NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAOEEI. Brieven uit de Residentie. I II' I 1902. 41ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 69. Hulp voor de Boeren! 1 g DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Regeeringsbank te Bolsward. Leeuwarder Tentoonstelling. BINNENLAND. X VOOR INGEZONDEN Firma B. CUPERUS Az. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. ^Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Ct. 24 Augustus. u glimmende machines, die keurige fietsen, die nieuwste snufjes op ’t gebied der land bouwwerktuigen, die inmooie inzending der heidemaatschappij, gaat na zijn tocht over het terrein, zitten luisteren naar een mooi klassiek nommer van Kriens of een koste lijke wals, gespeeld door die Wiener- Damen-Capelle eh denkt onwillekeurig bij zich zelf „Wie ist doch die Erde so schön, so schön”. wondering moest worden uitgesproken. En met deze gelegenheid is het weer eens een keer te meer gebleken, dat wij Hollanders, als het er op aan komt, niet voor de Zuide lijke naburen behoeven onder te doen in geestdrift. Want zelden hebben wij indruk wekkender betooging bijgewoond, als op den morgen toen de trein deze mannen herwaarts bracht. Men ontzag zich niet en van alle kanten jubelde men het uit. Zulk een ontvangst, zoo spontaan geestdriftig, zullen de generaals vermoedelijk niet ver wacht hebben. Thans echter dienen wy hunne belangen het best met het hierbij te laten en onze belangstelling en bewonde ring verder in anderen vorm uit te spreken. De tijd van protest-betoogingen is voorbij, maar aangebroken is de periode om de stemming aan de overzijde van het Kanaal voor het verdrukte volk zoo goed mogelijk te doen worden. Dat nu bedenke men wel, wat wij thans nog kunnen doen, is financieel steunen. Ons land heeft al heel wat ten offer gebracht gedurende de dagen van den strijd en ook aan het vragen komt een einde. Maar ter bevestiging van het doel waarmede de generaals herwaarts zijn gekomen en ook ter versterking van onze stamverwante be langen ginds, mogen wü het er nog niet bij laten, ’t Is een eer voor ons volk, dat men hier maar steeds naar nieuwe wegen zoekt om de slachtoffers ginds te hulp te komen. Geen hoekje in het land of men werkt met loten van de Pro-Boer-tentoon- stelling te Seheveningen, waarvoor kunste naars van de geheele wereld (zelfs Enge land niet uitgezonderd), heerlijke kunst werken hebben bijgedragen. Met de groote stemmen der hoofdorganen, laten ook wij ons hooren, om ook de lezers van dit blad, dat niet minder naar alle zijden verspreid wordt, op te wekken, ons ook hunne liefde gaven, te doen toëkomen. De oorlog is geëindigd Steunen wjj de Boeren, om de naaste toekomst voor hen zoo dragelijk moge lijk te maken. Maar daarvoor is veel geld noodig. OOIEVAAR. dan moet de heer S. onbevangen rekening houden met de bepalingen der wet o. a. dat wanneer men (zooals het nieuwe kerk bestuur) heeft aangevangen voor een ander te bezitten, men altijd voorondersteld wordt het bezit onder denzelfden titel voort te zetten, zoo niet het tegendeel bewezen is; dat zij, die voor een ander bezitten, nim mer iets door verjaring kunnen verkrijgen, door welks tijdsverloop zulks ook zoude mogen wezen, en dat men, noch uit eigen wille, noch door enkel tijdsverloop, voor zich zelven de oorzaak en het beginsel van zijn bezit kan veranderendan moet de heer S. niet gelooven, maar door raadpleging der vele gewichtige documenten, die in Bols- wards archief aanwezig zijn, zich overtuigen van de rechtmatigheid van het bezit der Regeeringsbank dan is zijn raad „zich niet te laten verleiden tot het aangaan van een kostbaar rechtsgeding*, beter op zijn plaats voor het Kerkbestuur, dat aan de rechten van den Raad torntdan moet de heer S. zich zelf eens aivragen, hoe hij zou handelen, wanneer een ander hem tracht te ontnemen, wat hij voortdurend onafge broken, ongestoord, openbaar en niet dub belzinnig als eigenaar heeft bezeten. Door, ofschoon ongeroepeii, zich te men gen in de zaak en te spreken in den geest van anderen, die eveneens zonder grondig onderzoek in de bres springen om de Re geeringsbank voor de Kerk te bemachtigen, raken wij van den weg en vergrooten wij het gevaar dat daaraan verbonden is. Zulks werkt heilloos. C. W. EISMA. Sneek, 25 Aug. Heden namiddag ont stond hier brand in een hooischelf van den melktapper M. Reen, op de Steenklip. Spuit no. 5 was spoedig ter plaatse om ’t vuur te dooven. Vrij wat hooi ging verloren door water schade. Algemeen wordt verondersteld, dat jongens het vuurtje hadden aangestoken, ’t Was stil weer, anders waren tal van woningen in vlammen opgegaan. 