NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWA.RD EN WONSERADEEE 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 67. EXAMENS. DOSm»AÖ 21 AUGUSTUS. BINNENLAND. X X X X VOOB B. I. L. INGEZONDEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Ct. Harlingen, 18 Aug. In een der stra ten onzer stad is een pand, dat al sedeit tien jaren ledig staat, omdat het te bouw vallig werd geacht om langer bewoond te worden. Sedert is het er niet beter op ge worden, maar de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. De naaste buurman bemerkte voor eenige dagen een totale in storting van het achtergedeelte en deed zijn beklag waar het hoorde, met het gevolg, dat de bouwval werd opgeruimd? O, neen, er is eenvoudig een steunder tegen den voorgevel onder geduwd. Zal weer het spreekwoord van den put en het kalf in toepassing gebracht moeten worden? Heden kon men hier het voorspel zien van de mooie dagen, die ons nog te wachten staan, want een paar bruinvisschen, die hun gewoon element uit vrees van de komende dingen, bij voorbaat verlaten had den, zwommen stilletjes de haven in, de Noorderhaven door en raakten ten slotte zelfs in het kanaal naar Franeker verzeild. Garijp, 18 Aug. De brandspuit van Bergum rukte Zaterdag j.l. op naar de boerenhuizinge, bewoond door O. Vries, alhier. Men meende gevaar te zien door hooibroei, doch was zoo gelukkig dadelijk in de groote partij hooi de gevaarlijke plaats te treffen. Toen slaagde men er in, het vuur te dooven en het hooi te behouden. Ooststellingwerf, 18 Aug. De regen buien van de laatste dagen schijnen op de aardappelen een nadeeligen invloed te heb ben uitgeoefend, althans in het loof begint zich ziekte te openbaren. Overal bemerkt men aan de aardappelplanten een onaan- genamen geur, welke wijst op een gevaar, dat niet meer kan worden afgewend, ’t Zou jammer zijn, dat ziekte nu nog den oogst moest bederven, terwijl andeis de aardappel- verbouw zich vrij goed laat aanzien. Kwa liteit en kwantiteit worden geroemd. Het buiige weder is eveneens oorzaak, dat nog niet alle rogge in de schuren is geborgen, hoewel reeds veel is opgeruimd. Kimswerd, 18 Aug. Onder begunsti ging van heerlijk weer en by gewoond door een talrijk publiek werd gisteren alhier de kaatspartij gehouden door parturen van 3 personen, woonachtig in dezelfde plaats. De beide „Jannen* werden door ’t Franeker partuur verslagen. Dit, bestaande uit L. Leicht, 8. Bollema en 8. Vijver, won den prijs van f 30. Onze dorpsgenooteu O. A. Oosterbaan, M. en C. Helfrich wonnen de 1ste premie van f 15, terwjjl de Witmarsu- mers, J. Cuperus, E. en 8. Kooistra de premie vao f 6 ontvingen. Sneek, 18 Aug. Heden werd op ’t ter rein van ue Kunstijsbaan alhier dejaarlyk- sche kaatswedstrijd gehouden. Acht parturen (24 genoodigden uit de beste kaatsers van onze provincie) namen aan den wedstrijd deel. Don len prijs, f30, wonnen H. v.d. Vliet te Marssum, R. Feitsma te Wommels en Jan Cuperus te Witmareum; 2o, f 18, J. Reitsma te Pingjum, Sc. Hoekstra te Wom mels en 8. E. Kooistra te Amsterdam. 3o, 19, 8. Vijver te Franeker, G. Was senaar te Beetgum en 8. A. Kooistra te Wit- marsum. 4e, f 3, Tj. Kooistra te Sneek, A. Boonstra te Franeker en J. Piantenga aldaar. Een medaille voor den versten bovenslag kreeg Jan Cuperus van Witmarsum; een dito voor de meeste bovenslagen: Jobs. Struiksma te Wommels en J. Piantenga te Franeker. Lemmer, 18, Aug. De zoon van de vee- houderes de Wed. A. Huitema alhier reed hedenmiddag met paard en rytuig door ons dorp. Even buiten de bebouwde kom op den elkaar zullen passen, kunt ge begrijpen. Ze worden in den grond geslagen en dan van boven naar elkaar toegetrokken. Van onderen zitten ze dan wel niet tegen elkaar, maar dat hindert niet; niemand ziet het, ’t zit immers onder water! En de opzichter dan Och, die man is de uitvoerder van de Raadsbesluiten, en als ik er bij voeg, dat in deze vrij groote Gemeente jaarlijks f200, zegge tweehonderd gulden, wordt uitge trokken voor jaarwedde van den Opzichter, kan men van zoo’n man ook niet alles verwachten. ’t Wil mjj echter voorkomen, dat de zuinigheid hier de wijsheid bedriegt en dat wij, Hennaarderadeelers, de opemngen tus- schen die goedkoope palen, telken jare zullen moeten vullen met guldens, kwartjes en dubbeltjes, te voldoen bij hoofd, omslag. dankende voor de verleende plaats ruimte, zeedijk gekomen, schrikte het paard voor aldaar spelende kinderen, liep achteruit en stortte met het rijtuig bij den hoogen zeedijk neer. Gelukkig liep dit ongeval nog al vrij goed af. Huitema toch sprong by tijde uit den wagen en de inzittende kinderen kwa men met den schrik vrijhet rijtuig was echter nog al wat beschadigd en het stok raam gebroken. Past op de dubbéUjeszoekers Sloten, 18 Aug.