NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARÖ ra WBHSERAOEEL R 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 52. i ZONDAG 29 JUNI. X X Lr R B I B11N N E N L A JN D. Uit de Raadszaal. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Ct i mF 754,11 reclame - 351,565 onvermogen en faillieaem,159,&Q5 I 1 Oldeboorn, 26 Juni. Een bejaarde vrouw die tengevolge hardhoongbeid hedenavond den verkeerden kant uitweek, voor een haar achterop rydend paard en rijtuig, werd aan gereden en viel over den weg. Onmiddellyk werd zij in een naburig huis opgenomen en later naar hare woning gebracht, waar de ontboden geneesheer constateerde dat zij, behalve een paar schrammen aan ’t gezicht geen ander letsel had bekomen dan de schrik, die echter zoo heng was, dat zy nog wei eenigen tjjd het bed zal moeten houden. Jours, 27 Juni. Door een defect aan de machine moest de tram Heerenveen-Sneek, die hedenmorgen op den gewonen tjjd, half negen, alhier aankwam, midden in onze plaats de verdere reis staken. Met behulp van een inmiddels ontboden expresse loco motief kon eerst te half tien de tocht worden vervolgd. Voor de talrjjke reizigers, met het oog op den marktdag te Leeuwarden, eene heele teleurstelling. Rotte valle, 26 Juni. Qerben Postma opdat de Gemeente daardoor geen schade lyde. Dit voorstel komt nu in behandeling. De heer Keikes vraagt, wat men in dezen onder publieke vermakelijkheden ver staat en of b.v. een oliekoekkraam ook onder deze categorie valt? De Voorzitter. De bedoeling is tenten, kramen, spellen in het algemeen de ker- misgelegenheden hier onder te verstaan en daarbij is zeker ook een oliekoekkraam te rekenen. De heer Keikes meent toch dat wel een nadere aanduiding noodig zal zijn. De Voorzitter meent dat hieromtrent ~f 579,05*/» geen duisterheid bestaat en geen verwar ring zal komen. De heer Schotman. Maar als nu in „De Doele” in de kermis voorstellingen zijn, vallen die ook onder het verhoogd tarief? De Voorzitter. Wel neen, alleen die gelegenheden welke tijdelijke aansluiting verlangen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van de concept-verordening tot heffing eener belasting voor het gebruik van den openbaren weg. Voor het gebruiken van den openbaren weg bij bouwwerken ’t zij voor het plaatsen van steigerpalen, het maken van afschuttin gen enz. stelden B. en W. reeds vroeger voor, een belasting te heffen van 10 cent per M2. oppervlakte per maand, 25 cent voor eiken paal die in den grond geplaatst wordt en 10 cent voor iederen paal op de straat. De herstellingen aan de straten worden van gemeentewege uitgevoerd, doch moeten vergoed worden. Dit voorstel komt ook thans in behan deling. De heer v. d. M.eer vraagt of dit ontwerp overeenstemt met wat in andere plaatsen in dat opzicht wordt geheven, en ook of het vooruit betalen daar wordt geëischt. De Voorzitter antwoordt toestemmend. Daar bij de verbouwingen van huizen vaak een gedeelte stadsgrond wordt gebruikt, en daarbij de straten worden beschadigd oor deelde men, dat dit niet langer kosteloos behoort toegestaan te wordente meer daar ook in andere steden een dergelyke belasting geheven wordt. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Benoeming van een voogd van het Algemeen Stads-Armenhuis, de aanbeveling bestaat uil de heeren A. B. Faber, K. F alkena Bz. en W. J. Nauta. Dè heer A. B. Faber werd benoemd met 9 stemmen. De heeren K. Falkena Bz., W. J. Nauta en G. Keikes, hadden ieder één stem. De Voorzitter doet nog de mededeeling dat B. en W. den stadstuinman een onder zoek hebben doen instellen naar de doode boomen, die zich hier en daar vertoonen. Deze heeft gezegd dat door een gasuit vloeiing uit den bodem, (niet alleen gas uit de fabriek) een ziekte in de boomen schijnt te ontstaan. B. en W. hebben gelast de doode boomen te rooien en te doen verkoopen, en daarvoor zullen dus later weder nieuwe in de plaats dienen te komen. