NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWA.RD EN WONSERAÖEEt 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 68. Hulp voor de Boeren! ZONDAG 24 AUGUSTUS. BINNENLAND. De Regeeringsbank te Bolsward. VOOR i INGEZONDEN. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. Hiermee eindig ik mjjne beschouwing over de zaakmyn opstel diene tevens als antwoord op een ingezonden stuk van den 7 Aug. Houdt mjj ten goede, dat ik niet in onmiddellijke discussie treed met het daar ontwikkelde denkbeeld. Het ware onbegonnen werk. De voorop gezette meening, waarvan de schrijver van dit stuk klaarblijkelijk uitgaat, laat hem geen onbevangen oordeel toe. Met een goede raad die echter wel overbodig zal zijn wil ik mijn schrijven besluiten. Hij is deze: dat de gemeenteraad van Bolsward zich nimmer late verleiden tot het aangaan van een kostbaar rechts geding om een kerkebank. indien er geen andere rechtsgronden aanwezig zijn, dan door den heer Eisma zijn ontwikkeld in zijn ingezonden stuk. En ook zoo deze al aanwezig mochten weien, wat ik niet geloof, zou ik nog den raad geven laat de kerk de kerk, en bemoeie de gemeenteraad zich enkel met waartoe hy geroepen isde bevordering der algemeene belangen eener stad, die eens in de historie een niet onbe langrijke plaats heeft ingenomen. Workum, Aug. 1902. T. H. SÏEMELINK. Door bijzondere omstandigheden is dit antwoord vertraagd. „hetzelve bezeten werd4wordt in 1809 nog voor den schijn opgave gevraagd van de aanspraak die elk kerkgenootschap meent te hebben op de voormaals heerschende kerk de meeste kerkgenootschappen deden afstand van hun recht, wel wetende dat hun toch niets zou worden uitgekeerd. Zoo had den 1 Jan. 1810 de feitelijke overdracht plaats waarbij bepaald werd „dat alle kerkgebouwen moeten komen ten „laste, en derhalve ook onder het bestuur „der kerkelijke gemeente, welke het gebruik te en bezit daarvan zoude hebben.4 Hiermee liep de beweging in den aanvang van dit opstel vermeld, af. Het staatstoezicht over de kerk werd opgeheven, rechten als plichten, uit dat staatstoezicht voortvloeiende vervielenmeteen. De Hervormdekerk gingmet haar orgel, banken, stoelen, nu aan de Her vormde gemeente in eigen beheer over welker bestuur de buiten haar reglement gelegen vrije beschikking over deze zaken verkreeg. Dat menig kerkvoogdij der Herv. gemeente tot op dezen dag voor het gemeentebestuur de oude plaats der vroedschap heeft open gehouden, is eene welwillendheid geweest; misschien ook wel de zucht om nog den schijn, alsof zij de staatskerk ware, te blij ven behouden, doch geeft aan een gemeente bestuur niet het recht aanspraak op die plaats te maken. lukkig bevinden. ’t W as me een herrie in die zeven dagen hoor 1 Ze willen beweren, dat de kermissen uit sterven. Gekheid als ons Gemeentebestuur door de jongste bepalingen niet had gezorgd voor een beperkt aantal vermakelijkheden, dan was er in onze stad misschien tegenwoordig geen ruimte genoeg, om aan alle aanvragen te voldoen. Onze jaar op jaar komende stoomcaroussel, die hier in zoo’n dag of zes zeven naar men beweert een duizend of drie vier scboone winst vandaan haalt, zullen we misschien een volgend jaar niet meer zien. Alhoewel de eigenaar onze stad daar een voordeeltje mee bezorgt van duizend gulden, gelooven we dat onze vroede mannen, die honderd gouden Willems er toch maar aan zullen geven, om van zoo’n lastig bezoeker ontslagen te zyn. De politie had elk oogenblik van den dag haast drukte met die huishouding op de Veemarkt endaarom moet onze burgemeester, die toevallig langs de tent des vredes F eens passeerde, gezegd hebben, dat, al geeft de man 3000 gulden, hij een volgend jaar niet weer de eer zal genieten binnen onze veste te komen. We zullen zien, ’t ware intusschen te wenschen èa voor de omwoners èu voor de aangrenzende kermisgasten, De Hoofdredacties van het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotterdammer Cou rant en de Nieuwe Courant openen in hun heden Zaterdagavond verschijnende Bladen eene inschrijving ten behoeve van het doel, waarmede de drie Boeren-generaals naar Nederland zijn