* De vorige week hield bij onze stad een rijtuig hak, waarin eenige mannen en vrouwen gezeten waren, die nog al een verdacht uiterlyk vertoonden. Da delijk verspreidden ze zich m verschillende richtingen en traden allen een winkel bin nen. Het bleken dubbeltjeszoekers te zijn. Zij maakten echter geen beste zaken, want op last van den heer Burgemeester was de politie hen dadelijk op de hielen. Zij moesten onverwijld onze stad verlaten en vertrokken in de richting Gaasterland. Oudeliaske, 19 Aug. Gisteren zei een drie jarig meisje alhier tegen hare moeder: „sjuch ris, sa kin ’k dounsjel* Ze sprong, viel achterover in een pot met kokend water, brandde zich deerlijk en is helaas heden morgen aan de gevolgen overleden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Kimswerd, 19 Aug. Aan de fiets- ringrydenj alhier werd door 27 heeren en 17 dames deelgenomen. De prijzen van f 12, f 6 en f 3 werden reep. gewonnen door J. H. Beekers te Leeuwa.den, Mej. J. Timmer (onze dorps- genoote) en J. Zuidema van Dronryp. Workum, 19 Aug. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ze in onze ge meente op verschillende plaatsen erge bal dadigheden uitgevoerd. Vooreerst moest aan de onlangs verbouwde huizinge van ue brood- en koekbakker^ van den heer W. Glastra een groote ruit net ontgelden. Naar men zegt, is zij met een naambordje, het welk van de een of andere huizinge is weg genomen, stuk geslagen, dat ongeveer een waarde van f 50 a f 60 vertegenwoordigde. Gelukkig voor bakicer Glastra, dat die schade door de assurantie wordt gedekt. Daarna hebben ze de brug bij den cementmolen erg gehavend, verschillende naambordjes tegen den grond geworpen, eenig zeewier en 10 Dijkspalen aan den Makkumerdyk in brand gestoken, dat gelukkig nog tijdig is ge- bluscht. Ook is in het zomerhuisje bij Dr. Santee Landweer een pereboom, zoowat leeg geschud en in het zomerhuisje een leeg half fleschje gevonden met een romer er bij. Ook nog op andere plaatsen was het te zien, dat ze daar een bezoek hadden gebracht. Het is te hopen, dat de politie die laffe dader(s) op mag sporen en ze in handen der justitie mag overleveren, opdat ze voor goed mogen afloeren, dat zulke zoogenaamde „baldadigheden* niet meer in deze gemeente voorkomen. Da veiligheid der burgers is hiermede ten zeerste gemoeid. Banier. Franeker, 15 Aug. Door de volks partij in ’t district Franeker zijn tot can- didaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. G. Jansonius te Drachten en L. F. Zandstra te Leeuwarden. ’t Was ’n ongelukkige stumper, die Goitzen op krukken. Vroeger was ’t een stoere polderwerker. Maar zjjn lichaam begon te verlammen en de armmeester van Surhuisterveen moest hem in den kost uitbe- steden. Toch was hij nog tevreden in zijn lot, want bij kon op krukken zich voort bewegen in de vrije natuur en hij kon zit ten lezen, waarvoor men gaarne boeken leende. Met kruipende te wieden enz. kon hij nog ’n beetje bjjverdienen en had dus ook wat tabaks- en zakcenten. Hij werd echter ziek en moest in ’t ledikant liggen. De verlamming verergerde. Daar lag hy, alleen, geheel, alleen, geen gezelschap als wanneer men hem eten of drinken bracht of iemand hem bezocht. Nimmer zou hij weer vrijwillig ’t ledik&it kunnen ver laten. ’c Was een droevig vooruitzicht, het leven zoo ellendig, zoo ellendig vervelend, zonder afwisseling te moeten slijten. Hy werd wanhopig en Zondagmorgen maakte bij er zelf een eind aan, door zich den hals af te snyden. Uit de 53 sollicitanten naar de be trekking van directeur der stoom-zuivtl- fabriek „de Westerbrugsloot* te Uitwel- lingerga is als zoodanig benoemd de heer Veeman te Leeuwarden. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Winters te Gerkesklooster en Anema te Garjjp. In het geheel werden te Leeuwarden voor de Hoofdacte geëxamineerd 172 man nelijke en 28 vrouwelyke candidatenhier» van slaagden respectievelijk 70 en 2L men telkens meer hoort klagen over de overlading, wat ’t aantal leervakken betreft, zoo verliest men ook bij ’t vele examinee- ren de practjjk uit het oog. Of eenmaal de examens zullen verdwij nen? We gelooven ’t niet, want steeds zal een soort waarborg, gelijk door ’t exa men verkregen wordt, noodig zijn om iemands bekwaamheden te bewijzen. Want waarborgen van deze soort zullen en moeten blijven bestaan. Maar of ze met het practise her maken van heel veel scholen ook niet practiseher kun nen worden, we hopen en gelooven ’t wel. Onze tijd is zoo ontwikkeld, dat ze ook wel de eeuw van ’t onderwijs zou kunnen worden genoemd. Maar toch deukt menigeen zeker ook aan dien veel eenvoudiger tijd der gilden, toen men, niet zooveel deed aan wat we niet onder onderwijs verstaan, maar toen men de practijk niet uit ’t oog verloor. Men werd toen in alle vakken van leerling gezel, van gezel kwam men tot meester. Men had daarvoor slechts zijn proefstuk te maken en hoe men de bekwaamheid om dat proefstuk te maken, verkregen had, werd niet gevraagd. Velen streven in onzen tijd naar her leving in modernen vorm van dien tijd der gilden. Als die praktischer tijd komt, zal ook de examen woede wel in een praktischer proef stuk- of proefwerklevering veranderen. De nu nog maar even verdwenen 19e eeuw is genoemd de eeuw van stoom en electriciteit, de eeuw van vooruitgang. En met ’t volste recht draagt zij dien naam. Laat de 20ste eeuw, die we nu pas inge stapt zijn, laat deze nog ontzettend veel grooter wonderen op ’t gebied der uitvin dingen doen zien, laat de electriciteit zich enorm ontwikkelen, zoodat de vindingen op dit gebied, die in de 19e eeuw gedaan zijn, slechts kinderspel mogen genoemd worden, toch kan de 19e eeuw zijn naam als eeuw van stoom en electriciteit hand haven, omdat in hare jaren de toepassing van deze beide groote beweegkrachten op alle takken van industrie en beweging en samenleving begonnen en doorgevoerd is. Doch ook op ’t examenterrein heeft de 19e eeuw werk gemaakt. ’t Is waar, ook vorige tijden deden aan examens, maar zoo erg als de examen woede zich in de 19e eeuw ontwikkeld heeft, ’t is buitengewoon. Examen is nu een woord, dat voor zeer velen een schrikbeeld geworden is, een nachtmerrie, die hen de vreugde beneemt en de gedachten verwart, ’t Èxamenspook beneemt velen allen lust, om zich met gewone gedachten bezig te houden, ver volgt hen in al hunne bezigheden, verschijnt hun in den slaap als een angstig makend wezen, maakt hen zenuwachtig, gejaagd. Examens! ’t Is er reeds zoover mee ge komen, dat men den zomer den tijd durft noemen, waarin de eene helft van ’t mensch- dom bezig is de andere te examineeren. En dit is, jammer genoeg ook nog een overdrijving in den verkeerden zin van ’t woord, want er is tegenwoordig geen tijd van ’t jaar meer, of ge hoort van examens. En steeds wordt ’t aantal vakken of zaken, waarin men examineert, grooter. ’t Is spoedig zoo ver, dat men de wereld niet meer kan doorkomen, zonder ten minste ergens in geëxamineerd te zyn. Spoedig bestaat de wereld enkel uit ge ëxamineerde wezens. De halve jeugd leeft enkel om geëxami neerd te worden, de helft der leeraren vlast op ’t baantje van examinator. Verschillende scholen zijn er enkel op uit, om iemand klaar te maken, niet voor ’t leven, maar voor ’t examen. Zoodat de oude spreuk: „Wjj leeren niet voor de school, maar voor het leven*, wel mag worden omgekeerd in dezen vorm: „Wy leeren niet voor de school, maar voor het examen*, of zelfs in: „Wjj leeren niet voor het leven, maar voor het examen.