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat het voornemen bestaat, bij Ged. Staten een subsidie te vragen voor de vernieuwing van de Ymswoldertille, en tegelijk voorde St. Jansbrug. Daar beide bruggen over provinciaal vaarwater liggen, en eengrootere doorvaartswijdte moeten hebben, is dit in ’t belang der provincie. De raad nam met die aanvrage genoegen. Sluiting der vergadering. Op de honden-belasting, wegens onver mogen ƒ45,50 en op de lijst van school geld van school No. I ƒ1,50. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Aanbieding en behandeling van eene wijziging en aanvulling der Gemeente-be- grooting over 1901 en van de staten tot af- en overschrijving van posten. De verschillende posten worden op het ontvangen of uitgegeven bedrag gesteld, ten einde de rekening te kunnen afsluiten. Het totaal der inkomst, wordt 111,524,05*/a uitgaven -110,945 Batig saldo Met algemeene stemmen de voorgestelde wijziging goedgekeurd en eveneens met algemeene stemmen de staten tot af- en overschrijving. 3. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor het burgerlijk armbestuur. Heeren Voogden van het Alg. Armen huis stellen voor, nu er een nieuwen Pen ningmeester moet zijn, enkele wijzigingen in het beheer der gelden goed te keuren, in hoofdzaak dat de pachten en huursom- men niet door den Penningmeester, maar in een belegde vergadering zullen worden ontvangen en dat de geldswaardige eigen dommen en bescheiden in een brandkast in het gebouw bewaard worden, waarop 3 ongelijk werkende sloten en sleutels. De heer Schotman acht, nu art. 19 voor schrijft dat de pachtsommen in een belegde vergadering moeten worden ontvangen, dat in de bepaling in art. 21 daaromtrent deze uitzondering behoort te worden omschre ven, daar anders soms moeielijkheden zich konden voordoen. De Voorzitter. Wij zullen Heeren Voog den dit in overweging geven, waartegen wel geen bezwaar kan bestaan, daar het toch strekt ter verduidelijking van het voor gestelde. De heer Van der Meulen. Ik begrijp eigenlijk niet wat de aanleiding is, om deze verandering voor te stellen. De Voorzitter. De wijziging wordt alleen genomen ter verbetering van het beheer, zonder dat er juist bijzondere reden voor bestaan. Meer daarover te zeggen in een openbare vergadering is minder gewenscht. De voorgestelde wijziging goedgekeurd met algemeene stemmen. 4. Behandeling van het adres omtrent de Harlingerstraat, met advies van Burge meester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders merken in advies op, dat de kleine klinkerbestrating langs de huizen in onderhoud is bij de eigenaars dier huizen, het gedeelte langs en tusschen de rails by de Nederl. Tram- weg-Maatsehappü, de rydweg bij de Uomm. van Beheer over den weg Bolsward—Har lingen en alleen de balsteenbestrating be hoort aan de Gemeente. Binnenkort zullen de tramrails worden vervangen door spoorrails en dan zal daar bij door Burg, en Weth. op de belangen van adressanten gelet worden, terwijl ook de rjjdweg door de Commissie van Beheer zal worden vernieuwd of hersteld. Burg, en Weth. stellen daarom voor, dit een en ander aan adressanten te berichten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van den Opzichter der Gemeente-Beiniging om een agentschap aan te nemen, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders adviseeren om de gevraagde toestemming voor den tijd van I jaar te verleenen by wyze van proef. Hoewel de meerderheid in het Dag. Best, van oordeel was, dat de Directeur der Gemeente-Keiniging zich met geen meer dere werkzaamheden behoort te belasten, had de minderheid geen bezwaar om hem het agentschap der Yerzekering-Maatschjj. te laten waarnemen. De heer Schotman. Begrijp het goed, dat de meerderheid in het Dag. Bestuur geen bezwaar bestaat om het voorloopig voor 1 jaar toe te staan De Voorzitter. Juist. Met dit voorstel namen de leden genoegen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van het ter visie liggend voorstel tot aanvulling van art. 1 der voor waarden tot levering van gas door de gas fabriek. Reeds vroeger werd door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, om wanneer voor publieke vermakelijkheden aansluiting aan de gasfabriek wordt verlangd, wat slechts voor korten duur is, gasverlies en veel werkzaamheden vordert en dikwijls meters van groote capaciteit vereischt wor den, dit tegen een verhoogd tarief te doen, alhier is thans voor het 25e jaar in de hooiïng op de plaats van den heer J. W. Sietema te Grouw en zijn kameraad, 8ipke Dalstra van de Teijen bij Drachten, voor het 35e jaar. Zulke kloeke arbeiders hadden wel een gouden medaille voor trouwe plichtsbetrach ting verdiend. Ze werkten eerst voor den vader, nu voor den zoon.