gekomen. Zy verzochten tegelijkertijd de gelegen heid tot inschrijving bij de Bolswardsche Courant ook open te stellen, aan welk verzoek wy gaarne met volle sympathie voldoen. Wij vertrouwen in dezen op een alge meene deelname, de kleinste gave is even welkom als de grootste, opdat aan de Boeren-generaals door bemiddeling van de Nederlandsche pers, een flinke opbrengst kan worden ter hand gesteid, ten einde deze naar hun beste weten en met goed beleid te besteden voor de werkelijke be hoeften van het volk van Oranje-Vrijstaat en Transvaal. Dat ieder bijdrage naar zijne krachten. Giften voor dit nuttige doel zien wij gaarne tegemoet. Firma B. CUPERUS Az. onderzoek naar het aantal leden der ver schillende kerkgenootschappen, doch het bleek alras, gelijk de commissie klaagde, dat de „wijze der Tellinge en der schattinge „van de Talrijkheid der Gemeenten, bij de „onderscheidene kerkgenootschappen zoo „grootelijks uit elkander liep, dat men on- „mogeljjk op dien voet tot kennis van de „betrekkelijke Grootte der Kerkgenoot schappen kon geraken.4 Gelukkig was in 1796 eene volkstelling gehouden met opgaaf der gezindten, die men nu tot grondslag nam, opdat de verdeeling der kerkegoederen, nu algemeen eigendom, naar de juiste ver houding geschieden kon. Taxateurs uit de verschillende kerkge nootschappen benoemd, gingen de waarde der kerkgebouwen bepalen. De gioote kerk te Harlingen met losse goederen werd geschat op 44233 gld. het orgel op 5500 samen 49733 gld. de kleine of Westerkerk c.a. kon slechts 6830 gld. besommen. Wie moest die kerkgebouwen hebben? De dissenteerende kerkgenootschappen had den reeds hun eigen kerkgebouw; de her vormden die dakloos zouden worden als het huis waarin zij 200 jaren verblijf hadden gehad, hen werd ontnomen, waren als van zelt tot de overname aangewezen. Hier en daar luikte bij een roomsgezinde gemeente de lust tot overname van hun vroeger aloud bedehuis op, gelijk te Workum, doch dit laatste lag buiten de bedoeling van het staatsbestuur. Hadden de hervormden nu ook „geld4 tot overnemen, al hadden ze de lust, ook om onder gestelde voorwaarden dit te doen? Om aan het eerste bezwaar tegemoet te komen werden de voorwaarden zeer verge makkelijkt. Om by een voorbeeld van Har lingen te blijven, stelde de commissie vast dat de groote kerk aan de hervormden zou verblijven tegen eene uitkeering van 500 gld. jaarlijks, gedurende 16 jaren, aan elk der dissenteerende kerkgenootschappen (3), de kleine tegen eene vergoeding van 100 gld. Het bezit van den toren, het uurwerk, kerkhof en wat dies meer zij, verviel aan de stad. Aldus in de kerken voorgelezen, ter in zage neergelegd voor op- en aanmerkingen, eindelijk definitief op het raadhuis in een slotvergadering vastgesteld, kon men tot uitvoering overgaan als men niet had gerekend buiten den waard, in casu de hervormden zelf. Ik wil geen kwaad spreken van dien vrijheidstijdmaar telkens als ik snuffel onder de gegevens van die dagen is het of nog de zoete geur van gesuikerde brandewijn opstijgt uit de paperassen vol broederzin: het gevleugeld woord „zy dron ken een glas en p. een p. dateert immers van dit leuzentydperk. Hoe is het anders te verklaren, dat, waar eerst met de ver tegenwoordigers der herv. kerk in de com missie en onder sanctie der leden van die kerk, de regeling getroffen was, nu plot seling de welwillende gezindheid omsloeg tot volkomen onwil? Was het de bezinning van eigen belang die volgde op het vroegmaal der begeeste ring Van de 214 leden der Herv. kerkte Harlingen verhieven plotseling 194 hun stem tegen de voorgestelde voorwaarden. En of het nu „verwondering4 baarde by de Com missie, „verontwaardiging4 zelfs, hoe kon men tot executie overgaan als het schaap niet geslacht wilde worden. Daar zaten ze! Wat zouden ze doen? Hun regeling maar weer opzenden naar het wetgevend lichaam onder protest Tegengeschriften werden ingediend; insinu aties gedaan, tegenprotesten en daarby de meest wyze taktiek gevolgd door de bedreigde kerk, zy hield zich namelijk Oostindisch doof. Laat de Eerste Kamer van het vertegen woordigend Lichaam maar besluiten