NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWAR» EN WONSERAOEEI. Brieven uit de Residentie. 1902. 41ste Jaargang. No. 57. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 1? JULI. J, YNSTJüRD. BINNENLAND. VOOR Een les uit den vreemde. OOIEVAAR. Grou, 14/7 ’02. I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ots. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Heerenveen, 14 Juli. Door J. Wijntjes is in het riet achter den Heerenwal een bizondere vogel gevangen, die volgens een deskundige in deze streek met thuis hoort, maar afgedwaald schijnt te zijn. Het is een zoogenaamde geitenmelker. Bij Brehm lezen we omtrent dezen vogel, dat hij ook wel wordt genoemd Nachtzwa luw, Dagslaper, Schapenmelker, Nachttafel, Ratelaar of Vliegende Pad. De romp is slank, de hals zeer kort, de kop groot en breed, de bek groot. Da vleugels zijn lang, smal en spits, de staart is recht afgesneden. De voeten zijn klein en laag, de middelste teen steekt ver voor de Qverige uit Een zeer wijd uitstaand en buitengewoon zacht vederen kleed, dat uit groote zeer los in de huid bevestigde veeren samengesteld is, om hult den romp. De totale lengte bedraagt 26, de vlucht 55 cM. De bovendeelen zijn aschgrauw met bruinzwarte en roestgele vlekken, strepen, stippels en golflijnen, de onderdeelen lichtgrijs met zwarte en donker bruine streepjes en vlekken. Deze vogels, die zich uitsluitend met allerlei insecten voedt en alzoo zeer nuttig is, is van het midden van Noorwegen af over geheel Europa en West-Azië verbreid. In Duitschland vindt men hem in bosch- rijke streken, het meest op open plekken in naaldhoutbosschen. Hij blijft hier van Mei tot September. In den winter bezoekt hij Afrika. Als hij toevallig gevangen wordt, spert hij zijn ontzaglijken bek open en laat een heesch geblaas hooren. Hij is weinig ge schikt om in gevangenschap gehouden te worden. De Indianen, Negers en vele Afrikaansche volksstammen hebben een bijzondere ver- eering voor dezen vogel. De boeren in Duitschland beschouwen hem echter hoewel ten onrechte met wantrouwen, omdat zij van oordeel zijn, dat de Nacht zwaluwen met geen ander doel zulk een wijden bek hebben dan om de geiten te melken. Harich, 14 Juli. Door den directeur der coöperatieve zuivelfabriek alhier is aan de leden het volgende schrijven verzonden „Tot onzen spjjt zien we ons genoodzaakt, U mede te deelen, dat we een onzer leve ranciers hebben moeten ontslaan, daar deze schapenmelk aan de koemelk toevoegde. Zooals bekend, is volgens art. 7 van ons huishoudelijk reglement zulks niet geoor loofd. Mocht U iets dergelijks van iemand ter oore komen, wil dit dan in het belang der vereeniging melden? Sneek, 15 Juli. De Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen houdt a.s. Woensdag 23 Juli haar 9e festival te Sneek. De feesten nemen een aanvang des middags te 12 uur in de concertzaal „Amicitia“ met de ontvangst der leden en genoodigden. Vervolgens te 1 uur opmarsch door een groot gedeelte van Sneek, waarvoor de corpsen zich in vjjf groepen zullen splitsen. Te 2 uur festival op het terrein der kunst ijsbaan. 15 corpsen zullen hieraan deelnemen. Daarna nogmials opmarsch door de stad. Tot slot groot avondfeest in „Amioitia*. ’s Avonds zullen in verschillende ricntingen extra trammen loopen en misschien een extra-trein. Sneek, 13 Juli. Heden avond zochten een schipper en zijn echtgenoot, met hun schip liggende in de Stadsgracht, om hun 3-jarig zoontje. Na eenig zoeken werd ’t levenloos uit de gracht opgehaald. In een onbewaakt oogenblik was het voorover in de sloot gevallen en zoo gestikt, ’t Kind werd gevonden met de boenen omhoog. Sneek, 14 Juli. Iemand, die heel de afgeloopen week bijna doorloopend dronken was geweest trachtte zich hedenmiddag door in de gracht te springen van het leven te berooven. Even te voren had hjj verklaard, 't leven moe te zijn. Gedienstige menseden wisten hem echter weer op het droge te brengen. Bozum, 14 Juli. Toen een wagen hooi, bespannen met paard, den overweg alhier passeerde, kwam net een losse locomotief aangereden, die niet door den bestuurder van den wagen werd gezien. Gelukkig werd