NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OJLSWARD EN WONSERADEEL JoekL, Bolsward, r de levering van Dijlakker, Bolsward. 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 64. holleken. Stadsgezichten. “WS ZONDAG 10 AUGUSTUS. n SCHOOLBEHOEFTEN. MAANDBLADEN. ADVERTENTIEBUREAU. RELIG1EUSE ARTIKELEN. BINNENLAND. ARDEN Uit de Raadszaal. VOOR ’.elfden dag plaats hebben. Het af breken ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct - 1,05 - 0,65 - 0,45 f 5102.49 - 4529 53 - 572,96 f1213 50 - 1077,78 - 135,72 doch toen deze kwamen, hebben wij daarin niets kunnen vinden wat we niet reeds wis ten, zoodat daarop het advies vastgesteld is, als het eerst was opgemaakt. De dateering is dus blijkbaar blijven staan, doch de ver onderstelling, also! wij van Uw gegevens geen notitie zouden hebben genomen is ge heel onjuist. Ik heb U dit persoonlijk gezegd, en stel er prijs op het thans officieel te her halen. De heer Boersma dankt voor de toelich ting, doch het wekte zijn bevreemding zoo zeer, dat hij meende het te moeten opmerken. De Voorzitter. Zooals ik gezegd heb, U w schrijven is wel degelijk gehonoreerd. De heer van der Meer. Ik meen dat het zijn nut kan hebben er hier eens op te wijzen dat het rangeerterrein voor het tramstation soms hinderlijk is voor het verkeer en ge vaarlijk zelfs. Soms staat een lange tram bin nen de poort te wachten en moeten de wan delaars zoolang staan of geheel om de tram heen, ja de haastigen zag ik soms over de balcons van de tramwagens klimmen. Op het rangeerterrein dat den geheelen weg tot de boteriabriek zoowat in beslag neemt, wordt dan met machines en wagens gerangeerd, zoodat de passage dan voor rijtuigen feitelijk gestremd is. Het is mij dikwijls opgevallen, dat daardoor groot on gerief en zelfs wel gevaar ontstaat. De melkwagens voor de Hollandia van den eenen kant, van den anderen kant wagens voor de boterfabriek moeten daarop wachtten. Ik vraag nu of zoo iets ook in strijd is met de voor waarden van de concessie en of daarin ook verandering kan komen? Verder wil ik nog wjjzen op de onver antwoordelijke lichtzinnigheid, dat de machi nes van de tram slechts door cén man bediend worden. Ik vind het zelfs onbegrijpelijk dat het publiek hierop geen pressie uitoefent om ook dat veranderd te krijgen. Ik hoop dat dit woord, dat nu verspreid zal worden, een echo zal wekken en de Directie zal doen besluiten hierin verandering te brengen. De Voorzitter. Ik betuig U mijn dank voor deze opmerking. Het verheugt mij, dat deze nu in ’t openbaar is gemaakt, want de klacht is gerechtvaardigd. Ik heb reeds meermalen hierover geschreven en zelfs een der Commissarissen, die hier was, op den toestand van het rangeerterrein gewezen, die mij toen toestemde dat de toestand on houdbaar en gevaarlijk is en hij zou zijn bevinding mededeelen. Ook wat de andere klacht aangaat, deze is terecht en ook wel eens vroeger ter sprake gebracht. Ik ben blij, dat U nu deze zaak in het openbaar hebt ter sprake gebracht en hoop met U, dat het de Directie zal bewegen om verbetering in te yoeren. Sluiting der vergadering. Sneek, 7 Aug. De coöperatieve boter fabriek te Heeg mist thans twee harer knechts, die er Dinsdagmorgen j.l. vandoor zjjn gegaan met... f 350, een sommetje, dat moest dienen den boeren 't melkgeld te betalen. Tevergeefs wachtten de landbouwers op de melkschuit, om hun melk at te leveren en op ’t geld, dat genoemde knechts hun eiken Dinsdag kwamen brengen. De politie doet overal ijverig onderzoek, maar tot heden zonder resultaat. Vryzeker hebben de lui koers gezet naar Lemmer en vandaar met de boot van de Holland-Fries- landlyn naar Amsterdam. De Banier. Leeuwarden, 6 Augs. De veehandelaar R. Kuiper heeft deze week ruim 70 kali koeien in Friedland opgekocht tegen den gemiddelden prijs van f 280 per stuk, welke runderen naar Spanje worden verzonden. 