tot naasting der kerkgebouwen, de Raad der stad oproepen de regelingscommissie, de ge reformeerden doen of ze niet hooren en verschijnen niet. Maar de Hervormde kerk kon niet meer keeren het lot dat haar van de hooge plaats als Staatskerk in de ry der andere kerkgenootschappen, wel als „primus4, maar toch „inter pares4, plaatste. En de eigendommen zal men vragen Men leefde snel in die dagen. De Bataaf- sche republiek had al in 1806 plaats ge maakt voor het koninkrijk Holland en Koning Lodewyk was niet ongenegen de pen te halen door enkele artikelen die voor de party der vroegere Staatskerk bezwarend waren. Was, om vervreemding te voorkomen, reeds aangenomen dat „ieder kerkgenoot schap onherroepelijk in het bezit bleef van ^hetgeen met den aan vang dezer eeuw door Onze zeilwedstrijd is volkomen geslaagd, dank zy ’t prachtig weer en den stevigen bries, die den volgenden dag zijn terugslag nog deed gevoelen, onder ’t pleizierzeilen aan een nieuw vaartuig van Dr. Thomee te Delfshaven, dat op ’t Meer met een zestal passagiers, onder welke een paar kinderen, zooveel water schepte, dat de hulp van een echipper moest worden ingeroepen, om ’t gezelschap op ’t droge te brengen. 22 Aug. De heer H. Pollema, alhier, vroeger hoofd der Cnr. School te Nyland, thans lid van Gedeputeerden, is benoemd tot Arrondissementsschoolopziener, standplaats Weidum. Zeer toevallig mag ’t worden genoemd, dat een sollicitant naar genoemde betrekking bij den heer P. kwam informeeren, wanneer er gelegenheid werd gegeven by H. M. op audiëntie te gaan. Zuidwesthoek, 18 Aug. In de ver schillende wateren alhier zijn door de vis- schers reeds verscheidene Gallicische karpers gevangen van zeer uiteenloopend gewicht. De visschers rijn natuurlijk zoo verstandig, ze onmiddellijk weer te laten zwemmen. Verkoopen kunnen ze ze toch niet. De vangst van andere visch is over het geheel matig. Wegens zeer genngen aftrek van Engeland is de aal goedkoop. 20 Aug. Sedert enkele jaren krijgen we hier bezoek van iemand uit Holland met het doel, varens te zoeken en wel de Gemeene Naaktvaren (Polypodium vulgtire.) Vooral in de gemeente Gaasterland komt deze plant veel voor en wordt dan gewoon- lyk „Rundvaren4 genoemd. In groote hoe veelheden gaat de man ze zoekenze worden bij den wortel a'gesneden en verder naar Engeland verzonden en mede wel naar Duitschland. Daar worden er, zooals de zoeker ons meedeelde, geneeskrachtige dran ken uit bereid. Sneek, 21 Aug. De politie heeft hier gisterenavond geverbaliseerd een jongmensch uit Woudeend wegens onbetamelijke hande lingen jegens jonge dames langs den pu- bheken weg. Een waarschuwing van de politie had geen resultaat, waarom deze genoodzaakt werd den onwillige in arrest te nemen. Harlingen, 21 Aug. Nieuw vertier heerscbt hier een korten tyd in de scheep vaart, door de verzending naar Holland van het dezen zomer verbouwde vlas. In groote vaartuigen wordt het verscheept. Het beste is den opkooper gewoonlyk niet te goed, maar dit jaar konden ze noch in Wonsera- deel, noch in Barradeel of Franekeradeel te kust en te keur gaan; het liet nog al wat te wenschen over, terwijl er bovendien veel stukken door brand geteisterd waren. Hem. Oldeph. en Nw., 21 Aug. Drie onaerwyzers uit Holland, die hunne vacantie alhier passeerden, vingen in eene goede week tijde met den hengel niet minder dan 40 grootere en kleinere snoeken. Een afdoend bewijs, dat de heeren behalve in het school meesteren in de kunst van visschen bedreven zijn; een afdoend bewijs ook voor den visch- rykdom onzer polderwateren en hunne ge schiktheid voor de vischteelt. Leeuwarden, 22 Aug. De officieels catalogus van de nationale landbouwtei- toonstelling, die gisteren is verschenen, bevat 1221 nummers van inzendingen, de naamljjst der exposanten, 'het programma der wed strijden, keuringen en feestelijkheden: als mede van het vuurwerk, dat prachtig belooit te worden. Bij het laatste zal men onder meer te zien krijgen de voorstelling van een boer met ploeg en paard in beweging, ge flankeerd door palmboomen en batteryen, welke gekleurde lichtkogels en staartprojeo- tielen