dit, dank zij de activiteit van onzen stations chef, opgemerkt, zoodat onmiddellijk het sein op onveilig werd gezet en nog juist tijdig kon gestopt worden. Het paard kon worden losgemaakt, doch de wagen kwam in de sloot terecht. Harlingen, 14 Juli. Een onzer onder nemende vischopkoopers en rockers heeft zich Zaterdag j.l. met een zeilvaartuig zelf naar Wieringen begeven om vandaar versche paling te bekomen en die vervolgens te rooken voor de Leeuwarder kermis. In de zoogenaamde Wieren aldaar moet deze vischsoort nog in voldoenden voorraad aan wezig zijn, om versch gerookt het smakeljjk zoeiwaterbanket op te leveren, dat op de kermissen te allen tijde zoo gewild is. Witmarsum, 14 Juli. Onze dorpsgenoot Jan Kuperus, die voorheen in Marssum ge woond heeft en daar als beoefenaar van het kaatsen zijn meeste triomfen behaald heeft, zet hier de rjj zijner overwinningen glansrijk voort. Pas had hjj te Franeker den eersten prjjs behaald, of een paar dagen daarna viel hem eveneens te Harlingen de eerste prijs ten deel, waardoor het aantal zjjner behaalde prijzen nu tot 170 gestegen is. Maar thans is de tijd gekomen, dat we, ons voordeel trekkend uit die les in den vreemde, gaan aandringen op een controle der regeering op de kas en bezittingen van al die fondsen, die daarvoor in aan merking komen. ’t Is een feit, dat we altjjd heel graag naar het buitenland uitzien en met voor beelden uit den vreemde ons voordeel trachten te doen, waar het ons doel is er op te wijzen wat ons nog maar steeds ontbreekt. Dan hoort men de eigenaardige rede- neering, dat men in Duitschland al sinds jaren „dit” heeft en Frankrjjk’s bevolking al sinds lang van een andere nieuwigheid haar voordeel geniet. Dat is nu alles goed en wel. Zoo’n be roep op den vreemde kan werkelijk z’n voordeel hebben, waar het inderdaad tekort komingen geldt, waar de Hollandsche lang zaamheid, ons gerenommeerd trekschuiten systeem van handelen en doen, aangaande zeer belangrijke zaken vergat, dat de een of andere nieuwigheid voor het buiten land al lang geen nieuwigheid meer was, ja zelfs sedert vele jaren ginds op zeer gunstige resultaten kon wijzen. Inderdaad zoo’n beroep op den vreemde kan ook wel eens stuwkracht geven en aanleiding gor den, dat we ook hier eens aan die nieuwig heid gaan denken. Doorgaans duurt 't dan nog wel ’ns ’n poosje, maar toch zijn ze hier dan wakker geschud uit hun dommeling. Toch gaat zoo’n beroep op den vreemde niet altjjd op. D’er wordt maar al te dik wijls daarbij vergeten, dat de verhoudingen en toestanden daar ginds zoo geheel anders zijn, het volksbestaan daar over de grenzen doorgaans heel wat anders noodig en nood zakelijk maakt dan voor ons goed zou wezen. Wat daar zonder ’t minste be zwaar aanpast in de samenleving, wat, (om een voorbeeld te noemen), door denFransch- man minder noodig wordt geacht, vindt de Duitscher prachtig, volksaard en nationale zeden zijn ook hierin veelal beslissende factoren- Bovendien doet een kleine natie altijd goed, langzaam in de groote centra te laten doorwerken, wat haar wel aan lokkelijk voorkomt, maar waarvan zij eerst nog eens de resultaten wenscht af te wachten. Dus, altijd gaat het beroep op den vreemde niet op. Maar wanneer we met de gebeurtenissen daar ons voordeel kunnen doen, dienen we er onze aandacht dubbel en dwars aan te geven. Zoo ook nu weer! Sedert korten tijd is het aan het licht gekomen, dat een zeer gunstig be kend staande maatsch., de Caisse Générale des Families te Parijs, een tekort heeft van ongeveer 25 millioen francs. Ook vele Nederlandsche deelhebbers in deze maatschappij worden er gevoelig door getroffen. Wat leert dit feit echter? Dat het met die maatschappijen en vennooot- schappen over ’t algemeen genomen in de werkelijkheid zeer treurig gesteld is. Con trole, wettelijke controle op de dubbeltjes ontbreekt volkomen. Doorgaans opgericht met groot aandelen kapitaal, met een naam zoo groot en mooi klinkend om er bang van te worden, blijkt het later maar al te zeer, dat het kapitaal in werkelijkheid niet bestaat slechts op papier. Maar intusschen was de góe-gemeente bedrogen en er met de lieve dubbeltjes aardig