezer dagen te Zwolle gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling is een vraagstuk besproken, dat van het grootste belang is voor het publiek, terwijl dit over het algemeen in de verte niet ver moedt, dat er zulk een vraagstuk bestaat. Het betreft de wijze, waarop in het vervolg de bereiding en levering van geneesmidde len behoort plaats te hebben. Ook aan de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der pharmacie zijn vier rapporten over dit vraagstuk uitgebracht, zoodat men kan ver moeden, dat het in de betrokken kringen groote belangstelling wekt. Men is namelijk niet tevreden met den tegen woordigen toestand van het apothekers bedrijf. Het allerminst zijn de apothekers tevreden. Zooals ik al eens vroeger in dit blad heb uiteengezet, hebben verschillende oorzaken achteruitgang in dit bedrijf teweeg gebracht. Een van die oorzaken is niet te betreuren en ook niet weg te nemen. De richting der hedendaagsche genees kunde is er meer en meer op uit, om van de vele hulpmiddelen, die de natuur ons biedt buiten de apotheek, dus van lucht, licht, water,regeling der voeding en lichaams beweging en zooveel meer een ruim gebruik te maken. Het voorschrijven van medicijnen is daardoor sterk verminderd. Maar de andere oorzaak ligt in een niet te billijken neiging van het publiek om zuinig te zijn waar het allerminst te pas komt. Als men nagaat wat vroeger, vergeleken met nu, door een gezeten burgergezin verteerd werd aan zaken, die niet strikt noodig waren, dan komt men tot het besluit, dat de vroegere menschen gierigaards waren, of wel dat de tegenwoordige verkwisters zijn. De fiets, de buitenlandsche reis, de bloemstukken bjj iedere gelegenheid, de kleeding in ’t kort, alles wat naar buiten vertoond kan worden, daarbij mag op geen goud- of papierengeld gezien worden. Het vroegere gezin kwam tot vermogen door in dit alles de grenzen van het behoorlijke te erkennen. Maar het tegenwoordige gezin weet ook zuinig te zijn, nl. door aan zijn medeburger niet eens het noodige voor zijn levensonderhoud te gunnen. Het karretje van een coöperatieve vereeniging houdt stil voor menig huis, waar aan luxe genueg wordt uitgegeven om een winkelier geheel te onderhouden. Door op zoo goedkoope wijze aan levensmiddelen te komen kan mevrouw misschien wel f2 in de week sparen, doch doet zij den winkelier uit den middenstand licht het vijfvoudige aan verdiensten missen. De vroegere ge zeten burger meende aan zjjn stand verplicht te zijn, „te leven en te laten leven”, en niet te beknibbelen op eerlijke winstde tegen woordige ziet er zijn eer in, veel uit te geven, maar daaraan zoo weinig mogelijk te laten verdienen. Het ergste is dat tegenover den apotheker. Wat er bespaard wordt door de reclame-apotheken te loopen, kan voor een gezin misschien een paar gulden in het jaar bedragen. Toch ziet men dat doen door menschen, die beweren, dat een gezin met twee kinderen van f100 in de week niet kan leven. Men zegge niet, dat uitgaven voor ziekten zoo onberekenbaar zijn, dat daardoor de menschen by zulke gelegenheden zuinig zijn, want men is by ziekten niet zuinig. Tot een badreis, tot een Zander-kuur, tot het inroepen van de hulp eener verpleegster, tot het consulteeren van hoogleeraren en specialisten wordt heel wat eerder besloten dan vroeger. Maar voor het drankje, dat de reclame-apotheek voor 50 cts. verkoopt, mag men by zijn eigen ver trouwden apotheker geen 60 cts. geven. Ge dwongen, door zulke concurrentie, zijn prij zen te verlagen, ziet de apotheker zijn be- dryf niet meer de winst atwerpen, die hij billijkerwijze mag verlangen als man van studie en stand. En daarom ziet hij uit naar verandering in den toestand. Op drieërlei wijze meent men verbetering te kunnen ver krijgen. Een eerste en belangryke groep van apothekers wil dit doen door bij het bestaande stelsel van vrye vestiging van den apotheker wettelijke bepalingen in het leven te roepen, waardoor zekere misstanden kunnen beteugeld worden, zooals de exploi tatie van een apotheek door geldmannen, die er een apotheker als „zetbaas” doen op treden (de Centraal-apotheken), onbehoor lijke praktijken van apothekers (door de mogelykheid om de bevoegdheid van een onwaardigen apotheker in te trekken), kwak zalverij, te ruime bevoegdheid van dorpsge- neesheeren om medicijnen