uitwerpen en als slotstuk: decoiaüe, voorstellende een tempel, waarin draaiende kolommen, geflankeerd door driedubbele pauwstaarten en batterijen, welke gekleuroe lichtkogels en staartpiojectielen uitwerpen. Voor in den catalogus de alphabetiscbe naam lijst van aandeelhouders in het waarborg fonds en de lijst der ingekomen schenkingen van medailles en geldprijzen van 76 vel schillende personen en corporatiën. Lus bygevoegd is een plattegrond der tentoon stelling. Een en ander ziet er netjes uit. Tot heden is er een zeer drukke vraag naar doorloopende kaarten voor de tentoon stelling. Heereuveen, 20 Aug. Zal de nieuwe gashouder die bij onze gasfabriek gebouwd wordt, reeds zoo’n f30.000 kosten, Burgi- meester en Wethouders hebben thans by den Raad een verbouwingsplan van de ge- heele fabriek ingediend, waarvan de kosten op f50,600 worden geraamd. Maar dan zal de fabriek ook afdoende verbeterd zjjn. Uepky Nieuwsbl. v. Nr> Sneek, 22 Aug. Onze kermis behoort gelukkig weer tot ’t verleden. Van dat oorverdoovend leven tot die aangenaam stemmende kalmte, hè, je wordt er terstond een ander mensch door. Zal de jeugd met weerzin spellen en kramen en last not laest de caroussels af bouwen, wij ouderen, die een dag of zeven in dat getingtangel zaten, rekenen ons ge lukkig nu we ons weer in de rustige rust De Scheiding van Kerk en Staat. Wy beleven in den jare 1796 een gewich tiger! tyd. De leus van „vrijheid, gelijkheid, broederschap4 stond werkelijkheid te wor den, tyrannie van oude voorrechten zou worden verbroken en de volle menscheljjke rechten zouden bij eene nieuwe staatsrege ling worden toegepast. Onder al deze droombeelden en gedachten waarmee de dampkring van die dagen bezwangerd was, behoorde ook deze, dat de Hervormde kerk van hare voorrechten als Staatskerk afstand zou doen en als een gelijke voortaan onder hare medezusters, kerkgenootschappen, zou bestaan. Het geliefkoosd denkbeeld, scheiding van Kerk en Staat. Hoe de scheiding heeft plaats gehad wil ik in het kort verhalen. Verwacht niet veel; want de geschiedenis van den overgang is dor en droog en doet ons dwalen in een doolhof van missives en besluiten, zinnebeelden van de kronke lingen langs welke de weg ter bevryding der kerk van de macht der regeering werd gezocht. Maar het uitgangspunt van de beweging was zeker wel de benoeming van eene commissie door de nationale vergade ring den 5 Aug. '96 om het werk der scheiding voor te bereiden. Aan alle provinciale besturen werden weldra de noodige opgaven gevraagd, „raa iende den toestand der onderscheiden „kerken, kerkelyke goederen, godshuizen, „weeshuizen, derzelver goederen, inkomsten „enz. en in het algemeen de aanwijzing „van alle de bezwaaren die de gevolgen „zyn van het oude stelsel eener bevoor rechte en heerschende kerk.4 Het gaat met zulke dingen als met alles wat van hoogerhand verzonden wordt; de provinciale besturen zonden de aanvraag door naar de - plaatselijke besturen en dezen richtten zich weer met een twaalftal vragen ter invulling aan de kerkelijke corporaties onder hun bewind. Zoo kwam dan eindelijk, na uitgebreide informatie, het besluit van het intermediair uitvoerend bewind der Bataafsche republiek van den 12 Juli 1798 tot stand, waarby de plaatselyke besturen werd opgedragen de staatregeling van dat jaar op de scheiding ten uitvoer te brengen. Die plaatselyke besturen op hunne beurt droegen de regeling over aan eene commissie; de raad te Har lingen o.a. de stad uit wier archief bijgaande bijzonderheden vooral zjjn geput vond goed „de onderscheyden kerkge nootschappen te verzoeken, ieder uit de „zjjne twee gecommitteerden te willen be noemen en te qualificeeren, met welke „eene commissie uit den Raad zoo dikwjjls „noodig zyn zal over den verderen voort gang van dit belangrijk werk kan spreken, „en derzelver consideration in te winnen, „aZs betuigende den Raad in 't minste geen eigen gezag of grootheid te bedoelen.* De afwikkeling der zaak ging niet zoo gemakkelijk als het zich tot nu liet aanzien. (Je publicatie van den 12 Juli eischte een c» ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1