-Een bejaard man van de Langewijk o.d. Rottevalle zou te Opeinde worden begraven. De wagen met het lijk en de lijkstoet kwamen op het kerk hof en... toen kon de begrafenis niet plaats hebben. De buurman, die mede aangifte van het overlijden had gedaan, had de toestem ming tot het begraven iu den zak gestoken en gehouden. Toen hij ’s avonds uit het hooiland thuis kwam werd het bewijs opge vraagd en aan den doodgraver ter hand ge steld, die nu voor de teraardebestelling zorgde. De gewone plechtigheid, die nu geen begrafenisplechtigheid kon heeten, was er daarom daags te voren even goed om ge houden. -De huishouding van den ar beider Siebe Boomsma te Drachten wordt zwaar beproefd. Terwijl de man naar buiten was in de hooiïng, kreeg de vrouw eene bloedspuwing en kort daarop viel het 10- jarig zoontje van den zolder. Hij bezeerde zich in- en uitwendig zoo aan ’t hootd, dat hij denkelijk levenslang ongelukkig en spra keloos zal blijven. Voor 3 jaren viel dit jongetje eveneens van den zolder. Wonseradeel, 25 Juni. Het hoofd der school, de heer Post te Lollum, vierde heden den dag dat hij voor 25 jaren zijn loopbaan als onderwijzer aanving. 19 jaren is hy te Lollum werkzaam geweest. Keeds vroeg in den morgen was dit dorpje met vlaggen en groen versierd en groot en klein vierde het feest van meester mee. Sneek, 26 Juni. Een paard, gespannen voor een meel wagen en een paard en melk wagen, zouden op ’t Hoogend voor elkander wijken, toen de bestuurder van den rneel- wagen met z’n voeten verward geraakte in de leidsels, 'i Paard maakte nu een verkeerde wending en sloeg tegen de omheining van een boom, welke verbroken werd. De be stuurder, in de teugels verward, werd van den wagen geslingerd en draaide naast den wagen in de rondte mee, de Koemarktbrug over. Gelukkig zag de heer Bootsma het dreigend gevaar; hy vloog op het paard toe en wist het tot staan te brengen. Wonder boven wonder ie de bestuurder ongedeerd gebleven. Workum, 29 Juni. Naar we vernemen is op het verzoek aan de spoorwegdireotie om den sneltrein, die ’s morgens 8,20 (Greenwich) van Leeuwarden vertrekt, hier te doen stoppen, afwijzend beschikt. Ooststellingwerf, 26 J uni. Het was- schen en scheren der Drentsche schapen, welke hier nog gehouden worden, is thans afgeloopen. Dientengevolge is de handel in Drentsche wol begonnen. Men besteedt echter lage pryzen: naar gelang van kwaliteit van 35 tot 42*/ï ct. per kilo. Om de voordeelen. der wol behoeven er dus geen Drentsche schapen meer gehouden te worden. Achlum. 27 Junk Het laatste der zes bruggetjes aan de tramlijn ArumFraneker zal hedenavond gereed zyn. Hierna moet nog de brug by Franeker, waarover de tram zal passeeren in reparatie worden genomen. Er zal een tydelijke hulpbrug worden gelegd. De wissels op het emplacement Arum zyn reeds zoover gereed, dat men thans al op weg naar Achlum is met het rangschikken der „biels*, waarop dan de rails direct zyn bevestigd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, Hindeloopen, 25 Juni. In een onbe waakt oogeublik geraakte het aanvallig driejarig zoontje van den landbouwer H. C. te water en verdronk. Woensdagmiddag gingen te Sdnlaên onder behoor van Ousterend, twee zoons van een koopman, die op weg naar de Hariinger kermis was, baden in de Sneeker-Franeker zeilvaart. De oudste der broers, de ruim 20-jarige jongeling W. 8., waagde zich te veel in het midden der vaart, zonk naar de diepte en verdronk onder de oogen van zijn jongeren broeder. Sneek Gistermorgen kwam de melk- tapper Tj. H. met een voer hooi de brug by de Kerkhotslaan opryden. De man nam by ’t neergaan van de brug den zwaai wat te kort, waardoor de wagen kantelde en ’t hooi over de leuning der brug terecht kwam op een schuitje van een stoel- winder. Deze was juist bezig een oude mat te herstellen, toen die verrassing op zyn hoofd neerdaaide. Gelukkig had *t ongevalletje geen andere gevolgen, dan eenige materieele schade, die natuurlijk wel zal worden vergoed, Vergadering op Donderdag 26 Juni 1902. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Dykstra was absent. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een besluit van den heer Commis saris der Koningin, dat de heer H. J. Boersma is benoemd in het college van zetters, vacature Oosterbaan. b. Idem, dat de heer W. van der Meu len in datzelfde college is benoemd, vaca ture Bouma. c. Resolutie van Ged. Staten, waarbij wordt bepaald dat de gemeente-rekening voor 2 September by hun college moet zyn ingezonden. d. Resolutie, goedkeurende het gewijzigd artikel van den weg Bolsward—Harlingen. e. Een missive van den heer De Groen, dat hy de betrekking van onderwijzer alhier aanneemt. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der wijzigingen van posten in de begrooting 1901. g. Een missive van Gerritsma te Burg- werd, dat hy de conditiën van demping niet aanneemt. a—g voor kennisgeving aangenomen. h. Een adres van den heer C. W. Eisma, als Voorzitter van de Vereeniging „Schutte- vaer”, verzoekende uitdiepingen verbetering van de Lollumervaart, die in onderhoud is bij Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. i. Een adres van den heer J. B. de Boer te Burgwerd, protesteerende tegen de be wering, in de vorige raadsvergadering, dat de sloot naast den trekweg geheel aan de Gemeente Bolsward behoort. j. Een schrijven van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk, waarin wordt geprotesteerd tegen de bewering als zou de zoogenaamde regeeringsbank in de kerk zijn het eigendom van het stadsbestuur. Reeds 27 April 1882 is daarover een correspondentie met den Raad gevoerd en aangetoond dat het recht van Burgemeester en Wethouders, alsmede de Vroedschap dagteekent uit den tyd toen er nog een Staatskerk was. Sedert 1804 had niemand meer eenig recht daarop laten gelden. De tyd voor reclame was toen lang overschre- den. De toenmalige Raad heeft dan ook in 1856 de notabelen geheel vrjj gelaten in de verandering der bank. De notabelen zijn ook nu van hetzelfde gevoelen. De verplichte bijdrage rot de kosten dier bank is ook reeds lang ver vallen, te meer nu ook andere gezindten tot leden van den Raad benoembaar zyn. Op grond van verschillende artikels van het Burg. Wetboek ontzeggen zy daarom aan Burgemeester en Wethouders en de Raadsleden het recht, om in die bank zit ting te nemen. De Voorzitter stelt voor, deze missive in handen van B. en W. te stellen, om nadere gegevens in deze zaak te bekomen en hy deelt er by mede, dat zy zich reeds on ledig hebben gehouden met in het archief nadere bewijzen op te sporen. De heer Boersma. Het doet mjj genoegen dat B. en W. een onderzoek hebben inge steld, doch ik zou ook wel gaarne eenige nadere toelichting verstrekken in de vol gende vergadering. De heer F. J. de Boer. Ik vond veel beter, dat de heer Boersma het advies van Burgemeester en Wethouders afwacht, dan kan hy zoo noodig daarna zyue meening daartegen zeggen. De Voorzitter. De heer Boersma heeft als lid van den Raad natuurlyk het recht om inlichtingen te geven en zijne ziens wijze mee te deelen, doch ik moet opmer ken, dat dit als notabele hier minder te pas komt. Ik vind dat B. en W. een gron dig onderzoek dienen in te stellen om te trachten deze onaangename zaak op te lossen en alle inlichtingen daartoe zullen hen aangenaam zijn. De heer Boersma is bereid zjjne gegevens schriftelyk in te dienen. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Aanbieding en behandeling van de staten tot oninbaar-verklaring van belasting over 1901. Deze staten wyzen aan, dat op den hoofdel. omsl. dient te worden afgeschreven Wegens overlijden en vertrek Bolswardsche Courant llffl j I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1