te leveren enz. Een tweede groep wil het recht, om zich als apotheker te vestigen beperken en bijv, doen bepalen, dat in een stad of gebied van een bepaalden omvang slechts een zeker Wtal apothekers mag gevestigd zyu^eyen- Leeuwarden, 23 Juni. Zaterdagavond speelde een ongeveer vijfjarig kind van schipper M. v. W. liggende aan het Kanaal alhier op den wal. De ouders waren bezig hun boterham te eten en de vader had reeds een paar malen uit het luik gekeken, omdat hy bezorgd was voor den kleine. Even later was deze er niet meer en de klompjes stonden op den wal. Het arme kind werd verdronken gevonden tusschen den kademuur en het schip. Dat zulke ongelukken niet meer gebeuren, moet verwondering wekken, want de kinderen zien geen gevaar en het schipperskroost is maar al te veel aan het ouderlijk toezicht onttrokken. Hedenmorgen is hier plotseling over leden de heer J. H. Brunne, leeraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens. Joure, 24 Juni. Een boerenknecht uit Scharren is van den wagen gestort en voor dood opgenomen. 23 Juni. Gisterenavond had met de laatste tram van Heerenveen te Joure een ongeval plaats. De postconducteur F., die dienst had op deze tram, verliet aan het station alhier tij delg k het rijtuig. Toen de conducteur het signaal gaf tot vertrek, stapte F. haastig op, miste de tree plank, en had het ongeluk met een voet onder het wiel te geraken. De hulp van een geneesheer werd inge roepen, die de wond verbond en constateerde, dat onder den voet eene scheur in het vieesch was ontstaan, zonder dat iets gebroken was. Een ongeval dus, hetwelk naar omstan digheden nog al gunstig is afgeloopen. Westergo, 23 Juni. Het margarine- verbruik is in de laatste jaren op het plat teland enorm toegenomen. Voorheen werd bet surrogaat overal met wantrouwende blikken aangezien, het verscheen zelden op talel, thans wordt het in arbeidersgezinnen en klein-burgerlijke huishoudingen algemeen gebruikt en ontmoet men de bekende cartons zelfs in menigen boeren-broodbak. Dit succes der margannefabrieken is slechts voor een klein deel te danken aan de qualiteit van de geleverde waar; de minder goede tijden vóór 1900 en vooral de oprichting der zuivel fabrieken, waardoor boeren boter op vele plaatsen bij geen kleinere hoeveelheid dan l K. G. verkrygbaar is, hebben krachtig medegeholpen. Margarine-reizigers ontmoet men thans op de kleinste dorpjes, waar, wegens de vrij hooge provisie, verkoopers gemakkelijk te vinden zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Juni. Toch is besloten dat het festival van onzen Frieschen bond van Harmonie- eo fanfarecorpsen 23 Juli a. s. hier zal worden gehouden, op ’t terrein der kunstijsbaan. De zang vereeniging Concordia heeft wel willende medewerking toegezegd. Instantaneetje. ’n Jongen moet bood schappen doen. Heeft ’n gulden. Speelt er mee. Gulden verdwijnt onder een stoepsteen. Jongen in nood. Sjouwerlui dagen op, beuren den zwaren steen op, nemen den gulden en verdwijnen. Jongen nog meer in nood, (’t Was een werkmanskindMedelydende menschen brengen weer een gulden bijeen. Jongen dankbaar. Dit gebeurde dezer dagen in onze goede stad Sneek. Te Antwerpen is plotseling overleden ds. P. N. Kruyswijk, vroeger predikant by de Ger. Gem. (B) alhier. Hy laat eene weduwe met acht kinderen achter. Kimswerd, 22 Juni. J.l. Zaterdag werd er op de zaal van „Greute Pier" een prettige avond gesleten. De leden en donateurs der kaatsvereeniging en hunne gasten waren uitgenoodigd om getuige te zijn van de aanbieding van een vaandel. Eenige dames hadden dit vervaardigd. Bij monde van mej. B. Vos werd het die vereeniging aange boden en door den voorzitter der Kaatsclub in dank aanvaard. Met het houden van voor drachten, muziek en dans werd het genot niet weinig verhoogd. Een woord van hulde aan de dames en de inteekenaars, die heb ben gezorgd, dat „Kimswerds vaandel" voortaan niet meer in de ry zal ontbreken! Overreden. Zondagmorgen is door den trein van 6,58 uit Hoorn een persoon uit Berkhout overreden, by den overweg de Hulk voor het station Avenhorn. De man was spoedig een lyk. Ontvlucht. Zondag zijn te Doetinchem op de wandeling 11 jongens van het ryks- opvoedingsgesticht „De Kruisberg* ontvlucht. I Een van hen is door de politie teruggebracht. In het hoofdgebouw staan nu op lange