26 Augs. De verjaardag van onze Koningin wordt hier gevierd met een op tocht, een grootsche gymnastiekuitvoering in ’t Park, onder leiding van den gymna- stieklesraar M. Wierstra en’s avonds vuur werk. In een stuk land aan den Oppen- huizerweg hebben de kinderen, die aldaar wonen, weer hun jaarlijksche pret, waar voor men weer 52 weken heeft geofferd. Een feest van plusminus 1500 schoolkinde ren, dat door den onderwijzer Noordenbos op touw zou worden gezet, gaat niet door wegens gebrek aan finantieelen steun. Aan de waag werden hier heden aangevoerd 110/4 en 5/8 vaten, maar in drie boterschepen, die hier eiken Dindag arriveerden, minstens 500 vaten (vierden en achtsten). Een paar van deze worden ter weging onder de waag aangeboden en de rest wordt dan gestoken en op goed geloof door de boterhandelaars gekocht, overgeladen en vervoerd naar de bestemmingsplaats, zonder dat hun bodem met den wal in aanraking is geweest. Was dit laatste het geval, dan moest er volgens art. 5 van de waagver- ordening voor worden betaaldthans be hoeft dit niet, omdat de verzending onder de rubriek „doorvoer* valt. Gauw Vrijdag j.l. geraakte een paard en wagen van den stalhouuer Feikema van Sneek bjj ons dorp in een moddersloot, door dat het paard schrok van een aldaar staande hondenkar. De in het rijtuig zittende personen kwamen, behoudens een nat en vuil pak, er met den schrik af. Ook het paard werd zonder eenig letsel weer op het droge gebracht, doch de wagen bleek vrjj wat gehavend. De heeren, die zich onlange onder de leiding van den heer mr. Hesselink van Buchtelen, oudlid der Tweede Kamer en burgemeester van Wageningen, vereenigd hebben om een beweging op ’t getouw te zetten tegen den suikeraccijns, hebben zich met een schrijven tot tal van personen in den lande gericht met het verzoek, mede eene commissie te vormen tot oprichting van een Anti-suikeraocjjnsbond, welke zich ten doel zal stellen zoo mogelijk geheele afschaffing, althans belangrijke verlaging van den suikeraccjjns te bewerken. Tegen een kantonrechter in Zeeuwsch- Vlaanderen is proces-ver baal opgemaakt wegens te lage aangifte van den huurprijs, zjjtier woning. aV, CrL De Friesche Maatschappij van Landbouw viert haar 50-jarig bestaan. Dit heucheljjk feit gat de afdeeling Leeuwarden van ge zegde maatschappij aanleiding een Natio nale Landbouwtentoonstelling te organi- seeren. Een bij uitstek geschikt terrein was spoedig gevonden. Verschillende commis- siën werden geformeerd, en vele leden en niet-leden der maatschappij namen aan- deelen in het waarborgfonds. Laat ons nog zeggen dat de officieele catalogus 3*/a bladzijden druk vereischte om al de namen op te sommen van al die dames en heeren, die medailles en geldprijzen beschikbaar stelden. Voor waar gegevens genoeg om iets goeds te mogen verwachten. En die goede verwachting is niet be schaamd geworden. Landbouw en veeteelt, die beide machtige factoren waarvan voor een groot deel der provincie Friesland het wel of het wee afhangt, vieren hier hoogtij. Het beste, het edelste wat daar is te vinden is hier bijeen gebracht. En alles is zoo eenig mooi ge rangschikt, elk nommer naar zynen aard zoodanig geplaatst, dat de opmerkzame bezoeker op zijn gemak kan zien en bezien. En byna overal staan de exposanten gereed om U op elke vraag aangaande hunne artikelen de noodige inlichtingen te geven. Aan de hand van den officieelen catalogus, die meer dan 160 bladz. druks bevat, worden we door de verschillende afdeelingen der expositie heengevoerd. Alles heeft zijn eigen plaats. Het terrein bevat 15 onder- deelen gewijd aan de rubrieken a. Hoofd gebouw, b. Tenten, c. Werkhuizen, d. Rund vee en paarden, e. Schapen en