8 Augs. Voor de veertien plaatsen van suppoost of oppasser op het terrein der Landbouwtentoonstelling alhier hebben zich 180 sollicitanten aangemeld. Het loon is p.m. f 1,25 per dag. Steen wijk, 6 Aug. Heden is alhier het treurige bericht ontvangen, dat de heer Hoekstra, tot voor kort maréchaussee te dezer plaatse, thans te Ommen, aldaar door een strooper is doodgeschoten. Diep treurig, ook voor zjjn alhier wonende verloofde. Franekeradeel, 8 Augs. De tramljjn Arum—Franeker nadert nu hare voltooiing. Het herstellen en verzwaren der brug te Franeker zal waarschijnlijk deze week ge reed komen. Er bestaat hoop, dat de opening zal kunnen plaats hebben op denzelfden dag dat ook de Landbouwtentoonstelling te Leeuwarden geopend wordt, n.l. op 23 Augs. Het nawerk aan den weg zal dan nog maanden werk vorderen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, commissie, de heeren Keikes, Kramer en Cuperus. 2. Concept raadsbesluit in zake eene uit dieping van de Lollumervaart, met missive van Burgem. en Wethouders. Van den heer C. W. Eisma, als Voorzitter der afd. Schuttevaer, is een verzoek inge komen om verbetering der Lollummervaart. Daar deze vaart in gezamenlijk onderhoud is met "Wonseradeel en Hennaarderadeel, is een conferentie met die gemeentebesturen gehouden en is de wenschelijkheid en nood zakelijkheid der verbetering gebleken. B. en W. adviseeren daarom dit werk te doen uitvoeren evenals in 1876 en is een concept besluit door de 3 gemeentebesturen opge maakt. De heer K. Tromp te Bolsward heeft een toelage van f438.27 toegezegd, als het werk voor 1 Mei a.s. is uitgevoerd. In beginsel is besloten aan Wonseradeel de uitvoering op te dragen. De diepte der vaart is op 1,40 M. ben. Zomperpeii bepaald bij een bodembreedte van 6 M. Hei aandeel van Bolsward is begroot op f2800. De Voorzitter stelt voor dit ter visie te leggen. De heer Dijkstra. Het komt mij nog al een ingewikkelde zaak voor en ik acht het wel noodig, het in handen eener commissie te stellen, om die zaak eens te onderzoeken. De Voorzitter. Die commissie zal niet veel licht over de zaak kunnen verspreiden. Het onderhoud van die vaart behoort gedeeltelijk aan Bolsward, dit is in 1876 bij Kon. Besluit uitgemaakt; bij gerezen bedenkingen is toen bepaald welk aandeel ieder der drie gemeen ten zal moeten betalen in de kosten van onderhoud. De vaart is thans in zeer slechten ataat. Het voorstel is, naar wij meenen, ge noegzaam voorbereid. De heer P. J. de Boer. De zaak presseert nog al en het plan bestaat, om nog dit j aar een gedeelte te laten baggeren en het volgend voorjaar de rest. De heer Dijkstra. Ik blijf er bij, dat er nog al wat aan dit voorstel vastzit. Deze vaart is maar een klein gedeelte, maar er staan andere vaarten mee in verbinding, die ook noodig opgeknapt dienen te worden. Daar ligt een terp, waardoor er belang bij is, enz. Ik geloof wel, dat een onderzoek goed is en zoo hard zal dit niet van stapel behoeven te loopen. De heer Eisma. Ik moet opmerken dat het niet een klein gedeelte is, maar de ge- heele vaart; de Franekervaart loopt er in uit, die in goeden staat van onderhoud is. Het is uitgemaakt, dat Bolsward tot onder houd mede verplicht is. In de andere ge meenteraden ia het ook besproken en door b' den architect van Wonseradeel is een onder zoek l-/lol ^p^aQr£..>bone - L40 - 1,05 - 1,00 - - 0,65 - 0.675 - 0,45 i gezelschappen, bestaande uit minstens 4 ms 6 personen voor de 2e klasse, of voor Voor de vacature Bouma bekwam de heer J. Hommes 5 stemmen, de heer W. Harkema 4 stemmen, terwijl de heer J. Kramer Mz. 1 stem bekwam en 2 briefjes blanco waren. Bij de 2e vrije stemming was de uitslag Hommes 5, Harkema 4, en Kramer 2 stem men, en 1 briefje blanco. Bij de herstemming tusschen de heeren Hommes en Harkema werd de heer Harke ma benoemd met 6 stemmen, de heer Hom mes had 5 stemmen. (De heer J. Hommes hield zich buiten stemming). Voor de vaca ture Fennema werd bij eerste stemming benoemd de heer S. Fennema Pz. met 6 stemmen. De heer J. Wiersma en J. Kra mer hadden elk 2 stemmen, de heer J. Hommes 1 stem en 1 briefje was blanco. 