stellages 400 kooien voor kippen en hanen; daarboven op de middenvakken komen nog weer 60 kleinere kooien voor krielhoenders en 270 voor duiven, en in de kleine tent zullen 128 hokken voor konijnen worden opgesteld en grootere kooien voor toornen hoenders, voor zoover die geen plaats kun nen vinden in het hoofdgebouw. Alles te zamen komen er dus ’n 900 kooien en hokken. Ze zijn van de Utrechtsche Pluimvee- Vereeniging Ornithophilia en een speciaal vakman van die vereeniging is met de op stelling belast. Tijdens de tentoonstelling zal ook de voedering en de verzorging der dieren aan hem opgedragen zijn. Aan de westzijde van het terrein komt nog een gebouwtje met tien kooien voor een speciale inzending hoenders van den heer Spruyt te Gorredijk ter opluistering. Heden Woensdag worden de inzendingen in ontvangst genomen. Overdwars voor de gasfabriek zal de groote consumptietent verrijzen (met 400 zitplaatsen) daarvóór wordt de balvloer ge legd ter oppervlakte van 100 vierk. M. en daarvoor komt de muziektent. Aan het geheel zal zooveel mogelijk een feestelyk aanzien worden gegeven. De voorschutting wordt met groen en vlagge- doek gedecoreerd. De festiviteiten, die ter meerdere attractie zullen worden gegeven, zijn reeds geadver teerd. Omtrent de postduivenvlucht Zon dagnamiddag te 2*/a uur vernemen we nog, dat niet minder dan honderd duiven zullen worden opgelaten. En hoe zal Heerenveen zich nu de gast vrouw toonen Het bedenke, dat het een tentoonstelling geldt, zooals hier nog niet eerder te zien is gegeven en dat er by goed weer stroomen bezoekers zullen komen van wyd en zijd. Sneek, 23 Juni. Gistermorgen kwamen twee melkwagens, die elkaar wilden pas- seeren, zoodanig met elkander in aanraking, dat een er van met paard en al terecht kwam in de sloot voor de sigarenfabriek van den heer Gorter. Door de hulp van eenige omstanders, kwamen paard en wagen, na geruimen tijd in de modder te hebben gestaan, weder behouden op het droge. Niettemin had de eigenaar nog al eenige schade, daar van 5 bussen de melk gedeel telijk was weggevloeid en het overbly vende door de modder was verontreinigd.- Nabij het tramstation alhier werd heden middag, door een fietser, in volle vaart rijdende, een vijfjarig jongetje omver ge reden. Het ventje werd met bloedend ge zicht naar de ouderlijke woning geleid. Uit den Zuid oosthoek, 23 Juni. Wie kent met de Gaasteriaodscne bosschen, de pracht van ’t Oranjewoud en Beetster- zwaag, maar wie zou ooit vermoeden, dat er één dorpje in den Zuid-Oostboek van Friesland ligt, dat in natuurschoon met genoemde streken kan wedyveren En toch is dat zoo. Als men eens per fiets of per rijtuig een bezoek brengt aan Duurs- woude, zal men verrukt staan over het bosch, daar aangelegddoor Jonkvr.Lycklama Nyeholt. Dit stukje natuur is de aandacht meer dan waard. Terhorne, 23 Juni. Hoe spoedig de dood een einde kan maken aan het leven, bleek hier op treffende wyze. De heer J. P. Asman stond gister met zijne buren te schertsen, toen hy zich plotseling onwel gevoelde, in huis ging en... stierf. Hy was een geacht ingezetene van ons dorp, een bekend en begaafd schryver van onder scheidene Friesche stukken en medewerker van ’t tijdschrift Bjucht en Sljucht. Balk, 23 Juni. Weinig heeft het ge scheeld of hier was een treurig ongeluk gebeurd. Een 12jarige knaap had een bakje met zand, dat hy door middel van een om zjjn middel gebonden touw voorttrok. Daar passeerde hy een rytuig, dit reed tegen den bak aan en rukte daardoor den jongen omver, die onder den wagen terecht kwam, gelukkig precies tusschen de wielen. Hy liep een dik hoofd op, maar bekwam verder geen letsel. De mazelen breiden zich ook in Balk onrustbarend uit. Gisteren is te Hanch een kind er aan overleden. Niet alleen kinderen, ook groote menschen worden aangetast. Hier in de gemeente is een huis gezin, waar al de zes kinderen van 4 tot 17 jaar ziek zjjn, benevens de moeder. De patiënten zyn door en door ziek. Oosterwolde, 23 Juni. De landbou wer J. Jager alhier, had twee paarden bij elkan der in het land loopen. ’t Schynt, dat de dieren het niet goed hebben kunnen vinden of dat speelschheid aanleiding heeft gegeven tot het ongeval, althans het eene paard werd I door het andere doodgeslagen, Bolswardsche Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1