varkens, f. Pluimvee, g. Hoefbeslag, h. Bijen, i. Feest hal, j. Consael, k. Tribune enz. enz. Daarbij komen nog de Retirades, Muziektenten, Kiosken, terwijl zelfs een apartement als post- en telegraafbureau is ingericht. Ook voor uitspanning is gezorgd. Op het terrein wordt gespeeld door verschillende orkesten, zooals de Sc buttery-muziek van Leeuwarden, de kapel der Huzaren uit Deventer, het Haarlemsch orkest van Kriens, en vanaf heden eene Dameskapel. ’s Mid dags matinee, ’s avonds concert en bal, bij mooi weer buitendeur, bij regen en wind in de groote feesttent, die 4 a 5 duizend personen kan bevatten, vuurwerk, hard draverijen enz. enz. wisselen elkander af. En hij. die ’t zij als kenner, 't zij als leek heeft bewonderd dat kostelijke vee, die •g De Hoofdredacties van het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotterdammer Cou rant en de Nieuwe Courant openden in hun Zaterdagavond verschijnende Bladen eene inschrijving ten behoeve van het doel, waarmede de drie Boeren-generaals naar Nederland zijn gekomen. Zij verzochten tegelijkertijd de gelegen heid tot inschrijving bij de Bolswardsche Courant ook open te stellen, aan welk verzoek wij met volle sympathie voldeden. Wij vertrouwen in dezen op een alge- meene deelname, de kleinste gave is even welkom als de grootste, opdat aan de Boeren-generaals door bemiddeling van de Nederlandsche pers, een flinke opbrengst kan worden ter hand gesteld, ten einde deze naar hun beste weten en met goed beleid te besteden voor de werkelijke be hoeften van het volk van Oranje-Vrjjstaat en Transvaal. Dat ieder bijdrage naar zijne krachten. Giften voor dit nuttige doel zien wy gaarne tegemoet. In het volgend nummer volgt opgave van reeds ingekomen en nog te verwachten bijdragen. Hulp voor de Boeren ’t Groote feit van deze dagen is voor de hofstad natuurlijk de aanwezigheid der groote figuren uit den Transvaalschen stryd, de mannen, die meer dan eenig ander met recht kunnen zeggen, dat de aandacht yan geheel de wereld op hen gevestigd was en nog op dit oogenblik is. lederen dag zien we op ’t breede voor plein van het Hotel, waar de groote gene raals hun intrek hebben genomen, de menigte in groepen samenscholen om iets te zien te krygen van het driemanschap, waarover ieder al zoo menigmaal wat te lezen of te hooren kreeg, ouden en jongen hoort men in deze dagen druk over hen praten en ’t is of al die feiten uit den langen strijd weer levendig worden in de herinnering, ’t Laat zich zeer goed be grijpen, dat het publiek deze generaals ook nu niet zoo kalmpjes weg hier zou laten binnen komen. D’er moest uiting worden gegeven aan de vele gevoelens, waarvan het gemoed steeds by vernieuwing vervuld was gewor den, wanneer men in de kranten door eenig feit alweer herinnerd werd aan den bangen worstelstrijd op de Zuid-Afri- kaansche velden. Hoe menigmaal werden wy niet met woede vervuld, wanneer wy de bijzonder heden onder de oogen kregen, van de gru weldaden, welke onschuldige kinderen of weerlooze vrouwen te verduren hadden. De moeders hebben geweend en de mannen trilden van verontwaardiging, wanneer zy daar onder de oogen kregen, de verslagen van den strijd. Op de kaarten hebben zy de moedige „klompjes” strijders met hun generaals en commandanten aan het hoofd gevolgd. Ja, die generaals. Opleiding of wetenschappelijke vorming hadden zy nim mer genoten. En wat zien wy thans ge beuren? De vakmannen haasten zich om de beroemde strategen de hand te komen drukken en hunne bewondering uit te spreken voor het beleid en de tactiek door de Boeren-generaals ten toon gespreid. Denken wij er nog wel eens aan, aan de vermaarde handigheden van dien Christiaan de Wet, die werkelijk wel de populairste van het drietal heeten mag! Want hoe tragisch ook het verloop van den oorlog werd en hoe treurig het was, dit moord- bedryf te moeten beleven, het kreeg in zekeren zin ook weer een vroolyken kant, wanneer we De Wet een heel eind verder zagen te voorschijn komen en iemand ge dacht had: „Waar is De Wet?” Een van die aardige vragen die onop houdelijk gesteld werden, maar waarop niemand, ook niet de Engelsche autoritei ten, zelfs niet ginds, eenig redelyk ant woord