ingevlogen. Het lokaas van mooie namen en schitterende circulaires bleek een uitnemend middel om de kas te vullen. Maar bleef het geld juist daar? We weten met menig voorbeeld uit de laatste jaren, dat dit soort van werk ook hier te lande nog al beoefenaars telt. Mai^r niet alleen aan die zoogenaamde industrieele maatschappijen denken we op ’t oogenblik, ook de zieken- en begrafenisfondsen missen maar al te zeer die westelijke controle die, voor de belangen der deelhebbers, dringend en 'noodzakelyk is. We herinneren maar even aan het onderzoek, indertijd door de maatschappij tot Nut van ’t Algemeen te dezer zake ingesteld. De meesten weigerden inlichtingen te geven en 24 fondsen hadden geen cent in kas. Niet onaardig! Maar het meeste blijft natuurlijk ver borgen in het gegoochel van cijfers der zoogenaamde jaarverslagen. Wordt het dan langzamerhand niet meer dan tijd, dat de regeering eindelijk eens tusschen beide kome. Of moet men ook hier te lande vandaag of morgen eerst worden wakker geroepen, door de honderden slachtoffers eener maatschappij, die ophoudt’ hare ver plichtingen na te komen? hopen van neen» M. de Kranteman! Do ’t ik forline Snjeon de Ljouwerter Kr ante en binammen it stik „Uitbreiding van de stad Bolsward“ lézen hie, wier ’k as aid Bolster om sa mar to sizzen „yn ’e wolken? En gjin wünder, al is men yens berteplak üttein, yet altiid stelt men noch bilang yn it jinge der bart. It ferske seit dan ek mei rjucht: „Scoene wij dy forjitte kinne ,,’t Plakje der ’t wij berne binn’, „Né, ós hert loekt üs der hinne, „Der to wêzen is üs sin.“ ensth. Hwa scoe noch ‘üntofreden wêze kinne oer dat moaie „plan" van Hearen Gasthuis- falden? Nimmen. En eltse Fries docht it siker goed dat it „plan“ ütwirke is troch in man, dy, howol er net yn Friesian wen net, folie mear for üs tael docht, as wit hofolle Friezen hjir! De hear Jansen to Meppel bat er goed oan dien om ald-Bolsert en ald-Fryslan yn dat nije diel fen ’e stêd to forneamen Mar dochs len frage oan dy striider for üs eale memme-tael moat my fen ’t hert, en wol dizze: „Hwerom is oan ien fen dy strietten net de namme jown fen: „Kein Haukes Wind- sma‘. in man, dy ’t folie yn ’t Frysk skrean en dy ’t dos folie for üs tael dien hat Berne yn 1801 to Bolsert, wier er de soan fen in earme skünmakkersfeint, en howol er op skoalle er „ütroun“, dwong de need him lykwols om ’t selde weik to dwaen as syn heit, Wol pielde er do mei „rymlerij”, dochs syn wirk kaem net under ’e minsken. Mar yn 1823 of hwet letter kryge er, troch syn rymlarjj, kinde oan ’e man, dy ’t him foarüthelpe woe. Dy man, wier de WelEerw. Heer ds. Visser to Ysbrechtum en skoalopsj. yn ’t 8e distr. yn Fryslan. Troch dy help waerd Windsma yn 1826 oansteld as ündermaster, mei de 4e rang to Njjlan. In lyts toarntsje letter krige er de 3e rang en waerd fést oansteld te Offingawier en yn 1829 teach er nei Wolsum en hie de 2e rang helle. Mei rjucht kin men dos sizze: op Windsma siet in kleare holle? Yn 4 jier tiid hie er it brocht fen skünmakkersfeint ta master mei de 2e rang. Graech scoe ’k yet noch mear oer W indsma skriuwe, dochs ik bin bang dat ik al to folie romte nedich bin, hwerom ik ta ein-bislut in pear ferskes folgje lit, ten W’s dicht: (Jan 'e hoap. Troch dy bliuwt alles rjucht en yn ’e foegen, Op dy driuwt alles op ’e wrald, Mei dy wit elts him nei syn pak to bügen: Mei ien wird: Hoap, don, don biste üs ha ld. Hwetminske scoe op ’tscholp’richsalthim weagje, En swalkje den nei süd en noard, En east en wést? Hwa scoe sa’n libben heagje, Bliuwst’ don oan lün, gongst’net mei oan board Yet folie mear scoe ’k skriuwe kinne oer W’s dichtstikken, dochs ik achtsje dit net nedich. Doel fen dit skriuwen is: de hear Jansen er efkes op te wiizen (alteast nei de krante seit) det er immen forgetten hat üt ’t aide Bolsert, dy ’t yn 't ntje like1 goed foartlibbe moat as de oare greate mannen en dy ’t earder neamd wirde moat as Gabe skroar, al ho 't wjj ek om dy kreup’le snider lake ha. Jo, achte Hear, tankjend for de plakromte, Jins tsj inner, Van deb SPOEL. Kimswerd, 14 Juli. In een der school lokalen alhier heeft een paar zwaluwen ’n nest