* Ónze tijd is een tijd geworden, waarin men al maar door meer examens uitvindt. Onze tyd is de tijd der examen woede, der examenkoorts. En die woede ziet er uit, alsof ze nog lang niet is uitgewoeddie koorts, alsof ze nog steeds hooger warmtegraad bereiken zal. Hoeveel soorten examens zyn er wel niet? Ge hebt in de gewone scholen toelatings- en eindexamens, en daar tusschenin de overgangsexamens. Ge hebt examens op militair en gewoon burgerlijk gebied. Ga hebt examens voor hooger-, middelbaar- en lager onderwijs, op praktisch en theore tisch gebied, voor ambachts en industrie scholen, voor dag- en avondscholen, voor winter en zomercursussen, op muzikaal en toonloos gebied, voor bewaar- zoowel als voor hoogescholen, voor kookster zoowel als voor een huishoudster. Wie weet, of misschien niet eens de tyd komt, dat, door de reusachtige ontwikke ling van alles, wat vervoermiddel is,’t ge wone behoorlijke loopen tot de zeldzaam heden zal behooren, zoodat men iemand, die kan loopen, een behoorlijken afstand- loopen, als een unicum zal aanwyzen. Maar dan beleven we zeker ook nog eens den tyd, dat men een ongeëxamineerde als een bijzonder phenomeen zal aangapen of met den nek aanzien. ’t Èxamenspook verschijnt overal, op ge bieden, die men voorheen ontoegankelijk er voor achtte. Maar wordt ’t menschdom er wel beter op met al die examens Zie, dit is een vraag, die ongeveer past by de volgende, die ook meermalen gedaan wordt: Zyn we met ons onderwijs, dat zich toch aldoor uitbreidt, wel geheel in de goede richting? Dit zijn twee ernstige vragen. En velen, zeer velen zijn zeker van mee- ning, dat die vragen niet bevestigend kun nen beantwoord worden. Gelijk vele scholen hare leerlingen tot een soort „omnis-homo‘, een al mensch, een alles-weter trachten te maken en daar door de practjjk uit ’toog verliezen; gelijk Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik in Uw Blad eenige plaatsruimte, om er op te wijzen Hoe men in de verlichte 20ste eeuw te Wommels een wal beschoeit De opslagplaats te Wommels was te klein geworden, er moest een grootere komen en die komt er ook: men is er reeds mee bezig. Laat me U in korte trekken even de geschiedenis van die beschoeiing mededee- len, dan kunt ge zien, hoe hier in Hen- naarderadeel de vork in den steel zit. Zooals ik reeds zeide, de opslagplaats moest vergroot en daar moest men grond voor koopen. Nu wil het toeval. dat nie mand een geschikter stukje grond voor dat doel bezit dan de Freule De Vos Van Steenwyk. Ze biedt haar grond voor pl.m. 80 ets. per M2. te koop aan. Het geheele stuk kwam de Gemeente dan op pl.m. f 600 te staan. Dat vonden de raadsleden wel wat bar, zoo maar in eens f600. Men liet de zaak voorloopig blauw blauw. In den volgenden raadsvergadering komt een bericht in van de Freule De Vos Van Steqpwyk, dat ze den grond cadeau geeft aan de Gemeente, met dien verstande, dat de Gemeente nooit los- of aanleggeld zal mogen heffen. De Freule gaf dat stuk dus tot nut van ’t algemeen. Nu zou men denken, dat men ging rekenen als volgt: f600 a 4% maakt f24 rente. Aan los- en aanleggeld ontvangen we minstens f70. Voordeelig saldo f46, voor onderhoud beschoeiing enz. Mis geraden, onze Raad rekent zoo niet. De heeren vonden het zoo prachtig, in eens f600 „cadeau7 te krygen, dat ze in hun handen klapten en op den grond stampten van louter pleizier. Deu 25sten Juni hadden we weer een Raadsvergadering. Nu kwam het Dagel. Bestuur met een voorstel om de beschoei ing van planken te maken en dan op af standen palen, men wist dat men op zoo’n manier een solied stuk werk kreeg. De Raad echter wist er wat „beters” op en wilde de beschoeiing paal aan paal hebben. Acht van de tien stemmen waren voor paal aan paal. Daar komt me op een goeden morgen een groot schip met afgedankte zeepalen. Treurig, maar waar! Ze zitten wel vol spint, maar zien er overigens uit of ze nog wel een jaar of wat mee kunnen. ’t Was een mooie morgen en ik ging met myn vrouw een eindje wandelen. Toen we kort by de brug en de nieuwe aanleg plaats waren, stonden we eensklaps stil. Wat was dat! waren die spintige palen te solide voor een beschoeiing? De vroede mannen waren zeker bang, dat die palen ouder zouden worden dan zy en men sloeg ze overlangs midden door. Deze operatie geschiedde met wfggen en breekijzers en toen ze midden door waren, zag men halve spintige zeepalen met uit stekende noesten, ter grootte van een kin derhoofd. Hoe prachtig die paleu tegen II Bolswardsclie Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1