konden geven. Men vermoedde, men ging aan het gissen, maar daarbij moest ’t dan ook blyven, want de sleutel om het probleem op te lossen, bezat alleen de kranige man, wiens uitnemende terrein kennis hem tot dit alles in staat stelde. Om deze en meerdere redenen was het volkomen te begrijpen, dat men verlangend W hen te zien en te begroeten, De be- Mijnheer de Redacteur! Na het tweede stuk van den heer T. H. Siemelink te Workum, omtrent de Regee ringsbank in de St. Martini Kerk gelezen te hebben, vraag ik: hoe heb ik het nu? Nadat de heer 8. relateert, hoe na de revo- lutionnaire beweging van 1796, Kerk en Staat werden gescheiden en de Hervormden niet meer konden keeren, dat de Kerk, die hun lief was, hare voorrechten als Staats kerk verloor (zooals de billijkheid gewis medebracht), geeft hy een verhaal van wat in Harlingen is gebeurd, even als hy vroeger gaf van Workum. Wat beteekent dit alles, waar wy alleen hebben te onderzoeken aan wie de Regeeringsbank in de St. Martini Kerk te Bolsward behoort? Het staatstoezicht over de kerken werd opgeheven; de Kerkgenootschappen kregen eigen bestuurders; rechten en plichten zijn dus in andere handen overgegaan. Gelyk de meeste kerken in andere plaatsen, kwam de St. Martini Kerk te Bolsward, aan de Hervormden. Maar ik herhaal, dat een en ander ge schiedde ingevolge en overeenkomstig de staatsregeling van 23 April 1798, waarbij uitdrukkelijk bepaald is, (Art. 6) „dat alle „Kerkgebouwen en Pastoryhuizen der voor- „maals Heerschende Kerk, worden overge- „laten aan de beschikking van ieder Plaat- „seljjk Bewind, om deswege tusschen de „Kerkgenootschappen eenig vergelijk te „treffen, voor zooverre zij, door aanbouw uit „de afzonderlijke kas der gemeente, geen bijzondere en wettige eigendommen zijn", terwyl, toen ’t bleek, dat niet op een een- parigen voet gehandeld werd, de publicatie van het Intermediair Uitvoerend Bewind der Bataafsche Republiek, van 12 Juli 1798, uitdrukkelijk voorschreef, „dat het plan „moest worden gemaakt op den voet van „de voormelde staatsregeling en een voor stel zou bevatten, hoe ten opzichte van „Stoelen, Banken en hetgeen verder in de „Kerken en Pastoryhuizen werd gevonden, „zou worden gehandeld, eveneens voor zoo verre dezelve geen bijzondere eigendommen „van den een of anderen zijn". Nog eens, de schikking tusschen de respectieve kerkgenootschappen, raakte de leden derzelve, zy raakte niet de rechten van derden, „die onaangetast bleven be staan”; zie de Publicatie van het Uitvoe rend Bewind der Bataafsche Republiek, Den Haag, 11 October 1798; zie ook de latere staatsregeling en constitutioneels wetten voor het Ryk. Waar het recht vaststaat, heeft men in deze materie niet te spreken van welwil lendheid, of van zucht om een anderen schijn aan de zaak te geven. De heer S. blijft, helaas, in gebreke zyne bewering te staven, dat de Gemeente, om aanspraak te maken op de Regeeringsbank, dit moet doen op contracten na den Fran- schen tjjd gesloten; dat is niet zoo het behoort; immers „hy. die beweert, moet bewjjzen”. De heer S. maakt zich van het verschil zelf af, door niet in onmiddellyke discussie te treden met het door mjj ontwikkelde denkbeeld, in mjjn stuk van 7 Augs. j.l.; hij gelooft niet (zegt hy) dat er andere rechtsgronden aanwezig zijn, dan de door my genoemde, doch hy onderzocht dit ook niet. En intusschen geeft hy ongevraagd den raadlaat de kerk de kerk en bemoeie de gemt.-raad zich enkel met waartoe hij geroepen is, n.l. de bevordering der alge- meene belangen der stad. De wet spreekt echter van de „belangen” der gemeente, en hieronder behooren zoowel de „bijzon dere” als de algemeene belangen, de private als de publiekrechtelijke bezittingen. Be doelt de heer 8. deze inderdaad, dan volgt daaruit, dat de Raad verplicht is op te komen voor de rechten der gemeente, voor het behoud harer bezittingen, ook van die uit vroegeren tyd afkomstig, die, na de oorspronkelijke regeling, 80 jaren lang nooit betwist en op wettige wijze aan haar verbleven zijn, en niet veranderd, konden worden dan door de wet} I Bolswardsche Courant 1 r 7 I I ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1902 | | pagina 1