gemaakt. De jongen zijn reeds uitge broed, waardoor de onderwijzer ’t in de vorige week maar druk had met ’t openen en sluiten der valramen, om ’t in- en uit vliegen der oude zwaluwen niet te beletten. Arum, 14 Juli. Onze dorpsgenoot Jan KI. Buwalda ontving heden uit Amersfoort de tijding, dat hij aldaar is benoemd tot architect. Enkele landverhuizers van hier berichten uit Amerika, dat het hun erg is tegengevallenze zouden wel graag in Friesland terug willen zjjn. Een paar andere huisgezinnen echter zijn vol lof o ver Amerika. De toestanden zullen ook daar plaatseiijk wel zeer ongeljjk zijn. Oosterhaule, 12 Juli. Iemand van hier liet zich verleden week scheren te Heeren- veen en bekwam daarbij een wondje aan de lip. Thuis gekomen, werd de lip dik en zwol het hoofd hoe langer hoe meer op. Een te hulp geroepen geneesheer consta teerde bloedvergiftiging, doch wist ernstige gevolgen gelukkig te voorkomen. Oldeboorn, 15 Juli. Bij den veehouder H. ue - Vries alhier is besmettelijke veeziekte, miltvuur, geconstateerd. Een aan die ziekte gestorven koe is, na overgoten te zijn met petroleum, verbrand. Balk, 14 Juli. Hedenmorgen waren zes mannen bezig aan de in aan bouw zijnde gasfabriek in den gasketel. De eigenlijke gashouder zat tusschen schoren boven hun hoofd. Plotseling schoot deze naar beneden en viel over de mannen heen. Een hunner werd nog al aan het hoofd gewond. Steenwijk, 14 Juli. In het hoender park van den neer R. Hou wink te Meppel, gelegen te Darp, nabij deze plaats, zagen wjj een in de kippenwereld zeker zeldzaam geval. Een haan, een porcelein sabelpoot kriel, zat met het deftigste gezicht ter wereld op een aantal kuikens. De moederkip had haar kinderen verlaten, doch de haan had alle zorgen overgenomen. Gedurende eenige dagen reeds nam hij die trouw waar. Zoo nu en dan ging de natuur boven de leer, verhief nij zich boven z’n pleegkinderen en deed een luid kukleku hooren om zich daarna weer voorzichtig neer te zetten. Behoort zoo’n haan nu ook niet tot de rubriek „kunstmoeders*? Joure, 14 Juli. De mazelen-epidemie alhier schijnt haar hoogste punt nog niet te hebben bereikt, ’t Aantal gevallen ver meerdert eiken komenden dag. Dat de ziekte haar aanvankelijk zoodanig goedaar dig karakter thans geheel mist, kan blijken uit het feit, dat tot heden reeds een 13 tal kinderen zijn bezweken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Maandagavond ruim 11 uur is op den vloer eener bovenwoning in de Bontepa- pesteeg te Leeuwarden levenloos ge vonden de vrouw van P. W., slagersknecht. Hij was kort te voren, gelijk zoo dikwjjls, dronken thuis gekomen. Buren hoorden toen hevige woordenwisseling en hulpkreten der vrouw. De man is daarna kalmpjes uit bet huis gegaan, zeggendemjjn vrouw is in mijne armen gestorven. De man is door de politie aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. De zes kinderen zijn voor- loopig door buren tot zich genomen. Volgens de Leeuw. Ct. heeft de lijkschou wing niet aangetoond, dat de dood aan geweldpleging is toe te schrijven en is de man dientengevolge reeds op vrjje voeten gesteld. Aan het postkantoor te Amsterdam werd door de z.g. centrale recherche Zater dag een onderzoek ingesteld, omdat aldaar geld werd vermist uit het bureel „aan komst? Uit een van de lessenaars van een commies der posterijen werd een bedrag aan muntbiljetten vermist; een collega wordt verdacht van dien dielstal. In eene woning in het Jacob van Len- nepkwartier is door de rechercbe een onder zoek ingesteld, maar tot nog toe zonder resultaat. Het onderzoek wordt voorgezet. Hbld. Een driftig joggie. In de Nederlandsche sigarenfabriek van G. van Dorssen te Amersfoort kreeg een sigarenmaker twist met zjjn bosjesmaker, waarop een 15 jarige bosjesmaker, collega van laatstgenoemde, zich daarmee bemoeide. De sigarenmaker gaf toen dien jongen een klap, waarop deze hem met een sigaren- makersmes in de linkerzijde stak. De te hulp geroepen geneesheer kon nog niet be palen of het hart geraakt was, doch achtte de verwonding ernstig genoeg om voor- I ziehtig te zijn. Bolswardsclie Courant r»j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1