6. Benoeming van twee leden der com missie tot wering van schoolverzuim, de aanbevelingen van Burg, en Weths. bestaan uit de heeren: K. H. de Vries en J. Zuidema voor de vacature Propstra, en C. T. Bölger en H. J. Hommes voor de vacature Terhenne. De heer K. H. de Vries werd benoemd met 7 stemmen, de heer J. Zuidema ver kreeg 5 stemmen. De heer C. T. Bölger werd benoemd met 7 stemmen. De heer Hommes had 4 stem men. (De heer J. Hommes onthield zich bij deze laatste benoeming van stemming.) 7. Benoeming van een voogd van het Algemeen Stads-Armenhuis, vacature Fen nema. de aanbeveling bestaat uit de heeren C. T. Bölger, G. Schoonhof] en L. J. Vos. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van heeren Voogden, als antwoord op de missive dat de heer H. C. Banning is benoemd tot voogd, de meerderheid van hun college bezwaar heeft om eene aanbe veling op ie maken voor de vacature Fen nema. Reeds vroeger is de heer Laagland benoemd buiten de aanbeveling om, en met den heer Banning is dit thans weer het geval. Heeren Voogden berichten verder dat de heer H. C. Banning wel voorkwam op hun grostal voor candidaten, doch dat men het niet raadzaam vond hem op de aanbeveling te plaatsen, wjjl zijn broeder de heer A. Banning, arts, als geneesheer voor de armen- practijk optreedt. Daar volgens Art. 6 van het reglement. B. en W. den raad eene aanbeveling aan bieden, imfien 4 weken na het verzoek daar toe, door heeren voogden hieraan niet is vol daan, en uit dit schrijven van dat College blijkt, dat zij geen aanbeveling inzenden, hebben B. en W. deze nu den raad aange boden, te meer daar heeren Voogden tevens te kennen gaven gaarne weder spoedig een voltallig college te hebben. De heer van der Meuten. Ik zou wel gaarne weten, waarom de heer Banning nog niet geïnstalleerd is, waardoor hjj dus op deze aanbeveling of dat besluit geen invloed kon uitoefenen. De Voorzitter. Daarop kan ik eigenlijk geen antwoord geven. In dit schrijven van heeren Voogden wordt daaromtrent geen opheldering gegeven, alleen heeft het college meegedeeld gaarne spoedig een voltallig col lege te hebben. De aanbeveling bestaat uit de heeren C. T. Bölger, G. H. Schoonhoff en L. Vos. Tot stemming overgaande, verkregen de heeren Bölger 2, W. Harkema 2, G. Schoon hoff 3, G. Dijkstra Sz. 3 en K. H. de Vries 1 stem, terwyl 1 briefje blanco was. Bij de 2e vrije stemming verkregen de heeren Bölger, Schoonhoff en Dijkstra ieder 3 stemmen, de heer Harkema 2 en de heer K. H. de Vries 1 stem. Bij de herstemming tusschen de 3 eerst- genoemden bekwam de heer Bölger 2 de heeren Schoonhoff en Dijkstra ieder 3 stem men, terwpl 3 briefjes blanco waren. (De heer Dijkstra hield zich buiten stemming.) Bij de herstemming tusschen de heeren Dijkstra en Schoonhoff werd de heer G. Dijk stra benoemd met 5 stemmen, de beer Schoon hoff had 4 stemmen terwjjl 2 briefjes blanco waren. (De heer D.hield zich buiten stemming.) In de geldleening van f 28000 wordt voor uitloting no. 9 getrokken. Na afloop der punten van behandeling vraagt de heer Boersma even het woord, niet om een voorstel te doen, maar om een opmerking te maken. Van B. en W. ont ving hij om de toegezegde gegevens te ver strekken inzake de kerkebank een missive om dat te doen vóór den 21 Juli. De vorige week kwam het advies van B. en W. (ge drukt) en dat was gedateerd 9 Juli. Dit wekte zjjne bevreemding, en dat wilde hy even constateeren. De Voorzitter. Daarop kan ik U wel ter stond antwoorden. Het advies van B. en W. is definitief vastgesteld op 9 Juli. Wij wacht ten toen de door U toegezegde gegevens nogv vóór den aanvang der reis aan het kantoor ;ld zijn, onder opgave van den dag waarop, zal worden gemaakt. 31,00 Het aandeel van Bolsward zal ongeveer f 2800 bedragen. B. en W. hebben niet tegen een Commissie van onderzoek, doch vreezen alleen dat het op de lange baan wordt ge schoven. Wordt tot een Commissie besloten, dan meen ik reeds vooraf op eene urgente behandeling te moeten aandringen. De heer Schotman. Zijn er klachten gere zen over deze vaart De Voorzitter.- De heer Eisma, als Voor zitter van Schutte vaer, heeft het verzoek bij de drie gemeenten ingediend juist op klachten van de schipperij, en bjj onderzoek is geble ken dat die klachten gegrond zijn, en het volgend jaar toch aan de orde zou zijn ge komen. De aanbieding van den heer Tromp kwam ons eerst ter kennis, toen de confe rentie met de andere gemeentebesturen werd gehouden. De heer P. J. de Boer. Ik heb aan de schippers voorat gevraagd naar den toestand vandie vaart,en die klaagden erg over ondiepte. De heer Dijkstra. Ik wensch een Com missie van onderzoek ook al om te weten of het op die manier moet geschieden als het thans wordt voorgesteld. In stemming gebracht valt het voorstel Dijkstra met 7 tegen 4 stemmen (de heeren Boersma, vd. Werf, van der Meulen en Dijk stra.) De heer Eisma hield zich buiten stem ming. Het concept-raadsbesluit wordt dus ter visie gelegd, om het in de volgende verga dering te behandelen. 3. Behandeling van het adres van J. B. de Boer te Burgwerd inzake de ringsloot, met het advies van Burgem. en Weths. De conclusie van het advies van B. en W. namelijk te besluiten dat de gemeente, over tuigd van haar eigendomsrecht, dit onge schonden zal handhaven wordt metalgemeene stemmen aangenomen. 4. Behandeling van het adres van J. Dooper om een steenen pad op 7 Oortje, met advies van Burgem. en Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat bij een onderzoek in loco, den adressant was ge wezen, dat hij noodig zijn boomen diende te snoeien, daar bij deze in 't wild laat groeien. Hieraan is nog geen gevolg gegeven, en is' ons gebleken, dat dit wordt nagelaten uit een soort burenplagerij, waarmee B. en W. zich niet verder kunnen inlaten. Omtrent het adres adviseeren zij toe te staan tot wederopzegging een steenenpadje naar zjjne woning te leggen, 1 M. breed, en ten genoegen van Burg, en Weths. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Benoeming van twee commissarrissen van de Stadsbank van Leening, de aanbe velingen bestaan uit de heeren: J. Hommes en W. Harkema voor de vaca ture Bouma, en 8. Fennema Pz, en J, Wiersma voor de vacature Fennema. Vergadering op Donderdag f Aug. 1902. Tegenwoordig 12 leden. De heer Y. T. de Boer was absent. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de staten van af- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting met opmerking dat de sommen voor verkoop van grond dienen te worden ingeschreven op het Groobt. van N. W.Schuld. b. Een missive van den heer Banning, dat bij de benoeming tot armvoogd aanneemt, c. Een missive van den heer Schoonhoff, dat hij de voorwaarden aanneemt, waarop hem een pad naast het huis van Amicitia werd verleend. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van de Friesche vereeniging „Krite Bolsert,” verzoekende voor hare zang oefeningen gebruik te mogen maken van etn schoollokaal. Ter visie en aan B. en W. ten fine van advies. Punten van behandeling. 1. Aanbieding van de gemeente-en schut terij rekening, en de rekening van den weg Bolsward— Harlingen over 1901. Overeenkomstig art. 218 der gemeentewet bieden Burg, en Weth. den raad aan: a. de Gemeenterekening over 1901. de ontvangsten bedragen f 110,723,89® - 109,912,21® 811,68 van 3 jaar is geene vracht verschuldigd fordt geene vermindering van vrachtprijs de uitgaven Batig saldo b. de Schutterijrekening. de ontvangsten op a uitgaven B Batig saldo c. de rekening van den weg Bolsward— Harlingen. de ontvangsten op uitgaven Batig saldo Deze rekeningen worden ter fine van on derzoek en rapport in handen gesteld eener Bolswardsclie Courant Ir- fh-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1